טופס עדכון פרטי ביטוח בקרן הפנסיה

לא חשוב שמות

משתמש ותיק
דירוג
379
שלום לכולם,

לאחר מספר חודשים קיבלתי התראה שוויתור שארים עומד לפוג והתבקשתי למלא איזשהו טופס מוזר אם ברצוני לחדש את הוויתור לשנתיים נוספות.

מדובר ב-"טופס עדכון פרטי ביטוח".

כיאה לחברות ביטוח ישראלית, נראה לי שהחברה מנסה לדחוף לשם סעיפים "מאיימים" באופן המום ולא מובן, שלא ברור מהן ההשלכות במידה ואמלא אותם או לא. לא מצאתי על הטופס הזה שום דבר באינטרנט למעט בבלוג "פנסיוני" של חברנו היקר. אך הפוסט שם אינו מספק כלל.

חשבתי לנסות את מזלי כאן בפורום, כמובן שלא מדובר בשום בקת המלצות אלא דעה בלבד שאיני מתכוון להתבסס עליה בשום אופן.

אלו הסעיפים שאינם מובנים לי:
1. מהי המשמעות של סעיף "קצבת נכות כפולה"?
הם מזהירים אותי שאם לא אמלא סעיף זה, אהיה מבוטח בעניין זה וינכו ממני דמי ניהול בגין כיסוי זה.

2. "ויתור על כיסוי ביטוחי למקרה מוות (עמית שגילו עד 60)" - זהו הסעיף המדובר שיש למלא אם ברצוני לוותר על ביטוח שארים, נכון?

3. "ויתור על כיסוי לביטול תקופת אכשרה" - "אני מבקש לוותר על כיסוי לביטול תקופת אכשרה במקרה של הגדלת הכיסוי הביטוחי לבן/בת זוג ושאירים".
* הויתור יבוצע בהתאם לבחירת ביטול הכיסוי שסימנת בסעיפים מעלה.

מהי המשמעות של סעיף 3? מרגיש שמנסים לבלבל אותי.

כל דעה תתקבל בברכה ותעבור ניסיון חיפוש באינטרנט :)

optimum

משתמש בכיר
דירוג
2,661
1. אם אני הבנתי נכון, קצבת נכות מתחילה 60 ימים לאחר קביעת אחוז הנכות. קיצבה כפולה זה אומר שתקבל ב60 ימים הראשונים של הקצבה סכום כפול (כלומר החזר רטרואקטיבי על החודשיים הראשונים שלא שולמו)

2. כן, אם אתה מתחת לגיל 60.

3. ציטוט מאתר "כל זכות":
  • בקרנות הפנסיה, כיסוי ביטוחי למקרה של החמרה של מחלה קיימת מתחיל רק לאחר תקופת אכשרה של 5 שנים.
  • מבוטח שוויתר על ביטוח השאירים ויצטרך לחדש אותו בעתיד (אם יינשא/יחיה בזוגיות או ייוולדו לו ילדים), עשוי להידרש לצבירה מחודשת 5 שנים בטרם שאיריו יהיו מכוסים בכיסוי ביטוחי למקרה של מות המבוטח עקב מחלה שכבר היתה/תהיה קיימת במועד חידוש הביטוח. כמו כן במועד חידוש ביטוח השאירים יכולה קרן הפנסיה לדרוש מהמבוטח לעבור הליך חיתום על סמך מצבו הרפאוי הנוכחי (שעשוי להיות פחות טוב מזה שהיה לו בעבר) ובעקבותיו יוחלט אם לחדש את ביטוח השאירים ובאלו תנאים. תנאים אלה יכולים להיות נוקשים יותר מאלו שמהם נהנה המבוטח בעת הצטרפותו לקרן הפנסיה, כגון: דמי ניהול גבוהים יותר, החרגה (אי כיוסי ביטוחי) של מחלות מסוימות וכו'.
  • לאור זאת, קרנות הפנסיה מאפשרות כבר במועד שבו ויתר המובטח על ביטוח השאירים, לרכוש כיסוי מיוחד שיבטל את תקופת האכשרה אם וכאשר בעתיד יחדש את הכיסוי הביטוחי לשאיריו.
  • באופן זה השאירים יהיו בעלי כיסוי ביטוחי למקרה של מוות (של המבוטח) החל מאותו מועד שבו המבוטח עצמו מכוסה, ולא יידרשו לצבור תקופות אכשרה נוספות מעבר לאלה שהמבוטח בעצמו נדרש להן.

לא חשוב שמות

משתמש ותיק
דירוג
379
@optimum תודה רבה מקרב לב!

לגבי סעיף 3, להבנתי למעשה יש לי שתי אפשרויות:
1. פשוט לשלם דמי שארים מהיום במטרה לצבור 5 שנים כמה שיותר מהר (בלוג פנסיוני להבנתי מצודד בגישה זו עקב העלות הנמוכה מאוד).
2. לרכוש את הכיסוי המדובר.

אני צודק? אם כן, לא הבנתי מה בדיוק ההבדל בין שני המצבים ומדוע יש בכלל צורך ב-"כיסוי ביטוחי" אם בשני המקרים נשלם דמי ניהול?

RustyJ

משתמש בכיר
דירוג
676
לא הבנתי מה בדיוק ההבדל בין שני המצבים
כשיש ביטוח שאירים אז אם תמות הם צריכים לשלם. כשיש ביטוח כיסוי אז אם עוד שנתיים תחזור לביטוח שאירים תוכל למות בשקט יום אחרי ולא תצטרך להתאפק 5 שנים.
אני מניח שהכיסוי זול יותר

לא חשוב שמות

משתמש ותיק
דירוג
379
תודה @RustyJ
@optimum

לאחר שהתכתבתי עם שירות הלקוחות של קרן הפנסיה שלי, הוסבר לי שתשלום בעבור קצבת נכות כפולה זה סוג של בררת מחדל ורק אם מבקשים אז זה מבוטל. משמע עד כה שילמתי בעבור זה.

לא הצלחתי לאתר ברחבי האינטרנט הסברים על הקצבה הכפולה הזאת. לא ברור לי מה יותר עדיף כרגע - לוותר או להשאיר.

הנציגה לא יכלה לומר לי כמה בדיוק כמה סעיף זה מוסיף לדמי הנכות היורדים ממני בכל חודש.

האם מישהו מכיר מקורות מידע בנושא ויהיה מוכן לשתף?

כמובן, רק לשתף, לא לייעץ או להמליץ.

optimum

משתמש בכיר
דירוג
2,661
תודה @RustyJ
@optimum
לא הצלחתי לאתר ברחבי האינטרנט הסברים על הקצבה הכפולה הזאת. לא ברור לי מה יותר עדיף כרגע - לוותר או להשאיר.
ההיכרות שלי עם הנושא מוגבלת מאוד ואולי אני מפספס משהו,
אבל כמה כבר עולה לממן 60 יום ללא קצבת נכות? האם זה יכול להגיע לסכומים שלא תצליח לעמוד בהם?
לשמור כסף בצד למקרה של נכות יעלה לך (בתוחלת) פחות מלשלם לחברת הביטוח.

לא חשוב שמות

משתמש ותיק
דירוג
379
אבל כמה כבר עולה לממן 60 יום ללא קצבת נכות?
לדעתי תלוי הקשר וסיטואציה. אני נוטה להאמין שישנם מצבים, בהם כל שקל הוא קריטי ודחוף מאוד.

בוא ננסה תרגיל מחשבתי לרגע: מ-21 ש"ח חודשי שאני משלם על נושא הנכות בפנסיה, חלק מסכום זה הולך על קצבת נכות כפולה.

נניח באופן שרירותי לגמרי שמדובר ב-3 ש"ח שהולכים לקצבת נכות כפולה, הרי שלאחר חמש שנים הסכום שאבד הוא 180 ש"ח.

אם מדובר ב-10 ש"ח, הסכום שאבד הוא 360 ש"ח.

אם מדובר ב-10 ש"ח, הסכום אבד הוא 600 ש"ח.

אם מדובר ב-15 ש"ח, הסכום שאבד הוא 900 ש"ח.

אם מדובר ב-20 ש"ח, לצורך ההגזמה, הסכום שאבד הוא 1,200 ש"ח.

כך שבכל מקרה שהוא, מדובר בכסף שלכאורה שווה לאבד תמורת 75% משכורת עבור החודשיים הראשונים. לא?

כעת נשאלת השאלה כמה זמן הכשרה עלי לצבור לפני שאוכל לקבל קצבת נכות? פשוט יש לכך משמעות לנעלם השני בנוסחה - מספר השנים בהם אשלם עבור קצבת הנכות הכפולה.

דעות?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
H הגשת טופס 1301 לשנת 22 מיסים 2
N טופס 134 עזרה במילוי חלק של ק"ה מיסים 19
Z טופס 1322 ני״ע חו״ל. בהסבר למילוי (סעיף6) אומר שצריך טפסים נפרדים למה שנמכר עד יוני ולמה שנמכר אחריו. האם אכן מקפידים על זה? מיסים 15
יבגני_ל עזרה עם טופס 161א פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ס הגשה פיזית של טופס 135 (תקופה לפני 2019)- האם אפשר להגיש אצל כל משרד שומה? מיסים 4
R הלוואת גישור על דירה על הנייר לפני קבלת טופס 4 נדל"ן 6
G טופס 867 - מעבר בין בנק לברוקר מיסים 5
Regevkr שאלה על טופס 1040-NR למי שאינו תושב ואינו אזרח ארה"ב מיסים 1
ח מסירת דירה חדשה - לאחר טופס 4 וחיבור לחשמל נדל"ן 1
אוגורן טופס תביעה לקצבת אזרח ותיק - ריבית מחסכונות או דיבידנד ממניות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M טופס 627 ניתוק אזרחות מיסים 1
T סכום אינפלציוני - טופס 1399 (הגשת דוח שנתי) מיסים 0
S מילוי טופס 135 החזר מס מקוצר ודיווח רווח הון מניות אמריקאיות בברוקר ישראלי מיסים 2
Y חתימה על טופס לבנק - "הצהרה בדבר תושבות מס" מיסים 15
ר עזרה טופס 135 - תעודות סל ומניות מיסים 2
H טופס 1301 מיסים 2
S עזרה בנושא הגשת טופס 1301 מיסים 13
M טופס 1301 לשכיר עקב הכנסה גבוהה מיסים 1
1337justme דוגמא ל"טופס קוביות" ושאלה על ביטוח אכ"ע מעל תקרת הפקדה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D טופס 106 לדו״ח שנתי - אני מפספס משהו? אוף טופיק 4
Z דיווח מס שנוכה לפי טופס 867 בטופס 1301 של רשות המיסים מיסים 1
LtWorf תביעת רכב - ויתור סודיות - טופס 1010 צרכנות פיננסית 1
י קושי במילוי טופס 1325 - שער דולר מיסים 25
RumpSteak טופס 106, סעיף 42 ניכוי למס הכנסה: (כולל זיכוי פ"ש בסך ...) - מהו זיכוי פ"ש? מיסים 1
ה טופס W8 שוק ההון 2
T טופס 106 ואישור ניכוי מס מיסים 14
ו טופס "סוכן זר" בהקשר לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
J קיבוע זכויות - מילוי טופס 161ד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
הדבורה מיה טופס 867 - האם כולל עמלות ודמי ניהול? מיסים 3
D טופס פיצול - אובדן כושר עבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
R שאלה על טופס 101 מיסים 1
S שיוך לרצף פיצויים ללא טופס 161 מקרן הפנסיה/קופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
S טופס עזר ל161 אחרי רכישת סטארטאפ פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ב קרן גידור - טופס 867 ודיווח ב-1301 מיסים 8
ס טופס 867 מס שלילי ששולם בחו"ל? מיסים 2
Harvey טופס 101 - הכנסה מעבודה ומלגת קיום מאוניברסיטה מיסים 16
1337justme מס' שאלות לגביי טופס 867 עם דיבידנים בחו"ל ובארץ + משיכת כספים מקופ"ג מיסים 33
ע דמי אבטלה בדוח השנתי (טופס 1301) מיסים 2
Z אם נישום הרוויח בשנה 4x בארץ ונוכה מס במקור 1x. כמו כן מציג הנישום טופס רווח/הפסד שנתי מברוקר זר המראה שמימש הפסדים נטו בסך 2x. הנישום מבקש החזר 0.5x. מיסים 6
Z האם טופס מס שנתי שמקבלים מibkr (או ברוקר אמריקאי אחר) כולל רק רווח /הפסד ממומש או גם לא ממומש? פוסטים מאיכות נמוכה 5
מ טופס 867 והצהרת הון מיסים 0
H טופס 135 - מס יסף כחלק מסך המס שנוכה מהמשכורת מיסים 3
ע הבדלים בין טופס 161 (יתרות פיצויים) לבין דוח נזילות של חברת הביטוח הפנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה איך להשיג טופס 106? מיסים 12
ע ביטוח לאומי טופס 627 גרסא של עורך דין מיסים 0
stamEhad שאלה על תשלום מס יסף (מילוי טופס 135 - דו"ח מס שנתי מקוצר) בעקבות מימוש אופציות. האם אני חייב? מיסים 13
P טופס 101 - צירוף ת"ז? מיסים 3
O שאלה טכנית לגבי טופס 1301 מקוון: דיווח מס הכנסה ליחיד מיסים 1
א הגשת טופס 1325 למס הכנסה בתור סוחר יומי מיסים 16
S הגשת דוח שנתי לשכיר למס הכנסה עם טופס 867 מיסים 16

נושאים דומים

למעלה