• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חישוב עלות רכישת מניות זרות בשקלים ומיסוי

ErMO

משתמש רשום
דירוג
0
שלום, יש משהו שמטריד אותי ואני לא מצליח להבין מה התשובה.

נניח שברצוני לרכוש מנייה 1 שמחירה 100$, אני רוכש דולרים ב 350 ש"ח כלומר השער 3.50.
מרגע רכישת הדולרים עד רכישת המנייה לא השתנו המחירים ומדווח שעלות הרכישה של הנייר היא 350 שקלים.
עשיתי תשואה כלשהי, השער עלה, אני מבין שהמס יהיה רק על הרווח עצמו ללא מיסוי רווח עליית שער המטבע שהוא נחשב אינפלציוני כמו מדדי, ואותו הדבר בירידת השער, אם השער ירד כך שלא פגע בכל הרווח של התשואה אשלם מס רק על מה שהרווחתי בפועל, אם ירידת המטבע כיסחה (חזקה) את התשואה לא יהיה לי מגן מס.
למשל עשיתי 20% תשואה ברשותי 120$, אך השער ירד ל 3.10 וכעת הם שווים 372 שקלים בעת המימוש, המס שלי יהיה רבע מ 22 שקלים.

אבל מה קורה כאשר קניתי את המנייה באותו המחיר בשער דולר 3.10, מבחינתם עלות הרכישה שלי היא 310 ש"ח, המנייה עשתה תשואה זהה ובעת המימוש נותר השער, ברשותי גם כן 372 ש"ח אבל אני כביכול הרווחתי 62 שקלים ויחול מס עליהם.

בשני המקרים עלה לי 350 ש"ח לרכוש את המניה, התשואה והשער במימוש זהים אך בדוגמה השנייה עליי לשלם יותר מס כי לרשויות המס לא אכפת כמה עלה לי בפועל הדולרים הללו.

מה העניין?
ברור לי שאם המדווח 310, והשער יחזור ל 3.50 , יתעלמו מהרווח מעליית המטבע שהוא 40 שקלים (שמבחינתי לא רלבנטית כי רכשתי בשער שבו מימשתי), שזה כמו לקנות מניה ולמכור אותה כשהשער הוא תמיד 3.50 , אבל מה קורה אם השאר נשאר 3.10 במימוש?

קונסים אותי יותר...
יותר מזה, אם הדולר ממשיך לרדת ל 2.916 במימוש, מבחינת הרשויות מדווח שהרווחתי עדיין 40 ש"ח ועליהם אשלם מס.

ברור לי גם שאם רכשתי 100$ ב 350 שקלים, וקניתי את המנייה כאשר השער היה 3.10 (עלות 310) או לחילופין כאשר 3.90 (עלות 390) ובסופו של דבר מימשתי ב3.90 לא אשלם יותר מס לפי הפסקה הראשונה.

או שהמס הוא רק מהרווח הדולרי, ואם כן למה מציינים מה העלות והשווי בש"ח? העלות והשווי בתכלס זה לפי כמה שעלה לי לקנות דולרים כדי לקנות מנייה, וכמה שקלים קיבלתי על כל דולר לאחר המכירה.

אשמח להסבר, תודה

נניח שברצוני לרכוש מנייה 1 שמחירה 100$, אני רוכש דולרים ב 350 ש"ח כלומר השער 3.50.
מרגע רכישת הדולרים עד רכישת המנייה לא השתנו המחירים ומדווח שעלות הרכישה של הנייר היא 350 שקלים.
זה לא נכון. מחיר הקנייה הוא שער המנייה כפול השער היציג ביום הקנייה כפול מספר היחידות. אם שער הדולר היה 3.10 ביום קניית המניות, מחיר הקנייה בדוגמה שלך זה 310 ש"ח.

ברגע שמכרת את המניה מחושב הרווח שלך, ומאותו רגע אתה מחזיק דולרים, לא מנייה, לכן שינוי שיקרה בשער החליפין לא משפיע יותר על רווח ההון שלך.

תודה.

אז אני לא מבין בשביל מה מחשבים עלות רכישה בשקלים?
המס הוא 25% מהפער בין עלות רכישה בש"ח לבין שווי במימוש בש"ח, או מהרווח הדולרי?
מה קורה אם בזמן קצר יש שינוי משמעותי (ירידה בדולר) ונאלצתי לקנות בשער יציג נמוך משמעותית מזה של ההמרה, והשער במימוש נשאר באותו איזור- אחשב כאילו קניתי בשער הנמוך (באותו שער ברגע הקנייה) מה שמגדיל את חבות המס עד כדי מחיקת רווח מהתשואה.
זאת לעומת חישוב עלות ממוצעת של קניית דולרים..

אז אני לא מבין בשביל מה מחשבים עלות רכישה בשקלים?
המס הוא 25% מהפער בין עלות רכישה בש"ח לבין שווי במימוש בש"ח, או מהרווח הדולרי?
החציון שבין הרווח השקלי, הרווח הדולרי (מתורגם לשקלים) ו 0.
מה קורה אם בזמן קצר יש שינוי משמעותי (ירידה בדולר) ונאלצתי לקנות בשער יציג נמוך משמעותית מזה של ההמרה, והשער במימוש נשאר באותו איזור- אחשב כאילו קניתי בשער הנמוך (באותו שער ברגע הקנייה) מה שמגדיל את חבות המס עד כדי מחיקת רווח מהתשואה.
אתה מסתכל על הדברים בצורה שגויה. מועד קניית הדולרים לא רלוונטי לכלום כי אין מס על שינויי שער יציג. אם קנית דולרים ולאחר מכן השקל התחזק מול הדולר, ההפסד שלך הוא מזה שקנית דולרים ביוקר, לא מזה שמס הכנסה מחייב אותך במס רווחי הון.
זאת לעומת חישוב עלות ממוצעת של קניית דולרים..
מה המשמעות של זה בכלל? אתה יכול לקנות דולרים מאלף ואחת סיבות, ובין השאר כדי לרכוש מניות. זה לא מעניין את מס הכנסה למה בחרת לקנות דולרים ומתי קנית אותם, זה שיקול אישי שלך.

תודה.

אבל הרעיון הזה לא עובד "לטובתי", אם שילמתי 350 של עבור 100$
והשער עלה ל 4.00 ברכישה אז העלות היא 400, עשיתי תשואה, אם השער המשיך לעלות אין מיסוי על שינוי המטבע, אם השער ירד לטווח 3.5-4 הרווחתי פחות אבל עדיין הרווחתי ויותר מעלות קניית הדולרים, ואם ירד בצורה שמחקה את התשואה, לפחות לא ממש הפסדתי.

לעומת זאת אם רכשתי 25 אלף $ ב100 אלף שח, קניתי מניות בכל הדולרים בימי מטח תנודתיים בשער 3.50 , עלות הרכישה שלי היא 87.5 אלף שח, עשיתי 20% תשואה ו 30 אלף ה $ שלי שווים 105 אלף שח ובהנחה שמימשתי בשער הנמוך, אני חייב כ 5000 שח מס, אז לא הרווחתי כלום, זה כמו הפסד, לעומת שאם עלות הרכישה שלי הייתה 100 אלף שח, השער היה עדיין 3.50 והייתי משלם באהבה מעט מהרווח.
הבעיה שלי שקבעו עלות רכישה נמוכה כי במקרה של רווח יש יותר לנגוס.
אם השער יעלה לכיוון 4.00 במימוש אתקרב ל 120 אלף שח, אבל אשלם מס רק על רווח מתשואה, ובגלל שרכשתי בשער זה בפועל אתקרב כפי שרציתי לרווח נטו מתשואה.

מה קורה אם 30 אלף ה $ הדולר ממשיך לרדת ל 3.00 אני מקבל 90 אלף שח, מבחינתי הפסדתי 10 אלף שח, מבחינת מ"ה עליי לשלם..נכון שההפסד במקרה הזה יהיה בגלל שהדולר שווה פחות משמעותית אז למה לקנוס במס?

אני מנסה להמחיש שהדבר הזה לא עובד לטובתנו במקרה הספציפי שעלות הרכישה יצאה איך שהוא פחות משמעותית מעלות רכישת הדולרים.

אשמח לתגובה על מה שרשמתי,
בהמשך לזה יש לי שאלה- האם לא כדאי "לנצל" את שער המטח הנמוך בשביל למכור את המנייה כדי שהמימוש יהיה פחות גבוה-פחות מס ומיד לקנות את המנייה שוב בהנחה שהמחיר והשער קרובים מאוד לשהיו?

לא מבין למה אתה מסבך עניין פשוט - תקנה דולרים ביום שבו אתה רוצה לרכוש מניות ותמיר חזרה לשקלים בעת מכירת המנייה אם אתה לא רוצה להרגיש שגבו ממך יותר מס מאיזה מחיר עלות שבחרת.
אם אתה בוחר לתזמן את המרת המטבע, זה לא רלוונטי לרווח ההון מהמניה.

אשמח לתגובה על מה שרשמתי,
בהמשך לזה יש לי שאלה- האם לא כדאי "לנצל" את שער המטח הנמוך בשביל למכור את המנייה כדי שהמימוש יהיה פחות גבוה-פחות מס ומיד לקנות את המנייה שוב בהנחה שהמחיר והשער קרובים מאוד לשהיו?
לא, אתה מייצר לך אירוע מס כך שתוכל לקנות עם הכסף פחות מניות מאשר היה לך לפני.

לא, אתה מייצר לך אירוע מס כך שתוכל לקנות עם הכסף פחות מניות מאשר היה לך לפני.
אם כרגע שינויי שער המטבע קיזזו את שינויי מחיר הנכס, יכולים להיות מצבים שכן.

דוגמה 1:
קנית מניה ב-$100, שער המטבע היה 3.3, עלות כוללת ₪330.
מחיר המניה עלה ל-$110, אבל השער ירד ל-3.0, שווי ההחזקה ₪330. מכרת וקנית ללא מס (אין רווח).
מחיר המניה נשאר $110, השער חזר ל-3.3, שווי ההחזקה ₪363, אין חבות מס (כל הרווח הוא מעליית שער).
אם לא המכירה באמצע, היה רווח חייב במס של 10% (₪33).

דוגמה 2:
קנית מניה ב-$100, שער המטבע היה 3.0, עלות כוללת ₪300.
מחיר המניה נשאר $100, שער המטבע עלה ל-3.3, שווי ההחזקה ₪330. מכרת וקנית ללא מס (כל הרווח הוא מעליית שער).
מחיר המניה עלה ל-$110, השער ירד חזרה ל-3.0, שווי ההחזקה ₪330, אין חבות מס (אין רווח).
אם לא המכירה באמצע, היה רווח חייב במס של 10% (₪30).

דוגמה 1:
מחיר המניה עלה ל-$110, אבל השער ירד ל-3.0, שווי ההחזקה ₪330. מכרת וקנית ללא מס (אין רווח).
מחיר המניה נשאר $110, השער חזר ל-3.3, שווי ההחזקה ₪363, אין חבות מס (כל הרווח הוא מעליית שער).

דוגמה 2:
מחיר המניה נשאר $100, שער המטבע עלה ל-3.3, שווי ההחזקה ₪330. מכרת וקנית ללא מס (כל הרווח הוא מעליית שער).
מחיר המניה עלה ל-$110, השער ירד חזרה ל-3.0, שווי ההחזקה ₪330, אין חבות מס (אין רווח).
אם לא המכירה באמצע, היה רווח חייב במס של 10% (₪30)
אתה צודק, יש מצבים בהם מכירת ביניים ללא מס תקטין לך חבות מס עתידית. אבל השואל שאל על מצב שבו אתה משלם כיום מס, או כך לפחות הבנתי ממנו, ואז אתה גם קונה פחות יחידות ממה שהיה לך.
אבל הטעות שלי, כי גם במצב של אירוע מס במכירת הביניים יש נקודת איזון שהקטנת המס העתידי גדולה משתלמת יותר מהמס כיום.

אם קנית 100 דולר ב 350 ש"ח, חיכית, שער הדולר ירד ל 3.1 ש"ח ואז קנית מניות, אז קנית מניות ב 310 ש"ח. פשוט לפני שהספקת לקנות את המניות הפסדת 40 ש"ח בספקולציית מט"ח, אבל על רווחים ממט"ח אין מס ולכן גם על הפסדים ממט"ח אין זיכוי מס.

דוגמה 1:

דוגמה 2:
אם לא המכירה באמצע, היה רווח חייב במס של 10% (₪30).
ישבתי על כל מיני תרחישים לבדוק מה יוצא בכל מצב.
בדוגמה ה 1 שלך ירידת המטבע התקזז באופן מלא (לא בהכרח שככה) עם רווח התשואה וקיבלת הטבה לשלם פחות מס או בכלל לא, בשלב הביניים קיבעת עלות רכישה נמוכה יותר בזכות השער הנמוך ואז העלייה בשער המטבע תהיה פשוט טהורה ללא מיסוי, וזה נכון גם אם יש עוד תשואה אחרי שלב הביניים.
זאת לעומת מי שהתעלם מירידת השער (ללא ביניים) והשינוי לא רלבנטי לו אז הוא בהכרח ישלם (יותר) מס.
בדוגמה ה 2 שלך הייתה קודם עליית שער שלא ממוסה, בשלב הביניים קיבעת עלות רכישה גבוהה יותר כך שאם תהיה תשואה וירידת השער זה יתקזז, שוב לא חייב באופן מלא. וזאת לעומת מי שהתעלם מהשינוי בשער (ללא ביניים). אז בשני המקרים מי שלא מוכר וקונה (בהנחת מחיר מנייה דומה) לא רתם את השינוי לטובתו.

את עניין המרת המטח הבנתי זה כבר בוצע, השינוי בשער מרגע שרכשתי דולר ועד רכישת המנייה בפועל לא רלבנטי בכל מקרה.

לקחתי עוד שני מצבים..
דוגמה שלישית- השער יורד ללא תשואה (או יורד חזק מרווח התשואה), בשלב ביניים מכרתי, יש הפסד מטבע ואין מגן מס, קנינו שוב בעלות רכישה נמוכה יותר ועשינו תשואה עם עליית השער, המס יהיה על רווח התשואה בלבד, אבל גם מי שוויתר על שלב הביניים פשוט ימוסה אותו הדבר (מתעלם כרגע מעמלת ק/מ וסיכון של שינוי שערים/מחיר המנייה) אני חושב כאן שרק אם הדולר יעלה על שער הרכישה יהיה משתלם לעשות את הטריק הזה.

דוגמה רביעית- עשינו תשואה בשער עולה -מס רק על רווח התשואה, עם שלב הביניים ניצור עלות רכישה גבוהה יותר וממנה ירידת שער (לא משנה אם ישנה עוד תשואה לאחר מכן) הדבר ייחשב כמו הפסד בגין מטבע כלומר גם כאן מי שהתעלם מהשינוי בשער ולא נקט פעולה ישלם את אותו המס.

כרגע אני מתלבט מה לעשות עם כמה מניות שלי שעשו תשואה יפה בעלות רכישה שנקבעה לפי שער גבוה (הוא ממשיך לרדת ולרדת..) בשביל האפשרות לעליית הדולר-שקל כי המצב הוא כמו בדוגמה ה 1.

בחירת המספרים בדוגמאות לא מקרית. ויש הבדל בין מצב שבו מחיר מניה עולה כשהדולר יורד ולאחר מכן הדולר עולה ללא שינוי במחיר המנייה, לבין מצב שבו יש עוד תשואה. בכל מקרה לפי מה שאני מבין זה עדיף ויקטין את המס.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
M האם חישוב "כדאיות רכישת דירה" בהתאם לעלויות הדירה מול עלות השכירות זה לא בעצם תזמון שוק? נדל"ן 23
א חישוב עלות מעסיק ואופטימיזצית מס מיסים 5
ב חישוב עלות המרת מטבע שוק ההון 2
A חישוב תשואה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה חישוב תשואה מאג"ח ממשלתי לא צמוד שוק ההון 11
A חישוב היטל השבחה נדל"ן 20
S חישוב רווח: קופגל"ה מול ניהול עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S איך מוצאים קרן סנופי עם בסיס חישוב מדד? שוק ההון 5
דניאל פינקלברג עזרה בגוגל Sheets, חישוב רבית לילד אוף טופיק 6
M חישוב החזר עבור הלוואה בריבית משתנה/צמודה צרכנות פיננסית 1
Gari חישוב גובה הקופון באגרות חוב בריבית קבועה שוק ההון 12
N חישוב תשואה של אגח צמוד מדד לפדיון שוק ההון 18
A חישוב מס על ניירות ערך זרים מיסים 3
TalYaro1 חישוב והשוואת ריביות משכנתא בזמן מלחמת חרבות ברזל. נדל"ן 1
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
S חישוב חשיפה באחוזים לשוק המניות האמריקאי במסלולים פנסיונים מנוהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א קרן כספית - חישוב ערך המדד \ אינפלציה שוק ההון 5
D מיסוי espp, בחירת אופן חישוב המס מיסים 2
א חישוב מס רווח הון - הפקדות לקרן השתלמות (עצמאי) מעל לתקרה המזכה: מיסים 7
A חישוב הצמדה וריבית על חוב לביטוח לאומי ולמס הכנסה מיסים 3
D חישוב סכום קצבה בפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
B חישוב ריבית שנתית שוק ההון 24
R טופס 1322 עזרה בהשלמת חישוב הפסדים להעברה מיסים 2
R כיצד ניתן לקזז הפסדים בשוק ההון, אל מול חישוב מס במימוש רווחים בשנים שאחרי? מיסים 2
C חישוב הפרשים בדמי לידה על בונוס ששולם לאחר הלידה צרכנות פיננסית 4
א חישוב תשואה יומית של בנק לאומי לא נכון שוק ההון 0
Y חישוב IBAN של בנק ישראלי (העברה מIB) פוסטים מאיכות נמוכה 2
א חישוב מס ריאלי איך זה עובד ? שוק ההון 8
ע האם החזר הצמדד מדד הוא הוצאה מוכרת לניכוי בעת חישוב מס שבח? נדל"ן 0
C חישוב הריסק בדו"ח שנתי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S שאלה על אופן חישוב מס ירושה אמריקאי למשקיע ישראלי עם מינוף מיסים 2
P הסבר ודוגמאות לטופס 1320 (חישוב הכנסה מעסק)? מיסים 0
ס חישוב תקבולים עתידיים - דיבידנדים לטווח ארוך שוק ההון 17
Cfy חישוב ציפיות ריבית עתידיות מתוך ה-US treasury yield curve שוק ההון 0
W כלים אוטומטיים עבור חישוב מס לקריפטו השקעות אלטרנטיביות 3
guesto חישוב קצב צמיחת רווחים באתרים הפיננסיים שוק ההון 0
N חישוב ריבית של קרן כספית (שקלית) - האם החישוב שלי נכון? שוק ההון 7
simple חישוב תשואת קפ"ג להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
IAmSam חישוב כדאיות של פרישה מרצון עם מרכיב פיצויים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
השועל חישוב תשואת אגח שקלי קונצרני שוק ההון 1
L חישוב תשואה נטו של מקמ שוק ההון 10
Res Cogitans חישוב ערך של דירה שעתידה להיהרס בפרוייקט פינוי בינוי נדל"ן 31
ברק א. חישוב תשואת דיבידנד כוללת של תיק מניות דיבידנד שוק ההון 1
V הסבר לצורת חישוב ״שינוי מעלות״ שוק ההון 14
T חישוב הרווח הריאלי בקרנות הסל של בלאקרוק בארץ שוק ההון 3
O שאלה לגבי חישוב הרווח מאג"ח treasury bill שוק ההון 1
Z חישוב מיסים על עמלות מיסים 2
I חישוב מס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ז הפרשה לקרן השתלמות ופנסיה מעל התקרה - חישוב שנתי או חודשי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12

נושאים דומים

Back
למעלה