• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעות מנוהלות - חלק ג' - קרנות גידור

adamshalev

מודרטור
דירוג
23,045
חלק ג' בסדרת "השקעות מנוהלות"

קרן גידור, היא קרן השקעות בדומה לקרן נאמנות.
לכל קרן גידור הנהלה משלה ויעדים משלה.
המילה "גידור" מתייחסת לכך שהקרן מנסה לגדר סיכון כלשהו, לרוב הסיכון הזה הוא סיכון שוק - כלומר הסיכון שהשוק ירד ועימו ההשקעה שלנו.

למה להשקיע בקרן גידור?
- כתלות באסטרטגיה ובמטרות של הקרן - שאיפה להשיג תשואת יתר על פני השוק הרלוונטי (לרוב בסיס ההשוואה הוא S&P500).
- קורלציה חלשה יחסית לשוק, עקב אסטרטגיות הגידור והבחירה הפרטנית של מספר מצומצם של השקעות בקרן (בד"כ).

למה לא להשקיע בקרן גידור?
- דמי ניהול יקרים.
- צריך לבחור את הקרן \ ההנהלה שלדעתנו יוכלו להשיג את מטרות הקרן - לרוב תשואת יתר על פני השוק ו\או קורלציה חלשה לשוק.
- שקיפות חלקית לאופן הפעולה של הקרן (תלוי בקרן).
- סיכון מעילה (ע"ע מיידוף). סיכון זה ניתן לגדר (Pun-intended) ע"י שימוש בנאמן לקרן.

אסטרטגיות
בשביל לגדר את הקרן נגד סיכון השוק, מנהל הקרן יכול לנקוט במספר שיטות:

- לונג\שורט
האסטרטגיה הנפוצה ביותר. המנהל מחזיק השקעות לונג שהוא מאמין שיניבו תשואה חיובית בשוק עולה, ובמקביל הוא מחזיק פוזיציות שורט שיש להם סיכוי גבוהה יותר להניב תשואה חיובית בשוק יורד.
בשוק עולה פוזיציות הלונג יובילו את הקרן, ובשוק יורד פוזיציות השורט יובילו, כך שבסך הכל הקרן תרוויח לאורך זמן בכל תנאי שוק, או לפחות תגדר את ההפסדים כך שהם יהיו פחותים מאלו של השוק הכללי.

- מאקרו
באסטרטגיה זו המנהל מנסה לחזות תהליכים מאקרו-כלכליים בשוק ולמצב את עצמו באופן האופטימלאי בשביל להתמודד איתם (שוק שורי\דובי, אינפלציה\דפלציה, ייסוף\פחת של המטבע וכד').

- מונחה אירועים
באסטרטגיה זו המנהל מנצל אירועים מיוחדים בשוק, כגון פשיטות רגל, מיזוגים, ספין-אופס ועוד בשביל לגרוף רווח שאיננו מושפע מהכיוון הכללי של השוק.

- ערך יחסי
באסטרטגיה זו המנהל מנצל פערים בתמחור בין נכסים דומים בשביל לגרוף רווח ללא תלות בכיוון השוק.

יש עוד אסטרטגיות וכמובן שנפוץ גם לשלב ביניהם.

מעבר לאסטרטגיה באופן כללי, הקרן בד"כ תתמקד בסוג מסויים של השקעות, כגון השקעות ערך למשל. יש קרן גידור לכל סגנון השקעה שניתן לחלום עליו.

עמלות
קרנות הגידור בד"כ לוקחות 1%-2% דמי ניהול, וכמה עשרות אחוזים דמי הצלחה מהרווחים, בד"כ עד כ20%, לפעמים יותר.

רף כניסה
לקרנות גידור יש רף כניסה מינימאלי, שמתחתיו לא ניתן כלל להשקיע בקרן.
הרף יכול לנוע בין עשרות אלפי דולרים, למאות אלפים ואף מיליוני דולרים.

בארץ \ בחו"ל
לא כל קרן נגישה להשקעות של ישראלים. זה תלוי בקרן ובמדינה.
יש בארץ לא מעט קרנות גידור שמיועדים למשקיעים בגדלים שונים ונראה שיש מגמת גידול חזקה במספר הקרנות.

מבנה חוקי
לרוב קרנות גידור יהיו במבנה של שותפות מוגבלת. מנהל הקרן לא חייב שיהיה לו רשיון לניהול השקעות, ומותר לו לנהל כספים של השותפים תחת המגבלות החוקיות של גיוס שותפים לשותפות מוגבלת.

איכות ההנהלה
כל קרן גידור היא בסופו של דבר 100% ההנהלה.
לפני שבוחרים קרן גידור, חייבים לעשות הכרות מעמיקה עם ההנהלה כדי להחליט אם היא ראויה לנהל את הכסף שלכם.
לשים כסף בקרן גידור של "ישראל ישראלי" מגדרה, זה לא שקול ללשים כסף בקרן גידור של קארל אייקן.

מיסוי
המס הוא מס רווחי הון + 5%, כלומר 30% היום. ובנוסף, הוא נגבה כל שנה על הרווחים של השנה, גם אם הכסף לא נפדה כלל מהקרן.

תקופת נעילה
בהרבה קרנות הכספים ננעלים לתקופה ממשוכת של עד מספר שנים בשביל לאפשר למנהל להשקיע באפיקים לא נזילים. כמובן שתלוי בקרן.

בבחירה של קרן גידור, אנחנו בעצם בוחרים:
- את האסטרטגיה וסגנון ההשקעה הרצוי עלינו.
- את ההנהלה שתוציא את האסטרטגיה הזאת לפועל בצורה המיטבית.
- את דמי הניהול שמקובלים עלינו.
- את סכום המינימום שמקובל עלינו.
כלומר, אין אף קרן ששקולה לקרן אחרת. אין משמעות ללהגיד "לשים כסף בקרן גידור" מבלי להתייחס לכל הסוגיות הללו ועוד כמו שאין משמעות ללהגיד "להשקיע במניות" מבלי להתייחס ל בארץ\בחו"ל, מגודר\לא-מגודר, ישראלי\אמריקאי\אירי, מניות גדולות\קטנות, שווקים מתפתחים\מפותחים וכד'.

אז איזה קרנות רלוונטיות?
לצערי לא מצאתי דרך מרוכזת לסקור את עשרות אם לא מאות קרנות הגידור הפועלות בארץ.
מעבר לכך, גם את הקרנות שאני מכיר ומתעניין בהם אישית נראה לי לא ראוי לציין בשם שמא זה יתפרש כהמלצה.
אם השקעה ב-ETF או תעודת סל מצריכה מהמשקיע לעשות שיעורי בית, אז השקעה בקרן גידור מצריכה מהמשקיע לעשות תזה, או לפחות פרוייקט גמר.

אשמח לשמוע הערות, תיקונים והעשרה מאנשים בעלי נסיון.
@Edward אשמח גם אם תוכל לתרום לדיון, שכן נראה לי שעד כה נמנענו מלגעת בנושא שאתה מבין בו יותר מכולנו.

נערך לאחרונה ב:
הייתי מוסיף את הפוסט הזה עם עוד תובנות בנושא:
http://awealthofcommonsense.com/my-thoughts-on-hedge-funds

מבחינתי הדרך להסתכל על זה היא שקרן גידור זה מבנה השקעות, לא אפיק השקעות (ו״גידור״ בשם שלהן זו רק שארית היסטורית).

תודה @Yevgeny פוסט מעולה שגם מחדד יפה הרבה נק'.
הבלוג גם נראה ראוי לקריאה, הוספתי לפיד שלי.

אתה צודק לגבי "מבנה ההשקעה".
עבורי, בפרספקטיבה שאני סוקר ולומד עכשיו, זאת דרך נוספת להאציל חלק מההשקעות שלי לניהול צד', ובפרט להתמקד סביב השקעות ערך.

אשמח לדעת מדוע יש מס של 5 אחוז +?

@oz12 אני לא יודע למה. זה החוק.

אני שוקל להשקיע בעתיד הקרוב בקרן גידור ישראלית המתמחה בהשקעות ערך, לונג\שורט.
כמה הערות על מה שנכתב, בהקשר של הקרן הספציפית שאני מתעניין בה:
1) מיסוי - כרגע המיסוי הוא אכן 30% שנתי, מה שהופך את ההשקעה למאוד לא משתלמת לחסכון ארוך טווח (אין הרבה סיכוי לנצח תיק פסיבי שאתה לא מוכר אף פעם). בעתיד הקרוב תיפתח קרן אחות לקרן הקיימת שתהיה ממוקמת בחו"ל וזמינה להשקעות IRA, מה שיהפוך את מצב המיסוי מנוראי למעולה.
2) אין דמי ניהול, רק דמי הצלחה (20% מהרווחים)
3) שקיפות - זו נקודת החוזק של הקרן, הם מוציאים מכתב חצי-שנתי בו הם מפרטים לעומק את ההשקעות בקרן, וכל רבעון מקבלים דו"ח של ההשקעות בקרן. לאחד המנהלים יש בלוג מאוד מעמיק על השקעות ערך, וכשהתעניינו בקרן אחד המנהלים הגיע אלינו לשיחת היכרות כדי שנבין יותר טוב את רציונל ההשקעות.
4) הונאה - לקרן יש נאמן משיכות חיצוני שאמור להגן מפני הונאה.

מיסוי של בעלי עניין בחברה? (הרי זאת שותפות ואם אני זוכר נכון - מס דיבידנד הוא 30% לחברה ומס רווחי הון הוא מס חברות עבור חברה (26.5% כמדומני היום))

) אין דמי ניהול, רק דמי הצלחה (20% מהרווחים)
ומה תעשה אם הקרן הרוויחה 10% בשנה אבל אתה בהפסד?

לדוגמא אני מניח דמי הצלחה שנגבים רבעונית ועלות ראשונית של 100 דולר:
ברבעון הראשון רווח של 50 דולר - עלות הקרן היא 150 ושילמת עמלה של 10.
ברבעון השני רווח של 50 דולר - עלות הקרן היא 200 ושילמת עמלה של 10.
ברבעון השלישי רווח של 50 דולר - עלות הקרן היא 250 ושילמת עמלה של 10.
ברבעון הרביעי הפסד של 140 דולר - עלות הקרן היא 110 (10% רווח מהעלות המקורית) ולא שילמת עמלה נוספת.
בסך הכל קיבלת תיק של 110 ושילמת עמלה של 30!

@daat99
"This term is often used in the context of fund manager compensation, which is performance based"
מה שאני אומר זה בדוק מול קרן בפועל, לא דעה.

שכחתי לציין, דמי ההצלחה הם אכן עם watermark כך שהם נגבים רק כש"השיא הקודם נשבר". אחרת האינטרס של הקרן היה לייצר תנודתיות ולא לייצר תשואה...
עוד נושא מאוד חשוב הוא "יישור אינטרסים" - בקרן גידור (לפחות בזו שאני חקרתי) המנהלים משקיעים את רוב הונם בקרן ביחד איתך. ביחד עם גביית דמי ההצלחה, נוצר פה אפקט חזק מאוד של יישור אינטרסים - מי שמנהל לך את הקרן מרויח רק כשאתה מרויח, ואין לו שום תמריץ לקחת סיכונים לא מחושבים על חשבון "הכסף של מישהו אחר". עקרון יישור האינטרסים נראה לי קריטי, ואני לא מכיר עוד השקעה אקטיבית שבה הוא מתקיים ברמה כזו.
(למשל התמריץ של מנהל השקעות בבנק הוא לא לנצח את השוק, אלא להיות בינוני כמו כל שאר מנהלי ההשקעות - כדי שלא תעזוב אותו למנהל השקעות אחר).

@Edward אשמח גם אם תוכל לתרום לדיון, שכן נראה לי שעד כה נמנענו מלגעת בנושא שאתה מבין בו יותר מכולנו.
אשמח. אני מתריע מראש שאני מנהל ההשקעות של קרן מסוג זה בארבע השנים האחרונות וזה מקצוע לחיים בשבילי.

קרן גידור, היא קרן השקעות בדומה לקרן נאמנות.
לכל קרן גידור הנהלה משלה ויעדים משלה.
המילה "גידור" מתייחסת לכך שהקרן מנסה לגדר סיכון כלשהו, לרוב הסיכון הזה הוא סיכון שוק - כלומר הסיכון שהשוק ירד ועימו ההשקעה שלנו.
שתי נקודות כדי לחדד את העניין:

קרן גידור לא חייבת לגדר שום דבר. מדובר בשם קוד לטווח נורא רחב של מבנים משפטיים ופעילויות, שמה שמאחד אותם הוא שיקול דעת רחב ביותר למנהל השקעות שלדעת השותפים הוא מספיק מוכשר כדי להחליט במה להשקיע, מתי, ואיך. בנוסף השכר של אותו מנהל השקעות מותנה בביצועים.

המבנה המשפטי של קרן גידור יכול להיות שונה מאוד מקרן נאמנות. למשל, זו יכולה להיות שותפות מוגבלת, חברה בע"מ, או נאמנות בידי עו"ד. כמו כן, לא לכל קרן גידור יש את אותם בעלי תפקידים שקיימים בקרן נאמנות סטנדרטית. לכן כל קרן כזו היא מיוחדת במינה וצריך לבחון כל מקרה לגופו ולא להניח שום דבר מראש.

למה להשקיע בקרן גידור?
יש רק סיבה טובה אחת - אם אתה חושב שמנהל ההשקעות של הקרן מסוגל להשיג לך תשואה טובה ביחס לסיכון. כמובן שמדובר בשיקול שהוא סובייקטיבי בחלקו.

נושא הקורלציה הוא חסר משמעות בעיניי כי קורלציה היא לא סיכון.

למה לא להשקיע בקרן גידור?
דמי הניהול באמת יקרים ברוב הקרנות מסוג זה וזה גם מאוד מפריע לרובן המוחלט להשיג תוצאות טובות לאורך זמן. גם המיסוי הוא לרוב (ובפרט בישראל) רע מאוד למשקיעים. אך זה לא המצב בכל הקרנות, למשל אצלינו דמי הניהול הם 0.5% בשנה + 10% מהרווח, שזה די סביר לטעמי. ולגבי המיסוי הסיטואציה מצויינת (אני יכול להרחיב אבל זה דיון בפני עצמו).

עוד סוגיה שקשורה לדמי הניהול היא מבנה דמי הניהול. זה יכול להיות מפתה להשקיע בקרן שגובה רק דמי הצלחה אבל לדעתי זו טעות. למה? כי בהחלט יש מקרים שקרן כזו או אחרת יורדת באופן דרמטי ולא חוזרת לערכה הקודם אלא לאחר שנים רבות. זה קרה למשל למוניש פבראי - הוא ירד במשהו כמו 70% ב-2008 ועד היום לא חזר לשם. זה חשוב כי כל עוד הקרן לא חזרה לערכה המקורי מנהל ההשקעות לא מקבל כלום. אפס.

יש שיגידו שיופי, שיסבול קצת ביחד עם המשקיעים. כמובן שזה חשוב מאוד שרוב השכר של מנהל ההשקעות וכן כל או רוב כספו האישי יהיה מושקע בקרן, עם אפקט הכולנו בסירה אחת וכו'. אבל כל אדם לא מאוד עשיר שלא מקבל שום שכר על עבודה במשרה מלאה במשך כמה שנים עשוי להתחיל לחשוב על דרכים אחרות להשלים הכנסה. ואלו לא רעיונות שאתם רוצים שייכנסו לראש של מי שמנהל לכם את הכסף. אז כדאי לשלם לו משהו קטן על בסיס קבוע, ואת הרוב על בסיס ביצועים.

לגבי שקיפות - אסור בשום פנים ואופן להשקיע ללא שקיפות גבוהה. יש הרבה מאוד קרנות גידור שלא מספקות דו"חות כספיים מסודרים ורמת פירוט טובה בנוגע להשקעות החברה ופעילותה, אלא פשוט מודיעים מה התשואה וזהו. זה בלתי מתקבל על הדעת וחייבי לקבל מידע שיאפשר מעקב אחרי מה שמתרחש. זה אגב בדיוק מה שהטריד אותי בקרן קלע (על פי התיאור של מי שהשקיע שם) - המידע היחיד שיש לך זה שאתה רואה כסף נכנס לחשבון בכל חודש. אז לדרוש דו"חות כספיים ומכתבי משקיעים נורמליים פעם בשנה לפחות.

בנוסף, כדאי מאוד שמנהל ההשקעות יהיה זמין לכם לשיחת טלפון מידי פעם אם אתם רוצים לשאול שאלה או להציע לו רעיון השקעה. זה עוזר מאוד כדי לעקוב אחרי מה שמתרחש גם במהלך השנה למי שזה חשוב לו.

אני לא יכול להדגיש מספיק את הנקודה הזו - לדעתי 99% מההונאות נובעות אך ורק מחוסר שקיפות ומעקב, ולא מתחכום יתר של הנוכל. מעקב ברמה בסיסית כפי שתיארתי היה מונע כמעט כל הונאה שאי פעם נתקלתי בה, לעיתים שנים מראש.

ולגבי סיכון מעילה - אותם נוכלים שהם מספיק מתוחכמים כדי לא להיחשף בדיווחים מסודרים (קשה מאוד לביצוע) - נגד כאלה שום דבר לא יעזור. באמת. מי ששם לו למטרה לגנוב והוא רציני בעניין, שום נאמן בעולם לא יעצור אותו.

הסיבה היא שמספיק ייפוי כוח לביצוע פעולות כדי לרוקן חשבון. הנאמן לא באמת עוקב אחרי כל פעולה בחשבון ההשקעות שלא כרוכה בהעברה בנקאית, כך שניתן לקנות בעצם כל דבר עבור תיק ההשקעות, גם דברים חסרי ערך בכל מחיר בעצם. וכן, המוכר יכול להיות בן דוד של מנהל ההשקעות ושום נאמן לא יעלה על הדבר הזה בזמן אמת.

הפתרון הכי טוב לבעיה הזו מעבר לנושא הדיווחים למשקיעים כאמור הוא שיש מעבר למנהל ההשקעות לפחות מבוגר אחראי אחד שלא קשור אליו שעוקב מבפנים אחרי הפעילות. אצלינו למשל יש שני דירקטורים שאינם קשורים ואם אחד מהם משתגע, השני יפעיל את סמכותו כדי למנוע נזק. אני מדבר על משהו שהוא הרבה מעבר לנאמן - לא רק חתימה שניה על העברות בנקאיות, אלא גם מעקב על כל החלטות החברה, כל פעילות ההשקעה, וכל שיקולי ההשקעה ברמה של הבנה למה כל דבר ודבר נעשה ולא חותמת גומי.

מיסוי
המס הוא מס רווחי הון + 5%, כלומר 30% היום. ובנוסף, הוא נגבה כל שנה על הרווחים של השנה, גם אם הכסף לא נפדה כלל מהקרן.
מדובר על שערוריה. זה הופך את כל תחום קרנות הגידור הישראליות ללא ראוי להשקעה מכיוון שעם דמי הניהול וההצלחה (נגיד שגובים ממני "רק" דמי הצלחה בשיעור של 20%), חצי מהרווח השנתי שלי נעלם בכל שנה. נניח שהקרן שבה אני משקיע הפציצה בתשואה ועשתה לי 16% בשנה ב-10 שנים - מזה אני אראה 9% בלבד. פשוט מגוחך. וזה בהינתן שהכל מדהים, בחרתי את המנהל הנכון וכו'.

תקופת נעילה
בהרבה קרנות הכספים ננעלים לתקופה ממשוכת של עד מספר שנים בשביל לאפשר למנהל להשקיע באפיקים לא נזילים. כמובן שתלוי בקרן.
אני לא חושב שזה רעיון טוב להשקיע בקרנות עם תקופת נעילה אלא אם הקרן משקיעה בנכסים לא נזילים ואז בכלל נדרשת רמה מוגברת של זהירות ושקיפות. בקיצור בעייתי.

ומה תעשה אם הקרן הרוויחה 10% בשנה אבל אתה בהפסד?
אתה מקבל משהו דומה למגן מס ולא משלם דמי ניהול עד שהקרן לא מגיעה לנקודה הגבוהה הקודמת. זה לא עניין מהותי למי שנשאר באותה קרן הרבה שנים.

בגלל שהפרה-רולינג של מס הכנסה לקרנות גידור ישראליות קובע שכל המשקיעים בהן נחשבים בעלי שליטה ולכן משלמים 30% ולא 25%. זה כמובן מעבר לעובדה שהמס משולם כל שנה כאילו מכרת וקנית מחדש את כל התיק (או כל חצי שנה, אינני זוכר - לא שזה משנה הרבה).

אני שוקל להשקיע בעתיד הקרוב בקרן גידור ישראלית המתמחה בהשקעות ערך, לונג\שורט.
כמה הערות על מה שנכתב, בהקשר של הקרן הספציפית שאני מתעניין בה:
1) מיסוי - כרגע המיסוי הוא אכן 30% שנתי, מה שהופך את ההשקעה למאוד לא משתלמת לחסכון ארוך טווח (אין הרבה סיכוי לנצח תיק פסיבי שאתה לא מוכר אף פעם). בעתיד הקרוב תיפתח קרן אחות לקרן הקיימת שתהיה ממוקמת בחו"ל וזמינה להשקעות IRA, מה שיהפוך את מצב המיסוי מנוראי למעולה.
2) אין דמי ניהול, רק דמי הצלחה (20% מהרווחים)
3) שקיפות - זו נקודת החוזק של הקרן, הם מוציאים מכתב חצי-שנתי בו הם מפרטים לעומק את ההשקעות בקרן, וכל רבעון מקבלים דו"ח של ההשקעות בקרן. לאחד המנהלים יש בלוג מאוד מעמיק על השקעות ערך, וכשהתעניינו בקרן אחד המנהלים הגיע אלינו לשיחת היכרות כדי שנבין יותר טוב את רציונל ההשקעות.
4) הונאה - לקרן יש נאמן משיכות חיצוני שאמור להגן מפני הונאה.
לונג שורט זו אסטרטגיית השקעות בעייתית מאוד לטעמי בגלל גורם הסיכון שבשיעבוד התיק כנגד הלוואות (צד השורט). וויטני טילסון מספר למה אחרי 15 שנים הוא מצטער שהוא בכלל שמע על הדבר הזה :)
http://www.valuewalk.com/wp-content/uploads/2015/05/Shorting.pdf

1. אכן קרן בחו"ל זה התהליך הנכון. כמובן שיש לשים לב לעלויות של התהליך הזה כי זה עשוי להיות מאוד יקר, בפתיחה ובשוטף ויש הרבה בעיות פוטנציאליות שלוקח לעיתים שנים ללבן.
2. זה כפי שאמרתי קודם בעייתי ביותר כשאין תשואה וגם יקר לטעמי אם התוצאות טובות.
3. מכתב זה מצויין, אבל השאלה האם יש דו"חות כספיים (מאזן ורווח והפסד) של הקרן? וגם לא יזיקו דו"חות של השותף הכללי מאחר והוא מבטח את השותפים בקרן דרך ספיגת ההוצאות התפעוליות וכן דרך רזרבה שהוא צריך להחזיק לתקופות שאין תשואה.
4. זה לא מספיק לטעמי שיש מישהו חיצוני שמפקח על משיכות בלבד כפי שהסברתי קודם. צריכה להיות בקרה צולבת על כל הפעילות על ידי מישהו שיושב בפנים והוא לא קשור למנהל הקרן.

נ.ב.

נקודה חשובה שלא התייחסתי אליה היא התהליך של מנהל ההשקעות זה הדבר החשוב ביותר ויש להבין ברמה סבירה כיצד הוא מחפש השקעות, בוחן אותן, ומקבל החלטות. אם זה לא כתוב בצורה טובה וברורה במכתבים זה בדרך כלל סימן אזהרה. כמו כן מכתבים שעוסקים יותר מידי בקשקושי מאקרו ומעט מידי בתיק ההשקעות גם כן מעידים על בעייתיות.

נערך לאחרונה ב:
המבנה המשפטי של קרן גידור יכול להיות שונה מאוד מקרן נאמנות. למשל, זו יכולה להיות שותפות מוגבלת, חברה בע"מ, או נאמנות בידי עו"ד.
@Edward, אם קרן גידור מאוגדת כחברה בע"מ, ובעל מניות רוצה לעזוב אותה, איך זה מתבצע? החברה מתחייבת מראש לרכוש מכל בעל מניות את מניותיו בהתראה של X ימים לפי השווי הנכסי הנקי?

@Edward, אם קרן גידור מאוגדת כחברה בע"מ, ובעל מניות רוצה לעזוב אותה, איך זה מתבצע? החברה מתחייבת מראש לרכוש מכל בעל מניות את מניותיו בהתראה של X ימים לפי השווי הנכסי הנקי?
מתבצע הליך של רכישת מניות כפי שתיארת, כן.

• אהבתי
Reactions: ogi
לונג שורט זו אסטרטגיית השקעות בעייתית מאוד לטעמי בגלל גורם הסיכון שבשיעבוד התיק כנגד הלוואות (צד השורט). וויטני טילסון מספר למה אחרי 15 שנים הוא מצטער שהוא בכלל שמע על הדבר הזה :)
http://www.valuewalk.com/wp-content/uploads/2015/05/Shorting.pdf

יש דרכים למזער את הסיכונים בשורט, ראה למשל
http://www.assafnathan.com/2015/07/איך-הופכים-שורט-ללונג-או-איך-מחסלים-סיכ/
אבל כן, זה בהחלט אקט מסוכן שראוי להגביל את השפעתו על התיק.

1. אכן קרן בחו"ל זה התהליך הנכון. כמובן שיש לשים לב לעלויות של התהליך הזה כי זה עשוי להיות מאוד יקר, בפתיחה ובשוטף ויש הרבה בעיות פוטנציאליות שלוקח לעיתים שנים ללבן.
תוכל לפרט/להדגים?

3. מכתב זה מצויין, אבל השאלה האם יש דו"חות כספיים (מאזן ורווח והפסד) של הקרן? וגם לא יזיקו דו"חות של השותף הכללי מאחר והוא מבטח את השותפים בקרן דרך ספיגת ההוצאות התפעוליות וכן דרך רזרבה שהוא צריך להחזיק לתקופות שאין תשואה.
4. זה לא מספיק לטעמי שיש מישהו חיצוני שמפקח על משיכות בלבד כפי שהסברתי קודם. צריכה להיות בקרה צולבת על כל הפעילות על ידי מישהו שיושב בפנים והוא לא קשור למנהל הקרן.

מסכים. אבל איך אתה מוודא שהמישהו שיושב בפנים לא קשור למנהל הקרן? איך היית מגדיר מישהו קשור\לא קשור? אתה מקבל את הקרן as is ואומרים לך שחברי הדירקטוריון לא קשורים. מנין לך שזה אכן המצב? או שלא יקשרו נגדך קשר בעתיד? נראה לי שבסוף אתה חייב לתת אמון במישהו שם...

מדובר על שערוריה. זה הופך את כל תחום קרנות הגידור הישראליות ללא ראוי להשקעה מכיוון שעם דמי הניהול וההצלחה (נגיד שגובים ממני "רק" דמי הצלחה בשיעור של 20%), חצי מהרווח השנתי שלי נעלם בכל שנה. נניח שהקרן שבה אני משקיע הפציצה בתשואה ועשתה לי 16% בשנה ב-10 שנים - מזה אני אראה 9% בלבד. פשוט מגוחך. וזה בהינתן שהכל מדהים, בחרתי את המנהל הנכון וכו'.
לשם השוואה וכדי לבדוק את גודל השערוריה אם בארץ מדובר על 30% (מס רווחי הון +5% ), כמה זה בארה"ב ? כמה זה באחת ממדינות המקלט כמו איי קיימן ?
לא מובן לי, אם באמת ישראל נמצאת בדירוג מיסוי גבוה , מה מונע משאר הקרנות לפתוח במקומות עם מיסוי מופחת או לחלופין ממשקיע פוטנציאלי לבחור קרן באחת המדינות עם המיסוי הנמוך ?

תודה.

לשם השוואה וכדי לבדוק את גודל השערוריה אם בארץ מדובר על 30% (מס רווחי הון +5% ), כמה זה בארה"ב ? כמה זה באחת ממדינות המקלט כמו איי קיימן ?
לא מובן לי, אם באמת ישראל נמצאת בדירוג מיסוי גבוה , מה מונע משאר הקרנות לפתוח במקומות עם מיסוי מופחת או לחלופין ממשקיע פוטנציאלי לבחור קרן באחת המדינות עם המיסוי הנמוך ?
תודה.
דיסקליימר - זה לא ייעוץ מס, למי שעשוי להתבלבל.

זה לא קשור למיסוי טריטוריאלי אלא למיסוי פרסונלי. כל תושב ישראל צריך לשלם 30% אם הוא משקיע בקרן ישראלית. משקיע זר בקרן ישראלית למשל משלם משהו אחר לחלוטין על פי מקום מושבו. זה אגב גם אומר שאזרח ישראלי שלא גר בארץ לא משלם בכלל מיסים לפי החוק בארץ אלא זה תלוי איפה הוא חי.

אז לגבי תושבי ישראל ספציפית, הם יכולים בגדול להשקיע בקרן זרה, ואז חישוב המס עובד כמו בקרן נאמנות רגילה. כלומר, 25% רק במכירה. אני לא הולך להיכנס כרגע לקטע הטכני של למה זה, אם זה נורא מעניין אוכל לפרט.

זה מייצר כמובן חבות מס אפקטיבית נמוכה בהרבה מ-25%.

נניח ואני מחזיק במשך את האחזקה שלי בקרן ולא מוכר, אלא רק מושך 4% ממה שיש שם בשנה לצרכי מחיה. נניח והתשואה הייתה 10% בשנה הראשונה. כמה מס אשלם על ה-4% שמשכתי? כמובן שלא רבע מהסכום הנמשך אלא רק רבע מהרווח שיש בתוך ה-4% שמשכתי. שזה אומר שרק 10%(בקירוב) מתוך ה-4% חייב בכלל במס (כי עשינו הרי 10% תשואה באותה שנה), ואז בשיעור 25%.

אז נשלם 4% כפול 10%(קירוב) כפול 25% = 0.1%

כמה היינו משלמים לו הקרן הייתה ישראלית? 10% כפול 30% = 3%. כלומר פי 30 יותר מס אפקטיבי במקרה הזה. אני מקווה שזה ברור עכשיו למה מדובר בשערוריה, וזה לא בגלל גובה המס אלא בגלל שלא ניתן לדחות אותו.

כעבור 10-20 שנה זה יגיע למצב שבו חלק ניכר מההון שצברנו בקרן הוא מס נדחה שלא ישולם "לעולם" אך ממשיך להניב תשואה.

נערך לאחרונה ב:
משקיע זר בקרן ישראלית למשל משלם משהו אחר לחלוטין על פי מקום מושבו

האם הקרן שלכם (לדוגמה) היא PFIC?
האם אתם מקבלים משקיעים אמריקאים?
האם אתם מדווחים לIRS או שאתם מתבססים על ניכוי במקור?

האם הקרן שלכם (לדוגמה) היא PFIC?
למיטב הבנתי כן.

האם אתם מקבלים משקיעים אמריקאים?
תיאורטית זה אפשרי אבל אנחנו מעדיפים להימנע מזה.

האם אתם מדווחים לIRS או שאתם מתבססים על ניכוי במקור?
כל נושא המיסוי חל באופן בלעדי על בעלי המניות. לחברה אין כל נגיעה לרשויות בארה"ב והיא אינה מבצעת חישובי מס או גביה עבור רשות מס כלשהי.

כל בעל מניות צריך לברר את חבות המס שלו ולפעול בהתאם. למיטב הבנתי זה עובד באותו אופן בארה"ב עם השקעות אחרות כאשר בסוף כל שנה אתה מדווח ומשלם בעצמך ואף אחד לא גובה ממך מס במקור או מדווח עבורך.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
adamshalev השקעות מנוהלות - חלק ד' - קרנות סל אקטיביות שוק ההון 6
adamshalev השקעות מנוהלות - חלק ב' - לחקות את ה-Guru's שוק ההון 3
adamshalev השקעות מנוהלות - חלק א' - להשקיע עם ה-Guru's שוק ההון 19
ח מחפש אקסל למעקב אחרי תיק השקעות אוף טופיק 1
R שאלה של מתחיל לגבי השקעות בS&P500 שוק ההון 1
L השקעות ערך שוק ההון 16
ג השקעות ערך - מחקר שוק התפתחות אישית 1
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
א החלק השקלי בתיק השקעות לאזרחית אמריקאית שוק ההון 1
F סיכון בקריסת בית השקעות ibi למשל פוסטים מאיכות נמוכה 14
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
K גורם מייצב לתיק השקעות שוק ההון 13
S השקעות דרך חברה בע"מ יזמות והגדלת הכנסות 13
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
א חסכון אפוטרופוס לילדים בבית השקעות ישראלי (בהמשך לפוסט האחרון) דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 0
M איחוד תיקי השקעות צרכנות פיננסית 8
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
מ העברת מט"ח מחשבון ישראלי לחשבון השקעות ישראלי שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
מ איפה המקום הכי מומלץ ללמוד יעוץ השקעות התפתחות אישית 6
ה הקטנת חשיפה בתיק השקעות פרטי שוק ההון 5
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
T חוות דעת על ייעוץ שקיבלתי מיועץ השקעות בבנק שוק ההון 9
Y מעבר בין בתי השקעות וטופס 867 שוק ההון 6
K מסחר/השקעות אקטיביות שוק ההון 29
H ולמה זה רע? - דיון תאורטי על השקעות הדיוטות במדדים אוף טופיק 6
littleSeal QA לתיק השקעות ראשון שוק ההון 1
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
E פיזור השקעות - הצד הסולידי. אשמח לדעתכם שוק ההון 10
F האם ניתן לחזור מ-IRA לבית השקעות "רגיל"? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
I שאלות לגבי ניהול השקעות בקרנות למשקיעים עם אזרחות אמריקאית שוק ההון 5
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
M דו"ח שנתי כאשר יש חשבון ב-IB וחשבון בבית השקעות ישראלי מיסים 6
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
S השקעות לטווח קצר ובינוני שוק ההון 21
D איזה בית השקעות נותן דו"חות מס צרכנות פיננסית 8
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
E פיזור בתיק השקעות של 100k. איך הוא לדעתכם? שוק ההון 13
M תהליך סגירת חשבון בIB ומעבר לבית השקעות ישראלי שוק ההון 2

נושאים דומים

Back
למעלה