1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

חוויה של משקיע מתחיל בזמן הקורונה - 16% על ת"א 125 וקצת מדד הבנקים

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י investin, ‏9/6/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. Mr. Bigglesworth

Mr. Bigglesworth משתמש ותיק

אתה מתבלבל בין כלכלה ופיננסים.
    @investin
    זה שלקחת סיכון ויצאת מורווח לא אומר שהערכת את הסיכון נכון.
    זה שאנחנו אומרים שאתה טועה לא אומר שאנחנו צודקים רק שאתה לא משכנע.

כימאי אוהב/ת את זה.
  2. בוגל-ראש

בוגל-ראש משתמש סולידי

זה ממש לא מה שאנחנו חושבים (אם יורשה לענות בשמי ובשם שאר המתנגדים בשרשור). מבחינתי מדע הכלכלה יכול להיות מדע מחורבן/בינוני/מדהים.

ברור. אני מקווה מאוד (אם כי אני לא תמיד בטוח שאכן כך קורה בפועל) שחברי הכנסת ופקידי האוצר מסתמכים על היגיון בריא בקבלת החלטות לגבי מדיניות כלכלית.

אנחנו לא חושבים את זה.

מה ההבדל בין שני המקרים? למה היגיון בריא יכול לעזור בקבלת החלטות על מדיניות כלכלית אבל לא בתזמון/בחירה אקטיבית של מניות בשוק ההון?

שוב, הנה מקרים שבהם היגיון בריא בהחלט עוזר:
    - להבין שרוב הסיכויים שנבחרת ברזיל תנצח את נבחרת ישראל בכדורגל.
    - להבין שכדאי לשים שומר טוב על לברון ג'יימס כשאתה משחק נגד הלוס אנגל'ס לייקרס

מקרים שבהם ההגיון הבריא לא עוזר:
    - להחליט על מי להמר במשחק בין נבחרת ברזיל לישראל (כשברזיל מקבלת למשל 92% לנצח).
    - להמר האם לוס אנג'לס לייקרס יקחו את אליפות ה-NBA (כשסוכני ההימורים נותנים להם כרגע נגיד 30%)

מה ההבדל בין השניים?
    במקרה השני, המחיר של ההימור נקבע ע"י הידע המשקולל של מס' גדול של מומחים בעלי כישרון וניסיון. לכן כדי שההיגיון הבריא שלך יתרום הוא צריך לנצח את הדעה המשוקללת של המומחים הטובים ביותר.

3. איש ירח

איש ירח משתמש ותיק

@investin, המדע שאנחנו מתייחסים אליו זה מתימטיקה לא כלכלה.
    תת ענפים: סטטיסטיקה וההסתברות, תורת המשחקים.
    צא ולמד וקרא את הפוסט הזה

4. investin

investin משתמש סולידי

"הבעיה הכי גדולה שלנו זו התודעה. בתל אביב למשל יש ממש הכחשת קורונה", הוא מודה בראיון ל–Markerweek. "אנחנו נעים על הטווח שבין חרדה לאופוריה. היינו בחרדה, עכשיו אנחנו באופוריה — והמגפה מתפשטת דרך ה–30% שלא מצייתים למגבלות. קיוויתי שנהיה במקדם הדבקה של בין 1 ל–1.2, אבל עכשיו אנחנו כנראה ב–1.5 וזה רע מאוד".
    (משה בר סימן טוב, הכתבה בראש דה-מרקר עכשיו).

אני אחזור שוב על הטענה שלי: ניתן לנצל אינטואיציה בשוק ההון. לעולם לא תדעו אם האינטואיציה שלכם הייתה נכונה או מוטעית (כי התוצאה לא רלוונטית), צריך בטחון גדול מספיק בשיפוטים כדי להצדיק לסטות מתכנית ההשקעה 'שבשגרה' שלך (שאנחנו יודעים מראש שיש לה תוחלת חיובית), וקיבה חזקה כדי להצדיק את עצמך בפני עצמך בדיעבד גם כשהשוק פונה לכיוון שונה.
    אבל אפשר לנצל אינטואיציה בשוק ההון. זו דרך לגיטימית להשקיע.
    זה כל מה שטענתי מההתחלה.
    ונראה לי דווקא שרוב האנשים, ואפילו רובכם, מסכימים עם זה.
    לייחס לי יותר מזה הוא על אחריותכם בלבד.

העובדה שחלק מהמגיבים לא מסכימים איתי היא לא תקלה, זה דבר שנובע מפער בתפיסת העולם. ספציפית, נדמה לי, פער במידת הרציונליות\מומחיות\כשרון שכל אחד מאתנו מייחס לשחקנים בשוק.
    אלה דברים שקשה, אולי בלתי אפשרי, להתווכח עליהם, כי אלה בבחינת הנחות בסיס\אקסיומות על טבע האדם.
    זה בסדר לא להסכים.

אם לא שכנעתי מגיב מסויים - זה גם בסדר. למשל, אם אתם לא שותפים לתחושת הבטן שלי שמשבר הקורונה מציג דפוס של חרדה\אופוריה, או שלדעתכם תחושת הבטן לא עד כדי כך חזקה ככה שהיא מצדיקה סטייה מתכנית ההשקעה, או שהיא מסיבה כלשהי לא רלוונטית אל שוק ההון - זה גם בסדר.
    לכל אחד יש רשות ואפילו חובה בפני עצמו להשקיע את הכסף שלו לפי מיטב הבנתו ותפיסת העולם שלו.
    הדבר היחיד שניסיתי 'לנקב' זה את התפיסה שזו לא דרך לגיטימית להשקיע.
    אם אתם מסכימים שיש לזה הצדקה אבל רק בסיטואציות מסויימות (נגיד, ספורות בחיים) או רק ביחס לחלק מאוד מצומצם מהתיק - אז אולי אנחנו בעצם מסכימים על הכל, כי הטיעון הוא עקרוני.
    אבל גם אם לא - זה בסדר.

אני מסכם כי נדמה לי שרוב הטיעונים כבר הועלו וקיבלו את טיעוני הנגד שלהם.
    ושוב, אני הפקתי מכאן המון, זה חידד לי את מה שחשבתי והציג לי חזק מול הפנים ביקורות והערות שאני צריך לקחת בחשבון יותר.
    (למשל - אכן היה נכון לצאת? לא בטוח).

ערב טוב לכולם!

5. איש ירח

איש ירח משתמש ותיק

העובדה שחלק לא מסכימים איתך היא לא תקלה אלא השוק עצמו. אם כולם היו מסכימים איתך, אז מי היה מוכר לך?
    עכשיו, לי לא בדיוק ברור מה זו אינטואיציה אבל, קבל סיפור איך קניתי בזול ומכרתי (כמעט) בשיא.
    לפני כמה שנים כשרק התחלתי להשקיע, בחרתי מניית דיבידנד באחוז ניכר מהתיק. המנייה צמחה וצמחה והדיבידנד גדל. עם הזמן, עשיתיי חושבים, והבנתי שבחירת מנייה בודדת לא מתאימה לי והשקעתי את שאר הכסף במדדים. סך הנכסים היה מאוזן לפי הקצאת הנכסים שקבעתי ככה שאחוז המניות בתיק מתאים לשקט הנפשי שלי וכולנו ישנים טוב בלילה.
    כאשר הפלח המנייתי צמח, נוצר לי צורך באיזון וההפקדות השוטפות כבר לא הספיקו ולכן נאלצתי למכור. למה "נאלצתי" כי היה מדובר בחבות מס ניכרת.
    כאן, החלטתי לפעול לפי התכנית לצמצם את האחוז של אותה מניית דיבידנד בודדת זאת למרות שבאותה תקופה היא מה שנקרא בלשון העם "טסה".
    מה שקרה בפועל הוא, שזמן קצר אח"כ הגיעה הקורונה והמנייה "התרסקה" ב- 30% ולא עלתה מאז.
    מסקנה: תפעל לפי התכנית. התנועות בשוק הן צפויות רק העיתוי והעוצמה שלהן לא ידועות. אלה לא הפתעות לכן, הסיכוי שההחלטות שתקבל בזמן רגוע יהיו יותר רווחיות מאשר החלטות שתקבל לפי גחמות.

6. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש בכיר

כל פעם שאני רואה מישהו כותב "מדע הכלכלה" אני מצחקק, ומשעשע שדווקא אתה בהודעה הזו בחרת להשתמש בביטוי הזה. שמעתי את הביטוי הזה פעם ראשונה לפני כמה חודשים והגבתי בנחרת צחוק לא הכי מנומסת - זה פשוט תפס אותי בהפתעה.

כל מה שאני זוכר ממבוא לכלכלה ב' (מבוא למאקרו) זה המודל הקיינסיאני. אני גם זוכר התמרמרות רבתי בשנה א' של התואר הראשון ששמים דגש כל כך גדול עליו ולא לומדים עוד מודלים, כך שלא ברורה לי הטענה שלך שלא שומעים עליו בלימודים.
    השנה תיקנו את זה בהר הצופים, וממה שאני מבין מחבר שמתרגל אותם עושים חצי קיינס וחצי סולו, מה שאמור לפנות את החלק של סולו מהקורס מאקרו של שנה ב' לדברים אחרים. יהיה מעניין מה ילמדו אותם במקום.

אני גם לא חושב שמישהו טען בשרשור הזה שכלכלה זה מדע מדויק כמו פיזיקה. בכללי, אני לא מכיר כלכלנים שיטענו את זה (אוקיי, למעט אחד, אבל הוא חולה סג"מת ויעבור לו אני מאמין).

*גילוי נאות: בעל תואר ראשון בכלכלה, סטודנט לתואר שני בכלכלה, עובד בארגון כלכלי גדול עם הרבה כלכלנים.

7. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש בכיר

הדיון הזה מת בשנות החמישים של המאה הקודמת. כשהארי מרקוביץ' הגיש את עבודת הדוקטורט שלו בשיקגו המנחה שלו (אחד בשם מילטון פרידמן) אמר שהוא לא יודע אם אפשר להעניק לו ד"ר לכלכלה כי פיננסים זה לא באמת כלכלה. בסוף הוא קיבל את הדוקטורט, וגם קיבל פרס נובל על העבודה הזו.
    בלק שולס ומרטון גם לא כלכלנים בעיניך, כי הם אנשי מימון? גם הם למשל זוכי פרס נובל בכלכלה.

מימון זה תחום במיקרו כלכלה, אל תיתן לעובדה שזה מחלקה נפרדת באוניברסיטה לבלבל אותך. אנשי מימון הם כלכלנים לכל דבר ועניין, הכלים הם כלים כלכליים והעקרונות הם עקרונות כלכליים. המחקר בתחום נעשה בכלים כלכליים-אקונומטריים בלבד. אני יכול להמשיך אבל נראה לי שהפואנטה ברורה.

investin ו-Mr. Bigglesworth אוהבים את זה.
  8. Mr. Bigglesworth

Mr. Bigglesworth משתמש ותיק

@נעם בלה בלה
    הייתי עורך את ההודעה אבל כבר לא ניתן
    האם המינוח:
    "אתה מתבלבל בין תיאוריה כלכלית והמדדים בבורסה" מקובל או שהחפיפה והזיקה כ"כ גדולה שגם זה לא מדויק?

ניצן המצוין ו-נעם בלה בלה אוהבים את זה.
  9. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש בכיר

לזה אני מסכים. בין התאוריה לפרקטיקה פער עצום.

Mr. Bigglesworth אוהב/ת את זה.
  10. TheNoob

TheNoob משתמש סולידי

ש
    מעו הדיון מעולה, בעיקר כי פות״ש פתוח לביקורת ובאמת משקיע בתגובות בתבונה. אני חייב לשתף: אני בזכות המשבר דווקא עשיתי ״מכה״ יפה לא על סכום זניח של 10k, אלא מיליון וחצי שחיכיתי להזדמנות להעביר לאפיק השקעה עם פחות דמי ניהול, ולהורדת הסיכון לקראת קניית דירה. לכן מכרתי את כל התיק כשהמחלה התחילה לתת אותות בסין בלבד (היה לי ברור מלמידה עמוקה של מה שקורה שם שהיא מהר מאוד תבוא לנשוך אותנו בטוסיק). שבועיים אחרי שמכרתי הנפילות החדות החלו. אחרי שלושה חודשים הייתה לי את אותה אינטואיציה שפות״ש מתאר וקניתי בסכום שש-ספרתי (בטווח הנמוך) קרן סל עולמית. יצא שתפסתי אותה בדיוק בשפל. לפני כמה ימים אחרי תשואה של 30% חשבתי למכור אבל החלטתי להרגיע עם התזמונים כי אני בכל זאת סולידי בנפשי :)

לסיכום, לנצל ירידות יוצאות דופן כאלו זה אמנם משהו יחסית נדיר, אבל בהחלט זה יכול להניב תשואה יפה מאוד. אני לא מרגיש שעכשיו אני מאסטר והבטחון העצמי שלי לא זינק לרמה מסוכנת, אבל אני בהחלט מתחבר לטענה שאינטואיציה היא דבר שכדאי להשתמש בו ולא להדחיקו.

11. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

לא מלמדים בתואר לכלכלה שאין פרס נובל לכלכלה?

Paranoid ו-Mr. Bigglesworth אוהבים את זה.
  12. נעם בלה בלה

נעם בלה בלה משתמש בכיר

לא מלמדים בקורס הכנת קפה שחור שקטנוניות זה מטרחן?

Mr. Bigglesworth אוהב/ת את זה.
  13. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

ציינת את זה כ"דגש חשוב" לנקודה שלך, אבל מה שציינת שגוי, אז תיקנתי אותך

בקורס הכנת קפה שחור קטנונייים על הכל, ולא מטרחנות, אלא ממקצועיות
    מקווה שזה ענה על השאלה שלך

14. Paranoid

Paranoid משתמש ותיק

אם רק היית יודע מה עוד לא מלמדים בתואר בכלכלה...
    אבל מה שיותר מזעזע בעיניי זה דווקא מה שכן.

קפה שחור אוהב/ת את זה.
  15. yahud

yahud משתמש ותיק

בן אדם מקביל אחר (שכמובן לא כותב פה תגובה, כי הוא בצד המפסיד) הלך אחרי האינטואיציה שלו, קנה בכמה מיליונים בדיוק לפני הירידה הגדולה, והאינטואיציה וההיגיון שלו אמרו לו שדווקא ב20 למרץ זה הזמן הכי הגיוני למכור בו הכל, כי אנחנו הולכים לתהום כמובן (היה כתוב בדה-מרקר).

מפה לשם גם הסיפור שלו וגם הסיפור שלך לא רלוונטים לשום בן אדם אחר פה שמחליט לעשות משהו הגיוני עם הכסף שלו, כי הדרך שלך ושלו לא מגובת עי שום מתמטיקה, שום מחקר, ושום היגיון שיכול לעזור לנו לעשות מהלך כזה שוב בעתיד.
    מהנתונים שיש לי אני מגיע למסקנה שהפוסט הזה רק מטעה.

אלישבע ו-Modric19 אוהבים את זה.
  16. ניצן המצוין

ניצן המצוין משתמש ותיק

במקרה ובגלל הקורונה השוק היה במצב של L , ירידות חדות ואז יציבות לשנים עד שנמצא פתרון למשבר,
    האם שרשור כזה היה נפתח?
    או שהיו עולים שרשורים על חסרונות ההשקעה לטווח רחוק, ומדוע השוק לא עולה?

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
התערבות ממשלתית בשוק פינת המשקיעים ‏לפני 26 דקות
איך נמנעים מתשלום מס? פינת המשקיעים ‏לפני 26 דקות
מה אתם עושים עם החיסכון שלכם בימים של אינפלציה צפויה? פינת המשקיעים ‏אתמול ב- 18:20
דירוג האשראי של ישראל פינת המשקיעים ‏ביום שבת ב- 21:30
אז מה עושים עם פנסיה משלימה? פינת המשקיעים ‏ביום חמישי ב- 23:10
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.