1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

התיק שלי (גרסה 3+4+5)

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י adamshalev, ‏5/7/16.

1. adamshalev

adamshalev מודרטור

התבקשתי לסכם את התיק שלי אחרי שינויים לאחרונה.
    רפרנס: גרסה 1. גרסה 2.

בגדול המשקל הנוכחי של פלחי התיק:
    48% - תיק עוגת דובדבנים
    13.5% - תיק שוקולד מריר פשוט
    5% - תיק Level Up
    9% - תיק גורו
    6.5% - תיק אקטיבי
    13% - קרן עדן אלפא
    5% - מזומן

קצת על התיקים:

תיק עוגת הדובדבנים החדש דוסקס כאן.

תיק שוקולד מריר אמור להיות מניות כלל עולמי ואג"ח ישראלי. כרגע בגלל צורכי הנזלה שהיו לי החלק האג"חי לא קיים בפועל ונותר רק החלק המנייתי שמורכב במשקל שווה מ-VTI ו-VXUS. הכוונה היא לתקן את האיזון בחזרה ליעד המקורי עם הזמן ובפרט אחרי שנסיים עם מעבר הדירה.

תיק Level Up דוסקס כאן.

תיק ה-Gurus הוא שילוב של מניות וקרנות שדוסקסו כאן, וכאן וכאן. זה כרגע בגדר ניסוי שהקצתי לו שנה. נשארו עוד כמה חודשים עד שהשנה תגמר ובנתיים אני לא מרוצה מהתוצאות. איך שלא מסתכלים על זה, ככל שמגוונים יותר, התשואה מתקרבת יותר לתשואת השוק. יכול להיות וסביר ששנה זה לא מספיק, אבל בכל מקרה אני כנראה אצמצם חלקית או באופן מלא את החשיפה לניסוי הזה בקרוב.

התיק האקטיבי מכיל מספר פוזיציות שבחרתי על פי שיקול דעתי. חלקן מוצלחות, הגדולות ביותר פחות, ובכללי התיק הזה הוא הכי פחות מוצלח בחבורה. אני מתכנן לתת לפוזיציות למצות את עצמן בהתאם ליעדים שלהן אבל לא מתכנן להכנס לפוזיציות חדשות בנתיים.

קרן עדן אלפא דוסקסה כאן.

החלק של המזומן תקוע זמנית בחשבון IRA (כך שהוא לא נזיל במיוחד) ועדיין לא החלטתי מה נכון לעשות איתו.

daat99, fliper ו-TunaGolem אוהבים את זה.
  2. משקיע מתחיל

משקיע מתחיל משתמש רשום

למה המשקלים? זה מכוון או לא? האם עשית לתיקים סימולציית מונטה קרלו? (ללא הגורו עדן אלפא ואקטיבי) מה יצא בסימולצייה? כי הסנתי את התיקים הקודמים אבל את החדש אני לא מבין (למה נפטרת מדיבידנדים גדלים? (בבקשה לא להפוך את השרשור לדיון על מניות דיבידנדים) למה נפטרת מוולסטלי?)

daat99 אוהב/ת את זה.
  3. adamshalev

adamshalev מודרטור

המשקלים הם המשקל הנוכחי של כל פלח. לא ציינתי משקלי יעד כיוון שהתיק בכל מקרה עובר שינויים ולא כל הפלחים הם ברי איזון בין האחד לשני.

כתבתי כאן מדוע אני כבר לא משקיע במניות דיבידנדים גדלים.

כתבתי בעדכון הקודם (גרסה 2) מדוע נפטרתי מוולסלי. בגדול - הוא לא מוסיף שום ערך נוסף. (תיקון, זה היה כאן)

עשיתי כל מיני סימולציות לתיקים השונים, כל אחד בהקשר שלו. לדעתי כל המידע הרלוונטי נמצא בשרשור של כל תיק, ואם לא אז כדאי להמשיך את הדיון שם.

נערך לאחרונה ב: ‏5/7/16
    daat99 אוהב/ת את זה.
  4. משקיע מתחיל

משקיע מתחיל משתמש רשום

בעיה קטנה ששמתי לב אליה- הדיבידנדים של הקרנות שמצאת אולי לא יציבים בגלל הדיבידנד הלא קבוע שסביר להניח שבמשברים מקוצץ בחדות אך לנו אין אפשרות לדעת איזה סוג דיבידנד גרם לירדות ועוד בעיה היא שיכול להיות שהכנסה של מניה עם דיבידנד נמוך יחסית הורידה את הדיבידנד הכולל. מה שאני מסכים אתך זה שאין נתונים וזו אכן טענה משמעותית וחשובה שלפי דעתי מספיקה כדי לא להשקיע בשיטה (אני דווקא מתכנן להשקיע חלק מכספי בשיטה זאת אבל רק חלק כדי לבדוק את אמינותה)
    הבנתי ואתה צודק

daat99 אוהב/ת את זה.
  5. adamshalev

adamshalev מודרטור

ביקשת לא להפוך את זה לדיון על מניות דיבידנדים לא?
    הביקורת על מה שכתבתי נמצאת כאן ובדפים הבאים בדיון. בא נשאיר את הדיון בשרשור הרלוונטי.

daat99 אוהב/ת את זה.
  6. משקיע מתחיל

משקיע מתחיל משתמש רשום

צודק לא אתייחס אל זה עוד

daat99 אוהב/ת את זה.
  7. כתום

כתום משתמש רשום

תודה על השיתוף, תמיד מעניין ומפרה.
    2 תהיות, כללית ואישית.
    תהייה כללית: זה התיק המורכב ביותר שהוצג בפורום לדעתי כשהמתחרים היחידים הם... התיקים הקודמים שלך. אני מבין שאין לך בעייה עם המורכבות, אבל לא מפריע לך שכל כמה חודשים יש לך תובנה חדשה של מה התיק הנכון בשבילך? הרי כל הרעיון זה לדבוק בתיק בעושר ובעוני בחום ובקור וכו. הרי קשה להאמין שלא נראה בפורום עוד חצי שנה את ״תיק סופי-7״.
    ותהייה אישית- למה אמריקאיות מחלקות ולא איריות צוברות? אני שואל כי נראה שהתיק גדול (לפי הפרגמנטציה והחלק של עדן אלפא), ונראה לי (מדמיין?) שהזכרת איפשהו ילדים. רגע... אני מדמיין גם אישה עם דרכון אמריקאי? אם אכן אז השאלה לא רלוונטית... אלא אם התיק מ-מ-ש גדול :)

8. adamshalev

adamshalev מודרטור

הוא מורכב אבל לא יודע אם הוא הכי מורכב. למשל תיק שכולו מורכב ממניות פרטניות כפי שמספר חברי פורום מחזיקים מצריך לדעתי לא פחות ואף יותר עבודת מחקר מתמיד.

הרעיון של להחזיק תיק ולהתמיד בו הוא לא לעצום עיניים ולסתום אוזניים למידע חדש, אלא לא להגיב אמוציונאלית לתנודות השוק מתוך הבנה שתמיד יהיה לך פלח שמתפקד יותר טוב ופלח שמתפקד פחות טוב (נניח מניות מול אגח) ושזה חלק מהמהות של תיק מגוון והסיבה שאתה מחזיק בהם באש ובמים היא שהם מפחיתים את התנודתיות הכוללת של התיק.
    זה מה שאני עושה. אבל במקביל אני גם ממשיך לחשוב וללמוד ולקרוא ולחקור, ואם כתוצאה מכך ע״ב ידע ותובנות חדשים הגעתי למסקנה שונה מזו שהגעתי אליה בעבר לפני שהיה לי את אותו הידע ותובנות אז יתכן והפעולה הנכונה לעשות היא לעדכן את התיק ע״מ להפחית סיכון כלשהו, או לנצל באופן יעיל יותר תכנון מס או להוסיף אפיק תשואה לא קורלטיבי.
    אם מסיבה כלשהי אתה גילית שהחלטה שקיבלת בעבר ע״ב מידע חסר הייתה *שגויה* האם תמשיך לדבוק בה כי ״תיק לא משנים״? לי זה לא נראה הגיוני, אבל כמובן שכל אחד רשאי לדעתו.

בחשבון ממוסה אני מעדיף אמריקאיות מחלקות, ובחשבון עם דחיית מס אני מנצל את הדחיה לדברים שצריכים אותה יותר מהשיפור של כמה פרומילים שקרנות צוברות מרוויחות על פני המחלקות.

יש ילדים ויש אישה, אף אחד לא אמריקאי.

ogi, oz12 ו-daat99 אוהבים את זה.
  9. ברננקי

ברננקי משתמש רשום

אני חושב שמה שהוא מנסה להגיד (ולכל הפחות זה מה שאני חושב), זה שאתה לא כל כך פאסיבי. השקעה של שעות במחקר לא פוסק כדי להכניס עוד קרן במשקל שלושת-רבעי אחוז לתיק כי היא פחות קורלטיבית ומניבה תשואה יפה ומאוד תנדותית זה לא מאוד פאסיבי. לדעתי זה מאוד אקטיבי. גם אם מדובר במדד.
    אני לא אומר שזה רע, זה פשוט מאוד שונה מהאסטרטגיה הרווחת כאן.
    אני למשל יודע שבהשקעה של המון שעות מחקר כמעט ודאי שהייתי בוחר בתיק אחר (כלומר, שבראיה כזו התיק העכשווי שלי היה שגוי), ואין לי בעיה עם זה. אני מוכן להסתפק בתשואות של תיק פשוט ופאסיבי עם מינימום השקעה (אבל גם כנראה מינימום מקום לטעויות).

10. adamshalev

adamshalev מודרטור

מסכים @ברננקי , לדעתי כל משקיע וכל תיק הוא על ספקטרום של אקטיביות. חלק אקטיביים פחות וחלק יותר.
    להחליט שאתה רוצה אג"ח ישראלי זאת החלטה לכל דבר. להחליט שאתה רוצה 40% אג"ח זאת החלטה לכל דבר. להחליט להשקיע בסנופי דרך קרן ישראלית\אמריקאית\אירית זאת החלטה גם כן לכל דבר. אין מנוס. הכל זה החלטות.
    אני מבין את הרציונל של לרצות לקבל כמה שפחות החלטות, הן מבחינת מקום לטעויות והן מבחינת הזמן הדרוש בשביל לקבל החלטה בכל סוגיה. מבחינתי הזמן המושקע בשיפור ההחלטות לא שונה מהזמן שמושקע בלהרוויח עוד כסף שיכנס לתיק ולא שונה מהזמן שמושקע בללמוד להוציא פחות. הכל משרת את אותה המטרה.

נערך לאחרונה ב: ‏6/7/16
    i3arnon, ברננקי ו-daat99 אוהבים את זה.
  11. משקיע מתחיל

משקיע מתחיל משתמש רשום

רק שלכל השקעה של זמן כזה יש תועלת אחרת

daat99 אוהב/ת את זה.
  12. adamshalev

adamshalev מודרטור

זה תלוי איפה יש לך הכי הרבה מקום לשיפור. למשל, אם אתה חי בצניעות על תקציב עצמות יבשות אבל עובד כעצמאי ולא מייצר אפילו שכר מינימום - אז אתה צריך להשקיע בהגדלת הכנסה אבל אם אתה שכיר בעבודה יציבה עם קביעות ושכר אוניברסלי ומבזבז כמו צרכניסט ממוצע - אתה צריך להשקיע בצמצום הוצאות.
    אני משקיע זמן בשיפור התיק כי אני מאמין שבעשרות השנים הבאות תהיה לזה השפעה מרחיקת לכת לא פחות מאשר להגדיל היום הכנסות או להפחית הוצאות.

i3arnon, ogi ו-daat99 אוהבים את זה.
  13. משקיע מתחיל

משקיע מתחיל משתמש רשום

נכון מאוד ולא התכוונתי להגיד שזה יביא פחות תועלת אלא רציתי להגיד את מה שאתה אמרת

adamshalev ו-daat99 אוהבים את זה.
  14. fliper

fliper משתמש רשום

@adamshalev - תודה רבה על שיתוף התיק.
    כרגיל מעניין, מלמד מאוד, ונותן השראה.

שאלת הבהרה לגבי מבנה פלח ה level up (שהינו 5% מכל התיק) האם הוא מורכב מ 4 נכסים ?

"בשם הפשטות ולמען מזעור עמלות המסחר המבנה הבא מוצא חן בעיני יותר מהראשון:
    QLD ProShares Ultra QQQ ETF 20.00%
    SSO ProShares Ultra S&P500 ETF 20.00%
    SVXY ProShares Short VIX Short-Term Futures ETF 10.00%
    UBT ProShares Ultra 20+ Year Treasury ETF 50.00% "

15. adamshalev

adamshalev מודרטור

הוא מורכב מ-SSO, QLD, SVXY, ZROZ. העדפתי את ZROZ כי הוא ארוך מספיק בשביל לאזן את הפלחים האחרים ונמנע מהחסרונות של מינוף.

16. fliper

fliper משתמש רשום

במשקלים הנ"ל ?

17. adamshalev

adamshalev מודרטור

כן

18. כתום

כתום משתמש רשום

מתנצל על האיחור בתגובה, אנסה לחדד מה שניסיתי לכתוב קודם.
    1. נראה לי שעלול להיות פה שילוב לא טוב בין פאסיביות (מדדים) לאקטיביות (חילופי ניירות תכופים). משקיע פאסיבי בוחר עמדה עקרונית עפ נכונות לעמוד בתנודתיות, אופק השקעה וכו וכל עוד הנחות היסוד לא משתנות דבק בה. האקטיבי קונה ניירות שמחירם זול לדעתו מערכם האמיתי. אני חושש שהחלפה תדירה מדי בין אסטרטגיות פאסיביות לא תקנה את הערך הפאסיבי (חיסכון בדמי פעולות ובמס) ולא את הערך האקטיבי (אתה הרי לא קונה מדד מסויים כי הוא זול באותו רגע).
    2. נראה שהתיק גדול. יש לך ילדים. האם לא מטריד אותך מס הירושה האמריקאי? קראתי שוב לא מזמן את ההגדרות של irs )ל non resident alien, אם אני זוכר נכון), וזה מאוד ברור ולא משתמע לשתי פנים מה שכתוב שם.

ג״נ- פאסיבי עד קצוות שערותי, בהשקעות ובחיים בכלל. בטח בשישי בצהריים.

daat99 אוהב/ת את זה.
  19. daat99

daat99 משתמש רשום

תרשה לי לשאול אותך כמה שאלות נוגדות:
    1. האם מאוד מטריד אותך מס ירושה גם כשאתה יודע שהוא קיים כבר שנים ולא נגבה מאף אחד מעולם?
    2. האם אתה באמת חושש שאתה תהיה הפגר הראשון עלי האדמות שהאמריקאים ידרשו מיורשיו מס ירושה?
    3. האם אתה באמת חושב שברגע שהאמריקאים יתחילו לאכוף את מס הירושה על אנשים שאינם אזרחי ארצות הברית אתה לא תשמע על כך בכל אמצעי התקשורת ברחבי העולם כולל ישראל?
    4. האם אתה כל כך מפחד שאתה לא תוכל להגיב ולמכור מניות אחרי שתשמע על שינוי המדיניות הזה עד שתתפגר בפועל?

אני מאוד סקרן לדעת אם אחרי שענית על כל אלו אתה עדיין מאוד מפחד ממס הירושה האמריקאי על אנשים שאינם אזרחי ארצות הברית.

20. Yevgeny

Yevgeny משתמש רשום

ולשלם מס רווח הון על כל הרווח הגלום במניות הללו, למשל כמה עשורים מעכשיו... אם יש דרך זולה להימנע מאפשרות כזאת (גם אם ההסתברות שלה כרגע אינה גבוהה), זה עדיין עלול להיות משתלם (בתוחלת).

איליה ו-daat99 אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
התיק שלי פינת המשקיעים ‏17/9/18
התיק שלי - ישראל/גרמניה פינת המשקיעים ‏31/5/18
התיק שלי, טיוטה פינת המשקיעים ‏16/3/18
טיוטת התיק שלי פינת המשקיעים ‏18/2/18
התיק שלי התייצב - מוזמנים לעיין / לבקר פינת המשקיעים ‏2/10/17
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. המשך גלישתך באתר מאשרת את השימוש בעוגיות דפדפן.