• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

התייעצות בנושא מרכיב האג"ח בתיק 50-50

• פותח הנושא Lio
  • פורסם בתאריך

Lio

משתמש סולידי
דירוג
13
בוקר טוב חברים,
לאחר קריאת הרבה מאמרים כולל פורום זה החלטתי להרכיב תיק בשיטת ה - 50-50 לטווח של 10 שנים ומעלה.
לטובת מרכיב האג"ח בתיק בחרתי בשתי קרנות מחקות של אג"ח ממשלתי (חצי וחצי כל אחת מתוך סך האג"ח בתיק):
האחת צמודת מדד עם מח"מ של 6 שנים בממוצע.
והשנייה עם ריבית קבועה עם מח"מ של 8 שנים בממוצע.
בימים האחרונים הבחנתי בכך שישנה התייחסות רבה בפורום לטובת מח"מ הנע בין 2-5 שנים למרכיב האג"ח בתיק.
שאלתי:
האם בתיק השקעות המיועד לטווח של 10-20 שנה, יש חשיבות למח"מ של האג"ח או לחלופין, מהו המח"מ הנהוג לתיקים אלו?
המון תודה!

אני אישית, כיוון שבעיניי אגח בתיק נועד לשרת הפחתת תנודתיות, עדיף מחמ קצר יותר ולכן בחרתי ב2 עד 5. ככל שמחמ ארוך יותר, נחשפים לסיכוני ריבית. ולכן, במרכיב דל הסיכון העדפתי אגח, ממשלתי, בשקלים, וקצר. בנוסף, הרגיע לראות שגם וורן באפט וגם הסולידית בחרו בכאלה אגחים לתיק שלהם. ושלישית, אם נעז לחטוא בטיפונת תזמון שוק ושיש כאלה שאומרים שאגחים זה משהו שכדאי להתרחק ממנו, אז עוד יותר מטה את הכף לכחוון קצרות יותר.

לראייתי האישית החלקים בתיק רגיל מתחלקים לאחד תנודתי שנועד לתשואות, ואחד יציב שנועד לספק קורלציה שלילית לאפיק התנודתי.
אג"ח בעל מח"מ ארוך נוהג להיות בעל תנודתיות גדולה מדי לאפיק היציב לטעמי (אלא אם אתה מתכוון להחזיק פיזית בנייר עד לפדיון, ואז התשואות די ברורות).

הסולידית בעצמה משתמשת באג"ח לטווח ארוך להבנתי בגלל שהיא משתמשת באסטרטגיה של הארי בראון, שם למח"מ הארוך תפקיד משלו.

אבל לטעמי ולדעתי אין משקל.

ככל שהמח"מ קצר יותר האפיק פחות מושפע מצפי לשינויי הריבית ולכן תנודתי פחות ובעל תוחלת תשואה נמוכה יותר.
אז תחליט מה את רוצה מהחלק הזה.
אם אתה רוצה חלק שיהיה כמה שיותר יציב, לא משנה מה התשואה תלך על אג"ח במח"מ נמוך כמו 2-5 (שזה לא בהרבה יותר טוב ממזומן או מק"מ היום)
אם אתה מוכן לוותר קצת על היציבות ולהסתכן מעט אז תעלה במח"מ (אם אני זוכר נכון מח"מ ממשלתי כללי הוא סביב 6). תקבל תוחלת תשואה גבוהה יותר וסיכון גבוה יותר.
דרך אגב, בראייתי, אג"ח לא צמוד הוא הימור על האינפלציה (ולכן בדרך כלל תפוצה בתשואה מעט גבוהה יותר מאשר צמוד+מדד צפוי) ולכן רצוי להצדיק גם את החלוקה הפנימית של האג"ח בין קבוע לצמוד.
לא ממליץ על כלום כמובן

העניין של לפצל בפלח האגח״י בתיק לשתי קרנות מחקות צמודה וריבית קבועה במקום לקנות קרן מחקה את כל מדד האג״ח זה כדאי להגדיל את התשואה של התיק ?.. למה בעצם לא לקנות קרן מחקה מדד אג״ח כללי?

החלק הלא תנודתי שלי מורכב מקרן מחקה אג"ח ממשלתי לא צמוד לטווח קצר 2-5 שנים.
לאחרונה, בעקבות החלת תשלום עמלות על קרנות מחקות בבית ההשקעות בו אני משקיע, חשבתי להסתפק במזומן במקום באג"ח ברכישה הבאה שלי.
יש כאן עוד משקיע פסיבי ששוקל או עושה זאת?
האם יש יתרונות לאג"ח בהשוואה למזומן בסביבת הריבית הנוכחית (בהנחה שלריבית אין עוד הרבה לאן לרדת)?

האם יש יתרונות לאג"ח בהשוואה למזומן בסביבת הריבית הנוכחית (בהנחה שלריבית אין עוד הרבה לאן לרדת)?
לאורך זמן לאגח יש תשואה חיובית נחמדה, למזומן תוחלת שלילית (אינפלציה, לא?).

• אהבתי
Reactions: Leo
העניין של לפצל בפלח האגח״י בתיק לשתי קרנות מחקות צמודה וריבית קבועה במקום לקנות קרן מחקה את כל מדד האג״ח זה כדאי להגדיל את התשואה של התיק ?.. למה בעצם לא לקנות קרן מחקה מדד אג״ח כללי?
אפשר כך ו אפשר אחרת
מי שלוקח את מדד האגח הממשלתי הכללי נצמד לתשואת השוק. מי שמפצל לפי מחמ ואו מדד/שקלי מנסה להתאים את עצמו להערכת מצב מקרו או לחלוקה קבועה שנראית בעיניו אופטימלית לטווח ארוך

לאחרונה, בעקבות החלת תשלום עמלות על קרנות מחקות בבית ההשקעות בו אני משקיע, חשבתי להסתפק במזומן במקום באג"ח ברכישה הבאה שלי.
יש כאן עוד משקיע פסיבי ששוקל או עושה זאת?

אני גם לא מרגיש נוח עם האגח בתקופה זו, לכן את מרכיב האגח שומר במזומן.

אני גם לא מרגיש נוח עם האגח בתקופה זו, לכן את מרכיב האגח שומר במזומן.
יש עם זה טיפה בעיה, כי אתה לא תדע מתי לקנות שוב את האגח הזה... לא אומר שאני יודע מה אני אומר וכו׳

ש עם זה טיפה בעיה, כי אתה לא תדע מתי לקנות שוב את האגח הזה..
למיטב הבנתי אגח קצר זה לא מניה שאפשר להפסיד עליות, ואני אוכל לקנות אגח חדשים מתי שארצה, כל מה שאני מפסיד, זה חלקיק האחוז ריבית שנותנים היום באגחים לטווח קצר.

אתה לא תדע מתי לקנות שוב את האגח הזה

בטח שכן, כאשר יגיע היום שאחרי דמי ניהול (ממוצעים, לא במבצע), ואחרי עלויות השקעה הריבית שלי עליו לא תהיה שלילית.

זה לא תזמון שוק, פשוט היגיון בריא.

בטח שכן, כאשר יגיע היום שאחרי דמי ניהול (ממוצעים, לא במבצע), ואחרי עלויות השקעה הריבית שלי עליו לא תהיה שלילית.

זה לא תזמון שוק, פשוט היגיון בריא.
זו סוגיה מעניינת שעלתה כבר כמה פעמים. אני עדיין בחרתי להחזיק אגח קצר 2-5. ספציפית, זה פחות משנה לי כי יש לי תיק מאוד אגרסיבי ומנייתי. אבל לצורך הדיון למה אני עדיין מחזיק אגח:
1. קורלציה נמוכה למניות.
2. אלטרנטיבה- גם מזומן הוא בעל תוחלת שלילית (להבנתי, כי יש אינפלציה).
3. ריבית יכולה עוד לרדת.
4. אולי נימוק לא מוצלח אבל כל "גדולי הדור" שהמליצו על תיקי מניות+אג"ח מעולם לא סייגו זאת, ולא מסייגים גם כעת, בריבית גבוהה "מספיק", אלא המליצו להתמיד בזה. אולי זה לא בדיוק תזמון שוק כמו שאתה אומר אבל חזקה עליהם שידעו שסביבה כזו תגיע או שהמשיכו להמליץ גם כשכבר הייתה קיימת.

אני יוצא מנקודת הנחה שהאג"ח הקצר שלך לא צמוד.

1. האם אג"ח קצר לא צמוד פחות קורלטיבי למניות ממזומן?
2. האם אג"ח קצר לא צמוד לא מושפע מאינפלציה?
3. ריבית יכולה לעלות או לרדת, אני יוצא מנקודת הנחה שאני לא יודע, אז זה לא משנה תוחלת אבל מגדיל סטיית תקן.
4. גדולי הדור כתבו את הספרים (או את הבלוגים) לפני תקופת הריבית האפסית. (זה ממש חדש, לפני חצי שנה עוד החזקתי קרנות כספיות, היום הן לא שוות את דמי הניהול). אני משער שהם ידעו שסביבה כזו עלולה להגיע, אבל יש הבדל בין לשער משהו לבין להתמודד איתו כשהוא כבר קורה.

5. תראה, אם היה לי תיק עם מלא אג"ח לא הייתי מוכר אותו כנראה (כבר שילמתי עלויות השקעה, ואולי יש רווחים כלואים). אבל בתור מתחיל, אני לא רואה סיבה לקנות אותו עם כסף חדש.

6. תכלס, זה לא כזה משנה (-: מדובר בשברירי אחוזים לכאן או לשם, אבל אפשר ללמוד הרבה מהסוגייה (-:

אני יוצא מנקודת הנחה שהאג"ח הקצר שלך לא צמוד.

1. האם אג"ח קצר לא צמוד פחות קורלטיבי למניות ממזומן?
2. האם אג"ח קצר לא צמוד לא מושפע מאינפלציה?
3. ריבית יכולה לעלות או לרדת, אני יוצא מנקודת הנחה שאני לא יודע, אז זה לא משנה תוחלת אבל מגדיל סטיית תקן.
4. גדולי הדור כתבו את הספרים (או את הבלוגים) לפני תקופת הריבית האפסית. (זה ממש חדש, לפני חצי שנה עוד החזקתי קרנות כספיות, היום הן לא שוות את דמי הניהול). אני משער שהם ידעו שסביבה כזו עלולה להגיע, אבל יש הבדל בין לשער משהו לבין להתמודד איתו כשהוא כבר קורה.

5. תראה, אם היה לי תיק עם מלא אג"ח לא הייתי מוכר אותו כנראה (כבר שילמתי עלויות השקעה, ואולי יש רווחים כלואים). אבל בתור מתחיל, אני לא רואה סיבה לקנות אותו עם כסף חדש.

6. תכלס, זה לא כזה משנה (-: מדובר בשברירי אחוזים לכאן או לשם, אבל אפשר ללמוד הרבה מהסוגייה (-:

המממ תשובות מעניינות שאני לא בטוח שיש לי תשובה טובה אליהן, אנסה כמיטב יכולתי, רק אציין שכמו הסולידית בתיק שוקולד מריר, בחרתי להחזיק חצי צמוד וחצי שקלי.
1. אני בכנות לא יודע, הייתי רוצה לומר שכן, אבל אני לא סגור על זה.
2. התכוונתי שגם מזומן הוא נכס עם תוחלת תשואה שלילית להבנתי, כלומר במובן זה לא בטוח שאגח יותר גרוע ממזומן. ספציפית אצלי אני גם מחזיק כאמור חצי בצמוד.
3. לא סגור שהבנתי... (פעם ידעתי יותר מתמטיקה :) ) להבנתי אם תוחלת תשואה של אגחים גבוהה משל מזומן, הפסדת תוחלת תשואה לא? גם אם אתה טוען שכרגע התשואה של אגח היא שלילית, וגם אם נניח שהיא יותר שלילית משל מזומן, אני לא יודע אם זה לא בעייתי האסטרטגיה של להמתין עד שהתוחלת תושאה תהפוך שוב חיובית. גם עלויות קנייה, גם האפשרות ששוב תרד הריבית - ומה אז, שוב תיפטר מהאגח? אין לי כמובן התנגדות עקרונית אבל זה הופך את התיק לקצת פחות פאסיבי ולו במובן של הצורך להתעסק איתו.
4. פה זה כבר דיון יותר תאורטי, אבל לפחות 2 "מומחים" שקראתי את דעתם לא המליצו לשנות הקצאת נכסים מומלצת בעקבות כך. מצד שני אני לא יותר מדי מעורה בעולם הזה אז יכול להיות שפספסתי. אשמח אם תפנה למקורות מהימנים של מומחים שממליצים למי שבונה כרגע תיק לא להשקיע באגח.

זאת שאלה יפה שהתלבטתי בה רבות לפני שהחלטתי לפצל לאג"ח בריבית קבועה ואג"ח צמודת מדד.
עשיתי זאת לטובת פיזור התיק בין קרנות מחקות של בתי השקעות שונים.
בדיעבד גם ניתן לעשות זאת עם קרן מחקה של אג"ח ממשלתי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C התייעצות בנושא מיחזור משכנתא קיימת (צמודה להחריד) נדל"ן 27
B התייעצות בנושא קופות גמל וקרן פנסיה צרכנות פיננסית 2
D התייעצות בנושא בחירת קרן פנסיה לצעיר צרכנות פיננסית 0
א התייעצות בנושא פינוי, ותשלום בעת חתימת חוזה נדל"ן 8
ה התייעצות בנושא דמי ניהול שוק ההון 2
נ התייעצות בנושא השקעה נדל"ן 24
T התייעצות בנושא מגורים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 8
ח התייעצות בנושא תכנון מס נקודתי - ניצול רווחי הון חד פעמיים שוק ההון 4
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 17
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
D התייעצות לפני רכישת דירה להשקעה נדל"ן 1
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
S התייעצות לגבי העברת קופת גמל לIRA שוק ההון 29
י שידרוג דירה להשקעה- התייעצות נדל"ן 5
Dany74q התייעצות - מזעור עמלות מט"ח בהעברה דולרית מנאמן (IBI) צרכנות פיננסית 4
J התייעצות לגבי הקצאת נכסים שוק ההון 16
M התייעצות - האם כדאי למכור תעודות סל ישנות עם דמי ניהול גבוהים? שוק ההון 14
ח תעריפי מסחר בבנק שלי אחרי מיקוח - התייעצות שוק ההון 13
T התייעצות - השפעה של הקמת מפעל מחזור פסולת ענק על ערך הדירה נדל"ן 4
י התייעצות לגבי קניית שליש דירה נדל"ן 9
נ התייעצות - השקעה בצומת אונו במחיר פרסיל נדל"ן 35
ס התייעצות לאחר פגישה עם סוכן מטעם העבודה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
T התייעצות - סגירת הלוואה או המשך חיסכון צרכנות פיננסית 4
M התייעצות - קניית דירה להשקעה בפסגת רמות ב"ש נדל"ן 8
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
ז אבטחת מידע - התייעצות התפתחות אישית 8
S התייעצות - מעבר ל-IRA (קרן השתלמות + קופת גמל) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
צ התייעצות לגבי קניית נדל"ן בחו"ל נדל"ן 2
ר התייעצות לגבי מיקסום השקעות עם הכנסה חודשית נמוכה - יש רעיונות? שוק ההון 1
G התייעצות על אסטרטגיית השקעות נזילה שוק ההון 1
R התייעצות שוק ההון 0
O התייעצות לחיסכון פנסיוני לבני 60+ שוק ההון 4
T התייעצות לגבי השקעה בשוק ההון בישראל לתושב חוץ שוק ההון 3
E התייעצות לגבי הון פנוי, סגירת הלוואת פריים או השקעה באפיקים אחרים נדל"ן 9
T התייעצות לגבי מעבר מארה"ב לאירופה (לא אזרח אמריקאי, לא תושב ישראל, כן אזרח של מדינת באיחוד האירופי) אוף טופיק 1
M התייעצות לגבי קרן סל נאסדק של אינבסקו שוק ההון 5
dudde162000 התייעצות בנוגע פיצול חיסכון פנסיוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
B התייעצות לגבי העברת הפנסיה וקרן ההשתלמות למסלול מחקה מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
T התייעצות לגבי קרן מנוהלת שוק ההון 7
D התייעצות על דמי ניהול בקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
A התייעצות לגבי פנסיה ללא הפקדות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
F התייעצות מחיר למשתכן כפר קאסם נדל"ן 12
ה התייעצות על פיזור תיק ופיזור השקעה בהתחשב במצב שוק ההון 13
K התייעצות , חושב לעבור למקום אחר פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 12
צ התייעצות לגבי משכנתא ראשונה נדל"ן 39
וינסנט התייעצות לגבי 2 קרנות נאמנות אג"חיות שוק ההון 9
ס תמ"א 38 חיזוק מבנים - תחילת פרוייקט התייעצות נדל"ן 14
A התייעצות בנוגע לקרן השתלמות ובית ספר פרטי שוק ההון 5

נושאים דומים

Back