• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יומן מסע של חוסך סביר מינוס

• פותח הנושא drx
  • פורסם בתאריך
גם יכלנו להרשות חופשת לידה ארוכה לאישתי ופינוקים נוספים.
לעניות דעתי ה"פינוק" הגדול ביותר שלכם הוא העובדה שאתם יכולים להרשות לעצמכם שאשתך כמעט ולא תכניס כסף, זה פינוק ששווה אלפי שקלים מידי חודש.
אין בעיה להחליט כזוג שהאשה אינה נדרשת לפרנסת המשפחה (יש לי שני חברים כאלה למען האמת) אבל חשוב להבין שנשים מסוגלות לעבוד ויש משמעות כלכלית לעובדה שהן אינן עובדות.

החיסכון שלנו הוא כ60K בשנה. שזה בעיקר הבונוס השנתי שלי וחלק מכספי השכירות.
שווה לדעתי להסתכל גם על הגידול בפנסיה ובקרן ההשתלמות במהלך השנה, תגלה שהשווי הנקי גדל בהרבה יותר מ60k בשנה.
בנוסף, ניתן להסתכל גם על החלק של המשכנתא שהולך לקרן כחסכון וזה כבר עוד איזו אלפיה בחודש.

למה זה עניינך?
למה אכפת לך?
אני לא ה''אישיו'' כאן.
יש כאלה שצריך לשכנע אותם לוותר על משהו שהם לא משתמשים בו ועולה להם כסף שנזרק לפח. זה לפחות מה שהבנתי ממה שפות''ש כתב.
הצעתי פתרון מסויים. ירצה-יעשה. לא ירצה-לא יעשה.
אתה צודק, כשאין מה להגיד מנסים לבייש אותך כדי "לנצח בוויכוח" ולהוציא תסכולים אישיים שהמקרה מזכיר להם על חייהם האישיים. מיותר לציין גם שלאישתו אין בעיה להציב לו "אולטימטום" באופן מעשי- היא מחליטה לבזבז כמה ועל מה שהיא רוצה, אבל מבחינתו חס וחלילה להציב לה אולטימטום "להשתמש או לבטל", חס וחלילה לעצבן את הפרח העדין. שאלה מצחיקה נוספת שאף אחד פה לא טרח לשאול זה מה יקרה אם הוא יאבד כושר עבודה? כשהסוס לא יוכל לסחוב מעניין מה יקרה אז? די מפחיד לחשוב (בשבילו).

למה זה עניינך?
למה אכפת לך?
אני לא ה''אישיו'' כאן.
יש כאלה שצריך לשכנע אותם לוותר על משהו שהם לא משתמשים בו ועולה להם כסף שנזרק לפח. זה לפחות מה שהבנתי ממה שפות''ש כתב.
הצעתי פתרון מסויים. ירצה-יעשה. לא ירצה-לא יעשה.
בין "לשכנע אנשים לוותר על משהו שהם לא משתמשים בו" ובין "להציב אולטימטום לבת הזוג שלך שהיא האמא של שני הילדים שלך" יש הבדל.
אני לא אומר שאין מקום לנסות לשכנע, אבל נראה לי שלבוא בדרישות בגיבוי של איומים לבת הזוג שלו זה לא הכיוון.

אין פה עניין של להתחבר - או שזה נכון או שלא.
הרגזת אותי עכשיו, אני גם לא מתחברת ל"נכון-לא נכון" ובכלל למה שמשתקף מהכתיבה שלך על אשתך.
יכלנו להרשות חופשת לידה ארוכה לאישתי ופינוקים נוספים.
חופשת לידה (חופשה? חה!) זה פינוק בעיניך? איזה עוד פינוקים פירגנת לה?
מוצאים יותר על אוכל, בילויים וטיולים.
זה משהו שרק היא נהנית ממנו או חס וחלילה גם אתה ואולי גם הילדים? אם גם אתה - בבקשה תשים בטבלה בצד הנכון של
כשמנתחים את ההוצאות השנתיות ומי הנהנה העיקרי מהם - מגלים הפתעות.
אנחנו בהחלט מוציאים יותר מידי על אוכל וביגוד
ברור...כי זה כנראה האישיו שלה. אתם לא מוציאים יותר מדי על טיולים ובילויים מבחינתך כי אולי זה משהו שחשוב גם לך. אין לך במקרה הוצאות שרק/בעיקר אתה נהנה מהן? או כאלו שאתה קבעת שהן חשובות?
המשכורת שלי די גבוהה אבל אישתי פחות או יותר עובדת בחינם.
היא אוהבת את העבודה שלה ואין במקצוע שלה "עבודה מהבית".
סיימתי דוקטורט לפני כשנתיים והנטו שלי הכפיל את עצמו.
תוכל לספר קצת על זה? במה אשתך עובדת שזה כמעט בחינם? והאם חשבת כך גם כשהשתכרת חצי ממה שהיום?
האם הנטו שאתה מדבר עליו כולל גם את שכר הדירה שאתם מקבלים? האם ההון הראשוני לדירה שקניתם הגיע גם מהצד של הכלה?

לעניות דעתי ה"פינוק" הגדול ביותר שלכם הוא העובדה שאתם יכולים להרשות לעצמכם שאשתך כמעט ולא תכניס כסף, זה פינוק ששווה אלפי שקלים מידי חודש.
אין בעיה להחליט כזוג שהאשה אינה נדרשת לפרנסת המשפחה (יש לי שני חברים כאלה למען האמת) אבל חשוב להבין שנשים מסוגלות לעבוד ויש משמעות כלכלית לעובדה שהן אינן עובדות.
זה בהחלט פינוק וברור שיש לזה השלכות.

כשהסוס לא יוכל לסחוב מעניין מה יקרה אז? די מפחיד לחשוב (בשבילו)
נשמעת דאגה כנה מאוד. אני מאחל לך שאם יום אחד "לא תוכל לסחוב" תהיה לך מישהי כמו אישתי לצידך.

הרגזת אותי עכשיו, אני גם לא מתחברת ל"נכון-לא נכון" ובכלל למה שמשתקף מהכתיבה שלך על אשתך.

חופשת לידה (חופשה? חה!) זה פינוק בעיניך? איזה עוד פינוקים פירגנת לה?

זה משהו שרק היא נהנית ממנו או חס וחלילה גם אתה ואולי גם הילדים? אם גם אתה - בבקשה תשים בטבלה בצד הנכון של

ברור...כי זה כנראה האישיו שלה. אתם לא מוציאים יותר מדי על טיולים ובילויים מבחינתך כי אולי זה משהו שחשוב גם לך. אין לך במקרה הוצאות שרק/בעיקר אתה נהנה מהן? או כאלו שאתה קבעת שהן חשובות?

תוכל לספר קצת על זה? במה אשתך עובדת שזה כמעט בחינם? והאם חשבת כך גם כשהשתכרת חצי ממה שהיום?
האם הנטו שאתה מדבר עליו כולל גם את שכר הדירה שאתם מקבלים? האם ההון הראשוני לדירה שקניתם הגיע גם מהצד של הכלה?
זה מרגיש לי שזה קצת נהיה יותר מידי סביב הקשר הזוגי שלנו ופחות על התנהלות כספית. אז אני אענה לך פעם אחרונה ובזה אסיים.

חופשת לידה ארוכה זה משהו שהיא חלמה עליו עוד עם הילד הראשון. אני מאוד שמח שיכלנו להרשות לעצמנו את זה בשני.

כולנו נהנים מהפינוקים, מהטיולים וכו. כן יש הבדל שאם זה היה תלוי רק בי הרבה מהפינוקים האלו לא היו קורים כי אני חסכן/קמצן

מצטער אם זה מעצבן אותך אבל יש מקרים וזה ביניהם שבן זוג אחד מוציא יותר מהשני. אני לא רואה בזה משהו רע, רק אוהב להתמרמר על זה מדי פעם.

אישתי עוסקת במקצוע נשי (לא הגדרה שלי) במשרה חלקית (עקב לימודים). לצערי במדינה השכר במקצועות האלו הוא בדיחה עצובה. גם אני וגם היא אומרים את זה היום ואמרנו את זה כשהכרנו.

הנטו שציינתי הוא ממשכורות בלבד. ההון הגיע משני הצדדים, בערך חצי חצי. לא שזה צריך לשנות אבל שיהיה.

ומפסיכולוגיה בגרוש בחזרה לנושא .... מצבכם סביר פלוס, לא מינוס, במיוחד ככל שהכנסתך יציבה. מכיוון שכתבת שכאשר היה פחות הוצאתם פחות הייתי ממליץ בשלב ראשון שתוספות שכר ככל שתקבל (וסביר להניח שזה יקרה לאורך הזמן) ילכו לחסכון בלבד. בשלב השני תנסה להסכים עם אשתך שאתם חוסכים כל חודש למטרה שהיא רוצה כגון טיול משפחתי גדול, ומכאן תתחיל את נושא הטמעת החסכון. ההזדמנות הגדולה שלך לחסכון כפוי הוא רכישת נכס גדול יותר (שאני מניח שאשתך תרצה) ואז לקיחת משכנתא גדולה יותר עם טווח פרעון קצר יותר כך שגם תחסוך בריבית וגם תחזיר לכיסך את ההון כל חודש בצורה משמעותית (=חסכון נסתר שהאישה תתקשה מאוד להתנגד לו).

בהצלחה!

מכיוון שכתבת שכאשר היה פחות הוצאתם פחות הייתי ממליץ בשלב ראשון שתוספות שכר ככל שתקבל (וסביר להניח שזה יקרה לאורך הזמן) ילכו לחסכון בלבד.
תוספות שכר כנראה יהיו כמה אחוזים בודדים והרוב נבלע במס.. אבל זה בהחלט התחלה.
בשלב השני תנסה להסכים עם אשתך שאתם חוסכים כל חודש למטרה שהיא רוצה כגון טיול משפחתי גדול, ומכאן תתחיל את נושא הטמעת החסכון.
זה פחות עובד, יש לנו כביכול מטרה גדולה - קניית דירה, אבל זה לא מיצר וייב של חסכון.

ההזדמנות הגדולה שלך לחסכון כפוי הוא רכישת נכס גדול יותר (שאני מניח שאשתך תרצה) ואז לקיחת משכנתא גדולה יותר עם טווח פרעון קצר יותר
זה רעיון מעניין שלא חשבתי עליו. אני תמיד בראש של משכנתא נמוכה( עד חצי מיליון) כדי להפחית ריביות. נראה שאפשר לקחת מיליון ל15 שנה עם החזר של כ6000 בחודש. אני לא בטוח אם בתווך הארוך יהיה לי יותר כסף מאשר אם אשמור על התיק ונמשיך לחסוך מעט כל שנה כמו עכשיו.

כמעט תמיד כשאני קורא יומני מסע אני מתמלא קנאה ומתבאס - צעירים שכבר בגיל 20 פותחים חיסכון, רווקים וזוגות ללא ילדים שחוסכים 20K בחודש, כל מיני חדי קרן שחוסכים 80% מהכנסותיהם. החלטתי לכתוב כאן פוסט שיוריד את העניינים לקרקע. מקווה שמי שיקרא את זה יוכל לחייך ולומר לעצמו שמצבו סך הכל בסדר דווקא.

1.PNG

ליבי ליבי... :)
(מקור)

בהצלחה בהמשך הדרך, נראה לי שאתם בסדר גמור.

תוספות שכר כנראה יהיו כמה אחוזים בודדים והרוב נבלע במס.. אבל זה בהחלט התחלה.

זה פחות עובד, יש לנו כביכול מטרה גדולה - קניית דירה, אבל זה לא מיצר וייב של חסכון.

זה רעיון מעניין שלא חשבתי עליו. אני תמיד בראש של משכנתא נמוכה( עד חצי מיליון) כדי להפחית ריביות. נראה שאפשר לקחת מיליון ל15 שנה עם החזר של כ6000 בחודש. אני לא בטוח אם בתווך הארוך יהיה לי יותר כסף מאשר אם אשמור על התיק ונמשיך לחסוך מעט כל שנה כמו עכשיו.

ככל שתגדיל את ההחזר ותקצר את התקופה גם תקבל ריביות יותר טובות, גם תשלם פחות ריבית בסך הכל ומכיוון שההחזר ברובו הוא עדיין קרן, הרי שלמעשה תשלם לעצמך שזה סוג של חסכון כפוי. נכון שבסוף תהיה עשיר בנכס ועני במזומן אבל אני מנסה לעזור לך לצוא סוג של חסכון שאפשר לשווק אותו בהצלחה לאשתך ...

הי,

2 עדכונים שאולי יעניינו פה משהו ואולי רק לפרוטוקול:

קודם כל אני ואישתי ניהלנו שיחה גלויה בנושא. זו לא פעם הראשונה אך אולי הפעם אפקטיבית יותר. ובהחלט אני מזהה יותר הירתמות.

בחודש פלוס מינוס מאז שפתחתי את היוזר ואת השרשור הזה הייתי יותר פעיל בפורום וכתוצאה גם קראתי ונחשפתי ליותר מידע ודעות. אני מבין עכשיו שעם כל הכבוד לאסטרטגיות השקעה פסיבית שכוללת החזקת אג"ח ומזומן (הארי בראון למשל) זה לא עושה שכל כשיש במקביל משכנתא.
הצעד הראשון שלי לכן הוא כיסוי המסלול היקר ביותר כרגע מהמשכנתא מתוך הנ"ל. כתוצאה ההחזר החודשי ירד בכ700 ש"ח אותם אוסיף מידי חודש לתיק ההשקעה. צעד קטן אבל מעדיף את זה בצעדים קטנים כרגע. אם יעבוד טוב אכסה גם מסלול נוסף ונישאר רק עם הפריים.

קודם כל אני ואישתי ניהלנו שיחה גלויה בנושא. זו לא פעם הראשונה אך אולי הפעם אפקטיבית יותר. ובהחלט אני מזהה יותר הירתמות.
מה גרם לאישתך להירתם יותר הפעם? איך המתקת את הגלולה?
בחודש פלוס מינוס מאז שפתחתי את היוזר ואת השרשור הזה הייתי יותר פעיל בפורום.
החיים הפיננסים שלי נחלקים ל3 חלקים.
- לפני שהתעמקתי בבלוג.
- בין ההתעמקות בבלוג לכניסה לפורום.
- משתמש פעיל בפורום.

בהצלחה!

אז אני קורא את הבלוג של הסולידית כבר כמה שנים ומדי פעם מציץ בפורום הזה.
כמעט תמיד כשאני קורא יומני מסע אני מתמלא קנאה ומתבאס - צעירים שכבר בגיל 20 פותחים חיסכון, רווקים וזוגות ללא ילדים שחוסכים 20K בחודש, כל מיני חדי קרן שחוסכים 80% מהכנסותיהם. החלטתי לכתוב כאן פוסט שיוריד את העניינים לקרקע. מקווה שמי שיקרא את זה יוכל לחייך ולומר לעצמו שמצבו סך הכל בסדר דווקא.

בן 35, נשוי + 2 קטנים. המשכורת שלי די גבוהה אבל אישתי פחות או יותר עובדת בחינם. ביחד יוצא באיזור ה-26 נטו ממשכורות שוטפות.
הבעיה העיקרית שהתחלתי להרוויח טוב רק לאחרונה ככה שעד עכשיו לא יכלנו יותר מידי לחסוך.
יש לנו דירה עם שווי משוער של 1.7 מיליון (מתוכם 200K נותרו למשכנתא) אותה אנחנו משכירים ב-5000. אנחנו שוכרים בעצמנו דירה בעיר אחרת ב-6000.
יש לנו תיק השקעות לתווך קצר-בינוני (כנראה ישמש לקניית דירה בשנים הקרובות) בשויי 250K. הארי בראון
יש תיק השקעות נוסף לתווך ארוך (דירה על מאדים לילדים?) בשווי 50K. כולו מניות (עולם עם הטייה רצינית לארה"ב ולישראל)
חוץ מזה יש עוד כ-200K בפנסיה שלי וכ-70K בקרן השתלמות שלי.
יש גם כמה אגורות בפנסיה של האישה כנראה.
מחזיקים כ25K בעו"ש בשביל שקט נפשי.

החיסכון שלנו הוא כ60K בשנה. שזה בעיקר הבונוס השנתי שלי וחלק מכספי השכירות.
אז כן, אנחנו לא חוסכים בשוטף. בהחלט יש לנו מאיפה לצמצם אבל זה לא יקרה כי אישתי מתנגדת לחיסכון באופן עקרוני.
אין לי שום ציפייה או רצון לפרישה מוקדמת. כן שואף להחזיק ג'יפ לסופ"שים ולא לפחד להתכלב בזיקנה.

תודה למי שקרא.
אני לא מבין למה אתה חושב שאתם לא חוסכים. אתם חוסכים את הבונוס השנתי, את המשכנתא, את הפנסיות שמופקדות, וכנראה גם קרנות השתלמות. זה ממש לא קצת. תעשה חשבון עם כל אלה, אולי אתם חוסכים 30% ומעלה מהנטו. זה לא רע בתקופה של צמיחה משפחתית.

אני שואף לחיסכון של 3000 לחודש בתור התחלה.
קח הלוואה מהעבודה שההחזר החודשי שלה הוא 3000 ש"ח ותכניס את כל הסכום ישירות להשקעות (בחשבון בבית השקעות או חשבון נפרד על שמך). כך, ה"נטו" בתלוש יירד ויהיה פחות לבזבז.

עידכון חודשי (בערך):
קרו 2 דברים עיקריים:
1. כיסוי 2 מסלולים מהמשכנתא מתוך אג"ח ומזומן שישבו בתיק השקעות כך שעכשיו נשאר רק מסלול צמוד פריים (מינוס 0.9) עם ייתרה של כ-80K.
2. העברת קרן ההשתלמות שלי ממסלול מנייתי אקטיבי למסלול עוקב S&P500.

אז המצב כרגע כדלקמן (עד כדי..):
תיק ממוסה: 215K עם חלוקה של
- 49% קרנות עוקבות מנייתיים (שווים במדינות מפותחות עם הטייה לארה"ב וישראל)
- 51% סולידי (אג"ח קצר + זהב)
קרנות השתלמות (עוקב S&P 500): 90K
פנסיה: 370K
דירה:
- שווי מוערך 1.7 מיליון
- הכנסזה משכירות 5000 לחודש
התחייבויות: משכנתא של כ-80K.

התוכנית היא כרגע להכניס כספים רק לחלק המנייתי בתיק עד שנגיע למצב שיש לי שם סכום מספיק גדול בשביל לדאוג לאבד אותו.
לגבי החלק הסולידי - מתלבט בין 3 אפשרויות:
1. לא לגעת
2. למכור ולקנות עוד קרנות עוקבות בהדרגה
3. למכור ולכסות את שאר המשכנתא
כרגע אפשרות שלישית נראית לי הכי קוסמת כיוון שהכי סולידית...
מתכוון לחכות מספר חודשים עם ההחלטה כדי לראות איך כיסוי המשכנתא שנעשה עכשיו השפיע על החיסכון.

זהו עד כאן. יצא לי יותר ארוך ממה שתכננתי!
תודה :)

זמן עדכון:
במהלך החודשים האחרונים קרו 3 דברים:
1. איחדתי שאריות של קרן פנסיה וביטוח מנהלים שהיו לי עם קרן הפנסיה הנוכחית שלי. לא הי השם הרבה כסף אבל ככה הפרוטפוליו מסודר יותר ופחות כסף יזרק על דמי ניהול.
2. העברתי את מלוא תיק השקעות שלנו מהבנק לבית השקעות. עד עכשיו זה היה בערך חצי חצי מסיבות היסטוריות (פעם היו לנו תנאים מעולים בבנק שהלכו והדרדרו עם השנים)
3. התחלנו לעקוב אחרי ההוצאות! זה כנראה המהלך הכי משמעותי כאן. יש לנו אפליקציה ממש חמודה ואנחנו עוקבים בדקדקנות. אישתי משתפת פעולה באופן מושלם :)

מעקב ההוצאות מראה שאכן כפי שחשבתי אנחנו מוציאים המון על אוכל מעל 5000 בחודש. שנינו אוהבים בשר איכותי ואישתי מאוד אוהבת ירקות ופירות יפים ואיכותיים. חבל לי לקצץ בזה אבל מצד שני זה הרבה כסף. בנוסף, הסכומים הגדולים הם על:
דיור - קרוב ל 6000
חינוך - מעל 4000
טיפולים - מעל 3000
חשבונות - כ-1500
חוגים - מעל 1000
בילויים - כ 1000
מתנות - כמעט 1000
בגדים - כמעט 1000

תודה לעוקבים

אפשר לדעת איזו?
Money lover
זה משהו חד פעמי או שזה חוזר על עצמו מדי חודש
הבילויים זה קבוע. יוצאים פעם בשבוע ובילוי ממוצע זה200 שקל. לגבי הבגדים והמתנות קשה לומר כי תקופת המעקב עדיין קצרה. מקווה שלא. מבחינת המתנות אלו חודשים "קשים" של הרבה ימי הולדת ומבחינת בגדים, חילוף עונה אז הילדים היו צריכים השלמות.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 4
א יומן מסע של שני בנים ואבא שלהם יומני מסע אישיים 2
R יומן מסע של מורשע לשעבר יומני מסע אישיים 16
Y יומן מסע של בחור מתלבט יומני מסע אישיים 24
F יומן מסע של הייטקיסט בתחילת דרכו באחת מחברות ה-FANG (גאמפא) יומני מסע אישיים 21
ז תחילתו של יומן מסע פרקטי יומני מסע אישיים 19
Mr. Bigglesworth יומן מסע של חתול קירח יומני מסע אישיים 60
Cassandra Gemini יומן מסע של זוג הייטקיסטים יומני מסע אישיים 30
chen15 פתיחה של יומן מסע בסיומה של שנה יומני מסע אישיים 145
B יומן מסע - מעבודה אינטנסיבית להכנסה פסיבית יומני מסע אישיים 15
P יומן מסע - צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 40
A יומן מסע - הסטודנטית הנצחית יומני מסע אישיים 2
צ יומן מסע משפחתי מעודכן - 2024 יומני מסע אישיים 1
K הפניקס - יומן מסע יומני מסע אישיים 9
האיש שבאמצע יומן מסע - האיש שבאמצע יומני מסע אישיים 11
ריש-לקיש יומן מסע - בדרך הנכונה יומני מסע אישיים 35
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13