• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חסכון פנסיוני ונדלן באלוקציית נכסים

• פותח הנושא ohno
  • פורסם בתאריך

ohno

משתמש רשום
דירוג
2
שלום לכולם,

אשמח לדעת כיצד מקובל להתייחס לחסכון הפנסיוני ולנדלן (כרגע להשקעה, אבל יהפוך למגורים) באלוקציית תיק השקעות
אני מעוניין להשקיע כ 60% משווי התיק במניות ואת השאר באג"ח, למעט כסף נזיל שנשאיר למקרה הצורך במזומן.

נכון לעכשיו זאת ההתפלגות של סך הנכסים שלנו:

38.84% נדלן (ערך דירה מינוס משכנתא)
30.64% מזומן
8.90% מניות (מסחר לא פטור)
3.27% מניות (קרן השתלמות)
16.67% מניות (פנסיוני)
1.68% אגח (פנסיוני)

תודה רבה

נדלן למגורים בעיניי לא צריך להיכלל בפרוטפוליו בכלל. אם זה להשקעה אחלה, אבל ברגע שאתם עוברים לגור בו הוא כבר לא מכשיר השקעה

לא הבנתי אז מה לעשות עם כל השכירות שנחסכת?
לא לחשב את השכירות כהוצאה כשאתה מחשב את הצורך העתידי שלך בכסף (ומנסה לקבוע את יעד החסכון). זה כסף שלא תצטרך להוציא בעתיד, אבל זה ממש לא כסף שיושב אצלך בחסכון, הבדל מהותי.
גם את קרן הפנסיה אגב היתי מחשב באותה דרך (הפחתה מהצורך העתידי ולא חישוב כחלק מחסכון קיים). אין שום דרך לוודא או להעריך אם הסכום הסופי שיתקבל בסופו של דבר כתשלומי פנסיה מקרן הפנסיה יהיה איכשהו קרוב לסכום שמופיע בדו"ח של הקרן שלך.

לא לחשב את השכירות כהוצאה כשאתה מחשב את הצורך העתידי שלך בכסף (ומנסה לקבוע את יעד החסכון). זה כסף שלא תצטרך להוציא בעתיד, אבל זה ממש לא כסף שיושב אצלך בחסכון, הבדל מהותי.
מה הקשר בין זה לזה שבית למגורים לא נחשב השקעה?
יש החזר על ההשקעה ולכן פר הגדרה הוא השקעה. אולי לא בעלת תשואה מרשימה כמו מניות, אבל להרבה אנשים יש אגח בתיק ההשקעות בעלת תשואה הרבה פחותה מזו של בית למגורים ועדיין הם מחשיבים את זה "השקעה".

אין שום דרך לוודא או להעריך אם הסכום הסופי שיתקבל בסופו של דבר כתשלומי פנסיה מקרן הפנסיה יהיה איכשהו קרוב לסכום שמופיע בדו"ח של הקרן שלך.
להיפך, דווקא אם תתעלם מהדרך המקובלת למשוך את הפנסיה (קצבה) ותתכנן למשוך טיפין טיפין מתי שתצטרך, תוכל מאוד להתחשב בגובה החיסכון.
כמובן שיש גם שיקולי מס ולכן עד 5,600 דווקא כן כדאי למשוך כקצבה (התקרה לפטור מקצבה מזכה החל מ-2025).

סורי עדיין לא ירדתי לסוף דעתך...למה לא טוב לעשות ערך תיק כרגע מינוס חובות/התחייבויות?

הטענה (הנכונה) שלו היא שאם מתייחסים למשכנתא כסעיף התחייבות כללי שלא קשור ישירות לדירה, אז ערך הדירה בחלוקת בנכסים עולה כי עכשיו שווי הדירה בתיק הוא הערך הכולל שלה ולא הערך לאחר ניקוי החוב. בעצם החוב על הדירה יורד מסך הנכסים ולא רק מערך הדירה

לא הבנתי אז מה לעשות עם כל השכירות שנחסכת? אפשר לזרוק אותו כי זה לא החזר על ההשקעה?
זה מקטין את סעיף ההוצאות שלך. זה לא מכניס לך כסף. כמו שכשתקנה רכב לא תשים את זה בפרוטפוליו כי אתה "חוסך" על אוטובוסים.

בראייה של עצמאות כלכלית, נכס משלך למגורים מקטין את הסכום החודשי שאתה צריך כדי לחיות. אבל בעיניי היות שהוא לא נכס מניב לא צריך להכניס אותו לתיק. לא לשלם שכירות ולקבל שכירות זה לא אותו דבר. אם ניקח את זה לקיצון, האם חסכת מיליון שקל הבוקר בכך שלא קנית פרארי?

כמובן שיש גם שיקולי מס ולכן עד 5,600 דווקא כן כדאי למשוך כקצבה (התקרה לפטור מקצבה מזכה החל מ-2025).
אתה מחדש לי. חשבתי שקצבה שמקבלים מקרן הפנסיה היא פטורה ממס.

הטענה (הנכונה) שלו היא שאם מתייחסים למשכנתא כסעיף התחייבות כללי שלא קשור ישירות לדירה, אז ערך הדירה בחלוקת בנכסים עולה כי עכשיו שווי הדירה בתיק הוא הערך הכולל שלה ולא הערך לאחר ניקוי החוב. בעצם החוב על הדירה יורד מסך הנכסים ולא רק מערך הדירה
מסכים וזה מה שאני עושה...הבנתי אותו אחרת בהתחלה

אבל בעיניי היות שהוא לא נכס מניב
החלטת שהוא לא מניב, ולכן החלטת לא לשים אותו בתיק.

לא לשלם שכירות ולקבל שכירות זה לא אותו דבר
זה כן.
אני מסכים איתך שחישובית, יותר פשוט לא להוסיף את זה לתיק לצורך 4% ומן הסתם לא לכלול הוצאות שכירות כחלק מ-4%. אבל זו עדיין השקעה.

אם ניקח את זה לקיצון, האם חסכת מיליון שקל הבוקר בכך שלא קנית פרארי?
אם הייתי קונה מפעל לייצור פרארי, וכל בוקר לוקח אחד מהם, במקום לקנות אחת ממפעל אחר, אז כן הייתי חוסך עלות פרארי כל יום בזכות ההשקעה שעשיתי.

החלטת שהוא לא מניב
לא אני החלטתי. הוא לא מניב. אל תגיד שהוא "מניב חסכון בהוצאת השכירות". מבחינה תזרימית הוא לא מניב תזרים חיובי. זה שיש לנכס ערך כלכלי זה ברור, כמו שהרכב שלי מניב לי "תשואה" של מאות שקלים ביום שאני חוסך על מוניות ספיישל. אבל זו לא השקעה. רכישת דירה מקטינה את הוצאות המגורים השוטפות שלך, זה הכל.

אל תגיד שהוא "מניב חסכון בהוצאת השכירות
אני לא צריך להגיד. חשבון הבנק שלי אומר.
כל חודש אני מסיים עם X שקלים יותר גבוה מחודשים שלפני הקנייה.

רכישת דירה מקטינה את הוצאות המגורים השוטפות שלך, זה הכל.
למה כשעסק מתייעל על ידי רכישת אוטומציה/תוכנה/ווטאבר ומוריד עלויות זה כן נחשב השקעה?

שלא תחשוב שאני חושב בטעות שזו השקעה טובה, רק שהיא השקעה.

זה שיש לנכס ערך כלכלי
Potato po-tah-to

כל חודש אני מסיים עם X שקלים יותר גבוה מחודשים שלפני הקנייה.
כן, זה האפקט של הקטנת הוצאות. אם אבטל רישום של הבן שלי לחוג אקבל את אותו אפקט. האם אני "משקיע בלא לשלוח את הבן לחוגים" לשיטתך?

למה כשעסק מתייעל על ידי רכישת אוטומציה/תוכנה/ווטאבר ומוריד עלויות זה כן נחשב השקעה?
כי זה מגדיל את כושר הייצור/מקטין את העלות השולית מה שיגרור להעלאה בייצור וגידול ברווחים שהם התשואה על ההשקעה - רווחים שהם כאמור נגזרים מהכנסות שהן תזרים חיובי אמיתי.
ודאי. כל הדיון הזה הוא סמנטי. יש לי בבית מחברות ריקות שקניתי ואני יכול למכור. כלומר יש להן שווי כלכלי מסוים. האם להכניס אותן לפרוטפוליו? ודאי שלא. זה שלמשהו יש ערך כספי מסוים (כמו הפסנתר שלי) לא הופך אותו למכשיר השקעה...

לגבי דירה זה שונה מסתם חפץ כי זה מקטין את ההוצאות. אבל להקטין את ההוצאות ולהגדיל הכנסות הם לא אותו דבר. ודאי שהם מביאים לאותה תוצאה כשמה שמעניין זה ההפרש בין הוצאות להכנסות.

אם אבטל רישום של הבן שלי לחוג אקבל את אותו אפקט. האם אני "משקיע בלא לשלוח את הבן לחוגים" לשיטתך?
אני מצטער אם אני נשמע כמו כל אלו שטוענים "לפחות עם המשכנתא אתה נשאר עם הנכס בסוף", אבל כאן אתה נשאר עם הנכס וזוכה בהקטנת הוצאות. נכס ריאלי שבראייה ארוכת טווח שומרת על כושר הקנייה שלה.
למה זהב כן נחשב השקעה, ונדלן למגורים לא? (גם אם אקבל שהקטנת הוצאות לא נחשבת הגדלת תזרים).

כי זה מגדיל את כושר הייצור/מקטין את העלות השולית מה שיגרור להעלאה בייצור וגידול ברווחים שהם התשואה על ההשקעה - רווחים שהם כאמור נגזרים מהכנסות שהן תזרים חיובי אמיתי
"כי זה מגדיל את כושר המשפחה להעברת כסף פנוי לתיק ההשקעות, מה שמייצר להם רווחים ותזרים "אמיתי""

כל הדיון הזה הוא סמנטי
בלי זה הפורום הזה היה שומם :)

חברים, אם אדם מחזיק נכס שהשווי שוק שלו כרגע 100K ויש לו הלוואה של 40K שלקח כדי לקנות אותו, הוא עדיין חשוף להפסיד את כל ה 100K במקרה שנכס הולך ל 0, לכן ראוי להציג את שווי הנכס המלא, העובדה שנרכש באמצעות מינוף היא נתון לא קשור. שווי הנדלן לא אמור להיות מוצג נטו מהתחייבויות כי זה לא מייצג את מלוא החשיפה שלך.

לגבי האם דירה שחיים בה נחשבת השקעה... אפשר לספור אותה ככזו, למרות שאם היא לא מניבה תזרים (אין הכנסות שכירות) אז זה למעשה ספקולציה מהסוג של "מישהו ישלם יותר עליה בעתיד" א-לה ביטקוין. ולא, זה שלא משלמים שכירות כי חיים בנכס זה לא אומר שיש הכנסה, כי אם קניתם דירה ואתם גרים בה בלי לקבל הכנסות שכירות, למעשה שילמתם מעין דמי שכירות מראש ( UP FRONT).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A הלוואה כנגד קה"ש, חסכון פנסיוני או IRA והלוואה מהבנק. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
D חסכון פנסיוני- שאלת בורות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
Lemonade מה החשיבות של חסכון פנסיוני, ועזרה בהבנת מושג מתוך טופס 161 שוק ההון 1
A קרן השתלמות ראשונה, חסכון פנסיוני שוק ההון 1
י אפשרויות למשוך חסכון פנסיוני פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
Y חסכון פנסיוני צרכנות פיננסית 46
א חסכון פנסיוני - קצבה אחר פרישה שוק ההון 2
G פוליסת חסכון - חושב למשוך פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 9
ח חסכון לכל ילד - אזרח אמריקאי חדש שוק ההון 1
בן מלך חסכון במס רווח הון מיסים 1
א חסכון אפוטרופוס לילדים בבית השקעות ישראלי (בהמשך לפוסט האחרון) דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 0
Finfree חסכון לכל ילד - איניפיניטי הלכה - הרהור כפירה(ע"ב מידע) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
י חסכון לטווח ארוך לנכדים שוק ההון 9
G חסכון לנכדים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 42
צ חסכון לבן 75 ללא פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
G חסכון לכל ילד - מה השתנה באינפיניטי הלכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
G חסכון לכל ילד בקופת גמל ואניפלציה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
א הפסד ריאלי בפוליסת חסכון מיסים 13
מ יכולת השתכרות או הגדלת חסכון התפתחות אישית 12
ptom חסכון לבילויים / תחביבים התפתחות אישית 9
K חסכון לילד במקביל לחסכון לדירה? שוק ההון 5
A הבנק עם התנאים האופטימאלים לשותף/ חסכון מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
B אסטרטגיית השקעת חסכון חודשי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
S עלייה ברמת החיים או חסכון פוסטים מאיכות נמוכה 12
Y האם יש מסלול פסיבי או IRA בתוכנית "חסכון לכל ילד"? פוסטים מאיכות נמוכה 63
N חשבון חסכון דולרי צרכנות פיננסית 1
ItayG אפליקציית מעקב שווי נכסים/השקעות/הלוואות ונתונים חסכון והוצאות צרכנות פיננסית 18
D השקעה/חסכון נזיל לטווח קצר בסיכון נמוך בהוראת קבע שוק ההון 2
ק חסכון לכל ילד- אלטושר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
Y איך בעצם מחושבת הבעלות שלי בקופת גמל או פוליסת חסכון? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מ חסכון שוק ההון 1
Jtm משיכת פנסיה משלימה (חסכון לטווח בינוני) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
א חסכון / השקעה בבורסה על שם קטין עם הגבלת גיל פתיחה שוק ההון 19
S חסכון wow בפפר- מה דעתכם ? צרכנות פיננסית 26
S פוליסת חסכון - האם למשוך? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
I חסכון לכל ילד שוק ההון 9
milx תוכנית חסכון לנכדים שתחולק לאחר פטירת הסבתא פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 41
ט חיסול משכנתא vs תכניות חסכון עדכניות נדל"ן 24
J חסכון לכל ילד, ESG ואלטשולר שחם פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
L חסכון בכפייה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 8
רולי חסכון לגיל פרישה בדמי ניהול נמוכים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
C אגח "חסכון" ארהב שוק ההון 1