1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

התיק שלי- חשבתי שייצא לי יותר קצר...

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י כתום, ‏18/5/16.

1. כתום

כתום משתמש ותיק

היי,

אשמח לפידבקים לגבי תיק השקעות. כמו כן לנסח על דף יכול לעזור לי להבהיר לעצמי מחשבות שלי לגביו.

זוג נשוי, 40+3. דירה נקייה מחובות. הכנסות יציבות. חוסכים כ 40-50% מהנטו.
    מטרת התיק- צבירת הון, העברה לדור הבא.
    50% מניות 50% אג"ח. יודע שלאור גיל צעיר ודירה ניתן לקחת סיכון גדול יותר והגדיל תשואה אפשרית. להערכתי 50% מניות מתאים לסיבולת התנודתיות שלנו. עברתי משבר 2008 עם 100% מניות (כל הסיבוב...), לא מעוניין לעבור חוויה כזו שוב. כמו כן אלוקציה של 50\50 תהיה קלה לי יותר מבחינה אישית להצדקה בתקופות קשות. מתכנן בעתיד, במידה ויצטבר הון מספק, לעבור לשליש מניות, שליש אג"ח ושליש נדלן- כולל בחישוב דירה בה אני מתגורר, כל שייקח עוד שנים רבות עד שזה יהיה רלוונטי.
    פנסיה- מעדיף קרן פנסיה לאור אגח מיועדות. כספים מופרשים מעבר לתיקרה הולכים כמו קרן השתלמות למוצרי מניות פאסיביים. לא מכליל בחישוב ה 50\50. מודע לזה שמעלה תנודתיות שלוקח על עצמי. לא מרגיש את זה כך. גם כי זה נעול להרבה שנים, גם כי לא רואה בחשבון שלי, וגם כי חונכתי להניח שמחר בבוקר יוחרם ע"י המדינה. נקבל מזה משהו- נשמח ונודה לאל הטוב.
    החשבון מנוהל בבנק, ללא דמי החזקת ניירות ערך. דמי קניה\מכירה 0.1 . מאמין שאוכל להשיג פחות בבתי השקעות. לא עובר כי ההבדל זניח (לא עושה כמעט פעולות), מסיבות של נוחות (משכורת\תשלומים שונים באותו חשבון) ושלום בית.
    לגבי פרישה מוקמת- אשתי ואני שנינו עוסקים בעבודות שאנחנו אוהבים מאוד. מסרבים לכל עבודה נוספת לצורך הגדלת הכנסה, שעות נוספות וכו. בשלב זה אין כוונות לפרוש טרם גיל פנסיה רשמי\אם בכלל. מי יודע מה יילד יום וכו כמובן תמיד נכון. אין אפשרות ריאלית של פיטורים או אבטלה שלא מרצון.

התיק:
    50% מניות- מטרה- צמיחה.
    90% IWDA, 10% EIMI. מעדיף ע"ג מוצרי וונגרד בגלל אופק ארוך של השקעה מבחינת צבירת הדיבידנדים. כמו כן מעדיף לא לקנות מוצר אמריקאי בגלל סיכון מס ירושה ואפשרות ריאלית שתיק זה יעבור לדור הבא. התלבטות לגבי צורך ב EIMI מול IWDA בלבד- מחזיק גם EIMI, מתלבט לאור היעדר תשואה נוספת בעבר, הגנה פחותה על בעלי מניות בחלק מהמדינות הכלולות. החלטתי כן להחזיק בעיקר מסיבות "אידאולוגיות"- כי הנל אמור להיות מתומחר, פיזור כל העולם וכו. מדי פעם עדיין תוהה.

יש קרן חירום לא גדולה, כמה חודשים הוצאות, בפני בלתמים קטנים. לא רוצה להגדיל אותה- כאמור אין אפשרות של פיטורים, ומשכורת של אחד מאיתנו מספיקה מבחינת הוצאות שוטפות.

50% אגח- מטרה- צבירה ואיזון תנודתיות.
    אחזקה ישירה של אגח ממשלת ישראל, מח"מ 7-10, חצי צמוד חצי שקלי. מעדיף ישראלי ע"פ זר לאור חיי בשקלים, זמינות במקרה של צורך במשיכה גדולה (סיוע דירה לילדים מתישהו, בלתמים גדולים), פחות מס על שקלי. מעדיף אחזקה ישירה לאור חוסר רצון להסתמך על גוף ישראלי, דמי ניהול כעת\בעתיד, סכנה של הפסד נומינלי קבוע במקרה של עלייה בריבית. כיום אגחים עם קופון מאוד נמוך למח"מ של כ 10 שנים, אפילו יעיל מיסויית. עם התקצרות המח"מ שלהם אקנה ארוכים יותר. אשקול מכירה עם התקצרות מח"מ בהתאם לאלטרנטיבות. זה לא עיסוק בשבילי, אפילו הנאה בצורה מסויימת. עסקתי רבות בהשקעה אקטיבית לפני שעבודה והתרבות צאצאים שמתרוצצים בבית הכריחו אותי לעבור להשקעה פאסיבית.

איזון- החלטה עקרונית לא למכור מניות. מוכן לצאת מאלוקציה 50\50 לצורך זה. כסף חדש ינסה לאזן, ברור לי שכעת זה פשוט ובעתיד עם גדילת התיק יכולה להיווצר סטייה גדולה יותר מהאלוקציה. לא ברור לי שאיזון משפר תשואת תיק, כן ברור לי שמיסוי פוגע בתשואת תיק. אגח יימכר לטובת מניות רק בסטיות משמעותיות, הבדל של 20% מסך שווי התיק באותו רגע, כלומר 40\60 לטובת אגח, ייהפך ל 50\50.

השקעה של כסף חדש- כל פעם שמצטבר סכום שנקבע מראש. יוצא כל 3-4 חודשים. מושקע לפי פלח מניות\אגח שנמוך יותר, ובתוכו שקלי\צמוד או IWDA\EIMI לפי מי שפחות מהאלוקציה שלו.

הארי בראון- התיק שלי אינו תיק הארי בראון כמובן. אבל קצת כן ברוחו. מניות זה מניות. האגח אמנם לא ארוך מספיק. דירה לתפיסתי קצת דומה לזהב. מזומן שקול להכנסה שלנו כל עוד עובדים, ואחכ פנסיה. ברור לי שזה ניסוח איכותי ולא כמותי, ובכל זאת חושב שיש קורלציה טובה מבחינה עקרונית.

יצא לי ארוך בשביל תיק כזה פשוט... :).

הערות\ביקורות\השמצות זולות תתקבלנה בברכה.

2. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

סה"כ תיק טוב והתוכנית טובה ופשוטה.

3. doc29

doc29 משתמש בכיר

מושלם. לא רואה מה יש לשפר פה.

4. שרון

שרון משתמש ותיק

@כתום האם אתה רואה בעיה בתיק? איפה ההתלבטות שלך?

5. כתום

כתום משתמש ותיק

תודה למגיבים.

@שרון- לי אין בעייה עם התיק... אבל תמיד שמח לשמוע דעות נוספות. הן לגבי הבחירות הספציפיות והן לגבי הרציונל.

Roi אוהב/ת את זה.
  6. ע.מדי

ע.מדי משתמש בכיר

אצלי בדפדפן יצא שיש לך 90% EIMI ו 10% IWDA - זה טעות של הדפדפן נכון ?

7. כתום

כתום משתמש ותיק

@ע.מדי- כן. אולי בדפדפן שלי.

8. Ron B

Ron B משתמש בכיר

מבחינת העקרון: התיק שלך מאד דומה לשלי (פרט לזה שאני מחזיק ואנגרד).
    רק נקודה אחת: איך אתה מחזיק ישירות אג"ח צמוד? יש עם זה בעייה (שגם אותי מטרידה): כל האג"חים הצמודים נכון להיום הם במחיר גבוה מ-100, מה שגורם לכך שעד הפקיעה שלהם, אתה משלם הרבה מס. זה נכון שאח"כ תוכל לקזז את המס הזה, אבל יש 2 חסרונות:
    1. צריך להגיש כל שנה דו"ח שנתי למס הכנסה. אם ממילא אתה מגיש: אין בעייה עם סעיף זה.
    2. התקזזות על הפסד תקח עוד הרבה שנים מהיום, כי רק בפדיון ירשם לך ההפסד. את ההחזר תקבל רק כשיהיה לך רווח מנייר אחר שתמכור.
    למשל, אפשר לראות שהתשואה של נייר ממשלתי צמוד 0536 היא 0.78% ברוטו ו0.02%- נטו: זה אומר שעד הפקיעה ראלית אתה מפסיד כסף, ומשלם הרבה יותר מס ממה שצריך. הקיזוז יהיה רק אחרי הפקיעה.

9. כתום

כתום משתמש ותיק

@Ron B: אפשר 1025, ולמי שאוצה 0545. עם קופונים נמוכים- מעט מס. עם מחיר קצת גבוה מ100 אין לי בעייה- יתקזז עם קופוני אגח אחרים באותה שנה. לטווח רחוק יש 0545, שעם השנים ייראה פחות ופחות מטורף, והרבה מעל 100 כנראה לא יעלה.

10. Ron B

Ron B משתמש בכיר

1025 - התשואה נטו היא 0%. זה אומר ששילמת 100% מס במקום 25%, לפחות עד שנת 2025.
    מה הכוונה "יתקזז עם קופוני אגח אחרים"? אתה יכול לקזז רק אם יש לך הפסד בנייר ערך אחר. ואם אין לך?

11. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

אני מציע להוסיף אותו לגלריה.
    @adamshalev
    אשמח לשמוע עליו.

adamshalev אוהב/ת את זה.
  12. כתום

כתום משתמש ותיק

מפריד בין 2 סוגי מס באגח:
    מס על הקופון - לא תלוי בתשואה נטו. ב 1025 הוא נמוך יחסית (רבע מ 0.75, הקופון). מעדיף עפ חוסר תשלום במסגרת מוצר של בית השקעות, מהסיבות שפורטו בפוסט המקורי.
    מס במכירה; במקרה של מה שנקנה מעל 100 אם יוחזק לפידיון: אקבל מגן מס, שיתקזז עם קופונים שאקבל באותה שנה. מחושב ומתוכנן. לכן כתבתי ש1025 לא בעייתי מבחינתי כרגע, כי אמנם מעל 100, אבל לא הרבה מעל.

לגבי נטו לפידיון 0- זה החלק הצבירתי/דפנסיבי של התיק. מעדיף שלא להחזיק מזומן או אגח קונצרני בכמות משמעותית. מכיר גישה של להחזיק מזומן עד שתשואה לעשר שנים תעלה מעל רף שנקבע מראש. מעדיף להשקיע כפי שתיארתי, בידיעה שקיימות אפשרויות שהפלח האגחי של התיק ייתן תשואה אפסית, או שלילית, בשנים הקרובות, אבל ללא דפולט ממשלת ישראל אקבל את הקרן עם תשואה (נומינלית) קטנה.

@TunaGolem- למעשה אני דחליל פיקטיבי. מטרתי היא לחלץ מ ron b את הרכב התיק שלו. זה שהתיק שלי יוסף לגלריה זה בונוס בלתי צפוי.

Roi, doc29 ו-TunaGolem אוהבים את זה.
  13. הסולידית

הסולידית מנהל מייסדת

לתשומת לבכם, יש להימנע ממתן ייעוץ השקעות בפורום.

14. כתום

כתום משתמש ותיק

מתנצל, לא מייעץ, מחזיק חלק מהניירות...

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
התיק שלי- אשמח לביקורת פינת המשקיעים ‏23/9/17
דעה מעניינת לגבי אג"ח ממשלתי כללי לחלק הסולידי של התיק פינת המשקיעים ‏14/5/19
התיק שלי פינת המשקיעים ‏16/4/19
עוד לא בן 20; מצב התיק שלי פינת המשקיעים ‏2/4/19
התיק המעניין שלי פינת המשקיעים ‏31/3/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. המשך גלישתך באתר מאשרת את השימוש בעוגיות דפדפן.