• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

חסכון פנסיוני ונדלן באלוקציית נכסים

• פותח הנושא ohno
  • פורסם בתאריך

ohno

משתמש רשום
דירוג
2
שלום לכולם,

אשמח לדעת כיצד מקובל להתייחס לחסכון הפנסיוני ולנדלן (כרגע להשקעה, אבל יהפוך למגורים) באלוקציית תיק השקעות
אני מעוניין להשקיע כ 60% משווי התיק במניות ואת השאר באג"ח, למעט כסף נזיל שנשאיר למקרה הצורך במזומן.

נכון לעכשיו זאת ההתפלגות של סך הנכסים שלנו:

38.84% נדלן (ערך דירה מינוס משכנתא)
30.64% מזומן
8.90% מניות (מסחר לא פטור)
3.27% מניות (קרן השתלמות)
16.67% מניות (פנסיוני)
1.68% אגח (פנסיוני)

תודה רבה

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,140
נדלן למגורים בעיניי לא צריך להיכלל בפרוטפוליו בכלל. אם זה להשקעה אחלה, אבל ברגע שאתם עוברים לגור בו הוא כבר לא מכשיר השקעה

KFC Uerdingen 05

משתמש ותיק
דירוג
1,176
לא הבנתי אז מה לעשות עם כל השכירות שנחסכת?
לא לחשב את השכירות כהוצאה כשאתה מחשב את הצורך העתידי שלך בכסף (ומנסה לקבוע את יעד החסכון). זה כסף שלא תצטרך להוציא בעתיד, אבל זה ממש לא כסף שיושב אצלך בחסכון, הבדל מהותי.
גם את קרן הפנסיה אגב היתי מחשב באותה דרך (הפחתה מהצורך העתידי ולא חישוב כחלק מחסכון קיים). אין שום דרך לוודא או להעריך אם הסכום הסופי שיתקבל בסופו של דבר כתשלומי פנסיה מקרן הפנסיה יהיה איכשהו קרוב לסכום שמופיע בדו"ח של הקרן שלך.

FIYaacov

מודרטור
דירוג
14,576
לא לחשב את השכירות כהוצאה כשאתה מחשב את הצורך העתידי שלך בכסף (ומנסה לקבוע את יעד החסכון). זה כסף שלא תצטרך להוציא בעתיד, אבל זה ממש לא כסף שיושב אצלך בחסכון, הבדל מהותי.
מה הקשר בין זה לזה שבית למגורים לא נחשב השקעה?
יש החזר על ההשקעה ולכן פר הגדרה הוא השקעה. אולי לא בעלת תשואה מרשימה כמו מניות, אבל להרבה אנשים יש אגח בתיק ההשקעות בעלת תשואה הרבה פחותה מזו של בית למגורים ועדיין הם מחשיבים את זה "השקעה".

אין שום דרך לוודא או להעריך אם הסכום הסופי שיתקבל בסופו של דבר כתשלומי פנסיה מקרן הפנסיה יהיה איכשהו קרוב לסכום שמופיע בדו"ח של הקרן שלך.
להיפך, דווקא אם תתעלם מהדרך המקובלת למשוך את הפנסיה (קצבה) ותתכנן למשוך טיפין טיפין מתי שתצטרך, תוכל מאוד להתחשב בגובה החיסכון.
כמובן שיש גם שיקולי מס ולכן עד 5,600 דווקא כן כדאי למשוך כקצבה (התקרה לפטור מקצבה מזכה החל מ-2025).

AM-PM

משתמש ותיק
דירוג
206

AM-PM

משתמש ותיק
דירוג
206

ohno

משתמש רשום
דירוג
2
סורי עדיין לא ירדתי לסוף דעתך...למה לא טוב לעשות ערך תיק כרגע מינוס חובות/התחייבויות?

הטענה (הנכונה) שלו היא שאם מתייחסים למשכנתא כסעיף התחייבות כללי שלא קשור ישירות לדירה, אז ערך הדירה בחלוקת בנכסים עולה כי עכשיו שווי הדירה בתיק הוא הערך הכולל שלה ולא הערך לאחר ניקוי החוב. בעצם החוב על הדירה יורד מסך הנכסים ולא רק מערך הדירה

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,140
לא הבנתי אז מה לעשות עם כל השכירות שנחסכת? אפשר לזרוק אותו כי זה לא החזר על ההשקעה?
זה מקטין את סעיף ההוצאות שלך. זה לא מכניס לך כסף. כמו שכשתקנה רכב לא תשים את זה בפרוטפוליו כי אתה "חוסך" על אוטובוסים.

בראייה של עצמאות כלכלית, נכס משלך למגורים מקטין את הסכום החודשי שאתה צריך כדי לחיות. אבל בעיניי היות שהוא לא נכס מניב לא צריך להכניס אותו לתיק. לא לשלם שכירות ולקבל שכירות זה לא אותו דבר. אם ניקח את זה לקיצון, האם חסכת מיליון שקל הבוקר בכך שלא קנית פרארי?

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,140
כמובן שיש גם שיקולי מס ולכן עד 5,600 דווקא כן כדאי למשוך כקצבה (התקרה לפטור מקצבה מזכה החל מ-2025).
אתה מחדש לי. חשבתי שקצבה שמקבלים מקרן הפנסיה היא פטורה ממס.

AM-PM

משתמש ותיק
דירוג
206
הטענה (הנכונה) שלו היא שאם מתייחסים למשכנתא כסעיף התחייבות כללי שלא קשור ישירות לדירה, אז ערך הדירה בחלוקת בנכסים עולה כי עכשיו שווי הדירה בתיק הוא הערך הכולל שלה ולא הערך לאחר ניקוי החוב. בעצם החוב על הדירה יורד מסך הנכסים ולא רק מערך הדירה
מסכים וזה מה שאני עושה...הבנתי אותו אחרת בהתחלה

FIYaacov

מודרטור
דירוג
14,576
אבל בעיניי היות שהוא לא נכס מניב
החלטת שהוא לא מניב, ולכן החלטת לא לשים אותו בתיק.

לא לשלם שכירות ולקבל שכירות זה לא אותו דבר
זה כן.
אני מסכים איתך שחישובית, יותר פשוט לא להוסיף את זה לתיק לצורך 4% ומן הסתם לא לכלול הוצאות שכירות כחלק מ-4%. אבל זו עדיין השקעה.

אם ניקח את זה לקיצון, האם חסכת מיליון שקל הבוקר בכך שלא קנית פרארי?
אם הייתי קונה מפעל לייצור פרארי, וכל בוקר לוקח אחד מהם, במקום לקנות אחת ממפעל אחר, אז כן הייתי חוסך עלות פרארי כל יום בזכות ההשקעה שעשיתי.

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,140
החלטת שהוא לא מניב
לא אני החלטתי. הוא לא מניב. אל תגיד שהוא "מניב חסכון בהוצאת השכירות". מבחינה תזרימית הוא לא מניב תזרים חיובי. זה שיש לנכס ערך כלכלי זה ברור, כמו שהרכב שלי מניב לי "תשואה" של מאות שקלים ביום שאני חוסך על מוניות ספיישל. אבל זו לא השקעה. רכישת דירה מקטינה את הוצאות המגורים השוטפות שלך, זה הכל.

FIYaacov

מודרטור
דירוג
14,576
אל תגיד שהוא "מניב חסכון בהוצאת השכירות
אני לא צריך להגיד. חשבון הבנק שלי אומר.
כל חודש אני מסיים עם X שקלים יותר גבוה מחודשים שלפני הקנייה.

רכישת דירה מקטינה את הוצאות המגורים השוטפות שלך, זה הכל.
למה כשעסק מתייעל על ידי רכישת אוטומציה/תוכנה/ווטאבר ומוריד עלויות זה כן נחשב השקעה?

שלא תחשוב שאני חושב בטעות שזו השקעה טובה, רק שהיא השקעה.

זה שיש לנכס ערך כלכלי
Potato po-tah-to

נעם בלה בלה

משתמש בכיר
דירוג
2,140
כל חודש אני מסיים עם X שקלים יותר גבוה מחודשים שלפני הקנייה.
כן, זה האפקט של הקטנת הוצאות. אם אבטל רישום של הבן שלי לחוג אקבל את אותו אפקט. האם אני "משקיע בלא לשלוח את הבן לחוגים" לשיטתך?

למה כשעסק מתייעל על ידי רכישת אוטומציה/תוכנה/ווטאבר ומוריד עלויות זה כן נחשב השקעה?
כי זה מגדיל את כושר הייצור/מקטין את העלות השולית מה שיגרור להעלאה בייצור וגידול ברווחים שהם התשואה על ההשקעה - רווחים שהם כאמור נגזרים מהכנסות שהן תזרים חיובי אמיתי.
ודאי. כל הדיון הזה הוא סמנטי. יש לי בבית מחברות ריקות שקניתי ואני יכול למכור. כלומר יש להן שווי כלכלי מסוים. האם להכניס אותן לפרוטפוליו? ודאי שלא. זה שלמשהו יש ערך כספי מסוים (כמו הפסנתר שלי) לא הופך אותו למכשיר השקעה...

לגבי דירה זה שונה מסתם חפץ כי זה מקטין את ההוצאות. אבל להקטין את ההוצאות ולהגדיל הכנסות הם לא אותו דבר. ודאי שהם מביאים לאותה תוצאה כשמה שמעניין זה ההפרש בין הוצאות להכנסות.

FIYaacov

מודרטור
דירוג
14,576
אם אבטל רישום של הבן שלי לחוג אקבל את אותו אפקט. האם אני "משקיע בלא לשלוח את הבן לחוגים" לשיטתך?
אני מצטער אם אני נשמע כמו כל אלו שטוענים "לפחות עם המשכנתא אתה נשאר עם הנכס בסוף", אבל כאן אתה נשאר עם הנכס וזוכה בהקטנת הוצאות. נכס ריאלי שבראייה ארוכת טווח שומרת על כושר הקנייה שלה.
למה זהב כן נחשב השקעה, ונדלן למגורים לא? (גם אם אקבל שהקטנת הוצאות לא נחשבת ***** תזרים).

כי זה מגדיל את כושר הייצור/מקטין את העלות השולית מה שיגרור להעלאה בייצור וגידול ברווחים שהם התשואה על ההשקעה - רווחים שהם כאמור נגזרים מהכנסות שהן תזרים חיובי אמיתי
"כי זה מגדיל את כושר המשפחה להעברת כסף פנוי לתיק ההשקעות, מה שמייצר להם רווחים ותזרים "אמיתי""

כל הדיון הזה הוא סמנטי
בלי זה הפורום הזה היה שומם :)

DavidA

משתמש בכיר
דירוג
1,418
חברים, אם אדם מחזיק נכס שהשווי שוק שלו כרגע 100K ויש לו הלוואה של 40K שלקח כדי לקנות אותו, הוא עדיין חשוף להפסיד את כל ה 100K במקרה שנכס הולך ל 0, לכן ראוי להציג את שווי הנכס המלא, העובדה שנרכש באמצעות מינוף היא נתון לא קשור. שווי הנדלן לא אמור להיות מוצג נטו מהתחייבויות כי זה לא מייצג את מלוא החשיפה שלך.

לגבי האם דירה שחיים בה נחשבת השקעה... אפשר לספור אותה ככזו, למרות שאם היא לא מניבה תזרים (אין הכנסות שכירות) אז זה למעשה ספקולציה מהסוג של "מישהו ישלם יותר עליה בעתיד" א-לה ביטקוין. ולא, זה שלא משלמים שכירות כי חיים בנכס זה לא אומר שיש הכנסה, כי אם קניתם דירה ואתם גרים בה בלי לקבל הכנסות שכירות, למעשה שילמתם מעין דמי שכירות מראש ( UP FRONT).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D חסכון פנסיוני- שאלת בורות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
Lemonade מה החשיבות של חסכון פנסיוני, ועזרה בהבנת מושג מתוך טופס 161 שוק ההון 1
A קרן השתלמות ראשונה, חסכון פנסיוני שוק ההון 1
י אפשרויות למשוך חסכון פנסיוני פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 6
Y חסכון פנסיוני צרכנות פיננסית 46
א חסכון פנסיוני - קצבה אחר פרישה שוק ההון 2
א האם לעבור גוף חסכון לאור תשואות נמוכות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 24
yodo חסכון לכל ילד לאחר גיל 21 שוק ההון 3
Z יש לי חסכון שפשוט שוכב בעובר ושב. שוק ההון 7
B חסכון לכל ילד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5