• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

יומן המסע של סטארטר

סטארטר

משתמש רשום
דירוג
13
יומן המסע של סטארטר

אהלן, אני סטארטר. חבר חדש בפורום, אני קורא אילם של הבלוג והפורומים בששת השנים האחרונות, שרשור זה נפתח על מנת לשתף את המצב בו אני נמצא, לנהל תיעוד של התהליך שאני עובר, לקבל ביקורות, הצעות ולהחכים מחברי הפורום.

אני בן 24, משוחרר טרי משירות קבע, ללא השכלה אקדמאית.
משקיע את כספי מאז נובמבר 2016, גיל 18. ללא שינוי של הקצאת הנכסים בתיק המוצג למטה.

מצב פיננסי

תיק השקעות - 180K.

אפיק השקעהשיעור החזקהשם נ"עד"נ שנתיים
מניות שוק מקומי60%קסם KTF ת"א 100 (סימול 5113345)0.03
מניות שווקים מפותחים15%תכלית TTF סל מניות חו"ל (5121322)0.03
מניות שווקים מפותחים15%קסם MSCI WORLD0.85
אג"ח ממשלתי10%פסגות מחקה ממשלתי שקלי ריבית קבועה 5+ שנים (סימול 5111489)0.012
  • נכון לעכשיו עובד בעבודה זמנית המכניסה כ-K2 מידי חודש.
  • לא מחזיק רכב פרטי, גר אצל ההורים.
  • מוציא קרוב ל-750 ₪ בחודש על מכון כושר, חוג MMA ושיעורי פסנתר
  • מוציא קרוב ל-500 ₪ נוספים על בילויים, אוכל והוצאות נלוות נוספות.
  • נכון להיום ההוצאות שלי, לא עולות על ההכנסות שלי.

תכנון קדימה

השאיפה שלי היא להיכנס למכינה אוניברסיטאית באוקטובר 22', ולהתחיל ללמוד תואר ראשון באוקטובר 23'.
עד אז –

• לעשות מבחן פסיכומטרי – באפריל 22', בתקווה מבחן אחד.
  • לשמור על אורח חיים בריא – ספורט, מדיטציה ותזונה נכונה.
  • להרחיב את סל היכולות שלי – ללמוד קוד, ברמה שאוכל למצוא עבודות סטודנט מתגמלות במהלך התואר, לקרוא ולהרחיב אופקים.

ציר זמן

• נובמבר 21' – אפריל 22', קורס פסיכומטרי.
  • אפריל 22' – יוני 22', bootcamp תכנות.
  • יוני 22' – אוקטובר 22, צבירת ניסיון עבודה בתכנות.

לימודים

שואף ללמוד מדעי המוח (קוגניציה) וסטטיסטיקה במתכונת דו-חוגית.
שוקל גם לשלב את תוכנית אמירים מהאוניברסיטה העברית עם אחד מחוגים אלו.

שאלות פתוחות

• תיק השקעות – אשמח לקבל חוות דעת (כאן או בגלריית התיקים) לגבי תיק ההשקעות, האם לדעתכם הקצאת הנכסים תואמת את גילי, תוכניותיי קדימה?
  • Bootcamp תכנות – אין לי ניסיון ממשי בתכנות, פרט להיכרות שטחית עם Python וכתיבת queries ב-SQL. במטרה להשתלב במשרות סטודנט מאפשרות בעתיד, באיזה סוג של בוטקאמפ הייתם ממליצים להשתלב? (יש ברשותי פיקדון צבאי שמאמין שיכול לכסות את מרבית הבוטקאמפ)
  • לימודים אקדמאיים – שאיפת העל עבורי אינה להתעשר, אלא לעסוק בתחום משמעותי ומרתק (מקווה שזה לא נאיבי עד כדי מסליד) האקדמיה מאוד מעניינת אותי. אשמח לשמוע דעות על לימודי מדעי המוח וסטטיסטיקה ואם מישהו מכיר את תכנית אמירים.
  • טיפים להתנהלות כלכלית בתקופת הלימודים – אחד החששות שלי היא לשרוף את תיק השקעות על מחייה בתקופת התואר. אני בשאיפה שלא לעבוד בתקופת המכינה ובשנה הראשונה.
אני מקווה שזה לא ארוך מידי, ושהכתיבה נהירה וקוהרנטית.
מותר להיות בוטים, הטון לא חייב להיות עדין אם התוכן מבקש זאת.
תודה מראש לכל מי שלקח את הזמן להגיב.

ברוך הבא לפורום!

ברוך הבא לחלק הכותב של הפורום :)

לגבי מאזן הוצאות/הכנסות - נראה שאתה בסדר גמור.
כמה הערות קטנות לגבי תיק ההשקעות:
אפיק השקעהשיעור החזקהשם נ"עד"נ שנתיים
מניות שוק מקומי60%קסם KTF ת"א 100 (סימול 5113345)0.03
מניות שווקים מפותחים15%תכלית TTF סל מניות חו"ל (5121322)0.03
מניות שווקים מפותחים15%קסם MSCI WORLD0.85
אג"ח ממשלתי10%פסגות מחקה ממשלתי שקלי ריבית קבועה 5+ שנים (סימול 5111489)0.012
1. מייק בדרך כלל מעדיף להימנע מנתינת משקל יתר לשוק המקומי.
2. חלק מהאנשים מעדיפים להשקיע בקרן אחת (למשל SSAC השקלית של בלאקרוק) במקום לפזר ל3 קרנות שונות
3. הקרן קסם MSCI WORLD שבחרת היא עם דמי ניהול של 0.85%. זה גבוה מאוד.
4. האג"ח שבחרת הוא במח"מ של 10.74 שנים.
צריך להיות מודע לכך שיש בזה סיכון מסוים בסביבה עם ציפיות להעלאת ריבית.

האם לדעתכם הקצאת הנכסים תואמת את גילי, תוכניותיי קדימה?
תואמת את גילך. התכניות קדימה שהצגת הן לגבי לימודים בשנים הקרובות, תיק ההשקעות שלך (כפי שהוא מורכב כרגע) אינו קשור לכך אלא למרחק רב יותר. יש לך תכניות לאני העתידי שלך בעוד 10-15-20 שנה? גם אם לא (בגילך זה יהיה מפתיע אם כן) - חשוב שתמשיך לחסוך ולהשקיע.
אחד החששות שלי היא לשרוף את תיק השקעות על מחייה בתקופת התואר.
למה אתה חושש? המימון למחיה הוא על חשבונך בלבד? כי אם כן, הייתי מציעה לך לשמור חלק מהכסף במקום בטוח יותר (מבחינת תנודתיות) לצורך הזה.
תעשה חישוב מה יהיה סד"ג ההוצאה החודשית (תגור עדיין עם ההורים? במעונות? עם שותפים? לבד?), תברר מה מידת הזמן הפנוי כדי לעבוד תוך כדי הלימודים והכנסה אפשרית- את ההפרש תשמור בצד (עו"ש, פק"מ...כל מקום נזיל ולא תנודתי).

תודה על השיתוף ובהצלחה!

לימודים אקדמאיים – שאיפת העל עבורי אינה להתעשר, אלא לעסוק בתחום משמעותי ומרתק (מקווה שזה לא נאיבי עד כדי מסליד) האקדמיה מאוד מעניינת אותי. אשמח לשמוע דעות על לימודי מדעי המוח וסטטיסטיקה ואם מישהו מכיר את תכנית אמירים.
יש לך חיים שלמים להגשים את שאיפות העל שלך, אל תשכח את זה. אל תמהר לשום מקום.
כמו כן, אני לא מאמין במנטרה הזו לפיה קריירה משמעותית ומרתקת מתחילה בבחירה של התואר הנכון.

תואר ראשון זו השקעה כלכלית, וככל השקעה כלכלית עליך המטרה שלך היא למקסם את התשואה שתקבל עליה.

*לא מכיר את המסלול לימודים הספציפי שציינת.

תואר ראשון זו השקעה כלכלית, וככל השקעה כלכלית עליך המטרה שלך היא למקסם את התשואה שתקבל עליה.
הנחה מדהימה.
לא למקסם שביעות רצון, לא למקסם התפתחות אישית, לא למקסם התגברות על אתגרים, לא למקסם עניין - תואר ראשון הוא רק (או בעיקר) השקעה כלכלית?

לא למקסם שביעות רצון, לא למקסם התפתחות אישית, לא למקסם התגברות על אתגרים, לא למקסם עניין
למקסם את כל אלו מחוץ לכותלי האקדמיה, רצוי במקביל לתואר.

תואר ראשון הוא רק (או בעיקר) השקעה כלכלית?
לפחות לפי רבים מחבריי שהלכו ללמוד תואר הומני, כי "זה כרטיס כניסה לשוק התעסוקה במשכורות מעל מינימום" ואז התבדו.

למה לא בכל מקום שאתה נמצא בו? 4 שנות אקדמיה ללא עניין-אתגר-סיפוק זה בזבוז זמן משווע. זה כמו להגיד לאדם עובד שכל אלה הם מחוץ לשעות העבודה ומה שחשוב זה מיקסום שכר. תשמע, אני לא יודעת במה אתה עובד ומה למדת אבל בהנחה שזה תופס את מרבית שעות הערות שלך - אני ממש ממליצה להנות מהדרך ולא רק מהשכר.
לפחות לפי רבים מחבריי שהלכו ללמוד תואר הומני, כי "זה כרטיס כניסה לשוק התעסוקה במשכורות מעל מינימום" ואז התבדו.
תן לי דוגמאות לתארים הומנים שהובילו למשכורות מינימום, או שאולי אתה מתכוון שהם בסוף לא עבדו במה שלמדו?

תן לי דוגמאות לתארים הומנים שהובילו למשכורות מינימום, או שאולי אתה מתכוון שהם בסוף לא עבדו במה שלמדו?
הם לא עבדו במה שלמדו, והתלוננו שחבל ששרפו 3 שנים (במקרה הטוב) כשיכלו לעסוק באותו מקצוע שהם הגיעו אליו גם ללא תואר.

4 שנות אקדמיה ללא עניין-אתגר-סיפוק זה בזבוז זמן משווע.
4 שנות אקדמיה זה בזבוז זמן בכל מקרה בעידן שבו כל הידע בעולם זמין לכולם באינטרנט.
אבל, מה לעשות, השוק רוצה אותך עם תעודה בהנדסת שקר כלשהו כדי לפרנס אותך...

את צריכה לשאול את עצמך פעמיים למה בחרת להירשם לתואר כזה או אחר, ולהבין ש"כי זה מעניין אותי" היא לא תשובה מספקת היות ואת תמיד יכולה ללמוד את מה שמעניין אותך בכוחות עצמך.

זה כמו להגיד לאדם עובד שכל אלה הם מחוץ לשעות העבודה ומה שחשוב זה מיקסום שכר.
עבודה נועדה לשרת אותך כדי לייצר לעצמך את רמת החיים שאת מעוניינת בה.
עבודה לא נועדה להיות מקור לסיפוק, אתגר, הנאה, התפתחות אישית וכו'.

למה אתה חושש? המימון למחיה הוא על חשבונך בלבד? כי אם כן, הייתי מציעה לך לשמור חלק מהכסף במקום בטוח יותר (מבחינת תנודתיות) לצורך הזה.
תעשה חישוב מה יהיה סד"ג ההוצאה החודשית (תגור עדיין עם ההורים? במעונות? עם שותפים? לבד?), תברר מה מידת הזמן הפנוי כדי לעבוד תוך כדי הלימודים והכנסה אפשרית- את ההפרש תשמור בצד (עו"ש, פק"מ...כל מקום נזיל ולא תנודתי).

עשיתי חשבון גס עם חבר, הוצאות המחייה לשנת לימודים אחת אמורות לנוע סביב ה-60K לשנה לסטודנט הגר עם שותפים ללא עזרה כלכלית מההורים.

בנושא העבודה, מהתייעצות עם סטודנטים במקצועות דומים - מתאפשר להתחיל לעבוד בחצי משרה החל מהשנה השנייה.
מה שמחזיר אותי לשאלה לגבי, bootcamp וכו'.

מסכים עם מה שאתה אומר - מסתכל גם על הלימודים ככר פורה להתחיל networking שמקדים ליציאה לעולם האזרחי. מה דעתך על זה?

עבודה נועדה לשרת אותך כדי לייצר לעצמך את רמת החיים שאת מעוניינת בה.
אני חושב שלא נכון להציג את העניין הזה באופן דיכוטומי.
זה לא שיש כאן רק 2 אפשרויות:
1. לבחור תואר או עבודה ללא כל מחשבה על שיקולים כלכליים
2. לבחור תואר או עבודה רק לפי שיקולים כלכליים

בפועל רובנו יכולים לבחור נקודה אופטימלית באמצע כך שכמה מטרות יתממשו (גם אם באופן חלקי).

מבחינתי בהחלט נכון לומר שתואר ועבודה נועדו גם לשרת אותי מבחינה כלכלית,
וגם להוות מקור לסיפוק, אתגר, הנאה, התפתחות אישית וכו'.
אני לא רוצה להתחיל לחיות רק אחרי שאגיע לפרישה או רק אחרי שעות העבודה.

בעיניי טעות קשה בהבנה של החיים
תעבוד במה שאתה אוהב ונהנה
יהיו לך אתגרים
תתפתח ותהיה טוב
ולא תסבול משביזות יום א
ואם תבוא מתוך עניין אז גם תהיה יותר מקצועי וזה יתבטא בשכר
או ההכנסות שלך.
גילוי נאות: עובד במה שאני אוהב ונהנה מאוד מהאתגרים
יש לי הרבה סיפוק והנאה
ולא מעט כסף כתוצאה מכך

גילוי נאות: עובד במה שאני אוהב ונהנה מאוד מהאתגרים
או הפוך - תאהב את מה שאתה עוסק בו, תהנה ממנו ותמצא אתגרים לפצח.
*עסקתי בהמון עבודות שונות לגמרי בחיי - תמיד יצקתי תוכן, הנאה ואתגרים לכל אחת מהן.
אני לא רוצה להתחיל לחיות רק אחרי שאגיע לפרישה או רק אחרי שעות העבודה.
צודק, זה חשוב לא לדחות הנאות ואתגרים לזמנים מוגדרים. לעבוד כל יום 8-9 שעות, לנסוע ולחזור מהעבודה, במשך 30-40 שנה - בלי משמעות למעט הכסף - המון זמן מבוזבז.

שאלות פתוחות
  • תיק השקעות – אשמח לקבל חוות דעת (כאן או בגלריית התיקים) לגבי תיק ההשקעות, האם לדעתכם הקצאת הנכסים תואמת את גילי, תוכניותיי קדימה?
  • Bootcamp תכנות – אין לי ניסיון ממשי בתכנות, פרט להיכרות שטחית עם Python וכתיבת queries ב-SQL. במטרה להשתלב במשרות סטודנט מאפשרות בעתיד, באיזה סוג של בוטקאמפ הייתם ממליצים להשתלב? (יש ברשותי פיקדון צבאי שמאמין שיכול לכסות את מרבית הבוטקאמפ)
  • לימודים אקדמאיים – שאיפת העל עבורי אינה להתעשר, אלא לעסוק בתחום משמעותי ומרתק (מקווה שזה לא נאיבי עד כדי מסליד) האקדמיה מאוד מעניינת אותי. אשמח לשמוע דעות על לימודי מדעי המוח וסטטיסטיקה ואם מישהו מכיר את תכנית אמירים.
  • טיפים להתנהלות כלכלית בתקופת הלימודים – אחד החששות שלי היא לשרוף את תיק השקעות על מחייה בתקופת התואר. אני בשאיפה שלא לעבוד בתקופת המכינה ובשנה הראשונה.
קודם כל, ואו, רמה גבוהה של פתיחת שרשור, אהבתי מאוד.
מסקרן העניין של פרסום ב04:00 בבוקר חחח אבל ממש מושקע מברוכ.

לא מומחה ולא ממליץ, משקיע פחות זמן ממך, אבל בכל זאת כאב לי בעין לראות את ההשקעה האובר עודפת לשוק מקומי, בעיניי אין סיבה לא להתייחס באחוזים האלה לארצות הברית.

לגבי הבוטקאמפ, אני גם שקלתי את הכיוון ויצא לי קצת לשמוע על פרטים, עולה סביבות ה24,000 והאמת שיוצא לי לראות לא מעט מודעות בפייסבוק של בוגרי קורסים כאלה ואחרים שלא מוצאים משרה בתחום, האם זה משקף משהו? לא יודע. רק אומר דברים שראיתי. מצד שני מכיר אישית מישהו שהתקבל אחרי קורס של QA, מרוויח סבבה סהכ אבל נשמע לי שהוא די סובל.

הייתי שמח לשמוע על תוכניות שלך (אם יש) לאופק היותר רחוק, מעבר ל10 שנים, ובין היתר אם פרישה מוקדמת בצורה כזו אחרת זה משהו שאתה מעוניין בו ואיך אתה מתכנן את הדרך שלך.

מסתכל גם על הלימודים ככר פורה להתחיל networking שמקדים ליציאה לעולם האזרחי. מה דעתך על זה?
שלוש שנים של תואר בשביל נטוורקינג? נראה כמו השקעה גרועה.

גילוי נאות: הכרתי אנשים בתואר והשגתי עבודות דרכם אבל זה לא מצדיק שלוש שנים. יש דרכים הרבה יותר מהירות לעשות נטוורקינג.

קודם כל, ואו, רמה גבוהה של פתיחת שרשור, אהבתי מאוד.
מסקרן העניין של פרסום ב04:00 בבוקר חחח אבל ממש מושקע מברוכ.

לא מומחה ולא ממליץ, משקיע פחות זמן ממך, אבל בכל זאת כאב לי בעין לראות את ההשקעה האובר עודפת לשוק מקומי, בעיניי אין סיבה לא להתייחס באחוזים האלה לארצות הברית.

לגבי הבוטקאמפ, אני גם שקלתי את הכיוון ויצא לי קצת לשמוע על פרטים, עולה סביבות ה24,000 והאמת שיוצא לי לראות לא מעט מודעות בפייסבוק של בוגרי קורסים כאלה ואחרים שלא מוצאים משרה בתחום, האם זה משקף משהו? לא יודע. רק אומר דברים שראיתי. מצד שני מכיר אישית מישהו שהתקבל אחרי קורס של QA, מרוויח סבבה סהכ אבל נשמע לי שהוא די סובל.

הייתי שמח לשמוע על תוכניות שלך (אם יש) לאופק היותר רחוק, מעבר ל10 שנים, ובין היתר אם פרישה מוקדמת בצורה כזו אחרת זה משהו שאתה מעוניין בו ואיך אתה מתכנן את הדרך שלך.

היי תודה,

אולי נכון לצמצם את החשיפה לשוק המקומי. אבדוק את העניין לעומק.

הלכתה על הבוטקאמפ בסוף או שוויתרתה? מצאתה אלטרנטיבה משתלמת יותר?

מאוד שואף לעצמאות כלכלית - פרישה מוקדמת פחות קוסמת לי (מאמין שזה נורא אישי, אני בכל אופן מאוד אוהב לעבוד :))

לגבי התכנון - טרם התגבש לעד אחרי התואר, מבטיח לך שהנושא נמצא תחת חשיבה. מבטיח לעדכן :)

היי תודה,

אולי נכון לצמצם את החשיפה לשוק המקומי. אבדוק את העניין לעומק.

הלכתה על הבוטקאמפ בסוף או שוויתרתה? מצאתה אלטרנטיבה משתלמת יותר?

מאוד שואף לעצמאות כלכלית - פרישה מוקדמת פחות קוסמת לי (מאמין שזה נורא אישי, אני בכל אופן מאוד אוהב לעבוד :))

לגבי התכנון - טרם התגבש לעד אחרי התואר, מבטיח לך שהנושא נמצא תחת חשיבה. מבטיח לעדכן :)
אני בסופו של דבר ירדתי מהרעיון של הבוטקאמפ, במיוחד כששמעתי את העלות האסטרונומית. אבל מה שכן, בפוטנציאל תוכל להחזיר את ההשקעה מהר ובאמת אין בעיני אלטרנטיבה טובה יותר בגלל ש- א' אתה מקבל תעודת הסמכה כלשהי שניתן להציג, ב' אתה רוכש ידע בקצב מהיר, ג' אני באמת מאמין שכל הידע הנצרך נמצא באינטרנט וגם בחינם או במאוד זול, אבל בהשקעת זמן ענקית ועם מאמץ גדול.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
סול יומן המסע של סול יומני מסע אישיים 35
S יומן המסע של Shabi יומני מסע אישיים 17
מוריה יומן המסע של מוריה יומני מסע אישיים 93
P יומן המסע שלי בן 26 יומני מסע אישיים 60
B יומן מסע - מעבודה אינטנסיבית להכנסה פסיבית יומני מסע אישיים 15
P יומן מסע - צעדים ראשונים יומני מסע אישיים 40
A יומן מסע - הסטודנטית הנצחית יומני מסע אישיים 2
צ יומן מסע משפחתי מעודכן - 2024 יומני מסע אישיים 1
K הפניקס - יומן מסע יומני מסע אישיים 9
TechInvest50 עדיף מאוחר מלעולם - יומן מסע של Late bloomer יומני מסע אישיים 4
האיש שבאמצע יומן מסע - האיש שבאמצע יומני מסע אישיים 11
ט יומן של התחלה מהוססת יומני מסע אישיים 17
ריש-לקיש יומן מסע - בדרך הנכונה יומני מסע אישיים 36
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
A יומן מסע משפחתי יומני מסע אישיים 16
M אולי אני גם אכתוב יומן מסע? יומני מסע אישיים 50
T יומן מסע - צעיר סולידי יומני מסע אישיים 15
R יומן מסע לזוג צעיר יומני מסע אישיים 8
ח יומן חיים יומני מסע אישיים 94
H יומן מסע - סטודנט לקראת הסוף (וההתחלה...) יומני מסע אישיים 7
ב יומן מסע בעשר אצבעות יומני מסע אישיים 41
י יומן מסע - חולם שמתעורר חלקית יומני מסע אישיים 8
W יומן מסע - זוג בני 28 יומני מסע אישיים 18
D יומן מסע - לחתונה אוף טופיק 18
I יומן מסע לחייל המשוחרר יומני מסע אישיים 21
מ יומן מסע אישי - גיל 33 יומני מסע אישיים 10
R צעדיי הראשונים בחיים הבוגרים - יומן מסע רנדומלי יומני מסע אישיים 4
א יומן מסע של שני בנים ואבא שלהם יומני מסע אישיים 2
H יומן מסע | דור ה-Y יומני מסע אישיים 17
Wizard יומן מסע החל מ-30 יומני מסע אישיים 10
M יומן מסע מגיל צעיר יומני מסע אישיים 24
D יומן מסע אל הלא נודע יומני מסע אישיים 62
R יומן מסע של מורשע לשעבר יומני מסע אישיים 16
Y יומן מסע של בחור מתלבט יומני מסע אישיים 24
M ניוד קופת IRA - עמלת "העברת יומן לבנק זר" פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 18
D יומן מסע - מהגנה להתקפה יומני מסע אישיים 56
F יומן מסע - זוג צעיר. מטרה: חופש כלכלי יומני מסע אישיים 13
ל יומן מסע שלי - לשם ובחזרה יומני מסע אישיים 37
deussex יומן מסע לחופש כלכלי, מימוש ומשמעות לחיים יומני מסע אישיים 305
O יומן מסע, מטרות ותהיות לעתיד. יומני מסע אישיים 21
Shay36 יומן מסע - הדרך לחיות ולהתעשר מעולם ממניות. יומני מסע אישיים 17
ז יומן מסע משעמם יומני מסע אישיים 19
D יומן מסע של חוסך סביר מינוס יומני מסע אישיים 44
מתלבט יומן בהתלבטות יומני מסע אישיים 3
ב יומן מסע שלי יומני מסע אישיים 5
F יומן מסע של הייטקיסט בתחילת דרכו באחת מחברות ה-FANG (גאמפא) יומני מסע אישיים 21
ז תחילתו של יומן מסע פרקטי יומני מסע אישיים 19
K יומן של זוג צעיר + ילד יומני מסע אישיים 10
A יומן של משפחה צעירה יומני מסע אישיים 8
ח יומן מסע - טווח ארוך או קצר יומני מסע אישיים 9

נושאים דומים

Back
למעלה