• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חישוב זמן/סכום עבור פרישה - התחשבות במס

בלהבלה

משתמש רגיל
דירוג
153
נניח שאני מעוניין לפרוש עם תיק שמניב 20 אלף ש״ח בחודש, נטו, ריאלית, לפרק זמן לא מוגבל (זה אומר שלטווח הארוך גודל התיק לא יקטן, גם לא בפרישה).

אני בכוונה עושה כמה הנחות יסוד די שמרניות:
  • אני מניח שתהיה תשואה ריאלית שנתית ממוצעת של 4% לפחות במהלך הצבירה (בכל אפיקי ההשקעה ופלחי התיק).
  • אני מניח שמשיכה ריאלית שנתית של 3% לאחר הפרישה היא בטוחה (SWR - Safe Withdrawal Rate), כלומר לטווח הארוך היא לא תביא למחיקת התיק.
  • אני מניח שיכולת ההשקעה שלי לא תשתנה לרעה, כלומר אשקיע סכומים קבועים (ריאלית) בכל אחד מפלחי התיק לכל אורך הצבירה.

לכאורה החישוב די פשוט. אם אני מתכון למשוך 3% בשנה, שיניבו לי 20 אלף ש״ח בחודש, אז אני צריך להגיע ל 8 מיליון ש״ח (ריאלית). בהנתן שווי נוכחי ושווי הפקדה שנתית, תחת ההנחה של 4% תשואה בממוצע, אפשר גם לחשב כמה שנים זה ייקח (זו פונקציית NPER).

הבעיה היא שזה לא לוקח בחשבון את המס שצריך לשלם בזמן משיכה. אם שיעור המס היה קבוע (נגיד 25%) אז אפשר היה לתקן את החישוב די בקלות, אבל התיק מורכב ממספר פלחים שלכל אחד מהם אילוצי מס שונים ומשונים.

התיק מורכב מ:
  • חשבון ברוקראז׳ ממוסה. הרווחים בלבד ממוסים ב 25%.
  • תוכנית ESOP. הרווחים ממוסים ב 25%, ובנוסף ה״קרן״ עצמה ממוסה במס פירותי בעת המשיכה.
  • קרן השתלמות. החלק שמעל התקרה ממוסה כמו חשבון ברוקראז׳ רגיל, והחלק שמתחת לתקרה לא ממוסה בכלל.
  • קרן פנסיה (מקיפה + משלימה). זה אולי החלק הכי בעייתי. אני יודע שמשיכות ממוסות ב 35% (או לפי מס פירותי, הגבוה מבינהם), אבל הרבה יותר יעיל למשוך כקצבה (ואין לי מושג מה קורה פה מבחינת מיסוי).
מה האסטרטגיה האופטימלית לבצע משיכות לאחר הפרישה (מבחינת מס), ואיך אני יכול להתחשב באסטרטגיה הזו על מנת להעריך את הסכום/זמן לפרישה? גם חסם עליון טוב יתקבל בברכה (למשל 35% זה חסם עליון, אבל הוא די גרוע).

אציין שאני במרחק עשור+ מפרישה ככה שהכל תיאורטי לגמרי, בטח אין לי כוונה לקבל ייעוץ מקצועי או חובבני בעתיד הנראה לעין. הכל לצורכי למידה.

אציין שאני במרחק עשור+ מפרישה

אתה כותב שאתה במרחק עשור+ מפרישה.
הכוונה פרישה המאפשרת לך להתחיל למשוך קיצבה מקרן הפנסיה?
או הכוונה ״פרישה מוקדמת״ שאז הסכום שתחסוך יצטרך לממן שנים (מעטות או רבות) בלי יכולת להשתמש בכספי הפנסיה?

קרן פנסיה (מקיפה + משלימה). זה אולי החלק הכי בעייתי. אני יודע שמשיכות ממוסות ב 35% (או לפי מס פירותי, הגבוה מבינהם), אבל הרבה יותר יעיל למשוך כקצבה (ואין לי מושג מה קורה פה מבחינת מיסוי).
אתה מדבר על משיכה שלא כדין מול קצבה?
בעיני משיכה שלא כדין זה משהו שבכלל לא צריך להילקח בחשבון כי המיסוי שם הוא על הקרן. זה חריג בפקודה, סוג של קנס עצום שנועד להרתיע מהמשיכה שלא כדין. לגבי המס על קצבה, כרגיל, פנה לאתר של נדב - "פנסיוני". שם תמצא הכל, אם כי כפי שכתבת לא מאד רלוונטי למועד הפרישה שלך.

הכוונה פרישה המאפשרת לך להתחיל למשוך קיצבה מקרן הפנסיה?

לא, אני בן 32, הכוונה ל״פרישה מוקדמת״ - נקודה שממנה אני יכול, תיאורטית, להתקיים ממשיכות בלבד.

לממן שנים (מעטות או רבות) בלי יכולת להשתמש בכספי הפנסיה?

אם אני מבין נכון היכולת תמיד קיימת גם לפני גיל הפנסיה, אם כי מאוד לא מומלץ בגלל הקנס.

בעיני משיכה שלא כדין זה משהו שבכלל לא צריך להילקח בחשבון כי המיסוי שם הוא על הקרן. זה חריג בפקודה, סוג של קנס עצום שנועד להרתיע מהמשיכה שלא כדין.

אני מבין, ואין לי כוונה באמת לעשות את זה, השתמשתי בזה רק לצורך ״חסם״ על כמות המס שאשלם, בהיעדר דרך פשוטה יותר לבצע את החישוב.

לא, אני בן 32, הכוונה ל״פרישה מוקדמת״ - נקודה שממנה אני יכול, תיאורטית, להתקיים ממשיכות בלבד.

אם אני מבין נכון היכולת תמיד קיימת גם לפני גיל הפנסיה, אם כי מאוד לא מומלץ בגלל הקנס.

אני מבין, ואין לי כוונה באמת לעשות את זה, השתמשתי בזה רק לצורך ״חסם״ על כמות המס שאשלם, בהיעדר דרך פשוטה יותר לבצע את החישוב.
הדרך הנכונה בעיני לשימוש בכספי הפנסיה מי שמתכנן לחיות עשרות שנים בלי הכנסה מעבודה היא פשוט לקחת בחשבון הקטנת שיעור המשיכה מהתיק אחרי גיל 60. זה מקטין את חוסר הודאות כשמדברים לתכנון לטווח מאד ארוך, מאפשר "טייס אוטומטי" בגיל בו גדל הסיכון לירידה קוגנטיבית שתקשה על ניהול התיק וכמובן לא כרוך בקנס של שליש מהסכום במשיכה מוקדמת.

אפשר גם להגיע ל-47% ו-50% אם מושכים את זה בשנה שיש בה הכנסות אחרות ובמצטבר מגיעים למדרגות הללו.
המטרה היא למצוא את הסכום ופרק הזמן המינימלי לפרישה בטוחה, תחת ההנחות. ואם לא את המינימלי אז קירוב כמה שיותר טוב.
כמובן שלמשוך הכל במכה זה לא יעיל. אפשר להניח 50% וגם 99% אבל זה לא מקרב לתשובה

לגבי מס פירותי על משיכות מהפנסיה תחת הקנס, אם מעוניינים ב20 אלף ש״ח נטו, אז נכון להיום המס הכולל (הכנסה, בריאות, ב״ל) הוא באיזור ה 33%. לכן הגבוה מבין השניים זה 35%

הדרך הנכונה בעיני לשימוש בכספי הפנסיה מי שמתכנן לחיות עשרות שנים בלי הכנסה מעבודה היא פשוט לקחת בחשבון הקטנת שיעור המשיכה מהתיק אחרי גיל 60. זה מקטין את חוסר הודאות כשמדברים לתכנון לטווח מאד ארוך, מאפשר "טייס אוטומטי" בגיל בו גדל הסיכון לירידה קוגנטיבית שתקשה על ניהול התיק וכמובן לא כרוך בקנס של שליש מהסכום במשיכה מוקדמת.
אני גם מאמין שזו הדרך, אבל לא הצלחתי להשתמש בזה לצורך החישוב שאני מנסה לעשות

כמובן שלמשוך הכל במכה זה לא יעיל. אפשר להניח 50% וגם 99% אבל זה לא מקרב לתשובה
ברור אבל גם 35% לא מחייב בשום מציאות בה אין משיכה שלא כדין.
על קצבה של 15,000 בחודש תשלם כ-7% מס.

ברור אבל גם 35% לא מחייב בשום מציאות בה אין משיכה שלא כדין.
על קצבה של 15,000 בחודש תשלם כ-7% מס.
איך אני יכול להתחשב בקצבה בחישוב שלי, בהנתן שאני פורש הרבה לפני גיל הקצבה?

איך אני יכול להתחשב בקצבה בחישוב שלי, בהנתן שאני פורש הרבה לפני גיל הקצבה?
אתה מתכנן לגעת בכספי הפנסיה לפני גיל 67?
אם לא, אז מה הבעיה להתייחס לקצבה שתמשוך ולמס עליה?

אתה מתכנן לגעת בכספי הפנסיה לפני גיל 67?
אם לא, אז מה הבעיה להתייחס לקצבה שתמשוך ולמס עליה?
אני לא מתכוון למשוך אותם באמת, זה לא חכם. אני רק תוהה איך אני יכול לדעת מה הסכום שאני צריך לצבור בכל פלחי התיק, ע״מ לפרוש עם סכום מסויים כל חודש.

בהנחה שאתה אמור לחיות כ- 20 שנה ממשיכות בלבד *בלי למשוך כספים מהפנסיה* ובהנחה שכבר כתבת שאתה לא מתכוון למשוך את הכספים הללו לפני הזמן ולחטוף את הקנס, אז אני לא מבינה איך אתה בכלל יכול להתייחס לכספים שנצברים בפנסיה כחלק מהסכום המיועד למשיכה?... כלומר בחישוב שאתה מבקש לעשות בשאלת הפתיחה אתה צריך לצבור סכום שיאפשר לך קצבה נטו של 20000₪ בלי להתחשב בכלל בכספים שנצברים בפנסיה ומכאן שאין משמעות לגובה המס בכספים הללו בחישוב שאתה צריך לעשות. אם בשאר רכיבי תיק החיסכון שלך אתה יודע לחשב את המס אז - problem solved.

יחד עם זאת, כמו שאמרו לך כבר, הכספים הללו יהוו ״כרית בטחון״ למקרה שההנחות שלך, בסופו של יום, היו אופטימיות מדי...

לדעתי אתה צריך לשבוע על אסטרטגיה של פרישה דו-שלבית (או תלת-שלבית).
בשלב הראשון אתה מושך אך ורק מהתיק הממוסה שלך/קה"ש/הכנסות מנדל"ן.
החל מגיל 60 אתה כבר יכול לגעת בחלק מכספי הפנסיה ללא קנסות והחל מגיל 67 משתנות לך מדרגות המס ותשלם פחות מס.
בתרחיש כזה "מותר" שהקרן תקטן לפני שתגיע לגיל 60. יש כמה דיונים ישנים ומעמיקים על זה בפורום, תתעניין.

אתה מנסה לפשט משהו מסובך יחסית, הפישוט לא ייתן לך תשובה טובה מספיק במקרה זה, לדעתי.

הבעיה היא שזה לא לוקח בחשבון את המס שצריך לשלם בזמן משיכה. אם שיעור המס היה קבוע (נגיד 25%) אז אפשר היה לתקן את החישוב די בקלות
גם אז לא...
אתה לא משלם מס של 25% על כל הכסף אלא רק על הרווח ולא כל ההפקדות יהיו באותו רווח (אתה מושך לפי FIFO)
אתה דיי מסבך את עצמך עם הניסיון לעשות חישוב מדוייק.

*אם אתה מחשב לצורך קביעת יעדים פשוט תקח את ההערכות מס הכי פסימיות.
*אם אתה מחשב לצורך פרישה אז בסוף כל שנה תחשב את השוווי שלך נטו (כלומר אם הייתה מושך הכל במכה אחת) ועל זה תכיל את ה SWR נטו שאתה רוצה, כשהתוצאה שם תיתן את הסכום שאתה רוצה בפרישה זו השנה שאתה יכול לפרוש.
זה מכיל אפילו מקדם ביטחון נוסף כי מפה אתה יכול להתפלפל על מאיפה למשוך קודם לצורך יעילות מס.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B כך תשקיעו בזול - חישוב דמי ניהול לאורך זמן שוק ההון 8
R חישוב עמלות לאורך זמן שוק ההון 1
ב חישוב ההוצאות עם בלי ילדים פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 3
T מבולבל -חישוב מס על rsu שוק ההון 0
S חישוב הנחה בפרויקט מחיר מטרה (למשתכן) נדל"ן 5
G חישוב רווח / הפסד סופי בהתחשב כל האלמנטים (עמלות שונות, מיסים) פוסטים מאיכות נמוכה 2
A חישוב תשואה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה חישוב תשואה מאג"ח ממשלתי לא צמוד שוק ההון 11
A חישוב היטל השבחה נדל"ן 20
S חישוב רווח: קופגל"ה מול ניהול עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S איך מוצאים קרן סנופי עם בסיס חישוב מדד? שוק ההון 5
דניאל פינקלברג עזרה בגוגל Sheets, חישוב רבית לילד אוף טופיק 6
M חישוב החזר עבור הלוואה בריבית משתנה/צמודה צרכנות פיננסית 1
Gari חישוב גובה הקופון באגרות חוב בריבית קבועה שוק ההון 12
N חישוב תשואה של אגח צמוד מדד לפדיון שוק ההון 18
A חישוב מס על ניירות ערך זרים מיסים 3
TalYaro1 חישוב והשוואת ריביות משכנתא בזמן מלחמת חרבות ברזל. נדל"ן 1
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
S חישוב חשיפה באחוזים לשוק המניות האמריקאי במסלולים פנסיונים מנוהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א קרן כספית - חישוב ערך המדד \ אינפלציה שוק ההון 5
D מיסוי espp, בחירת אופן חישוב המס מיסים 2
א חישוב מס רווח הון - הפקדות לקרן השתלמות (עצמאי) מעל לתקרה המזכה: מיסים 7
A חישוב הצמדה וריבית על חוב לביטוח לאומי ולמס הכנסה מיסים 3
D חישוב סכום קצבה בפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
B חישוב ריבית שנתית שוק ההון 24
R טופס 1322 עזרה בהשלמת חישוב הפסדים להעברה מיסים 2
R כיצד ניתן לקזז הפסדים בשוק ההון, אל מול חישוב מס במימוש רווחים בשנים שאחרי? מיסים 2
C חישוב הפרשים בדמי לידה על בונוס ששולם לאחר הלידה צרכנות פיננסית 4
א חישוב תשואה יומית של בנק לאומי לא נכון שוק ההון 0
Y חישוב IBAN של בנק ישראלי (העברה מIB) פוסטים מאיכות נמוכה 2
א חישוב מס ריאלי איך זה עובד ? שוק ההון 8
ע האם החזר הצמדד מדד הוא הוצאה מוכרת לניכוי בעת חישוב מס שבח? נדל"ן 0
C חישוב הריסק בדו"ח שנתי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
S שאלה על אופן חישוב מס ירושה אמריקאי למשקיע ישראלי עם מינוף מיסים 2
P הסבר ודוגמאות לטופס 1320 (חישוב הכנסה מעסק)? מיסים 0
ס חישוב תקבולים עתידיים - דיבידנדים לטווח ארוך שוק ההון 17
Cfy חישוב ציפיות ריבית עתידיות מתוך ה-US treasury yield curve שוק ההון 0
W כלים אוטומטיים עבור חישוב מס לקריפטו השקעות אלטרנטיביות 3
guesto חישוב קצב צמיחת רווחים באתרים הפיננסיים שוק ההון 0