• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות בנוגע לרכישת נכס מההורים

למה לסבך דבר פשוט?
הדירה על שמך- סבבה
מתוך ערך הדירה בזמן נתון אתה שמת 800,000 (לכאורה) וההורים שלך את היתר
כרגע הנכס מניב 4500 שקל שאתה לא נהנה מחלק מהם או בכלל
הדירה עולה בשווי כמו שקורה כרגע בישראל
זה התאור העובדתי להבנתי

כעת יש כמה נושאים לא קשורים:
1)מה ההורים שלך רוצים?
תזרים? עליית ערך?
2) מה אתה רוצה?
תזרים ?לרכוש נכס?
כי אתה יכול לשעבד אתהחלק שלך בדירה ו"להוציא את הכסף מהקירות"
3) מערכת היחסים שלך ושל בת הזוג שלך
מה אתה רוצה?
מה היא רוצה?

אחרי שתדע מה כל אחד רוצה ואיך זה מסתדר ניתן למצוא את הפתרון הכלכלי

וכעת מה קורה עם שווי הדירה עלה?החלק שלך גדל?
האם היא נרכשה במחיר זה או שכבר יש עליית ערך?

והכי חשוב לדעתי: תקשורת עם כל המעורבים
נורא קל להגרר לאמוציות ומריבות בחלוקה של כסף
כמעט תמיד יש משקעים מהעבר שמעיבים על התהליך
חשוב להבין מה חשוב ולשמור על מערכות היחסים בתוך המשפחה

תוכל לקחת משכנתה לכל מטרה ולתת את הכסף להורים.
זו תהיה הלוואה בריבית גבוהה יחסית וספק אם ההשקעות שלך יניבו תשואה עודפת לאורך זמן.
על הדירה שתרכוש בעתיד למגורים תשלם מס רכישה גבוה כי זו תהיה דירה שניה.
ייתכן והדבר הפשוט ביותר יהיה למכור את הדירה לצד שלישי ולתת להורים את חלקם.
את המכירה אפשר לדחות עד שתרצו לרכוש למגורים. בהצלחה.
מסכים עם הכל חוץ מהמשפט האחרון, כרגע אתה גם לא מקבל שכירות על החלק התאורטי שלך, ואני משער שהוא גם לא מוצמד לערך הדירה או משהו אלא פשוט סכום שההורים שלך החליטו לתת לך.
לכן כלכלית עבורך כדאי לשחרר את הכסף מההשקעה הזאת כמה שיותר מוקדם כדי לתת לו לעבוד.

אני אישית חושב שלרכוש מההורים בלי הלוואה זה לא רעיון ככ טוב, פשוט כי להחזיק נדלן בלי מינוף בשלב כזה בחיים זה בזבוז לדעתי, אבל יש פה עניין של סיבולת סיכון ואולי לך זה משהו שכן יתאים.

קצת סיבוך מצד ההורים. ההורים שלך דה-פקטו, לא חילקו כסף שווה בשווה בין הילדים, וגם עשו סלט של מס והסכמים בע״פ.
מסכים של הנזיל את תיק ההשקעות בשביל להחזיק את הדירה בצורה לא ממונפת זה לא אופטימאלי.
האפשרות הכי קלה - למכור את הדירה, ולהתקזז בינך לבין ההורים. אני משער שההורים יתנגדו כי ״דירה״ וכי הם נהנים כרגע כלכלית משכ״ד שנכנס לכיס שלהם.
לא ברור לי גם מה התוכנית ארוכת הטווח מפה מבחינת הצוואה של ההורים שלך והדירה, מה יקרה בירושה בדיוק? הגירה כבר שלך, ככה שנראה שאם חלילה מחר קורה אסון, אתה נשאר עם כל הדירה ולא רק ה-800 אשח ממנה. לכאורה ה-1.4 משח הנותרים ״שייכים״ להורים וצריכים להתחלק בין האחים, אבל הם בחזקתך, וכשהאחים יבואו בדרישה לקבל את חלקם (והם יבואו) תמכור את הדירה? את תיק ההשקעות (ומי יספוג את המס?)?
קיצר, סיבכתם, וכדאי שתעשו לזה unwind באופן שמוסכם על כולם (ההורים והאחים), מתוך שאיפה לשוויון בין האחים והמנעות מסיבוכים שעתידים לקרות באירוע ירושה (כלומר תפתרו את זה עכשיו ככה שגם לפני וגם אחרי הירושה, כל העניינים הללו כבר פתורים).

אני תמיד חוזר ואומר, מי שלא מחלק ירושה שווה בשווה בין הילדים מזמין צרות במשפחה. ולא, לתת לאח אחד היום x אשח ולאח אחר בעוד 8 שנים x אשח זה לא חלוקה שווה בשווה (בגלל ערך הכסף, תשואה חלופית וכד). מביאים לכולם יחד את אותו הסכום, או מביאים כלום עד הירושה שווה בשווה.

קצת סיבוך מצד ההורים. ההורים שלך דה-פקטו, לא חילקו כסף שווה בשווה בין הילדים, וגם עשו סלט של מס והסכמים בע״פ.
מסכים של הנזיל את תיק ההשקעות בשביל להחזיק את הדירה בצורה לא ממונפת זה לא אופטימאלי.
האפשרות הכי קלה - למכור את הדירה, ולהתקזז בינך לבין ההורים. אני משער שההורים יתנגדו כי ״דירה״ וכי הם נהנים כרגע כלכלית משכ״ד שנכנס לכיס שלהם.
לא ברור לי גם מה התוכנית ארוכת הטווח מפה מבחינת הצוואה של ההורים שלך והדירה, מה יקרה בירושה בדיוק? הגירה כבר שלך, ככה שנראה שאם חלילה מחר קורה אסון, אתה נשאר עם כל הדירה ולא רק ה-800 אשח ממנה. לכאורה ה-1.4 משח הנותרים ״שייכים״ להורים וצריכים להתחלק בין האחים, אבל הם בחזקתך, וכשהאחים יבואו בדרישה לקבל את חלקם (והם יבואו) תמכור את הדירה? את תיק ההשקעות (ומי יספוג את המס?)?
קיצר, סיבכתם, וכדאי שתעשו לזה unwind באופן שמוסכם על כולם (ההורים והאחים), מתוך שאיפה לשוויון בין האחים והמנעות מסיבוכים שעתידים לקרות באירוע ירושה (כלומר תפתרו את זה עכשיו ככה שגם לפני וגם אחרי הירושה, כל העניינים הללו כבר פתורים).

אני תמיד חוזר ואומר, מי שלא מחלק ירושה שווה בשווה בין הילדים מזמין צרות במשפחה. ולא, לתת לאח אחד היום x אשח ולאח אחר בעוד 8 שנים x אשח זה לא חלוקה שווה בשווה (בגלל ערך הכסף, תשואה חלופית וכד). מביאים לכולם יחד את אותו הסכום, או מביאים כלום עד הירושה שווה בשווה.
מסכים לגמרי עם כל מה שכתבת.
הבעיה עולה כשלילדים צרכים שונים במהלך החיים ואז לא תמיד רוצים / אפשרי לתת שווה בשווה באותו הזמן. למשל, אם ההורה מממן לימודי רפואה בסך מאות אלפי ש"ח לאחד הילדים, אולי לא ירצה לתת סכום דומה לאחיו בן ה 15 . ויש דוגמאות קיצוניות יותר.
ומהצד השני יש ילדים שחושבים שלא הוגן שמי שמתרוצץ יום ולילה עם הוריו המזדקנים בין בתי חולים וסובל ממועקה נפשית במשך שנים כשרואה את הוריו הדועכים, יקבל בדיוק כמו האח מאוסטרליה שמתקשר מדי פעם לברר מה נשמע.

ומהצד השני יש ילדים שחושבים שלא הוגן שמי שמתרוצץ יום ולילה עם הוריו המזדקנים בין בתי חולים וסובל ממועקה נפשית במשך שנים כשרואה את הוריו הדועכים, יקבל בדיוק כמו האח מאוסטרליה שמתקשר מדי פעם לברר מה נשמע.
קרה לי משהו באזור הזה עם אבא שלי, הוא טיפל באמא שלו החולה במשך שנים, בזמן שאחותו (דודה שלי) כמעט ולא הייתה איתה בקשר (וכולם גרים באותה עיר) בגלל כל מני סיבות אישיות. לקראת סוף ימיה, סבתא שלי החליטה ברגע האחרון לשנות את הירושה שהייתה מיועדת לנכדים שווה בשווה, ונתנה את הכל לאחותי בצורת דירה להשקעה, כי אבא שלי היחיד שטיפל בה וכי אחותי בת וצריכה להיות לא תלויה בגבר ואני גבר ואסתדר לבד (היא היתה טיפוס). זה מן הסתם לא התקבל בצורה יפה מצד דודה שלי והגיע לכדי האשמות שאבא שלי גנב את הירושה. סבתא שלי במותה, הדבר האחרון שעשתה היתה לדפוק את המשפחה בגלל הכוונות ״הטובות״ שלה.
צריך לשאוף לשוויון בכל מחיר. וכאשר יש מקרים מיוחדים כמו אח אחד שמקבל מאות אלפי שקלים לתמיכה בלימודים אקדמאיים כאשר האח האחר הוא בן נוער, לשאוף לעשות בצורה שקופה הבנה שבן הנוער יקבל סכום שקול כשיגיע לגיל שקול (מתואם אינפלציה / השקעה סולידית).

אחותי בת וצריכה להיות לא תלויה בגבר ואני גבר ואסתדר לבד
בקשר לזה, אתמול סיפר לי חבר שההורים הודיעו לו ולאחיו שהירושה תהיה שיוויונית לגמרי. בין האחים שותף במשרד רואי חשבון גדול באנגליה שמרוויח מיליונים כל שנה ואחות עם המון ילדים בארץ שבקושי גומרת את החודש. אני מבין את ההורים אבל שאלתי את החבר אולי הם מצפים שהאח יסתלק מהירושה בבוא היום. התגובה היתה צחוק מתגלגל.

בקשר לזה, אתמול סיפר לי חבר שההורים הודיעו לו ולאחיו שהירושה תהיה שיוויונית לגמרי. בין האחים שותף במשרד רואי חשבון גדול באנגליה שמרוויח מיליונים כל שנה ואחות עם המון ילדים בארץ שבקושי גומרת את החודש. אני מבין את ההורים אבל שאלתי את החבר אולי הם מצפים שהאח יסתלק מהירושה בבוא היום. התגובה היתה צחוק מתגלגל.
אם האח המצליח רוצה לעזור לאחותו, זאת החלטה שלו, וזאת החלטה שלא קשורה לירושה. ההורים עושים נכון.

אם האח המצליח רוצה לעזור לאחותו, זאת החלטה שלו, וזאת החלטה שלא קשורה לירושה. ההורים עושים נכון.
זה בדיוק מה שכתבתי, כי כל החלטה כזו היא שלו ואחרי 120 של ההורים, אבל מתברר שזו החלטה שבכלל לא תעלה על דעתו.

אבל מתברר שזו החלטה שבכלל לא תעלה על דעתו.
אם זה שלושה אחרים, וההורים ינשלו את האח המצליח מהירושה, זה עדיין יתן לאחות המסכנה רק 50% יותר בחלק שלה (או פחות, תלוי כמה אחים יש). זה לא באמת יעשה הבדל של שמיים וארץ בתוצאה עבורה, אבל בוודאות יצור טינה בין האחים. אבא שלי ואחותו לא מדברים כבר מעל עשור בגלל פיגוע הירושה שסבתא שלי עשתה. זה לא ממקום ההורים להעדיף ילד אחד על אחר, ובטח לא לעודד מסכנות ולהעניש הצלחה. ההורים צריכים לנסות להבטיח שהאחים יהיו מספיק קרובים אחד לשני כדי לתמוך זה בזה, וחלוקה לא שוויונית פועלת נגד זה ישירות. למרות ההבדל הקיצוני בין המצב הכלכלי של האח המצליח והאחות המסכנה, חלוקה שוויונית זאת עדיין החלטה שקל להבין למה ההורים נוקטים בה ולא משהו שהאחים ינטרו בגללו טינה אחד כלפי השני (האחות יכולה לנטור טינה לאח המצליח, אבל זה לא קשור לירושה).

אם זה שלושה אחרים, וההורים ינשלו את האח המצליח מהירושה, זה עדיין יתן לאחות המסכנה רק 50% יותר בחלק שלה (או פחות, תלוי כמה אחים יש). זה לא באמת יעשה הבדל של שמיים וארץ בתוצאה עבורה, אבל בוודאות יצור טינה בין האחים. אבא שלי ואחותו לא מדברים כבר מעל עשור בגלל פיגוע הירושה שסבתא שלי עשתה. זה לא ממקום ההורים להעדיף ילד אחד על אחר, ובטח לא לעודד מסכנות ולהעניש הצלחה. ההורים צריכים לנסות להבטיח שהאחים יהיו מספיק קרובים אחד לשני כדי לתמוך זה בזה, וחלוקה לא שוויונית פועלת נגד זה ישירות. למרות ההבדל הקיצוני בין המצב הכלכלי של האח המצליח והאחות המסכנה, חלוקה שוויונית זאת עדיין החלטה שקל להבין למה ההורים נוקטים בה ולא משהו שהאחים ינטרו בגללו טינה אחד כלפי השני (האחות יכולה לנטור טינה לאח המצליח, אבל זה לא קשור לירושה).
אין בינינו מחלוקת.
כתבתי על זה שהאח המצליח בכלל לא מעלה בדעתו לעזור לאחותו. לגבי ההורים, זה אכן לא תפקידם ליצור העדפה כזו.

הדירה גם ככה לא מניבה הרבה, וכפי הנראה היא דירה יחידה.
למה אם כן לא למכור אותה בשווי שלה, לחלק את הסכומים, ותוכל להמשיך או להשקיע אחרת כפי שאתה רואה לנכון, בלי סיבוכי ירושה וכו'.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
נ התלבטות בנוגע לרכישת דירה במחיר למשתכן נדל"ן 4
J התלבטות בנוגע למשיכת כספי פנסיה בצורה חד פעמית לפורש לפנסיה עקב הכנסות אחרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 27
N התלבטות בנוגע לפרעון משכנתא נדל"ן 15
N התלבטות בנוגע למסלולי השקעה בכל המוצרים הפנסיונים ומעבר לחברה אחרת פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
Z התלבטות בנוגע לכספי פיצויים/קרן השתלמות/הלוואה לצורך רכישת רכב צרכנות פיננסית 9
M התלבטות בנוגע לסידור מחדש של התיק שוק ההון 2
O התלבטות בנוגע לפלח נדל"ן בתיק נדל"ן 30
ה התלבטות קשה בנוגע לתואר ראשון התפתחות אישית 12
לאונל התלבטות בנוגע ליחס נכסי אינפלציה/דיפלציה בתיק הארי בראון שוק ההון 5
O התלבטות בנוגע ללימודים אוף טופיק 1
O התלבטות בנוגע ללימודים התפתחות אישית 1
G התלבטות בנוגע לבחירת מקצוע התפתחות אישית 26
מ התלבטות בנוגע ללימודים ותעסוקה התפתחות אישית 1
A התלבטות בנוגע לילדים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 52
י התלבטות בנוגע לקרן השתלמות שוק ההון 21
מ התלבטות בנוגע למשיכת כספי פיצויים צרכנות פיננסית 17
ש התלבטות בנוגע למשיכת כספי פיצויים פטורים ממס צרכנות פיננסית 97
M התלבטות בנוגע ללימודים וקריירה התפתחות אישית 1
ד התלבטות בנוגע לVTI או VOO בתיק השקעות שוק ההון 23
ס התלבטות בנוגע לשינוי מסלול השקעה בקרן הפנסיה/השתלמות שוק ההון 28
S התלבטות בנוגע ללימודים פול-טיים התפתחות אישית 40
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 0
מ התלבטות בין שתי הצעות לדמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
א קרן כספית - התלבטות שוק ההון 15
O התלבטות אם להשאיר דירה שניה או למכור נדל"ן 10
B עבודה ראשונה בהייטק התלבטות קופג או קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Bosco התלבטות קשה - השקעה עבור בן משפחה שוק ההון 32
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
O התלבטות לאן לנתב כסף פנוי כל חודש שוק ההון 5
B התלבטות בין S&P500/כספית/העברה מט״ח שקל לדולר - לטווח של כחצי שנה שוק ההון 7
D ויתור על אזרחות אמריקאית - התלבטות מיסים 43
O התלבטות בבחירת דירה - דירה בהנחה נדל"ן 9
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
הפרופסור התלבטות מה רלוונטי יותר לתעשיה, היום ובעתיד התפתחות אישית 6
D התלבטות אם להמשיך להחזיק דירה שנייה. נדל"ן 23
B התלבטות בין שתי חלופות השקעה נדל"ן 6
M התלבטות בבחירת מוסד לימודים לכלכלה התפתחות אישית 7
A התלבטות בין הנדסת נתונים לכלכלה וסטטיסטיקה התפתחות אישית 8