• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חישוב חיסכון לטווח הארוך

GunnerWSM

משתמש רגיל
דירוג
224
אהלן לכולם :)

אז בימים אלו אני עובד על תוכנית כלכלית לטווח הארוך לצורך מסוים. ברור לי שלטווח הארוך דברים משתנים וקורים בחיים דברים, אבל אני רוצה לפחות שתהיה לי הכוונה מסויימת.
אשמח אם תתנו את דעתכם על מה שאכתוב כאן בפוסט, בעיקר על ההנחות והאחוזים שארשום - כל דעה תעזור לי מאוד.

אני מעוניין עוד מספר שנים (כנראה 7 שנים), לקנות ביחד עם אימי דירה עבורה באיזור מסויים ליד חלק מהמשפחה. קודם כל נכון לעכשיו (בתקווה מאוד גדולה שהמחירים של הנדל"ן לא יעלו עד אז באחוזים מטורפים), מדובר על איזור ה1.5M. לאמי אני משער שיהיה עד אז במצטבר כ850K (הרוב על מכירת הדירה הנוכחית שלה.)

שנה הבאה אני צפוי לסיים תואר במדמח בשעה טובה. כרגע עובד בתפקיד די זניח בחברת הייטק, כמובן מקווה ודוחף להיכנס למשרה מלאה בפיתוח בסוף התואר. האם אצליח לזאת זאת בזריזות או שמה יהיה מהחסרי מזל שלקח להם שנה+ למצוא עבודה בסיום התואר? לא באמת יודע, בונה כרגע על לעשות זאת בזריזות.
קודם כל אני חושב על חיסכון ברמת ה6 שנים - שכן זה הזמן בוא ניתן לפתוח קרן השתלמות. אז עבודה בפיתוח (מקווה) באיזור ה6 שנים, עם ממוצע ברוטו של 16K (שלטעמי מסקר שוק שעשיתי זה ממוצע די נמוך, שכן לרוב מתחילים מהאיזור הזה ויש כאלה שמתחילים מ20K, וגם מניח שאחרי 3 שנות ניסיון לדוגמא השכר רק יעלה.)

על פי מחשבון שכר, הנטו משכר כזה הינו 11,379.
בכוונתי להשקיע בתיקים עם רוב מנייתי. רמת החיסכון שלי כאן מתחלקת לשני מקרים - קיים מצב סביר שבו ב6 שנים האלו תהיה לי דירה משלי ללא שכירות, אך רוצה להתחשב גם במצב שלא.
במצב שבו לא אצטרך לשלם שכירות - אוכל לחסוך (ולשים ישר בתיק השקעות) כ6500 בחודש (יש כוונה בכ"ז לאיכות חיים גבוהה בתקופה זו).
על פי מחשבון שמצאתי באינטרנט, חיסכון של כ6500 עם אחוז תשואה ממוצע של 6%, לאורך 6 שנים, יניב בסוף התקופה כ540K (בניכוי דמי ניהול שעשיתי משוער מאוד.)
במצב בו אצטרך לשלם על שכירות הכוונה היא לשכור דירת שותפים עם חברים שאני מתגורר איתם כעת למספר שנים. לא מאמין שזה יהיה ליותר מ3 שנים לכל היותר, ואז אצטרך לבד (לא לוקח בחשבון מצב בו אגור כבר עם בת זוג שתעזור בעול). במצב כזה כן אוריד קצת את האיכות חיים כדי לא לפגוע ברמת חיסכון יותר מדי, ועל פי החישוב שעשיתי במצב כזה אוכל לחסוך כל חודש כ4000 ש"ח. שיניבו כ330K בתיק השקעות בסוף התקופה.

בקרן השתלמות על פי הנתונים כאן בסוף ה6 שנים יהיו כ130K בניכוי דמי ניהול.

סך הכל במקרה בו לא אצטרך לשלם שכירות: כ670K חיסכון. במצב בו כן אצטרך לשלם שכירות: כ460K.

בסבירות סבירה גם השכר נטו שלי שלי ב6 שנים האלו יהיה יותר לכיוון ה15K ואז המספרים יגדלו בהתאם כמובן, אבל מעדיף לחשוב פסימי כרגע.

במצב הטוב אז סה"כ יהיה לנו במצטבר 1.520M וזה מעולה. במצב הרע 1.310M ואוכל לקחת על עצמי הלוואה קטנה.

על הנייר זה נראה לי מעולה. במיוחד בהתחשב לזה שאני חושב שעשיתי כאן חישוב די פסימי, בעיקר מבחינת המשכורת. אשמח לדעות, טיפים וכל דבר - מניח שכל עצה כאן שתיושם לאורך 6 שנים תהיה זהב.

במיוחד בהתחשב לזה שאני חושב שעשיתי כאן חישוב די פסימי, בעיקר מבחינת המשכורת.
זה ייתכן,
אבל השאלה האמיתית היא האם החיזוי שלך של גודל החסכון הוא גם פסימי או שמא דווקא אופטימי

אמנם אתה צעיר (? לא כתבת את גילך אני חושב) וללא ילדים (?) - אבל - אתה מנסה לתכנן פה 6 שנים קדימה, והשאלה האם שום דבר מהדברים האלה לא יקרה במהלך השנים האלה:

1. תרצה לטייל בחו"ל
2. תרצה לבלות עם חברים
3. תרצה לצאת לדייטים
4. תרצה לקנות לעצמך דברים שחורגים מההוצאה השגרתית (כמו - מחשב חדש, אופניים, וואטאבר)
5. תרצה לגור דווקא בעיר הגדולה או לשדרג את תנאי המגורים שלך
6. תפגוש מישהי ותרצה להתחתן ו/או להוליד ילד

אני לא מכיר אותך ולכן לא יודע איזה מבין הדברים האלה רלוונטיים אליך, אם בכלל. יכול להעיד על עצמי שהשתכרתי לפני הלימודים, תוך כדי הלימודים, ואחרי הלימודים, ולא תמיד הצלחתי לחסוך כמות גבוהה - וגם כשכן, זה נאכל מדי פעם ע"י טיול שעשיתי לחו"ל (פעם ניו יורק, פעם תאילנד, פעם יפן וכו') כמו גם הוצאות שונות ומשונות, דייטים רבים שיצאתי אליהם (סיפור לא זול בכלל) וכו'.

אני לא מנסה לבאס אותך או משהו - רק מנסה להסב את תשומת לבך - לכך שמדובר בתקופה ארוכה בשלב בחייך שכולל הרבה שינויים בד"כ - ולכן מציע לך לוודא שאתה מכיר את עצמך מספיק טוב כדי לעשות חיזויים כאלה לגבי ההוצאות שלך (ואם צריך, גם להוסיף מרווח בטחון).

שים לב שזה ממוצע, ב-6 שנים התשואה המצטברת יכולה להיות גם מינוס 30%.
כמובן זה ברור לי. לוקח הכל בחשבון
זה ייתכן,
אבל השאלה האמיתית היא האם החיזוי שלך של גודל החסכון הוא גם פסימי או שמא דווקא אופטימי

אמנם אתה צעיר (? לא כתבת את גילך אני חושב) וללא ילדים (?) - אבל - אתה מנסה לתכנן פה 6 שנים קדימה, והשאלה האם שום דבר מהדברים האלה לא יקרה במהלך השנים האלה:

1. תרצה לטייל בחו"ל
2. תרצה לבלות עם חברים
3. תרצה לצאת לדייטים
4. תרצה לקנות לעצמך דברים שחורגים מההוצאה השגרתית (כמו - מחשב חדש, אופניים, וואטאבר)
5. תרצה לגור דווקא בעיר הגדולה או לשדרג את תנאי המגורים שלך
6. תפגוש מישהי ותרצה להתחתן ו/או להוליד ילד

אני לא מכיר אותך ולכן לא יודע איזה מבין הדברים האלה רלוונטיים אליך, אם בכלל. יכול להעיד על עצמי שהשתכרתי לפני הלימודים, תוך כדי הלימודים, ואחרי הלימודים, ולא תמיד הצלחתי לחסוך כמות גבוהה - וגם כשכן, זה נאכל מדי פעם ע"י טיול שעשיתי לחו"ל (פעם ניו יורק, פעם תאילנד, פעם יפן וכו') כמו גם הוצאות שונות ומשונות, דייטים רבים שיצאתי אליהם (סיפור לא זול בכלל) וכו'.

אני לא מנסה לבאס אותך או משהו - רק מנסה להסב את תשומת לבך - לכך שמדובר בתקופה ארוכה בשלב בחייך שכולל הרבה שינויים בד"כ - ולכן מציע לך לוודא שאתה מכיר את עצמך מספיק טוב כדי לעשות חיזויים כאלה לגבי ההוצאות שלך (ואם צריך, גם להוסיף מרווח בטחון).
חי לבד כבר כמה שנים לכן אני יודע כמה בערך אני מוציא. עובד עם האקסולידית כבר שנתיים
חישבתי את כל הדברים האלה ובסוף גם הוספתי כמעט 1000 לחודש.
בנוגע לתנאי מגורים לקחתי בחשבון דירה סבירה במרכז עם שותפים ואחרי זה אותו דבר אולי יחידה, אני ממש לא ארצה לזרוק מלא כסף בשביל מגדל חדש ויוקרתי.
חתונה וילדים לא משהו שבא בחשבון.

חתונה וילדים לא משהו שבא בחשבון.
בשביל @GunnerWSM של יולי 2021 זה לא בא בחשבון, אבל אין לך מושג מה השאיפות בחיים של @GunnerWSM של יולי 2027.
זה יהיה יומרני (ומסוכן) מצדך לפעול מתוך הנחה מראש שגם הוא לא ירצה להתחתן ולהביא ילדים.
מה שאומר שכל החישובים האלו נעשים חסרי משמעות.
זה, אם הבנתי נכון, מה ש-klayhamn התכוון בתגובתו.

לקנות ביחד עם אימי דירה עבורה באיזור מסויים ליד חלק מהמשפחה.
לא רוצה לפסול את הרעיון הזה לגמרי,
אבל שים לב שיש פה פיל גדול מאוד שאל לכם להתעלם ממנו: ההשפעה של המהלך הזה על היחסים בינך ובין אמא שלך.
כי אם כל הכבוד למספרים ולחישובים ולתחזיות שאתה עושה, החיים זה לא מתמטיקה.

בשביל @GunnerWSM של יולי 2021 זה לא בא בחשבון, אבל אין לך מושג מה השאיפות בחיים של @GunnerWSM של יולי 2027.
זה יהיה יומרני (ומסוכן) מצדך לפעול מתוך הנחה מראש שגם הוא לא ירצה להתחתן ולהביא ילדים.
מה שאומר שכל החישובים האלו נעשים חסרי משמעות.
זה, אם הבנתי נכון, מה ש-klayhamn התכוון בתגובתו.

לא רוצה לפסול את הרעיון הזה לגמרי,
אבל שים לב שיש פה פיל גדול מאוד שאל לכם להתעלם ממנו: ההשפעה של המהלך הזה על היחסים בינך ובין אמא שלך.
כי אם כל הכבוד למספרים ולחישובים ולתחזיות שאתה עושה, החיים זה לא מתמטיקה.
אתה צודק, בסופו של דבר אולי שנה מהיום אפגוש מישהי שתשנה את החשיבה שלי על הנושא, אבל בסבירות נמוכה מאוד מאוד. יצאתי כבר עם כמה בחורות נהדרות, אבל הדעה שלי בנושא תמיד הייתה אותו דבר. בעיניי חתונה זה דבר עם המון חסרונות ואף לא יתרון אחד, ואני מאמין באל הורות. לפחות כרגע, כן, אבל אני לא מאמין שזה ישתנה.
בנוגע ליחסים ביני לבין אמא שלי, חד משמעית אני מכיר את כל העניין של לא לערבב כסף עם בני משפחה - ראיתי כמה הנושא הזה נפיץ - גם במשפחתי בהמון מקרים, אבל כסף ביני לבין אמא שלי זה כלום ושום דבר מבחינתי שכל הדירה תהיה שלה ומבחינתה ההפך. נגיע להסדר הנכון כשהיום הזה יגיע.

אתה צודק, בסופו של דבר אולי שנה מהיום אפגוש מישהי שתשנה את החשיבה שלי על הנושא, אבל בסבירות נמוכה מאוד מאוד. יצאתי כבר עם כמה בחורות נהדרות, אבל הדעה שלי בנושא תמיד הייתה אותו דבר. בעיניי חתונה זה דבר עם המון חסרונות ואף לא יתרון אחד, ואני מאמין באל הורות. לפחות כרגע, כן, אבל אני לא מאמין שזה ישתנה.
בנוגע ליחסים ביני לבין אמא שלי, חד משמעית אני מכיר את כל העניין של לא לערבב כסף עם בני משפחה - ראיתי כמה הנושא הזה נפיץ - גם במשפחתי בהמון מקרים, אבל כסף ביני לבין אמא שלי זה כלום ושום דבר מבחינתי שכל הדירה תהיה שלה ומבחינתה ההפך. נגיע להסדר הנכון כשהיום הזה יגיע.
אין לי עניין לדון איתך על המשמעויות של חתונה ואלהורות (תידחף לאחד השרשורים הקיימים בפורום בנושאים האלו אם בא לך, יש מספיק כאלו)
אני רק אומר שאתה עושה המון הנחות לגבי העתיד שלך, ותיזהר מזה. זה מעלה את רמת הסיכון של ההשקעה וכדאי שתיקח את זה בחשבון.

אין כל כך הבדל בין מי שמאמין למשל באנרגיה ירוקה ולכן מרשה לעצמו לשים את כל כספו על הסקטור הזה, לבין מי שמאמין שהוא לעולם לא יעשה ילדים ולכן מרשה לעצמו לקנות בית ביחד עם אמא.
שניהם מקטינים את הפיזור, ומגדילים את הסיכון מתוך תקווה להגדיל את התשואה.

אין עם זה בעיה. רק שים לב לסיכון שאתה לוקח על עצמך, ואחר כך תעשה מה שבא לך.

אתה עושה תכנית פיננסית על משכורת שאין לך מושג מהי בעבודה שעוד אין לך אחרי תואר שעוד לא סיימת. לאור זאת ניתן לנחש שעל פניו החישוב שלך נראה סביר, כל עוד לוקחים מרווחי בטחון של 100% למעלה או למטה.

מה נותן לך כל זה?

תתנהל כלכלית נכון ביומיום, זה מה שחשוב כרגע. כל השאר יהיה רלוונטי כשבאמת תתחיל לחיות את "החיים ה אמיתיים".

חישוב מאוד יפה.
השאלה היא כמה אתה פתוח לבלתמים (פיטורין, הוצאות גדולות חד פעמיות וכו').

אם בהינתן הבלתמים, התוכנית הפיננסית שלך עדיין מתקיימת (ופשוט יקח לה עוד זמן) אז אתה סבבה. אם אתה מחכה לנקודה X ומצפה שיהיה לך Y כסף, ופחות מזה זה בעייתי, אז אתה בבעיה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה חישוב הכנסה מריבית בפוליסת חיסכון מיסים 2
S שינוי חיסכון לפנסיה-אגרות חוב מיועדות? או חישוב רטרואקטיבי? צרכנות פיננסית 11
amikal רווח ריאלי (עם התחשבות באינפלציה) בפדיון פוליסת חיסכון לצורך חישוב מס רווחי הון מיסים 14
A חישוב תשואה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה חישוב תשואה מאג"ח ממשלתי לא צמוד שוק ההון 11
A חישוב היטל השבחה נדל"ן 20
S חישוב רווח: קופגל"ה מול ניהול עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S איך מוצאים קרן סנופי עם בסיס חישוב מדד? שוק ההון 5
דניאל פינקלברג עזרה בגוגל Sheets, חישוב רבית לילד אוף טופיק 6
M חישוב החזר עבור הלוואה בריבית משתנה/צמודה צרכנות פיננסית 1
Gari חישוב גובה הקופון באגרות חוב בריבית קבועה שוק ההון 12
N חישוב תשואה של אגח צמוד מדד לפדיון שוק ההון 18
A חישוב מס על ניירות ערך זרים מיסים 3
TalYaro1 חישוב והשוואת ריביות משכנתא בזמן מלחמת חרבות ברזל. נדל"ן 1
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
S חישוב חשיפה באחוזים לשוק המניות האמריקאי במסלולים פנסיונים מנוהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א קרן כספית - חישוב ערך המדד \ אינפלציה שוק ההון 5
D מיסוי espp, בחירת אופן חישוב המס מיסים 2
א חישוב מס רווח הון - הפקדות לקרן השתלמות (עצמאי) מעל לתקרה המזכה: מיסים 7
A חישוב הצמדה וריבית על חוב לביטוח לאומי ולמס הכנסה מיסים 3
D חישוב סכום קצבה בפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
B חישוב ריבית שנתית שוק ההון 24
R טופס 1322 עזרה בהשלמת חישוב הפסדים להעברה מיסים 2
R כיצד ניתן לקזז הפסדים בשוק ההון, אל מול חישוב מס במימוש רווחים בשנים שאחרי? מיסים 2
C חישוב הפרשים בדמי לידה על בונוס ששולם לאחר הלידה צרכנות פיננסית 4
א חישוב תשואה יומית של בנק לאומי לא נכון שוק ההון 0
Y חישוב IBAN של בנק ישראלי (העברה מIB) פוסטים מאיכות נמוכה 2
א חישוב מס ריאלי איך זה עובד ? שוק ההון 8
ע האם החזר הצמדד מדד הוא הוצאה מוכרת לניכוי בעת חישוב מס שבח? נדל"ן 0
C חישוב הריסק בדו"ח שנתי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S שאלה על אופן חישוב מס ירושה אמריקאי למשקיע ישראלי עם מינוף מיסים 2
P הסבר ודוגמאות לטופס 1320 (חישוב הכנסה מעסק)? מיסים 0
ס חישוב תקבולים עתידיים - דיבידנדים לטווח ארוך שוק ההון 17
Cfy חישוב ציפיות ריבית עתידיות מתוך ה-US treasury yield curve שוק ההון 0
W כלים אוטומטיים עבור חישוב מס לקריפטו השקעות אלטרנטיביות 3
guesto חישוב קצב צמיחת רווחים באתרים הפיננסיים שוק ההון 0
N חישוב ריבית של קרן כספית (שקלית) - האם החישוב שלי נכון? שוק ההון 7
simple חישוב תשואת קפ"ג להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
IAmSam חישוב כדאיות של פרישה מרצון עם מרכיב פיצויים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
השועל חישוב תשואת אגח שקלי קונצרני שוק ההון 1
L חישוב תשואה נטו של מקמ שוק ההון 10
Res Cogitans חישוב ערך של דירה שעתידה להיהרס בפרוייקט פינוי בינוי נדל"ן 31
ברק א. חישוב תשואת דיבידנד כוללת של תיק מניות דיבידנד שוק ההון 1
V הסבר לצורת חישוב ״שינוי מעלות״ שוק ההון 14
T חישוב הרווח הריאלי בקרנות הסל של בלאקרוק בארץ שוק ההון 3
O שאלה לגבי חישוב הרווח מאג"ח treasury bill שוק ההון 1
Z חישוב מיסים על עמלות מיסים 2
I חישוב מס רווח הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ז הפרשה לקרן השתלמות ופנסיה מעל התקרה - חישוב שנתי או חודשי? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12

נושאים דומים

Back
למעלה