• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

חוו"ד תיק השקעות

TechPeon

משתמש סולידי
דירוג
27
שלום לכולם,

קודם כל, רוצה לברך על היוזמה של הבלוג והפורום הזה, למדתי ממנו (ומכמה ספרים שהומלצו כאן, כמו Boglehead's guide ו-Your Money and Your Brain, וכרגע קורא את A Random Walk...) המון, וכעת אני מעוניין לפתוח תיק השקעות פסיבי, ורציתי לשמוע חוות דעת עליו.

רקע: בן 35, לא סולידי, אך מתכוון לשנות זאת, מתכנת בחברת הייטק, לא מחזיק בדירה, ולא מעוניין בכזו בזמן הקרוב, בייחוד לא במצב הנוכחי בארץ.

מצב נוכחי של תיקים:
פנסיה (מקיפה וכללית) - 280k, מסלול ברירת מחדל בא"ש, דמי ניהול 1.49/0.1%
קרן השתלמות - 80k, הועברה לא"ש לא מזמן, דמי ניהול 0.8% (כן, אני יודע שזה גרוע מאוד, אבל עברתי אליהם ממש לאחרונה ממסלול הרבה יותר גרוע במקום אחר, ולא הצלחתי להוריד אותם).
טריא - 32.5k, ראיתי שלא מתים על האופציה של P2P כאן, אבל סה"כ אני מרוצה, בינתיים יצא 4-5 אחוז נטו לשנה.
תיק מסחר אקטיבי בבורסא הישראלית - 120k, מתכוון לאט לאט להנזיל את רובו, כיוון שמרגע פתיחת התיק, כבר יהיו לי נכסים אחרים בסיכון, אולי אשאיר חלק קטן יותר כדי לספק את 'יצר הקזינו'.

נכסים: כמו שציינתי, אין ברשותי דירה, אז זה מסתכם ב- 470k (כרגע, ארחיב בהמשך) בעו"ש.

מטרות: כרגע אין מטרה מוגדרת, מעבר ללתת לכסף שלי לעבוד בטווח הארוך 15+ שנים, ולהיות בעל אפשרות לצאת ממרוץ העכברים הזה שרבים נמצאים בו, במידה ואהיה מעוניין. סה"כ אני מרוצה מהעבודה שלי מבחינה מקצועית, ויש איזון עבודה\בית, כך שהיא לא שוחקת, אבל אי אפשר לדעת מה יהיה בהמשך.

תכנית השקעה:

מבחינת הקצאת נכסים, מתכנן להחזיק כ-25% בחלק הסולידי, כאשר 100k ממנו יהיו נזילים, והשאר מפוזרים בין פקדון צמוד מדד כלשהו (תות?) וטריא. בהתחלה חשבתי על אג"ח לטובת קורלציה שלילית, שתקל במידה ונדרש איזון משמעותי, אבל ממה שקראתי בינתיים, בפועל זה לא עובד ככה, אז חשבתי ללכת על משהו פשוט יותר.

לגבי החלק המנייתי, פתחתי חשבון ב-IB ישירות, ואני מתכנן להשקיע לפי החלוקה הבאה:

קרן​
תיאור​
דמי ניהול (%)​
חלק מהתיק (%)​
Developed world ETF​
0.1281
Emerging Markets ETF​
0.229
Small Cap ETF U.S.​
0.056
Small Cap ETF Ex-US​
0.114

בשלב הראשון, אני מתכוון להעביר לחשבון כ-370k. בנוסף, אני צפוי לקבל סכום שהוא קצת פחות מכפול מזה בקרוב, שאת כולו אני גם מתכוון להכניס לתיק, ובהמשך אני צפוי לקבל סכום דומה בפריסה לרבעונים, במשך שנתיים. אני יודע שזה אומר שבשלבים הראשונים, הקצאת הנכסים שלי תהיה מאוד לא מאוזנת, אבל כשתכננתי אותה, לקחתי בחשבון את ההקצאה שאהיה מעוניין בה במידה וכל הסכום שאני צפוי לקבל היה ברשותי, בנוסף, רציתי לצמצם את אפקט 'המיצוע', שממה שקראתי, הוא פחות עדיף מבחינה סטטיסטית. בכל מקרה, אני מתכנן לאזן מיד אחרי שאקבל את הפעימה הראשונה של הסכום הגדול.

מבחינת השקעה חודשית, אני מעוניין להזרים 12k-14k (אתחיל עם 14, בתקווה שזה יכפה עליי התנהלות חסכנית יותר), יכול להיות קצת יותר בהמשך, כשיופשר ה-RSU.

בהמשך, ברגע שאלמד יותר את נושא ה-IRA, כנראה אעביר את קרן ההשתלמות שלי למסלול כזה, אבל נראה שהסכום שלי שם נמוך מדי כרגע (במידה ומתארגנת כאן קבוצת רכישה נוספת, אשמח לשמוע).

נערך לאחרונה ב:

TechPeon

משתמש סולידי
דירוג
27
מישהו יכול לעזור?

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
6,108
קרן השתלמות - 80k, הועברה לא"ש לא מזמן, דמי ניהול 0.8%
זוועה.

נכסים: כמו שציינתי, אין ברשותי דירה, אז זה מסתכם ב- 470k (כרגע, ארחיב בהמשך) בעו"ש.
אם יראו לך את הדלת בגיל 40, אז מצבך לא להיט בכלל.
טוב שיש את הסכומים האחרים שציינת, ועדיין.

Vanguard VSSSmall Cap ETF Ex-US0.114

כל השקעה של אחוזים בודדים היא חסרת משמעות לתיק הכולל.

TechPeon

משתמש סולידי
דירוג
27
טוב שיש את הסכומים האחרים שציינת, ועדיין.
אני יודע, לא התנהלתי הכי טוב, וגם התחלתי לעבוד בהייטק בגיל יחסית מאוחר ועם שכר נמוך משמעותית מזה הנוכחי.
אז שווה לשקול מחדש את אחוז ההקצאה הסולידי?

כל השקעה של אחוזים בודדים היא חסרת משמעות לתיק הכולל.
הבנתי, ניסיתי להגיע לכיסוי מלא, וחשבתי שבתיק של כ-2 מ' עוד שנתיים-שלוש (אם לא יהיה משבר), זה כבר יהיה סכום סביר, ובלי למשקל יותר מדי מדדים עם תנודתיות גבוהה, אנסה לחשוב על איזון אחר.

נערך לאחרונה ב:

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
6,108

TechPeon

משתמש סולידי
דירוג
27
כיוונתי יותר להעלאת אחוז החיסכון.
אוקיי. בעקרון 14k זה כבר כמעט 60% מהנטו שלי (24k) אחרי בונוסים, אני לא עובד בגאמפא, מקווה שאצליח למשוך עוד. אוכל אולי להגדיל את החסכון בהמשך עם RSU של 50-60k בשנה, אבל אין לי ודאות כמובן לגבי הסכום הסופי כשזה יופשר.

לא חייבים להיות יצירתיים, אפשר להחזיק 100% סנופי או 100% קרן עולמית ולקבל תוצאות טובות בטווח הארוך
הבנתי. האמת שחשבתי להימנע מ-S&P בגלל שזה חושף אותי לארה"ב בלבד. לגבי קרנות עולמיות, חשבתי שהאופציה האופטימלית היא VHVE ו-VFEA.
אולי אתחיל בלקנות VHVE בלבד, ובהמשך אקנה VFEA עד שיהוו 10% מהתיק, זה נשמע סביר?
האופציה השניה אני מניח זה לקנות קרן אמריקאית כמו VT, ואז לא להתעסק עם איזונים.

קודם תפתור את הבעיה הזו, ורק אחר כך נוכל לדבר על התיק.
בלי מטרה מוגדרת כל סוג של השקעה תהיה כמו לתת גז בניוטרל.
כמו שציינתי, אני לא מתכוון להשתמש בכסף למשך 15+ שנים, מבחינתי הוא אמור להוות כרית בטחון במקרה הפסימי שלא אוכל\לא ארצה לעבוד, או רווחה כלכלית נוספת כשאגיע לגיל פרישה.

האמת שפחות חשבתי על מקרה קטסטרופלי כמו ש-@חתול לילה ציין, בו מפטרים אותי עוד 5 שנים ואני לא מוצא יותר עבודה, אבל אני חושב שרוב האנשים לא יכולים להגן על עצמם במקרה כזה, אלא אם הם חשבו על כך עוד בשנות ה-20 שלהם, או התחילו להרוויח סכומים גבוהים בהרבה ממה שהרווחתי ברוב השנים שלי בהייטק.

נערך לאחרונה ב:

teddypicker

משתמש ותיק
דירוג
64
האמת שפחות חשבתי על מקרה קטסטרופלי כמו ש-@חתול לילה ציין, בו מפטרים אותי עוד 5 שנים ואני לא מוצא יותר עבודה,
ובצדק, לא הייתי דואג בהכרח מהתרחיש הזה.

זו תפיסה פשטנית ובעיני מיושנת ולא נכונה, שבגיל 40 מחפשים להעיף אנשים מההייטק.
יותר סביר שקיימת שחיקה בעליות שכר, חוסר רצון להתפשר על תנאים או ללמוד טכנולוגיות חדשות כדי להתחרות עם הצעירים שעולים לחברה חצי.

חוץ מזה ש40 זה עדיין צעיר היום, פות"ש ציין שהוא מתכנת וקיים חוסר אדיר בהם, גם בחברות יותר "מבוגרות".
אתה טוב במה שאתה עושה? זו השאלה הכי חשובה.

TechPeon

משתמש סולידי
דירוג
27
זו תפיסה פשטנית ובעיני מיושנת ולא נכונה, שבגיל 40 מחפשים להעיף אנשים מההייטק.
זה אכן הרושם שהתקבל אצלי מהזמן שאני בתחום, יצא לי לעבוד עם כל טווח הגילאים, ונתקלתי בלא מעט מתכנתים שנראה שהם רק השתבחו עם השנים, כנראה עקב סקרנות ומוטיבציה גבוהה לשיפור עצמי.

אתה טוב במה שאתה עושה? זו השאלה הכי חשובה.
"אין הנחתום..." כמו שאומרים, אבל אני רוצה להאמין שכן, הפידבקים שאני מקבל בכל מקום שעבדתי בו הם די חיוביים, וכל ההעלאות המשמעותיות שלי היו בזמן העבודה באותה חברה ולא במעבר. למרות שאני מניח שחלק מהסיבה לכך היא שאני נוטה להתפשר בשכר לטובת רמת העניין בתפקיד.

TechPeon

משתמש סולידי
דירוג
27
אפשר גם ביותר פשוט. VWRA קרו עולמית שנסחרת בלונדון או הקרן העולמית של בלאקרוק שנסחרת בשקלים בארץ
תודה, באמת נראה לי שאלך על האופציה של VWRA דרך IB. אני מתחיל להשתכנע שההתעסקות באיזונים לא בטוח שווה את החסכון הקטן בדמי הניהול.

TechPeon

משתמש סולידי
דירוג
27
יש לי שאלה בנוגע לדיבינדים בקרן צוברת, ומתנצל מראש אם זה כבר נשאל ונענה, אך לא מצאתי על כך תשובה חד משמעית:
אני מבין שבקרן אירית צוברת אין צורך לשלם מס בארץ על דיבידנדים שנצברים בקרן במידה ולא מכרתי כלום באותה שנה, אך האם יש צורך לדווח עליהם?

אני שואל מכיוון שאני צפוי גם ככה למלא דו"ח בשביל מס יסף ב-2-3 שנים הקרובות (הלוואי עליי שגם אחרי), אז אני מניח שאהיה תחת זכוכית מגדלת.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S איתור מידע עדכני על תיק בניין נדל"ן 7
B תיק השקעות ראשון - חוות דעת שוק ההון 4
ה תיק השקעות שוק ההון 2
U תיק השקעות משעמם לטווח ארוך שוק ההון 5
ה בנית תיק השקעות מחקה מדדים וסחורות - מניות בלבד שוק ההון 6
ה חסכון זמין - כיצד מנהלים לצד תיק השקעות? (ועוד כמה שאלות) שוק ההון 8
L תיק השקעות 40\60 עבור אבא שוק ההון 51
E דרכים להזין את תיק ההשקעות שוק ההון 18
מ תיק השקעות ראשוני שוק ההון 9
ש ייעוץ: העלאה בשכר / קרן השתלמות / פתיחת תיק השקעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
ח איזון תיק בקנייה בלבד שוק ההון 5
G חוות דעת תיק ההשקעות הראשון שלי שוק ההון 2
L פוליסה וגמל להשקעה אל מול תיק השקעות עצמאי שוק ההון 3
E חוות דעת - תיק השקעות ראשון שלי שוק ההון 6
A התייעצות פתיחת תיק בבית השקעות, זוג נשוי שוק ההון 7
A פתיחת תיק בבית השקעות זוג נשוי - התייעצות שוק ההון 1
O השארת סכום מינימלי בעו"ש והתבססות על תיק השקעות במקרה חירום שוק ההון 13
J תיק השקעות סולידי בניהול עצמי שוק ההון 27
E האם תיק ההשקעות (+רווחים,ריבית דריבית) צמוד למדד המחירים לצרכן? שוק ההון 2
Gambit אז… איך אתם עוקבים אחרי תיק ההשקעות שלכם? שוק ההון 24
G תיק מס’ 9: השקעות עבור ילד בכיתה ב’ שוק ההון 7
ב עזרה בפתיחת תיק השקעות והכנסת ראש למים שוק ההון 14
aminadav שאלה לגבי 6 כללי אצבע להרכבת תיק השקעות. בשביל לישון בשקט צריך להיות מוכן להפסיד את הכל, לא רק חצי, לא? דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 24
YizhakF תיק השקעות או קופת גמל IRA ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
McMurphy הנפקת תלוש לעוזרת - האם חייב לפתוח תיק במע״מ? צרכנות פיננסית 9
adamshalev תיק מנוהל על ידי Gerber Kawasaki שוק ההון 60
א איך הייתם בונים תיק ראשוני פשוט? שוק ההון 14
pasta חוות דעת על תיק השקעות חדש שוק ההון 11
D חווד תיק השקעות - קונספט 2 - dor22 שוק ההון 2
D חוות דעת תיק השקעות - התיק של DOR22 שוק ההון 16
ד תיק השקעות לפנסיונר שוק ההון 6
ח תיק השקעות מנייתי ורכישת דירה שוק ההון 8
א הערות על שיטת עבודה עם תיק ממוסה, עסק עצמאי, חיסכון פנסיוני ומה שבניהם שוק ההון 16
D חווד תיק השקעות שוק ההון 17
H תיק השקעות דיגיטלי שוק ההון 3
S פתיחת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
נ תיק השקעות עם אזרחות אמריקאית שוק ההון 13
E שאלה בנוגע לפתיחת תיק אצל ברוקר זר בנוסף לברוקר ישראלי ברוקרים ופלטפורמות מסחר 3
Or David תיק השקעה גדול ברוקרים ופלטפורמות מסחר 10
FOUAD עדכון תיק פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
S חוות דעת על תיק השקעות ראשון לבת זוגי שוק ההון 14
N מה אתם... הייתם עושים ? - רוצה לעבור מניהול תיק בבנק שוק ההון 0
I תהיות של תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 12
פ קופצת למים - רגע לפני פתיחת תיק השקעות שוק ההון 6
A פתיחת תיק השקעות שוק ההון 1
מ תיק השקעות ארה"ב + בינלאומי? שוק ההון 7
I חו"ד על תיק השקעות (IB) שוק ההון 7
L תיק השקעות ראשון - כמה שאלות שוק ההון 3
M תיק השקעות עצמאי ראשון שוק ההון 9
C תיק משולב עם חסכון ילדים שוק ההון 22