• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות לגבי תיק מניות עולמי עם מספר ETF, וחוות דעת כללית על התיק

נמר הכסף

משתמש רשום
דירוג
9
אמ;לק: מתלבטת איך לאזן תיק מניות עולמי כאשר חלק גדול עדיין נמצא בקופת גמל פנסיונית נזילה על S&P 500, ומחפש חוות דעת על תיק ההשקעה שלי.

היי ושלום לכל חברי הפורום.
קודם כל תודה רבה על כל הידע שאתם חולקים פה ועל הרעיונות והדיוניים שעולים פה. קראתי לא מעט דיונים בפורום וגם פוסטים של הסולידית ובעוד מקומות. (תודה רבה גם לסולידית כמובן על הפוסטים הנפלאים ועל ההנגשה של שוק ההון להרבה אנשים).

רציתי לחלוק איתכם את התיק ההתחלתי שלי ולשמוע דעות, מחשבות, ביקורת בונה או סתם קטילה של התיק (אין לי בעיה, לא נעלב בכלל). המטרה בתקווה גדולה היא להשקיעה שנים רבות בפריסה רחבה על שוק המניות והגעה לעצמאות כלכלית מוקדת.

כמה פרטים לפני כן: אני כמעט בן 27. מובטל עקב הקורנה, גר כרגע אצל ההורים אז אין הרבה הוצאות אבל גם מאמין שהמצב ישתנה בשנה הקרובה. לא יודע כרגע אבל מעריך שחסכון עקרוני לשנה שנתיים הקרובות יהיה כ-30-40 אש"ח בשנה.

לפני שהיה לי ידע, התחלתי להשקיע באמצעות קופת גמל להשקעה (ילין לפידות ד"נ 0.78%). כרגע יש שם כ-50 אש"ח. בנוסף יש לי קופת גמל פנסיונית עצמאית נזילה (ישנה, לפני התיקונים של 2008) שבה כ-55 אש"ח.

התחלתי להשקיע לפני שנה וקצת בתחילת הקורנה, דבר שגרם ל-Miss timing בקופת הגמל להשקעה (הכסף שנכנס נחתך כמעט מיידית ב-25%) ו-timing מדהים בקופת הגמל הפנסיונית (העברתי אותה ממסלול כללי למסלול מנייתי בדיוק אחרי הנפילה). איזה דרך להתחיל את המסע ;)

בכל מקרה עכשיו אני יותר מודע לאפשרויות, פתחתי בנתיים תיק השקעות פרטי בפסגות (מאמין שיעבור ל-IB בשנה שנתיים הקרובות) ואני מעוניין להעביר את החלק שנמצא כרגע בקופת הגמל להשקעה לתיק ההשקעות שלי.

ממה שקראתי ואני מבין אין ממש אופציה מוצלחת להשקעה קצרה/בינונית (מלבד פק"מים למינהם שנראים לי קצת כמו בזבוז כרגע) בגלל מצב הריבית הנוכחית, ולכן שוקל להשאיר חלק מהכסף שכרגע מושקע בילין כמזומן ואת השאר להשקיע בתיק (כסף שמבחינתי לא קיים כרגע, ואני לא מתכוון לגעת בו בזמן הקרוב או הבינוני, בתקווה). חושב שאין ממש צורך בקרן למצב חירום לפחות כעת, מפני שאם באמת יקרה מצב חירום אני יכול להשאיל כסף מההורים (במצב כלכלי עמיד בהחלט) או לקחת הלוואה מהבנק..

חלוקה של כלל הסכף שלי:

סה"כ הכספים 178,000 ש"ח

31% קופת גמל פנסיונית על ה-S&P500. כ-55,000 ש"ח.

27% קופת גמל להשקעה (75% מניות 25% אג"ח) 48,000.

15% EQAC – נסדא"ק 100 27,000.

9% VWCG – אירופה 16,000.

9% WSML – מניות קטנות פיזור עולמי 16,000.

9% EIMI – שווקים מתעוררים 16,000.

מודע לכך שכרגע כרבע מהתיק נמצא על חלק יותר ספקולטיבי (נסדא"ק + מניות קטנות), מתכוון לצמצם בזמן בקרוב את החלק הזה באמצעות הפקדות לחלקים האחרים של התיק (לא באמצעות מכירה).

השאלה שלי היא האם לפי חצי השנקל שלכם כדאי לפשט את התיק לשתי ני"ע או להשאיר אותו מחולק למספר ני"ע רחב יותר? האפשרויות הן:

1. VHVE ו – EIMI. ביחס של 1:10 לטובת VHVE ד"נ 0.125%

2. ני"ע על אירופה, אמריקה, אסיה ללא יפן, יפן ושווקים מתעוררים. ד"נ 0.103%.

אני מודע לכך שבאפשרות הראשונה הם לא ETFים שמשלמים אחד את השני, ולכן יש פה יצוג כפול של דרום קוריאה. לא חושב שזה עד כדי כך מפריעה, ומתלבט האם זה שווה את החיסכון בדמי הניהול ביחס ל- VFEA (0.22%) הכלל עולמית של ואנגרד. ואולי יש עוד הבדלים שלא ראיתי?

העניין הוא שקופת הגמל הפנסיונית שלי נמצאת על ה- S&P 500 וכרגע היא תישאר כך, אולי עד שיצעו מוצר מחקה מדד כלל עולמי דומה בתנאים טובים ולכן אין לי דרך להיות מפוזר בצורה עולמית עם שני ה-ETF הנ"ל.

יותר קל ליצור תיק מפוזר עולמית מדויק ככל האפשר באמצעות ריבוי ה ETFים (נניח 5 כאלו עם יפן ואסיה ללא יפן).

אך מצד שני נראה לי נחמד ליצור כיסוי עולמי רחב באמצעות שתי ני"ע בלבד, דבר שמקל על הרכישות והאיזונים (כרגע אין לי סכומים גדולים להכניס כל רבעון, ובמקרה של ריבוי ני"ע איזון התיק יקח לי כשנה וחצי ואולי יוצר התלבטות מיותרת של איפה להשקיעה את הכסף ומתי). הבעיה פה היא שיוצר חוסר איזון לטובת ארה"ב (בגלל הגמל הפנסיונית). בנוסף, לכאורה אני מפסיד את האופציה של איזון כל חלק בתיק כאשר הוא נמצא בשפל כלשהו (לקנות בזול, למכור ביוקר וכו').

אני חושב שהכי חשוב כרגע זה ליצור תוכנית פעולה טובה לזמן הקרוב ולפעול לפיה בלי קשר למצב השוק, ולהרגשה האישית שלי לגבי מצב השוק.

(כמובן שלא מבקש שום המלצה ספציפית, רק מעוניין לשמוע את הרעיונות והתובנות שלכם בנושא. אני אדם מבוגר, ולוקח אחריות מלאה על ההחלטות הפננסיות שלי).

תודה רבה אם קראתם את כל הפוסט הארוך הזה, ומצפה לשמוע מה אתם חושבים.

נמר הכסף.>:D

קראת את הפוסט הזה?

חוץ מזה
נראה לי שקודם כל תדע מה צפי ההכנסות שלך כאשר תמצא עבודה, הרי לא סביר שהתיק שלך יהיה בהשקעה כאשר אתה צריך לבקש כסף מההורים לחיות. לכן אני כן חושב שתחזיק כסף נזיל לצריכה למספר חודשים לפחות עד שתמצא עבודה.
וגם מה התוכניות שלך לעתיד, איזה מקצוע יש או אתה רוצה, האם צריך כסף ללימודים\לעסק, האם מתכנן להתחתן\ילדים, בהנחה שאחד מהדברים האלו צפויים לקרות בשנים הקרובות רצוי השקעה פחות ספקולטיבית אחרת תאלץ למכור בהפסד.

קראת את הפוסט הזה?

חוץ מזה
נראה לי שקודם כל תדע מה צפי ההכנסות שלך כאשר תמצא עבודה, הרי לא סביר שהתיק שלך יהיה בהשקעה כאשר אתה צריך לבקש כסף מההורים לחיות. לכן אני כן חושב שתחזיק כסף נזיל לצריכה למספר חודשים לפחות עד שתמצא עבודה.
וגם מה התוכניות שלך לעתיד, איזה מקצוע יש או אתה רוצה, האם צריך כסף ללימודים\לעסק, האם מתכנן להתחתן\ילדים, בהנחה שאחד מהדברים האלו צפויים לקרות בשנים הקרובות רצוי השקעה פחות ספקולטיבית אחרת תאלץ למכור בהפסד.
כן קראתי את הפוסט בעבר, וקראתי אותו פעם נוספת עכשיו ואני מסכים שבמידה מסויימת לבחירת ני"ע הספציפים יש חשיבות לא הכי עליונה בתיק ההשקעות, אך אני מאמין שעבדתי על כל השלבים שלפני (חוץ מהגדלת שיעור החיסכון שצריכה לקרות כל הזמן כמובן, ובקרוב מאוד אני מקווה שנחזור להגדיל אותו) ויש לי הרגשה שיש לזה קצת אפקט פסיכולוגי של מיקוד התיק והמטרה (ובכך מצמם התלבטויות מיותרות של מה ומתי לקנות) לפחות לזמן הקרוב, ובכך מוריד לי את זה מהראש ומאפשר לי להשקיעה פסיבית, ולהתמקד בדברים יותר חשובים כמו הגדלת הכנסה.

אני לא מבקש כרגע כסף מההורים למחייה אבל אני מבין את כוונתך, יכול להיות שבאמת כדאי סכום יותר משמעותי במזומן, או השקעה קצרת טווח? (ראיתי פק"מ שנותן פחות מאחוז לשנה עם אופציות יצאה כל 3 חודשים, או 0.2%+מדד, לא אופציות אטרקטביות במיוחד אבל אולי זה מה יש. האם יש עוד כיוונים להשקעה שכזו?).
אני גם לא בטוח כרגע כמה אני עולה לעצמי בחודש, למרות שאני לא בזבזן בשום צורה ועם מודעות כלכלית גבוהה, לכן אני בטוח שלא יעלה לעצמי יותר מההכנסות שלי.

לא מתכנן להתחתן/להביא ילדים בזמן הקרוב.

באמת נמצא כרגע בהתלבטות האם ללכת ללימודים ובאיזה תחום, למדתי מוזיקה בעבר ויכול להעביר שיעורים פרטיים (אולי יחזור להיות קצת יותר רלוונטי בחודשים הקרובים, בגלל מצב החיסונים וכו').

תמיד הייתה לי חיבה למדעים ואומנות, ומספרים וחישובים באו לי די בקלות (לא יודע אם זה באמת מתרגם לרמה אקדמית) וגם לא בטוח בכלל שמתחשק לי לשבת במשרד במשרת מתכנת ל 15-20 שנה הקרובות בעבודה שאני לא יודע אם אסבול ממנה או לא.. (לא בטוח שמתאים לי, יש כמה בני משפחה בתחום ומהבנתי העבודה די אינטנסיבית ושוחקת).

אבל גם במצב של חוסר וודאות אני מאמין שלא כדי לתת ל 180 אש"ח לשבת להם ככה סתם בצד, אז אולי חלק מהשאלה צריכה להיות איזה סכום אני מוכן להשקיע לטווח ארוך (ושלא יגרום לי לבכות בתנוחת עובר גם אם הוא נחתך ב 40%) ומה לשמור כחלק יותר נזיל?

תודה רבה על ההתיחסות.:)

נערך לאחרונה ב:
אבל גם במצב של חוסר וודאות אני מאמין שלא כדי לתת ל 180 אש"ח לשבת להם ככה סתם בצד, אז אולי חלק מהשאלה צריכה להיות איזה סכום אני מוכן להשקיע לטווח ארוך (ושלא יגרום לי לבכות בתנוחת עובר גם אם הוא נחתך ב 40%) ומה לשמור כחלק יותר נזיל?
נשמע שאתה מתמקד בשאלה המתאימה. בנוסף לסכומים נמוכים פיזור לכל כך הרבה קרנות מיותר, בחר 2-4 ואת שאר הקרנות תקנה כאשר תרוויח יותר כסף (מחיסכון או השקעה מוצלחת) זה גם יתן מוטיבציה להשקעה לטווח ארוך.

אמ;לק: מתלבטת איך לאזן תיק מניות עולמי כאשר חלק גדול עדיין נמצא בקופת גמל פנסיונית נזילה על S&P 500, ומחפש חוות דעת על תיק ההשקעה שלי.
מתלבט, אני מניח?
לא נראה שהתיק הנוכחי, או האפשרויות שהצעת, מתמקדים בלתת 'משקולת-נגד' לS&P500 במטרה להשיג חשיפה שקולה למדד עולמי כמו בACWI.
ולדעת רבים בפורום זה רק גורם כאב ראש - אז שיהיה קצת משקל עודף לS&P, זה לא נורא.

היי ושלום לכל חברי הפורום.
קודם כל תודה רבה על כל הידע שאתם חולקים פה ועל הרעיונות והדיוניים שעולים פה. קראתי לא מעט דיונים בפורום וגם פוסטים של הסולידית ובעוד מקומות. (תודה רבה גם לסולידית כמובן על הפוסטים הנפלאים ועל ההנגשה של שוק ההון להרבה אנשים).

רציתי לחלוק איתכם את התיק ההתחלתי שלי ולשמוע דעות, מחשבות, ביקורת בונה או סתם קטילה של התיק (אין לי בעיה, לא נעלב בכלל). המטרה בתקווה גדולה היא להשקיעה שנים רבות בפריסה רחבה על שוק המניות והגעה לעצמאות כלכלית מוקדת.

כמה פרטים לפני כן: אני כמעט בן 27. מובטל עקב הקורנה, גר כרגע אצל ההורים אז אין הרבה הוצאות אבל גם מאמין שהמצב ישתנה בשנה הקרובה. לא יודע כרגע אבל מעריך שחסכון עקרוני לשנה שנתיים הקרובות יהיה כ-30-40 אש"ח בשנה.

לפני שהיה לי ידע, התחלתי להשקיע באמצעות קופת גמל להשקעה (ילין לפידות ד"נ 0.78%). כרגע יש שם כ-50 אש"ח. בנוסף יש לי קופת גמל פנסיונית עצמאית נזילה (ישנה, לפני התיקונים של 2008) שבה כ-55 אש"ח.

התחלתי להשקיע לפני שנה וקצת בתחילת הקורנה, דבר שגרם ל-Miss timing בקופת הגמל להשקעה (הכסף שנכנס נחתך כמעט מיידית ב-25%) ו-timing מדהים בקופת הגמל הפנסיונית (העברתי אותה ממסלול כללי למסלול מנייתי בדיוק אחרי הנפילה). איזה דרך להתחיל את המסע ;)

בכל מקרה עכשיו אני יותר מודע לאפשרויות, פתחתי בנתיים תיק השקעות פרטי בפסגות (מאמין שיעבור ל-IB בשנה שנתיים הקרובות) ואני מעוניין להעביר את החלק שנמצא כרגע בקופת הגמל להשקעה לתיק ההשקעות שלי.

ממה שקראתי ואני מבין אין ממש אופציה מוצלחת להשקעה קצרה/בינונית (מלבד פק"מים למינהם שנראים לי קצת כמו בזבוז כרגע) בגלל מצב הריבית הנוכחית, ולכן שוקל להשאיר חלק מהכסף שכרגע מושקע בילין כמזומן ואת השאר להשקיע בתיק (כסף שמבחינתי לא קיים כרגע, ואני לא מתכוון לגעת בו בזמן הקרוב או הבינוני, בתקווה). חושב שאין ממש צורך בקרן למצב חירום לפחות כעת, מפני שאם באמת יקרה מצב חירום אני יכול להשאיל כסף מההורים (במצב כלכלי עמיד בהחלט) או לקחת הלוואה מהבנק..

חלוקה של כלל הסכף שלי:

סה"כ הכספים 178,000 ש"ח

31% קופת גמל פנסיונית על ה-S&P500. כ-55,000 ש"ח.

27% קופת גמל להשקעה (75% מניות 25% אג"ח) 48,000.

15% EQAC – נסדא"ק 100 27,000.

9% VWCG – אירופה 16,000.
לא שמעתי על שתי אלה בעבר (לא שזה דבר רע - שתיהן קרנות גדולות של מנפיקים מוכרים). סתם סקרן מאיפה הגעת דווקא אליהן (אין בעצם קרנות איריות דומות שנסחרות בשקלים בארץ?)
חיפשתי אותן בפורום ומצאתי דיון על תיק שמרכיב 'עולם חוץ מארה"ב' מתוך קרנות איריות צוברות. נשמע מסובך נורא.
לי נראה יותר הגיוני לעשות VXUS ודי (אם בכלל)

9% WSML – מניות קטנות פיזור עולמי 16,000.

9% EIMI – שווקים מתעוררים 16,000.

מודע לכך שכרגע כרבע מהתיק נמצא על חלק יותר ספקולטיבי (נסדא"ק + מניות קטנות), מתכוון לצמצם בזמן בקרוב את החלק הזה באמצעות הפקדות לחלקים האחרים של התיק (לא באמצעות מכירה).

השאלה שלי היא האם לפי חצי השנקל שלכם כדאי לפשט את התיק לשתי ני"ע או להשאיר אותו מחולק למספר ני"ע רחב יותר? האפשרויות הן:

1. VHVE ו – EIMI. ביחס של 1:10 לטובת VHVE ד"נ 0.125%
VHVE כוללת את ארה"ב. אז למה לא קרן אחת במקום שתיהן?

2. ני"ע על אירופה, אמריקה, אסיה ללא יפן, יפן ושווקים מתעוררים. ד"נ 0.103%.
מדובר פה על נייר אחד? חמישה?

מה מנסים לאפטם פה? עשירית אחוז בדמי ניהול?

(כמה עולה לקנות את הקרנות האלה? מה סכום המינימום שצריך כדי לא לשלם עמלת מינימום, והאם יש עמלה מעבר לזה? כלומר ביחס ללקנות קרן שזול יותר לקנות, או ביחס לקנייה אחת במקום שתיים/ארבע)

יצוג כפול של דרום קוריאה
נשמע לי כמו ממש בקטנה

העניין הוא שקופת הגמל הפנסיונית שלי נמצאת על ה- S&P 500 וכרגע היא תישאר כך, אולי עד שיצעו מוצר מחקה מדד כלל עולמי דומה בתנאים טובים ולכן אין לי דרך להיות מפוזר בצורה עולמית עם שני ה-ETF הנ"ל.
ואם יהיה מסלול כזה עוד שנה? או עוד שנתיים? אז סתם סיבכת את התיק

יותר קל ליצור תיק מפוזר עולמית מדויק ככל האפשר באמצעות ריבוי ה ETFים (נניח 5 כאלו עם יפן ואסיה ללא יפן).
האם אפשר לתחזק כזה (להמשיך להפקיד לתוכו תוך שמירה על הדיוק) עם הסכומים שאתה מנהל?

אך מצד שני נראה לי נחמד ליצור כיסוי עולמי רחב באמצעות שתי ני"ע בלבד, דבר שמקל על הרכישות והאיזונים (כרגע אין לי סכומים גדולים להכניס כל רבעון, ובמקרה של ריבוי ני"ע איזון התיק יקח לי כשנה וחצי ואולי יוצר התלבטות מיותרת של איפה להשקיעה את הכסף ומתי).
שנה וחצי בהן תהיה סטייה מהמדד ("טעות עקיבה" :)). אולי שווה לשלם טיפה יותר דמי ניהול לקרן שעוקבת טוב יותר ממך.
"התלבטות מיותרת" יכולה להיות נקודה חשובה - תיק מסובך הוא כאב ראש לנהל. אפילו "מעט" קרנות זה הרבה יותר התעסקות.

הבעיה פה היא שיוצר חוסר איזון לטובת ארה"ב (בגלל הגמל הפנסיונית).
באמת חבל שאין גרסה אירית צוברת לVXUS. ולVXF :)
מדובר ב"טעות עקיבה" גדולה יותר מאשר העיוותים שיווצרו מריבוי קרנות, אבל היא יכולה להיעלם (עם הופעת מסלול מתאים במכשיר הפנסיוני), להתכווץ (אם הממוסה גדל יותר מהר מהמכשיר הפנסיוני) ומפשטת מאוד את העניינים.
מורכבות הפקדות (ומשיכות) יישארו עם התיק לכל חייו

בנוסף, לכאורה אני מפסיד את האופציה של איזון כל חלק בתיק כאשר הוא נמצא בשפל כלשהו (לקנות בזול, למכור ביוקר וכו').
רק לכאורה - הקרן שמכילה כמה שווקים עושה את זה בשבילך. או שאתה מתכוון לקנות פלח כלשהו כשהוא ירד - כלומר לתת לו משקל עודף ביחס למדד. תזמון שוק נטו :)

(דוגמא משרשור אחר: אם המדד הוא בדיוק שתי קרנות, נניח VTI+VXUS, ביחס 50:50. קנית והחזקת למשך 6 שנים. עכשיו הן ביחס 40:60 - זה גם יהיה היחס שלהן במדד. לקנות עוד מה'זולה' (VXUS) זה לסטות מהמדד)

אני חושב שהכי חשוב כרגע זה ליצור תוכנית פעולה טובה לזמן הקרוב ולפעול לפיה בלי קשר למצב השוק, ולהרגשה האישית שלי לגבי מצב השוק.
+1

(כמובן שלא מבקש שום המלצה ספציפית, רק מעוניין לשמוע את הרעיונות והתובנות שלכם בנושא. אני אדם מבוגר, ולוקח אחריות מלאה על ההחלטות הפננסיות שלי).
לא ממליץ, וגם אף אחד אחר כאן לא.

זה הצבע של הנמר או החומר שהוא עשוי ממנו?

מתלבט, אני מניח?
לא נראה שהתיק הנוכחי, או האפשרויות שהצעת, מתמקדים בלתת 'משקולת-נגד' לS&P500 במטרה להשיג חשיפה שקולה למדד עולמי כמו בACWI.
ולדעת רבים בפורום זה רק גורם כאב ראש - אז שיהיה קצת משקל עודף לS&P, זה לא נורא.
כן מתלבט חח

יכול להיות באמת שכרגע לא צריך ליחס חשיבות עליונה לשקף בדיוק את מצב העולם, ויצוג יתר של ארה"ב לזמן הקרוב (שנה שנתיים) לא בהכרח מפריע.
לא שמעתי על שתי אלה בעבר (לא שזה דבר רע - שתיהן קרנות גדולות של מנפיקים מוכרים). סתם סקרן מאיפה הגעת דווקא אליהן (אין בעצם קרנות איריות דומות שנסחרות בשקלים בארץ?)
חיפשתי אותן בפורום ומצאתי דיון על תיק שמרכיב 'עולם חוץ מארה"ב' מתוך קרנות איריות צוברות. נשמע מסובך נורא.
לי נראה יותר הגיוני לעשות VXUS ודי (אם בכלל
הגעתי אליהם מסקירה של הרבה EFTים באתר הזה https://www.trackinsight.com/en/ ובחירה של אלו עם דמי הניהול הזולים יותר, ודווקא רציתי קרנות שלא מוגבלות למה שנסחר בבורסת תל אביב (לא רוצה להיות כבול בהכרח לארץ) למיטב הבנתי דמי הקנייה הזולים יותר בארץ מתקזזים על ספרד גבוה יותר של ה Market maker (לא בטוח במאה אחוז שאכן כך המצב, אשמח לתיקונים או אישושים).

לגבי ה VXUS אני מעדיף קרנות איריות כרגע.

VHVE כוללת את ארה"ב. אז למה לא קרן אחת במקום שתיהן?
לא הבנתי על איזה שתיים דיברת.
מדובר פה על נייר אחד? חמישה?

מה מנסים לאפטם פה? עשירית אחוז בדמי ניהול?

(כמה עולה לקנות את הקרנות האלה? מה סכום המינימום שצריך כדי לא לשלם עמלת מינימום, והאם יש עמלה מעבר לזה? כלומר ביחס ללקנות קרן שזול יותר לקנות, או ביחס לקנייה אחת במקום שתיים/ארבע)
מדובר על חמישה ני"ע.

כן מדובר על לאפטם עשירית אחוז אבל גם לאפשר לי שליטה גבוהה יותר בחלוקת התיק, לדוגמא לא לקנות ארה"ב כי הוא מיוצג כרגע בקופת הגמל הפנסיונית (יכול להיות שזניח יחסית בשלב הזה כמו שאמרנו).
וגם מה שציינת בהמשך, לגבי היחס המשתנה בחלוקה העולמית שכבר מיוצג במדד רחב כמו VHVE, וחשבתי לתומי שדווקא באמצעות הרבה ETF אני אייצג את זה יותר מדויק או יעיל (טעות שלי, ומשהו שלא חשבתי עליו כמו שאני מציין בהמשך).

ואם יהיה מסלול כזה עוד שנה? או עוד שנתיים? אז סתם סיבכת את התיק
גם נכון, ומאמין שכשתהיה לי אופציה לפתוח IRA אקנה בעצמי משהו עולמי או משלים לתיק..

שנה וחצי בהן תהיה סטייה מהמדד ("טעות עקיבה" :)). אולי שווה לשלם טיפה יותר דמי ניהול לקרן שעוקבת טוב יותר ממך.
"התלבטות מיותרת" יכולה להיות נקודה חשובה - תיק מסובך הוא כאב ראש לנהל. אפילו "מעט" קרנות זה הרבה יותר התעסקות.
כך מסתבר, לפחות עם הסכומים שיש לי כרגע להפקיד זה קצת מסתבך מהר..
מורכבות הפקדות (ומשיכות) יישארו עם התיק לכל חייו
לא בטוח שהבנתי למה המורכבות תישאר כאשר יהיה סכומים יותר משמעותיים להפקיד, אולי מורכבות מסויימת תשאר (לא כזה מפריע לי).
(דוגמא משרשור אחר: אם המדד הוא בדיוק שתי קרנות, נניח VTI+VXUS, ביחס 50:50. קנית והחזקת למשך 6 שנים. עכשיו הן ביחס 40:60 - זה גם יהיה היחס שלהן במדד. לקנות עוד מה'זולה' (VXUS) זה לסטות מהמדד)
אמ נקודה טובה מאוד! שלא ממש ראיתי עד עכשיו. אז אולי העניין של לקנות בזול ולמכור ביוקר יותר רלוונטי כאשר יש חלוקה לכמה פלחים בתיק (מניות ואג"ח לדוגמא), ואז כשהם יוצאים מהאיזון (האישי) עקב מפולת בשווקים נניח. ניתן יהיה לעשות להם איזון מחדש ליחס המקורי.(בצורה יעילה, לקנות מניות בזול ולמכור אג"ח ביוקר)
תודה על ההבהרה הזו! :)

זה הצבע של הנמר או החומר שהוא עשוי ממנו?
כמו שאמר החבר פה למעלה: עכשיו אתה שואל את השאלות החשובות ;)

תודה רבה לך על ההתיחסות הנרחבת!

נערך לאחרונה ב:
נשמע שאתה מתמקד בשאלה המתאימה. בנוסף לסכומים נמוכים פיזור לכל כך הרבה קרנות מיותר, בחר 2-4 ואת שאר הקרנות תקנה כאשר תרוויח יותר כסף (מחיסכון או השקעה מוצלחת) זה גם יתן מוטיבציה להשקעה לטווח ארוך.
כן אני מאמין שאולי כדאי לי להתמקד בזמן הקרוב באמת בשתי קרנות שמחקות את כלל העולם. אבל לגבי הסכום שלא יכנס כרגע להשקעה או שיכנס להשקעה סולידית יותר, קצת קשה להעריך אותו. הרי אני לא ממש יודע כמה ההוצאות/הכנסות יהיו לי..

הסולידית כתבה גם על זה פוסט

עדכון קצר:
שלפתי את הכספים מקופת הגמל להשקעה בילין לפידות. השארתי 25,000 בעובר ושב ( בערך 13% מהתיק) ורכשתי מניות של VHVE ב 30,000 הנותרים (בערך 16% מהתיק).

כרגע החלק של VHVE עדיין קטן ולכן התוכנית לזמן הקרוב (ולמספר הקניות הבאות) היא לקנות עוד מניות של המדד, ולהגדיל את החלק היחסי שלו בתיק.
ובכך גם סגרתי את החלק של למצוא תוכנית פעולה פשוטה לזמן הנראה לעין.:) (מאמין שאחרי הגדלה משמעותית של החלק של VHVE בתיק ארכוש קצת EIMI כדי לתת לו קונטרה של שווקים מתפתחים. אבל עד אז יש קצת זמן).

צעד שלבדו יכניס לך 0.5%++ תשואה ללא סיכון (מחסכון בדמי ניהול).
זה נכון בסביבות ה 0.55% על דמי ניהול + השקיפות של איפה הכספים שלי נמצאים, ויכולת לעקוב אחר מצבם בראשון לחודש ולא באמצע החודש על חודש שכבר עבר (קופת הגמל להשקעה מעדכנות בין ה 10-15 לחודש, דבר שקצת הציק לי..)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D התלבטות לגבי תיק פסיבי ראשון שוק ההון 11
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
O התלבטות לגבי משכנתא והון פנוי נדל"ן 29
ז התלבטות לגבי תחום בקריירה התפתחות אישית 3
בובין חוט-השני התלבטות לגבי דירה על דרך נמיר נדל"ן 13
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 15
M התלבטות לגבי רכישת נכס נדל"ן 6