זה נכון שאפשר לטהר מים מזוהמים שיהיו ראויים לשתיה ע"י כלור?

הנושא בפורום 'אוף טופיק' פורסם ע"י Lian, ‏1/7/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. Lian

Lian משתמש ותיק

ידיד אמר לי שאכן אפשרי. לא זוכרת את המינון במדויק, כמה טיפות לכל 1 ליטר של מים. לי, אישית, זה נשמע תמוהה!
    כלור?
    ממש כלור האקונומיקה שיש לנו בבית?! זאת עם הריח החריף והבלתי נסבל?
    אשמח לדעת עוד מישהו שמע על זה? זה נשמע לכם בכלל הגיוני? הרי אקונומיקה היא רעל. פשוטו כמשמעו - רעל.

2. Delver

Delver משתמש ותיק

תחפשי בגוגל "טבליות טיהור מים", מקובל מאוד להשתמש בהם בטיולים כשאין גישה למים "אמינים". וכן, יש גם כזה שבא בטיפות.

3. יורן

יורן משתמש סולידי

לעתים משתמשים בתהליכי טיהור מים גם בכלור חופשי (=באקונומיקה) בריכוזים מאוד קטנים של עד 1 חלקי מליון לחיטוי מים (מנגיפים וחיידקים פאטוגניים) שהצליחו לעבור את כל שלבי הטיהור המוקדמים. לאחר זמן מה הכלור מתנדף והמים מטוהרים אבל בין זה לבין אמירה כללית שניתן לשתות מים מזוהמים שטופטופו אליהם כמה טיפות אקונומיקה אין כלום ושום דבר ואת סתם תסכני את עצמך בהרעלה אם תעשי זאת

Mr. Bigglesworth אוהב/ת את זה.
  4. yossik

yossik מודרטור

5. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

אז מה שהיא רעל?
    'אקונומיקה' מאוד רעילה לרוב סוגי החיידקים והוירוסים, ולא כל כך רעילה לבני אדם. בכמויות קטנות וריכוזים קטנים אקונומיקה לא תפגע בך.

בגדול פשוט מנצלים את הפער בריכוז שמסוכן לחיידקים לעומת בני אדם.

ראוי לציין שכל המים בברזים בישראל מכילים כלור בתור אמצעי לטהר אותם, ולשמור עליהם כאלה. את יכולה להריח את זה...

בכל מקרה, אקונומיקה ביתית, זה לא אמצעי מתאים לדברים כאלה (אולי כשממש אין ברירה), כי קשה לשלוט על המינון המדוייק. וזה קריטי. מעט מידי לא יטהר, הרבה מידי יטהר אותך. אפשר למצוא באינטרנט הוראות טובות איך לטהר מים עם כלור, ועם איזה אמצעים, כולל אקונומיקה ביתית. אבל שוב, אקונומיקה זה לממש חירום.

עוד ראוי לציין, שיש סוגים מסוימים של חיידקים, שהם עמידים לכלור, ונפוצים במים עומדים. אז השיטה ממש לא 100% ויש סיכון מסוים בהסתמכות עליה.

ואגב, אפשר לטהר ככה גם פירות וירקות. שוב אם יודעים מה עושים ואיך, כי גם חשוב לדאוג שיהיה מספיק כלור, והוא נאבד בתהליך.

זה בגדול התרכובות שמשתמשים בהן:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_hypochlorite

https://en.wikipedia.org/wiki/Calcium_hypochlorite

ImCarryGG, Mr. Bigglesworth ו-חתול לילה אוהבים את זה.
  6. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

7. Mr. Bigglesworth

Mr. Bigglesworth משתמש ותיק

חשוב לי לציין כי זה לא עלה פה בנושא בכלל.
    אם יש חומרים מזהמים במים הכלור לא יעשה להם כלום (אולי תגובה כימית? יתקנו אותי המומחים)
    הוא כן עשוי לעזור במניעת מחלות מדבקות, בשימוש נכון כפי שתואר לעיל.

8. דאניל

דאניל משתמש ותיק

לא לשתות אקונומיקה!

אקונומיקה זה לא כלור. אקונומיקה היא מחמצן חזק המכיל כלור. אפשר לחטא איתה, אבל היא מסוכנת מאוד לשתייה.
    הכלור נמצא בנוזלים כמומס אניוני (כמו בהמסת מלח בישול במים, למשל). במצבו הנייטרלי, הכלור הוא גז רעיל ומסוכן, והוא הסיבה לכך שאסור לערבב אקונומיקה עם חומצה (התגובה ביניהן עלולה לפלוט גז כלור).

המלח הכלורי הנמצא בטבליות חיטוי מים לא כל כך נחמד, אבל במינונים הנכונים הוא כנראה לא מזיק.

9. משה

משה משתמש ותיק

נקודה טובה. צריך להבדיל בין זיהומים ביולוגים שאותם הכלור עשוי להרוג לזיהומים כימיים שצריכים אסטרטגיות טיפול אחרות.

דאניל אוהב/ת את זה.
  10. yossik

yossik מודרטור

*** אזהרה ***
    מכיוון שמדובר בבריאות + חומרים כימיים אז בבקשה לא לזרוק את שני השנקל שלכם ללא רפרנט ממקור מוסמך.
    עצה ו/או חוות לא אמינה ולא מגובה שיכולה לפגוע בבריאות הציבור עלולה לגרור לתביעה משפטית.

11. דאניל

דאניל משתמש ותיק

על המיכל של האקונומיקה כתוב לא לשתות...

12. ביולוג ירושלמי

ביולוג ירושלמי משתמש בכיר

בגלל שיוסי קרא לי, אז הגעתי מהאוב. די נוח לי שם אז אני לא קורא התראות ומופיע יותר מדי (מבקש סליחה מראש מהמתגעגעים).

אני מניח שהשאלה כללית ואינה מצריכה חפירה ו/או דיון 4 על 4 ו/או ניתוח מעמיק של מחקרים מ- PubMed עם מראי מקום למאמרים.
    וגם, מבקש סליחה #2 מראש, אבל אני לפחות לא רואה פה שאלה אמיתית.
    התשובה שלי היא:
    אקונומיקה היא לא "כלור".
    אקונומיקה היא כן תמיסה עם צורון כימי שחלק ממנו מכיל יון/יונים של כלור. היא גם מכילה "סודה קאוסטית" שפותחת סתימות בצנרות.
    אקונומיקה בהחלט תטהר את המים מזיהומים ביולוגיים/אורגניים, אלא מה... רק שהיא כנראה שלא תעשה אותם ראויה לשתיה.
    התשובה הנוספת היא לא. זה לא נשמע לי הגיוני ואני גם לא רואה מצב אפוקליפטי בו זה כן יישמע לי הגיוני.
    והערת אגב, פרס דארווין מחכה בסבלנות. ואף פעם אין מספיק ממנו.

חוזר למערה.
    ד"ש.

מתכנת, Leo1, ImCarryGG ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.