• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יומן מסע של חוסך סביר מינוס

• פותח הנושא drx
  • פורסם בתאריך

drx

משתמש רגיל
דירוג
613
אז אני קורא את הבלוג של הסולידית כבר כמה שנים ומדי פעם מציץ בפורום הזה.
כמעט תמיד כשאני קורא יומני מסע אני מתמלא קנאה ומתבאס - צעירים שכבר בגיל 20 פותחים חיסכון, רווקים וזוגות ללא ילדים שחוסכים 20K בחודש, כל מיני חדי קרן שחוסכים 80% מהכנסותיהם. החלטתי לכתוב כאן פוסט שיוריד את העניינים לקרקע. מקווה שמי שיקרא את זה יוכל לחייך ולומר לעצמו שמצבו סך הכל בסדר דווקא.

בן 35, נשוי + 2 קטנים. המשכורת שלי די גבוהה אבל אישתי פחות או יותר עובדת בחינם. ביחד יוצא באיזור ה-26 נטו ממשכורות שוטפות.
הבעיה העיקרית שהתחלתי להרוויח טוב רק לאחרונה ככה שעד עכשיו לא יכלנו יותר מידי לחסוך.
יש לנו דירה עם שווי משוער של 1.7 מיליון (מתוכם 200K נותרו למשכנתא) אותה אנחנו משכירים ב-5000. אנחנו שוכרים בעצמנו דירה בעיר אחרת ב-6000.
יש לנו תיק השקעות לתווך קצר-בינוני (כנראה ישמש לקניית דירה בשנים הקרובות) בשויי 250K. הארי בראון
יש תיק השקעות נוסף לתווך ארוך (דירה על מאדים לילדים?) בשווי 50K. כולו מניות (עולם עם הטייה רצינית לארה"ב ולישראל)
חוץ מזה יש עוד כ-200K בפנסיה שלי וכ-70K בקרן השתלמות שלי.
יש גם כמה אגורות בפנסיה של האישה כנראה.
מחזיקים כ25K בעו"ש בשביל שקט נפשי.

החיסכון שלנו הוא כ60K בשנה. שזה בעיקר הבונוס השנתי שלי וחלק מכספי השכירות.
אז כן, אנחנו לא חוסכים בשוטף. בהחלט יש לנו מאיפה לצמצם אבל זה לא יקרה כי אישתי מתנגדת לחיסכון באופן עקרוני.
אין לי שום ציפייה או רצון לפרישה מוקדמת. כן שואף להחזיק ג'יפ לסופ"שים ולא לפחד להתכלב בזיקנה.

תודה למי שקרא.

בהחלט יש לנו מאיפה לצמצם
אולי ''תיקח את העניינים לידיים''?

אישתי מתנגדת לחיסכון באופן עקרוני.
ניסית להסביר לה מה המשמעות של חסכון? איזו סיבה הגיונית יש לה להתנגד לדבר טוב?
אתה יכול לעשות ביחד איתה חישוב של איך החיסכון יכול לשפר את חייכם. יתכן שהיא צריכה לראות את האפקט כתוב על דף מול העיניים.

אישתי פחות או יותר עובדת בחינם
אולי היא יכולה למצוא עבודה מהבית? אני מניחה לפי מה שכתבת שהיא המטפלת העיקרית בילדים, אז אולי יהיה לה מתאים יותר ותוכל להרוויח יותר? (יתן לה חסכון בזמן נסיעות לעבודה למשל)

ברוך הבא! תוכל להרחיב מעט על המשפט הזה?
אני אוהב לראות את החיסכון גדל, היא אוהבת לראות את ארון הבגדים שלה מתחדש אחת לכמה זמן - כל אחד והנאות החיים שלו.
מבחינתה אנחנו צריכים לחיות מהכסף שיש לנו. פה זה נחשב ממש בל יעבור אבל אני מרוצה מזה שלפחות אנחנו לא חיים מיותר ממה שיש לנו.
ניסית להסביר לה מה המשמעות של חסכון? איזו סיבה הגיונית יש לה להתנגד לדבר טוב?
בטח שהסברתי לה מה זה חיסכון! זה הדבר הזה שבגללו אנחנו לא יכולים לגור בפנטאוז :)

אולי ''תיקח את העניינים לידיים''?
אני מאוד קרוב לשכנע אתוה לבטל מנוי לאתר שהיא לא נכנסת אליו ועולה לנו 50 ש"ח בחודש. זה יהיה חתיכת ניצחון!

אולי היא יכולה למצוא עבודה מהבית? אני מניחה לפי מה שכתבת שהיא המטפלת העיקרית בילדים, אז אולי יהיה לה מתאים יותר ותוכל להרוויח יותר? (יתן לה חסכון בזמן נסיעות לעבודה למשל)
היא אוהבת את העבודה שלה ואין במקצוע שלה "עבודה מהבית".

ככה שעד עכשיו לא יכלנו יותר מידי לחסוך.
נשמע דווקא שחסכתם יחסית יפה עד עכשיו, השווי הנקי שלכם (בלי הפנסיה) הוא 1.8M.
אלא אם הרוב מההורים ואז זה מאוד יפה שהם נתנו לכם כזו נקודת פתיחה...

לגבי בת הזוג, לי אישית סידור כזה (מישהי שמוציאה המון ומכניסה מעט) פחות היה מתאים אבל אם זה עובד בשבילכם ואתם מאושרים אז סבבה, בסה"כ אתם כן מצליחים לחסוך ברמה כלשהי.
בהצלחה!

שיוריד את העניינים לקרקע
אתה רציני?

אנחנו במצב דומה, אבל אתם מרוויחים (וחוסכים) כמעט כפול מאתנו. אז אמנם אתם לא חוסכים את המקסימום שיכולתם, אבל אתם חוסכים יותר מהרוב הגדול של האנשים בארץ ושומרים על רמת חיים גבוהה מאוד (הגעתי למסקנה הזאת לפי שכה"ד הגבוה שלכם וההנחה שלי שאשתך לא מוציאה על בגדים יותר מכמה מאות לחודש, כך שרוב ההפרש בין ההכנסות לחסכון תורם להעלאת רמת החיים של המשפחה).

לדעתי אתם במצב טוב מאוד.
אין לי שום ציפייה או רצון לפרישה מוקדמת.
אז לא נראה לי שיש לך בעיה.

איך יש חסכון רק של 60K בשנה והוא עוד מהבונוסים? (עם הכנסה של 26K בחודש בלי הבונוס)
על מה אישתך מבזבזת את הכסף שהיא נגד חסכון?
מציע לערוך תקציב ולראות לאן הולך הכסף

יש לנו תיק השקעות לתווך קצר-בינוני (כנראה ישמש לקניית דירה בשנים הקרובות) בשויי 250K. הארי בראון
יש תיק השקעות נוסף לתווך ארוך (דירה על מאדים לילדים?) בשווי 50K. כולו מניות (עולם עם הטייה רצינית לארה"ב ולישראל)

יש לך רק תיק השקעות אחד

כמעט תמיד כשאני קורא יומני מסע אני מתמלא קנאה ומתבאס
אין סיבה לקנא. זו לא תחרות.
לא כולם חותרים להגיע לאותה מטרה שאתה שואף אליה.
זה שלמישהו יש יותר כסף ממך או משכורת גבוהה יותר משלך, זה לא אומר שהחיים שלו מאושרים יותר מהחיים שלך.

אז אני קורא את הבלוג של הסולידית כבר כמה שנים ומדי פעם מציץ בפורום הזה.
כמעט תמיד כשאני קורא יומני מסע אני מתמלא קנאה ומתבאס - צעירים שכבר בגיל 20 פותחים חיסכון, רווקים וזוגות ללא ילדים שחוסכים 20K בחודש, כל מיני חדי קרן שחוסכים 80% מהכנסותיהם. החלטתי לכתוב כאן פוסט שיוריד את העניינים לקרקע. מקווה שמי שיקרא את זה יוכל לחייך ולומר לעצמו שמצבו סך הכל בסדר דווקא.

בן 35, נשוי + 2 קטנים. המשכורת שלי די גבוהה אבל אישתי פחות או יותר עובדת בחינם. ביחד יוצא באיזור ה-26 נטו ממשכורות שוטפות.
הבעיה העיקרית שהתחלתי להרוויח טוב רק לאחרונה ככה שעד עכשיו לא יכלנו יותר מידי לחסוך.
יש לנו דירה עם שווי משוער של 1.7 מיליון (מתוכם 200K נותרו למשכנתא) אותה אנחנו משכירים ב-5000. אנחנו שוכרים בעצמנו דירה בעיר אחרת ב-6000.
חוץ מזה יש עוד כ-200K בפנסיה שלי וכ-70K בקרן השתלמות שלי.
יש גם כמה אגורות בפנסיה של האישה כנראה.
מחזיקים כ25K בעו"ש בשביל שקט נפשי.

החיסכון שלנו הוא כ60K בשנה. שזה בעיקר הבונוס השנתי שלי וחלק מכספי השכירות.
אז כן, אנחנו לא חוסכים בשוטף. בהחלט יש לנו מאיפה לצמצם אבל זה לא יקרה כי אישתי מתנגדת לחיסכון באופן עקרוני.
אין לי שום ציפייה או רצון לפרישה מוקדמת. כן שואף להחזיק ג'יפ לסופ"שים ולא לפחד להתכלב בזיקנה.

תודה למי שקרא.
ההתחלתי להרוויח הרבה רק עכשיו זה כתוצאה מסיום של תואר? האם עשית תואר מתקדם? לאורך כמה זמן אתה אומר שלא הצלחתם לחסוך? לפעמים אחרי תקופה ארוכה של חיי צנע יחסים יש דחף להוציא כסף למשל הוצאתי את כל המשכורת הראשונה שהרווחתי אחרי התואר על אלקטרוניקה שדחיתי מעצמתי עד אותו הזמן (מחשב אוזניות פלאפון) כמה הרווחתם עד הלא מזמן?

נשמע דווקא שחסכתם יחסית יפה עד עכשיו, השווי הנקי שלכם (בלי הפנסיה) הוא 1.8M.
היא עלתה הרבה פחות כשקנינו. ההון הראשוני היה גם מההורים.

אנחנו במצב דומה, אבל אתם מרוויחים (וחוסכים) כמעט כפול מאתנו. אז אמנם אתם לא חוסכים את המקסימום שיכולתם, אבל אתם חוסכים יותר מהרוב הגדול של האנשים בארץ ושומרים על רמת חיים גבוהה מאוד (הגעתי למסקנה הזאת לפי שכה"ד הגבוה שלכם וההנחה שלי שאשתך לא מוציאה על בגדים יותר מכמה מאות לחודש, כך שרוב ההפרש בין ההכנסות לחסכון תורם להעלאת רמת החיים של המשפחה).

לדעתי אתם במצב טוב מאוד.
אני חושב שבעיקר ניסיתי בפוסט הזה לתת פרספקטיבה גם לי וגם לאחרים כי לתחושתי רוב הפוסטים פה הם של צעירים ו\או רווקים (= ללא ילדים) ושבדר"כ מרוויחים יפה וחוסכים מלא.
כן, אנחנו חיים לא רע בכלל.

איך יש חסכון רק של 60K בשנה והוא עוד מהבונוסים? (עם הכנסה של 26K בחודש בלי הבונוס)
על מה אישתך מבזבזת את הכסף שהיא נגד חסכון?
מציע לערוך תקציב ולראות לאן הולך הכסף
תמיד חיינו לפי רמת ההכנסה (חיסכון מועט ביותר) וההוצאות פשוט גדלו עם ההכנסות (כן אני יודע שזה לא חייב להיות ככה)
שכר דירה (6000) + משכנתא (2000) +גנים (4500) זה כבר חצי מהכסף.
ביחד עם רכב, אוכל, בילויים, טיולים, חוגים, והוצאות מזדמנות (ניתוח לכלב, טיפול פסיכולוגי, הורדת שיער) זה כבר לא משאיר הרבה.
זה לא שאיתי הולכת ושורפת כסף בתור מטרה - פשוט קו המחשבה שלה לא חסכוני במיוחד ובזכותה (או בגלל) אנחנו מתפנקים גם בדברים שהם בהחלט מותרות (תבלינים ב-300 ש"ח???)
אנחנו בהחלט מוציאים יותר מידי על אוכל וביגוד. אני שואף לחיסכון של 3000 לחודש בתור התחלה.

ההתחלתי להרוויח הרבה רק עכשיו זה כתוצאה מסיום של תואר? האם עשית תואר מתקדם? לאורך כמה זמן אתה אומר שלא הצלחתם לחסוך? לפעמים אחרי תקופה ארוכה של חיי צנע יחסים יש דחף להוציא כסף למשל הוצאתי את כל המשכורת הראשונה שהרווחתי אחרי התואר על אלקטרוניקה שדחיתי מעצמתי עד אותו הזמן (מחשב אוזניות פלאפון) כמה הרווחתם עד הלא מזמן?
סיימתי דוקטורט לפני כשנתיים והנטו שלי הכפיל את עצמו. אנחנו עדיין נוסעים באותו רכב אבל כן עברנו לדירה יקרה יותר ומוצאים יותר על אוכל, בילויים וטיולים. גם יכלנו להרשות חופשת לידה ארוכה לאישתי ופינוקים נוספים.

אתם יכולים להגדיל את ההחזר של המשכנתא, כך שישאר פחות כסף פנוי.
רעיון מעניין. אני צריך לבדוק את העלויות הנגזרות מלמחזר אותה.

ועל זה נשיר לילדים "אמא יקרה לי".

נראה שמצבכם לא גרוע כפי שאתה חושב ואפילו מעולה. האם שיעור החיסכון הנוכחי סביר במצבכם? אולי. אם אתם לא מתכננים להגיע לרמה של עצמאות כלכלית אז עצם העובדה שאתם חוסכים זה גם משהו.

כמעט תמיד כשאני קורא יומני מסע אני מתמלא קנאה ומתבאס.
חברי הפורום והבלוג אינם מדגם מייצג. כשאשתי ואני בתדהמה על השטויות שחברים שלנו עושים עם הכסף שאין לנו הדיון נגמר בהבנה שלנו שאנחנו החריגים והחברים שלנו יותר קרובים לממוצע. ביחס למשפחה הישראלית הממוצעת מצבכם מדהים!

אישתי מתנגדת לחיסכון באופן עקרוני.
למרות זאת, הקביעה הזאת יכולה להיות בעייתית. אם יש משהו שהשנה האחרונה הוכיחה לנו היא את חשיבות החיסכון. אם יקרה מחר משהו שיפגע בצורה משמעותית בשכר שלכם או שיגרום להוצאה חד פעמית גבוהה מאוד, האם גם אז היא תשים לעצמה כמטרה עליונה לשמור על אותה רמת הוצאות?

אני גם חושבת שהמצב שלכם סבבה לגמרי. נכון שאפשר לחסוך יותר אבל לא ברור בשביל מה אם נהנים היום.
אגב, אני פחות מתחברת למשוואה " אני חוסך ובן הזוג מבזבז". כבר ראיתי הרבה מקרים שכשמנתחים את ההוצאות השנתיות ומי הנהנה העיקרי מהם - מגלים הפתעות.

עולה לנו 50 ש"ח בחודש
בשנה זה 600 שח. מה היא יכולה לעשות בכסף הזה? הכוונה כמובן לשימוש נבון בכסף ולא לקניית עוד חולצה או נעליים.
זה צריך לגרום לה לחשוב...
למה היא עשתה את המנוי הזה מלכתחילה? מה המנוי נותן לה אם היא לא משתמשת בו?
תציב לה אולטימטום: או שהיא תשתמש בו, או שתבטל.

אחד מכר סטארטאפ במיליונים אבל לא חסך על הקינדר בואנו של הבן שלו אז הוא מרגיש כישלון
אחד אחר שווה יותר מ-4 מליון שקלים ועובד כרגע בעבודה מכניסה מאוד אבל חושש מהעתיד
והנה אחד ששווה שני מליון שקלים ובא ״לעודד״ את האנשים הרגילים שמסתכלים בתדהמה על עשירי ההיי-טק.

מתחיל להימאס מההטרלות האלה.

למרות זאת, הקביעה הזאת יכולה להיות בעייתית. אם יש משהו שהשנה האחרונה הוכיחה לנו היא את חשיבות החיסכון. אם יקרה מחר משהו שיפגע בצורה משמעותית בשכר שלכם או שיגרום להוצאה חד פעמית גבוהה מאוד, האם גם אז היא תשים לעצמה כמטרה עליונה לשמור על אותה רמת הוצאות?
ברור שלא. מעולם לא הינו במינוס ובתקופות שלא היה לנו כסף לא הוצאנו כסף.

אני גם חושבת שהמצב שלכם סבבה לגמרי. נכון שאפשר לחסוך יותר אבל לא ברור בשביל מה אם נהנים היום.
אגב, אני פחות מתחברת למשוואה " אני חוסך ובן הזוג מבזבז". כבר ראיתי הרבה מקרים שכשמנתחים את ההוצאות השנתיות ומי הנהנה העיקרי מהם - מגלים הפתעות.
המחשבה שלי היא לחסוך קצת יותר עכשיו בדברים הקטנים כדי שיהיה לנו יותר כסף בעתיד (הלא מאוד רחוק) לדברים גדולים יותר
אין פה עניין של להתחבר - או שזה נכון או שלא.
בשנה זה 600 שח. מה היא יכולה לעשות בכסף הזה? הכוונה כמובן לשימוש נבון בכסף ולא לקניית עוד חולצה או נעליים.
זה צריך לגרום לה לחשוב...
למה היא עשתה את המנוי הזה מלכתחילה? מה המנוי נותן לה אם היא לא משתמשת בו?
תציב לה אולטימטום: או שהיא תשתמש בו, או שתבטל
תודה על העצות. אני מאמין שאני אסתדר בנושא הזה..

אני מבין שאתה לא במערכת יחסים?
למה זה עניינך?
למה אכפת לך?
אני לא ה''אישיו'' כאן.
יש כאלה שצריך לשכנע אותם לוותר על משהו שהם לא משתמשים בו ועולה להם כסף שנזרק לפח. זה לפחות מה שהבנתי ממה שפות''ש כתב.
הצעתי פתרון מסויים. ירצה-יעשה. לא ירצה-לא יעשה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 4
א יומן מסע של שני בנים ואבא שלהם יומני מסע אישיים 2
R יומן מסע של מורשע לשעבר יומני מסע אישיים 16
Y יומן מסע של בחור מתלבט יומני מסע אישיים 24
F יומן מסע של הייטקיסט בתחילת דרכו באחת מחברות ה-FANG (גאמפא) יומני מסע אישיים 21
ז תחילתו של יומן מסע פרקטי יומני מסע אישיים 19
Mr. Bigglesworth יומן מסע של חתול קירח יומני מסע אישיים 60
Cassandra Gemini יומן מסע של זוג הייטקיסטים יומני מסע אישיים 30
chen15 פתיחה של יומן מסע בסיומה של שנה יומני מסע אישיים 145
B יומן מסע - מעבודה אינטנסיבית להכנסה פסיבית יומני מסע אישיים 15
P יומן מסע - צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 40
A יומן מסע - הסטודנטית הנצחית יומני מסע אישיים 2
צ יומן מסע משפחתי מעודכן - 2024 יומני מסע אישיים 1
K הפניקס - יומן מסע יומני מסע אישיים 9
האיש שבאמצע יומן מסע - האיש שבאמצע יומני מסע אישיים 11
ריש-לקיש יומן מסע - בדרך הנכונה יומני מסע אישיים 36
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13