• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התיק (המדדי) שלי

משקיע מתחיל

משתמש בכיר
דירוג
674
ההרכב (המדדי) שלי הוא:
מניות עולמי מפותחות חשוף מטח (הקרן של מגדל)-30 אחוז
זהב חשוף מטח(תכלית זהב)-10 אחוז
ממשלתי שקלי 5+ (הקרן של פסגות)-30 אחוז
ממשלתי צמוד (הקרן של קסם\אקסלנס)-20 אחוז
תל בונד צמודות בנקים (הקרן של מנורה מבטחים)-10 אחוז
דמי ניהול ממוצעים-0.236 אחוז
חשיפה למטח-40% חשיפה למניות-30%
אין הפקדות חדשות והאיזון יתבצע בכל פעם שפלח כלשהו (מניות\אגח שקלי\צמוד(כולל אגח בנקים)\זהב) יחרוג ב10% או בזהב ב5%.
המניות הן מנוע הצמיחה הזהב מהווה הגנה מפני נפילה במניות ואינפלציה האגח השקלי גם מפני נפילה במניות וגם מפני דפלציה האגח הצמוד כמו הזהב והכנסתי את אגח הבנקים כדי לקצר מח"מ בלי לקבל תשואה שלילית וכדי שהעלאות ריבית ישפיעו פחות (כי אם מעלים את הריבית אז הבנקים הופכים ליציבים יותר וההפך)
אז האם עשיתי טעויות גדולות כלשהן?

אין טעם לחשוב על הזהב כ"חשוף למטח" - לא משנה באיזה מטבע הזהב נקוב, מה שאתה חשוף אליו זה מחיר הזהב ולא המטבע.

אז האם עשיתי טעויות גדולות כלשהן?
לא ידוע איך התיק (ו/או נכסים אחרים שלא כלולים פה) משרתים את המטרות שלך (מה הן?), אז אין באמת בסיס לענות על השאלה.

המטרה היא לשמור על ערכו הראלי של התיק ולהגדילו באיטיות (2-3 אחוזים ריאלים) ואין נכסים אחרים
בנוגע לזהב דווקא יש הבדל בין תכלית זהב (וכל שאר התעודות החשופות) לבין קסם זהב שקלי (16 ו21 אחוזים בהתאמה)

להגדילו באיטיות (2-3 אחוזים ריאלים)
אז קודם כל תיאום ציפיות - אתה בטוח שהצפי הזה הוא ריאלי?
* מניות בממוצע ארוך מאוד נותנות 7% ריאלי. לעשור הקרוב - הערכה, לאור ריביות נמוכות/תמחור גבוה, היא לתשואה נמוכה יותר. כמה? לא יודע אבל לעצמי התיאום ציפיות שלי הוא נגיד 4-5% ריאלי. וזה 30% מהתיק שלך.
* אגח ממשלתי שקלי 5+ - אגרת חוב עם מח"מ של בערך 7 שנים נותנת עכשיו תשואה ברוטו נומינלית של 1.31%. ריאלית? זה יהיה פחות.
* אגח ממשלתי צמוד - אגח חוב צמודה עם פדיון בעוד 5.5 שנים נותנת תשואה ברוטו ריאלית של -0.36% (יש מינוס בהתחלה...).
* צפי התשואה הריאלי מזהב הוא 0%.

(ואל תשכח להוריד מזה דמי ניהול).

לבין קסם זהב שקלי
אז בקסם זהב שקלי אתה קונה תערובת מוזרה - מעקב אחרי סחורה (זהב) + חוזה גידור על שער שקל/דולר, שזה עוד יותר מוזר.
שוב - מה שמעניין אותך הוא מחיר הזהב בשקלים. אם שער הדולר עולה או יורד, ומחיר הזהב אמור לשמור על ערך "ריאלי" - התיווך של הדולר לא משפיע עליך.

המטרה היא לשמור על ערכו הראלי של התיק ולהגדילו באיטיות (2-3 אחוזים ריאלים) ואין נכסים אחרים
בנוגע לזהב דווקא יש הבדל בין תכלית זהב (וכל שאר התעודות החשופות) לבין קסם זהב שקלי (16 ו21 אחוזים בהתאמה)
אני דווקא חושב שעשית עבודה מעולה באלוקציה - בהינתן המטרות שאתה מתאר. ולדעתי זה גם די ריאלי לצפות שתיק של 30% מניות והשאר הגנתי יספק תשואה כמו שאתה מצפה לקבל ואף מעבר.

בנוגע לזהב, כמו שאתה אולי יודע (או לא יודע) זו סחורה שנויה מאוד במחלוקת. גם פה בפורום נערכו על זה המון דיונים. יבגני צודק בעיקרון שהזהב נותן תשואה של 0% בכל טווח זמן אבל משהו ככה מעניין - לפני שהשוק הדובי הנוכחי התחיל דווקא אז הלגלוג על הזהב היה בשיא: כתבות בעיתונות הכלכלית על "סוף עידן הזהב" ו-"זהב זה אבן מחמד יקרה למבוגרים" והפלא ופלא... דווקא מי שכן החזיק זהב בתיק שלו נשאר עם הראש מעל למים אחרי שהמניות צללו להן באלגנטיות.
אני באופן אישי כן מחסידי הזהב כל עוד אתה מבין מה התפקיד שלו בתיק וממה שכתבת עושה רושם שאתה כנראה מבין יותר ממה שאתה כותב. אני הולך עם אלה שממליצים על 5%-15% מהתיק חשיפה לזהב כך שה-10% שלך זו חשיפה מאוזנת למדי.

ולדעתי זה גם די ריאלי לצפות שתיק של 30% מניות והשאר הגנתי יספק תשואה כמו שאתה מצפה לקבל ואף מעבר.
ניסיתי לפרוט את התיק למרכיבים, ולפחות איך שאני רואה את זה - זה צפי לא מאוד סביר. איפה ההנחות שלנו שונות?

השוק הדובי הנוכחי
די נגמר כמדומני (לא שזה משנה לשרשור עצמו).

יבגני על פי מה שמצאתי היא עוקבת אחר מחיר הזהב העולמי שנקבע בבורסת לונדון ואז אתה צודק שלא אמור להיות חשיפה מטבעית אבל אז אין שום דרך להסביר את ההבדלים בין מחיר הזהב לבין תעודת הסל אז כנראה יש חשיפה או שמשהו מסריח כאן

@משקיע מתחיל כבר דנו בזה בכמה הקשרים בעבר - כשאתה קונה נכס ריאלי (בין אם זה זהב או שק אורז), זה לא משנה באיזה מטבע אתה קונה אותו (דולר, יורו או צדפות) - יש לו ערך "ריאלי" משלו. תראה את הדיון הזה (ועוד כמה שמקושרים ממנו). הרי מי שמצדד בזהב רואה בו מטבע (currency) משל עצמו בעל ערך מוחשי (בניגוד ל"כסף פיאט חסר הערך").

ויבגני דווקא זה כנראה יצליח להשיג את המטרות כי 1.5% (0.3*5% מהמניות) ועוד 0.39 ( מהאגח השקלי שהתשואה עליו היא 1.7 נומינלי אז עם אינפלציה של 0.5 זה1.3 ראלי) ועוד בערך 0.12 (0.4 תשואה גם על תל בונד וגם על ממשלתי)= 2.01% שיחד עם רווח מאיזונים והעובדה שכנראה התשואה האמיתית של האגח השקלי גבוהה יותר (כי לא סביר שלאורך כל חיי האגח התשואה תישאר זהה ולא תרד בהדרגה) ועם עליית התשואה מהצמודות אפשר להגיע למטרות שלי
עריכה
בנוגע לזהב כנראה הם קונים חוזה עתידי בחול שמים את הביטחונות באגח דולריים וכאן החשיפה למטח

נערך לאחרונה ב:
מהאגח השקלי שהתשואה עליו היא 1.7 נומינלי אז עם איפלציה של 0.5 זה1.3 ראלי
אם תקח מח"מ נתון, ותשווה תשואה של אגח צמודה ולא צמודה (שקלית) - הפער ביניהם הוא בעצם צפי האינפלציה המגולם ע"י השוק. אם זה לא היה כך - אנשים היו מוכרים אחד וקונים את השני וזה היה משתלם להם.
מכאן, אם תסתכל נגיד 7 שנים קדימה (למשל), תראה שצפי האינפלציה המגולם בפער התשואות בין אגח צמודות ושקליות הוא הרבה יותר גדול מ-0.5%, אלא קרוב יותר ל-1.2%.

עריכה: תסתכל על עקום התשואות, הריאלי והנומינלי המגולם במחירי אגרות החוב הממשלתיות כיום, באתר של בנק ישראל: http://www.boi.org.il/he/DataAndStatistics/Pages/MainPage.aspx?Level=3&Sid=42&SubjectType=2

מעניינים אותך המסמכים: "התשואה הנומינלית הממוצעת הנגזרת מאמידת עקום אפס", "התשואה הריאלית הממוצעת הנגזרת מאמידת עקום אפס". הפער ביניהם זה צפי האינפלציה המגולם במחירי השוק.

עריכה 2: או יותר פשוט: את צפי האינפלציה העתידי, גם כן מאתר בנק ישראל:
http://www.boi.org.il/he/DataAndStatistics/Pages/MainPage.aspx?Level=3&Sid=29&SubjectType=2

נערך לאחרונה ב:
אתה צודק אך עדיין סביר להניח שהתשואות יעלו (יונפקו אגח חדשות במחיר זול יותר) וההבדל שאני מצאתי (בהשוואה בין המדדים השקליים והצמודים הכי קרובים זה לזה הצפי הוא יותר 1.5% אך צריך לזכור שבשקליות מגולם גם צפי להעלאת ריבית ולכן האינפלציה בטח תיהיה נמוכה יותר.
ומה בנוגע לזהב?

כל הדברים שאמרת (ציפיות להעלאת ריבית וכו'), כבר מגולמות בציפיית האינפלציה העתידית. אני מעדיף לקחת את הצפי המגולם במחירי השוק בתור האמדן הכי טוב שיש לי - מה שבפועל מוריד את התשואה הריאלית הצפויה מהתיק שתיארת.

ומה בנוגע לזהב?
מה לגביו? כאמור, הוא נכס הגנתי בתיאוריה והצפי לתשואה ריאלית ממנו היא 0%, אלא אם אתה יודע/מצפה ממנו משהו ששאר השוק לא.

יבגני דווקא בבנק ישראל רשום שהצפי הוא 0.8%

יבגני התכוונתי מה בנוגע לזה שאמרת שאין חשיפה מטבעית בזהב

הצפי הוא 0.8%
כדאי שתפרט / תתן קישור - צפי לאיזו תקופה קדימה ומאיפה הנתון.

מה בנוגע לזה שאמרת שאין חשיפה מטבעית בזהב
קישרתי לעוד דיון נוסף שמסביר עם עוד דוגמאות למה אין חשיפה מטבעית בזהב (זה מטבע משל עצמו לצורך העניין).

מצטרף לכל אשר כתב יבגני.

ניסיתי לפרוט את התיק למרכיבים, ולפחות איך שאני רואה את זה - זה צפי לא מאוד סביר. איפה ההנחות שלנו שונות?
אני פשוט חושב שעם האלוקציה שלו הוא יצליח לגרד לפחות את ה-2% שהוא רוצה - גם אם תשואת המניות תהיה כמו שאתה אומר.
אם האג"חים האנמיים יספקו לו את האחוז-חצי אחוז שלו והשליש המנייתי בתיק יתן סביבות 4.9% אז הוא לגמרי יצליח להתרומם מעל לסמן שלו. לא ככה?
די נגמר כמדומני (לא שזה משנה לשרשור עצמו).
זה לא אמור לשנות לו. אני לא חושב שזה נגמר אישית כי היה רבעון ראשון ממש חלש השנה וזה בד"כ מנבא בצורה די טובה את כל השנה.

באופן אישי אני מסכים איתך לגמרי על האג"ח הצמוד. גם לא הייתי נכנס לזה כי אם אכן יהיה מיתון השנה אז המצב שם עם הריביות יחמיר אפילו יותר. ובלי קשר הכלכלה העולמית לא בדיוק מראה סימנים שיש לפני עליות בריבית.

אני פשוט חושב שעם האלוקציה שלו הוא יצליח לגרד לפחות את ה-2% שהוא רוצה - גם אם תשואת המניות תהיה כמו שאתה אומר.
אם האג"חים האנמיים יספקו לו את האחוז-חצי אחוז שלו והשליש המנייתי בתיק יתן סביבות 4.9% אז הוא לגמרי יצליח להתרומם מעל לסמן שלו. לא ככה?
אם להתעלם מהפלח הקטן של התל-בונד בנקים (מטעמי עצלנות שלי בעיקר), אז יוצא לי 1.62% ריאלי לפני דמי ניהול, ו-1.39% אחרי.
קוד:
(5*0.3 + 0*0.1+(-0.36)*0.2+(1.31-1.2)*0.3)/0.9 = 1.62

התשואה הריאלית מהצמוד ממשלתי היא 0.2 (כשקניתי את הקרן) מהתל בונד 0.76 מניות תשואה ריאלית ממוצעת 6 אגח שקליות 1.3 זה הגיוני כי התשואה האמיתית לפדיון (התשואה הרי תרד ככל שהאגח מתקצר נכון) גבוהה מ-1.7 אז 2.926=1.8+0.076+0.06+0.99
אז אני כן מגיע לתשואה שרציתי
אה והצפי הוא לשנה
ועוד דבר גם אם הזהב הוא מטבע משל עצמו עדיין החוזה והביטחונות נקובים בדולר

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
S התיק שלנו שוק ההון 7
א קלאסיקה זולה - התיק שלי שוק ההון 5
V התיק של VINCENT שוק ההון 4
guesto מה עשה התיק שלכם בשנת 2023? שוק ההון 25
S הלוואה כנגד התיק לצורך משכנתא? צרכנות פיננסית 9
מ מעביר את התיק השקעות ממיטב דש לאינטראקטיב ברוקר האמריקאי שוק ההון 23
identitybridge חווות דעת בתשלום על התיק ביטוח לעצמאים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
R אשמח לחוות דעת על התיק שאני בונה שוק ההון 23
ב איך אתם עוקבים אחרי התיק שלכם? שוק ההון 17
א משקיע חדש-שאלה על הרכב התיק. שוק ההון 3
א התיק של אחד שמבין שוק ההון 19
א האם התיק שלי מפסיד כתוצאה מפיחות השקל? שוק ההון 6
fizban התיק של Fizban (מדדים - 93%, מניות - 7%) שוק ההון 18
J חלוקת התיק בין איריות לאמריקאיות? שוק ההון 17
נ העברת התיק\ יתרה דולרית מאקסלנס לIB-US פוסטים מאיכות נמוכה 2
נ העברת התיק\ יתרה דולרית מאקסלנס לIB-US שוק ההון 1
א האם זהו התיק המנייתי הפאסיבי הזול ביותר? שוק ההון 18
M האם יש סכום שממנו ״כדאי״ לפצל את התיק? שוק ההון 21
וינסנט כדאיות השקעה בחלק הסולידי של התיק שוק ההון 19
ב הצד הסולידי של התיק פוסטים מאיכות נמוכה 5
D האם אני מחויב בדיווח שנתי למס הכנסה על התיק בIBI? מיסים 10
sharon ניהול התיק במקרה לא צפוי שאני לא אוכל לנהל אותו בעצמי שוק ההון 20
R התיק (הראשון)שלי -ביקורות וחוות דעת שוק ההון 3
ז תהיות לגבי התיק ולגבי דיבידנד שוק ההון 15
V התיק שלי - אשמח להערות שוק ההון 15
guesto סקר: עד כמה פסיבי התיק שלכם? שוק ההון 28
yossik מה עשה התיק שלכם בשנת 2022? שוק ההון 57
Couch Potato קרנות אג"ח ושמירת ערך בחלק ה"סולידי" של התיק שוק ההון 3
D מיצוע התיק חודשי או רבעוני שוק ההון 1
Y החלק הסולידי של התיק בפקדון ל5 שנים שוק ההון 22
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
I למכור את התיק לצורך רכישה דירה או להתמנף בזול? שוק ההון 3
S איך מחשבים CAGR על התיק שבניתי? שוק ההון 4
T האם התיק שלי בעייתי ומה עושים מכאן? שוק ההון 2
T האם התיק מפוזר מספיק? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
א אני מחפש הסבר ברור איך להעביר מלאומי לאקסלנס את התיק השקעות שלי פוסטים מאיכות נמוכה 1
איש ירח התיק של איש ירח שוק ההון 7
F ניצול ירידות לשינוי הרכב התיק שוק ההון 1
I מתלבט לגבי התיק שלי שוק ההון 1
ה התיק המורכב שלי (בן 20) שוק ההון 8
R התיק שלי לטווח הארוך (עשורים קדימה), אשמח לשמוע את דעתכם שוק ההון 53
איש ירח כמה עשה התיק שלכם בשנת 2021 שוק ההון 27
מ איזון התיק שלי עקב הוספת ערך של - 50% שוק ההון 4
ה מה לעשות עם התיק שוק ההון 11
G קרן מחקה אגח ארהב. לטובת מיתון התיק שוק ההון 3
S התיק שלי: פשטות כערך שוק ההון 8
dorian התיק (המורכב מעט) שלי ושאלות שוק ההון 3
שם משתמש בעייתי כאשר עושים איזונים בתוך התיק, משלמים מס? שוק ההון 14