חיה כמו מלכה 2020?

הנושא בפורום 'מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות' פורסם ע"י Veghit, ‏27/6/20.

data-full-width-responsive="true">
?

ישראל ישראלי (הסולידי) יוכל לפרוש כשיהיה לו סכום של:

1. 250K$

1.3%
  2. 500K$

5.1%
  3. 750K$

10.1%
  4. 1M$

22.8%
  5. 1.5M$

12.7%
  6. 2M$

27.8%
  7. 3M$

20.3%
  1. Veghit

Veghit משתמש רשום

מטוויטר הסולידית:
    "דירת 3 חדרים חמודה בפ"ת (רמת ורבר) - 3200 ארנונה, חשמל, מים - 500~ מזון - 1200~ תחבורה (רב קו+מוניות) - 400~ ביטוחים - 150~ אינטרנט, טלפון, נטפליקס, אמאזון פריים - 200~ אחזקת האתר שלי - 1100~ שונות (ביגוד, ספרים, ציוד לבית, בילויים וכו') - 1000~"

רק רציתי לוודא (מבלי להכנס לפרטים אישיים של @הסולידית מעבר לרצוי) שהקונצנזוס בפורום עדיין מניח שסביר (בסיכון לא גבוה מדי לחיסכון, בסכום שמאפשר "לחיות כמו מלכה",...) לפרוש בארץ עם חסכון של כ-$500K~.
    הסיבה המרכזית לשאלה היא 1) ירידה משמעותית בריביות לטווח ארוך בשנים האחרונות לעומת העבר (מה שאולי צריך להוריד את כלל ה-4% משמעותית, יש הטוענים שאפילו לאזור 0-1% גם לטווחי זמן ארוכים). למי שמעוניין להתעמק ברעיון הזה יש דיון מעניין (וקצת ישן) במאמר הזה : https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=296854
    {SSRN ID: 296854}
    2. הפרסום למעלה מטוויטר מלפני כמה ימים, שמרמז על הוצאה חודשית של כ8000 ש"ח בחודש(?), בערך פי שניים מאשר בפוסטים ה"קלאסיים" מלפני מספר שנים (שוב השאלה היא כללית לגבי היכולת להתכלכל בסכום כזה או אחר בפרישה ארוכת שנים ולא לגבי אדם ספציפי).

משילוב של 1&2 אפשר בקלות גם להגיע למסקנה שיש צורך ב-1.5M$ ואפילו למעלה מכך כדי לפרוש. כלומר, זה מספר קריטי לתכנון הפיננסי, ששינויים קטנים בהנחות היסוד בחישוב שלו יכולים להביא להבדל עצום ברמת החיים לפני ואחרי הפרישה, וגם במשך הזמן לפרישה וכו'. לכן נדמה לי שחשוב לדעת מה הדעה הרווחת בנושא, וכמה אי-וודאות יש לאנשים כאן.

*כל אדם הוא עולם ומלואו, והנסיבות שלו יכולות להכתיב יותר או פחות הוצאות, הכנסות, אי ודאות, מיסים וכד'. בכל זאת שימושי לקבל כללי אצבע או BENCHMARKS לסכום הרצוי לפרישה מוקדמת בישראל 2020, שיכול לקיים רמת חיים של אדם במעמד הביניים הישראלי, או לפחות לקיים אדם שיחשיב את עצמו כחלק ממעמד הביניים הישראלי.

בורג, בת העמק ו-דורון אוהבים את זה.
  2. הסולידית

הסולידית מנהל מייסדת

אלה אכן הוצאות האמת שלי, give or take. כמה נקודות שאולי יש טעם לחדד:
    1. הפסקתי לכתוב על החיים האישיים שלי כאן בבלוג בערך ב-2015. מאז חלפו כמה שנים טובות. אין לי עניין שאנשים יפתחו דפוס חשיבה בסגנון "הסולידית היא X. אני לא X. לכן שום דבר כאן לא רלוונטי אלי." מבחינתי, "הסולידית" התבססה כהרבה יותר מבלוג אישי על חייה האקצנטריים והמסתוריים של דורין הרטמן, ונדמה לי שרוב הקוראים מבינים את זה.
    2. תקציב הוצאות צריך להיות מודולארי בחלוקה לארבע קטגוריות:
    א- הוצאות קבועות חיוניות (למשל: דיור, חשבונות, מסים); ב- הוצאות משתנות חיוניות (למשל: מזון, תחבורה, ביטוח, עמלות); ג- הוצאות קבועות לא הכרחיות (למשל: מנוי לחד"כ, מנוי למפעל הפיס); ד- הוצאות משתנות לא הכרחיות (למשל: מסעדות). במקרה שלי, ההוצאות גדלו בעיקר בקטגוריות ג'-ד'. יש הרבה שומן בתקציב הזה שאפשר לקצץ. ראה פוסט בנושא ("תקציב העצמות היבשות").
    3. עלות האחזקה של הבלוג היא הוצאה מוכרת למס הכנסה, והבלוג מייצר קצת יותר ממה שהוא עולה לי. אתה מוזמן להתייחס לזה איך שתרצה.
    4. כפי שאתה מציין בצדק - כל אדם הוא אחרת. רק מכיוון שהתקציב שלי גדל, אין פירושו שאי אפשר למצוא פתרונות שיאפשרו מחייה זולה הרבה יותר. לכן הייתי נזהרת מקפיצה למסקנות ביחס לשאלה "כמה כסף צריך כדי לפרוש" רק משום שאני מוציאה כיום יותר. לו אדרש לכך, אני יכולה במאמץ לא רב לצמצם את עלות המחייה שלי ב-50%.

ES7, orw, Ran ו-12 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  3. חיים 111

חיים 111 משתמש ותיק

מי חושב שסביר?
    הייתי אומר שיש כאן הרבה בפורום עם הון עצמי גדול מזה, שממשיכים לעבוד ולחסוך לפרישה מוקדמת.
    רוב האנשים לא פורשים כשהם מגיעים לחיסכון שמספק את "תקציב העצמות היבשות". אולי דורין היחידה שעשתה את זה.
    כאן באה השאלה הגדולה "אז מתי בעצם להפסיק?" וכל אחד יש לו את השאיפות שלו.

אבל מכאן ועד ל-
    ?
    כאן תמצא כבר הרבה קונצנזוס נגד "מעמד הביניים הישראלי", והרבה כותבים ששואפים להגיע לאיזו נקודה שנמצאת בין תקציב העצמות היבשות למעמד הביניים הישראלי.

4. מכל מלמדי השכלתי

מכל מלמדי השכלתי משתמש ותיק

100M$

ניצן המצוין ו-youngpanther אוהבים את זה.
  5. נולי

נולי משתמש בכיר

כל עוד אנחנו ממנים את הילדים לפי ההיקף הנוכחי ונהנים מרמת החיים שלנו - אז כמשפחה אנחנו צריכים 8 מליון.

@הסולידית
    למה את מתייחסת לאחזקת האתר כאל הוצאה?

דאניל אוהב/ת את זה.
  6. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

1100 בחודש על אחזקת האתר?

7. minimizer

minimizer משתמש ותיק

סקר מוזר ולא מחובר למציאות.
    מי זה "ישראל ישראלי"? מה מצבו המשפחתי (נשוי? ילדים?)? מה מצבו הבריאותי? איפה הוא גר?
    הסכום הנדרש לפרישה הוא סופר אינדיבידואלי.

8. בת העמק

בת העמק מודרטור

לפי ההצבעות בסקר עד כה, רובם חושבים שהם צריכים 9-10 מיליון ש"ח לפרישה. זאת שאיפה לפרישה דה לוקס.

9. בת העמק

בת העמק מודרטור

לא להגזים, אנחנו הרבה יותר דומים מאשר שונים.

משה אוהב/ת את זה.
  10. Puvidel

Puvidel משתמש ותיק

1100 שח לאחזקת אתר נשמע הרבה. אלא אם כן זה כולל עלויות לכל מיני ספקים על פיתוחים שונים וסיוע טכני.
    אם המחיר הוא על אחסון בלבד, יש פתרונות הרבה יותר זולים, ולא רק בחברות קיקיוניות - גם אמזון מציעים שירות לבניית אתרים - aws lightsail

11. קפיצת הדרך

קפיצת הדרך משתמש ותיק

לדעתי הפואנטה זה לא הסכום עצמו אלא הבחירה, ולא פחות חשוב *היכולת לבחור*, בהגדלת ההוצאה החודשית, ועד כמה כל אחד רוצה/מוכן להביא את עצמו לחזור להוצאה הבסיסית אחרי שהוא בחר להעלות את איכות החיים שלו. בהנחה שאם אדם בחר לעלות ברמת ההוצאות כנראה אלו הוצאות שמסבות לו אושר/שמחה/הנאה או משהו אחר שהוא מעוניין בו. (אגב, אני לא מתייחסת כאן על מקרה שגורם לנו לעלות את רמת ההוצאה החודשית מתוך כורח ונגד רצוננו).

מדובר כאן בעצם על סוג של ״אינפלציה אישית״ (שהסולידית כתבה עליה) אבל כזו שלא נובעת מעלייה בשכר אלא מבחירה אישית. והשאלה עד כמה אנחנו מוכנים לעכב את הפרישה המוקדמת על מנת לאפשר לעצמנו את החופש לבחירה כזו. אז נכון שאפשר לצמצם כשצריך, אבל לדעתי קשה להעריך מראש עד כמה יפריע לנו הצורך (העתידי) להצטמצם (נגד רצוננו) יחסית לצורך להמשיך לעבוד כיום. מניחה שזה מאוד מאוד תלוי באדם ועד כמה הפרישה המוקדמת בוערת בעצמותיו.

הפוסט הזה חשוב לדעתי משום שהוא מאיר באור נוסף את האזור התמים הזה שבו נראה כאילו תוכניות שעושים בגיל/מצב X יהיו מתאימות גם לגיל/מצב של X פלוס 5-10-20-50 שנה.

מודה, שלי אישית, יש רצון גדול מאוד לאפשר לעצמי את הגמישות הזו. ולכן זה בהחלט גורם לי לדחות עוד ועוד את הפרישה, שגם ככה ממש, אבל ממש, לא בוערת בעצמותי. מניחה שלו הצורך בפרישה מוקדמת היה שרידותי עבורי, כנראה שלא הרבה דברים היו יכולים להזיז אותי מהסכום הראשוני שקבעתי לעצמי.

12. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

זה גם מראה שוב (כמו כל הסקרים בפורום) כמה האוכלוסיה פה מוטה לבעלי שכר גבוה.
    ישראל ישראלי לא מעלה על דעתו סכומים כאלו בכלל, בלי קשר לפרישה.

Roi, דאניל, משה ו-3 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  13. Mr. Bigglesworth

Mr. Bigglesworth משתמש ותיק

אני גם לא יודע מי זה ישראל ישראלי.
    התייחסתי למצב שבו גם אני וגם בת זוגי פורשים לגמרי ובגלל שאנחנו מביאים עוד ילדים מגדילים את הוצאותינו.

14. roneng

roneng משתמש בכיר

זה אולי נשמע סכום גבוהה, אבל זה לא ממש.
    בחישוב מפית פשוט (ולא מדוייק) תראה ש 4-5 מליון לאדם (9-10 לזוג), על פני 40 שנות חסכון וכולל תשואה יוצא בערך הפקדה של 25 אש"ח בשנה, כלומר קצת יותר מאלפיים בחודש. זה כולל פנסיה, פיצויים, קה"ש וחיסכון פרטי.
    זה ממש לא סכום בשמיים, בהתחשב בעובדה שעל משכורת ברוטו של 10 אש"ח מופרשים לפנסיה 2,083 שח כל חודש. לא כולל קה"ש ולא כולל חיסכון פרטי

Fitch, Benjamin Willard ו-Mr. Bigglesworth אוהבים את זה.
  15. Delver

Delver משתמש ותיק

למיטב זכרוני מקריאה של סקר הוצאות משקי בית מהשנים האחרונות (נתונים הרבה יותר אמינים מסקרי הכנסות), משפחה ישראלית ממוצעת עם 3.1 ילדים מוציאה כ- 15k ש"ח בחודש.
    אם זו ההוצאה החודשית, הרי שמספיק למשפחה כזו לפרוש (אחרי יציאת הילדים מהבית) עם $2.0M, כולל מרווח נשימה לכל מקרה. כמובן שאף אחד לא מכריח את מר וגברת ישראלי לשבת על התחת ולשתות מרגריטות בפרישה ואפשר להמשיך להרוויח כסף בקצב איטי בהרבה מהפרישה המוקדמת עד לפרישה מוחלטת.
    עם זאת, למר וגברת ישראלי יהיו בד"כ שאיפות נוספות בחיים מעבר לקיום רמת חיים קבועה שהתרגלו אליה (סיוע לילדים בקניית דירה זה סעיף די גדול) ולכן גם אנשים שמגיעים לסכום הזה, סביר שירצו להגדיל אותו בעוד מדרגה או 2.

דאניל, Mr. Bigglesworth ו-אורי ג. אוהבים את זה.
  16. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

תלוי בהגדרות והמטרות שלך, לצערי זה אפילו לא קרוב להספיק.

17. Lali

Lali משתמש ותיק

לפי דעתי צריך להפריד בין חישובים פר אדם ופר משפחה.
    לאנשים בוגרים, ההוצאה העיקרית היא דיור ומחיה בסיסית (תשלום חשבונות), כנראה אפילו יותר מאוכל. ברגע שיש ילדים, ההוצאה הבסיסית הזו גדלה משמעותית בגלל בחירה אחרת של שכונת המגורים ואופי/גודל הדירה, תשלום לחינוך, תשלום לביגוד (שזה לא מעט אם יש כמה ילדים שגדלים בקצב מהיר, גם כשלא קונים מותגים). אני בכלל לא מדברת על מימון של השכלה גבוהה ועזרה לדירה, שנראים בעיני סופר אופציונליים. בנוסף, במשפחות עם ילדים מתחיל להיות משתלם להחזיק רכב, כי אפילו תחבורה צבורית לחמישה אנשים זה לא עניין זול, שלא לדבר על כמות ההסעות הקטנות ועל הנוחות. ברגע שגרים עם מספר אנשים נוספים בבית, העלויות פר אדם יורדות משמעותית. לכן מצד אחד משפחה עם ילדים היא בעלת הוצאות גדולות יחסית בסך הכל, ומצד שני ההוצאות פר אדם הן יחסית קטנות. זה כל הענין בנפש סטנדרטית.
    כל אחד עושה את החישוב שלו בהתאם למשפחה שלו, ולפעמים גם שוכחים כאן שהדברים משתנים. אצלנו, למשל, ילדים בגרו ונמצאים כאן חלק קטן מן השבוע. העלויות שלנו ירדו, בסך הכל, ועלו מאד פר אדם בבית. מבחינה מספרית, כשמס' 1 התגייסה לשירות רחוק מהבית, ההבדל בהוצאה החודשית היה בערך 600 ש"ח. זה הכל. זה כולל את השינוי בעלות האוכל, שמפו וכו', והשינוי בחשבונות. כשאנשים אומרים כאן שההוצאה החודשית שלהם היא X, ולפי זה מחשבים את ההון לפרישה, הם בדרך כלל מחשבים עם הערכה מאד גסה לגבי השינויים בעתיד. אחד הדברים החשובים הוא לשמור על גמישות.

18. קפיצת הדרך

קפיצת הדרך משתמש ותיק

40 שנות *חיסכון* - מביא אותך לגיל 60 (בהנחה שמתחילים לחסוך החל מגיל 20).

19. Mr. Bigglesworth

Mr. Bigglesworth משתמש ותיק

יש מדינות OECD שבהן נפש מתוקננת לצרכי הכנסות/הוצאות משק בית היא שורש מספר הנפשות בבית (חיפשתי כרגע בקצרה את המקור ואני לא מוצא, כנראה כי אני לא מכיר את המונח באנגלית)
    אחת הסיבות שמרבים לדבר על עוני בארץ הוא כי ישנן הרבה משפחות מרובות ילדים ובארץ התיקנון הוא 1:1
    בארץ התקנון שונה מבOECD (ראו תגובות למטה)

נערך לאחרונה ב: ‏29/6/20
  20. הסולידית

הסולידית מנהל מייסדת

השנה היו לי הרבה בעיות טכניות שהצריכו תשלום גבוה מאד (למי שזוכר, הפורום נסגר לתקופה)

ניצן המצוין אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
שאלה על האייטם : "זה אפשרי: הישראלית שחיה מ-500 שקל בשנה" מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏11/5/18
להתחיל לגור לבד ולהתמודד עם הוצאות מחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏7/1/18
מהי עלות מחיה מינימלית לנפש מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏6/3/16
יוקר מחיה בעזה - הלוואי עלינו מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏5/11/15
8000 ש"ח בחודש וחי כמו מלכה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏1/1/16
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.