1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

התיק הסולידי שלי

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י תום, ‏4/1/17.

1. תום

תום משתמש רשום

רקע כללי: בן 29, עובד כמתכנת שכיר, גר עם בת זוג בשנה האחרונה. בשלב זה התיק הינו אישי שלי אך בתקווה שבשלב מסויים נוכל לחסוך ביחד, מה שיגידיל את החסכון התקופתי.
    מטרת העל היא להגיע לעצמאות כלכלית.

התיק:
    • 60% מנייתי
    30% VTI
    30% VXUS​

• 40% אג"ח - מגדל MTF אג"ח ממשלתי 5116181
    קראתי הרבה לגבי השקעה באג"ח בחו"ל ולא הצלחתי להגיע להחלטה שזה עדיף מבחינתי, אשמח לשמוע דעות נוספות לגבי זה או לגבי אפשרויות השקעה אחרות באג"ח כיוון שעדיין איני מרגיש שלם ב100% עם הבחירה בקרן הזו.
    מטרת החלק האג"חי כמובן היא לאזן את הסיכון בחלק המנייתי.

• מחזיק בקרן השתלמות ממקום העבודה שהיא בחלק המנייתי של התיק, כשיהיה שם סכום מספיק אעביר לIRA.
    • לא אבצע מכירה מהתיק ולכן איזון יתבצע רק ע"י הכנסת כסף חדש, בכל חודש-שלושה (כשיצטבר סכום מספק ככה שלא אבצע פעולות קניה מיותרות).
    • אחזיק בקרן חירום של כ-3 חודשי הוצאות, בשלב זה בעו"ש, לא השתכנעתי במצב היום יש אפשרויות נזילות טובות יותר (אשמח שתתנו לי בראש על כך).

אשמח לשמוע חוות דעת וביקורות.

doc29 אוהב/ת את זה.
  2. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

פשוט וטוב, אני אוהב! (מבלי ליעץ).

TunaGolem ו-doc29 אוהבים את זה.
  3. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

מה גרם לך להחליט על אחוז אג"ח כזה יחסית לגילך? האם קרן החירום אינה תורמת לאיזון הסיכון בחלק המנייתי? (לפחות בהתחלה)
    אם לצורך שקט נפשי , אני מבין
    אם לא, שתף..

4. תום

תום משתמש רשום

קרן החירום נותנת ביטחון מבחינת נזילות, היא לא מהווה אחוז גדול מסך התיק ולכן לא באמת מאזנת את הסיכון.
    בנוסף, אני עדיין לא מרגיש מספיק בטוח בבחירות שלי בתור מתחיל בתחום אז העדפתי להתחיל עם סיכון נמוך יותר.
    מה דעתך?

5. doc29

doc29 משתמש בכיר

החלטה נבונה ביותר לדעתי.

עריכה: מציע שתעריך איזו תשואה צפויה לך מהתיק הזה. יכול להיות שזה יספק אותך ולא תצטרך בכלל לקחת עוד סיכון.

6. עש לילה

עש לילה משתמש בכיר

אתייחס לעצמי: בערך בגילך, עם תיק שמתקרב ל-50% מניות, אני לא מרגיש צורך בוער להגדיל את האחוזים בבת אחת, כי (1) אחוז המניות שבחרתי לא כזה נמוך ו-(2) יש לי עוד די הרבה זמן לבלות בשוק. אבל אני כן שוקל לעשות את זה בהדרגה, דווקא לתוך הירידות שעוד יהיו ("איזון יתר"), כי זה הזמן הטוב ביותר לבחון את סיבולת הסיכון שלך ו- to put your money where your mouth is. (איזון יתר נידון כאן בפורום בעבר בהיבט של שיטת השקעה; אני מתייחס לזה כאן יותר בפן הפסיכולוגי)

לא מייעץ ולא ממליץ.

MMM אוהב/ת את זה.
  7. קפה שחור

קפה שחור משתמש בכיר

מקבל, כל הכבוד על הצעד בכוון הנכון

8. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

לא מוגדר היטב.
    האם אתה מתכוון לסיכון שתזדקק לכסף בזמן נפילת שוק?
    האם אתה מתכוון לסיכון שתראה את שווי התיק ותמשוך לפני שהוא "ירד לאפס"?
    האם אתה מתכוון לסיכון שבבוא היום בתיק לא יהיה מספיק כסף?

האנטי מתאם החזק בין מניות ואג"ח קיים רק עם אג"ח ממשלת ארה"ב, ויש לו משמעות רק אם המח"ם ארוך (מאד). כדי שכל תנודה של תיק עם 60% מניות תונגד עם תנודה של 40% אג"ח, יש צורך במח"ם של 20+ שנים וגם מתאם קרוב ל1-.
    • אם אתה רוצה נכס דמוי מזומן שיפחית 40% מעצמת מהנפילות, במחיר של כמעט 40% מהתשואה, אג"ח ממשלת ישראל תעננה על הצורך.
    • אם אתה רוצה נכס שיאפשר לך לקנות מניות כשהן בשפל, אג"ח דולריות תעשנה זאת. אג"ח ממשלתיות ארוכות תהינה היעילות ביותר (במחיר סיכונים אחרים), ואפילו אג"ח קונצרניות אמריקאיות קצרות תצלחנה יותר מאשר אג"ח ממשלת ישראל (במחיר סיכונים נוספים).
    (מבוסס על נתונים הסטוריים ועל תחזית של גולם ששגה, טעה והתעה בזדון)

Fitch, מתכנת ו-Johnson אוהבים את זה.
  9. תום

תום משתמש רשום

תודה לכולם על התגובות!

אף אחד מהמקרים, המטרה שלי היא לאזן את הירידה בתיק בזמן נפילות בשוק המניות. אין לי שום כוונה למשוך כסף מהתיק בזמן נפילות.

לא לגמרי הבנתי את הנקודה.
    אתה מנסה להגיד פה שאני "משלם" יותר מדי (40%) בשביל להפחית את עוצמת הנפילות?

אתה בעצם טוען שבמקרה של נפילות בשוק המניות בו אני משקיע לא בהכרח תהיה עלייה באג"ח ממשלת ישראל ולכן עדיף לי להשקיע באג"ח דולרי?

10. תום

תום משתמש רשום

איך אתה מציע לעשות את זה? יש כלים נוספים מלבד backtest?

11. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

אז איפה הסיכון? אם התנודות בטווח הקצר או בטווח הארוך לא משפיעות עליך, ממה אתה חושש?

לא. אני אומר שזו אפשרות סבירה עם מחיר ברור. למדד אג"ח ממשלת ישראל צפויה תשואה נמוכה לאורך זמן.

אני לא אומר מה עדיף, ולא רומז לשום כיוון. צריך להבין את שני הכלים ואת המטרות עבורם הם יעילים.

נכון גם עבור אג"ח אמריקאיות, אבל הסבירות לתנודה חיובית חזקה בזמן נפילת השוק גדולה יותר באג"ח אמרקאיות, גדלה עם המח"ם וקטנה עם סיכון המנפיק.

מונטה קרלו.

מתכנת אוהב/ת את זה.
  12. doc29

doc29 משתמש בכיר

יש הערכות גסות על התשואה הצפויה מסוגי נכסים שונים. דווקא תשואת עבר אינה טובה כי הצפי הוא לתשואות עתידיות נמוכות מתשואות העבר.

13. TunaGolem

TunaGolem משתמש בכיר

לפני שמסתמכים עליהן, כדאי לבדוק כמה הן היו טובות בעבר.

14. doc29

doc29 משתמש בכיר

כמו כל דבר לא?

15. doc29

doc29 משתמש בכיר

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
דעה מעניינת לגבי אג"ח ממשלתי כללי לחלק הסולידי של התיק פינת המשקיעים ‏14/5/19
קרנות לחלק הסולידי של התיק - מק"מ , אג"ח קונצרני וממשלתי פינת המשקיעים ‏5/3/17
החלק הסולידי של התיק פינת המשקיעים ‏24/2/17
רווחי התיקים הסולידים. פינת המשקיעים ‏23/7/16
התייעצות לגבי אופן פתיחת התיק פינת המשקיעים ‏3/6/19
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.