• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חישוב ניכוי מס הכנסה

Nizar

משתמש רשום
דירוג
0
שלום

אני תוהה איך ניתן לחשב ניכוי מס בהינתן שכר מסוים?
אני יודע שיש מדרגות מס והמס נלקח על פי אחוז המס השולי אבל עשיתי מכפלה בין גובהה השכר ברוטו מהתלוש (כולל גילומים + נסיעות) כפול המס השולי שכתוב בתלוש זה יצא יותר ממה שגבה מס הכנסה שרשום בתלוש אז אני מבין שיש חוסר הבנה בנושא ותוהה אם מישהו יכול לעזור בעניין?

תודה רבה

אני לא בטוח למה אתה מתכוון לגבי הניכויים. כל ניכוי וסיבותיו וחישוביו. הפקדה לקרן פנסיה, לקרן השתלמות, ואחרים.

לגבי אחוז המס, לכל מדרגה יש סכום הכנסה שעליו היא חלה. אם עוברים את הסכום, רק היתרה "מועברת" למדרגות הבאות.

נניח 120 אלף הכנסות בשנה (אחרי ניכויים).

מדרגה ראשונה - 10% על ה-77,400 הראשונים = 7,740 מס.
מדרגה שניה - 14% על בין 77,401 עד 110,880 (= 33,480 ₪ הכנסות במדרגה) = עוד 4,687 מס.
מדרגה שלישית - 20% עד 178,080. כל ההכנסה השנתית נכנסת עד למדרגה זו. שארית ההכנסה מהמדרגה הקודמת היא 9,120 = עוד 1,824 מס.

סה"כ מס: 14,251

מזה מורידים זיכויים, כגון נקודות זיכוי.

מקורות מידע:

נערך לאחרונה ב:
שלום פזקר

תודה על ההסבר המפורט.
השאלה היא איך בכל חודש המעסיק מחשב את המס החודשי למרות שעדיין אין לו את הנתון של סה"כ הכנסה שנתית האם נהוג לקחת את השכר הנוכחי שחייב מס ולהכפיל ב 12?

לדגומה:
השכר שחייב מס מהתלוש הינו 19614 כפול 12 = 235368 הכנסה שנתית
מס מדרגה ראשונה 7740 (10% מ 77400)
מס מדרגה שניה 4687.2 (14% מ 110880-77400)
מס מדרגה שלישית 13440 (20% מ 178080 - 110880)
מס מדרגה רביעית 17759.32 ( 31% מ 235368.12 - 178080)
סה"כ מס שנתי: 43626.5
נקודות זיכוי 2.25 שווי נקודה 2676 סה"כ = 6021
מס אחרי הורדת נקודות זיכוי: 43626.5 - 6021 = 37605.5
על מנת לקבל מס לחודש הנוכחי שבו השכר שחייב מס הוא 19614 מחלק את 37605.55 ב 12 = 3133.79

השאלה אם החישוב שנעשה הוא נכון?
לפי מה שרשום בתלוש המס בגין אותו חודש הינו 3196 לעומת החישוב שלי 3133.79 יש פער של 63 שקלים שלא ברור מדוע קיים פער זה?

תודה רבה

מס הכנסה נלקח גם בגין הפקדה מעל לתקרה בקרן הפנסיה, קרן ההשתלמות ופיצויים.

תודה על ההסבר המפורט.
השאלה היא איך בכל חודש המעסיק מחשב את המס החודשי למרות שעדיין אין לו את הנתון של סה"כ הכנסה שנתית האם נהוג לקחת את השכר הנוכחי שחייב מס ולהכפיל ב 12?
החישוב שלך די קרוב, רק כמה הערות
ראשית החישוב הוא לא לפי חודש, אלא מצטבר, כלומר אם מדובר על חודש מרץ אז מסכמים את כל ההכנסה של שלושת החודשים הראשונים, מחלקים בשלוש וכופלים ב־12 כדי להגיע לחישוב השנתי, לאחר חישוב המס מחסרים מהתוצאה את המס ששולם עבור חודשים ינואר ופברואר ואת ההפרש משלמים.
ושנית, יש גם זיכוי על הפרשת עובד לפנסיה, שהוא על סך של 35% מסכום ההפרשה עד לתקרת הפרשה של 623₪ בחודש

שלום ירח אפל

תודה על המענה המפורט, יש לי מספר שאלות לאותה דוגמה שנתת:

1.לגבי החישוב המצטבר הסכימה מתחילה מחדש בכל שנת מס? כלומר נגיד שהתחלתי לעבוד אצל מעסיק בינואר 2021 אז אם מדבר על חישוב מס של חודש מרץ שנת 2021 אז סכום כל החודשים מינואר עד מרץ של 2021 ואם מדבר על חישוב מס של מרץ 2022 סכום מינואר עד מרץ 2022? כלומר לא סופר את המס ששולם בשנה קודמת?

2. לאחר חישוב המס לפי מדרגות מס בהינתן שכר מצטבר שנתי מחסר ממנו את נקודות הזיכוי (אזרח ישראל + זיכוי על הפרשות פנסיה) ומחלק ב 12 ומכפיל בשלוש ומהתוצאה מוריד את המס ששולם עבור ינואר ופברואר נכון?

3. האם יש זיכוי על הפרשות קרן השתלמות בדומה לפנסיה?

תודה רבה

נערך לאחרונה ב:
ההכנסה השנתית היא מתחילת כל שנה, כן.

אם זכור לי נכון, בקרן השתלמות יש ניכוי (מההכנסה), לא זיכוי (ממס). ויש גם סכום מסוים שיהיה פטור ממס רווחי הון במשיכה:
https://pensuni.com/?p=2465

בגמל או קרן פנסיה יש שתי אפשרויות: זיכוי או ניכוי. האפשרות קיימת, אז אני מניח שיש מקרים שניכוי עדיף.

(יש מידע מפורט בחוברת המידע הממשלתית שקישרתי בהודעה הקודמת.)

1.לגבי החישוב המצטבר הסכימה מתחילה מחדש בכל שנת מס? כלומר נגיד שהתחלתי לעבוד אצל מעסיק בינואר 2021 אז אם מדבר על חישוב מס של חודש מרץ שנת 2021 אז סכום כל החודשים מינואר עד מרץ של 2021 ואם מדבר על חישוב מס של מרץ 2022 סכום מינואר עד מרץ 2022? כלומר לא סופר את המס ששולם בשנה קודמת?
אכן החישוב הוא מתחילת השנה הקלנדרית, שזו בעצם "שנת מס"
2. לאחר חישוב המס לפי מדרגות מס בהינתן שכר מצטבר שנתי מחסר ממנו את נקודות הזיכוי (אזרח ישראל + זיכוי על הפרשות פנסיה) ומחלק ב 12 ומכפיל בשלוש ומהתוצאה מוריד את המס ששולם עבור ינואר ופברואר נכון?
כן
3. האם יש זיכוי על הפרשות קרן השתלמות בדומה לפנסיה?
לא, קרן השתלמות משולמת על ידי המעביד, ועד לתקרת הפטור היא כלל לא נכנסת לבסיס המס.
אם אתה מקבל את ההטבה מעל תקרת הפטור, אז יצויין לך בתלוש שיש הטבה זקופה והסכום מעל התקרה יצורף לבסיס המס (להכנסה ממנה מחושב המס).
בגמל או קרן פנסיה יש שתי אפשרויות: זיכוי או ניכוי. האפשרות קיימת, אז אני מניח שיש מקרים שניכוי עדיף.
בהפרשות עובד, כלומר הפקדה של 6%–7% שהמעסיק מנכה מהשכר יש רק זיכוי והוא 35% עד למגבלת הפרשה של 623₪ בחודש.
אם מבקשים שינכה סכומים נוספים לרוב זה מצויין בשכר בתור "סעיף 47" או משהו דומה, אז כן יש את הברירה של ניכוי/זיכוי.
את הסכומים הנוספים אפשר גם להפקיד עצמאית ולקבל החזר עליהם בהגשת דוח שנתי

בהפרשות עובד ... שהמעסיק מנכה מהשכר יש רק זיכוי
תוכל להרחיב? גם לגבי מי שלא "עמית מוטב"?
נוסח סעיף 47 די מתפתל, אז קשה לפענח.

אגב טקסט מעורפל קלאסי בחוקים...
יחיד שאינו עמית מוטב, שבשנת המס שילמו הוא או בן זוגו סכומים לקופת גמל לקצבה בלבד
מה מנסים להגיד כאן ב-"בלבד"? :)

paskar,​

בקשר לשאלה הראשונה, למיטב ידיעתי, זה לא מופיע בפקודה עצמה, אבל יש הגבלה בקשר לסכום שניתן להזדכות שהוא עד 623₪ בחודש, ואם השאלה היא על ניכוי או זיכוי, אז למיטב הבנתי זה הולך רק על זיכוי, ובמקרה הנוכחי שמדובר על מדרגת מס 31% אז הזיכוי זה גם המשתלם יותר.

בקשר לשאלה השניה, "קופת גמל לקצבה" זו קופת גמל שמיועדת למשיכת קצבה בגילאי הפרישה.
המילה "בלבד" מיועדת להדגיש שמדובר רק על הפרשות לקופת גמל כזו, ולא לדוגמא קופת גמל להשקעה או קופת גמל שהיא קרן השתלמות.

שלום ירח אפל

אני רואה שכתוב באתר כל זכות ש: נכון לשנת 2022, הסכום המקסימלי שעובד יכול להפריש ולזכות בהטבת המס הוא 7,476 ₪ לשנה (בממוצע 623 ₪ לחודש)
היכן ניתן למצוא מידע על תקרות של שנים קודמות?
חיפשתי וללא הצלחה, מישהו יכול לצרף קישור?

תודה

שלום פזקר

לא ממש מוצא את המידע בלינקים שצרפת לדוגמה:
2021 התקרה הייתה 7308 וזה לא מופיע בעלון של 2021
מה שחסר לי זה 2020 ו 2019 לא ממש מוצא את התקרות שלהם אחרי חיפוש לא מעט זמן ברשת.

תודה על העזרה

2021 התקרה הייתה 7308 וזה לא מופיע בעלון של 2021
יש שם שורה עם 609₪. כפול 12 חודשים = 7,308.
לפי זה, נראה ש-2019 וגם 2020 היו אותו דבר: 7,392.

הנה עלון מחברה אחרת הכולל גם את הסכומים השנתיים:

זה מתבסס כנראה (לא התעמקתי) על 7% (נכון לשנים האלה) לשנה מתקרת "ההכנסה המזכה" המוגדרת בסעיף 47(א)(1) לפקודת מס הכנסה.
התקרה השנתית מתבססת כנראה על הסכום השנתי שכתוב מפורשות בפקודה, כשהוא מוצמד למדד, ומתעדכן כל שנה החל מבסיס של מדד סוף 2004.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A חישוב תשואה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה חישוב תשואה מאג"ח ממשלתי לא צמוד שוק ההון 11
A חישוב היטל השבחה נדל"ן 20
S חישוב רווח: קופגל"ה מול ניהול עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S איך מוצאים קרן סנופי עם בסיס חישוב מדד? שוק ההון 5
דניאל פינקלברג עזרה בגוגל Sheets, חישוב רבית לילד אוף טופיק 6
M חישוב החזר עבור הלוואה בריבית משתנה/צמודה צרכנות פיננסית 1
Gari חישוב גובה הקופון באגרות חוב בריבית קבועה שוק ההון 12
N חישוב תשואה של אגח צמוד מדד לפדיון שוק ההון 18
A חישוב מס על ניירות ערך זרים מיסים 3
TalYaro1 חישוב והשוואת ריביות משכנתא בזמן מלחמת חרבות ברזל. נדל"ן 1
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
S חישוב חשיפה באחוזים לשוק המניות האמריקאי במסלולים פנסיונים מנוהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א קרן כספית - חישוב ערך המדד \ אינפלציה שוק ההון 5
D מיסוי espp, בחירת אופן חישוב המס מיסים 2
א חישוב מס רווח הון - הפקדות לקרן השתלמות (עצמאי) מעל לתקרה המזכה: מיסים 7
A חישוב הצמדה וריבית על חוב לביטוח לאומי ולמס הכנסה מיסים 3
D חישוב סכום קצבה בפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
B חישוב ריבית שנתית שוק ההון 24
R טופס 1322 עזרה בהשלמת חישוב הפסדים להעברה מיסים 2
R כיצד ניתן לקזז הפסדים בשוק ההון, אל מול חישוב מס במימוש רווחים בשנים שאחרי? מיסים 2
C חישוב הפרשים בדמי לידה על בונוס ששולם לאחר הלידה צרכנות פיננסית 4
א חישוב תשואה יומית של בנק לאומי לא נכון שוק ההון 0
Y חישוב IBAN של בנק ישראלי (העברה מIB) פוסטים מאיכות נמוכה 2
א חישוב מס ריאלי איך זה עובד ? שוק ההון 8
ע האם החזר הצמדד מדד הוא הוצאה מוכרת לניכוי בעת חישוב מס שבח? נדל"ן 0
C חישוב הריסק בדו"ח שנתי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S שאלה על אופן חישוב מס ירושה אמריקאי למשקיע ישראלי עם מינוף מיסים 2
P הסבר ודוגמאות לטופס 1320 (חישוב הכנסה מעסק)? מיסים 0
ס חישוב תקבולים עתידיים - דיבידנדים לטווח ארוך שוק ההון 17
Cfy חישוב ציפיות ריבית עתידיות מתוך ה-US treasury yield curve שוק ההון 0
W כלים אוטומטיים עבור חישוב מס לקריפטו השקעות אלטרנטיביות 3
guesto חישוב קצב צמיחת רווחים באתרים הפיננסיים שוק ההון 0
N חישוב ריבית של קרן כספית (שקלית) - האם החישוב שלי נכון? שוק ההון 7
simple חישוב תשואת קפ"ג להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
IAmSam חישוב כדאיות של פרישה מרצון עם מרכיב פיצויים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
השועל חישוב תשואת אגח שקלי קונצרני שוק ההון 1
L חישוב תשואה נטו של מקמ שוק ההון 10
Res Cogitans חישוב ערך של דירה שעתידה להיהרס בפרוייקט פינוי בינוי נדל"ן 31
ברק א. חישוב תשואת דיבידנד כוללת של תיק מניות דיבידנד שוק ההון 1
V הסבר לצורת חישוב ״שינוי מעלות״ שוק ההון 14
T חישוב הרווח הריאלי בקרנות הסל של בלאקרוק בארץ שוק ההון 3
O שאלה לגבי חישוב הרווח מאג"ח treasury bill שוק ההון 1
Z חישוב מיסים על עמלות מיסים 2
I חישוב מס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ז הפרשה לקרן השתלמות ופנסיה מעל התקרה - חישוב שנתי או חודשי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
Michel חישוב פחת לצורך מס שבח על מכירת דירה שניה נדל"ן 31
D חישוב פדיון קרן מחקה אג"ח שוק ההון 8
D חישוב שטח דירה שייתכן שונה מדברי המתווך , כיצד ניתן לדעת שטח מדוייק? והאם המידע הזה מהווה אפשרות למו'מ להורדת מחיר, ואיך לבצע זאת נדל"ן 47

נושאים דומים

Back
למעלה