• התוכן שלפניכם איננו ייעוץ פיננסי. הוא אולי נחזה ככזה, ואף נשמע ככזה, אבל למרבה הפלא, הוא איננו כזה, וממילא לא יכול להיחשב תחליף לייעוץ מטעם בעל הרישיון המתאים, לרבות ייעוץ מס, ייעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו המיוחדים של כל אדם. מכאן שאין לראות בתכני הפורום המלצה לביצוע פעולות כלשהן בניירות ערך או בנכסים אחרים, וכל הסתמכות עליהם תהיה באחריות הקורא בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחברה בלבד ואין באמור בה כדי לשקף את דעותיה של בעלת האתר.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התייעצות - בניה יותר מהצורך או כצורך

• פותח הנושא פותח הנושא קובי_חדש
  • פורסם בתאריך פורסם בתאריך

קובי_חדש

משתמש רגיל
דירוג
45
אני מתלבט על קניית ובנייתבית.
יש לי אפשרות לבנות 140/100 מטר שיתחלקו לי ל2 יחידות צמודות באחת אני אגור ואת השניה אשכיר

הבעיה היא המשכנתא, לאופציה של 140 מטר אני צריך לשלם ~8000K לחודש (אחרי ניכוי רווחי השכירות)
לאופציה של ה100 מטר התשלום החודשי יירד ל ~4000k (אחרי ניכוי השכירות + אני אגור בדירה פיצית).

כעת, אם אני לוקח את ה100 מטר ומחלק המשפחה תגדל ככל הנראה במספר שנים הקרובות ואהיה חייב להשתמש 2 היחידות בשבילי = תעלם ההכנסה הפאסיבית תוך מספר שנים ואשאר עם עלות גבוהה (~8000K לחודש) ופחות מטראז'

לעומ"ז אם אקח את ה140 אשלם החל מהקניה כפול כל חודש, אבל כנראה אוכל להיות עם שוכר לכל אורך חיי המשפחה (כלומר הכנסה פאסיבית עתידית).

כעת אני שואל את עצמי מה כדאי?
לקחת פחות עכשיו בידיעה שתוך כמה שנים אין לי שוכר והתשלום החודשי עולה?
לקחת עכשיו יותר ולשלם כבר מעכשיו יותר כל חודש?

* אין לי אפשרות לבנות כעת חלק ואת השאר בעתיד - אלו 2 אופציות שונות שאני יכול לבחור מה לקנות מבין ה2.

המחיר הוא פונקציה של גודל , היות וההון העצמי שלי נשאר אותו הדבר בשניהם , העלות החודשיתזה הפקטור היחיד שנשאר :(

איך הגעת לחישוב הזה בדיוק?
אם מדובר בבניה סטנדרטית ולא בניה מיוחדת בשביל להוסיף 40מר, זה אמור לעלות פחות מ350k.
תזכור שהמחיר למר עבור 100מר בניה גבוה ממחיר למר עבור 140מר בניה.

יש לי אפשרות לבנות 140/100 מטר שיתחלקו לי ל2 יחידות צמודות באחת אני אגור ואת השניה אשכיר

הבעיה היא המשכנתא, לאופציה של 140 מטר אני צריך לשלם ~8000K לחודש (אחרי ניכוי רווחי השכירות)
לאופציה של ה100 מטר התשלום החודשי יירד ל ~4000k (אחרי ניכוי השכירות + אני אגור בדירה פיצית).

כעת, אם אני לוקח את ה100 מטר ומחלק המשפחה תגדל ככל הנראה במספר שנים הקרובות ואהיה חייב להשתמש 2 היחידות בשבילי = תעלם ההכנסה הפאסיבית תוך מספר שנים ואשאר עם עלות גבוהה (~8000K לחודש) ופחות מטראז'

לעומ"ז אם אקח את ה140 אשלם החל מהקניה כפול כל חודש, אבל כנראה אוכל להיות עם שוכר לכל אורך חיי המשפחה (כלומר הכנסה פאסיבית עתידית).

* אין לי אפשרות לבנות כעת חלק ואת השאר בעתיד - אלו 2 אופציות שונות שאני יכול לבחור מה לקנות מבין ה2.
אתה חייב לגור דווקא שם? אולי תוכל לבנות להשכרה ולגור במקום אחר, כך שהגדלת המשפחה לא תשפיע על ההחלטה שלך.

המחיר הוא פונקציה של גודל
העלות החודשית של המשכנתא היא פונקציה של סכום המשכנתא, הריביות שהצלחת לקבל וטווח הפריסה של התשלומים.
אין לי שום מושג איך הגעת לחישוב שתוספת של 40% בגודל הבית מוסיפה לך 100% בגודל המשכנתא.

גם אני לא הבנתי איך עלות המשכנתא משתנה לפי הגודל.
לא הבנתי גם האם אתה מתכוונן לקנות את השטח ואז לבנות עליו? בדקת מה ניתן לבנות בפועל על השטח אצל אדריכל מקומי / לפי התוכניות בעירייה?
דבר נוסף שלא הבנתי, למה אתה תהיה חייב לגור שם כשהמשפחה תתרחב?

בקיצור, לא הבנתי כלום :(

אני אסביר,

מדובר ב2 בתים *שונים* והמחירים שלהם מעט שונים.
אני יכול לבחור כעת *מה* לקנות ואני נשארעם השיקולים של המחיר שציינתי.
(ולכן ההבדלים במחיר, לא מדובר על פשוט לבנות עוד 40 מטר שאז העלויות הם (לפי 6K למטר) 240K - אלא מתווסף לי עלות קרקע, והקרקע יקרה רצח :( )
אני יכול בהמשך לא לגור בבית הזה אבל זה נשמע לי מוזר קצת...
יהיה לי בית "משלי" (של הבנק) ואני באותו הזמן אגור בשכירות נוספת כי אני לא באמת יכול להרשות לעצמי את המשכנתא?

זה לא נשמע רעיון מוצלח לקנות בית פעמיים בחיים לצרכי מגורים, זה סרט קשה ויקר
כמה מכם עשו את הטריק של לקנות ולהשכיר לאחרים כאשר אתם עצמכם שוכרים במקום אחר?

אני אסביר,

אני יכול לבחור כעת *מה* לקנות ואני נשארעם השיקולים של המחיר שציינתי.
(ולכן ההבדלים במחיר, לא מדובר על פשוט לבנות עוד 40 מטר שאז העלויות הם (לפי 6K למטר) 240K - אלא מתווסף לי עלות קרקע, והקרקע יקרה רצח :( )
אני יכול בהמשך לא לגור בבית הזה אבל זה נשמע לי מוזר קצת...
יהיה לי בית "משלי" (של הבנק) ואני באותו הזמן אגור בשכירות נוספת כי אני לא באמת יכול להרשות לעצמי את המשכנתא?

זה לא נשמע רעיון מוצלח לקנות בית פעמיים בחיים לצרכי מגורים, זה סרט קשה ויקר

ברב המוחלט של ערי ישראל לשכור בית או דירה של 50/70 מ"ר עולה משמעותית פחות מ 4000. אתה מדבר על רכישת קרקע לבנייה, אז אני אניח לרגע שאנחנו לא מדברים על מרכז ת"א/י-ם.
למה לא לגור בשכירות? זה ישאיר לך סכום כל חודש שתוכל להשקיע, או להעלות את רמת החיים שלך. כשהמשפחה תגדל תעבור מדירה של 50 ל 70 מ"ר וכו'.
נשמע לי יותר הגיוני מלהיות חנוק עם משכנתא של 8000. בטח אם אתה מתכנן ילדים בעתיד הנראה לעין. מקסימום את ההפרש מהשכירות למשכנתא שים בצד ובעוד מספר שנים יהיה לך הון ראשוני יותר גדול.
דרך אגב, לבנות בית זה כאב ראש ולהיות בעלים של נכס מושכר זה התעסקות עם אנשים. גם פוטנציאל לכאב ראש. בטח כשאתה השכן.
עוד שאלה, נגיד ובנית את הבית עם המשכנתא של ה 4000 במיקום הרלוונטי. אם היית משכיר אותו היית מצליח לכסות את המשכנתא? אתה בונה על עליית ערך של הבית? לחילופין, אתה מעדיף לגור בנכס שלך גם אם זה לא כלכלי? זאת החלטה לגיטימית אבל אז השאלה היא מה סדר העדיפויות שלך ולא מה עדיף כלכלית.

יש אישור ״רשמי״ לבנות שתי יחידות?
כי אם הכוונה לפצל בית אחד (צמוד קרקע) לשתי יחידות אז האישור לצמודי קרקע לבצע פיצול הוא רק משטח שעולה על 120 מ״ר.

אני יכול לבחור כעת *מה* לקנות ואני נשאר עם השיקולים של המחיר שציינתי.
אני לא מבינה כלום מהסיפור הזה.
חשבתי שאתה הולך לבנות דו משפחתי על קרקע שקנית. עכשיו אתה מדבר על מה?
ועדיין לא ברור איך הגעת לחישובי המשכנתא שלך. ישבת עם יועץ השקעות? קיבלת אישור עקרוני מהבנק? הוצעו לך ריביות? תספר קצת על זה.
אגב, המלצה שלי - בשום פנים ואופן לא לתכנן בית מפוצל לשניים על 100 מ"ר. לגבי נושא המגורים, תחשוב טוב אם יהיו לך שוכרים שירצו שבעל הבית יגור מעבר לקיר שלהם. אני גרה בבית בנחלה שגם בעלי הבית גרים בה אבל לכל אחד יש בית בנפרד והמרחק הוא כ-50 מטר. אישית, לא הייתי מוכנה לגור בצמידות אליהם.

בלי קשר לגודל המשכנתא, אלא אם אתה או מישהו מאוד קרוב אליך חי ונושם את תחום הבניה הפרטית בישראל (לא בנה פעם פעמיים, אלא זה ממש העיסוק שלו, מפקח/קבלן) ומוכן לעבוד על הפרויקט הזה במשרה מלאה, הערכת תקציב של 6k למר לבניה של 100/140מר זה אופטימי ברמה לא סבירה. במיוחד בסטנדרט בניה באזור מרכז הארץ.

עריכה: הורדתי את האפסים המיותרים.

נערך לאחרונה ב:
גם אני לא לגמרי מבינה את החישובים שלך, וגם לא ברור כמה מ"ר אתה צריך כרגע, אבל הייתי הולכת על ההבית הגדול יותר.
מחלקת 85/55 או 50/90. מתחילה במגורים בדירת 55 ומשכירה את הגדולה יותר. כשיצוץ הצורך לעבור לדירה גדולה יותר - הייתי מסיימת את החוזה עם השוכר, עוברת לגדולה ומשכירה את הקטנה.
עוד שאלה מעניינת בעייני היא גדול השטח, ככל שהגינה יותר גדולה כך איכות החיים משתבחת.

אנחנו עושים את זה כבר שנים ארוכות.. אבל אכן באיזשהו שלב בחיים זה לפעמים כבר פחות כיף.

ברב המוחלט של ערי ישראל לשכור בית או דירה של 50/70 מ"ר עולה משמעותית פחות מ 4000. אתה מדבר על רכישת קרקע לבנייה, אז אני אניח לרגע שאנחנו לא מדברים על מרכז ת"א/י-ם.
למה לא לגור בשכירות? זה ישאיר לך סכום כל חודש שתוכל להשקיע, או להעלות את רמת החיים שלך. כשהמשפחה תגדל תעבור מדירה של 50 ל 70 מ"ר וכו'.
נשמע לי יותר הגיוני מלהיות חנוק עם משכנתא של 8000. בטח אם אתה מתכנן ילדים בעתיד הנראה לעין. מקסימום את ההפרש מהשכירות למשכנתא שים בצד ובעוד מספר שנים יהיה לך הון ראשוני יותר גדול.
דרך אגב, לבנות בית זה כאב ראש ולהיות בעלים של נכס מושכר זה התעסקות עם אנשים. גם פוטנציאל לכאב ראש. בטח כשאתה השכן.
עוד שאלה, נגיד ובנית את הבית עם המשכנתא של ה 4000 במיקום הרלוונטי. אם היית משכיר אותו היית מצליח לכסות את המשכנתא? אתה בונה על עליית ערך של הבית? לחילופין, אתה מעדיף לגור בנכס שלך גם אם זה לא כלכלי? זאת החלטה לגיטימית אבל אז השאלה היא מה סדר העדיפויות שלך ולא מה עדיף כלכלית.

בונה על עליית ערך.
עשיתי את החישוב של האם עדיף להשקיע או לקנות בית ובכנות אין לי תשובה ברור לזה בעצמי.

כל אדםעם משפחה ומעל גיל 50 שדיברתי איתו עד עכשיו אמר לי תקנהבית ואחר כך תעשה מה שאתה רוצה, זה נובע בעיקר משיקולים פרקטיים של הצורך ביציבות לבני המשפחה שלך והצורך לסכום קבוע חודשי (משכנתא) ולא שכירות שכל הזמן משתנה, בנוסף יש איפה שהוא את החשיבה שלתת למישהו כסף מקום להשקיע בעתיד שלי עצמו זה זריקת כסףלפח

בלי קשר לגודל המשכנתא, אלא אם אתה או מישהו מאוד קרוב אליך חי ונושם את תחום הבניה הפרטית בישראל (לא בנה פעם פעמיים, אלא זה ממש העיסוק שלו, מפקח/קבלן) ומוכן לעבוד על הפרויקט הזה במשרה מלאה, הערכת תקציב של 6k למר לבניה של 100/140מר זה אופטימי ברמה לא סבירה. במיוחד בסטנדרט בניה באזור מרכז הארץ.

עריכה: הורדתי את האפסים המיותרים.

זה ההערכות באינטרנט לעלות בניה למטר - כמה לדעתךהערכת בניה למטר בממוצע?

זה ההערכות באינטרנט לעלות בניה למטר - כמה לדעתךהערכת בניה למטר בממוצע?

התשובה שלך כבר מדאיגה אותי, רציתי לשמוע משהו בסגנון "דוד שלי קבלן/מפקח (או לפחות בנה בעצמו בתים רבים) ישב איתי בנה הערכת תקציב ראשונית".
שלא תבין אותי לא נכון, האינטרנט זה אחלה מקום ללמוד תיאוריה, אני ממליץ אישית על אתר "בונים בית" למדתי בו המון.
להגיד לך שבחיים לא תצליח לבנות בעלות של 6000 למר, אני לא אגיד, כי תיאורטית אם תבנה בסטנדרט בסיסי ולא יהיו לך בעיות בדרך (מה שתמיד קורה בבניה) אולי תתכנס. אבל יש הרבה דברים בסבירות גבוהה שייקרו לך את הפרויקט.
הנה כמה שעולים לי לראש בטוח שיש עוד:
1) אגרות/היטלי פיתוח שצריך לשלם שעוד לא שולמו. יכול בקלות להגיע לעשרות ואפילו מאות אלפי שקלים.
2) במיוחד כשאתה בונה במרכז הארץ יופעל עליך לחץ כמעט בכל תחום לעלות מהסטנדרט הבסיסי כי "אתה מנסה לחסוך פה כמה אלפים אבל זה יוריד לך את ערך הבית בעשרות אלפים" ובהרבה מקרים בצדק (למשל אם תנסה לחסוך בגודל הפתחים, כמות נקודות החשמל, וזה מבלי להגיע ל"גמרים" ששם יש טווח מחירים מפה עד להודעה חדשה)
3) תקציב לחוץ ילחץ אותך לקחת את הקבלנים שנותנים את ההצעה הכי נמוכה ולאו דווקא כאלו שיש לך המלצות עליהם, זה יכול לפגוע בך באינסוף דרכים, בין אם יש לך בית עם בעיות איטום/בידוד/מראה שתסבול מהם או שתיאלץ להזמין קבלן אחר שיתקן לבין אם הקבלן יברח לך/יפשוט את הרגל ואז תצטרך לחפש מישהו שיחליף אותו (והם לא אוהבים להיכנס לנעליים של מישהו אחר ואתה תצטרך להכניס את היד עמוק יותר לכיס)
4) אינספור בלט"מים "קטנים" שכמעט תמיד ההשלכות שלהם הם כסף או עיכובים (בהקיפין גם כסף):
*קרקע שדורשת יסודות יקרים
*גניבות
*משהו במשפחה של הקבלן/בורח זמנית לסגור עבודה קטנה שבעיניו יותר חשובה
*רמאדן/סגר
*גשם/שרב כבד(קורונה?)
*נזקים קטנים של רשלנות (הטרקטור דרס את סימון 0.0, צינור ביוב ומה לא)
5) טעויות *שלך*, ויהיו הרבה מאוד אם זה לא תחום העיסוק שלך.
*הרבה דברים שאתה/האדריכל/המפקח/מעצב לא חשבו עליהם עד הסוף ובפועל בשטח דורשים תיקון ומענה מיידי.
*התנהלות לא נכונה מול אנשי מקצוע, בין אם סדר תשלומים שיתן להם מוטיווציה לברוח ולא פחות נפוץ סעיפים ששכחת להכניס להסכם ועכשיו דורשים עליהם עוד כסף.
*תכנון עבודה והכנות לא נכון שיגרום לעיכובים.

אני בטוח שיש עוד הרבה בעיות ששכחתי/לא יודע אבל קיימים.
הרבה מהבעיות מסעיפים 3-5 אפשר לחסוך עם קבלן מפתח, אבל קבלני מפתח יקרים וקשה לי לדמיין קבלן מפתח אמין שמתכנס ל6000 למר.

לא משנה אם תבנה 100מר או 140מר, אני ממליץ לך להיכנס לזה רק אם יש לך הרבה כסף עודף (ונראה שאין לך) שתוכל לקחת קבלן מפתח ו/או לשלם על הרבה טעויות או לפחות יש לך אישית איזשהו דיל מטורף על הקרקע בסגנון בן ממשיך ש*אולי* מצדיק להכניס את הראש הלא מנוסה שלך למיטה המאוד חולה הזאת.

בהצלחה

היי

מה לגבי האופציה השלישית, השכרת שני היחידות בעתיד כאשר המשפחה תורחב,
ובמקביל לשכור בית בהתאם לצרכים וליכולת שלכם.

בעתיד כאשר המשכנתא תסולק אתם תהינו מזה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
G התייעצות איך למנף את הדירה הנוכחית שלי נדל"ן 0
M התייעצות החלפת קרן מחקה sp500 של בלאקרוק בסכום כניסה קטן יותר שוק ההון 11
ק התייעצות חשובה לכיוון קריירה בתחום הכלכלי/פיננסי התפתחות אישית 3
ק התייעצות חשובה לכיוון קריירה בתחום הכלכלי/פיננסי התפתחות אישית 0
A התייעצות: לפדות קרן השתלמות + קופת גמל לסגור חלק מהמשכנתא וההלוואות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
י התייעצות להשקעה שוק ההון 2
סנופקין התייעצות רכב: השלב אחרי ליסינג פרטי צרכנות פיננסית 3
R התייעצות נדל"נית לאור שינוי משפחתי - למכור ולקנות או מה לעשות? נדל"ן 5
ב התייעצות כללית לפני לקיחת משכנתא נדל"ן 7
S התייעצות בנושא מימון שדרוג נכס (הלוואת בלון ועוד) נדל"ן 1
M התייעצות על ויתור על אזרחות אמריקאית מיסים 1
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 17
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
D התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה נדל"ן 1
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
S התייעצות לגבי העברת קופת גמל לIRA שוק ההון 29
י שידרוג דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 5
Dany74q התייעצות - מזעור עמלות מט"ח בהעברה דולרית מנאמן (IBI) צרכנות פיננסית 4
J התייעצות לגבי הקצאת נכסים שוק ההון 16
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
ח תעריפי מסחר בבנק שלי אחרי מיקוח - התייעצות שוק ההון 13
T התייעצות - השפעה של הקמת מפעל מחזור פסולת ענק על ערך הדירה נדל"ן 4
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
נ התייעצות - השקעה בצומת אונו במחיר פרסיל נדל"ן 35
ס התייעצות לאחר פגישה עם סוכן מטעם העבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
T התייעצות - סגירת הלוואה או המשך חיסכון צרכנות פיננסית 4
M התייעצות - קניית דירה להשקעה בפסגת רמות ב"ש נדל"ן 8
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
ז אבטחת מידע - התייעצות התפתחות אישית 8
S התייעצות - מעבר ל-IRA (קרן השתלמות + קופת גמל) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
צ התייעצות לגבי קניית נדל"ן בחו"ל נדל"ן 2
ר התייעצות לגבי מיקסום השקעות עם הכנסה חודשית נמוכה - יש רעיונות? שוק ההון 1
G התייעצות על אסטרטגיית השקעות נזילה שוק ההון 1
R התייעצות שוק ההון 0
O התייעצות לחיסכון פנסיוני לבני 60+ שוק ההון 4
T התייעצות לגבי השקעה בשוק ההון בישראל לתושב חוץ שוק ההון 3
C התייעצות בנושא מיחזור משכנתא קיימת (צמודה להחריד) נדל"ן 27
E התייעצות לגבי הון פנוי, סגירת הלוואת פריים או השקעה באפיקים אחרים נדל"ן 9
T התייעצות לגבי מעבר מארה"ב לאירופה (לא אזרח אמריקאי, לא תושב ישראל, כן אזרח של מדינת באיחוד האירופי) אוף טופיק 1
M התייעצות לגבי קרן סל נאסדק של אינבסקו שוק ההון 5
dudde162000 התייעצות בנוגע פיצול חיסכון פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
B התייעצות לגבי העברת הפנסיה וקרן ההשתלמות למסלול מחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
T התייעצות לגבי קרן מנוהלת שוק ההון 7
D התייעצות על דמי ניהול בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
A התייעצות לגבי פנסיה ללא הפקדות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
F התייעצות מחיר למשתכן כפר קאסם נדל"ן 12
ה התייעצות על פיזור תיק ופיזור השקעה בהתחשב במצב שוק ההון 13
K התייעצות , חושב לעבור למקום אחר פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 12
צ התייעצות לגבי משכנתא ראשונה נדל"ן 39

נושאים דומים

Back
למעלה