• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חינוך פיננסי - באיזה גיל לקנות מניות ואיך

Idan pl

משתמש רשום
דירוג
5
היי,

יש לי 2 בנות (9.5,6.5).
אני חושב להקצות חלק קטן (נאמר 1000 ש"ח) מקרן ההשתלמות IRA שלי, כדי לתת לכל אחת "לשחק" בבורסה.
השאלה שלי היא, האם מישהו עשה משהו דומה? באיזה גיל התחלתם לתת את הכסף? יש עצות אחרות איך להקנות ידע לילדים בכל מה שקשור לבורסה?

וורן באפט אגב קנה את המניה הראשונה בגיל 11. אז מן הסתם היה קשה הרבה יותר לקנות מניות.

קראת משהו מהתכנים של הבלוג???
איזה חינוך אתה בדיוק מעניק ב"לשחק" בבורסה?
אני יודע שזה הרבה פחות "מעניין" אבל אם אתה רוצה לחנך אותן, תפקיד כל שנה ביום ההולדת שלהן חלק מכספי המתנות שלהן למחקה S&P ותלמד אותן התמדה, ריבית דה-ריבית ותוחלת חיובית מהשקעה במדדים.

מסכימה ומחזקת את @ארגמן
הפקדתי לילד את המתנות שקיבל לכבוד לידתו במחקה מדד, הוא בן שנה כרגע אז מן הסתם הוא לא מודע לזה. לאט לאט כשיגדל ויגיע הזמן נתחיל לדבר על התנהלות ועל חסכון ועל ריבית והשקעות (יש בלוגים שמדברים על הפרקטיקה של זה, אם אין לך מושג איך להתחיל), ואחרי עוד כמה זמן הוא יוכל גם לראות בעיניים מה האפקט של ריבית דריבית על החסכון שלו. רק אחרי שתהיה לו כל ההבנה הזו הוא מוזמן להתחיל להשקיע לבד, ולא כמשחק

איזה חינוך אתה בדיוק מעניק ב"לשחק" בבורסה?
אני מבין את הסנטימנט שלך, אבל יש גם עניין של לעורר עניין אצל הילד, ומה לעשות מילים כמו שווי שוק, התמדה וכו' זה לא שיא המעניין ואתה מסתכן שיצא הפוך ממה שהתכוונת.
לעומת זאת בגיל צעיר אפשר להסביר להם על מה זה אומר להיות בעלים של חברה והשתתפות ברווחים. להיות בעלים של דיסני יחבר אותם יותר לחינוך מאשר להיות בעלים של החלק היחסי של המדד לפי כמות הכסף שהכנסנו.

כמובן שיש כאן נקודה עדינה, שחייבים לתת עליה את הדעת וזה מתי ואיך עושים כל שלב בחינוך הזה.

מסכים למה שכתב @FIYaacov ומוסיף -
חשוב ללמד לפי גיל הילד. מוקדם מדי סתם יצור מיאוס.
אני לא רואה טעם לתת לילד בן פחות מ-10 להשקיע 1000 שח של אבא שלו. גם אם יתעניין, מבחינתו זה כמו מונופול, הכסף לא שלו, הרווח לא שלו וכך גם ההפסד. לדעתי עדיף לחכות קצת, נניח לגיל בר מצווה, ולתת להתנסות קצת עם כסף אמיתי (כלומר, של הילד).

בעבודה הביאו מישהו ועשה לנו הרצאה על איך להקנות לילדים ידע פיננסי בגיל צעיר. זה היה ממש מעניין, אבל בגלל שאין ילדים אני לא זוכר הרבה ולא יצא לי לנסות את זה.
מה שכן - צילמתי כמה שקופיות של תרגילים שאפשר לעשות:

גילאים 3-10:
לתת לילד סכום כסף ולתת לו לבחור משהו בספורמרקט.
יעדים חינוכיים: קשר בין סחורה לכסף, כסף כמשאב מוגבל.
דגשים: בשום אופן לא להוסיף על הסכום שנקבע

גילאים 3-25: בבילויים עם הילדים
לתת לילד סכום כסף ולתת לו להתמודד לבד.
יעדים: כסף כמשאב מוגבל, בחירה, גבולות, עמידה בתקציב (של ההורים)
דגישים: רצוי לתת סכום רצוי מראש. מתאים במיוחד לאתר מרובה פיתויים.
שימו לב: מוקד המתיחות עובר מהאינטראקציה בין ההורה לילד ומתרכב בהתמודדות של הילד עם הצורך לחשב את צעדיו.

דמי כיס
מתן דמי כיס חודשיים.
אופציה לחישוב הסכום: גיל X 4
יעדים: כסף כמשאב מוגבל, דחיית סיפוקים, תכנון פיננסי
דגשים: חשוב שלפעמים הילדים ירצו ולא יכלו לקנות.

אני קצת אוסיף רקע, כי נראה שלא כולם ירדו לסוף דעתי.
לבת ה-9.5 יש כבר ידע בסיסי בריבית כבר מגיל 7-8, אז שכנענו אותה להפקיד חלק מדמי הכיס שלה בבנק אבאמא ולקבל ריבית בסוף השנה. היא אגב, לא רצתה להפקיד שוב פעם את הכסף בסוף השנה. הבנת ריבית דריבית תחכה. אני גם לא חושב שזה תנאי למסחר בבורסה. זה יותר תנאי לחסכון ארוך טווח.
בקשר לחסכון לילדות, זה חשוב מאוד, אבל לא בדיוק מה שאני מנסה לעשות כאן. יש כבר חסכון לילדות שגדל כל שנה בדמות מניות חדשות כל שנה של ברקשייר האטאווי. את אותן מניות כבר עכשיו הגדולה קונה יחד איתי. כאן כאמור מדובר בטרק אחר.

בכל מקרה, התחלנו לדבר על חברות. אילו חברות יש במשק. מה זו מניה. מה זה רווח. מה זה דיבידנד. כרגע זה מאוד מופשט, ומצריך באמת איזו שהיא "מעבדה" כדי לתפוס את זה. כרגע הילדה חושבת שמה שעלה הכי הרבה, גם ימשיך לעלות הכי הרבה (יחי הבועה).

בסופו של דבר, את תיק "שכר הלימוד", אני בהחלט מתכוון לתת כאשר היא תגדל.

נשמע שאתה נלהב משוק ההון ורוצה שגם בנותיך יחוו את ההתלהבות הזו.

לטעמי הכסף צריך לשרת את האדם ולא האדם את הכסף . האבא לא צריך לכפות על ילדיו את התחביבים שלו אלא לפתח בהם את התחביבים שלהם והכישרונות שלהם.

שחרר אותם מהעול המוקדם הזה של התעסקות בכסף בגיל כה צעיר .כמובן למד אותם לחסוך ולצרוך באופן שקול ולא מערבי, אבל כניראה שהבת שלך לא תיהיה וורן באפט (אלא אם כן היא מגלה התעניינות יוצאת מן הכלל בשוק ההון ואז בכבוד למד אותה כל מה שאתה יודע ותפתח אותה בתחום) .

בגיל יותר מבוגר למד אותם מהי בורסה ומהו שוק ההון וכבד את החלטתם באם לא ירצו להתעסק בנושא.
וורן באפט אגב קנה את המניה הראשונה בגיל 11

כי הוא אהב את התחום!
יכול להיות שהילדה שלך מתאימה להיות אומנית או מוזיקאית, או אולי בכלל רוצה להתעסק בתחום החינוך ואז זה פחות רלוונטי לה לקניות מניות בגיל 11 (?!?) .

שוב כמובן חינוך לחיסכון ולצריכה נבונה הוא נכון לכל אדם באשר הוא אבל אנא ממך כבד את ילדיך ואת התחביבים המתאימים להם, את תחומי העיסוק הנכונים השבילם.

האבא לא צריך לכפות על ילדיו את התחביבים שלו אלא לפתח בהם את התחביבים שלהם והכישרונות שלהם.
יש הבדל בין תחביב לכישורי חיים.
חיסכון והשקעות זה כישור חיים בדיוק כמו לחצות את הכביש.

היופי במדדים, הוא שגם אם הם לא מתעניינחם בקרביים שעדיין אפשר להנחיל בהם את הרפלקס הזה של לחסוך ולהעביר ישר לתיק השקעות.

למה לא ׳לשחק׳ בתיק וירטואלי?

למה לא ׳לשחק׳ בתיק וירטואלי?
מדובר בסכום כסף קטן בשביל חינוך.

כמו יעקב, אני מסכים שהשקעות זה עניין של כישורי חיים.
אני אישית משקיע מזה 20 שנה. אין להשוות את הטעויות שעשיתי לפני 20 שנים לרמת ההשקעה שלי היום.
כמעט הכל נובע כתוצאה מנסיון. גם טוב וגם מר לאורך השנים.
קחו לדוגמא את 2008 ו2009, שכר לימוד פר אקסלנס. אני מעדיף שהילדה תראה נפילה סטייל 2008 כאשר הכסף הוא לא שלה מאשר הכסף הוא שלה.
בינתיים כמוני לפני 20 שנה, היא חושבת שניתוח טכני עובד. מעולה. יש לה המון זמן לגלות שזו טעות.

השיחה הזו יצאה מהכוונה המקורית שלי. במקום לדבר על איך להנחיל את החינוך הפיננסי, יש כאן ביקורת על האם להנחיל חינוך פיננסי בגיל צעיר.
בהנחה שאני עדיין ההורה של הילדה, הייתי שמח לשמוע רעיונות לאיך להנחיל חינוך פיננסי ולא האם.

מדובר בסכום כסף קטן בשביל חינוך.

כמו יעקב, אני מסכים שהשקעות זה עניין של כישורי חיים.
אני אישית משקיע מזה 20 שנה. אין להשוות את הטעויות שעשיתי לפני 20 שנים לרמת ההשקעה שלי היום.
כמעט הכל נובע כתוצאה מנסיון. גם טוב וגם מר לאורך השנים.
קחו לדוגמא את 2008 ו2009, שכר לימוד פר אקסלנס. אני מעדיף שהילדה תראה נפילה סטייל 2008 כאשר הכסף הוא לא שלה מאשר הכסף הוא שלה.
בינתיים כמוני לפני 20 שנה, היא חושבת שניתוח טכני עובד. מעולה. יש לה המון זמן לגלות שזו טעות.

השיחה הזו יצאה מהכוונה המקורית שלי. במקום לדבר על איך להנחיל את החינוך הפיננסי, יש כאן ביקורת על האם להנחיל חינוך פיננסי בגיל צעיר.
בהנחה שאני עדיין ההורה של הילדה, הייתי שמח לשמוע רעיונות לאיך להנחיל חינוך פיננסי ולא האם.

כשאני הייתי ילד, הייתי משחק במשחקי מחשב (כל היום). בחלקם היו פיצ'רים של מניות ודיבידנדים ושוק הון.
אני חושב שזה תרם מאוד להבנה שלי, בעיקר לאי הפחד מעולם ההשקעות, הרצון לבסס את עצמי ולהתנהל באחריות עם הכסף שצברתי במשחק, ושל הכוח שיש להשקעה - לשים X מטבעות, ולקבל פעם בחודש איזה חפץ במשחק ששווה 0.1X.

אולי זה כיוון ששווה לחשוב עליו

חשבתי לעדכן איך הולך.
נתתי לבת התשע וחצי לבחור שתי מניות. היא בחרה את אלוני חץ ולייבפרסון על בסיס עליה בשנה האחרונה.
כל חברה נקנתה בסך של 500 ש"ח. בנינו גם תיק בגלובס כך שהיא יכולה לראות את התיק שלה. אחרי שבוע היתה ירידה של 20 שקלים מהתיק. הילדה חשבה למכור. הראיתי לה גרפים קודמים שכל הזמן יש עליות וירידות.
בכל מקרה, התיק האמיתי מחבר יותר ומאפשר להבין אירועים כמו דוחות ודיבידנדים דבר שספק אם היא היתה חווה בתיק וירטואלי.
דבר שהייתי עושה אחרת זה בקשר לבחירת המניות. עדיף לתת לבחור מתוך רשימה אותן היא מכירה מחיי היומיום, כדי להבין את העסק יותר בקלות.

נתתי לבת התשע וחצי לבחור שתי מניות. היא בחרה את אלוני חץ ולייבפרסון על בסיס עליה בשנה האחרונה.
כל חברה נקנתה בסך של 500 ש"ח. בנינו גם תיק בגלובס כך שהיא יכולה לראות את התיק שלה. אחרי שבוע היתה ירידה של 20 שקלים מהתיק. הילדה חשבה למכור. הראיתי לה גרפים קודמים שכל הזמן יש עליות וירידות.
זה כבר העדפה אישית אני חושב שיותר נכון ופשוט להסביר את עניין ההשקעה בחברות באופן יותר כללי וללכת על מדדים ולא על השקעה במניות בודדות.
בקצרה איך זה עובד אצלי:
בלי הרבה תכנון הילד נדלק בגן על משחק המונופול,התחלנו לשחק גם בבית והילד מסתבר מעדיף באופן טבעי להשקיע בחברות ולא בנדל"ן......עושה הכול כדי להשיג את חברת חשמל חברת רכבת להחליף ברחובות שקיבל......נקודת פתיחה נהדרת.
מפה נכנסתי בתחילת כיתה א והצעתי להשקיע ב"חברות" כסף שהצטבר לו מדמי כיס ובעיקר דודות שמביאות כסף לילדים והוא מצטבר.
הוא:כן אני רוצה,באיזה חברה הוא שאל,חברת חשמל?
לא, עניתי נשקיע במדד שיתן לך בעלות על המון חברות למשל החברה שמייצרת את הטבלט שלנו וזאת שמייצרת את האוטו שלנו.
מכן זה התפתח והילד התחיל לשאול עם מישהו "דרך"(כמו במונופול)על אחת החברות שלנו וכמה הרווחנו. הסברתי כול פעם קצת איך זה עובד במציאות לעומת המשחק.
וזה כמובן ממשיך להתפתח עם הזמן...כשהיה את הבהלה לביטקווין הילד שמע עליו ורצה לקנות,הסברתי את ההבדלים והסיכון והחלטנו לקנות קצת,אחרי שהביטקווין נחתך בחצי דברנו על זה. אני מרגיש שהוא ממש לומד את העניין ומתעניין מידי פעם.
לא מנסה לדחוף בכוח אבל כול פעם שיש עניין מפתחים את זה עוד.

לדעתי לשחק בבורסה בגילאים האלו טוב רק בשביל דבר אחד, שההורים יוכלו לספר ביום שישי לחברים על הילדות שקונות מניות.
לא יודע מה באפט עשה בגיל 11 אבל הוא מטיף כבר שנים לרכוש מניות לאחר קריאה וניתוח הדוחו"ת הכספיים שלהם.
האם אתה כהורה נוהג ככה? אם לא אז אתה לא משקיע אלא מהמר וזה לא מה שאתה רוצה להנחיל לבנות.

שתי הצעות חלופיות:
1. לתת דמי כיס באופן הבא (סכומים כרצונך כמובן) - 10 שקלים בשבוע + שקל על כל עשרה שקלים שיש בקופה שלהם. כלומר הצגה של משמעות החיסכון.
2. משחק מונופול בו לפני רכישת נכס מחשבים את התשואה ממנה ואז מקבלים החלטה מהי תשואה ששווה השקעה ואיזו תשואה לא שווה השקעה.

הבת שלי ביקשה בכיתה א' לעשות יום הולדת שוק. זה היה מעניין. בסוף עשיתי גם סיכום קצר:

בהצלחה וזכור כלל חשוב - איננו יכולים לחנך את הילדים שלנו, הם ממילא מחקים אותנו.
כדאי לנו לחנך את עצמינו.

חשבתי לעדכן איך הולך.
בכל מקרה, התיק האמיתי מחבר יותר ומאפשר להבין אירועים כמו דוחות ודיבידנדים דבר שספק אם היא היתה חווה בתיק וירטואלי.
דבר שהייתי עושה אחרת זה בקשר לבחירת המניות. עדיף לתת לבחור מתוך רשימה אותן היא מכירה מחיי היומיום, כדי להבין את העסק יותר בקלות.
כל מה שהיא תפתח ממה שאתה עושה לה זה חיבה להימורים... אני מבין שהמטרה שלך היא טובה, אבל אצל ילד אין את היכולת להבחין מתי הוא נהנה לעשות משהו כי זה מעניין אותו, ומתי זה סתם דופמין שמשתחרר כשרואים ירוק.
היא בחרה מניות, לייבפרסון ואלוני חץ, למה? הראת לה גרף והיא אהבה איך הגרף נראה? אם אתה כבר רוצה לעשות משהו כזה איתה ( ואני לא תומך בזה) , אז הייתי מנסה לשבת איתה ולחשוב איזה דברים או מוצרים היא הכי אוהבת לקנות ( או הכי רוצה ) ולהשקיע בחברה שמייצרת את זה, ככה לפחות אתה מחנך אותה להשקיע בעסק ולא בנייר אנונימי וגרף רנדומלי. התהליך זה מה שחשוב לדעתי ולא העובדה שקנית או מכרת לפי האם גרף עלה או ירד.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ק המלצה: "כסף קטן" - ספרוני חינוך פיננסי לילדים של בנק ישראל התפתחות אישית 0
aeh פרקטי - חינוך פיננסי התפתחות אישית 3
ש חינוך פיננסי צרכנות פיננסית 2
גרהם חינוך פיננסי - דן חסכן אוף טופיק 2
נ מתנה לקרוב עם חינוך פיננסי קלוקל שוק ההון 2
פ סוף סוף מתחילים לדבר בתקשורת על החשיבות של חינוך פיננסי צרכנות פיננסית 4
I חוק חינוך חינם עד גיל 3 - יש כזה? מיסים 105
amit מה אתם חושבים על חינוך פרטי? פוסטים מאיכות נמוכה 45
A חינוך מחדש גרסת 2015 (סין) אוף טופיק 0
nimrodko שאלה קטנה על טלוויזיה ושאלה גדולה יותר, על חינוך מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 18
א חינוך כלכלי אוף טופיק 11
B משתוקק לשינוי פיננסי. נ+2 צרכנות פיננסית 10
Y ייעוץ פיננסי בעקבות כספי ירושה נדל"ן 15
C אילו נותני שירותים אתם מחזיקים שרצים אתכם במסע לחופש פיננסי ולאחר מכן? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
F פיצול חשבון בנק לאשה סיעודית - תכנון פיננסי צרכנות פיננסית 20
מ קובץ google sheets / excel של ניהול פיננסי פוסטים מאיכות נמוכה 0
ג המלצה על מתכנן פיננסי + פרישה צרכנות פיננסית 1
C מעקב פיננסי עם gnucash - שאלות, תשובות, ורעיונות צרכנות פיננסית 51
Y מידע פיננסי שוק ההון שוק ההון 8
P מתכנן פיננסי - האם יכול להועיל? שוק ההון 32
M סדר ותכנון פיננסי לצעיר סולידי בתחילת דרכו שוק ההון 11
stamEhad ייעוץ פיננסי לקראת פרישה של אימי פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 11
ט האם יש מכשיר פיננסי בארץ שעוקב אחר "מדד דירות למגורים" ? שוק ההון 20
N תיכנון פיננסי צרכנות פיננסית 10
ע המלצה על מתכנן פיננסי צרכנות פיננסית 16
D מתכנן פיננסי CFP צרכנות פיננסית 20
נ סיוע באיתור יועץ/ מתכנן פיננסי צרכנות פיננסית 8
A עזרה בתחילת תכנון פיננסי נכון צרכנות פיננסית 2
D עזרה בנושא פיננסי אוף טופיק 76
Y המלצה על ייעוץ פיננסי צרכנות פיננסית 0
ד תכנית ציבורית לחינוך פיננסי- נא עזרתכם צרכנות פיננסית 44
4 איזה מוסד פיננסי יותר יציב בנק או בית השקעות כדוגמת ibi שוק ההון 1
B ייעוץ פיננסי צרכנות פיננסית 12
J האם ניתן לסמוך על יועצים פיננסיים לתכנון פיננסי או שחייבים לעשות את הכל לבד? צרכנות פיננסית 7
B ייעוץ פיננסי להורים של חברה שיצאו לגמלאות צרכנות פיננסית 10
M כלי תקשורת פיננסי מומלץ צרכנות פיננסית 17
S גמל IRA ומשבר פיננסי חזק שוק ההון 0
לא חשוב שמות צריך את דעתכם בנוגע לסמינרים בנושא "ידע פיננסי" מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
Mamaof רעש פיננסי – מתכון לאסון דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 38
פ מישהו מכיר את חברת נטו תכנון פיננסי צרכנות פיננסית 14
ט שוקל לקחת מתכנן פיננסי שוק ההון 4
חתול לילה הפסד פיננסי גדול עלול לקצר את החיים שוק ההון 6
ITS סדר ותכנון פיננסי לעתיד שוק ההון 36
adamshalev הודעה מאת ארגון "צדק פיננסי" צרכנות פיננסית 67
N כיצד בוחרים יועץ פיננסי? צרכנות פיננסית 2
י.ג הכנה ליום סגריר - איך להכין את החסכונות לטווח ארוך לפרוץ משבר פיננסי שוק ההון 97
חדש בשוק צ'קליסט פיננסי לסוף השנה דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 21
R שיטה לניהול פיננסי אישי והשקעות כסף פנוי שוק ההון 14
Rio כלי פיננסי שלא הזכרנו - פוליסת חיסכון (דוגמא ספציפית בפנים) שוק ההון 24
דניאלה צונאמי פיננסי...? שוק ההון 13

נושאים דומים

Back
למעלה