• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

חו"ד על תיק השקעות (IB)

• פותח הנושא Ido90
  • פורסם בתאריך

Ido90

משתמש סולידי
דירוג
12
רקע כללי:
הייטקיסט, גר במרכז, חוסך כ-4K בחודש (+3K שהולכים ישירות ל-ESPP). אין כוונה להשתמש בתיק הממוסה בקרוב, אם יהיה צורך מניח שאשתמש ב-RSU או בכסף נזיל.

פנסיה (250K ש"ח):
מקיפה + משלימה במסלול סנופי של מיטב ד"ש (דמי ניהול של 1.2% מההפקדה, 0.05% מהצבירה)

קה"ש (70K ש"ח):
שוב, מסלול סנופי של מיטב ד"ש, (0.45%)

תיק ממוסה (85K$ - IB):
הרעיון היה טיפה לפזר מעט את ההשקעה, אז התיק נראה ככה:
65 - ארה"ב (התחיל ב-VTI, באיזשהו שלב החלטתי לעבור לCSPX מטעמי מס, אבל אין לי כוונה למכור, אלא לקנות בעתיד רק CSPX)
25 - מחוץ לארה"ב (על אותו בסיס, VXUS ו-ACWX)
10 - אג"ח (BND)
עוד קרן ביטחון של 10K שקל בבנק

מעבר לזה יש עוד 15K$ של ESPP (ועוד סכום ב-RSU שאין לי כוונה לגעת בו)

שתי התלבטויות עיקריות:
1. האם יש טעם לפזר יותר את התיק, או להוריד את האחוז של ארה"ב בתיק הממוסה, או לפזר יותר את ה-25% (או גם וגם...)
2. לגבי ESPP, מה לעשות עם המניות שכבר יש אצלי (לשמור / למכור ולהשקיע מחדש כחלק מהתיק)
3. גם לגבי ESPP, לעתיד, יש טעם בquick sale במקום keep ואז להשקיע מחדש כחלק מהתיק? (כמובן שמתקשר לסעיף קודם)

אשמח להצעות לשינוי/שיפור
תודה.

$Ron$

משתמש ותיק
דירוג
336
האם יש טעם לפזר יותר את התיק, או להוריד את האחוז של ארה"ב בתיק הממוסה, או לפזר יותר את ה-25% (או גם וגם...)
2. לגבי ESPP, מה לעשות עם המניות שכבר יש אצלי (לשמור / למכור ולהשקיע מחדש כחלק מהתיק)
לא הבנתי אותך עד הסוף, יש לך 69 אלף שח בVXUS שמחזיקה 7,510 מניות מכמעט חצי כדור הארץ ואתה מתלבט אם זה לא מספיק מפוזר . בד בבד יש לך 49 אלף שח שמושקעים במניה בודדת (ESPP) שאתה מתלבט עם לשמור?
לגבי Espp, אישית כשהיה לי בעבר, הייתי גוזר את הקופון על הההנחה ומוכר, אבל אין פה נכון ולא נכון- שיקולים אישיים של פיזור ומיסוי.

• אהבתי
Reactions: Roi

אוגורן

משתמש ותיק
דירוג
239
3. גם לגבי ESPP, לעתיד, יש טעם בquick sale במקום keep ואז להשקיע מחדש כחלק מהתיק? (כמובן שמתקשר לסעיף קודם)
גם ESPP וגם RSU גורמים לייצוג יתר של החברה בה אתה עובד ולכן פוגעים באיזון של התיק. במקרה של RSU יש יתרונות מיסוי להחזיק שנתיים ואולי יותר. במקרה של ESPP לא ידוע לי על יתרונות של החזקה מול מכירה מיידית.
אם לא מכרת מיידית אז מכירה עשויה להביא לתשלום מס רווחי הון, שתמיד עדיף לדחות (בעיקר אם יש עליה משמעותית מאז ההענקה). קשה לשקלל את זה מול איזון התיק.

בקיצור, אם חשוב לך לא לתת ייצוג יתר גדול לחברה שלך אז כדאי למכור. אבל כמובן שיתכן שהמניה תעלה יותר מהשוק ואז בחוכמה שבדיעבד עדיף כמובן להחזיק.

ג.נ. מחזיק תיק מאוד לא מאוזן, בעיקר כתוצאה מ-RSU. את רוב ה-ESPP מכרתי מיידית אבל קרה שהחזקתי לא מעט שנים.

Ido90

משתמש סולידי
דירוג
12
עד לא מזמן לא התייחסתי למניות של החברה כחלק מהפורטפוליו שלי, זה נכון, וזה משהו שאני מתכנן לשנות.
לגבי ה-ESPP, העדפתי לבצע KEEP ולא Quick Sale מתוך מחשבה לחסוך בעלויות ההעברה של הכסף, בדיעבד, יכול להיות שזה לא חכם, כי כל מכירה עתידית תגרור אירוע מס. להמשך אני מניח שאבחר ב-Quick Sale כדי למנוע את זה.
לגבי ה-RSU, כרגע מבחינת דברים שכבר הבשילו זה סכומים נמוכים אז לא רואה סיבה לגעת בזה. זה הולך להשתנות בקרוב, אבל אטפל בזה כשיגיע הזמן...

לגבי VXUS ו-ACWX, השאלה אם לא כדאי לתת איזשהו נתח ייעודי לשווקים מתפתחים במקום להתבסס על הפיזור המקורי של הקרן.

annona

משתמש ותיק
דירוג
174
אל תשכח שגם המשכורת שלך תלויה בעקיפין בהצלחה של המניות של החברה בה אתה עובד.
כלומר אם החברה תיפול, לא רק המניות לא יהיו שוות כלום גם לא תהיה לך משכורת. זה מוסיף קצת לסיכון, לא אומר שזה לא טוב פשוט קצת יותר מסוכן.

אם rsu הבשיל ולא עברו שנתיים ממועד הענקתו תהיה מחוייב במס פירותי, לא הייתי נוגע בrsu בזמן שאני עובד בחברה(היו דיונים בפורום עם הסברים מבחינת המס, תחפש אם מעניין אותך).

אם בפיזור מיטבי עסקינן אז אתה מוטה יתר על המידה לארהב, גם פנסיה וקהש זה כסף שכדאי להכליל. שוב, לא אומר שכדאי לשנות אבל כרגע הסכום שנמצא מחוץ לארהב אצלך הוא זניח.

Ido90

משתמש סולידי
דירוג
12
לגבי RSU, אני בדיוק בשלבים של מעבר בין חברות.
מכיוון שיש לי מניות שהבשילו אבל עדיין לא עברו שנתיים מההענקה, אני חושב שאחכה עם המכירה שלהן עד שיעברו השנתיים ואז אמכור ואשתמש בכסף לתיק המנוהל.

אני מסכים לגבי חשיפת היתר לארה"ב (בפועל זה יותר 85/10/5, יאוזן תוך כדי תנועה), ההתלבטות העיקרית שלי היא לגבי החלק שהוא לא ארה"ב. האם לשמור אותו תחת VXUS/ACWX או לפזר אותו באופן אקטיבי בין שווקים שונים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
J חו"ד לגבי תיק השקעות שוק ההון 10
מ ניהול תיק השקעות, תושב חו"ל שוק ההון 2
nmac תיק השקעות משולב בניירות ישראלים+חו"ל שוק ההון 1
D מבקש לקבל חו"ד בבניית תיק ההשקעות והפנסיה שלי (מעט מורכב) שוק ההון 10
Y מיסים על הכנסות מניירות חו"ל לעולים חדשים בברוקר ישראלי מיסים 5
Y מתאם בין אינפלציה לשער חליפין ובין אג"ח ישראלי למניות חו"ל? מדוע אג"ח ממשלתי צמוד מדד? שוק ההון 9
כ הכנות לשיחה עם חברת השקעות בנדל"ן חו"ל נדל"ן 61
flower תקנות חדשות - מיסוי קרנות NTR,צוברות, מדדי חו"ל ישראליים מיסים 2
O עמלת קסטודיאן חו"ל ברוקרים ופלטפורמות מסחר 3
S פקדון במקום אגח במרכיב הסולידי (חו"ל) שוק ההון 13
N חלוקה גיאוגרפית בהלמן מחקה מדדי חו"ל שוק ההון 1
A הפניקס מחקה מדדי חו"ל שינוי מסלול לs&p 500 צרכנות פיננסית 1
T קה"ל IRA- השקעה המניות ישראליות מול מניות חו"ל שוק ההון 8
twister קרן השתלמות מחקה מדדי מניות חו”ל (?) - הלמן אלדובי שוק ההון 14
W קרן מחקה אג"ח חו"ל שוק ההון 2
ש [מועד עדכון הנתונים בבורסות חו"ל] שוק ההון 4
סשה תעודות סל בנקים חו"ל שוק ההון 2
O הפסד ערך מט״ח במסחר חו״ל שוק ההון 1