1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

התיק שלי - אל תרחמו עליי:)

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י FIYaacov, ‏23/10/16.

data-full-width-responsive="true">
  1. doc29

doc29 משתמש בכיר

שמע, לפי התאוריות ה"קלאסיות" (מודל 3 הפקטורים) - מניות קטנות יותר נותנות תשואה גבוהה יותר. יש הרבה ויכוחים על זה, יש כאלה שטוענים שזה לא באמת קיים, יש כאלה שטוענים שזה נובע מתקופה מאוד ספציפית בהיסטוריה כשהייתה לזה סיבה מסויימת שלא תחזור על עצמה וזה מטה את הממוצעים, יש כאלה שטוענים שרוב הפרימיום הוא רק מהפלח של ה-small value stocks.
    למיטב הבנתי, כנראה שיש עדיין פרימיום לגודל קטן, אם כי פחות מבעבר, וזה הגיוני כי ברגע שנחשף כזה פקטור, היתרון בו מהר מאוד מצטמצם עד נמחק.

מכל מקום, אתה בא ואומר שאכן פילוח לפי גודל הוא רלוונטי אבל טוען שהקבוצה עם התשואה הגבוהה ביותר זה המיד-קאפ. זו טענה מאוד גדולה שאני לא הייתי מתיימר לעשות אלא אם אני חוקר בתחום הכלכלה.

חתול לילה אוהב/ת את זה.
  2. משקיע מתחיל

משקיע מתחיל משתמש בכיר

לא בהכרח כיוון שייתכן והאקסטרה תשואה קשורה לאקסטרה תנודתיות.

3. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש בכיר

חס וחלילה.
    אני טוען שמהנתונים שאני מכיר, במספר קטן מאוד של שווקים שבדקתי, במהלך עשרות השנים האחרונות זה המצב.

4. doc29

doc29 משתמש בכיר

אני לא מומחה, אבל אני חושב שה-size premium הוא בלתי תלוי בתנודתיות - לכן הוא פקטור בפני עצמו. בכל מקום- בגלל זה כתבתי שייתכן גם שהוא רק מצטמצם.

5. משקיע מתחיל

משקיע מתחיל משתמש בכיר

מודה שלא חשבתי על זה... בכל מקרה עדיין הוא יותר תנודתי ולכן גם עדיין יהיה פרמיום גם אם לא עודף (כלומר מעבר לתוספת סיכון).

6. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

מה זה המודל הזה?

7. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

תנודתיות - > סיכון.

אורי ג. אוהב/ת את זה.
  8. daat99

daat99 משתמש בכיר

יש הרבה סוגים שונים של סיכון - תנודתיות הוא רק סוג אחד של סיכון.

ניצן המצוין, ברננקי ו-ogi אוהבים את זה.
  9. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

נכון.

תנודתיות איננה סיכון בכלל. היא רק מדד חלקי שמציג אספקטים מסויימים של חלק מהסיכונים.

בכל מקרה הכוונה שלי היתה שהמשפט היה נכון, אילו היה מחליף את המילה "תנודתיות" במילה "סיכון".

10. ogi

ogi משתמש בכיר

יש תנודתיות שמחושבת לפני החלטת קניה, ויש תנודתיות במשך תקופת ההחזקה.

11. doc29

doc29 משתמש בכיר

מודל 3 הפקטורים של פאמה ופרנץ' שכביכול מסביר מעל 90% מהתשואה של מניות: פקטור הגודל, פקטור ה-value ופקטור הבטא (נראה לי).

ניצן המצוין אוהב/ת את זה.
  12. Benjamin Willard

@אורי ג.

13. FIYaacov

FIYaacov מודרטור

הערה לעצמי: לא לפתוח שרשור שנייה לפני כניסת חג :)
    לקרוא לתוצאות חריגים, זה כמו לקרוא לכל ההיסטוריה של תוצאות המניות חריגות. האמת שלדעתי יש סיבה קצת מעבר לתוצאות היסטוריות, וזה שמדובר בחברות גדולות (למרות השם המבלבל mid), עם רזרבות מזומנים גדולות ולכן יש להם אמידות יותר גדולה בפני משברים, וככל השוק מדובר בחברות חיות ונושמות עם מנהלים שרעבים להצלחות שעיקר מטרתן הוא להסב רווחים למחזיקי המניות שלהם. בנוסף, יש להם פוטנציאל צמיחה גדול יותר מה-Large Cap.
    אנחנו בשלבי רכישה וכרגע שילמנו כ-50% מהדירה יש לנו עוד הון עצמי שישלים לנו ל-65% ואת היתרה (כ-300K) ניקח כמשכנתא. המשכנתא הצפויה אפילו קטנה מהשכירות הנוכחית.
    תודה! :)
    אחרי 10 שנים הסיכון של רצף התשואות קטן באופן ניכר. תקרא את המאמר שלינקקתי בשרשור הפותח, כדי להבין למה. זה די אינטואיטיבי. בקצרה, אחרי 10 שנים אם לא ירד לך התיק יותר מדי, אז המניות רק יגדילו אותו עוד ועוד (בתיאוריה). זה יפתח לי בתקווה אופציות טובות לירושה ותרומה.
    אני מכוון לגג 4% כולל מסים + דינמיות במקום המגורים + דינמיות בהגדרה של "פרישה". לא מפחד לחזור לעבוד במשרה חלקית/מלאה/פרילאנס (וייתכן שאעשה פרילנס ללא קשר בכל מקרה - יש לי עוד 10-15 שנים להחליט).
    זה יותר הטיית "האופציות הקיימות כרגע בקופות הגמל בישראל". האמת זה סתם בשביל גיוון אולי זה יתן איזשהו תשואת יתר קטנטנה ובמידה ולא...צודקת. אני צריך לתקן את זה ל-ֵ%100 sp500.

תודה לכולם עד עכשיו. אשמח לשמוע עוד הארות/הערות. האם לדעתכם נייר דוגמת VXF שהוא MID+SMALL עדיף רק על ה-MID? יותר גיוון, ברור, אבל כמו שנאמר, מעבר ל-50 ניירות אין הרבה מדי תרומה. מצד שני, תנודתיות לא מפחידה אותי, אבל עדיין לא השתכנעתי שה-SMALL עדיף על ה-MID.

נערך לאחרונה ב: ‏25/10/16
    adamshalev ו-Benjamin Willard אוהבים את זה.
  14. משקיע מתחיל

משקיע מתחיל משתמש בכיר

על פי מודל שלושת הפקטורים הוא כן (מבחינת תשואה). חוץ מזה כל הדברים שציינת בקשר לחברות הבינוניות תקפים גם לחברות קטנות ביתר שאת.
    באיזו ריבית? כי אם היא גבוהה ייתכן וניתן להשיג ריבית נמוכה יותר במינוף בעזרת חוזים (אם זה פריים מינוס מספר שגדול מחצי אחוז אז לא בטוח) או במינוף בעזרת קרנות ממנופות (יש תעודות סל TR על הסנופי ונראה לי שגם על מניות קטנות אבל לא חותם).

15. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

יש על ראסל 2000

16. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

לא. הוא יתנהג כמו VO, בדיוק כפי שVTI מתנהג כמו VOO.

אלו טענות פונדמטליסטיות שמתיימרות לנבא תשואת יתר. לא עבד בעבר (ראה ערך קרנות מנוהלות) ולא צפוי לעבוד בעתיד.

אישית, אני מחזיק בVBR בנוסף לVTI משום שאני חושב שמדובר בנכס שונה שמגוון את התיק.

כשהגישה מוגבלת לישראל, אני לא רואה סיבה שלא להחזיק לפחות 10%. לעומת זאת, במבט ההוליסטי, אם הקרן קטנה לעומת החשבון החייב, אולי כדאי 100% ישראל.

ההיסטוריה של המניות ידועה בקירוב ליותר ממאתיים שנים. תת דגימה של שלושה עשורים איננה מסוגלת לספק את אותה אינפורמציה.

זו טעות חוזרת בפורום. דגימה מקרית של חמישים מניות תתנהג כמו כל המדד, אבל דגימה שיטתית תביא לשגיאה שיטתית מתאימה.
    (דוגמא נוספת לכשלון בהשקעה של המתגאים בבורותם המתמטית)

guesto, Wonko, מקבוק ו-4 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  17. Benjamin Willard

נשמע שגוי...
    אם תיקח את ת"א 100 ותיקח דגימה שלא מכילה את: טבע, פועלים, כיל, לאומי, פריקו, בזק, ועזריאלי, קשה לי להאמין שהדוגמה שלך תייצג את המדד...

האמת שלא. הוא טען שחברות עם יותר כסף יכולות לשרוד משברים יותר טוב משברים.
    ברור שהטענה שלו מצומצמת מידיי, וצריך לדבר על מחזור, ומרווח רווחים, וכל מיני פרמטרים של יעילות, והווקטורים והתחומים שבהם החברה מתעסקת. אבל, ברור שיש קשר בין פרמטרים פונדומנטליים ליכולת של חברה לעבור משברים, גם אם לא בהכרח לתשואות.

daat99 אוהב/ת את זה.
  18. ברננקי

ברננקי משתמש בכיר

זה מסביר למה תהיה לך יכולת להיות חשוף ב 100% מניות. אני דיברתי על למה אתה מרגיש צורך לקחת את הסיכון הזה. על פניו, ומבלי לייעץ, אתה בסבירות גבוהה תשיג את מטרותיך גם בסיכון נמוך יותר

19. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

לא שגוי, זה מתמטי.
    אז הדגימה שלך כבר לא מקרית.

20. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

אני עדיין עומד בי.
    אתה מוזמן לבדוק הסטורית (ההגרלה צריכה להיות לפי משקל המדד).

לי זה לא ברור.

ההִתְיַמְּרוּת של פותה"ש היא לתשואות (במחיר תנודתיות).

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.