יזם בתחילת הדרך- שילוב של סולידי עם יצר של לקיחת סיכונים

איך אתם רואים את מצבי והיכולת שלי לעמוד ביעדים לאחר קריאת הפוסט?

 • מושלם, בדרך הנכונה

  הצבעות: 9 90.0%
 • טוב אבל יש מקום לשיפור

  הצבעות: 0 0.0%
 • נדרשת פה מחשבה מחדש על מס' נושאים

  הצבעות: 1 10.0%
 • לא לשנות את התמהיל ולא לעזוב עבודה בטוחה

  הצבעות: 0 0.0%
 • המצב פחות טוב ממה שנדמה לך

  הצבעות: 0 0.0%

 • סך הכל מצביעים
  10

ramhal

משתמש ותיק
הצטרף ב
18/4/20
הודעות
372
דירוג
283
שלום לכולם!
מקווה שתהנו מהקריאה כמו שאני נהנתי מהכתיבה....
רקע:
בן 26 רווק (על הדרך שווה לציין שאני אשמח להכיר סולידית ;)) ללא ילדים שנמצא בצומת דרכים משמעותית.
אני מסתובב בבלוג מאז 2016, התאהבתי בסולידית. התאהבתי ביכולת שלה לזקק נתונים, ערכים ותהליכים למשפטי מחץ ומדריכים נגישים לכל "הדיוט" כמוני. בזכותה נפתח לי תיאבון לקחת אחריות על עצמי, להפיץ לסביבה על החשיבות של הישענות עצמית וגם להציב יעדים לעצמי. בעיקר היא לימדה אותנו איך להשקיע וללכת לישון בשקט, וגיליתי על עצמי שברגע שאני קונה מנייה של חברה, אני לא הולך לישון בשקט.
יש לי הרבה נפילות, הרבה רגעי חולשה, הרבה רגעים שאני שוכח למה אני עושה מה שאני עושה.
את ההשקעה התחלתי בפועל ב-2017.

קצת על מה אני עושה בחיים:
ב-5 שנים האחרונות אני עובד בתעשיית הסייבר בתפקיד של ראש תחום חדשנות, לצד עבודתי כשכיר פתחתי עסק עצמאי שדרכו אני נותן הרצאות וייעוצים במגוון של תחומים - טכנולוגיה, היסטוריה, פוליטיקה, סייבר, מכירות (התחומים שאני אוהב וצברתי ידע).
לא השלמתי תואר באקדמיה, העדפתי לפרוש וללכת לעבוד.
משבוע הבא אני עוזב את מקום העבודה *המאוד בטוח שלי* ומתחיל להקים סטארטאפ עם שותף. אני כל כך מתרגש וכל כך מלא בפחדים וחששות. המשמעות המיידית היא ירידה קשה בהכנסות שלי (לאפס). אין לי חשש מהתרסקות כלכלית, אין לי משפחה, אין לי חובות, וכל ההוצאות שלי יכולות לצנוח לכמעט אפס בהחלטה של רגע.

שווי נכסים:
אפעם לא הייתי בזבזן גדול, אם כי, אני מוציא כסף למחייה יותר מרוב האנשים סביבי - אבל זה מתקזז משמעותית עם העובדה שאינני בעל רכב, אינני שוכר, אינני משלם על סמים, ואינני טס פעמיים בשנה לחו"ל עבור חופשות (כן טסתי המון ברחבי העולם מכיוון שזומנתי לתת המון ייעוצים במדינות שונות בעולם)

השכר החודשי שלי הוא בעל משתנים שונים וקשור לעובדה שאני גם עצמאי וגם שכיר, כמו כן, גם כשכיר יש לי המון בונוסים צדדים, אבל בשנה האחרונה ממוצע ההכנסות החודשי היה 19K~ נטו, בשנים קודמות זה היה סביבות ה-13K~ נטו.

עו"ש: 70K
חשבון מסחר שווי כולל (מיטב דש טרייד-מסלול IB): 735K -
מזומן- 55K
VXUS - 200K
VTI - 264K
BND - 82K
ARKK - 30K
ARKG - 35K
IZRL - 33K
מש אגח ישראל - 22K
תא 125 תכלת - 25K
שווי הביטקוין והאת'ריום ברשותי: 20K (ניקנו ב-10K)
קופג"ש (אלטשולר כללי, 0.8%): 112K (מפריש 2K בחודש לשם)
קה"ש (סנופי, 0.35%): 110K
מיילים של טיסות: שווי של 70K (לא מתכוון למכור, אולי חלק קטן) -- בכ"מ לא מחשיב את הסכום הזה בשווי הכולל.
סה"כ שווי נכסים כולל:
1M+ (לא רע ב-5 שנים).
-מתוך זה רכיב התשואה הוא רק 70K, ככה שהרוב הוא חיסכון ולא תשואה


נכס לא מוחשי: אני גר ביחידת דיור (שבניתי בעצמי) בשטח של סבתא, אין לי שכירות ואין לי הוצאות מסביב. לגבי מעבר מגורים, זה עשוי להשתנות בהמשך, אבל קיבלתי החלטה שרק שיהיה לי מקור מימון נוסף אבצע את המהלך הזה (רק אם אקבל השקעה זה יקרה). את רוב הייעוצים נתתי עד היום אונליין, והמעסיק שלי בתחום החדשנות דואג לי להסעה יומית מהבית למקום העבודה. הנכס כמובן הוא בבעלות סבתא (נכד יחיד) וישמש אותי כל פעם שאצטרך.

פנסיה:
קרן פנסיה (הלמן, מסלול סנופי): 240K
קופ"ג (אלטשולר, מנייתי): 6K - כל ההפרשות מעל התקרה לקרן הולכות לקופ"ג

הוצאות-
התחייבויות: אין
כרגע ההוצאות שלי עומדות על 4.4K חודשי. זה אומנם גבוה יחסית לאדם ללא רכב וללא הוצאות דיור. לפעמים אני משתגע איך זה קורה. אני מוציא כסף על קורסים (אני כל חיי לוקח קורסים, חלקם יקרים), ייעוצים (משפטיים, עסקיים, כושר ועוד), שכלולים ועל ניסויים למיניהם (לרכוש מוצר בשביל ללמוד אותו). אפשר להגיד שרק 2K הולך על "כיף מיותר".
לפני 4 שנים השקעתי 20K בחברה שפשטה את הרגל, זה היה שיעור חשוב לחיים.

השאיפה שלי כרגע עם הירידה הצפויה בהכנסות לרמה 0 זה שההוצאות שלי יעמדו על סביבות ה-2.5-3K

כמה מילים על אסטרטגיית ההשקעה:
בכל פעם שצברתי 100K (בערך כל חצי שנה) השקעתי בעיקר בניירות VTI VXUS BND (בחלוקה של 45-35-20) עם קצת עודפים שפיזרתי במקומות נוספים. אני חייב להגיד שהתשואה שיש לי מ"VVB" מאוד מאוד נמוכות, עשיתי בשנים האחרונות תשואה כוללת די נמוכה. לדעתי זה נבע בגלל שכל פעם ששמתי כסף היו ירידות משמעותיות כמה ימים אחרי. אז במה שקשור לזה... יש לי די נאחס.

עוד משהו משמעותי לגבי הרכב ההשקעה, הרבה יגידו שקופג"ש מוצר מיותר, ושאני סתם השקעתי בישראל בחשיפה גבוהה מידי מעבר לשווי של ישראל. מבחינתי ההשקעה משקפת את מי שאני, אני לא רוצה לוותר על השקעה בישראל כי בעיניי זו מדינה מדהימה ביכולת שלה לייצר חברות מצויינות בעתיד. אני שמח על האפשרות לפזר בין מסחר פרטי לבין בית השקעות אקטיבי. אני מרגיש שאני ישן טוב בלילה שיש לי חלק קטן מהסכום בנוהל במקום אחר.

הדבר היחיד שאני חושש לגביו הוא משקל יתר לסנופי (בגלל הפנסיה, הקהש, וה-VTI). כמו כן, אני קצת חושש מהאחזקה שלי ב-VXUS שלטעמי מגוון מידי, ושחברות אירופאיות מורידות אותו למטה. ככה אני מאבד מהחוזק האמיתי של הכלכלה הסינית-הודית. לא מתכוון לשנות את הפוזיציה בכל מקרה, אבל תוהה אם לא כדאי לי להוסיף ניירות שמתמקדים באסיה-פסיפיק ובכך להקטין את החשיפה לאירופה.

אני מודה גם שאני חושש בשבועות האחרונות שאנחנו רגע לפני תיקון חדש והתפוצצות בועה, אני מודה שאני מושפע מהקולות שמפזרים את זה בכל עבר. זה גם קורה לי לתהות אם כדאי לי להתכונן לתרחיש כזה באופן דיפנסיבי יותר ולהשאיר לי כמות מזומן משמעותית הרבה יותר.

מחשבות פתוחות בנוגע לתיק ההשקעה:
** אני לא מצפה לייעוץ, אלא למחשבות פתוחות, נתונים שלא שמתי לב לגביהם, דברים ששווה לשקול ולהבין וכל ערך מוסף מעבר **

 • אני חושב לגוון בהמשך בנייר כמו SCHD, גם מכיוון שהוא נותן משקל שונה לניירות אמריקאים שכבר נמצאים אצלי דרך VTI/סנופי, וגם הוא יאפשר לי להנות מתזרים דיב'. יש לי שאיפה בעתיד לא להצטרך למכור כל כך ניירות, אלא להנות מהדיב' שלהם גם בעיתות משבר קשים בעולם. אני תוהה אם שווה לי לעשות את זה כאשר BND יעלה פתאום למעלה (לדוג' בגלל משבר) אז אני אמכור חלק ממנו ואקנה עם זה SCHD . נכון שאני מבטל את הערך של אג"ח בחשבון, ומצד שני למה אג"ח זה מוצר חובה? רק בשביל שהתיק לא יזוז חזק מידי למעלה ולמטה?
 • אני תוהה אם שווה לי להיחשף לנדל"ן דרך שילוב של VNQ+VNQI - מה המחשבות שלכם בנוגע לניירות האלה? איך הקורולציה שלהם למדדים המרכזיים? מה הסיכונים? ועוד דברים מעניינים ששווה לשקול לפני הכנסתם לתמהיל.
 • החלטתי שלא אהיה בפוזיציה גדולה מ-2% במטבעות קריפטו. ואם המטבעות חורגים בתשואה אז אממש רווחים. אני מסכים עם באפט שמדובר במוצר שנמדד רק ביחס לפיאט ומבוסס על אמון בלבד ואינו מייצג ערך, ועם זאת, הוא כן מייצג מימד נוסף של יחסים כלכליים בין ישויות שלא היה קיים קודם.
 • שוקל להגדיל חשיפה ב-COMMODITIES כסוג של נייר שיאפשר לי גידור במשבר הקרוב-VCMDX/DBC + VAW מה המחשבות שלכם בנוגע לCOMMODITIES בתור קורולציה הפוכה לשאר המניות?
 • הפסקה של הפקדות ל-VXUS והתחלת הפקדה לנייר FSEAX (לדוג') שממוקד באסיה-פסיפיק ולא כולל את יבשת אירופה הבעייתית בעיניי. אין בי ידע מיוחד ומומחיות בשביל לתת הערכות, אני מסתכל על נתונים כמו ילודה, הגירה, אי יציבות פוליטית
 • גיוון בניירות כמו VWIGX/VWILX, ARKK, ARKG (מה אתם חושבים עליו?) בשביל אולי לייצר מנועי צמיחה עתידיים לתיק. קצת רכבתי פה על איזה "הייפ", אבל לאחר צפייה של שעות בראיונות של Chamath Palihapitiya, Catherine Wood ו- Ron Baron אני באמת התרשמתי מהחזון שלהם ואני חושב שהוא בא לידי ביטוי דרך קרנות סל נגישות לישראלים (כמו ARK).
התוכנית:
 • כפי שניתן לראות יש לי מזומן בעו"ש שיספיק לקיים את עצמי שנתיים קדימה.
 • יש לי מעט מזומן בתיק ההשקעות שיאפשר לי להשקיע קצת בעתות משבר.
 • אני מקווה בהמשך לגוון את תיק ההשקעה בניירות דיב' ובנדל"ן
 • לגבי קניית דירה למגורים, אני מניח שאני עשוי ללכת לכיוון הזה בשלב מסוים בחיים, אבל זה מבחינתי תלוי אך ורק אם יהיו לי הישגים כלכליים משמעותיים שיצדיקו את זה
 • אין לי איך לדעת אם העסק שאני מקים יצליח, אני נכנס אליו עם חששות גדולים והבנה שאני לוקח סיכון, הסיכון הוא בעל משמעות ארוכת טווח, שכן, לא אוכל לחזור למשרה הנוחה והיציבה שהייתה לי. טיפים מכם וסתם זריקת מוטיבציה יוכלו לעשות לי טוב.
 • השאיפה שלי זה להצליח להגיע ל-6M עד גיל 36
מטרות בחיים:
 • להקדיש זמן לדברים שחשובים לי באמת- חברים, הקמת משפחה, פיתוח אישי, לגור שנה באיזה אי
 • להשקיע את כולי לייעוץ, הרצאות, יצירה ולהתמקצע אך ורק בתחומים שמעניינים אותי
 • להשפיע על עסקים וסטארטאפים עתידיים
 • לחזור לאקדמיה ללמוד לתואר, אני מקווה לא בגיל מתקדם מידי
אני מודה לסולידית על הפלטפורמה האדירה שהקימה פה, ומודה לכל אחד מהגולשים על הקריאה והתרומה לדיון או בהודעה פרטית. שתהיה לכולכם שנה נפלאה :)

לגבי הזוגיות - זה עדיין רלוונטי ;)
אתה יכול לפרט קצת לגבי המסלול של מיטב-IB? אתה משלם שם דמי ניהול חודשיים? אתה יכול לקנות דרך החשבון שלך רק מניות מארהב? הם דואגים להנהלת החשבונות כמו בחשבון הרגיל?
 

צ'רצ'יל

משתמש רשום
הצטרף ב
5/2/21
הודעות
18
דירוג
18
אתה יכול לפרט קצת לגבי המסלול של מיטב-IB? אתה משלם שם דמי ניהול חודשיים? אתה יכול לקנות דרך החשבון שלך רק מניות מארהב? הם דואגים להנהלת החשבונות כמו בחשבון הרגיל?
1. משלם דמי ניהול של 15 ש"ח בחודש, יש אפשרות לקיזוז. גם קיבלתי 250 ש"ח מתנה לחשבון בפתיחה
2. יכול להיות מניות בארהב (דרך המערכת של IB גם, כלומר מקבלים חשבון)
3. המיסוי נעשה ע"י מיטב דש
4. קניית ניירות ישראלים כרגיל דרך מיטב

כשאגיע בחשבון המסחר למיליון ש"ח אני אנסה לבטל גם את העלות החודשית.
 

Octavius

משתמש רשום
הצטרף ב
1/9/20
הודעות
5
דירוג
11
שמע, כל הכבוד והמון בהצלחה עם הסטרטאפ! זה חלום רטוב גם אצלי.:)
אשמח לשמוע קצת על העבודה שלך, מה התפקיד אומר בפועל, מה/איך למדת וכו'
 

צ'רצ'יל

משתמש רשום
הצטרף ב
5/2/21
הודעות
18
דירוג
18
אשמח לשמוע קצת על העבודה שלך, מה התפקיד אומר בפועל, מה/איך למדת וכו'
תודה רבה!

בפועל אני מזהה את הצרכים העתידיים של שוק הסייבר, אני מכיר את הלקוחות יותר מאשר הם מכירים את עצמם, אני מכיר את "התקרה" הטכנולוגית שאנחנו מסוגלים להגיע אליה ומה אפשר לעשות עם האנשים שלנו (למרות שאינני יודע קוד בכלל). אני מתכנן אסטרטגית את הכיוונים בהיבט המוצרי ובהיבט העסקי שהחברה צריכה להשקיע שם מאמצים כדי לנצח בתחרות. כמובן שזה כולל הרבה תחנות בדרך- אני באופן אישי מלווה לקוחות (החל מחייל זוטר ועד שר בכיר, או מנהלים בחברות ענק כמו בנקים). חוץ מזה, מכיוון שאני יד ימינו של המנכ"ל אני עוזר לו ללטש ולהנחיל את החזון שלו בחברה בכל היבט, מכיוון שבסוף הכל קשור בהכל, ותהליכים משפיעים אחד על השני.
בפן העצמאי אני יועץ בתחומים פוליטיים ונותן הרצאות בנושאים אלה ובנושאי התוכן שלי (סייבר, טכנולוגיה עסקים).
המילה "סייבר" לא אומרת הרבה וכללית כמובן, אני מתעסק בנישה ספציפית בתחום הסייבר.

איך הגעתי לזה?
הרבה מזל, הרבה לילות בלי שינה (מקריאה של חומרים), הרבה דימיון, הרבה ביצים. אני חושב שהיכולת שלי להיות קר רוח ולהבחין בין עיקר ותפל ברמה המקצועית שירתו אותי נאמנה. אבל בכנות, היה לי 80% מזל, פשוט ניצלתי את המזל שהיה לי לטובתי. יש תכונות לדעתי גנטיות, כמו היכולת שלי ללמוד את האדם שמולי ולהתאים את עצמי לצרכים שלו, כמו היכולת להבין את הנפש שמולי בשביל להבין מה היא באמת צריכה.
יש לי כמובן טריידאוף והרבה תכונות פחות טובות:)

אני לא אחד מגאוני ממר"מ שיש פה....
 
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
T הערת אזהרה לטובת יזם בתמ״א שבקשתו להיתר סורבה נדל"ן 0
E יומנו של יזם יומני מסע אישיים 11
A יזם נדל"ן דרישות התפתחות אישית 3
L יזם זקוק לייעוץ שוק ההון 11
י תמא 38/1 - יש פה יזם שעושה/עשה פרויקט כזה? נדל"ן 4
H התלבטות איזו משרה עדיפה בתחילת הקריירה התפתחות אישית 5
Know one משפחה הייטקיסטית בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 8
ח מימון בתחילת עסקת רכישת בית מיזם נדל"ן 4
א הפקדה של מקסימום בתחילת שנה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
K זוג בתחילת הדרך - הכל פתוח יומני מסע אישיים 34
M סדר ותכנון פיננסי לצעיר סולידי בתחילת דרכו שוק ההון 9
V בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 2
חדש בשוק התייעצות בתחילת החיים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 18
F יומן מסע של הייטקיסט בתחילת דרכו באחת מחברות ה-FANG (גאמפא) יומני מסע אישיים 21
Y תיק ההשקעות של משקיע בתחילת דרכו - אשמח לכל ביקורת שהיא! שוק ההון 12
R משפחה בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 19
A עזרה בתחילת תכנון פיננסי נכון צרכנות פיננסית 2
Y משקיע בתחילת דרכו - פרמטרים לבחירת קרן מחקה מדד שוק ההון 12
ה אבודה בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 36
S בחור צעיר בתחילת דרכו בעולם ההשקעות שוק ההון 8
I עוד הייטקיסט בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 49
M קבלת החלטות בתחילת הדרך התפתחות אישית 8
S זוג נשוי בתחילת דרכו, מה לעשות עם הכסף? נדל"ן 3
צ בתחילת דרכי :) ויש לי כמה שאלות שוק ההון 9
ה כמה שאלות בתחילת הדרך, כי הגיע הזמן להתחיל להשקיע שוק ההון 17
Sean ייעוץ לצעיר בתחילת הדרך אוף טופיק 3
E זוג בתחילת הדרך בחו"ל יומני מסע אישיים 4
R זוג בתחילת הדרך האם להמשיך את הסיבוב של הגלגל? יומני מסע אישיים 3
R הכוונה בתחילת הדרך - מתכנתת לקראת קבע יומני מסע אישיים 10
mika_sh הכוונה בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 14
מ בן 25 בתחילת הדרך יומני מסע אישיים 13
T עזרה לזוג צעיר בתחילת החיים של "הגדולים" יומני מסע אישיים 45
L עזרה ועידוד למשקיעה בתחילת דרכה שוק ההון 10
avivaviv מה הדרך הזולה ביותר להשקיע בעוקב סנופי בסכומים קטנים? שוק ההון 7
@ מנטור לתחילת הדרך אוף טופיק 49
א מה הדרך הכי סבירה להשקיע באינפלציה ? שוק ההון 5
tomchoook מהי הדרך הזולה ביותר לבצע money order או cashier’s check? צרכנות פיננסית 1
Y מה הדרך הכי זולה להעביר כמה אלפי שקלים לקריפטו השקעות אלטרנטיביות 0
פ מהי הדרך המומלצת לשלם על דירה? נדל"ן 4
שיר הלל לטבע מה הדרך הפשוטה והזולה ביותר להחזיק s&p 500? שוק ההון 14
ה איך הדרך הקלה והמשתלמת ביותר לפדות מטבעות לחשבון בנק בארץ? פוסטים מאיכות נמוכה 2
K תחילת הדרך בהשקעות (ובכלל) יומני מסע אישיים 20
D המשך הדרך- סטודנט לרפואה לקראת סיום התפתחות אישית 43
D המשך הדרך- סטודנט לרפואה לקראת סיום התפתחות אישית 0
Shay36 יומן מסע - הדרך לחיות ולהתעשר מעולם ממניות. יומני מסע אישיים 17
S תחילת הדרך בעולם ההשקעות שוק ההון 21
R מה הדרך הזולה ביותר להשקיע במדד S&P500, סכום חד פעמי 30,000 ש"ח ל-7 שנים. שוק ההון 5
נגב הדרך היעילה ביותר לנצל הכנסה מפאונדים - GBP שוק ההון 7
stamEhad הדרך היעילה והזולה להעברת כספים מישראל (ש"ח) לארצות הברית (דולר) נדל"ן 0
M מה הדרך הטובה ביותר להשקיע בכלכלה של מדינה? שוק ההון 1

נושאים דומים

למעלה