• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התיק שלי(2.5 מיליון ש''ח)- אשמח להערות

• פותח הנושא Yaya5
  • פורסם בתאריך

Yaya5

משתמש רשום
דירוג
3
שלום רב
לאחר קריאה רבה, הן באתר זה והן במקומות אחרים, החלטתי בגיל 50 למכור את התיק המנוהל שהיה לי בבנק ולפתוח תיק השקעות פסיבי ועצמאי באלטשולר. חשוב לי להדגיש שאין לי עניין לדון בטיב ההחלטה הזו בה אני ואשתי בטוחים, אלא רק על התיק שאני בונה. אם לומר בקצרה- דמי הניהול היו מאוד גבוהים, והרווחים לא מספקים (ביחס למדדים מובילים בעולם באותן שנים). החלטתי לקחת אחריות ולנהל את כספי בעצמי, ואני בהחלט מודע לסיכונים ולאתגר המנטלי שיידרש.
נתונים-
ברשותי בית מגורים בו אני ומשפחתי גרים, וכמו כן הון של 2.5 מיליון ש''ח (שעד כה נוהל בהשקעות על ידי הבנק כאמור).
מטרת התיק: הגדלה של ההון על מנת שאוכל לעזור לילדיי ברכישת דירה ובכלל בחייהם.מימושים של חלק מהתיק יקרו בהדרגה, על פי הגעה של כל ילד לגיל 30 פלוס מינוס (תלוי בהרבה משתנים).המימוש הראשון יקרה עוד כ-10 שנים, והאחרון רק עוד כ-25 שנים. מאמין שבכל פעם אתן לילד שהגיע למעמד רכישת דירה סכום של קצת פחות מחמישית התיק (כמובן אעשה השלמות בהתאם לרווחים והפסדים).
כמו כן, אני מעוניין להגביל את הסיכון והתנודתיות על מנת להקטין את הסיכוי שאאלץ למכור בשלב כזה או אחר בהפסד משמעותי.
התיק המתגבש:
200 אלף ש''ח- יישארו בעובר בשב. אין לדעת מתי אצטרך אותם להוצאות כאלה ואחרות, כולל חופשות משפחתיות בחו''ל ומימון חתונות של ילדיי.
מיליון ש''ח- מניות. מתכנן לרכוש (במנות) את הקרן השקלית של בלאקרוק 1159235- מדד MSCI ACWI המפורסם בפורום. מטרת חלק זה היא למקסם תשואה לאורך זמן ולהנות מעליות בשוק המניות.
מיליון ש''ח- אג''ח. מעוניין לרכוש שתי קרנות זולות על אג''ח ממשלתי ישראלי של 2-5 שנים. חצי מיליון ילכו לקרן ''שחר'', וחצי מיליון ילכו ל''גליל''. מטרת חלק זה בתיק היא לשמור הערך של כספי מפני אינפלציה וכמו כן לספק ריבית מסויימת קבועה (מודע היטב לריביות המגוחכות שמציעים האגחים בימינו). כמו כן, באמצעות פלח זה אוכל לקנות מניות בזול בעת קריסה קיצונית (אמכור קצת אג''ח).
300 אלף ש''ח- אחזיק כרגע במזומן בתיק. אני יודע שיש בכך משהו לא רציונלי, אך פסיכולוגית המעשה חשוב לי. המחירים מרגישים לי מאוד גבוהים כרגע, יש חשש מסוים שתהיה נפילה רגע אחרי שאכנס וארגיש שיצאתי טיפש והתעלמתי מהסימנים. לכן, אשמור כרגע סכום זה במזומן, וכשתהיה נפילה של כ-30% בחלק המנייתי- גם אם זה ייקח שנים- אז אכניס את הסכום למניות. עד אז הוא ישמש לי ככרית הגנה פסיכולוגית.
תודה רבה למי שהגיע עד כאן! אשמח להערות אם יש, אפילו אם הן חיוביות:).

ספרתי מליון ש"ח פגיעים לאינפלציה:
עו"ש
אג"ח שחר
מזומן בתיק

פיחות בשקל יפגע משמעותית בתיק.
אישית אני חושב שזה בלתי נמנע במצב הפוליטי.

עו"ש
אג"ח שחר
מזומן בתיק

פיחות בשקל יפגע משמעותית בתיק.
אישית אני חושב שזה בלתי נמנע במצב הפוליטי.
כלומר רוב התיק כן מוגן. אתה לא חושב שהאיזון בין החלקים מספק? או שבמקרה שלך היית ממגן את כלל התיק מאינפלציה?

אתה אומר שלא היית מרוצה מהתשואה של התיק המנוהל ביחס למדדים מובילים. אתה מתכוון לs&p 500 ודומיו? אם כן, שים לב שרק 40% מהתיק שלך יכול לתת תשואה כזאתי. 40% נוספים צפויים לתת תשואה נמוכה מאוד בזמן הקרוב ו20% נוספים תשואה אפסית. אין בעיה עם תיק 50/50, רק השאלה היא לאין אתה מכוון ולאיזה מדד אתה תרצה להשוות בסופו של דבר את התשואה?

החלק של האגח והמזומן, אני מבין שאתה לא רוצה לסכן סכום זה. הייתי שוקל פקדונות צמודים ושקליים. תסגור אותם לתקופות מדורגות, כל שכל שנה נניח יפתח לך חלק ותוכל לאזן עם המניות אם תרצה. למה?
- בפקדונות אין דמי ניהול, בקרן אגח הדמי ניהול ינגסו לך ברווח המעט שקיים.
- לדעתי תוכל לקבל תשואה יותר גבוהה בפיקדון מאשר באגח.
- יש לך יתרון של 15% מס בלבד על פקדונות שקליים לעומת 25% מעל הרווח הריאלי על קרן מדדית ושקלית.
- ככה תוכל להגן על המזומן מאינפלציה /או לקבל מעט ריבית ועדיין תישאר יחסית נזיל.
בהצלחה

200 אלף ש''ח
לדעתי גם זה מיותר, אפשר לשים בפיקדון נזיל צמוד מדד, למשל קרמבולה במזרחי.
יכול למשוך בכל עת ולקבל הצמדה בלבד.

לא ייעוץ, לא המלצה

מטרת התיק: הגדלה של ההון על מנת שאוכל לעזור לילדיי ברכישת דירה ובכלל בחייהם
התיק המתגבש:
לא הבנתי איך הגעת לגיבוש התיק הזה מתוך המטרה שלשמה בחרת לצאת מהתיק המנוהל.
200 אלף ש''ח- יישארו בעובר בשב.
300 אלף ש''ח- אחזיק כרגע במזומן בתיק
וזה לשם מה? הרי אם יהיה לך בלת"מ תוכל למכור ני"ע בכל רגע כמעט. זה מה שיפה בבורסה, הכסף נזיל מצד אחד ועובד מצד שני.
נתונים-
איך אתם היום עם מצב החיסכון? יש עודף הכנסות על הוצאות? יש אפשרות להמשיך לקנות ני"ע גם בהמשך? והדירה שלכם - נקיה ממשכנתא כבר?

מכיוון שהמטרה שלך היא לעזור לילדים שלך לרכוש דירה בעתיד, אני הייתי משקיע חלק מהכסף בשוק הנדל"ן המקומי.
מחירי הדירות יעלו בעשור הקרוב? כנראה שגם הנכס שלך יעלה בשיעור דומה.
מחירי הדירות ירדו? אומנם השווי של הנכס שלך יפחת, אבל אתה תצטרך פחות כסף כדי לעזור במימון הדירה.

לדעתי זה צעד טוב יותר מאשר לתת לכסף להישחק, אבל בסכומים כאלה הייתי שוקל לפנות לאיש מקצוע שיוכל לעזור לך בצורה הטובה ביותר.
אני לא יודע אם מותר להמליץ פה על אנשי מקצוע, אבל יש בחור שאני עוקב אחריו זמן מה והוא עושה רושם של איש מקצוע תותח והגון(אך איני מכיר אותו באופן אישי) וההתמחות שלו היא בדיוק מה שאתה מחפש. אם תהיה מעוניין(וזה לא מנוגד לחוקי הפורום) אז אתן לך את הפרטים שלו.

התיק המתגבש:
חשוב לדעתי שתגבש את הקצאת הנכסים בתיק במונחים של אחוזים ולאו דווקא מספרים נומינליים כפי שהצגת. הרי ברור לך שעם הזמן הערכים הללו ישתנו.
200 אלף ש''ח- יישארו בעובר בשב
300 אלף ש''ח- אחזיק כרגע במזומן בתיק
שזה אותו הדבר. מדוע אתה מפריד ומדוע אתם זקוקים לסכום כזה בפלח הזה?
אין לדעת מתי אצטרך אותם להוצאות כאלה ואחרות, כולל חופשות משפחתיות בחו''ל
חופשות משפחתיות הן בהחלט הוצאה שבשליטתך המלאה ונתון להחלטתך.

אג"ח שחר
קרן של אג"ח לא צמוד אמורה להיות מתואמת אינפלציה כי כאשר המדד עולה המחיר שלה יורד באופן שמשקף את האינפלציה החזויה , ואם מחזיקים לתקופה מספיק ארוכה הקרן תרכוש אגחים לא צמודים יותר בזול,

קרן של אג"ח לא צמוד אמורה להיות מתואמת אינפלציה כי כאשר המדד עולה המחיר שלה יורד באופן שמשקף את האינפלציה החזויה , ואם מחזיקים לתקופה מספיק ארוכה הקרן תרכוש אגחים לא צמודים יותר בזול,
בעיקרון זה נכון... אלא אם כן האינפלציה יותר חמורה מהריבית.

אני לא מצליח למצוא נתונים היסטורים, אבל אני בספק שב- 1984 הריבית פצתה על אינפלציה של 445%.

בתרחיש כזה הקרן הולכת ונעלמת (ריאלית) ואז זה לא משנה שהיא יכולה לקנות אג"חים חדשים בריבית גבוהה.

יש שיוסיפו לאמר שבהיפר אינפלציה רק מטבע זר\סחורות מגינות ואי אפשר להאמין שאג"ח ממשלתי (גם צמוד) ישמור על כח הקנייה.

המחירים מרגישים לי מאוד גבוהים כרגע
תזמון שוק קלאסי.
באמצעות פלח זה אוכל לקנות מניות בזול בעת קריסה קיצונית
אם אתה בטוח שהמחירים גבוהים? למה אתה משקיע עכשיו? חכה לקריסה.

כמו שרשמו לפני, יש כל כך הרבה דברים לא הגיוניים במה שאתה עושה. מציע שתעשה שוב שיעורי בית ותקרא עוד קצת.

מציע שתעשה שוב שיעורי בית ותקרא עוד קצת.
בהתחשב בזה שהוא כתב את הפוסט באפריל, ואחרי תגובה נוספת אחת (סה"כ 2 הודעות) בפורום הפסיק להגיב, אני מנחש שהוא לא יקרא את מה שכתבת.

בהתחשב בזה שהוא כתב את הפוסט באפריל, ואחרי תגובה נוספת אחת (סה"כ 2 הודעות) בפורום הפסיק להגיב, אני מנחש שהוא לא יקרא את מה שכתבת
נכון, אבל בהחלט יש בזה תועלת עבור רבים אחרים (כמוני) שעוברים על תיקים לדוגמה והערות החברים עליהם, תודה לכולכם.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
S התיק שלנו שוק ההון 7
א קלאסיקה זולה - התיק שלי שוק ההון 5
V התיק של VINCENT שוק ההון 4
guesto מה עשה התיק שלכם בשנת 2023? שוק ההון 25
S הלוואה כנגד התיק לצורך משכנתא? צרכנות פיננסית 9
מ מעביר את התיק השקעות ממיטב דש לאינטראקטיב ברוקר האמריקאי שוק ההון 23
identitybridge חווות דעת בתשלום על התיק ביטוח לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
R אשמח לחוות דעת על התיק שאני בונה שוק ההון 23
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
א התיק של אחד שמבין שוק ההון 19
א האם התיק שלי מפסיד כתוצאה מפיחות השקל? שוק ההון 6
fizban התיק של Fizban (מדדים - 93%, מניות - 7%) שוק ההון 18
J חלוקת התיק בין איריות לאמריקאיות? שוק ההון 17
נ העברת התיק\ יתרה דולרית מאקסלנס לIB-US פוסטים מאיכות נמוכה 2
נ העברת התיק\ יתרה דולרית מאקסלנס לIB-US שוק ההון 1
א האם זהו התיק המנייתי הפאסיבי הזול ביותר? שוק ההון 18
M האם יש סכום שממנו ״כדאי״ לפצל את התיק? שוק ההון 21
וינסנט כדאיות השקעה בחלק הסולידי של התיק שוק ההון 19
ב הצד הסולידי של התיק פוסטים מאיכות נמוכה 5
D האם אני מחויב בדיווח שנתי למס הכנסה על התיק בIBI? מיסים 10
sharon ניהול התיק במקרה לא צפוי שאני לא אוכל לנהל אותו בעצמי שוק ההון 20
R התיק (הראשון)שלי -ביקורות וחוות דעת שוק ההון 3
ז תהיות לגבי התיק ולגבי דיבידנד שוק ההון 15
V התיק שלי - אשמח להערות שוק ההון 15
guesto סקר: עד כמה פסיבי התיק שלכם? שוק ההון 28
yossik מה עשה התיק שלכם בשנת 2022? שוק ההון 57
Couch Potato קרנות אג"ח ושמירת ערך בחלק ה"סולידי" של התיק שוק ההון 3
D מיצוע התיק חודשי או רבעוני שוק ההון 1
Y החלק הסולידי של התיק בפקדון ל5 שנים שוק ההון 22
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
I למכור את התיק לצורך רכישה דירה או להתמנף בזול? שוק ההון 3
S איך מחשבים CAGR על התיק שבניתי? שוק ההון 4
T האם התיק שלי בעייתי ומה עושים מכאן? שוק ההון 2
T האם התיק מפוזר מספיק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
א אני מחפש הסבר ברור איך להעביר מלאומי לאקסלנס את התיק השקעות שלי פוסטים מאיכות נמוכה 1
איש ירח התיק של איש ירח שוק ההון 7
F ניצול ירידות לשינוי הרכב התיק שוק ההון 1
I מתלבט לגבי התיק שלי שוק ההון 1
ה התיק המורכב שלי (בן 20) שוק ההון 8
R התיק שלי לטווח הארוך (עשורים קדימה), אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 53
איש ירח כמה עשה התיק שלכם בשנת 2021 שוק ההון 27
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
ה מה לעשות עם התיק שוק ההון 11
G קרן מחקה אגח ארהב. לטובת מיתון התיק שוק ההון 3
S התיק שלי: פשטות כערך שוק ההון 8
dorian התיק (המורכב מעט) שלי ושאלות שוק ההון 3
שם משתמש בעייתי כאשר עושים איזונים בתוך התיק, משלמים מס? שוק ההון 14