התלבטות - דוקטורט במדעי המחשב

הנושא בפורום 'פיתוח אישי' פורסם ע"י רעב_לטחינה, ‏9/11/19 ב- 19:02.

1. רעב_לטחינה

רעב_לטחינה משתמש רשום

היי סולידים,

סיימתי לא מזמן תואר שני במדעי המחשב (ואהבתי את הלמידה). כיום אני עובד בהייטק.

אני עדיין חושב על להמשיך לדוקטורט כל עוד אני יכול (מוטיבציה וחוסר מחוייבות כלכלית כרגע) אבל אני חושש מההשפעה הכלכלית השלילית של חוסר עבודה במשרה מלאה במשך 4-5 שנים.

המנחים הפוטנציאלים שדיברתי איתם לא מוכנים שאעבוד יותר מיום בשבוע בהייטק במהלך המחקר.

כמה זה טיפשי כלכלית להמשיך בלימודים (כשהתכנון הוא לחזור להייטק לאחר מכן ולא להמשיך למשרה אקדמית)?
    יש כאן אנשים שהיו בסיטואציה דומה?

נערך לאחרונה ב: ‏9/11/19 ב- 19:11
  2. sogi

sogi משתמש בכיר

אם אתה לא מתכוון להמשיך באקדמיה אז לדעתי זה בזבוז זמן.

אבל אם אתה הולך על זה אז אולי תוכל למצוא מנחה שיסכים לקבל סטודנט עובד. סביר להניח שזה לא יהיה מישהו מהטופ, כך שזה ישפיע על איכות התיזה שלך לרעה, בנוסף לכך שאתה עובד (שגם אמור להשפיע).
    אנשים שאני מכיר שעבדו תוך כדי הדוקטורט סיימו לאחר 5-7 שנים...

3. ביולוג ירושלמי

ביולוג ירושלמי משתמש בכיר

אז תשאל שוב, או תשאל אחרים, או תחפש אחרים ממוסד מחקרי אחר.
    אם תוכל לגייס גמישות תפעולית ומחייתית לגבי מקום מגורים אחר, אז בהחלט שווה לך לגור בירושלים (לאונ' העברית מעונות מעולים) או הטכניון/אוני' חיפה (מגורים זולים מאוד בחיפה) וכו'.

לא טיפשי כלכלית, כי אין לך שום יכולת אמיתית לדעת לאחר הדוקטורט מה יצא ממך או איך יצא ממך או מתי ואיפה יצא ממך.
    זו התנבאות היפוטתית ללא ערך כלכלי או מעשי אמיתי.
    התנאים לדעתי:
    1. אם כלכלית אתה לא לחוץ...
    כלומר, אם יום עד יומיים עבודה בהיי-טק + מלגת מחקר (לדעתי בסביבות ה- 6-7K נטו, תלוי במנחה) יכולים להחזיק אותך יותר מבסדר.
    2. אם הפסד התשואה האלטרנטיבית במשך לפחות 5 שנות מחקר במקום לפחות 5 שנות השתכרות פוטנציאלית בתחום ההיי-טק המפרגן לא מרתיעים אותך.
    כלומר, לא תעבוד 5 שנות היי-טק, ותצטרך להבין כמה כסף זה שווה בשבילך בהתחשב בתחשיבים שונים - נניח התקדמות במקום העבודה + עליה בשכר לאחר שנתיים-שלוש וכו'...
    כמה הפרשות לקרן הפנסיה תפספס? כמה הפרשות לקרן השתלמות תפספס? כמה נטו בכיס תפספס?
    אני מתעלם מאופציות או RSU`s וכו'.
    3. אם יש לך מוטיבציה למרתון המחקרי/לימודי/אקדמי הזה - אין פה שאלה בכלל.
    זה תלוי רק בך.
    ואתה לעולם לא תדע על עצמך אם תצליח לעשות את זה בסוף ואם תגיע לקו הגמר בכוחות האחרונים עם מספיק אוויר בריאות לעבור את קו הסיום או שלא...
    4. אם אתה מבין שהדוקטורט הוא לפעמים לא בשביל איבר פאלי גדול יותר עם זוג גרשיים ליד השם.
    הוא גם זה, וגם הרבה יותר מזה, ולאחריו גם לפעמים פחות מזה (כגודל הציפיות, כך גודל האכזבות)
    אלו שנים שבהם לומדים קשה מאוד בזכות עצמך (קריאת מאמרים ומחקר עצמאי, פחות בקורסים האקדמיים), חוקרים קשה, אוכלים הרבה מאוד קש מהמוסדות המחקריים, סובלים מלא מעט בירוקרטיה ומטלות, והתגמול מתגמל בהחלט כי כנראה שלעולם לא תיתקל בסט האנשים המוכשרים + סט הכלים המחקריים המגוון + סט הכישורים והאתגרים שידרשו ממך + סט חוויות החיים שתצבור מחוץ לפלטפורמה הזו.
    5. אם אתה באמת מתעניין, ומתעניין באמת במה שאתה מתכוון ללמוד/לחקור - אז גם אין פה שאלה בכלל.
    אם יש לך ברק בעיניים כשאתה קורא מאמרים בנושא, או כתבות, או פוסטים בבלוגים וכו'.

וחוזר שוב לסעיף 1+2 כי עליהם בעצם שאלת... אם כלכלית אתה מוכן לזה, לדעתי אין פה שאלה.

4. yossik

yossik מודרטור

זאב אוהב/ת את זה.
  5. Oringa

Oringa משתמש ותיק

לא טיפשי כלל ומהווה את הבחירה הרווחת בקרב בעלי תואר שלישי. מנגד, תואר ד"ר יכול להכניס אותך חזרה לעולם האקדמי כמעט בכל רגע נתון כמרצה מן החוץ לכל הפחות, פריווילגיה שלא תהיה מנת חלקם של אנשי ההיי-טק במשבר הבא.
    מה דעתם על תרגול פרונטלי? בדרך כלל מנחים רואים זאת כחלק אינטגרלי מהחוויה האקדמית, במיוחד אם מדובר בקורסים שמשיקים לתחום העניין שלך. תרגול מספר קבוצות בשבוע יכול להוסיף כמה אלפי שקלים לנטו.

לפי דעתי, תואר ד"ר מהווה "תעודת ביטוח" שמאפשרת לך להתקבל למקומות עבודה רבים רק על סמך היותך ד"ר, פותחת בפניך תפקידי מחקר בתעשיה ומאפשרת לך לחזור לעולם האקדמי בקלות. אם אתה נהנה מהמחקר ומסוגל להרשות זאת לעצמך, פוטנציאל ההשתכרות העתידי שלך כנראה יפצה על 5 שנים "אבודות".

6. sogi

sogi משתמש בכיר

אתה כנראה מדבר מפוזיציה.

אין שום מקום עבודה שנותן לדוקטור יתרון על פני מסטר. עבור כל מעסיקים שני התארים מראים יכולת מחקרית ואז מה שקובע את הרלוונטיות שלך זה הניסיון שאחרי התואר. למשל, מסטר שעבד שנתיים באמזון מנצח דוקטור ללא ניסיון.

ממה שהבחנתי, מה שמעניין את המעסיק הוא מה בדיוק עשית בדוקטורט. פותח השרשור לא ציין מה התחום שבו הוא עושה דוקטורט.
    אם זה משהו תיאורטי במדעי המחשב אז זה לא נותן שום ערך בכלל. רק אם זה משהו סופר פרקטי (ML או CV מהכיוון היישומי ופחות מהתיאורטי) אז זה יכול להועיל.

אבל מי ירצה לחזור לאקדמיה כדי לאמן איזו רשת בדוקטורט שלו?
    לרוב, אנשים באים כדי לעשות מדע אמיתי, לעשות דברים עמוקים ותיאורטיים ואת זה המעסיקים לא מעריכים...

מה שכן, אני ראיתי שהרבה דוקטורים הם בעמדה שהם פשוט פותחים סטרטאפ משלהם. לא יודע אם התואר עצמו עזר להם בכך או שהם היו מקושרים מלחתחילה.

נערך לאחרונה ב: ‏9/11/19 ב- 20:25
  7. גרהם

גרהם משתמש בכיר

בשני מקרים שאני מכיר המחקר הוביל לפטנט שהיווה בסיס לסטרטאפ (ובאחד מהם להליך משפטי מול האוניברסיטה שרצתה נתח לעצמה)

ביולוג ירושלמי אוהב/ת את זה.
  8. תל אביבי

תל אביבי משתמש בכיר

זה מפני שבאמת דוקטורט (ביגוד לתואר שני) דורש שהראש שלך יהיה במחקר.

ראשית, אל תהיה בטוח שהראש שלך עכשיו הוא הראש שלך אחרי כמה שנים של דוקטורט. מחקר מוצלח הוא דבר ממכר.
    שנית, אם באמת תחזור לתעשיה, אז דוקטורט (בניגוד לתואר שני) הוא בזבוז עבור כמעט כל משרה, ואפילו יכול להרתיע מעסיקים.
    ולסיום, יש חוויות מעשירות שקשה למדוד כלכלית. דוקטורט היא אחת מהן.

(הכותב הוא איש סגל אקדמי, שעבד בהיי-טק יום בשבוע במקביל לדוקטורט)

9. Oringa

Oringa משתמש ותיק

תנסה בלי אד הומינם פעם הבאה. לא מעט מרצים מן החוץ הם אנשי תעשיה שמתבלים את הקריירה שלהם בהרצאות ובקלות יכולים להחליף קריירה בשכר דומה.
    לא ברור איך אתה משווה בין תואר שני במדמ"ח שאפשר לסיים ללא תזה לבין ד"ר שדורש פרסום בג'ורנלים נחשבים, אבל ניחא. אני מסכים שתואר שני "חזק" שקול מבחינת מרבית המעסיקים לדוקטורט, אבל זה לא המקרה הנפוץ.
    בהחלט נכון אבל לעיתים בעייתי מבחינת תזמון. כנראה שלפני7 שנים דוקטורט ברשתות ניורונים לעיבוד שפה טבעית היה נראה מיותר.

10. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

הייתי בהתלבטות דומה לפני כמה שנים טובות.
    בזמנו הפער הכולל בשכר (כולל השתלמות ופנסיה) על פני 5 שנים יצא לי למעלה מחצי מליון שח והחלטתי ללכת על התעשיה.
    בגדול אני לא מתחרט, יש לי תפקיד מעניין ואני נהנה בסהכ. לעיתים רחוקות אני חושב "מה אם"...
    לדעתי תעשה phd אם מתקיים אחד משני התנאים הבאים:
    1. יש לך הורים עשירים.
    2. הצורך במחקר אקדמי בוער בך ברמה כזו שתחושת ההחמצה תהיה גדולה מידי (אצלי הוא לא).

11. ביולוג ירושלמי

למה?... כי בלי "עושר" לא "מסתדרים"?
    הוא מרוויח כבר עכשיו טוב מאוד. עם תואר שני.
    כשהוא יסיים, הוא עדיין יוכל להרוויח מעולה עם תואר שני (אם דוקטורט יהיה לו לרועץ).
    בדוקטורט הוא יכול להסתדר עם מלגת מחקר, יום-יומיים עבודה בשבוע, או פרוייקטים צדדים עצמאיים.
    ולאחר הדוקטורט הוא ירוויח מעולה.
    לא מבין את ההתניה המוזרה הזו.

סולידי, AIML ו-Oringa אוהבים את זה.
  12. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

הוא מוותר על המון המון כסף באובדן הכנסה.
    אם היו לי הורים עשירים הכסף הזה היה פחות משמעותי להמשך החיים שלי והייתי מוותר עליו יותר בקלות.

13. ביולוג ירושלמי

אחלה... זה נכון.
    אבל רק בתנאי שמבינים שהוא יוכל לפצות על כך, בסבירות גבוהה מאוד, מספר מונים מאוחר יותר לאחר הדוקטורט.
    בנוסף ההבנה שממילא עכשיו הוא מרוויח הרבה וצבר שומנים, והוא גם ירוויח הרבה לאחר מכן כי מדובר בהיי-טק ולא בדוקטורט בהוראת המדעים או בדוקטורט בעבודה סוציאלית.
    נקודת המוצא היא שממילא הרווח הוא גדול לפני, באמצע ואחרי (יום עבודה של דוקטורנט בהיי טק אני רק מניח ששווה ל- 3-5 ימי עבודה של דוקטורנט למשהו אחר לא מדעי ולא כל כך רווחי).
    ועדיין חוזרים למה שכתבתי ולא מובן למה ההורים צריכים להיות עשירים:
    אז האופציה היחידה שאתה רואה לנסות דברים לא כלכליים עם הפסד תשואה אלטרנטיבית זמנית היא רק אם ההורים עשירים?...
    אני לא מבין.
    ת.אוקהם, אתה בדר"כ הרבה יותר חד מתובנה כזו מוגבלת ומגבילה ודפנטיבית.

סולידי אוהב/ת את זה.
  14. doc29

doc29 משתמש בכיר

לא מתחום מדעי המחשב, אבל כן עם דוקטורט אז מרשה לעצמי לענות.
    כתבת שנהנית בתואר השני ויש לך מוטיבציה- אז מה השאלה? תהיה לך מלגה, תהיה מתרגל, אז תרוויח פחות, אבל תעשה משהו מדהים ומעניין שאתה אוהב, וסך הכל בשכר לא נוראי, אפשר להסתדר.
    יצא לי לשמוע אנשים שלא הלכו לדוקטורט כי לא היו סגורים או חשבו שזה לא מתאים להם. הבעיה שמאוד קשה לדעת את זה מראש, כי עד שאתה לא עושה דוקטורט- נדיר שיוצא לך לקחת רעיון/ות או שאלה מחקרית, ליצור מזה ניסויים רלוונטיים, לראות מה יוצא, לנסות אלטרנטיבות אחרות, לפרסם, להרצות וכו'. נראה לי שאין ספק שחוקר בשיאו "מנצח" כל הייטקיסט בשיאו, אז אולי אני משוחד אבל אני בעד שתלך על מה שמעניין אותך והכסף כבר יגיע (מילא אם היית מדבר על דוקטורט בהיסטוריה או משהו כזה, אבל אתה בתחום רווי כסף ומשכורות גבוהות אז אני בספק אם תהיה לך בעיה).

15. sogi

sogi משתמש בכיר

כל דוקטורנט בתחום מדעי חוץ ממדעי המחשב יסכים אותך ובסך הכל מלגה+תרגול יכולה להגיע גם ל-12K נקי (בטכניון לפחות).
    אבל איש מדעי המחשב (ועוד אחד שהיה בתעשיה) רוצה to have it all ובדרך כלל מתקשה להסכים למשחק האקדמי הסטנדרטי.
    הוא רוצה גם להמשיך עם צבירת ניסיון כלשהו בתעשייה תוך כדי וכאן מתחילה ההתנגחות של הסטודנט מול המנחה.
    המנחה (ובמיוחד מנחה טוב) רוצה "עובד" במשרה מלאה ואילו הסטודנט רוצה "לדפוק את המערכת" ולעשות כסף מהצד, תוך כדי פגיעה במחקר שלו ושל המנחה.

פתרון סטנדרטי שרשמתי בתגובה הראשונה שלי הוא לקחת מנחה בינוני שיסכים לקבל עובד שלא נותן תפוקה אקדמית מלאה.

16. ת.אוקהם

ת.אוקהם משתמש ותיק

איך שלא תסתכל על זה הוא מוותר על הרבה כסף.
    אם תקרא בעיון נתתי שתי אפשרויות (אולי לא התנסחתי היטב):
    1. רקע כלכלי מבוסס.
    2. תשוקה עזה למחקר.
    כן, אם אתה שואל אותי אז צריכה להיות לאדם סיבה טובה כדי לוותר על סכומים כאלו של כסף.

לשם העניין אני ויתרתי על בערך 100k כדי לעשות את המאסטר ועשיתי זאת בכיף כי מבחינת הסכום והתשוקה זה השתלם לי.
    גם בחיפוש העבודה האחרון שלי ויתרתי על 9k ברוטו חודשי בשביל עוד שעה ביום עם הילדים שלי - אין בעיה לוותר על כסף, אבל צריך שתהיה לך סיבה טובה לזה.

sogi ו-ביולוג ירושלמי אוהבים את זה.
  17. waskindalost

waskindalost משתמש ותיק

Amen to that.

sogi, ביולוג ירושלמי ו-ת.אוקהם אוהבים את זה.
  18. גילגמש

גילגמש משתמש ותיק

יש משרות מחקר בהייטק ומהיכרות אישית מאסטרנטים בהחלט יכולים להשתלב בהן ולהוביל אותן.
    אז זה לא PHD אבל מצד שני זה מחקר יותר יישומי.

19. זאב

זאב משתמש ותיק

פעם אחרונה שפתחתי את הפה על דוקטורט בתחום שלי (כלכלה), כמעט צלבו אותי פה.
    אבל ניחא, אני אוהב לחיות על הקצה.
    תשמע, רוב הדוקטורנטים (באשר הם) שאני מכיר, המחקר שלהם מהווה חלק גדול מהחיים שלהם.
    מאוד קשה לשלב עבודה בהייטק עם מחקר אקדמי, יתרה מכך חשש של מנחים פוטנציאלים הוא שתהיה זליגה בין שני הדברים.

כשמנחה לוקח אותך תחת חסותו, ומתחייב לעזור לך זו מחוייבות עצומה מבחינתו (תאמין לי, יש להם דברים אחרים לעשות מלבד להנחות אותך).
    החשש שלהם הוא שתפרוש באמצע (אין לך מושג כמה זה מרגיז שסטודנט פורש באמצע הדוקטורט) או שלא תהיה לך מחוייבות אמיתית לתחום.

תשמע, דוקטורט תמיד אפשר לעשות.
    אני מכיר חבר"ה שעבדו בתעשייה מספר שנים ואז חזרו לאקדמיה, זה נותן נקודת מבט רעננה שאתה חוזר לאקדמיה עם כמה שנים בתחום המעשי.
    אם היית שואל אותי מה אני הייתי עושה במקומך, התשובה הייתה נשאר בהייטק (מרוויח, חוסך, משקיע) ואז חוזר להמשיך לדוקטורט עוד 5-7 שנים ומפתח קריירה באקדמיה במקביל לגידול משפחה.

20. ביולוג ירושלמי

זאב יקר, אני אוהב אותך.
    אל תתיאש ואל תתרגש. תישאר אתה.
    אני תמיד קורא ומתעמק ומתעניין בתשובות שאתה רושם וטורח לנסח ולהבהיר.

בת העמק, דאניל, yossik ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.