• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

חוזים עתידיים

עומר

משתמש ותיק
דירוג
488
יש לי שאלה בנוגע לפרקטיקה של חוזים עתידיים:
מי מנפיק אותם עבור הקרנות המחקות בארץ? מה המוטיבציה שלהם לעשות זאת? האם הם עוסקים בספקולציות? ממה הם מרוויחים?

Ron B

משתמש בכיר
דירוג
1,304
חוזים עתידיים לא מונפקים, הם נסחרים בין גופים או אנשים שונים בבורסאות גדולות בעולם. הבורסה הגדולה ביותר לחוזים נמצאת בשיקאגו ונקראת CME.
תפקיד הבורסה הוא להגדיר את החוזה (למשל, עוד 3 חודשים מקבלים מדד S&P500), ולקחת בטוחות margins , בד"כ כ-15% מגובה ההשקעה.
כל יום מתבצע איזון לפי עלייה או ירידה של המדד. אם למשל ערך המדד 100, ולי היה 10 דולר ב-margin, וקניתי יחידה אחת, והמדד ירד ל-99, אז הבורסה לוקחת לי דולר 1 מחשבון ה margin ומעבירה לגוף שקניתי ממנו את היחידה. התהליך הזה נקרא mark to market. והוא גורם לכך שהעסק די בטוח: למעשה כשאתה קונה או מוכר חוזה עתידי: אתה לא יודע מי הנפיק לך את החוזה, אבל יש גוף מאד גדול וחזק (הבורסה) שדואגת ע"י margins, שהכסף יועבר בין הגופים שסוחרים שם. כך, גובה הבטוחה, נקבע למעשה עפ"י סטיסיטיקות של הירידות הגדולות ביותר שהיו למדד המניות: הירידה היומית הגדולה ביותר היתה ב-1987 ב"יום שני השחור" בכ-20%. ראו פה ופה.

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,237
חוזים עתידיים לא מונפקים, הם נסחרים בין גופים או אנשים שונים בבורסאות גדולות בעולם. הבורסה הגדולה ביותר לחוזים נמצאת בשיקאגו ונקראת CME.
תפקיד הבורסה הוא להגדיר את החוזה (למשל, עוד 3 חודשים מקבלים מדד S&P500), ולקחת בטוחות margins , בד"כ כ-15% מגובה ההשקעה.
כל יום מתבצע איזון לפי עלייה או ירידה של המדד. אם למשל ערך המדד 100, ולי היה 10 דולר ב-margin, וקניתי יחידה אחת, והמדד ירד ל-99, אז הבורסה לוקחת לי דולר 1 מחשבון ה margin ומעבירה לגוף שקניתי ממנו את היחידה. התהליך הזה נקרא mark to market. והוא גורם לכך שהעסק די בטוח: למעשה כשאתה קונה או מוכר חוזה עתידי: אתה לא יודע מי הנפיק לך את החוזה, אבל יש גוף מאד גדול וחזק (הבורסה) שדואגת ע"י margins, שהכסף יועבר בין הגופים שסוחרים שם. כך, גובה הבטוחה, נקבע למעשה עפ"י סטיסיטיקות של הירידות הגדולות ביותר שהיו למדד המניות: הירידה היומית הגדולה ביותר היתה ב-1987 ב"יום שני השחור" בכ-20%. ראו פה ופה.
זה לא מדויק.
בפעולת ה-margin לא לוקחים לך כסף מהחשבון של מוכר החוזה ומעבירים אותו לחשבון של רוכש החוזה.
פעולת margin זה בדיקה של הברוקר שדרכו אתה סוחר אם יש לך הון עצמי (לאו דווקא מזומן) בשביל לכסות נפילה סטטיסטית.
אם הברוקר הגיע למסקנה שאין לך מספיק כסף אז הוא מכריח אותך למכור משהו מיידית בשביל לפנות הון.
רוכש החוזה לא יראה אפילו סנט מזה עד שהוא ימכור את החוזה או עד שהוא יממש את החוזה בפקיעה.
מה שרוכש החוזה כן יראה מזה זה את הברוקר שלו שמחשב לו margin גם כן עכשיו מוסיף ערך לאותו החוזה ומאפשר לו לבצע פעולות נוספות על חשבון אותה הלוואת margin.

Ron B

משתמש בכיר
דירוג
1,304
בפעולת ה-margin לא לוקחים לך כסף מהחשבון של מוכר החוזה ומעבירים אותו לחשבון של רוכש החוזה.
אני מקבל את ההערה שלך. אבל לא כתבתי שהכסף מועבר לחשבון הבנק האישי של הגוף: הכסף למעשה מועבר לחשבון ה-margin, כפי כשתבת. אם זה לא היה ברור, אז טוב שהבהרת את זה.

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,237
אני מקבל את ההערה שלך. אבל לא כתבתי שהכסף מועבר לחשבון הבנק האישי של הגוף: הכסף למעשה מועבר לחשבון ה-margin, כפי כשתבת. אם זה לא היה ברור, אז טוב שהבהרת את זה.
רשמת ש:
הבורסה לוקחת לי דולר 1 מחשבון ה margin ומעבירה לגוף שקניתי ממנו את היחידה.
לבורסה אין צד בענין.
הברוקר שלך מחליט להקטין לך את שווי החשבון לפי ה-margin שהוא מאפשר לך - והוא יכול לאפשר לך איזה margin שהוא רוצה עם הגבלה של הבורסה אבל הוא לא חייב לאפשר לך להגיע להגבלה הזו.
כמו כן הברוקר של הצד השני מחליט אם הוא רוצה להגדיל לו את החשבון בהתאם לאותו הדולר או לא.
הוא בהחלט לא מחוייב לכך ולא כל הברוקרים עושים זאת.

Ron B

משתמש בכיר
דירוג
1,304
לבורסה אין צד בענין.
הברוקר שלך מחליט להקטין לך את שווי החשבון לפי ה-margin שהוא מאפשר לך - והוא יכול לאפשר לך איזה margin שהוא רוצה עם הגבלה של הבורסה אבל הוא לא חייב לאפשר לך להגיע להגבלה הזו.
אתה מתרכז בטפל ולא בעיקר. אתה מתייחס לתנאים המסחריים שלך ושל הברוקר שלך. לדעתי, זה לא באמת מעניין. לפחות לא בשרשור הזה.
הברוקר הוא בסה"כ מתווך בינך לבין הבורסה. בגדול, גם אתה אם היית מספיק עשיר ועומד בתנאים של הבורסה וה-CFTC היית יכול ליהיות חבר בורסה (לא רלוונטי לרוב הגופים בארץ). לכן, הברוקר יכול לשחק עם ה-margin של הלקוחות שלו איך שהוא רוצה: אבל בסוף בבואו לסחור בבורסה בשם לקוחותיו, הבורסה תבדוק שיש לו את ה-margin המתאימים, וזה העיקר: זה מאפשר מסחר בין גופים שונים שלא מכירים זה את זה, ובזכות ה-mark to market וההקפדה על ה-margins , בסיכון מאד מאד נמוך.

עומר

משתמש ותיק
דירוג
488
תודה רבה על התשובה המפורטת, אבל אני עדיין לא לגמרי מבין.
ההסבר (המצויין) נוגע בעיקר בטכניקה של מסחר בחוזים עתידיים.
אני יותר מתעניין במוטיבציה של מסחר זה. ספציפית - למשל בורסת CME בשיקאגו והסוחרים שעובדים עימה: מדוע הם סוחרים שם? מה יוצא להם מזה? מתי וממה הם מרוויחים וכמה?
שאלה נוספת: אם מדובר בין כה בחוזה סינטטי שעוקב אחר מדד אמיתי, מדוע לא ליצור חוזה שעוקב אחר מדד פיקטיבי - לדוגמא מדד (S&P500 * 2) ?

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,237
תודה רבה על התשובה המפורטת, אבל אני עדיין לא לגמרי מבין.
ההסבר (המצויין) נוגע בעיקר בטכניקה של מסחר בחוזים עתידיים.
אני יותר מתעניין במוטיבציה של מסחר זה. ספציפית - למשל בורסת CME בשיקאגו והסוחרים שעובדים עימה: מדוע הם סוחרים שם? מה יוצא להם מזה? מתי וממה הם מרוויחים וכמה?
שאלה נוספת: אם מדובר בין כה בחוזה סינטטי שעוקב אחר מדד אמיתי, מדוע לא ליצור חוזה שעוקב אחר מדד פיקטיבי - לדוגמא מדד (S&P500 * 2) ?
המוטיבציה המרכזית היא שמוכר החוזה מקבל פרמיה מרוכש החוזה עבור אותו החוזה.
הפרמיה הזו נגזרת בין היתר מאורך החיים של החוזה (חודש/חודשיים/שנה...) וככל שאורך החיים של החוזה ארוך יותר כך הפרמיה גבוהה יותר.

החוזה זו התחייבות לספק מוצר מסויים במחיר מסויים.
אם המדד הוא פיקטיבי אז מה אתה מצפה שמוכר החוזה יספק לך בפקיעתו?

עומר

משתמש ותיק
דירוג
488
המוטיבציה המרכזית היא שמוכר החוזה מקבל פרמיה מרוכש החוזה עבור אותו החוזה.
הפרמיה הזו נגזרת בין היתר מאורך החיים של החוזה (חודש/חודשיים/שנה...) וככל שאורך החיים של החוזה ארוך יותר כך הפרמיה גבוהה יותר.
טוב לדעת. כמה מקובל לגבות על הפרמיה? כיצד מוכר החוזה משלם על עליית המדד? האם זה הפסד מבחינתו? או שהוא בפועל רוכש את מניות המדד / ETF כדי לעמוד בהתחחיבות של החוזה? או שהוא ספקולנט שמאמין שהמדד ירד ומקווה להרוויח מכך?

החוזה זו התחייבות לספק מוצר מסויים במחיר מסויים.
אם המדד הוא פיקטיבי אז מה אתה מצפה שמוכר החוזה יספק לך בפקיעתו?
למשל חוזה עתידי על מדד של "S&P500 כפול 2": אם הסנופי עומד על 100, המדד הפיקטיבי יעמוד על 200. אם הסנופי ירד ל-80, המדד הפיקטיבי ירד ל-160. בגדול זו רק דוגמא - אפשר סתם להמציא פונקציות על מדדים (למשל (sin(Russel2000), או פונקציות על סתם דברים כמו מזג האוויר. כמובן שמדובר בדוגמאות חסרות הגיון כלכלי, אבל אפילו אם נצמד למדדים - למה לקנות חוזה עתידי על מדד S&P500 NTR אם אפשר לקנות חוזה על גרסת ה-TR של המדד ולהרוויח יותר כסף? אני מניח שיש סיבה שלא מוכרים חוזים כאלה.

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,237
נראה לי שכדאי לך לקרוא מעט על חוזים עתידיים.
לדוגמא סדרה שמלמדת איך לסחור בחוזים עתידיים של SP500:
http://www.investopedia.com/university/how-to-trade-e-mini-futures-contracts
אזהרה! חוזים עתידיים מסוכנים יותר מאופציות ואתה כבר אמור לדעת כמה אופציות מסוכנות אם אתה עוקב אחרי הפורום :)

כמה מקובל לגבות על הפרמיה?
זה משתנה כל מילישנייה בערך בין יום ראשון ב-4 אחר הצהריים (שעון ארצות הברית) לסוף המסחר ביום שישי (כן - ישנו מסחר בחוזים עתידיים על המדדים גם כשהבורסה של המניות סגורה...).

כיצד מוכר החוזה משלם על עליית המדד? האם זה הפסד מבחינתו? או שהוא בפועל רוכש את מניות המדד / ETF כדי לעמוד בהתחחיבות של החוזה? או שהוא ספקולנט שמאמין שהמדד ירד ומקווה להרוויח מכך?
זה תלוי בו.
יכול להיות שמדובר בספקולנט (לא) כמוני וכמוך שסתם רוצה להמר על הכסף שלו ויכול להיות שזהו בית השקעות שיש ברשותו כמות גדולה של מניות מדד והוא רוצה למכור את החוזה העתידי בשביל לקבע אותם למחיר מסויים ולשלשל לכיס את הפרמיה.

למשל חוזה עתידי על מדד של "S&P500 כפול 2": אם הסנופי עומד על 100, המדד הפיקטיבי יעמוד על 200. אם הסנופי ירד ל-80, המדד הפיקטיבי ירד ל-160. בגדול זו רק דוגמא - אפשר סתם להמציא פונקציות על מדדים (למשל (sin(Russel2000), או פונקציות על סתם דברים כמו מזג האוויר. כמובן שמדובר בדוגמאות חסרות הגיון כלכלי, אבל אפילו אם נצמד למדדים - למה לקנות חוזה עתידי על מדד S&P500 NTR אם אפשר לקנות חוזה על גרסת ה-TR של המדד ולהרוויח יותר כסף? אני מניח שיש סיבה שלא מוכרים חוזים כאלה.
שוב, בפקיעת החוזה העתידי מוכר החוזה מחוייב לספק את המוצר שהחוזה מייצג ורוכש החוזה מתחייב לקבל את אותו המוצר.
אם אין מוצר פיזי אז אין משמעות לחוזה עתידי וכבר עדיף לך ללכת להתעסק עם אופציות במקום.
קח לדוגמא חוזה עתידי על תירס.
אם רכשת חוזה עתידי על תירס והוא פקע אז אתה עכשיו צריך להיות מסוגל לקבל משלוח של 127 טון תירס על כל חוזה.
מי שמכר לך את החוזה חייב לספק לך את כמות התירס הזו!

ולגבי הדוגמא הספציפית שלך אתה תמיד יכול לקנות שני חוזים במקום אחד ולקבל "חוזה על SP500*2" :)

**עריכה**
כן, אני יודע שלא באמת עניתי למה אין חוזים הזויים כמו שתיארת, לי אין תשובה אמיתי לזה פשוט ה-CME לא הנפיק כאלו עד היום.

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
12,905
יש מכשירים פיננסים על מזג האוויר ויש בהם היגיון כמידת ההיגיון (או אי ההיגיון) שיש בחוזה על כל גורם שיש לו השלכה על ייצור מוצרים ואספקת שירותים.
http://www.cmegroup.com/trading/weather/
גם מי שרוצה חוזה על סינוס לא יקופח, והוא יכול לרכוש חוזה על תנודתיות השוק שנותן את אותו ריגוש.

Ron B

משתמש בכיר
דירוג
1,304
טוב לדעת. כמה מקובל לגבות על הפרמיה? כיצד מוכר החוזה משלם על עליית המדד? האם זה הפסד מבחינתו? או שהוא בפועל רוכש את מניות המדד / ETF כדי לעמוד בהתחחיבות של החוזה? או שהוא ספקולנט שמאמין שהמדד ירד ומקווה להרוויח מכך?
זה לא פרמיה. זה מסחר. לי יש במקרה סל של מניות של מדד המניות (קניתי ETF או מניות אמיתיות). לך אין מניות. עכשיו מאד הגיוני שאני אמכור לך חוזה על סל המניות. הרווח האמיתי הוא סוג של גידור: לי יש מניות שאני מעוניין להוריד את הסיכון, ולך אין. נניח שהיה חוזה עתידי על דירה ממוצעת בארץ (אין כזה!). אז אם אני הולך לקנות דירה במליון שקל, ואני רוצה לגדר את הסיכון שמחירי הדירות יעלו, אלך ואקנה חוזה עתידי על דירה. מי שיש לו דירה רוצה לגדר את עצמו מפני ירידה של מחירי הדירות (כי נניח הוא מתכנן למכור את הדירה): אז הוא ימכור לי חוזה כזה. עכשיו תחליף "דירה" במה שעולה בדימיונך: נפט, גז, חיטה, מדד מניות וכו'.
כלומר זה כלי מאד נוח לגדר סיכון של עלייה או ירידה של מחיר של משהו. מאד נוח כי לא צריך באמת לקנות את הנפט, הדירה החיטה, המניות. לא צריך עורכי דין, מיכליות נפט, קבלנים, אלא פשוט למצוא מישהו שמעוניין בגידור ההפוך וזהו.
אפשר תאורתית לעשות חוזה עתידי על כל דבר: זה בסה"כ סוג של התערבות בין אנשים, כשהבורסה מנהלת את ההתערבות הזאת באמצעות בטוחות. אבל מן הסתם חוזים עתידיים מבוצעים על דברים שהם מעניינים את האוכלוסיה: נפט, מדד S&P500 ולא בתחומים שאין להם עניין כלכלי כמו מספר הכוכבים החדשים שיתגלו בשנה הבאה בגלקסיות רחוקות.

עומר

משתמש ותיק
דירוג
488
נראה לי שסוף סוף באמת הבנתי את הנושא. תודה!!

תל אביבי

משתמש בכיר
דירוג
2,009
אני עדיין לא הבנתי, איך הקרנות המחקות משתמשות במוצר הזה? נניח שיש לי מליון דולר, איך אני מצמיד אותם למדד כלשהו בעזרת מסחר בחוזים עתידיים על אותו המדד? הרי אני לא מעוניין בספקולציות, אני מעוניין לעקוב אחרי המדד עד כדי שגיאה קטנה.

Ron B

משתמש בכיר
דירוג
1,304
אני עדיין לא הבנתי, איך הקרנות המחקות משתמשות במוצר הזה
הקרנות המחקות הם בדיוק אחד מהצדדים. באים אליהם אנשים נותנים להם כסף. והם קונים (למעשה זה לא "קנייה" אלא סוג של חתימה על חוזה) חוזה עתידי על מדד למשל S&P500. חלק מהכסף שהן קיבלו הן משתמשות כ-margin, חלק מושקע בדברים מאד סולידיים (אג"חים קצרים). הם למעשה קנו את החוזה מגוף אחר שהן לא יודעות מי הוא, למשל חברה גדולה שקונה את כל הסל המניות ומוכרת חוזה או קרן אחרת שעושה short על המדד או קרן פנסיה שקנתה יותר מדי מניות או ... - מכיוון שיש המון עסקאות כל הזמן, התמחור של האינדקס בחוזים עתידיים מאד מדוייק.

ארגמן

משתמש ותיק
דירוג
578
לאור הסקירה ותחת כל ההנחות שם נראה שלמשקיעים מחוץ לארה"ב האפשרות של חוזה עתידי עדיפה על החזקה ישירה לכל טווח זמן.
יש כאן מישהו מחברי הפורום שמשתמש בחוזים עתידיים ישירות? הגלגול יכול לעצבן אבל זה מוריד מדמי הניהול ומאפשר להרויח עוד קצת על הבטחונות.

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,237

ארגמן

משתמש ותיק
דירוג
578
הגלגול עולה לך יותר מהריבית על האג"ח.
לא מבין את האמירה שלך. קראת את הסקירה? כשמסכמים את כל החסרונות והיתרונות (דיבידנדים, מיסוי, דמי ניהול,...) יוצא שחוזים עתידיים עדיפים על פני ETF.

daat99

משתמש בכיר
דירוג
6,237
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
K קה"ש - s&p 500 האם מזומנים = חוזים עתידיים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ר איך קונים חוזים עתידיים? שוק ההון 1
N שאלות בנושא חוזים עתידיים ואגרות חוב שוק ההון 6
P חוזים עתידיים (בהשקעות המוסדיים), כל כך רווחי? שוק ההון 4
aeh רשימת סימולים של מדדים מובילים ושל חוזים עתידיים שוק ההון 1
M חוזים עתידיים שוק ההון 26