• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התייעצות פיננסית רכישת דירה VS דירה להשקעה

• פותח הנושא Msean
  • פורסם בתאריך

Msean

משתמש רשום
דירוג
0
שלום רב חברים,
אני בן 27, מתלבט כבר תקופה ארוכה לאיזה כיוון ללכת, אסביר את המצב שאני נמצא בו כעת.
כיום אני מנהל רשת אופנה, מרוויח בממוצע 18K בחודש ברוטו. הון עצמי 300K. מבחינת הוצאות לא גדולות, הרכב שייך לחברה, וההוצאות העיקריות הן למכללה (3K) דבר שיגמר ביוני ואז אני משער שהממוצע יהיה 6K בחודש. אני מאוד להוט ומשער שאתקדם בזמן הקרוב אך לא יכול להסתמך על כך בוודאות. אני נורא מתלבט לגביי דרך העתיד שאבחר ללכת בה, מודה ומתוודה שעד היום זנחתי לחלוטין את כל נושא ההשקעות והתעסקתי בעיקר בקריירה ובסיום התואר הראשון, עד שנפל לי האסימון לפני כחצי שנה.
התחלתי ללמוד ולחקור את הנושא כמו מטורף ועדיין יש לי לא מעט לבטים שאין לי תשובות עליהם - אסביר את עצמי.

כרגע, אני מתלבט מה לעשות עם הכסף הקיים שלי - האם בכלל ללכת לכיוון של קניית דירה עצמית למגורים, דירה להשקעה, או להשקיע בבורסה.
בעניין הדירה למגורים כמעט וחתמתי על עסקה שנראתה לי ככזאת שמאוד משתלמת ואוכל לחיות בשלום ולגור בנכס הזה שנים רבות, מדובר בפרויקט חדש במרכז, שעלות הדירה בו היא 2.3M(מדובר על קומה 18, 2 חניות, 4 חד' מרפסת ומחסן מקבלן) בשכונת יוקרה בחולון, תנאי התשלום הינם 15-85, ללא הצמדה לממד ולתשומות הבנייה, את היתרה אאלץ לשלם בעוד כ3 שנים, שבהם אוכל לחסוך בסביבות ה200K (לא כולל עזרה מהוריי\סבירות גבוהה מאוד שאתחתן עד אז וגם בת זוגתי נמצאת בסטטוס כלכלי דומה לשלי, מרוויחה בממוצע 15K בחודש, ה ון בסביבות 200.)
אם אלך על התרחיש האמיץ - אני יכול להשתמש בהון הנוכחי שלי לתת את המקדמה, לחסוך כסף במהלך ה-3 שנים הקרובות ולקוות שהכל יסתדר מבחינת החסכון והמשכנתא ושכמובן מערכת היחסים תמשיך להיות כמו שהיא.

מאידך - יש כאן סיכון מסויים. שהמשכנתא תהיה יחסית גבוה מאוד בסביבות 1.7M(גם במידה והכל ילך חלק אני משער שהיא תהיה לפחות 1.4)דבר שכמובן גם גורר ריבית גבוהה והתחייבות גבוהה, אך גם כאן אני משער שערך הנכס יגיע ל2.8 בעת איכלוסו(ממחירי הנדלן הקיימים היום באזור עם התייחסות לקומה מפרט ופרויקט) ואוכל בכל אופן לנסות פשוט למכור את הנכס.

צד שני, אני יכול להשקיע את הכסף באפיקים אחרים, כמו למשל שוק ההון\רכישת דירה להשקעה. גם פה אני מאוד מבולבל מה האופציה הכדאית.
עומדת בפני האופציה למשל לקנות דירה להשקעה בעיר בת-ים במחיר של סביבות 1.1M או בפריפריה ב600K. אם אלך לפריפריה אפסיד את הזכאות ל75% משכנתא לדירה ראשונה אבל מצד שני אני לא בטוח שלקיחת משכנתא גבוהה יותר - משמע טוב יותר. עם זאת עולה ההתחייבות והריביות.
לאחר חישוב גס הדירה בבת ים תושכר ב3800 שהמשכנתא תהיה 3000 כלומר אשאר עם עודף, הדירה תחזיר את עצמה ובתקווה לפינוי בינוי\תמא.

אני מנסה להבין מה המסלול הכי נכון מבחינתי במצב הקיים, אשמח מאוד להכוונתכם ועזרתכם !
תודה רבה מראש לעוזרים
שון

נערך לאחרונה ב:
שלום רב חברים,
אני בן 27, מתלבט כבר תקופה ארוכה לאיזה כיוון ללכת, אסביר את המצב שאני נמצא בו כעת.
כיום אני מנהל רשת אופנה, מרוויח בממוצע 18K בחודש ברוטו. הון עצמי 300K. מבחינת הוצאות לא גדולות, הרכב שייך לחברה, וההוצאות העיקריות הן למכללה (3K) דבר שיגמר ביוני ואז אני משער שהממוצע יהיה 6K בחודש. אני מאוד להוט ומשער שאתקדם בזמן הקרוב אך לא יכול להסתמך על כך בוודאות. אני נורא מתלבט לגביי דרך העתיד שאבחר ללכת בה, מודה ומתוודה שעד היום זנחתי לחלוטין את כל נושא ההשקעות והתעסקתי בעיקר בקריירה ובסיום התואר הראשון, עד שנפל לי האסימון לפני כחצי שנה.
התחלתי ללמוד ולחקור את הנושא כמו מטורף ועדיין יש לי לא מעט לבטים שאין לי תשובות עליהם - אסביר את עצמי.

כרגע, אני מתלבט מה לעשות עם הכסף הקיים שלי - האם בכלל ללכת לכיוון של קניית דירה עצמית למגורים, דירה להשקעה, או להשקיע בבורסה.
בעניין הדירה למגורים כמעט וחתמתי על עסקה שנראתה לי ככזאת שמאוד משתלמת ואוכל לחיות בשלום ולגור בנכס הזה שנים רבות, מדובר בפרויקט חדש במרכז, שעלות הדירה בו היא 2.3M(מדובר על קומה 18, 2 חניות, 4 חד' מרפסת ומחסן מקבלן) בשכונת יוקרה בחולון, תנאי התשלום הינם 15-85, ללא הצמדה לממד ולתשומות הבנייה, את היתרה אאלץ לשלם בעוד כ3 שנים, שבהם אוכל לחסוך בסביבות ה200K (לא כולל עזרה מהוריי\סבירות גבוהה מאוד שאתחתן עד אז וגם בת זוגתי נמצאת בסטטוס כלכלי דומה לשלי, מרוויחה בממוצע 15K בחודש, הון בסביבות 200.)
אם אלך על התרחיש האמיץ - אני יכול להשתמש בהון הנוכחי שלי לתת את המקדמה, לחסוך כסף במהלך ה-3 שנים הקרובות ולקוות שהכל יסתדר מבחינת החסכון והמשכנתא ושכמובן מערכת היחסים תמשיך להיות כמו שהיא.

מאידך - יש כאן סיכון מסויים. סיכון שמערכת היחסים תפגע ואז אאלץ להסתדר אני בכוחות עצמי עם הסכום שאגיע אליו אני משער שעם העזרה יגיע לסביבות ה700K 800K ז"א שהמשכנתא תהיה יחסית גבוה מאוד בסביבות 1.7M(גם במידה והכל ילך חלק אני משער שהיא תהיה לפחות 1.4)דבר שכמובן גם גורר ריבית גבוהה והתחייבות גבוהה, אך גם כאן אני משער שערך הנכס יגיע ל2.8 בעת איכלוסו(ממחירי הנדלן הקיימים היום באזור עם התייחסות לקומה מפרט ופרויקט) ואוכל בכל אופן לנסות פשוט למכור את הנכס.

צד שני, אני יכול להשקיע את הכסף באפיקים אחרים, כמו למשל שוק ההון\רכישת דירה להשקעה. גם פה אני מאוד מבולבל מה האופציה הכדאית.
עומדת בפני האופציה למשל לקנות דירה להשקעה בעיר בת-ים במחיר של סביבות 1.1M או בפריפריה ב600K. אם אלך לפריפריה אפסיד את הזכאות ל75% משכנתא לדירה ראשונה אבל מצד שני אני לא בטוח שלקיחת משכנתא גבוהה יותר - משמע טוב יותר. עם זאת עולה ההתחייבות והריביות.
לאחר חישוב גס הדירה בבת ים תושכר ב3800 שהמשכנתא תהיה 3000 כלומר אשאר עם עודף, הדירה תחזיר את עצמה ובתקווה לפינוי בינוי\תמא.

אני מנסה להבין מה המסלול הכי נכון מבחינתי במצב הקיים, אשמח מאוד להכוונתכם ועזרתכם !
תודה רבה מראש לעוזרים
שון
אתה לא שואל שאלה כלכלית, כי את היתרונות והחסרונות הכלכליים אתה מבין.
אתה כן שואל איפה לגור, עם מי לגור, לכמה זמן והאם בשכירות או בבעלות ועל זה אף פורום אנונימי לא יוכל לענות לך.
אני לא הייתי נכנס לשותפות כלכלית במיליוני שקלים עם בת זוג שאני לא בטוח שתהיה אם ילדיי, אבל אני זה לא אתה.

היי, אני מבין את הבלבול שיצרתי בשאלתי
אמקד - זוהי לא השאלה, יותר שיתפתי במצב הקיים
הסוגיה העיקרית הם היא יותר השקעתית - האם יש היגיון כלכלי גדול יותר ברכישת דיר ראשונה להשקעה במרכז למשל בסכום של 1.1 ולבנות על שכירות שנעה סביב 4K (משכנתא אמורה להיות 800 אלף- סביבות 3K), ללכת על סכום קטן יותר בפריפריה מה שיצריך משכנתא קטנה יותר אך תשואה נמוכה יותר ופוטנציאל נמוך יותר להשבחה, לקנות דירה ראשונה (אם אם נאמר בסכום נמוך יותר בפני עצמי) למגורים או בכלל בסכום הכסף הנל ללכת ללמוד יותר את שוק הבורסה שכרגע הידע שלי בו אינו רחב מאוד.

קיים אצלי איזה פחד לעשות החלטה ראשונית מוטעית ו"לבזבז" את הזכות שלי ל75% משכנתא ראשונית\לשרוף עוד זמן

https://twitter.com/amsterdamski2/status/1345841540313317376

שרשור נחמד מהיום שינפץ לך קצת את הבועה.
אמלק - יותר מ-40% מהדירות שנמכרו בדימונה, נמכרו בהפסד. בחריש - שליש! (אגב, הפסד הוא הפסד ריאלי, כלומר בניכוי מס, ובניכוי אינפלציה, שאם אני זוכר נכון היתה שלילית בכלל). וכך גם בערים אחרות בפריפריה. אפשר לראות שככל שמתקרבים לאיזורי הביקוש, שיעור המפסידים יורד.

אתה צריך לעשות לך רשימה מסודרת של יתרונות וחסרונות של כל אופצייה בהינתן שאתה מבין:
1. כמה זה עולה לך כל חודש
2. כמה זמן זה יעלה לך
3. כמה ההשקעה שלך נזילה
4. כמה התשואה הצפויה עם הערכה של השבחה
5. עלות המינוף
6. מה יקרה אם תפוטר
7. איפה אתה מעוניין לגור - עיר, שכירות אל מול נכס שלך, השכרה ושכירה במקביל

רק בדיעבד יהיה אפשר לדעת מה משתלם יותר, אבל היום תוכל לדעת איפה אתה מרגיש בטוח יותר.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
amidar התייעצות פיננסית לגבי משכנתא, השקעה והלוואה. צרכנות פיננסית 1
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 17
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
D התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה נדל"ן 1
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 0
S התייעצות לגבי העברת קופת גמל לIRA שוק ההון 29
י שידרוג דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 5
Dany74q התייעצות - מזעור עמלות מט"ח בהעברה דולרית מנאמן (IBI) צרכנות פיננסית 4
J התייעצות לגבי הקצאת נכסים שוק ההון 16
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
ח תעריפי מסחר בבנק שלי אחרי מיקוח - התייעצות שוק ההון 13
T התייעצות - השפעה של הקמת מפעל מחזור פסולת ענק על ערך הדירה נדל"ן 4
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
נ התייעצות - השקעה בצומת אונו במחיר פרסיל נדל"ן 35
ס התייעצות לאחר פגישה עם סוכן מטעם העבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
T התייעצות - סגירת הלוואה או המשך חיסכון צרכנות פיננסית 4
M התייעצות - קניית דירה להשקעה בפסגת רמות ב"ש נדל"ן 8
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
ז אבטחת מידע - התייעצות התפתחות אישית 8
S התייעצות - מעבר ל-IRA (קרן השתלמות + קופת גמל) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
צ התייעצות לגבי קניית נדל"ן בחו"ל נדל"ן 2
ר התייעצות לגבי מיקסום השקעות עם הכנסה חודשית נמוכה - יש רעיונות? שוק ההון 1
G התייעצות על אסטרטגיית השקעות נזילה שוק ההון 1
R התייעצות שוק ההון 0
O התייעצות לחיסכון פנסיוני לבני 60+ שוק ההון 4
T התייעצות לגבי השקעה בשוק ההון בישראל לתושב חוץ שוק ההון 3
C התייעצות בנושא מיחזור משכנתא קיימת (צמודה להחריד) נדל"ן 27
E התייעצות לגבי הון פנוי, סגירת הלוואת פריים או השקעה באפיקים אחרים נדל"ן 9
T התייעצות לגבי מעבר מארה"ב לאירופה (לא אזרח אמריקאי, לא תושב ישראל, כן אזרח של מדינת באיחוד האירופי) אוף טופיק 1
M התייעצות לגבי קרן סל נאסדק של אינבסקו שוק ההון 5
dudde162000 התייעצות בנוגע פיצול חיסכון פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
B התייעצות לגבי העברת הפנסיה וקרן ההשתלמות למסלול מחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
T התייעצות לגבי קרן מנוהלת שוק ההון 7
D התייעצות על דמי ניהול בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
A התייעצות לגבי פנסיה ללא הפקדות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
F התייעצות מחיר למשתכן כפר קאסם נדל"ן 12
ה התייעצות על פיזור תיק ופיזור השקעה בהתחשב במצב שוק ההון 13
K התייעצות , חושב לעבור למקום אחר פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 12
צ התייעצות לגבי משכנתא ראשונה נדל"ן 39
וינסנט התייעצות לגבי 2 קרנות נאמנות אג"חיות שוק ההון 9
ס תמ"א 38 חיזוק מבנים - תחילת פרוייקט התייעצות נדל"ן 14
A התייעצות בנוגע לקרן השתלמות ובית ספר פרטי שוק ההון 5
T התייעצות מיסוי, קנייה ומכירת דירה בזמן קצר נדל"ן 10
A התייעצות לגבי חלופות להשקעה ב ETF לאג"ח ארה"ב שוק ההון 6