• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חישוב עלויות - ברוקר זר (מס הכנסה+SIPC) לעומת ברוקר ישראלי - באמת משתלם ?

גיא3435

משתמש סולידי
דירוג
21
בהתאם לסיכום עלויות כפי שפורסם בסולידית לפני מספר חודשים (נמצא בפוסט זה בתחתית), אני מנסה לחשב עלויות עבור חיסכון ארוך טווח, פאסיבי, דרך ETF, בין ברוקר זר לברוקר ישראלי. כאשר אחד השיקולים הוא הצורך בדיווח מס (בברוקר זר) וביטוח של SIPC (בברוקר זר). להלן פירוט העלויות כפי שחישבתי אותם בשני תנאים. תנאי ראשון - חיסכון של 1000 שח בחודש, תנאי שני - חיסכון של 3000 שח בחודש. כמובן שככל שהחיסכון החודשי גבוה יותר, ההבדלים משמעותיים יותר (לטובת IB ישיר), אך אני לא רואה אפשרות שאוכל לחסוך יותר מ-3000 שח כל חודש.

להלן הטבלה (דולר נלקח בערך של 3.5 שח לצורך החישובים):
עבור חיסכון רבעוני של 3000 שח (1000 בחודש):
IBI - עלות של 630 שח בשנה (המרת מט"ח נלקחה בעלות של 1.4% כדי להכיל גם את ההמרה במכירה)
IB ישיר (פחות מ-100K דולר) - עלות של 460 שח בשנה

עבור חיסכון רבעוני של 9000 שח (3000 בחודש):
IBI - עלות של 966 שח בשנה (המרת מט"ח נלקחה בעלות של 1.4% כדי להכיל גם את ההמרה במכירה)
IB ישיר (פחות מ-100K דולר) - עלות של 460 שח בשנה (לא השתנה)

כלומר:
הבדל של 170 שח לטובת IB ישיר (בחיסכון של 1000 בחודש)
או
הבדל של 506 שח לטובת IB ישיר (בחיסכון של 3000 בחודש)

מכיוון שהחיסכון בעלויות (170 שח / 506 שח בהתאמה) ילך פחות או יותר עבור רו"ח בסוף שנה (בהנחה שהיו רווחי הון ממומשים באותה שנה), אני תוהה האם באמת החיסכון משמעותי וכדאי ?
גם אם אלמד למלא דו"ח מס הכנסה לבדי, ולא אזדקק לשרותיו של רו"ח - מדובר על חיסכון של 15,000 ש"ח על פני 30 שנה (במסלול של חיסכון חודשי של 3000 שח בחודש). האם חיסכון של 15K שווה את כל ההתעסקות עם מס הכנסה ?
תודה לכל המגיבים!

להלן סיכום עלויות כפי שפורסם בסולידית לפני מספר חודשים:

עבור חיסכון רבעוני של 3000 שח (1000 בחודש):
  • ב-IBI הישראלי:
    • 45 שח עלות חודשית על קיום החשבון לשלושה חודשים,
    • 18 שח עלות חודשית על מערכת לחודשיים שלא בוצעו בהם פעולות
    • 15 דולר (אני מניח 7.5 דולר לפעולה לצורך הקלה) על שתי פעולות בחודש השלישי שמתקזז מול ה-9 שח עלות מערכת של אותו החודש.
    • המרת מט"ח עם 0.7% מ-3000 שח שזה 21 שח.
    • סך הכל עלות רבעונית: 84 שח ו-15 דולר
  • ב-IB האמריקאי דרך דיבידעת:
    • 0 עלות חודשית
    • 0 עלות מערכת
    • 2.8 דולר ל-2 פעולות
    • מרווח: המרה של 3000 שח זה 857.14 דולר ולפי 0.005 פיפס נקבל עלות מרווח של 4.28 אגורות.
    • עמלת המרת מט"ח 10 שח
    • סך הכל עלות רבעונית: 10.0428 שח ו-2.8 דולר
  • ב-IB האמריקאי לבד עם פחות מ-100 אלף דולר:
    • 30 דולר עלות ל-3 חודשים על קיום החשבון.
    • עמלה של 2 דולר על שתי פעולות שנבלעת בתוך העלות החודשית ולכן לא נספרת שוב.
    • עלות מרווח המרה זהה כמו דיבידעת של 4.28 אגורות
    • עמלת המרת מט"ח שקטנה מ-10 שח
    • סך הכל עלות רבעונית: 30 דולר ופחות מ-10 שח.
  • ב-IB האמריקאי לבד עם יותר מ-100 אלף דולר:
    • אין עלות חודשית
    • עמלה של 2 דולר על שתי פעולות
    • עלות מרווח המרה זהה של 4.28 אגורות
    • עמלת המרת מט"ח שקטנה מ-10 שח
    • סך הכל עלות רבעונית: 2 דולר ופחות מ-10 שח.

האם חיסכון של 15K שווה את כל ההתעסקות עם מס הכנסה ?
אם תהיה בברוקר ישראלי ולא תתעסק עם מס הכנסה רוב הסיכויים שאתה משאיר כסף על השולחן.
בשנה שיש לך מכירות אתה צריך לבדוק שניכו לך מס כמו שצריך, אם לא - דוח שנתי.
אם אתה רוצה להעביר הפסדים - דוח שנתי.
סיימת עבודה ומשכת פיצויים ואתה רוצה לפרוס על X שנים - דוח שנתי שכולל גם את ההכנסות מ-IBI במשך X שנים.

בקיצור, הפחד מהגשת דוח שנתי לא מבוסס, יש סיכוי יותר מסביר שכמות הדוחות שתגיש תהיה זהה אולי עם יתרון קל ל-IB.
בשל כך, אני מעדיף לעבוד אם האופציה הזולה יותר.
כאשר IB יציעו גם את כרטיס הדביט, זה יכול לחסוך לך 1-3% על טיולים בחו"ל והזמנות באינטרנט.

מדובר על חיסכון של 15,000 ש"ח על פני 30 שנה (במסלול של חיסכון חודשי של 3000 שח בחודש). האם חיסכון של 15K שווה את כל ההתעסקות עם מס הכנסה ?
א. על פני 30 שנה החסכון גדול בהרבה. אל תשכח שברגע שאתה עובר את ה100K העלויות בIB יורדות. בחסכון של 3 אש"ח בחודש אתה מגיע ל100K$ תוך 10 שנים
ב. אם אתה משקיע פסיבי שרק קונה ETFים כנראה שלא תצטרך בכלל להגיש דו"ח ברוב השנים.

כשהוא יגיע ל1.8 מיליון שקלים הוא ייאלץ להגיש דוח כל שנה

אין בתחשיב התייחסות לפלח האגחי ולצורך להמיר דולרים לשקלים:
אם רוצים אגח שנקוב בשקלים צריך חשבון בבית השקעות וזה מייקר את העלות, בפרט כי לא מייתר את העלות הקבועה ב-IBI.
בנוסף, ככל שמתקצר טווח ההשקעה יש להעביר כספים ממניות לאגח כדי להקטין סיכון וגם לכך עלויות.
בנוסף, בהנחה שצורכים בשקלים, יש להביא בחשבון המרה כפולה, אם כי הערך הנוכחי של המרה בעוד שנים רבות נמוך למדי.

כשהוא יגיע ל1.8 מיליון שקלים הוא ייאלץ להגיש דוח כל שנה
יש הרבה סיבות שבגינן צריך להגיש דוח.
אז לא נפרוס פיצויים ולא נרוויח יותר מ-334,000 דיבידנדים בשנה כדי לחסוך הגשת דוח?

הנקודה היא שיהיו שנים יצטרך להגיש דוח למרות שיש לו ברוקר בארץ, ויש שנים שאפילו יצטרך להגיש דוח בגלל שיש לו ברוקר בארץ (ניכוי מס ביתר, העברת הפסדים).

לקחתי בחשבון המרה כפולה (1.4%) שהם 0.7% בקנייה פלוס 0.7% במכירה.
צודק. לא ראיתי. אז צריך דווקא להפחית מעט כי כשבודקים שנים רבות קדימה יש משמעות להיוון הסכומים.

משיטוט בפורום, התנאים ב- IBI הם לא בין הזולים למסחר בחו"ל.
ניסית לעשות סימולציה עם אקסלנס נשואה או פסגות?

גרהם, מי שיוכל לקבל תנאים סבירים עם עמלות ק/מ סבירות ולא 25 ש"ח כמקובל, יוכל לקנות אגחים בבנק במקום בית השקעות.

אם רוצים אגח שנקוב בשקלים צריך חשבון בבית השקעות וזה מייקר את העלות, בפרט כי לא מייתר את העלות הקבועה ב-IBI.
השאלה היא למה בכלל שתרצה אג"ח נקוב בשקלים.
יש שרשור שלם שמדבר על יתרונות פיזור מטבעי בינ"ל באג"ח.

השאלה היא למה בכלל שתרצה אג"ח נקוב בשקלים.
יש שרשור שלם שמדבר על יתרונות פיזור מטבעי בינ"ל באג"ח.
אני חי בישראל וצורך מוצרים בעיקר בשקלים. אתה מסכים שהשיקולים שלי להשקיע ברובל שונים משל מי שגר ברוסיה?

אני חי בישראל וצורך מוצרים בעיקר בשקלים. אתה מסכים שהשיקולים שלי להשקיע ברובל שונים משל מי שגר ברוסיה?
לא
תקרא את השרשור הרלונטי ותבין למה

לא
תקרא את השרשור הרלונטי ותבין למה
אם יש לך טיעון, אשמח לשמוע אותו. לשלוח אותי לנבור בשרשורים לא נשמע מפתה.
בכל מקרה, אם יש למישהו הפניה למקור מקצועי בקשר לכך, אשמח. נשמע לי מוזר מאד שאיכר סיני ואיכר קולמוביאני צריכים להשקיע זה במטבע של זה באותו שיעור, אבל אני פתוח לשמוע הסברים למה זה הגיוני.
עריכה: הסתקרנתי וקראתי את השרשור על פיזור מטבעי. אין שם נימוק לטענה שלך. אפילו ליהפך - גם מי שציע את ההצעה מדבר על השקעה בשקל / מט"ח לפי חלקם בהוצאות שלו. נשמע לי טריוויאלי.

נערך לאחרונה ב:
אם יש לך טיעון, אשמח לשמוע אותו. לשלוח אותי לנבור בשרשורים לא נשמע מפתה.
בכל מקרה, אם יש למישהו הפניה למקור מקצועי בקשר לכך, אשמח. נשמע לי מוזר מאד שאיכר סיני ואיכר קולמוביאני צריכים להשקיע זה במטבע של זה באותו שיעור, אבל אני פתוח לשמוע הסברים למה זה הגיוני.
בגדול ההוצאות שלך הרבה פחות תלויות בש"ח ממה שאתה חושב. היום אנחנו חיים בשוק גלובלי שבו קל להעביר סחורה וכו בין מדינות (בתכלס רוב ההוצאות שלך הן על דברים מיובאים).
ויותר מזה, יחס העלויות לטווח ארוך נשמר (עד כדי שינוי בעלויות שינוע ומכסים). כלומר היחס בין השקל כפול אינפלציה שקלית מול דולר כפול אינפלציה דולרית נשאר יחסית קבוע בהסתכלות ארוכת טווח (עם תנודות מסויימות בטווחים קצרים)
ההבדל היחיד בהקשר הזה הוא שהשקל הינו מטבע אחד של מדינה קטנה במזרח התיכון, ולכן השקעה מסוכנת יותר מאשר פיזור בינ"ל

תראה למשל את הדיון הזה:
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/משקל-השוק-של-כל-מטבע-בעולם.7257/

בגדול ההוצאות שלך הרבה פחות תלויות בש"ח ממה שאתה חושב. היום אנחנו חיים בשוק גלובלי שבו קל להעביר סחורה וכו בין מדינות (בתכלס רוב ההוצאות שלך הן על דברים מיובאים).
ויותר מזה, יחס העלויות לטווח ארוך נשמר (עד כדי שינוי בעלויות שינוע ומכסים). כלומר היחס בין השקל כפול אינפלציה שקלית מול דולר כפול אינפלציה דולרית נשאר יחסית קבוע בהסתכלות ארוכת טווח (עם תנודות מסויימות בטווחים קצרים)
ההבדל היחיד בהקשר הזה הוא שהשקל הינו מטבע אחד של מדינה קטנה במזרח התיכון, ולכן השקעה מסוכנת יותר מאשר פיזור בינ"ל

תראה למשל את הדיון הזה:
https://www.hasolidit.com/kehila/threads/משקל-השוק-של-כל-מטבע-בעולם.7257/
בשרשור שהפנית אליו כתוב בדיוק מה שאני כותב - שיש חשיבות להשקעה במטבע המקומי. אני חושב שברור מאליו, גם בלי לחשב, שמשקל השקל בהוצאה בישראל גדול בהרבה מחלקו במטבעות בעולם וזאת לכל סל צריכה. זו בדיוק הטענה שלי וזה גם מה שנטען בשרשור שהפנית אליו.
לגבי הטענה שלך על הקשר בין שער חליפין לאינפלציה, יש לך סימוכין? נדמה לי שהקשר מעט יותר מורכב וכולל גורמים נוספים. בכל מקרה, אם אני מחזיק אגח שקל צמוד אני מוגן (בגדול) מפני ירידת כוח הקניה שלי. כשאני משקיע באגח צמוד לנאירה הניגרי (לפי משקלו במטבעות בעולם כמובן) אני מקבל מפחות הגנה מעליית המחירים בישראל.
אגב, הטענה שלך שרוב ההוצאות שלי על מוצרים מיובאים נראית לי שגויה, לפחות בסל הצריכה שלי.
אם נסתכל על האבנים הגדולות - דיור, חלק גדול זה מחיר הקרקע
ילדים - בעיקר שירותים שכמעט לא תלויים בשער החליפין
רכב - מיובא אבל חלק ניכר על מס שקלי (לא כולו תלוי מחיר)
מזון - הוצאה מכיל רכיבים משני הסוגים וקשה להגיד מה הדומיננטי

נדמה לי שהקשר מעט יותר מורכב וכולל גורמים נוספים
הקשר אומנם קצת יותר מורכב, אבל בסופו של דבר מחיר של מוצר A בישראל לא יהיה גבוהה יותר ממחירו של אותו מוצר במדינה X בתוספת עלויות שילוח ומיסים.
מאחר ועלויות השילוח הולכות וקטנות בשנים האחרונות, וישנה מגמה בישראל לצמצם מיסי יבוא, בסופו של דבר פערי המחירים של מוצרים לא יכולים לגדול בצורה משמעותית.
בסופו של דבר יש גבול כמה עלות של סל מוצרים בסיסי בישראל ישתנה מול עלות של אותו סל מוצרים במדינות אחרות בעולם.

בכל מקרה, אם אני מחזיק אגח שקל צמוד אני מוגן (בגדול) מפני ירידת כוח הקניה שלי.
מצד אחד כן, מצד שני יש פה הנחה שה"מדד" הממשלתי אכן משקף את המדד האמיתי, וכבר דובר פה בפורום על טעויות חישוב שהיו בו בעבר. ובנוסף לזה אתה חשוף לסיכון אג"ח של מדינת ישראל.

כשאני משקיע באגח צמוד לנאירה הניגרי (לפי משקלו במטבעות בעולם כמובן) אני מקבל מפחות הגנה מעליית המחירים בישראל.
הרעיון הוא לא להשקיע רק באג"ח צמוד ניגרי אלא להשקיע באג"חים של כל העולם לפי החלק היחסי שלהם.

לפי ההגיון שלך, למה שלא תשקיע במדד ת"א35? למה לפזר את ההשקעה במניות על כל העולם?
הרי צמיחה של חברה ישראלית משקפת הרבה יותר את השינוי שלך בהוצאות מאשר צמיחה של חברה ניגרית.

לפי ההגיון שלך, למה שלא תשקיע במדד ת"א35? למה לפזר את ההשקעה במניות על כל העולם?
הרי צמיחה של חברה ישראלית משקפת הרבה יותר את השינוי שלך בהוצאות מאשר צמיחה של חברה ניגרית.
בתל אביב 35 יש חברות רבות שלא קשורות כלל לישראל. גם אלו שכן קשורות, צמיחה שלהן יכולה להגיע דווקא מחו״ל וגם ירידה שלהן יכולה להגיע בגלל כשלון בחו״ל. במקרה האחרון אתה נשאר עם פחות כסף בעוד שיוקר המחיה בארץ דווקא עלה.

מאחר ועלויות השילוח הולכות וקטנות בשנים האחרונות, וישנה מגמה בישראל לצמצם מיסי יבוא, בסופו של דבר פערי המחירים של מוצרים לא יכולים לגדול בצורה משמעותית.
בסופו של דבר יש גבול כמה עלות של סל מוצרים בסיסי בישראל ישתנה מול עלות של אותו סל מוצרים במדינות אחרות בעולם
יש דברים שאי אפשר לשלוח מחו״ל כי אנחנו לא בשוויץ. למשל מוצרי חלב פחות פרקטי לייבא. בית אגב, גם יחסית קשה לייבא וזו ההוצאה הגדולה ולא אייפון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A חישוב היטל השבחה נדל"ן 20
S חישוב רווח: קופגל"ה מול ניהול עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S איך מוצאים קרן סנופי עם בסיס חישוב מדד? שוק ההון 5
דניאל פינקלברג עזרה בגוגל Sheets, חישוב רבית לילד אוף טופיק 6
M חישוב החזר עבור הלוואה בריבית משתנה/צמודה צרכנות פיננסית 1
Gari חישוב גובה הקופון באגרות חוב בריבית קבועה שוק ההון 12
N חישוב תשואה של אגח צמוד מדד לפדיון שוק ההון 18
A חישוב מס על ניירות ערך זרים מיסים 3
TalYaro1 חישוב והשוואת ריביות משכנתא בזמן מלחמת חרבות ברזל. נדל"ן 1
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
S חישוב חשיפה באחוזים לשוק המניות האמריקאי במסלולים פנסיונים מנוהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א קרן כספית - חישוב ערך המדד \ אינפלציה שוק ההון 5
D מיסוי espp, בחירת אופן חישוב המס מיסים 2
א חישוב מס רווח הון - הפקדות לקרן השתלמות (עצמאי) מעל לתקרה המזכה: מיסים 7
A חישוב הצמדה וריבית על חוב לביטוח לאומי ולמס הכנסה מיסים 3
D חישוב סכום קצבה בפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
B חישוב ריבית שנתית שוק ההון 24
R טופס 1322 עזרה בהשלמת חישוב הפסדים להעברה מיסים 2
R כיצד ניתן לקזז הפסדים בשוק ההון, אל מול חישוב מס במימוש רווחים בשנים שאחרי? מיסים 2
C חישוב הפרשים בדמי לידה על בונוס ששולם לאחר הלידה צרכנות פיננסית 4
א חישוב תשואה יומית של בנק לאומי לא נכון שוק ההון 0
Y חישוב IBAN של בנק ישראלי (העברה מIB) פוסטים מאיכות נמוכה 2
א חישוב מס ריאלי איך זה עובד ? שוק ההון 8
ע האם החזר הצמדד מדד הוא הוצאה מוכרת לניכוי בעת חישוב מס שבח? נדל"ן 0
C חישוב הריסק בדו"ח שנתי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S שאלה על אופן חישוב מס ירושה אמריקאי למשקיע ישראלי עם מינוף מיסים 2
P הסבר ודוגמאות לטופס 1320 (חישוב הכנסה מעסק)? מיסים 0
ס חישוב תקבולים עתידיים - דיבידנדים לטווח ארוך שוק ההון 17
Cfy חישוב ציפיות ריבית עתידיות מתוך ה-US treasury yield curve שוק ההון 0
W כלים אוטומטיים עבור חישוב מס לקריפטו השקעות אלטרנטיביות 3
guesto חישוב קצב צמיחת רווחים באתרים הפיננסיים שוק ההון 0
N חישוב ריבית של קרן כספית (שקלית) - האם החישוב שלי נכון? שוק ההון 7
simple חישוב תשואת קפ"ג להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
IAmSam חישוב כדאיות של פרישה מרצון עם מרכיב פיצויים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
השועל חישוב תשואת אגח שקלי קונצרני שוק ההון 1
L חישוב תשואה נטו של מקמ שוק ההון 10
Res Cogitans חישוב ערך של דירה שעתידה להיהרס בפרוייקט פינוי בינוי נדל"ן 31
ברק א. חישוב תשואת דיבידנד כוללת של תיק מניות דיבידנד שוק ההון 1
V הסבר לצורת חישוב ״שינוי מעלות״ שוק ההון 14
T חישוב הרווח הריאלי בקרנות הסל של בלאקרוק בארץ שוק ההון 3
O שאלה לגבי חישוב הרווח מאג"ח treasury bill שוק ההון 1
Z חישוב מיסים על עמלות מיסים 2
I חישוב מס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ז הפרשה לקרן השתלמות ופנסיה מעל התקרה - חישוב שנתי או חודשי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
Michel חישוב פחת לצורך מס שבח על מכירת דירה שניה נדל"ן 31
D חישוב פדיון קרן מחקה אג"ח שוק ההון 8
D חישוב שטח דירה שייתכן שונה מדברי המתווך , כיצד ניתן לדעת שטח מדוייק? והאם המידע הזה מהווה אפשרות למו'מ להורדת מחיר, ואיך לבצע זאת נדל"ן 47
Regevkr חישוב רווח (הפסד) הון ריאלי ממניות מיסים 6
K חישוב תשואה מצרפית על דירה להשקעה כולל משכנתא נדל"ן 3

נושאים דומים

Back
למעלה