• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות בין נתיבי השקעה ובית השקעות(פסגות מול IBI)

ImCarryGG

משתמש בכיר
דירוג
795
היי שלום, אנסה לקצר הכי שאפשר אני בן כמעט 20 שאמור להתחיל תואר שנה הבאה.
קראתי בעבר על הנושא ועכשיו אני צולל עמוק יותר ומעוניין להתחיל להשקיע כסף.
כרגע אין לי כסף פנוי אך בחשבון הבנק שלי(פפר) יש לי תנאים טובים להלוואה קטנה עד 5000 שח שאני שוקל לקחת ולהשקיע ולסגור אותה ללא שום קנס סגירה בעוד חודשיים(אסיים את הפסיכומטרי ואעבור לעבודה של אזור ה7 8 ברוטו ואני חוסך טוב מאוד אם אני רוצה).
אני שוקל לשים 2000 שח מינימום בBTB ועוד כ2000 מינימום גם בבית השקעות ולהתחיל לקנות קרנות מחקות(מתלבט בין סנופי לאחת מהישראליות של תא)/תעודות סל(שהבנתי שפחות מומלץ כי הסיכון של קריסת החברה לא משתלם ביחס לתשועות) ולהתחיל ללמוד לעומק איזה תוכנית אני רוצה לבנות לעצמי לטווח הרחוק יותר(זאתי מיועדת לתקופה של 5 6 שנים).
ההתלבטות הגדולה היא האם לבחור בפסגות או IBI משום שממה שראיתי העמלות בעיקרון אותו דבר והמינימום כניסה, השאלה היא האם יש לכם נסיון אישי עם הממשק והעדפה מסוימת, תודה ואשמח להכוונה לעוד מקורות למידה והמלצות לספרים/הרצאות

עריכה: שאלה שקראתי בפורום ובבלוג ולא הבנתי מה הדרך ה"יעילה" לעבוד עם זה, הבנתי שאם אני קונה נגיד קרן מחקה של סנופי אני אמור לקבל דיבנדנים ועדיף להמנע מהם ולהחזיר אותם להשקעה מה שקורה עם הקרנות המחקות באירלנד(כי יש להם דיל עם ארה"ב לפי מה שהבנתי?) אבל העמלות עם השוק האירופאי לישראלים יקרות נחשבות, עכשיו השאלה שלי האם יעיל יותר להחזיק בברוקר אירופאי ולקנות דרך אירנלד, או ישראלי ולקנות ישירות מסנופי? מבחינת הפרש מס ועמלות וכל הסיפור הזה

נערך לאחרונה ב:
Up אשמח אם מישהו יכול להשקיע קצת זמן ולענות לי, קראתי קצת והבנתי שאם אני רוצה להשקיע בסנופי אולי כדאי לי לחכות קצת ולא לקנות בפיק שלה

) יש לי תנאים טובים להלוואה קטנה עד 5000 שח
חבר החשיבה שלך מעולה ועוד בגיל צעיר מה שבהמשך חייך יעזור לך מאוד , אבל כרגע אין לך עדיין סכום להשקעה, לדעתי ישנה תקרה מסוימת להשקעה בבית השקעות ,כמו כן לא ממולץ לקחת הלוואה בשביל השקעה , ממליץ להמשיך לחסוך, זה המרכיב החשוב ביותר להצלחה ובמידה ומצטבר סכום אז לחפש אפיק השקעה המתאים לך.

חבר החשיבה שלך מעולה ועוד בגיל צעיר מה שבהמשך חייך יעזור לך מאוד , אבל כרגע אין לך עדיין סכום להשקעה, לדעתי ישנה תקרה מסוימת להשקעה בבית השקעות ,כמו כן לא ממולץ לקחת הלוואה בשביל השקעה , ממליץ להמשיך לחסוך, זה המרכיב החשוב ביותר להצלחה ובמידה ומצטבר סכום אז לחפש אפיק השקעה המתאים לך.
בדיוק למה אני עשיתי סקר שוק וזה שני הבתי השקעות עם מינימום שאני יכול לסכן של 2000 שח, כמובן שבהמשך אוסיף אחוזים מהמשכורת הקבועה להשקעה בנוסף.
חשבתי על לעשות מינוף של ההלוואה לטובת צבירת רווח נקי של 3 ומשהו אחוזים במקרה הרע(בהנחה שאקבל תשועה של 7 אחוז), אבל יכול להיות באמת שעדיף לחכות ולחסוך את הכסף לבדי.
ברוך הבא.

קראת את זה כאן בפורום?
תודה, את האמת שלא שמעתי את זה בפודקאסט של RULE#1 אם מוכר לך, מובן לי שאין לאף אחד דרך לחזות האם תהיה מפולת או שזה ימשיך לגדול, אבל ההתלבטות באמת האם לחכות ולחסוך עוד סכום בזמן הזה ולשים אולי על קרן מחקה של אגח ממשלתי או בכל זאת להכנס בסנופי כשהוא בשיא.
אשמח ממש אם תוכל לענות לי גם על העריכה שלי אם אתה מבין בנושא, משהו שעדיין לא מצאתי אליו תשובה באינטרנט

בדיוק למה אני עשיתי סקר שוק וזה שני הבתי השקעות עם מינימום שאני יכול לסכן של 2000 שח, כמובן שבהמשך אוסיף אחוזים מהמשכורת הקבועה להשקעה בנוסף.
חשבתי על לעשות מינוף של ההלוואה לטובת צבירת רווח נקי של 3 ומשהו אחוזים במקרה הרע(בהנחה שאקבל תשועה של 7 אחוז), אבל יכול להיות באמת שעדיף לחכות ולחסוך את הכסף לבדי.

תודה, את האמת שלא שמעתי את זה בפודקאסט של RULE#1 אם מוכר לך, מובן לי שאין לאף אחד דרך לחזות האם תהיה מפולת או שזה ימשיך לגדול, אבל ההתלבטות באמת האם לחכות ולחסוך עוד סכום בזמן הזה ולשים אולי על קרן מחקה של אגח ממשלתי או בכל זאת להכנס בסנופי כשהוא בשיא.
אשמח ממש אם תוכל לענות לי גם על העריכה שלי אם אתה מבין בנושא, משהו שעדיין לא מצאתי אליו תשובה באינטרנט
אני לא הייתי לוקח הלוואה במצבך, אלא מחכה שיש לי ״ביד״ את הכסף להשקיע (וכנראה שגם במקרה של סטודנט צעיר הייתי מציע לשמור קצת כסף מעבר, אלא אם כן ההורים יכולים לעזור במידה ואתה פתאום מובטל ולא רוצה למשוך כספים מהחיסכון).
לגבי איך להשקיע ובמה זה נושא מורכב שאפשר להרחיב עליו עד אינסוף. הפתרון הפשוט למי שרוצה להשקיע זה כנראה תיק השקעות פסיבי (יש הרבה דוגמאות באתר). מבחינת קרנות ספציפיות (ועל ההשוואה בין ישראליות, איריות, אמריקאיות, וקנדיות) גם אפשר לחפור הרבה אבל פתרון ״פשוט״ שעובד (לדעתי) סבבה זה קרנות מחקות ישראליות.

הבנתי שאם אני רוצה להשקיע בסנופי אולי כדאי לי לחכות קצת ולא לקנות בפיק שלה
אם אתה יודע שעכשיו סנופי בפיק, אז ברור שעדיף לחכות.
הבעיה היא שאתה אף פעם לא תדע אם קרן כלשהי נמצאת בפיק או לא (למעט מקרים מוזרים שבהם מישהו עושה פאשלה ולא מתמחר נפילה בערך של קרן, זה די נדיר אבל יכול לקרות).

להכנס בסנופי כשהוא בשיא.
שיא במניות זה לא כמו שיא בקפיצה לגובה
שיא במניות זה המחיר המצטבר של החברות במדד שעלה עם השנים והגיע לסכום שעוד לא היה בו
שוק מניות שלא גודל ("שובר שיאים") הוא שוק שלא צומח

אני לא הייתי לוקח הלוואה במצבך, אלא מחכה שיש לי ״ביד״ את הכסף להשקיע (וכנראה שגם במקרה של סטודנט צעיר הייתי מציע לשמור קצת כסף מעבר, אלא אם כן ההורים יכולים לעזור במידה ואתה פתאום מובטל ולא רוצה למשוך כספים מהחיסכון).
לגבי איך להשקיע ובמה זה נושא מורכב שאפשר להרחיב עליו עד אינסוף. הפתרון הפשוט למי שרוצה להשקיע זה כנראה תיק השקעות פסיבי (יש הרבה דוגמאות באתר). מבחינת קרנות ספציפיות (ועל ההשוואה בין ישראליות, איריות, אמריקאיות, וקנדיות) גם אפשר לחפור הרבה אבל פתרון ״פשוט״ שעובד (לדעתי) סבבה זה קרנות מחקות ישראליות.
תודה על העצה, זה כנראה מה שאעשה.
באופן תאורטי,אם היית בערך במצבי אז היית פשוט קונה מחקה תא 100 ואגח ממשלתי ופשוט לומד עוד בזמן הזה?
אם אתה יודע שעכשיו סנופי בפיק, אז ברור שעדיף לחכות.
הבעיה היא שאתה אף פעם לא תדע אם קרן כלשהי נמצאת בפיק או לא (למעט מקרים מוזרים שבהם מישהו עושה פאשלה ולא מתמחר נפילה בערך של קרן, זה די נדיר אבל יכול לקרות).
כן כמובן אף אחד לא יודע אם היא תעלה או תיפול, הכל ניחוש מושכל(או לא לפעמים)
אשמח אם תסביר לי מה הכוונה ב"לא מתחמר נפילה בערך של קרן", הכוונה היא שהקרן לא תתעדכן על מחיר הנפילה ותהיה בערך גבוה ממה שאמורה להיות? או שלא הבנתי נכון
שיא במניות זה לא כמו שיא בקפיצה לגובה
שיא במניות זה המחיר המצטבר של החברות במדד שעלה עם השנים והגיע לסכום שעוד לא היה בו
שוק מניות שלא גודל ("שובר שיאים") הוא שוק שלא צומח
כן הכוונה שלי הייתי לבנקודת השיא שלה בתקופה האחרונה.
יש לך אולי תשובה על השאלה שלי בעריכה בפוסט או מקור בשבילי לקרוא על ההבדלים?

באופן תאורטי,אם היית בערך במצבי אז היית פשוט קונה מחקה תא 100 ואגח ממשלתי ופשוט לומד עוד בזמן הזה?
אם הייתי בערך במצבך אז כנראה שלא הייתי משקיע, אלא צובר קצת כסף ואז משקיע.
אישית הייתי מעדיף להשקיע בקרן יותר גלובלית, נניח סנופי 500 אבל זה עניין של העדפה אישית. יש הסברים גם למה ללכת על תא 100 ואגח ממשלתי.
כל עוד אתה יודע להסביר את הבחירה שלך זה נראה לי בסדר להשקיע אפילו בביטקוין.
לגבי ההערה שהייתה לי בסוגריים, מדובר במקרה קיצון, לא משהו שהייתי מנסה לנצל אותו בשלב בו אתה נמצא.

כמו שגם מסבירים הרבה בבלוג ובפורום, תתחיל מהחלקים החשובים יותר (צמצום הוצאות, הגדלת הכנסות, ורק אז השקעה של הכסף ה״מיותר״ וכל האופטימיזציות שאפשר לעשות בתחום ההשקעה).
למשל, חסכון של 500 שקל בחודש יניבו לך הרבה יותר כסף מרווח של 1% בחודש על השקעה בסדר גודל של 5000 ש״ח (על תקופה של כמה שנים)

אני שוקל לשים 2000 שח מינימום בBTB
למה?
איך הגעת למסקנה שזה אפיק השקעה מוצלח?

מתלבט בין סנופי לאחת מהישראליות של תא
קל - סנופי.
הוא פשוט הרבה הרבה הרבה יותר מפוזר.
בוא נאמר שסנופי מייצג כמעט 50% משוק המניות העולמי, וכל המניות בישראל מייצגות כ0.2% מאותו שוק.

תעודות סל(שהבנתי שפחות מומלץ כי הסיכון של קריסת החברה לא משתלם
אין כבר היום בישראל תעודות סל, וממילא גם לא את הסיכון הזה.
היום יש קרנות סל, שבהן סיכון המנפיק כבר לא מתקרב לרמה שהוא היה בתעודות, ועדיין יש כמובן קרנות נאמנות מחקות. אין הבדל גדול ביניהן. קרן סל יותר סחירה, ונאמנות פחות, בנאמנות ניתן לעשות הוראת קבע (עניין של נוחות). אלו ההבדלים המשמעותיים (והם לא כ"כ...).

לי תנאים טובים להלוואה קטנה עד 5000 שח שאני שוקל לקחת ולהשקיע ולסגור אותה ללא שום קנס סגירה בעוד חודשיים
בעיקרון המשמעות של זה היא לשים בסיכון כסף של אחרים.
אני לא אומר שלא לעשות זאת בשום אופן (אם כי אני נרתע מהעניין), אבל כן חייב להבין את המשמעות של זה.

ההתלבטות הגדולה היא האם לבחור בפסגות או IBI משום שממה שראיתי העמלות בעיקרון אותו דבר והמינימום כניסה
הם נותנים לפתוח חשבון עם 2000 ש"ח?

מה הדרך ה"יעילה" לעבוד עם זה, הבנתי שאם אני קונה נגיד קרן מחקה של סנופי אני אמור לקבל דיבנדנים ועדיף להמנע מהם ולהחזיר אותם להשקעה מה שקורה עם הקרנות המחקות באירלנד(כי יש להם דיל עם ארה"ב לפי מה שהבנתי?) אבל העמלות עם השוק האירופאי לישראלים יקרות נחשבות,
קרנות ישראליות לרוב לא מחלקות דיבידנדים.
מה שתיארת קורה בקרנות אמריקאיות שהן תמיד כן מחלקות.
איריות יש מחלקות ויש שלא, אם אתה קונה כאלו כדאי לשים לב מה אתה קונה.

האם יעיל יותר להחזיק בברוקר אירופאי ולקנות דרך אירנלד, או ישראלי ולקנות ישירות מסנופי? מבחינת הפרש מס ועמלות וכל הסיפור הזה
אחת השאלות הנידונות בפורום.
השאלות החשובות הן:
- מה טווח ההשקעה שלך?
- האם אתה חושש ממס ירושה?
- על אלו שינויים רגולטוריים יחסית למצב היום אתה רוצה להמר?

תוכל לקרוא עוד מלא כאן.

Up אשמח אם מישהו יכול להשקיע קצת זמן ולענות לי
נראה לי שלא נהוג להקפיץ כאן כ"כ מהר. פעם הגדירו רק אחרי 5 ימים שלא קיבלת תשובה.
אני אישית ראיתי את ההודעה שלך אתמול בערב, והתכוונתי לענות לך כשאמצא זמן, ורק עכשיו הגעתי לזה.

הבנתי שאם אני רוצה להשקיע בסנופי אולי כדאי לי לחכות קצת ולא לקנות בפיק שלה
אני אשאל שוב, וכדאי שתשאל גם את עצמך. מה טווח ההשקעה שלך?
אתה משקיע ל5 שנים? ל30 שנה? לשבוע? לשבועיים?
אתה יודע כמה פיקים עשה סנופי בעבר, וכמה הוא עוד צפוי לעשות?

פודקאסט של RULE#1 אם מוכר לך
אם אני לא טועה @aeh משקיע בדרכו.
היה על זה דיון כאן.
למיטב הבנתי, רוב מוחלט של חברי הפורום (ואני ביניהם) לא סבורים שזו שיטת השקעה מוצלחת לאדם הפרטי. אתה יכול לקרוא את הטענות של שני הצדדים, ולהחליט בעצמך.

לא הבנתי מה הדרך ה"יעילה" לעבוד עם זה, הבנתי שאם אני קונה נגיד קרן מחקה של סנופי אני אמור לקבל דיבנדנים ועדיף להמנע מהם ולהחזיר אותם להשקעה מה שקורה עם הקרנות המחקות באירלנד(כי יש להם דיל עם ארה"ב לפי מה שהבנתי?) אבל העמלות עם השוק האירופאי לישראלים יקרות נחשבות, עכשיו השאלה שלי האם יעיל יותר להחזיק בברוקר אירופאי ולקנות דרך אירנלד, או ישראלי ולקנות ישירות מסנופי? מבחינת הפרש מס ועמלות וכל הסיפור הזה
אני אציע לך אפשרות נוספת מעניינת:
להשקיע דרך קרן השתלמות.
יש היום שני מסלולים של סנופי, באינטרגמל ובהלמן אלדובי, כדאי לבדוק מי נותן לך דמי ניהול טובים יותר.
אתה יכול לנסות לשכנע את המעסיק להפקיד לך.
אם הוא לא מסכים, או אם מה שהוא מפקיד לא מספיק לך כהשקעה, אתה יכול לשקול להיות עצמאי, ולהפקיד בעצמך. בתיאוריה, אתה יכול להיות עצמאי שלא מרוויח כלום, ולהפקיד בעצמך לקרן השתלמות.
היתרון הגדול בקה"ש הוא שאין מס רווח הון בכלל (עד הפקדה של כ18K בשנה, אם תעבור את זה, כנראה שכדאי שתפתח גם חשבון חייב). בנוסף, אם המעסיק יסכים להפקיד עליך, או אם יהיו לך רווחים כעצמאי, תקבל הטבה מסוימת במס הכנסה.

למה?
איך הגעת למסקנה שזה אפיק השקעה מוצלח?

קל - סנופי.
הוא פשוט הרבה הרבה הרבה יותר מפוזר.
בוא נאמר שסנופי מייצג כמעט 50% משוק המניות העולמי, וכל המניות בישראל מייצגות כ0.2% מאותו שוק.

אין כבר היום בישראל תעודות סל, וממילא גם לא את הסיכון הזה.
היום יש קרנות סל, שבהן סיכון המנפיק כבר לא מתקרב לרמה שהוא היה בתעודות, ועדיין יש כמובן קרנות נאמנות מחקות. אין הבדל גדול ביניהן. קרן סל יותר סחירה, ונאמנות פחות, בנאמנות ניתן לעשות הוראת קבע (עניין של נוחות). אלו ההבדלים המשמעותיים (והם לא כ"כ...).

בעיקרון המשמעות של זה היא לשים בסיכון כסף של אחרים.
אני לא אומר שלא לעשות זאת בשום אופן (אם כי אני נרתע מהעניין), אבל כן חייב להבין את המשמעות של זה.

הם נותנים לפתוח חשבון עם 2000 ש"ח?

קרנות ישראליות לרוב לא מחלקות דיבידנדים.
מה שתיארת קורה בקרנות אמריקאיות שהן תמיד כן מחלקות.
איריות יש מחלקות ויש שלא, אם אתה קונה כאלו כדאי לשים לב מה אתה קונה.

אחת השאלות הנידונות בפורום.
השאלות החשובות הן:
- מה טווח ההשקעה שלך?
- האם אתה חושש ממס ירושה?
- על אלו שינויים רגולטוריים יחסית למצב היום אתה רוצה להמר?

תוכל לקרוא עוד מלא כאן.

נראה לי שלא נהוג להקפיץ כאן כ"כ מהר. פעם הגדירו רק אחרי 5 ימים שלא קיבלת תשובה.
אני אישית ראיתי את ההודעה שלך אתמול בערב, והתכוונתי לענות לך כשאמצא זמן, ורק עכשיו הגעתי לזה.

אני אשאל שוב, וכדאי שתשאל גם את עצמך. מה טווח ההשקעה שלך?
אתה משקיע ל5 שנים? ל30 שנה? לשבוע? לשבועיים?
אתה יודע כמה פיקים עשה סנופי בעבר, וכמה הוא עוד צפוי לעשות?

אם אני לא טועה @aeh משקיע בדרכו.
היה על זה דיון כאן.
למיטב הבנתי, רוב מוחלט של חברי הפורום (ואני ביניהם) לא סבורים שזו שיטת השקעה מוצלחת לאדם הפרטי. אתה יכול לקרוא את הטענות של שני הצדדים, ולהחליט בעצמך.

אני אציע לך אפשרות נוספת מעניינת:
להשקיע דרך קרן השתלמות.
יש היום שני מסלולים של סנופי, באינטרגמל ובהלמן אלדובי, כדאי לבדוק מי נותן לך דמי ניהול טובים יותר.
אתה יכול לנסות לשכנע את המעסיק להפקיד לך.
אם הוא לא מסכים, או אם מה שהוא מפקיד לא מספיק לך כהשקעה, אתה יכול לשקול להיות עצמאי, ולהפקיד בעצמך. בתיאוריה, אתה יכול להיות עצמאי שלא מרוויח כלום, ולהפקיד בעצמך לקרן השתלמות.
היתרון הגדול בקה"ש הוא שאין מס רווח הון בכלל (עד הפקדה של כ18K בשנה, אם תעבור את זה, כנראה שכדאי שתפתח גם חשבון חייב). בנוסף, אם המעסיק יסכים להפקיד עליך, או אם יהיו לך רווחים כעצמאי, תקבל הטבה מסוימת במס הכנסה.
קודם כל תודה על תגובתך המושקעת, מעריך ממש.

חשבתי בתחילה שזה אפיק טוב כי זה מבטיח לי ממוצע של 6.7 אחוז בשנה, אבל ככל שאני קורא יותר אני מבין שהכסף שלי יביא השקעה הרבה יותר טוב על קרן סל, מה דעתך על כל נושא ההלוואות החברתיות? אתה חושב שיש בזה עתיד כלכלי או שזה סתם גימיק לכסף שקצת יותר "מרוויח" מאשר שוכב בבנק?

כן הבנתי שהיתרות של קרנות סל שהן נזילות הרבה יותר ואפשר למכור בהתראה של יום, לדעתי אלך עליהן באמת.

אני בא בגישה לזה שיהיה לי את הכסף לכסות את ההלוואה בעוד חודשיים, אבל יכול להיות באמת שזה רעיון לא משהו כי גם החודשיים האלו יניבו לי כסף זניח שמוטב לי לחכות פשוט ולהרוויח אותו לבד.

כן, 2 החברות היחידות(כל השאר עם 20 אלף מינימום), יש לך אולי תובנות לגבי החברות שאני לא מכיר שיכולות להכריע את ההחלטה בשבילי?

קרן השתלמות לא רלוונטי כרגע(למרות שקראתי וזה נשמע כמו חלום להשקעות יותר אמיצות שאני מוכן לקחת על עצמי), מקווה שעוד מספר שנים אחרי התואר אמצא עבודה עם קרן מההתחלה ואם לא אתחיל לחקור את העניין של הפקדה כעצמאי, תודה על כל המקורות למידה והקישורים לדיונים שצירפת, כשאחזור מהעבודה אקרא בפירוט ואם יהיו לי שאלות ואי הבנות אחזור לפה לשאול.

מה דעתך על כל נושא ההלוואות החברתיות?
קודם כל דעתי שכדאי שתקרא את דעתה של הסולידית.
מעבר לזה, יש כבר בשוק אג"ח בכל כך הרבה דירוגים. אתה נותן פה הלוואה בדירוג שהוא נעלם, וככל הנראה לא מצדיק את התשואה שלו.
מה שאני מתרשם, זה שאנשים שהולכים לזה, מרגישים שזה כלי פשוט, שהם מבינים, ועם ניחוח אנטי ממסדי. בפועל, אם הם היו לומדים קצת יותר, הם היו מבינים שיש בשוק כבר את הכלים האלו, אמנם קצת יותר מורכבים, אבל ברגע שמבינים אותם, מבינים שזה דיי דומה, ואפילו טוב יותר, ושיש כלים טובים אפילו מאלו.

כן הבנתי שהיתרות של קרנות סל שהן נזילות הרבה יותר ואפשר למכור בהתראה של יום, לדעתי אלך עליהן באמת.
ההבדל הוא שבקרנות סל ניתן למכור בלי התראה של יום, בשעות המסחר, פשוט במקום. בקרנות נאמנות מחקות צריך לתת פקודה, ולחכות לסוף היום.
אבל מה טווח ההשקעה שלך שחשובה לך נזילות ברמה יומית?
טווח השקעה כזה לרוב לא מצדיק השקעה במניות.....

יש לך אולי תובנות לגבי החברות שאני לא מכיר שיכולות להכריע את ההחלטה בשבילי?
לא מניסיון אישי. לא הייתי לקוח שלהן. אני אישית עובד עם ברוקר מארה"ב.
מה שכדאי לשים לב זה שאם יש לך תשלום חודשי, בסכומים קטנים הוא עלול להיות משמעותי מאוד.
למשל אם יש לך מחיר של 200 ש"ח בשנה, מתוך 2000 ש"ח, זה 10%, זה המון. לא בטוח שהתשואה בכלל תכסה את זה.
ייתכן שכדאי לצבור קצת כסף או להתחיל דרך הבנק בינתיים, או כמו הרעיון שנתתי, דרך קרן השתלמות.
עוד כלי שיש, זה קופת גמל להשקעה. אני לרוב חושב שזה כלי לא כ"כ טוב, אבל בסכומים כ"כ קטנים, כשבברוקר סטנדרטי העמלות יהיו כ"כ גבוהות, אולי זה כדאי.

קרן השתלמות לא רלוונטי כרגע(למרות שקראתי וזה נשמע כמו חלום להשקעות יותר אמיצות שאני מוכן לקחת על עצמי)
לא מבין מה הקשר בין השקעות אמיצות יותר לקרן השתלמות.
קרן השתלמות היא פשוט כלי שנותן לך להשקיע בפטור ממס.
אם יש לך השקעה שאתה חושב שיכולה להניב יותר, לך עליה גם בתיק החייב, מה זה משנה שהיא מסוכנת? ואם זה סיכון מיותר, למה כן לקחת אותו בקרן ההשתלמות?
דיי ברור שאם המעסיק נותן לך קה"ש, כדאי לקחת, ולא חייב להשקיע במשהו שונה ממה שתשקיע מחוץ לקרן.
אפשר גם לבקש מהמעסיק קרן השתלמות, מקסימום יגיד לך לא (דורש אומץ מסוג אחר), ואם אתה חוסך יותר מ10% מהברוטו שלך, שווה לך אפילו שהמעסיק יקטין לך טיפה את הברוטו, וייתן לך קרן השתלמות, במידה כזו שההוצאה שלו עליך תישאר זהה. ככה תשקיע עם הטבות מס הרבה יותר שוות. הוא עשוי לסרב גם לזה, אבל לא כי זה עולה לו עוד כסף, אלא כי זו התעסקות שהוא אולי רוצה לחסוך לעצמו.

לגבי להפוך לעצמאי בשביל זה, זו אכן התעסקות שלא בטוח ששווה את זה. אולי היא כן שווה את מה שתלמד ממנה על הדרך, כמו איך מגישים דוח שנתי למשל.

קודם כל דעתי שכדאי שתקרא את דעתה של הסולידית.
מעבר לזה, יש כבר בשוק אג"ח בכל כך הרבה דירוגים. אתה נותן פה הלוואה בדירוג שהוא נעלם, וככל הנראה לא מצדיק את התשואה שלו.
מה שאני מתרשם, זה שאנשים שהולכים לזה, מרגישים שזה כלי פשוט, שהם מבינים, ועם ניחוח אנטי ממסדי. בפועל, אם הם היו לומדים קצת יותר, הם היו מבינים שיש בשוק כבר את הכלים האלו, אמנם קצת יותר מורכבים, אבל ברגע שמבינים אותם, מבינים שזה דיי דומה, ואפילו טוב יותר, ושיש כלים טובים אפילו מאלו.

ההבדל הוא שבקרנות סל ניתן למכור בלי התראה של יום, בשעות המסחר, פשוט במקום. בקרנות נאמנות מחקות צריך לתת פקודה, ולחכות לסוף היום.
אבל מה טווח ההשקעה שלך שחשובה לך נזילות ברמה יומית?
טווח השקעה כזה לרוב לא מצדיק השקעה במניות.....

לא מניסיון אישי. לא הייתי לקוח שלהן. אני אישית עובד עם ברוקר מארה"ב.
מה שכדאי לשים לב זה שאם יש לך תשלום חודשי, בסכומים קטנים הוא עלול להיות משמעותי מאוד.
למשל אם יש לך מחיר של 200 ש"ח בשנה, מתוך 2000 ש"ח, זה 10%, זה המון. לא בטוח שהתשואה בכלל תכסה את זה.
ייתכן שכדאי לצבור קצת כסף או להתחיל דרך הבנק בינתיים, או כמו הרעיון שנתתי, דרך קרן השתלמות.
עוד כלי שיש, זה קופת גמל להשקעה. אני לרוב חושב שזה כלי לא כ"כ טוב, אבל בסכומים כ"כ קטנים, כשבברוקר סטנדרטי העמלות יהיו כ"כ גבוהות, אולי זה כדאי.

לא מבין מה הקשר בין השקעות אמיצות יותר לקרן השתלמות.
קרן השתלמות היא פשוט כלי שנותן לך להשקיע בפטור ממס.
אם יש לך השקעה שאתה חושב שיכולה להניב יותר, לך עליה גם בתיק החייב, מה זה משנה שהיא מסוכנת? ואם זה סיכון מיותר, למה כן לקחת אותו בקרן ההשתלמות?
דיי ברור שאם המעסיק נותן לך קה"ש, כדאי לקחת, ולא חייב להשקיע במשהו שונה ממה שתשקיע מחוץ לקרן.
אפשר גם לבקש מהמעסיק קרן השתלמות, מקסימום יגיד לך לא (דורש אומץ מסוג אחר), ואם אתה חוסך יותר מ10% מהברוטו שלך, שווה לך אפילו שהמעסיק יקטין לך טיפה את הברוטו, וייתן לך קרן השתלמות, במידה כזו שההוצאה שלו עליך תישאר זהה. ככה תשקיע עם הטבות מס הרבה יותר שוות. הוא עשוי לסרב גם לזה, אבל לא כי זה עולה לו עוד כסף, אלא כי זו התעסקות שהוא אולי רוצה לחסוך לעצמו.

לגבי להפוך לעצמאי בשביל זה, זו אכן התעסקות שלא בטוח ששווה את זה. אולי היא כן שווה את מה שתלמד ממנה על הדרך, כמו איך מגישים דוח שנתי למשל.
אחרי קריאה של הדעה שלה נחשפתי באמת לנקודות מפוקפקות שלא ראיתי בהתחלה, אתרחק מזה כמו מאש ואחשב מסלול מחדש, תודה על ההצלחה.

אתה עובד במקרה עם IB? חקרתי קצת אתמול את הנושא ונשמע לי הרבה יותר פרקטי לפתוח שם מהסיבה גם שאני מתכנן בעוד פחות מעשור לנתק קשר כלכלי לישראל ולעזוב לאירופה ובכנות הסיבוך שקראתי של העברת תיק השקעות נשמע הרבה יותר נורא ממה שאני מוכן לעבוד עם בירוקרטיה ישראלית.

הכוונה להשקעות אמיצות היא מה שקראתי בפוסט של הסולידית לגבי זה שיותר "שווה" לך לקנות שם מניות שיכניסו לך 8% ריבית ולא לשלם עליהם מס הון מאשר 2% ריבית, אבל צודק לגמרי לדעתי אותן קרנות בקרן השתלמות יעשו עבודה מעולה.

מה דעתך על קרן מחקה של VTI + VXUS? כמו שאמר שסנופי מכסה הרבה יותר מהשוק מאשר כל הישראליות נראה על פניו ששתי הקרנות האלו מכסות את כל השוק ובכך עדיפות(?) על רק סנופי שמכסה רק חלק?
או שבכלל כל זה תאורתי בלבד ובפרקטיקה סנופי וVTI + VXUS חוות אותן עליות וירידות ככה שההבדלים זניחים?

אתה עובד במקרה עם IB?
כן, דרך המתווך הישראלי, בדיל של דיבידעת.
לא טוען שזו הדרך הטובה ביותר להתחבר לIB, זו הדרך שהחלטתי שטובה בשבילי.

ולעזוב לאירופה
יש לך כבר אזרחות של אחת המדינות שם?
אולי שווה לתכנן את הדברים לפי חוקי המס שיש במדינה שאתה רוצה להיות בה. ייתכן למשל שיש שם אפשרות לחשבון פטור ממס (בדומה לקה"ש), שאולי תוכל לפתוח כבר עכשיו.
ייתכן של @Rahash יהיו תובנות מועילות בשבילך.

חקרתי קצת אתמול את הנושא ונשמע לי הרבה יותר פרקטי לפתוח שם מהסיבה גם שאני מתכנן בעוד פחות מעשור לנתק קשר כלכלי לישראל ולעזוב לאירופה ובכנות הסיבוך שקראתי של העברת תיק השקעות נשמע הרבה יותר נורא ממה שאני מוכן לעבוד עם בירוקרטיה ישראלית.
קח בחשבון שאם אתה מחזיק תיק השקעות, לא משנה איפה, ומנתק תושבות מישראל, הניתוק הוא אירוע מס. כך שלא בטוח שלהחזיק תיק בIB, זה מה שיגרום לך לפחות בירוקרטיה עם מדינת ישראל.

כמו שאמר שסנופי מכסה הרבה יותר מהשוק מאשר כל הישראליות נראה על פניו ששתי הקרנות האלו מכסות את כל השוק ובכך עדיפות(?) על רק סנופי שמכסה רק חלק?
יש כאן שתי שאלות.
1. אחרי איזה מדדים כדאי לעקוב?
2. באיזה כלי כדאי להשתמש בשביל זה?
לגבי השאלה הראשונה, יש דעות לכאן ולכאן בפורום. יש מי שטוען שסנופי גם ככה מכיל חברות בינלאומיות, ושהרגולציה האמריקאית ברורה ומעודדת עסקים לגדול עוד ועוד בצורה אופטימלית לבעלי המניות. יש מי שטוען שזה שארה"ב חזקה כעת לא אומר כלום על העתיד, שהיו תקופות שהיא הייתה פחות מוצלחת, ושייתכן שיום אחד היא תהיה יפן של 89. (זה אמל"ק של דיונים ארוכים, יש עוד הרבה טענות לכל צד)
אני אישית מחזיק מניות בצורה שתפוזר בכל העולם, ולא רק בשוק האמריקאי.
אבל אני חושב שגם השוק האמריקאי מפוזר דיו, ולא נורא להשקיע רק בו. כשיש מעט כסף, והמכשירים הזמינים (שאלה 2) יותר נוחים/משתלמים עבורו, נראה לי שזה מספיק טוב.
לעומת זאת, אני חושב שלתת פלח ניכר בתיק לשוק הישראלי זה הרבה פחות כדאי. אם כי, כשיש ממש מעט כסף, כמעט כלום לא קריטי.

מה דעתך על קרן מחקה של VTI + VXUS?
שים לב. VTI וVXUS הן קרנות סל (ETFים) בארה"ב, שאחת מחקה את השוק האמריקאי, והשנייה את השוק מחוץ לארה"ב.
אם תרצה, הן כמעט שקולות לקרן אחת - VT, שמחקה את השוק העולמי כולו. יש כאלו שמפצלים בשביל כל מיני סיבות כמו לחסוך כמה שברירי פרומיל בדמי הניהול.

בכל אופן, קשה לי לדעת מה התשובה הנכונה עבורך לשאלה 2. זה בעיקר תלוי ברגולציה ובחוקים של המדינה שתעבור אליה. אולי בכלל שווה לך לקנות קרנות שלה. לא יודע.
יש כאן לא מעט בפורום, שמסיבות כאלו ואחרות מחזיקים קרנות איריות. אולי גם זה טוב לך. אני לא יודע.
גם ברוקר שווה לבדוק לגבי ברוקר במדינה בה תהיה. היו כאן דיבורים על סניפים של IB בבריטניה אולי זה יעזור לך (חפש IBUK).
בקיצור, הבירוקרטיה כאן יכולה להשפיע, ולא רק הישראלית....

לא לוקחים הלוואה בשביל להשקיע וממילא לא ניתן (לפחות למיטב ידיעתי) לפתוח חשבון השקעות בפחות מ15-20K.
תחסוך לך קודם כל קרן חירום בעו"ש של כמה חודשי מחייה שתהיה מוכן להפתעות של החיים ואח"כ תתחיל לחשוב על השקעות.

כן, דרך המתווך הישראלי, בדיל של דיבידעת.
לא טוען שזו הדרך הטובה ביותר להתחבר לIB, זו הדרך שהחלטתי שטובה בשבילי.

יש לך כבר אזרחות של אחת המדינות שם?
אולי שווה לתכנן את הדברים לפי חוקי המס שיש במדינה שאתה רוצה להיות בה. ייתכן למשל שיש שם אפשרות לחשבון פטור ממס (בדומה לקה"ש), שאולי תוכל לפתוח כבר עכשיו.
ייתכן של @Rahash יהיו תובנות מועילות בשבילך.

קח בחשבון שאם אתה מחזיק תיק השקעות, לא משנה איפה, ומנתק תושבות מישראל, הניתוק הוא אירוע מס. כך שלא בטוח שלהחזיק תיק בIB, זה מה שיגרום לך לפחות בירוקרטיה עם מדינת ישראל.

יש כאן שתי שאלות.
1. אחרי איזה מדדים כדאי לעקוב?
2. באיזה כלי כדאי להשתמש בשביל זה?
לגבי השאלה הראשונה, יש דעות לכאן ולכאן בפורום. יש מי שטוען שסנופי גם ככה מכיל חברות בינלאומיות, ושהרגולציה האמריקאית ברורה ומעודדת עסקים לגדול עוד ועוד בצורה אופטימלית לבעלי המניות. יש מי שטוען שזה שארה"ב חזקה כעת לא אומר כלום על העתיד, שהיו תקופות שהיא הייתה פחות מוצלחת, ושייתכן שיום אחד היא תהיה יפן של 89. (זה אמל"ק של דיונים ארוכים, יש עוד הרבה טענות לכל צד)
אני אישית מחזיק מניות בצורה שתפוזר בכל העולם, ולא רק בשוק האמריקאי.
אבל אני חושב שגם השוק האמריקאי מפוזר דיו, ולא נורא להשקיע רק בו. כשיש מעט כסף, והמכשירים הזמינים (שאלה 2) יותר נוחים/משתלמים עבורו, נראה לי שזה מספיק טוב.
לעומת זאת, אני חושב שלתת פלח ניכר בתיק לשוק הישראלי זה הרבה פחות כדאי. אם כי, כשיש ממש מעט כסף, כמעט כלום לא קריטי.

שים לב. VTI וVXUS הן קרנות סל (ETFים) בארה"ב, שאחת מחקה את השוק האמריקאי, והשנייה את השוק מחוץ לארה"ב.
אם תרצה, הן כמעט שקולות לקרן אחת - VT, שמחקה את השוק העולמי כולו. יש כאלו שמפצלים בשביל כל מיני סיבות כמו לחסוך כמה שברירי פרומיל בדמי הניהול.

בכל אופן, קשה לי לדעת מה התשובה הנכונה עבורך לשאלה 2. זה בעיקר תלוי ברגולציה ובחוקים של המדינה שתעבור אליה. אולי בכלל שווה לך לקנות קרנות שלה. לא יודע.
יש כאן לא מעט בפורום, שמסיבות כאלו ואחרות מחזיקים קרנות איריות. אולי גם זה טוב לך. אני לא יודע.
גם ברוקר שווה לבדוק לגבי ברוקר במדינה בה תהיה. היו כאן דיבורים על סניפים של IB בבריטניה אולי זה יעזור לך (חפש IBUK).
בקיצור, הבירוקרטיה כאן יכולה להשפיע, ולא רק הישראלית....
אין לי אזרחות אירופאית וגם אולי לא תהיה לי כי אני מתכנן לעבור מדינות לפני שאתמקם סופית אז אהיה רק על תקן של תושבות כנראה.

תאמת שעל זה לא חשבתי, אבל הכוונה יותר הייתה של להעביר תיק מחברה ישראלית דרך בנק לIB(שקראתי קצת בפורום ונשמע מעצבן בלשון המעטה)

כן ברור לי שבסכומים נמוכים ההבדלים זניחים מאוד, אבל כידע כללי אני מעדיף ללמוד ולחקור עכשיו לימים שיהיו לי סכומים טובים יותר להשקיע ולנצל.
אם כך כיסוי של קרן על ארהב + קרן על אירופה + קרן עוקבת עולמית אמורה להיות הכיסוי האופטימלי לכיסוי השווקים שבטווח הארוך אמורים כולם לעלות ככל שהכלכלה העולמית מתפתחת בטווח הארוך.
אז ככה שהפיצול פרקטי רק ללחסוך קצת בדמי ניהול והאופציה לבחור להשקיע מחדש רק באחת מהן(להוסיף לקרן האמריקאית או ללא אמריקאית), נכון?

עריכה: כמה שאלות שעלו לי על אג"ח במידה ואתה יודע אשמח שתעשה לי קצת סדר בבלאגן הקטן.
אג"ח של חברות מסוכן מדי ועדיף להדבק לאג"ח הממשלתיות, עכשיו אני לא בטוח שהבנתי אבל ממה שקראתי דרך IB אפשר לקנות רק אג"ח של ממשלת ארה"ב?(מה שהבנתי שלא טוב בגלל החשיפה להבדל מט"ח, למרות שיכול להיות שהוא רלוונטי כי אני מפקיד גם ככה בדולרים למערכת)
ונניח אני קונה קרן מחקה של אג"ח ממשלת ישראל ככל שהאג"ח מונפקת ליותר זמן היא פחות יציבה ויותר חשופה לתנודות של בנק ישראל, אבל אם האג"ח הוא רק על מנת לייצב את התיק ובכל מקרה הממשלה היא מקור אמין(תלוי במה) אז אין באמת סיכון רב שהיא לא תפדה את האג"ח ואין בעיה לקנות את הקרן המחקה גם של האג"ח הארוך טווח של 5+ שנים או שבכלל עדיף להצמד ל2-5 שנים ולקחת את הסיכון הכי קטן בצד ההגנתי של התיק?(שגם ככה אצלי אני מתאר יהיה באזור ה25-30 אחוז כי אני צעיר וזה לא סכומי כסף שיהיה לי קשה לחסוך מחדש)

נערך לאחרונה ב:
קרן על ארהב + קרן על אירופה + קרן עוקבת עולמית
לא. מה שאתה מתאר ייצור כפילות.
קרן עוקבת עולמית (כמו VT או קרן שעוקבת אחרי מדד msci acwi) אמורה להספיק.
אם אתה רוצה לפצל, אפשר לפצל לארה"ב ומחוץ לארה"ב (למשל VTI+VXUS)
אפשר לפצל למדינות מפותחות ומדינות מתפתחות (למשל מדד msci world ומדד msci emerging markets).
גם אם אתה מסתכל רק על מה שמחוץ לארה"ב (VXUS), ניתן לפצל למדינות מפותחות ומתפתחות (למשל VEA+VWO) מלבד ארה"ב (למשל VTI).
המדינות המפותחות שמחוץ לארה"ב מתפזרות על אירופה, יפן, קנדה, אוסטרליה ועוד כל מיני מדינות קטנות כמו ניו זילנד ו...ישראל.
תוכל לראות למשל כאן את ההתפלגות של ההשקעות של VT, שיוכלו ללמד אותך איך השוק העולמי מתחלק.

אבל בסוף, אם אין סיבה טובה, אז בשביל מה לסבך את התיק עם יותר קרנות ויותר עמלות, במקום לקנות קרן אחת (או מקס' 2) בלבד בפלח המנייתי, ולשכוח מזה?

כמה שאלות שעלו לי על אג"ח
אני מראש מסייג שאני מכיר הרבה, אבל אני בעצמי רחוק מהכרעה בנושא...

אג"ח של חברות מסוכן מדי ועדיף להדבק לאג"ח הממשלתיות
לא מסוכן מדי, אלא מסוכן באופן שלא מפצה. בנוסף, הוא לא מוסיף גיוון בתיק מנייתי שגם ככה מכיל לא מעט מניות של אותן חברות שמוכרות לך את האג"ח.
יש גם כאלו שחולקים גם על זה.

דרך IB אפשר לקנות רק אג"ח של ממשלת ארה"ב?
לא יודע אם רק אג"ח של ממשלת ארה"ב, אבל אני לא מכיר דרך להיחשף בIB לאג"ח של ממשלת ישראל.

מה שהבנתי שלא טוב בגלל החשיפה להבדל מט"ח
זו אכן דעתה של הסולידית.
יש כאן הרבה בפורום שחולקים עליה.
אם אתה רוצה להעמיק באפשרויות שלך, חפש דיון על "משקל השוק של כל מטבע בעולם". קח בחשבון שזה דיון למתקדמים.

ונניח אני קונה קרן מחקה של אג"ח ממשלת ישראל ככל שהאג"ח מונפקת ליותר זמן היא פחות יציבה ויותר חשופה לתנודות של בנק ישראל, אבל אם האג"ח הוא רק על מנת לייצב את התיק ובכל מקרה הממשלה היא מקור אמין(תלוי במה) אז אין באמת סיכון רב שהיא לא תפדה את האג"ח ואין בעיה לקנות את הקרן המחקה גם של האג"ח הארוך טווח של 5+ שנים או שבכלל עדיף להצמד ל2-5 שנים ולקחת את הסיכון הכי קטן בצד ההגנתי של התיק?
יש לך סיכון נוסף מלבד חדלות פירעון של ממשלת ישראל - עליית ריבית.
אם קנית היום איגרת ל10 שנים, שנותנת אחוז בשנה, אבל עוד חמש שנים, לפתע עולה הריבית, ויהיה ניתן להשיג איגרת ל5 שנים שנותנת 1.5% לשנה, אתה תעדיף אותה כמובן. ולא רק אתה תעדיף אותה, אלא כולם, ולכן מחיר האיגרת שלך יפחת.
בגדול, כדי להעריך את הסיכון הזה, משתמשים במח"מ - משך חיים ממוצע. אם יש לך לאיגרת (או לכל האיגרות שבקרן) מח"מ של 5 שנים, על כל אחוז של עליית ריבית מפתיעה, הקרן צפויה לרדת ב5% מערכה. בד"כ שינויי ריבית בישראל קורים ברבע אחוז כל פעם, אבל ייתכן שזה יקרה לאט אבל בטוח. היום הריבית מאוד נמוכה.
מצד שני, עליית ריבית תאפשר לך בהמשך להרוויח יותר על האג"ח שלך, כי עם הזמן, הכסף שתכניס יעשה יותר.
בקיצור, יש הרבה נעלמים, וחלקם הגדול תלוי במה יקרה בעתיד, ואין לי דרך טובה לדעת מה יקרה בעתיד..... :(

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 8
מ התלבטות בין שתי הצעות לדמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
א קרן כספית - התלבטות שוק ההון 15
O התלבטות אם להשאיר דירה שניה או למכור נדל"ן 10
B עבודה ראשונה בהייטק התלבטות קופג או קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Bosco התלבטות קשה - השקעה עבור בן משפחה שוק ההון 32
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
O התלבטות לאן לנתב כסף פנוי כל חודש שוק ההון 5
B התלבטות בין S&P500/כספית/העברה מט״ח שקל לדולר - לטווח של כחצי שנה שוק ההון 7
D ויתור על אזרחות אמריקאית - התלבטות מיסים 43
O התלבטות בבחירת דירה - דירה בהנחה נדל"ן 9
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
הפרופסור התלבטות מה רלוונטי יותר לתעשיה, היום ובעתיד התפתחות אישית 6
D התלבטות אם להמשיך להחזיק דירה שנייה. נדל"ן 23
B התלבטות בין שתי חלופות השקעה נדל"ן 6
M התלבטות בבחירת מוסד לימודים לכלכלה התפתחות אישית 7
A התלבטות בין הנדסת נתונים לכלכלה וסטטיסטיקה התפתחות אישית 8
M התלבטות לפני מעבר דירה שמייקר את הוצאות השכירות נדל"ן 13
ב התלבטות ביטוח מנהלים מול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
V התלבטות קריירה קשה - קידום או עזיבה התפתחות אישית 17
J התלבטות בנוגע למשיכת כספי פנסיה בצורה חד פעמית לפורש לפנסיה עקב הכנסות אחרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 27
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
O התלבטות לגבי משכנתא והון פנוי נדל"ן 29
N התלבטות בנוגע לפרעון משכנתא נדל"ן 15
א מחזור או פרעון חלקי של משכנתא - התלבטות נדל"ן 6
ז התלבטות לגבי תחום בקריירה התפתחות אישית 3
ד התלבטות באיזה מסלול לעשות פירעון חלקי של המשכנתא נדל"ן 15
ר התלבטות מה לעשות עם תיק ההשקעות שלי בהיבט הון עצמי לקניית דירה להשקעה שוק ההון 2
ל התלבטות בין שני כיווני קריירה התפתחות אישית 6
romrom התלבטות בין דירות (מחיר למשתכן) נדל"ן 2
בובין חוט-השני התלבטות לגבי דירה על דרך נמיר נדל"ן 13
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 15
א האם למשוך תגמולים בפטור ממס - התלבטות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
T התלבטות בין 2 מסלולי קריירה בראיית חשבון התפתחות אישית 1
א התלבטות השקעה נדל"ן 1
M התלבטות לגבי רכישת נכס נדל"ן 6
T התלבטות בבחירת בנק חדש צרכנות פיננסית 12
R התלבטות האם למכור מגרש או לבנות נדל"ן 60
ה התלבטות בין מק״מ לפקדון בבנק שוק ההון 3
ב התלבטות בין 3 ל- 4 חדרים - מחיר למשתכן נדל"ן 8