• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התלבטות - אגח VS פיקדון

unrealx

משתמש בכיר
דירוג
595
החלק הסולידי שלי בתיק הוא 60% ולכן זו החלטה קשה שאני צריך לקבל, אני מעוניין לשים את כל הסכום במקום סולידי עם סיכון נמוך ולנסות כמה שיותר למקסם את התשואה,
מה שחשבתי לעשות זה לרכוש אג"ח ארה"ב ולהחשף לדולר בכל הסכום (אין לי בעיה עם זה) אבל החשש האחר שלי הוא עליית ריבית בארה"ב. במצב הנוכחי הריבית רק צפויה לעלות, ולדעתי אפילו תכפיל את עצמה, במספר פעימות שיהיו שנה הבאה.

בגלל עליית הריבית שעשויה להוריד (וכבר מורידה) משמעותית את תשואת האג"ח לטווח בינוני שאני מעוניין לרכוש, חשבתי לשים את הכסף בפיקדון באחד הבנקים לשנה ולאחר מכן, כשהריבית תעלה עוד, להעביר אותו לאג"ח.

מה אתם חושבים על השקעה באג"ח ארה"ב בתקופה כזו של עליית ריבית?

העלייה הקרובה מתומחרת (2.25%, אולי מתומחר עם סיכוי ל 2.5%). ברגע שיודיעו על כוונות לעלות את הריבית ל 4% המחיר ירד עוד.
אני מניח שאין לך ידע יוצא דופן/בלעדי/חשאי על תוואי הריבית העתידית. בהנחה שכך, מה שאתה יודע (לפחות) גם השוק יודע, ומתמחר פחות או יותר בהתאם. אם יהיו הפתעות אז כמובן המחיר ישתנה (לשני הכיוונים- עליה פחותה/איטית יותר תגרור עליה במחירי האג"ח, ולהיפך) אבל זה כאמור- הפתעה. המשך עליה בקצב הצפוי (אני לא יודע מהו, לא חקרתי את זה) לא תגרור שינויים מיוחדים, גם אם העליה הזו צפויה להגיע ל-15%. בהתבסס על הידוע היום (ולא, לא רק ההעלאה הקרובה) המחיר משקף את התשואה העתידית. כמובן, יכולות להיות הפתעות, זה גורם הסיכון שבגללו אג"ח משיא יותר מפקדון בנקאי.
ואם בכל זאת להעלות אופציה (לא ממליץ!): אם ידוע לך בבטחון גבוה טווח ההשקעה של הפלח הזה, תוכל לרכוש אג"ח שמועד פרעונו דומה ולהחזיק עד לפדיון. אתה יכול כבר היום לראות מה התשואה של אג"ח כזה, ואם תחזיק עד לפדיון היא לא תשתנה ולא תושפע משינויי ריבית (ניתן לעשות זאת גם באמצעות קרנות iBonds, אבל לא עבור אג"ח ממשלתי - סיכון מנפיק).

אני מניח שאין לך ידע יוצא דופן/בלעדי/חשאי על תוואי הריבית העתידית. בהנחה שכך, מה שאתה יודע (לפחות) גם השוק יודע, ומתמחר פחות או יותר בהתאם. אם יהיו הפתעות אז כמובן המחיר ישתנה (לשני הכיוונים- עליה פחותה/איטית יותר תגרור עליה במחירי האג"ח, ולהיפך) אבל זה כאמור- הפתעה. המשך עליה בקצב הצפוי (אני לא יודע מהו, לא חקרתי את זה) לא תגרור שינויים מיוחדים, גם אם העליה הזו צפויה להגיע ל-15%. בהתבסס על הידוע היום (ולא, לא רק ההעלאה הקרובה) המחיר משקף את התשואה העתידית. כמובן, יכולות להיות הפתעות, זה גורם הסיכון שבגללו אג"ח משיא יותר מפקדון בנקאי.
ואם בכל זאת להעלות אופציה (לא ממליץ!): אם ידוע לך בבטחון גבוה טווח ההשקעה של הפלח הזה, תוכל לרכוש אג"ח שמועד פרעונו דומה ולהחזיק עד לפדיון. אתה יכול כבר היום לראות מה התשואה של אג"ח כזה, ואם תחזיק עד לפדיון היא לא תשתנה ולא תושפע משינויי ריבית (ניתן לעשות זאת גם באמצעות קרנות iBonds, אבל לא עבור אג"ח ממשלתי - סיכון מנפיק).
אני לא קוסם, אני פשוט מסתכל על שנים שעברו ורואה לאן הריבית מגיעה בדרך כלל. אני חושב שהתמחור יהיה מדוייק יותר בחצי שנה -שנה הבאה.
לגבי הibonds, זה גם היה שיקול שלי, אבל השוואתי אותה מול VCIT ולא מצאתי סיבה לבחור באייבונד על פני VCIT לתקופה של 4 שנים.

דבר נוסף, איך אתם יכולים להסביר איך IBDN מתומחרת טיפה יותר מהמחיר שהיא הייתה ב 2016 למרות שעכשיו הריבית גבוהה יותר בהרבה?

אני לא קוסם, אני פשוט מסתכל על שנים שעברו ורואה לאן הריבית מגיעה בדרך כלל
ולמה אתה חושב שמשקיעים אחרים כן קונים עכשיו אג"ח שהמחיר שלו ירד? כנראה שהם כבר עכשיו קונים אותו יותר בזול (=מתומחר).
אני חושב שהתמחור יהיה מדוייק יותר בחצי שנה -שנה הבאה
זה נכון. זה גורם מרכזי של הסיכון באג"ח- לא בגלל שהריבית תעלה והאג"ח ירד, אלא כי תמיד יתכנו הפתעות (ויותר ככל שמשך הזמן הרלוונטי ארוך יותר).
לגבי הibonds, זה גם היה שיקול שלי, אבל השוואתי אותה מול VCIT ולא מצאתי סיבה לבחור באייבונד על פני VCIT לתקופה של 4 שנים.
אתה משווה בין תפוחים לתפוזים. ליתר דיוק, אתה משווה בין התאריך שבו התפוח עלול להרקיב לבין כמות המיץ שניתן לסחוט מתפוז.
אתה חושש להשקיע באג"ח בגלל שינויים עתידיים, אבל באותה נשימה אתה מנסה לבחור אג"ח לפי תשואת עבר. ה-iBonds לא מתחרה מול VCIT, אלא נותן מענה לבעיה אחרת (שהיא בדיוק הבעיה ממנה אתה חושש)- הוא מנטרל את האופציה להפסיד משינויי ריבית אם אתה מחזיק עד לפדיון.
דבר נוסף, איך אתם יכולים להסביר איך IBDN מתומחרת טיפה יותר מהמחיר שהיא הייתה ב 2016 למרות שעכשיו הריבית גבוהה יותר בהרבה?
לא בדקתי, ויתכן שיתקנו אותי, אבל כמה מחשבות: כאמור, מחיר האג"ח משקף את ציפיות הריבית (וגם חלופות השקעה, מח"מ ועוד), ולא רק את הריבית ברגע נתון. אל תשכח שאז האג"ח נתן X לשנה עם מח"מ של Y שנים, והיום הוא נותן X אבל עם מח"מ קצר בהרבה (Y-3) מה שמעלה את האטרקטיביות שלו.

ה-iBonds לא מתחרה מול VCIT, אלא נותן מענה לבעיה אחרת (שהיא בדיוק הבעיה ממנה אתה חושש)- הוא מנטרל את האופציה להפסיד משינויי ריבית אם אתה מחזיק עד לפדיון.

תוכל להסביר איך הוא בדיוק נותן מענה לזה? הרי אם עולה הריבית מעבר לציפיות המחיר שלו ירד, בדומה ל VCIT או כל אגח אחר

תוכל להסביר איך הוא בדיוק נותן מענה לזה? הרי אם עולה הריבית מעבר לציפיות המחיר שלו ירד, בדומה ל VCIT או כל אגח אחר
המחיר שעולה ויורד הוא המחיר למסחר באג"ח. בהחזקה עד לפדיון (כולל ב-iBonds) אתה לא סוחר באג"ח, ומחירי השוק שלו לפני הפדיון אינם רלוונטיים. מה שיש זה את הריביות שהאג"חים ישלמו (סכום ידוע מראש, ולא תלוי בריבית השוק העתידית) ואת הקרן שהאג"ח ישלם בפדיון (סכום ידוע מראש). מכיוון שכל המרכיבים ידועים וקבועים, אתה יכול לחשב בדיוק מה הריבית שתקבל על קניית אג"ח במחירו כיום והחזקתו לפדיון. iBonds אפילו מחשב את זה בשבילך.

רק אחרי שהבנת את זה, תמשיך:
עכשיו תדמיין שהשתכנעת וקנית iBonds שנפרע ב-2022. אחרי שנה גילית שאם תקנה עכשיו iBonds שנפרע ב-2025 תרוויח הרבה יותר, ואתה רוצה לבצע את השינוי. סביר שתסכים למכור את הניירות שיש לך אפילו בהפסד קטן, אם הרווח העודף מהקרן החלופית מצדיק את זה, נכון? זו הסיבה שמחיר השוק של אג"ח יורד כשהריבית עולה, למרות שהריבית על נייר קיים נשארת זהה (מבחינת הסכום) - כי אנשים מוכרים אותו בזול כדי לקנות חלופות טובות יותר. ולכן השינויים האלו לא רלוונטיים בהחזקה לפרעון.

המחיר שעולה ויורד הוא המחיר למסחר באג"ח. בהחזקה עד לפדיון (כולל ב-iBonds) אתה לא סוחר באג"ח, ומחירי השוק שלו לפני הפדיון אינם רלוונטיים. מה שיש זה את הריביות שהאג"חים ישלמו (סכום ידוע מראש, ולא תלוי בריבית השוק העתידית) ואת הקרן שהאג"ח ישלם בפדיון (סכום ידוע מראש). מכיוון שכל המרכיבים ידועים וקבועים, אתה יכול לחשב בדיוק מה הריבית שתקבל על קניית אג"ח במחירו כיום והחזקתו לפדיון. iBonds אפילו מחשב את זה בשבילך.

רק אחרי שהבנת את זה, תמשיך:
עכשיו תדמיין שהשתכנעת וקנית iBonds שנפרע ב-2022. אחרי שנה גילית שאם תקנה עכשיו iBonds שנפרע ב-2025 תרוויח הרבה יותר, ואתה רוצה לבצע את השינוי. סביר שתסכים למכור את הניירות שיש לך אפילו בהפסד קטן, אם הרווח העודף מהקרן החלופית מצדיק את זה, נכון? זו הסיבה שמחיר השוק של אג"ח יורד כשהריבית עולה, למרות שהריבית על נייר קיים נשארת זהה (מבחינת הסכום) - כי אנשים מוכרים אותו בזול כדי לקנות חלופות טובות יותר. ולכן השינויים האלו לא רלוונטיים בהחזקה לפרעון.

תודה על ההסבר.
אז לפי מה שאמרת אנשים עוברים לחלופות טובות יותר, מהן בידיוק החלופות האלה?
אג"ח ממשלתי לטווח קצר שמביא תשואה של ~2.2%, בטוח יותר וצפוי לעלות עוד?

נערך לאחרונה ב:
אז לפי מה שאמרת אנשים עוברים לחלופות טובות יותר, מהן בידיוק החלופות האלה?
בהפשטה (וכל מה שכתבתי זה בהפשטה. אני משוכנע שהתמונה המלאה מורכבת יותר)- לאג"ח חדש יותר שנושא ריבית גבוהה יותר. בפועל, זה שמוכרים אג"ח ישן בזול יוצר תגובות שרשרת בתמחור של כל מיני מוצרים (לדוגמה, מישהו שהשקיע במניות יחליט ששווה לו לקנות אג"ח כל כך בזול, ולכן ימכור מניות...) כך שהחליפו מורכבות יותר.
אג"ח ממשלתי לטווח קצר שמביא תשואה של ~2.2%, בטוח יותר
עם מח"מ קצר מחיר האג"ח הולך ומתקרב לערך הפדיון, ונותרים פחות תשלומי ריבית שיושפעו משינויי ריבית, ולכן המחיר צפוי להיות יציב יותר.
וצפוי לעלות עוד
איך הגעת לזה? כל הרעיון הוא שהמחיר כיום משקף את הציפיות בשוק לשינויים הרלוונטיים לתקופת האג"ח (וככל שהמח"מ קצר יותר הציפיות קרובות יותר למציאות).

ניתן לעשות זאת גם באמצעות קרנות iBonds

איך אני יודע כמה תשואה שנתית/מצטברת אני אקבל אם אחזיק עד הפדיון ? קצת הסתבכתי עם שלל המושגים באנגלית באתר. על מה אני מסתכל בדיוק ?
האם יש קרנות דומות גם לאג"ח ממשלת ארה"ב ?
תודה.

איך אני יודע כמה תשואה שנתית/מצטברת אני אקבל אם אחזיק עד הפדיון ? קצת הסתבכתי עם שלל המושגים באנגלית באתר. על מה אני מסתכל בדיוק ?
זה קרוב ל-Average Yield to Maturity. כנס לעמוד של הקרן שמעניינת אותך, ולמטה יש Estimated Net Acquisition Yield Calculator. אתה מזין שם מחיר קניה וזה נותן לך את התשואה השנתית עד לפדיון (הצפויה, ראה אותיות קטנות).
האם יש קרנות דומות גם לאג"ח ממשלת ארה"ב ?
לא מכיר.

מוצר גאוני. חבל שאין ממשלתי

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ התלבטות בין פיקדון בבנק לקרן מחקה אגח מיסים 0
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 2
מ התלבטות בין שתי הצעות לדמי ניהול בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
א קרן כספית - התלבטות שוק ההון 15
O התלבטות אם להשאיר דירה שניה או למכור נדל"ן 10
B עבודה ראשונה בהייטק התלבטות קופג או קרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Bosco התלבטות קשה - השקעה עבור בן משפחה שוק ההון 32
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
E התלבטות לגבי חלק סולידי בתיק השקעות שוק ההון 0
O התלבטות לאן לנתב כסף פנוי כל חודש שוק ההון 5
B התלבטות בין S&P500/כספית/העברה מט״ח שקל לדולר - לטווח של כחצי שנה שוק ההון 7
D ויתור על אזרחות אמריקאית - התלבטות מיסים 43
O התלבטות בבחירת דירה - דירה בהנחה נדל"ן 9
הפרופסור התלבטות מה רלוונטי יותר לתעשיה, היום ובעתיד התפתחות אישית 6
D התלבטות אם להמשיך להחזיק דירה שנייה. נדל"ן 23
B התלבטות בין שתי חלופות השקעה נדל"ן 6
M התלבטות בבחירת מוסד לימודים לכלכלה התפתחות אישית 7
A התלבטות בין הנדסת נתונים לכלכלה וסטטיסטיקה התפתחות אישית 8
M התלבטות לפני מעבר דירה שמייקר את הוצאות השכירות נדל"ן 13
ב התלבטות ביטוח מנהלים מול פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
V התלבטות קריירה קשה - קידום או עזיבה התפתחות אישית 17
J התלבטות בנוגע למשיכת כספי פנסיה בצורה חד פעמית לפורש לפנסיה עקב הכנסות אחרות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 27
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 2
O התלבטות לגבי משכנתא והון פנוי נדל"ן 29
N התלבטות בנוגע לפרעון משכנתא נדל"ן 15
א מחזור או פרעון חלקי של משכנתא - התלבטות נדל"ן 6
ז התלבטות לגבי תחום בקריירה התפתחות אישית 3
ד התלבטות באיזה מסלול לעשות פירעון חלקי של המשכנתא נדל"ן 15
ר התלבטות מה לעשות עם תיק ההשקעות שלי בהיבט הון עצמי לקניית דירה להשקעה שוק ההון 2
ל התלבטות בין שני כיווני קריירה התפתחות אישית 6
romrom התלבטות בין דירות (מחיר למשתכן) נדל"ן 2
בובין חוט-השני התלבטות לגבי דירה על דרך נמיר נדל"ן 13
A התלבטות לגבי פרעון משכנתא נדל"ן 15
א האם למשוך תגמולים בפטור ממס - התלבטות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 12
T התלבטות בין 2 מסלולי קריירה בראיית חשבון התפתחות אישית 1
א התלבטות השקעה נדל"ן 1
M התלבטות לגבי רכישת נכס נדל"ן 6
T התלבטות בבחירת בנק חדש צרכנות פיננסית 12
R התלבטות האם למכור מגרש או לבנות נדל"ן 60
ה התלבטות בין מק״מ לפקדון בבנק שוק ההון 3
ב התלבטות בין 3 ל- 4 חדרים - מחיר למשתכן נדל"ן 8