• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יומן מסע של חתול קירח

Mr. Bigglesworth

משתמש בכיר
דירוג
3,771
שלום רב,
אני משתתף בפורום מזה מספר חודשים והחלטתי לפתוח גם יומן מסע.
נשוי + 1, בן 33.
דוקטורנט ומתרגל בתחום ריאלי

יש לי תואר ראשון ונסיון עבודה של מספר שנים עבודת סטודנט בהיי-טק.

איני זוכר מתי נחשפתי לסולידית אך זה היה לפני מספר שנים לפחות מ2014-15 אני זוכר שקראתי פוסטים בזמן שהתמהמהתי בעבודה.
בעבר יצא לי גם לקרוא on and off בפורומים בעיקר כשיצא לי לחפש איזה נושא בגוגל ולהגיע דרכו לשרשור מעניין, ובשנה האחרונה מעט יותר חיפשתי את הפורום.
תמיד הייתי חסכן באופיי, לפעמים יותר מדי. למשל לאחר הצבא לא עשיתי טיול גדול כי רציתי קודם לחסוך אליו ואז נרשמתי ללימודים כבר כי אשתי (בזמנו חברה שלי) הרגישה שאנחנו כבר זקנים וצריך להתחיל תואר ותמיד חשבתי שיצא לנו לעשות טיול. בשנה שניה כבר עברנו לגור ביחד ומכיוון ששנינו לא עבדנו (חוץ משיעורים פרטיים שנתתי) החסכונות ברובם אזלו ביחד עם כסף שהורי נתנו לי וכו'.
לאחר מכן התחלתי לעבוד כסטודנט בתחום אותו למדתי והיינו קצת יותר ממאוזנים אבל אף פעם לא הרגשתי שחופשה ארוכה בחו"ל שווה את הכסף למרות שבאיזשהו מקום אני מצטער על זה - במיוחד עכשיו שאנחנו עם ילד וזה נראה בלתי אפשרי כמעט.
מותגים תמיד שנאתי. מכוניות לא התחברתי. משחקים למחשב הורדתי פרוץ והעדפתי כאלה שרצים על מחשב ישן.
התחביבים העיקריים היו מוזיקה קריאה וטלוויזיה, סה"כ תחביבים זולים.
אנחנו לא יצאנו הרבה גם כרווקים - אולי פעם בשבועיים שלושה וגם אז לא הוצאנו יותר מ150 לרוב.

פיננסים:
אנחנו לא מנהלים תקציב אלא פשוט משתדלים לא להוציא על מה שלא צריך, זה עובד לנו לא רע לדעתי ומדי פעם כשניסיתי לעשות אופטימזציות לא גיליתי מקומות משמעותיים בהם ניתן לצמצם. (למרות שהחישוב למטה מראה שאולי כדאי שכן אעקוב)

הכנסות - משתנה קצת בגלל היקף העבודה של אשתי ושינויים בכמות התרגולים אבל בגדול:
  • 110,000 מלגה שנתית ללא מס וללא הוצאות פנסיה בט"ל וכו'
  • 30,000 הכנסות על תרגול מתחת לרף המס ואחרי שאר הפרשות וכו'
  • 80,000 הכנסות שנתי של אשתי

סה"כ סד"ג 220,000
הוצאות יוצא לי בחישוב ראשוני ודי גס:
  • 30,000 דיור - מעונות + חשמל + מים + תקשורת ביתית בהערכת יתר קלה
  • 12,500 רכב - רישוי ביטוח חובה + מקיף + צד ג' (עובדי מדינה מחמותי) + דלק + פחת מוערך
  • 24,000 אוכל, ביגוד, קוסמטיקה, נקיון הבית, צעצועים לילד וכו' וכו' הוצאות שוטפות של סופר סופרפארם וכדומה.
  • 24,000 מעון לילד
  • 12,000 חופשות בארץ ובחו"ל
  • 720 סלולר שנתי.
  • 1500 קופות חולים ובריאות
  • 2000 ש"ח פיזיותרפיה לאחר החזרים מקופה
  • 3,000 הוצאות "חד-פעמיות" בלת"מ - תכשיטים מתנות יום הולדת ואירועים פסנתר שקניתי וכו' (על הרבה מתנות למשפחה אנחנו מתקזזים למעשה על מזומן שמקבלים ממבוגרים אז אני מוחק את זה מהכנסות והוצאות כי אח"כ קונים להם מתנות)
  • 30,000 משהו חשוב שחסר לי בחישוב ואני צריך לברר כי אני יודע מה החסכון השנתי שלי אז אני שם אותו פה כדי לתאם הוצאות והכנסות (אני מניח שזה איפשהו בסעיף של אוכל ביגוד קוסמטיקה וכו' ברובו)

סה"כ סד"ג
140000

סה"כ חסכון (את זה אני יודע מחישוב שנתי של הכנסות - הוצאות בלי חלוקה לסעיפים אלא מהתוצאה עצמה על פני כמה שנים)
80,000

נכסים:
אין הלוואות עומדות.
  • פנסיה שלי ושל אשתי - פניקס מניות פסיבי סה"כ 150K
  • קרנות השתלמות וקופ"ג (במסלול נזיל ישן) סה"כ 90K
    עדיין צריך קצת לעשות טוויקינג אבל את הקופה הגדולה נשים במחקה סנופי או נעביר לIRA ואת הקטנות נשים בקרוב במחקה סנופי של קל-גמל כנראה.
  • תיק השקעות ממוסה 255K~
  • כסף שהוריי הבטיחו לי כשנרצה לקנות דירה 300K (הלוואי והייתי יכול להשקיע אותו כשהבטיחו זה כבר היה כפול לפחות אבל הכסף שחסכנו בזה שלא קנינו וגרים במעונות כנראה משתווה)
    (אני מניח שגם חמי יתרמו לנושא אבל כנראה סכום יותר צנוע)
  • מזומן בעו"ש 75K

בתיק ההשקעות הממוסה:
  • שליש אג"ח
  • שליש מחקה אירית סנופי
  • שליש מחקה אירית סטוקס 600
כרגע כסף חדש שנכנס עובר לאיזון שיהיה שני שליש בחשיפה למניות באיזון העולמי הסטנדרטי בין אירופה וסנופי.
הסיבה לחלוקה הפחות קונבנציונלית היא איזשהו שיקול/הימור שעשיתי כשיצאתי מהקרנות הישראליות לפני כחודש ועברתי לאיריות. בזמנו הייתי רק על סנופי ואח"כ חשבתי שאני מבין משהו אז החלטתי לשים חצי חצי מהמניות אירופה סנופי.
עכשיו אני מתחרט והחלטתי לחזור לחשיפה עולמית רגילה אז אני כל חודש חודשיים מכניס 10K ומאזן בקניה.
המזומן בחשבון זו "קרן החירום".
התיק האידאלי בעיניי הוא כנראה יותר קרוב ל80/20 עם רק 20K בבנק ויכלול גם EM כ10% מהמנייתי אבל זו הפשרה שהגעתי כרגע עם אשתי וזה מה שהיא מרגישה איתו כרגע נוח מבחינת הסיכון והסיכון הנתפס.

מטרות לעתיד:
אני כרגע בתקופה בה התחום אותו אני חוקר קצת הפסיק לעניין אותי ואני בעקבות כך דורך במקום (ונמצא יותר מדי בפורום). מראש אני כבר הרבה זמן יודע שאקדמאי אני לא אהיה אבל ההנאה מהדוקטורט וההוראה גרמו לי להמשיך.
בגדול אני אמור לסיים עוד כשנה ואני עדיין לא יודע מה ארצה להיות כשאהיה גדול. אני מקוה שהתשוקה תחזור לי בקרוב כי המצב הנוכחי קצת נהיה בלתי נסבל. אני חושב שחלק גדול מהבעיה הוא שרוב הזמן אני עובד לבד וזה אף פעם לא היה נקודת החוזקה שלי. גם בעבודת הסטודנט שלי בחצי השנה האחרונה הייתי די גמור ולא מעוניין אבל שם דווקא בסוף היה פרויקט נחמד שתפס אותי ויכלתי להתעמק בו. מסתבר שאני גם אוהב קורסים ומבחנים ומכיוון שסיימתי את כולם אין לי תירוץ לא להשקיע במחקר אז אני עוד יותר מוצא את עצמי עוסק בפרוקסטינציה. המזל/חוסר המזל שלי הוא שהמנחה שלי נותן יד מאד חופשית והוא לא נזף בי כבר הרבה זמן, במיוחד עכשיו עם כל הקורונה. נמאס לי לתרץ לו ובא לי שכבר יהיה הכל מאחורי.

לטווח הבינוני אני מקוה למצוא עבודה שדומה להוראה, במובן שזה לעסוק בעניינים שמעניינים אותי אבל עם אנשים ועדיף לו"ז חופשי יחסית.

לגבי דברים מחוץ לעבודה ומטרות יותר ארוכות טווח אני רוצה לחסוך כסף כדי להתעסק בתחביבים כגון מוזיקה (ניגנתי פעם על גיטרה, התחלתי לאחרונה על פסנתר) שחיה, קריאה וכו'. מאז שיש לי ילד גיליתי שזה גם משאבת זמן מטורפת והייתי רוצה להיות איתו יותר כשיתבגר ובעז"ה (אל תתפסו אותי במילה אני אתאיסט) בעתיד נתכנן עוד וארצה שיהיו לנו המשאבים לפנות להם זמן ולתת להם את הדברים בחיים שכן עולים כסף (כמו גן איכותי למשל).
מעולם לא מצאתי המון משמעות בעבודה ותמיד ידעתי למלא את זמני בצורה מהנה. הדבר היחיד שיהיה חסר לי אם וכאשר אצא לפרישה מוקדמת הוא האינטרקציה החברתית אבל לשם כך אני מניח שאוכל למצוא מסגרות/לעבוד במשרה חלקית של הוראה או שיעורים פרטיים.
אם זה היה תלוי בי היינו גרים בשכירות לנצח אבל כמו התיק השקעות המטרות שלנו נמצאות במשא ומתן מתמיד בין הגישה של אשתי לגישה שלי. כל פעם כשמגיעים לקבל החלטה אנו לרוב מצליחים לשכנע אחד את השני על מסלול נכון / פשרה סבירה.
כרגע החלטנו שנגור במעונות כל עוד רלוונטי ואח"כ נשכור דירה. אנחנו שוקלים רילוקיישן זמני בשביל החוויה אבל זה יהיה רלוונטי רק עוד לפחות חצי שנה להתחיל לברר מה ואיך.
הדיבור הכללי הוא שעוד 5-10 שנים נקנה דירה אבל כשנגיע לגשר הזה נפוצץ אותו :)

אנצל במה זו להודות לכל משתתפי הפורום שבעיני הוא מעולה שבמעולים. ותודה לקוראים :)

לגבי ההוצאות אז הרשימה המעודכנת לאחר שביררתי קצת עם אשתי:
הערכתי בחסר משמעותי את הוצאות הטיולים והיא טוענת ל20K שנתי שנשמע לי הרבה אבל לא בלתי סביר.
כמו כן פספסתי 13.5K שכר לימוד שלה.
אז כבר מצאנו כ20 מתוך ה30 החסרים בהפרש
בנוסף המעטתי מאד בהוצאות הדלק שהן כ10K שנתי ולא 4K, אבל זה פחות משפיע על החישוב כי את הפחת לא באמת ראיתי בחשבון הבנק אז זה כמעט מתקזז.

יוצא לי בחישוב ראשוני ודי גס:
  • 17,500 רכב - רישוי ביטוח חובה + מקיף + צד ג' (עובדי מדינה מחמותי) + דלק + פחת מוערך
  • 24,000 אוכל, ביגוד, קוסמטיקה, נקיון הבית, צעצועים לילד וכו' וכו' הוצאות שוטפות של סופר סופרפארם וכדומה.
  • 24,000 מעון לילד
  • 20,000 חופשות בארץ ובחו"ל
  • 13,500 שכר לימוד אשתי
  • 720 סלולר שנתי.
  • 3,000 הוצאות "חד-פעמיות" בלת"מ - תכשיטים מתנות יום הולדת ואירועים פסנתר שקניתי וכו' (על הרבה מתנות למשפחה אנחנו מתקזזים למעשה על מזומן שמקבלים ממבוגרים אז אני מוחק את זה מהכנסות והוצאות כי אח"כ קונים להם מתנות)
  • 10,000 משהו חשוב שחסר לי בחישוב ואני צריך לברר כי אני יודע מה החסכון השנתי שלי אז אני שם אותו פה כדי לתאם הוצאות והכנסות (אני מניח שזה איפשהו בסעיף של אוכל ביגוד קוסמטיקה וכו' ברובו)

סה"כ סד"ג
140,000

הערכתי בחסר משמעותי
אני דווקא חושבת שיש הערכת חסר כאן
24,000 אוכל, ביגוד, קוסמטיקה, נקיון הבית, צעצועים לילד וכו' וכו' הוצאות שוטפות של סופר סופרפארם וכדומה.
2000 ש"ח בחודש לכל זה נשמע לי נמוך מאד אלא אם גם כאן אתם נעזרים מאד בהורים.

אני מזדהה עם כל כך הרבה מהכתוב!

העבודת סטודנט בהייטק, זה כמתכנת?

2000 ש"ח בחודש לכל זה נשמע לי נמוך מאד אלא אם גם כאן אתם נעזרים מאד בהורים.
נעזרים בעקיפין והרבה. שישי שבת אצל אשתי כל שבועיים וחוזרים עם קופסאות לחצי שבוע.
שישי אח"כ אצל הורי וגם נותר קצת אוכל.
לא אוכלים בשר/דגים/עוף בכלל בבית (שניצל בשבוע בממוצע לילד)
לא שותים אלכוהול כמעט. קפה שחור/מקינטה/אספרסו ביתי מקפה טחון.
לא שותים מתוקים כמעט בכלל. קונים אגוזים פעם בתקופה ולרוב שוכחים מהם במקרר... כנ"ל לחם ומאפים. בגדול רוב מה שאנחנו אוכלים ביום יום מבושל על ידינו וזול. קונים כמויות כשיש מבצע. הפינוק שלנו זה אורז בסמטי ולא יסמין :)
וגבינות טובות אבל אנחנו משתדלים גם את זה לקנות בחו"ל.
העבודת סטודנט בהייטק, זה כמתכנת?
ASIC DESIGN תכן לוגי בורילוג

מכיר את ההרגשה הזאת שהדבר האחרון שבא לך לעשות הוא את התיזה, והבעיה ידועה כ-ABD או all but dissertation ... תכלס, אם לא פירסמת מאמרים אז הדוקטורט הוא התחנה האחרונה שלך באקדמיה. תכלס מבחינה כלכלית האופציה הכי טובה שלך היא FAANGים, יש להם גם דברים יותר תיאורטיים ממה שהבנתי, מקסימום תעבור לחו"ל לכמה שנים. אווירה נחמדה ושכר טוב. אפוציה פחות מתגמלת אבל יחסית בטוחה - לחפש מקום כחבר סגל במכללה ולהעביר שם ים של שעות פרונטליות ולקבל משכורת ... תמשיך לכתוב כאן יהיה נחמד!

שלום רב,
אני משתתף בפורום מזה מספר חודשים והחלטתי לפתוח גם יומן מסע.
נשוי + 1, בן 33.
דוקטורנט ומתרגל בתחום ריאלי

יש לי תואר ראשון ונסיון עבודה של מספר שנים עבודת סטודנט בהיי-טק.

איני זוכר מתי נחשפתי לסולידית אך זה היה לפני מספר שנים לפחות מ2014-15 אני זוכר שקראתי פוסטים בזמן שהתמהמהתי בעבודה.
בעבר יצא לי גם לקרוא on and off בפורומים בעיקר כשיצא לי לחפש איזה נושא בגוגל ולהגיע דרכו לשרשור מעניין, ובשנה האחרונה מעט יותר חיפשתי את הפורום.
תמיד הייתי חסכן באופיי, לפעמים יותר מדי. למשל לאחר הצבא לא עשיתי טיול גדול כי רציתי קודם לחסוך אליו ואז נרשמתי ללימודים כבר כי אשתי (בזמנו חברה שלי) הרגישה שאנחנו כבר זקנים וצריך להתחיל תואר ותמיד חשבתי שיצא לנו לעשות טיול. בשנה שניה כבר עברנו לגור ביחד ומכיוון ששנינו לא עבדנו (חוץ משיעורים פרטיים שנתתי) החסכונות ברובם אזלו ביחד עם כסף שהורי נתנו לי וכו'.
לאחר מכן התחלתי לעבוד כסטודנט בתחום אותו למדתי והיינו קצת יותר ממאוזנים אבל אף פעם לא הרגשתי שחופשה ארוכה בחו"ל שווה את הכסף למרות שבאיזשהו מקום אני מצטער על זה - במיוחד עכשיו שאנחנו עם ילד וזה נראה בלתי אפשרי כמעט.
מותגים תמיד שנאתי. מכוניות לא התחברתי. משחקים למחשב הורדתי פרוץ והעדפתי כאלה שרצים על מחשב ישן.
התחביבים העיקריים היו מוזיקה קריאה וטלוויזיה, סה"כ תחביבים זולים.
אנחנו לא יצאנו הרבה גם כרווקים - אולי פעם בשבועיים שלושה וגם אז לא הוצאנו יותר מ150 לרוב.

פיננסים:
אנחנו לא מנהלים תקציב אלא פשוט משתדלים לא להוציא על מה שלא צריך, זה עובד לנו לא רע לדעתי ומדי פעם כשניסיתי לעשות אופטימזציות לא גיליתי מקומות משמעותיים בהם ניתן לצמצם. (למרות שהחישוב למטה מראה שאולי כדאי שכן אעקוב)

הכנסות - משתנה קצת בגלל היקף העבודה של אשתי ושינויים בכמות התרגולים אבל בגדול:
  • 110,000 מלגה שנתית ללא מס וללא הוצאות פנסיה בט"ל וכו'
  • 30,000 הכנסות על תרגול מתחת לרף המס ואחרי שאר הפרשות וכו'
  • 80,000 הכנסות שנתי של אשתי

סה"כ סד"ג 220,000
הוצאות יוצא לי בחישוב ראשוני ודי גס:
  • 12,500 רכב - רישוי ביטוח חובה + מקיף + צד ג' (עובדי מדינה מחמותי) + דלק + פחת מוערך
  • 24,000 מעון לילד
  • 12,000 חופשות בארץ ובחו"ל
  • 720 סלולר שנתי.
  • 30,000 משהו חשוב שחסר לי בחישוב ואני צריך לברר כי אני יודע מה החסכון השנתי שלי אז אני שם אותו פה כדי לתאם הוצאות והכנסות (אני מניח שזה איפשהו בסעיף של אוכל ביגוד קוסמטיקה וכו' ברובו)

סה"כ סד"ג
140000

סה"כ חסכון (את זה אני יודע מחישוב שנתי של הכנסות - הוצאות בלי חלוקה לסעיפים אלא מהתוצאה עצמה על פני כמה שנים)
80,000

נכסים:
אין הלוואות עומדות.
  • פנסיה שלי ושל אשתי - פניקס מניות פסיבי סה"כ 150K
  • קרנות השתלמות וקופ"ג (במסלול נזיל ישן) סה"כ 90K
    עדיין צריך קצת לעשות טוויקינג אבל את הקופה הגדולה נשים במחקה סנופי או נעביר לIRA ואת הקטנות נשים בקרוב במחקה סנופי של קל-גמל כנראה.
  • תיק השקעות ממוסה 255K~
  • כסף שהוריי הבטיחו לי כשנרצה לקנות דירה 300K (הלוואי והייתי יכול להשקיע אותו כשהבטיחו זה כבר היה כפול לפחות אבל הכסף שחסכנו בזה שלא קנינו וגרים במעונות כנראה משתווה)
    (אני מניח שגם חמי יתרמו לנושא אבל כנראה סכום יותר צנוע)
  • מזומן בעו"ש 75K

בתיק ההשקעות הממוסה:
  • שליש אג"ח
  • שליש מחקה אירית סנופי
  • שליש מחקה אירית סטוקס 600
כרגע כסף חדש שנכנס עובר לאיזון שיהיה שני שליש בחשיפה למניות באיזון העולמי הסטנדרטי בין אירופה וסנופי.
הסיבה לחלוקה הפחות קונבנציונלית היא איזשהו שיקול/הימור שעשיתי כשיצאתי מהקרנות הישראליות לפני כחודש ועברתי לאיריות. בזמנו הייתי רק על סנופי ואח"כ חשבתי שאני מבין משהו אז החלטתי לשים חצי חצי מהמניות אירופה סנופי.
עכשיו אני מתחרט והחלטתי לחזור לחשיפה עולמית רגילה אז אני כל חודש חודשיים מכניס 10K ומאזן בקניה.
המזומן בחשבון זו "קרן החירום".
התיק האידאלי בעיניי הוא כנראה יותר קרוב ל80/20 עם רק 20K בבנק ויכלול גם EM כ10% מהמנייתי אבל זו הפשרה שהגעתי כרגע עם אשתי וזה מה שהיא מרגישה איתו כרגע נוח מבחינת הסיכון והסיכון הנתפס.

מטרות לעתיד:
אני כרגע בתקופה בה התחום אותו אני חוקר קצת הפסיק לעניין אותי ואני בעקבות כך דורך במקום (ונמצא יותר מדי בפורום). מראש אני כבר הרבה זמן יודע שאקדמאי אני לא אהיה אבל ההנאה מהדוקטורט וההוראה גרמו לי להמשיך.
בגדול אני אמור לסיים עוד כשנה ואני עדיין לא יודע מה ארצה להיות כשאהיה גדול. אני מקוה שהתשוקה תחזור לי בקרוב כי המצב הנוכחי קצת נהיה בלתי נסבל. אני חושב שחלק גדול מהבעיה הוא שרוב הזמן אני עובד לבד וזה אף פעם לא היה נקודת החוזקה שלי. גם בעבודת הסטודנט שלי בחצי השנה האחרונה הייתי די גמור ולא מעוניין אבל שם דווקא בסוף היה פרויקט נחמד שתפס אותי ויכלתי להתעמק בו. מסתבר שאני גם אוהב קורסים ומבחנים ומכיוון שסיימתי את כולם אין לי תירוץ לא להשקיע במחקר אז אני עוד יותר מוצא את עצמי עוסק בפרוקסטינציה. המזל/חוסר המזל שלי הוא שהמנחה שלי נותן יד מאד חופשית והוא לא נזף בי כבר הרבה זמן, במיוחד עכשיו עם כל הקורונה. נמאס לי לתרץ לו ובא לי שכבר יהיה הכל מאחורי.

לטווח הבינוני אני מקוה למצוא עבודה שדומה להוראה, במובן שזה לעסוק בעניינים שמעניינים אותי אבל עם אנשים ועדיף לו"ז חופשי יחסית.

לגבי דברים מחוץ לעבודה ומטרות יותר ארוכות טווח אני רוצה לחסוך כסף כדי להתעסק בתחביבים כגון מוזיקה (ניגנתי פעם על גיטרה, התחלתי לאחרונה על פסנתר) שחיה, קריאה וכו'. מאז שיש לי ילד גיליתי שזה גם משאבת זמן מטורפת והייתי רוצה להיות איתו יותר כשיתבגר ובעז"ה (אל תתפסו אותי במילה אני אתאיסט) בעתיד נתכנן עוד וארצה שיהיו לנו המשאבים לפנות להם זמן ולתת להם את הדברים בחיים שכן עולים כסף (כמו גן איכותי למשל).
מעולם לא מצאתי המון משמעות בעבודה ותמיד ידעתי למלא את זמני בצורה מהנה. הדבר היחיד שיהיה חסר לי אם וכאשר אצא לפרישה מוקדמת הוא האינטרקציה החברתית אבל לשם כך אני מניח שאוכל למצוא מסגרות/לעבוד במשרה חלקית של הוראה או שיעורים פרטיים.
אם זה היה תלוי בי היינו גרים בשכירות לנצח אבל כמו התיק השקעות המטרות שלנו נמצאות במשא ומתן מתמיד בין הגישה של אשתי לגישה שלי. כל פעם כשמגיעים לקבל החלטה אנו לרוב מצליחים לשכנע אחד את השני על מסלול נכון / פשרה סבירה.
כרגע החלטנו שנגור במעונות כל עוד רלוונטי ואח"כ נשכור דירה. אנחנו שוקלים רילוקיישן זמני בשביל החוויה אבל זה יהיה רלוונטי רק עוד לפחות חצי שנה להתחיל לברר מה ואיך.
הדיבור הכללי הוא שעוד 5-10 שנים נקנה דירה אבל כשנגיע לגשר הזה נפוצץ אותו :)

אנצל במה זו להודות לכל משתתפי הפורום שבעיני הוא מעולה שבמעולים. ותודה לקוראים :)
פייר מה שממש מעניין אותי זה איך הצלחת להגיע למלגה כל כך גבוה חחח

פייר מה שממש מעניין אותי זה איך הצלחת להגיע למלגה כל כך גבוה חחח

יש מוסדות שנותנים 7 מנות מלגה למי שיש ממוצע גבוה בפקולטות הנדסיות ומדעיות מסוימות (פרשנות שלי - כי הם מבינים שיש תחרות עם התעשיה על אנשים איכותיים)
השנה קיבלתי גם עוד מנה לכמה חודשים על זה שפרסמתי מאמר ועמדתי בעוד כמה תנאים אבל לא החשבתי את זה בחישוב כי בעיני זה בונוס חד-פעמי.

מכיר את ההרגשה הזאת שהדבר האחרון שבא לך לעשות הוא את התיזה, והבעיה ידועה כ-ABD או all but dissertation ... תכלס, אם לא פירסמת מאמרים אז הדוקטורט הוא התחנה האחרונה שלך באקדמיה. תכלס מבחינה כלכלית האופציה הכי טובה שלך היא FAANGים, יש להם גם דברים יותר תיאורטיים ממה שהבנתי, מקסימום תעבור לחו"ל לכמה שנים. אווירה נחמדה ושכר טוב. אפוציה פחות מתגמלת אבל יחסית בטוחה - לחפש מקום כחבר סגל במכללה ולהעביר שם ים של שעות פרונטליות ולקבל משכורת ... תמשיך לכתוב כאן יהיה נחמד!
דווקא פרסמתי שניים (אחד במסטר ואחד לאחרונה)
ויש לי עוד אחד כמעט בקנה (חסרות לי עוד קצת תוצאות נסיוניות) ועוד אחד שלא אמור להיות מאד קשה וקשור לקודמים.
אבל בקצב הנוכחי שום דבר לא מתקדם. ממש קשה לי להביא את עצמי לעשות דברים בסיסיים.
גם התרגול הסמסטר לא היה מהנה כ"כ אלא יותר מתיש. אני אוהב אינטרקציה עם אנשים וקשה לי ככה במחשב.

קרנות השתלמות וקופ"ג (במסלול נזיל ישן) סה"כ 90K
עדיין צריך קצת לעשות טוויקינג אבל את הקופה הגדולה נשים במחקה סנופי או נעביר לIRA ואת הקטנות נשים בקרוב במחקה סנופי של קל-גמל כנראה
למה ההפרדה בין הגדולה לקטנות?

למה ההפרדה בין הגדולה לקטנות?
אם אתה שואל מראש למה היא מופרדת זה כי הן קרנות השתלמות שעדיין נכנס אליהן כסף ועוד לא "הבשילו" והיא קופת גמל שחמי פתחו לאשתי בילדותה
אם אתה שואל למה מסלולים נפרדים זה כי עלות ברוקר בקל גמל יוצאת 180 ש"ח בשנה לקופה ובסכומים שיש לנו בקטנות (סד"ג 20K כל אחת) זה יוצא כ1% רק על זה.
בגדולה זה יורד ל0.5% אז אפשר לשקול את זה מבחינתי אם נרצה להתמנף או משהו בסגנון אחרת נלך על הפסיבי.

מסלולים נפרדים זה כי עלות ברוקר בקל גמל יוצאת 180 ש"ח בשנה לקופה ובסכומים שיש לנו בקטנות (סד"ג 20K כל אחת) זה יוצא כ1% רק על זה.
נדמה לי שכל הקופות מאותו סוג (כלומר כל קרנות ההשתלמות, ובנפרד מהן כל קופות הגמל) מנוהלות כ-pool יחיד באותו חשבון ברוקראז', גם אם מבחינת חברת הגמל אלו קופות נפרדות. אם זה כך אז משתלם יותר (ולא פחות) לאחד את הקטנות עם הגדולה.

נדמה לי שכל הקופות מאותו סוג (כלומר כל קרנות ההשתלמות, ובנפרד מהן כל קופות הגמל) מנוהלות כ-pool יחיד באותו חשבון ברוקראז', גם אם מבחינת חברת הגמל אלו קופות נפרדות. אם זה כך אז משתלם יותר (ולא פחות) לאחד את הקטנות עם הגדולה.
איפה אני יכול לברר את זה? (עם כל הכבוד לקל-גמל שירות הלקוחות שלהם הוא לא פאר היצירה, וכנ"ל שאר חברות ההשקעות אם כי במידה פחותה)

שנגיע לגשר הזה נפוצץ אותו
שירתת בהנדסה? ;)
אנצל במה זו להודות לכל משתתפי הפורום שבעיני הוא מעולה שבמעולים. ותודה לקוראים
כיף לקרוא את ההודעות שלך. מצטער שאתה בתקופה לא נוחה מבחינה מקצועית אבל הנה, אולי יש לזה גם יתרונות...

שירתת בהנדסה? ;)
לא אני סתם אוהב ביטויים כאלה ובדיחות על מוהנדסים :)
כיף לקרוא את ההודעות שלך. מצטער שאתה בתקופה לא נוחה מבחינה מקצועית אבל הנה, אולי יש לזה גם יתרונות...
תודה! בטוח יש יתרונות בזכות זה סוף סוף עברתי לקרנות האיריות ופיזרתי יותר את התיק ואני גם יותר בטוח בהחלטות שלי לטווח ארוך והתחלנו לטפל בקרנות...

יש מוסדות שנותנים 7 מנות מלגה למי שיש ממוצע גבוה בפקולטות הנדסיות ומדעיות מסוימות (פרשנות שלי - כי הם מבינים שיש תחרות עם התעשיה על אנשים איכותיים)
השנה קיבלתי גם עוד מנה לכמה חודשים על זה שפרסמתי מאמר ועמדתי בעוד כמה תנאים אבל לא החשבתי את זה בחישוב כי בעיני זה בונוס חד-פעמי.
ידעתי שאני במוסד הלא נכון חח

אפשר גם לעשות מלא כסף על פרסים, הצטיינות, מתרגל מצטיין.

נערך לאחרונה ב:
@קפיצת הדרך
תודה!
אני מתרגל טוב סה"כ אבל רק בסמסטר הראשון השקעתי מספיק בשביל להיות קרוב למצטיין.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 4
א יומן מסע של שני בנים ואבא שלהם יומני מסע אישיים 2
R יומן מסע של מורשע לשעבר יומני מסע אישיים 16
Y יומן מסע של בחור מתלבט יומני מסע אישיים 24
D יומן מסע של חוסך סביר מינוס יומני מסע אישיים 44
F יומן מסע של הייטקיסט בתחילת דרכו באחת מחברות ה-FANG (גאמפא) יומני מסע אישיים 21
ז תחילתו של יומן מסע פרקטי יומני מסע אישיים 19
Cassandra Gemini יומן מסע של זוג הייטקיסטים יומני מסע אישיים 30
chen15 פתיחה של יומן מסע בסיומה של שנה יומני מסע אישיים 145
B יומן מסע - מעבודה אינטנסיבית להכנסה פסיבית יומני מסע אישיים 15
P יומן מסע - צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 40
A יומן מסע - הסטודנטית הנצחית יומני מסע אישיים 2
צ יומן מסע משפחתי מעודכן - 2024 יומני מסע אישיים 1
K הפניקס - יומן מסע יומני מסע אישיים 9
האיש שבאמצע יומן מסע - האיש שבאמצע יומני מסע אישיים 11
ריש-לקיש יומן מסע - בדרך הנכונה יומני מסע אישיים 35
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
A יומן מסע משפחתי יומני מסע אישיים 15