• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

חוות דעת תיק קיים של הייטקיסט בן 32 - מחפש את השינויים הנכונים

stamEhad

משתמש רגיל
דירוג
275
רקע:
בן 32, עובד בהייטק, כרגע אין ילדים אבל בעזרת השם זה גם יבוא ב2-3 שנים הקרובות. גר בת"א וחוסך כ5K ש"ח בחודש.
בעל תיק השקעות ממוסה, קרן פנסיה, קרן השתלמות ופרוייקט נדל"ן להשקעה בארה"ב.
לפני כשנה בניתי את התיק הנוכחי שאציג, אחרי מחקר בבלוג ופורום הסולידית, אם כי לא מחקר מקיף מדיי. כיום אני מרגיש יותר בשל והייתי רוצה לפשט ולאפטם את התיק במידת האפשר תוך מספר אילוצים שקבעתי לעצמי.
אפרט את התיק, ובסופו אנסה לשאול כמה שאלות שמטרתן להכווין אותי לשינויים הנדרשים כדי לפשט ולאפטם את התיק.

הקצאת נכסים:
חלוקת הנכסים מתבצעת לפי הסכום בקרן ההשתלמות + בחשבון הממוסה בלבד. בהמשך אפרט לגבי קרן הפנסיה וקרן המנהלים שאני לא רואה בהם חלק מההקצאה, אלא ככרית הגנה נוספת לאחר גיל 60.
הקצאת הנכסים האישית שלי היא נכון להיום: 75% מניות, 25% סולידי (אג"ח ומזומן). עם השנים מתכנן להעלות את ההקצאה הסולידית [למשל בגיל 40 התכנון הוא לעבור להקצאה של 65% מניות, 35% סולידי].

מטרת ההשקעה:
לאפשר לכסף שנצבר אצלי עד כה ומההכנסה העתידית הפנויה שלי לעבוד בתקופה בה אינני זקוק לו. עם זאת גם לנסות לדאוג לכך שבעת משבר פיננסי התיק כן יצליח לאזן את עצמו ולא כולו יתרסק לחתיכות, בהינתן ההקצאה שלי (75%\25%).
אופק ההשקעה הינו 18+ שנים. קשה לי מאד לתכנן ל20-30 שנים קדימה, אבל האידיאל שלי הוא בגיל 50-55 (נניח 20 שנה מהיום) לרדת למשרה חלקית ולהתקיים בכבוד משכר חלקי ואולי ממשיכות בתיק. כשהזמן יגיע, אצטרך לעשות שינויים לתיק שיתאים יותר לפרופיל של תיק שגם מוציאים ממנו ולא רק מכניסים אליו בהתחשב גם במה שיהיה לי עד אז בקרנות פנסיה.
מתכנן לבצע איזון בחצי שנה ע"י רכישת הניירות הדרושים בכסף חדש. פעם בשנה ניתן גם לאזן ע"י מכירה אם צריך.

נכסים:
ניירות ערך

החשבון הממוסה מנוהל בפסגות טרייד. אציין כי כמו שכתבתי כבר, בניתי את התיק הזה לפני כשנה ואני יודע שלא לכל נייר שרכשתי יש את הסיבה ההגיונית ביותר לבחירתו. מחפש לעשות פה סדר. סכום צבור: 460K ש"ח.
החשבון הלא ממוסה - קרן השתלמות נזילה מסלול מחקה S&P500, עם סכום צבור של 112K ש"ח ודמי ניהול 0.32%.

[מצורפת תמונה של הניירות הספצפיים למטה]
החלק הסולידי (סה"כ 25%):
5% מזומן / מק"מ
20% קרן מחקה אג"ח ממשלת ישראל (5116181, דמי ניהול 0.18%) - אג"חים קצרים וארוכים, צמודים ולא צמודים.

החלק המנייתי
מניות ארה"ב (סה"כ 40%):
S&P 500 - 18% [נייר זה בחשבון לא ממוסה, מנוהל בקרן השתלמות. סכום צבור 112K ש"ח, דמי ניהול 0.32% מצבירה]
NASDAQ - 12%
MIDCAP S&P400 - 5%
Small Cap Growth - 5%

מניות עולם (סה"כ 18%):
DEVELOPED COUNTRIES - 8%
Emerging Markets - 8%
Tel Aviv 35 - 2%

מניות ספקולטיביות (סה"כ 10%). מבחינתי גם אם החלק הזה בתיק יימחק - אני מוכן לקחת את הסיכון ויכול לחיות עם זה בשלום.
4% - קרן מחקה חברות אנרגיה ירוקה (ICLN)
3% - קרן מחקה חברות תעופה ארה"ב (JETS) [כנראה אמכור בחצי שנה הקרובה ואקנה ARKK]
3% - קרן מחקה חברות ROBOTICS & AI (IRBO)

נכסים לא בהכרח קורלטיביים לשוק המניות (סה"כ 7%):
4% - Ishares Gold Trust (זהב)
3% - VNQ - קרן מחקה קרנות ריט (נדל"ן)

השקעה בנדל"ן -
נכנסתי לפרוייקט נדל"ן בארה"ב לפני כמה חודשים בהשקעה של 100K דולר (נניח 330K ש"ח).
הצפי הוא הכנסה רבעונית של כ1.8K$
לאחר 3-4 שנים, מכירת הנכס וקבלת ה 100K$ המקוריים ובנוסף עוד כ20% כלומר עוד 20K$.
התוכנית (בתקווה, אם הכל יילך כשורה) זה לגלגל את ה 100K האלו לפרוייקט נוסף.

קרן פנסיה (נכון לעכשיו 100% מנייתי) -
קרן פנסיה משלימה + מקיפה במיטב דש. דמי ניהול 0.05% מצבירה, 1.3% מהפקדה.
70% - מסלול מחקה סנופי (מסלול ממונף המשקיע 100% בסנופי, ועוד אג"ח ערד לפי מה שמגיע בהתאם לגילי)
30% - מסלול מחקה מדדי מניות עולמיים (32% ישראל, 20% ארה"ב, 15% מפותחות+מתפחות, 29% אג"ח ערד)

עוד כמה דברים שנראה לי חשוב לציין:
* מודע ליתרון שכדאי להקצות נכסים עתירי סיכון ככל האפשר בחשבונות הלא ממוסים.
* מודע לכך שלעבור לחשבון פרטי ב IB יכול להוזיל עמלות. עם זאת גם צריך להתעסק עם הגשת הדוחו"ת מס - מה שכרגע פחות קורץ לי. אולי בעתיד.
* מודע לכך שאני יכול לשפר את התנאים בקרן השתלמות עם אעבור ל IRA. כרגע אני מעדיף את הנוחות.
* מודע שיש חפיפה לא קטנה בין סנופי ונאסדאק.
* ביצוע איזונים לא מאד מפחידים אותי. אני לגמרי מודע ומעריך את כוח הפשטות, אבל מצד שני ממש מסתדר עם הקניות\מכירות (יש לי אקסל מקיף מאד שעוזר לי לעשות את זה בקלות)
* בתיק מוקצה נתח של 18% לS&P500, וזה מנוהל בקרן השתלמות. קרן ההשתלמות צומחת לאט (בהרבה) מהחשבון הממוסה - מה שאומר שלאט לאט ה18% האלו יירדו. אם הייתי רוצה עדיין לשמור על 18% לטובת S&P500 בתיק שלי - האם כדאי לי לרכוש את הקרן המחקה של ISHARES באחוזים מתאימים בחשבון הממוסה?

שאלות ספציפיות:
1. בזמנו קניתי את הנייר IAU של זהב, בלי סיבה שאני יכול לפרט. ממיטב הבנתי אפשר להחזיק זהב על מנת להגן מאינפלציה.
2. לגבי האג"ח שאני מחזיק. למיטב הבנתי, אם המטרה של החזקת אג"ח היא שמירה על ערך הכסף - כנראה שאעדיף אג"חים צמודים קצרי מועד 2-5 שנים (למשל הנייר: 5113329). עם זאת, אני כן רואה ערך להחזקת אג"חים ארוכים יותר שכן יכולים להביא תשואה חיובית נאה (יחסית לאג"ח) לאורך שנים עם כי הסיכון כמובן עולה.
שאלתי: האם זה הגיוני להמשיך להחזיק את הנייר הנוכחי של האג"ח (כל האג"ח הממשלתיות) ו"לחזק" את האג"ח הקצרות הצמודות? למשל הקרן הנוכחית 12% והקרן הצמודה 8% ?

הניירות הספצפיים בתיק:
image.png

נערך לאחרונה ב:
שינויים בתיק שחשבתי לעשות:
* לשנות תמהיל אג"חים - לתת יותר משקל לאג"ח צמוד קצר מועד
* להקטין את % האחזקה בנאסדאק לטובת סנופי
* להעיף את האחזקה בזהב, להגדיל מעט את האחזקה בקרן ריט
* להעיף את החזקה בקרן מחקה ת"א 35, להגדיל את האחזקה של מדינות מפותחות.
* הוספת נייר מחקה סנופי של ISHARES בחשבון הממוסה, על מנת לשמור על תמהיל של 20% השקעה בסנופי. (ה2% האלו עם השנים יגדלו וה18% של הקרן השתלמות יקטן)
* להקטנת הסיכוי-סיכון, להחליף את VBK ב VB באותו אחוז אחזקה. [במקום SMALL CAP GROWTH, פשוט כל ה SMALL CAP]

בסופו של דבר זה ייראה כך:
2.png

כמה יש לך בפנסיה/ביטוח מנהלים? זה שאתה מתעלם מהם זה נחמד אבל הם שם. אני מנחש שכרגע אתה באיזור ה85/15 בהקצאת הנכסים וככל שהזמן יעבור אתה תתכנס (אם תמשיך להתעלם) ל100 אחוז מניות. תריץ סימולציה באקסל ותראה

לא שזה רע. פשוט תכיר בזה, אתה תישן טוב בלילה?

כמה יש לך בפנסיה/ביטוח מנהלים? זה שאתה מתעלם מהם זה נחמד אבל הם שם. אני מנחש שכרגע אתה באיזור ה85/15 בהקצאת הנכסים וככל שהזמן יעבור אתה תתכנס (אם תמשיך להתעלם) ל100 אחוז מניות. תריץ סימולציה באקסל ותראה

לא שזה רע. פשוט תכיר בזה, אתה תישן טוב בלילה?
יש כ320K ש"ח בקרן פנסיה, שזה בערך 35% מכלל התיק.

לדעתי כן, אני יכול לישון טוב בלילה.
אחד, בגלל שכמו שאמרתי - מבחינתי הפנסיה תהיה כרית ביטחון (מבין שהיא יכולה להיות כרית גדולה למדיי והיא משמעותית). אבל לא הייתי רוצה להסתמך אם יהיה לי את הכסף הזה או לא.
שתיים, אני כן מאמין שבטווח של 30 שנים עד שאגיע לאזור גיל 60 וקרן הפנסיה תתחיל להיות נזילה - אפשר להניח (או לקוות) שהשוק יעלה.

אם זה באמת ל20 שנה, ויש לך סיבולת סבירה, הייתי שוקל להקטין את האחוז הסולידי בתיק מאוד עד כדי להגיע ל90-100% מניות אם לא יותר. על טווח של 20 שנה זאת אופציה כמעט שולטת.
באופן אישי הייתי מפשט מאוד את התיק.

אם זה באמת ל20 שנה, ויש לך סיבולת סבירה, הייתי שוקל להקטין את האחוז הסולידי בתיק מאוד עד כדי להגיע ל90-100% מניות אם לא יותר. על טווח של 20 שנה זאת אופציה כמעט שולטת.
קיבלתי. עם ההערה שלך ושל @אדון ארון - אם אשאיר את התמהיל הנוכחי ואוסיף להקצאה גם את כספי הפנסיות אני מגיע ל 86% מניות, 14% סולידי. אז נראה לי שסך הכל אני יכול להמשיך עם ההקצאה הנוכחית ולחיות איתה בשלום. עוד מספר שנים אתחיל להוסיף לחלק הסולידי.

באופן אישי הייתי מפשט מאוד את התיק.
איך למשל?

אופציה אחת שאני רואה:
כפי שניתן לראות יצא, אני משקיע ב-4 רכיבים שונים בארה"ב:
1 קרן השתלמות: מסלול מחקה S&P
3 ניירות: נאסדאק, SMALL CAP, MID CAP.

השאלה אם כדאי במקום שלושת הניירות האלו אני אקנה את VTI? מבחינת דמי ניהול ופישוט בטוח שכן.
מבחינת תשואות - עשיתי BACKTESTING על כל שוק ארה"ב VS. התמהיל הנוכחי של כל ה-4 וראיתי VS. התיק של הארי בראון (סתם כ REFERNCE).
אפשר לראות את התוצאות פה - התמהיל הזה מ2007 הוא העדיף. מבין שהעבר אינו אומר כלום על העתיד.

יש עוד דרכים שתוכל לחשוב עליהם?

סה"כ תיק סביר אבל נורא מסובך.
גם אני מסכים שלדעתי כדאי לפשט את כל התהליך ולעבור ל-2-3 ניירות סה"כ. אין סיבה לאזן כמות כזאת של ניירות.
עוד אפשרות היא לעבור לתיק של קרן 1 כמו זאת למשל:

ממה שאתה כותב נשמע ש:
- אתה לא באמת צריך רכיב שקלי כל כך משמעותי, בהינתן סיכון אינפלציה זה יכול להישחק אפילו יותר ממניות. נשמע שיש לך עבודה יציבה ומכניסה, הייתי משאיר רק את מה שנדרש כדי לצלוח אירוע כמו פיטורים.
- התיק די מסובך, וקורלטיבי עם עצמו (מלא flavors של FAANG וטכנולוגיה). כעובד טכנולוגי בעצמי תמיד ניסיתי להפחית חשיפה למניות טכנולוגיה כגידור לשפל שיכול להשפיע גם על התעסוקה שלי - כמובן טיפשי בדיעבד לעשור האחרון אבל נקודה למחשבה.
- הייתי חוסך יותר... לעבוד בהייטק ולחלום על פרישה בגיל 55 זה לא מספיק חותר לת״ש לדעתי. והתקופה בין עבודות מגיל 40+ באמת נהיית יותר ארוכה.

- אתה לא באמת צריך רכיב שקלי כל כך משמעותי, בהינתן סיכון אינפלציה זה יכול להישחק אפילו יותר ממניות. נשמע שיש לך עבודה יציבה ומכניסה, הייתי משאיר רק את מה שנדרש כדי לצלוח אירוע כמו פיטורים.
מה הכוונה הרכיב שקלי משמעותי כל כך? כוונתך היא שרוב הכסף שלי מושקע בניירות ישראלים בשקלים, וזו בעיה?
אתה חושב (בלי לייעץ ובלי להמליץ) באופן אישי שעדיף לקנות יותר ניירות דולריים?

- התיק די מסובך, וקורלטיבי עם עצמו (מלא flavors של FAANG וטכנולוגיה). כעובד טכנולוגי בעצמי תמיד ניסיתי להפחית חשיפה למניות טכנולוגיה כגידור לשפל שיכול להשפיע גם על התעסוקה שלי - כמובן טיפשי בדיעבד לעשור האחרון אבל נקודה למחשבה.
קיבלתי. לאור ההערות שלך ושל האחרים, עובד על תמהיל חדש. אעדכן.

קיבלתי. לאור ההערות שלך ושל האחרים, עובד על תמהיל חדש. אעדכן.
כתבת שאולי תרצה לעבור ל-IB בעתיד.
אם זה המצב ואתה רוצה לשמור על מקסימום גמישות - הייתי מוותר כנראה על השקעה בקרנות השקליות של בלאקרוק, ובוחר בקרנות דולריות כמו VWRA שאותן ניתן לנייד בקלות לברוקר זר.

לא תוכל להעביר ל-IB קרנות שקליות והבלאגן הבירוקרטי הכרוך בהמרה של הקרנות השקליות לגרסה הדולרית בשביל מעבר ל-IB לא שווה את זה.

כמובן, לא ממליץ ולא מייעץ.

מה הכוונה הרכיב שקלי משמעותי כל כך? כוונתך היא שרוב הכסף שלי מושקע בניירות ישראלים בשקלים, וזו בעיה?
אתה חושב (בלי לייעץ ובלי להמליץ) באופן אישי שעדיף לקנות יותר ניירות דולריים?
האמת שהתכוונתי ל-25 אחוז ששמת באג״ח / מק״מ. הייתי מחליף את זה במשהו שמגן מאינפלציה (הזהב וה-REIT נשמע בכיוון. קצת ביטקוין?) או במניות יותר ׳בטוחות׳ (דיבידנד?). למיטב הבנתי אג״ח צמוד הוא לא בהכרח מדהים בלהגן מאינפלציה, בניגוד למה שנשמע, תבדוק את הנושא (דוגמא להתנגדות פה)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
N הערכה מחדש - חוות דעת על תיק שוק ההון 25
S סוחר מתחיל - תיק עצמאי חוות דעת. שוק ההון 12
N תיק השקעות - חוות דעת שוק ההון 23
Y חוות דעת לפני פתיחת תיק שוק ההון 4
G חוות דעת על תיק השקעות (תיק פרטי, קה"ש, קופות גמל ופנסיה) שוק ההון 14
B חוות דעת על תיק לזוג בני 65 שוק ההון 7
א חוות דעת על תיק השקעות (תיק פרטי, קה"ש ופנסיה) שוק ההון 5
T תיק השקעות- חוות דעת שוק ההון 4
T חוות דעת על תיק השקעות שוק ההון 3
I חוות דעת לגבי תיק השקעות שוק ההון 17
א חוות דעת על תיק השקעות שוק ההון 13
B תיק השקעות ראשון - חוות דעת שוק ההון 4
G חוות דעת תיק ההשקעות הראשון שלי שוק ההון 2
T חוות דעת - תיק השקעות ראשון שלי שוק ההון 6
pasta חוות דעת על תיק השקעות חדש שוק ההון 11
D חוות דעת תיק השקעות - התיק של DOR22 שוק ההון 16
stamEhad חוות דעת על תיק השקעות ראשון לבת זוגי שוק ההון 14
Y חוות דעת על תיק השקעות פשוט מני"ע נסחרים בשקלים שוק ההון 3
A חוות דעת תיק השקעות ראשון שוק ההון 1
חורש חוות דעת על בניית תיק עם שילוב שוק מקומי שוק ההון 6
נ חוות דעת על תיק השקעות + שאלה על אג"ח שוק ההון 11
D חוות דעת על תיק השקעות ושאלה על איזון עם IRA שוק ההון 8
שיר הלל לטבע חוות דעת על תיק מנייתי שוק ההון 12
Y חוות דעת - תיק השקעות 2 מיליון שקל תוך 10 שנים שוק ההון 23
twister חוות דעת ראשונית על תיק שבניתי באמצעות החומרים מהבלוג והפורום שוק ההון 9
S חוות דעת על תכנון תיק השקעות שוק ההון 4
M חוות דעת על תיק השקעות חדש שוק ההון 20
ר חוות דעת על תיק חדש - מעבר מBlackRock לVanguard שוק ההון 35
ה תיק חדש|| חוות דעת לפני פתיחה שוק ההון 1
ק מבקש חוות דעת על תיק בהשראת Four pillars of investing שוק ההון 135
S חוות דעת על תיק פרטי + IRA שוק ההון 7
1337justme חוות דעת על תיק לפני קניה - חוזה אישי ראשוני שוק ההון 32
C חוות דעת לגבי תיק ואופן ההשקעה שלו שוק ההון 7
B אפיון תיק השקעות - חוות דעת שוק ההון 16
A חוות דעת לגבי תיק 50-50 שוק ההון 17
unrealx תיק השקעות מנוהל - חוות דעת? שוק ההון 2
I חוות דעת לגבי תיק ההשקעות ושאלה לגבי דיבידנדים שוק ההון 20