השקעות בחשבון קטין שמקורים מירושה

st_shay

משתמש רשום
דירוג
0
שלום לכולם,
בני הקטין ירש סכום נכבד (כ- 200K ש"ח) ע"פ הנחיות צוואה.
לפי הבנתי, במקרה זה אני לא יכול לנתב את הכסף אל חשבוני ולהשקיעו כראות עיני עבורו אלא מחוייב לפתוח חשבון ע"ש הקטין.
בצוואה אין הנחיה מפורשת לגבי אפיקי הניהול (סולידי לעומת מנייתי).
הכסף אמור להיות נעול עד היותו בגיר - למעלה מ- 15 שנה.
1. מבירורים שעשיתי ומפוסטים קודמים שהיו פה, אני מבין שיש מגבלה בגמישות אפיקי ההשקעה דרך חשבון בנק של קטין. האם מישהו כן הצליח למצוא דרך כיצד ניתן להשקיע את כספי הקטין באפיקים מנייתים היות ומדובר על תקופה ארוכה מאוד? הריבית בחסכון שהבנק מציע היא מגוחכת.
2. האם יש למישהו ניסיון בניהול חשבון לקטין בבתי ההשקעות השונים לעומת ניהול החשבון בבנק? יתרונות? חסרונות? האם זה בכלל אפשרי במקרה זה?
3. בבנקים שביררתי בינתיים לא מכירים את האפשרות שהציעו פה - הורים שחותמים על התחייבות לכסות את ההפרש במידה והקרן תיפגע בגלל השקעה לא מוצלחת. אולי מישהו יכול להפנות אותי למקור מידע רשמי שם ניתן לקבל פרטים נוספים ולהראות לבנק שהאופציה קיימת ולגיטימית?

@Homer @קפיצת הדרך @BrightEyes @OJD - האם התווסף לכם מידע או נסיון נוסף מאז הפוסטים האחרונים שלכם בנושא?

תודה מראש על השיתוף והרעיונות

yik - financial planner

משתמש בכיר
דירוג
1,561
בדקת אפשרות של לשים במוצר כמו גמל להשקעה או פוליסה פיננסית על שם הילד?
יש שם מסלולים מנייתים.

מה אומרים בבנקים? איזה פתרון מציעים לך?

st_shay

משתמש רשום
דירוג
0
גמל להשקעה מוגבל בסכום של כ-70K בשנה. הסכום המדובר גדול יותר בהרבה.
היות והכסף נמצא כרגע בחשבון בנק (של הסבתא המנוחה), אפשר יהיה לשחרר אותו רק בהתאם להוראות הצוואה. לפי בירור שעשיתי עם עורך דין, בד"כ הבנק מחמיר את הוראות הצוואה ולכן ישחרר את הכסף רק לחשבון בנק אחר על שם הקטין, שם הוא יתקע בחסכון עם ריבית מינימלית.
לבנק אין פתרון ואין הצעות יצירתיות. מבחינתו אין בעיה עם זה. הם רק רוצים שהילד לא יבוא אליהם בטענות בעתיד. גם אם הכסף לא יצבור ריבית כלל.

yik - financial planner

משתמש בכיר
דירוג
1,561
גמל להשקעה מוגבל בסכום של כ-70K בשנה. הסכום המדובר גדול יותר בהרבה
תצמצם נזקים, אם אפשרי תתחיל להעביר לקופת גמל להשקעה. תוך שנתיים קלנדרית אתה בעצם מעביר את כל הסכום.

בנוסף יש לך פוליסה פיננסית של חברות הביטוח, שם אין מגבלה.

iragg

משתמש ותיק
דירוג
127
בהתבסס על מה שכתבת:
1. יש צוואה עם ציווי לבנך הקטין של סכום כסף
2. אין בצוואה הוראות ספציפיות לגבי השקעת הכספים

מה שלא ברור הוא איזה הליך משפטי היה כי מחד לכאורה הכסף כבר "משוחרר" ומאידך אתה תוהה איך מותר לך להשקיעו.

בכל מקרה, למיטב הבנתי (המוגבלת, לא יעוץ וכל caveat אחר), מה שבוודאות חייב להתרחש הוא קבלת צו קיום צוואה מהרשם לענייני ירושה. כאשר אחד מהיורשים על פי צוואה קטין תקנות הירושה (כמו גם החוק) מקפידים מאוד על זכויות הקטין - אמורים להבליט את העובדה הזאת בכל מסמך, היועמ"ש אמור להיות מעורב בתיק וכו'

ובעקרון אמור להתמנות מנהל עזבון לטובת חלקו. מנהל העזבון יכול להיות גם אתה (בהנחה שיתר היורשים מסכימים), אך צריך להגיש בקשה לכך.

מנהל העזבון ינהל את כספי הקטין עד לבגרותו (אלא אם כן המוריש ציין גיל מאוחר יותר - מניח שזה לא המצב כאן) והוא כפוף לשורה ארוכה של חובות כולל חובות דיווח שנתיות לאפוטרופוס הכללי. מצד שני, מנהל העזבון יכול באופן עקרוני לנהל את הכספים בנאמנות כפי שהוא מבין ובכפוף לכך שיקבל אישור בימ"ש. בהנחה שתתמנה למנהל עזבון תוכל לבקש מביהמ"ש לאשר לך להשקיע את הכספים לטובת בנך וככל שביהמ"ש יאשר זאת, לא אמורה להיות לך בעיה להשקיע את הכספים כך - בנקים לא נוטים לערער אחרי צווים והחלטות שיפוטיות, הם רק רוצים אסמכתא לכסת"ח שלהם.

אני מניח (בלי ידיעה בנושא) שככל שתבקש להשקיע את הכספים באינדקס גדול כמו ה-MSCI או הסנופי, ובהתחשב בכך שאופק ההשקעה הינו 15 שנים כרגע, ביהמ"ש יטה לאשר זאת, ואולם ככל שיקרב הזמן בו הקטין יזכה לשלוט בירושתו, יתכן שתיאלץ להשקיע את הכספים במכשירים סולידיים יותר בעוד 8-10 שנים על מנת להבטיח את הקרן ליום הגעת בנך לגיל 18.

הכי טוב - תתייעץ עם עורך דין שעוסק בירושות ושיש לו ניסיון עם ירושות קטינים.

Homer

משתמש ותיק
דירוג
532
@st_shay , הוריי פתחו את החשבון לנכדים בעודם בחיים, אני לא מבין בפרוצדורה אם זה דרך ירושה.

sup11

משתמש סולידי
דירוג
19
פוליסת חסכון ע"ש הקטין תפתור את הבעיה (לא בלי נסיונות של הבנק להערים קשיים, אך פניה רשמית למפקח על הבנקים אמורה לעזור בסוגיה זו)

BrightEyes

משתמש רשום
דירוג
3
שלום לכולם,
בני הקטין ירש סכום נכבד (כ- 200K ש"ח) ע"פ הנחיות צוואה.
לפי הבנתי, במקרה זה אני לא יכול לנתב את הכסף אל חשבוני ולהשקיעו כראות עיני עבורו אלא מחוייב לפתוח חשבון ע"ש הקטין.
בצוואה אין הנחיה מפורשת לגבי אפיקי הניהול (סולידי לעומת מנייתי).
הכסף אמור להיות נעול עד היותו בגיר - למעלה מ- 15 שנה.
1. מבירורים שעשיתי ומפוסטים קודמים שהיו פה, אני מבין שיש מגבלה בגמישות אפיקי ההשקעה דרך חשבון בנק של קטין. האם מישהו כן הצליח למצוא דרך כיצד ניתן להשקיע את כספי הקטין באפיקים מנייתים היות ומדובר על תקופה ארוכה מאוד? הריבית בחסכון שהבנק מציע היא מגוחכת.
2. האם יש למישהו ניסיון בניהול חשבון לקטין בבתי ההשקעות השונים לעומת ניהול החשבון בבנק? יתרונות? חסרונות? האם זה בכלל אפשרי במקרה זה?
3. בבנקים שביררתי בינתיים לא מכירים את האפשרות שהציעו פה - הורים שחותמים על התחייבות לכסות את ההפרש במידה והקרן תיפגע בגלל השקעה לא מוצלחת. אולי מישהו יכול להפנות אותי למקור מידע רשמי שם ניתן לקבל פרטים נוספים ולהראות לבנק שהאופציה קיימת ולגיטימית?

@Homer @קפיצת הדרך @BrightEyes @OJD - האם התווסף לכם מידע או נסיון נוסף מאז הפוסטים האחרונים שלכם בנושא?

תודה מראש על השיתוף והרעיונות
הי, אין חדש מעבר למה שעדכנו בתגובה האחרונה בשרשור https://www.hasolidit.com/kehila/threads/השקעות-בחשבון-קטין-בבנק.18728/

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
BrightEyes השקעות בחשבון קטין בבנק צרכנות פיננסית 18
O השקעות בחשבון קטין שמקורים מירושה, וויכוח עם הבנק שוק ההון 22
O מחזיק בחשבון השקעות בIB, האם כדאי לפתוח בנוסף חשבון בבית השקעות ישראלי? שוק ההון 3
ע לשנות תושבות בחשבון השקעות בישראל שוק ההון 0
Shamran88 אבא שלי נתן לי $420k בחשבון השקעות בפידלטי, מה עושים? שוק ההון 8
niceguy23 מיסוי ל non-resident תושב ישראל בחשבון השקעות אמריקאי? שוק ההון 1
C אם יש לי כסף בחשבון השקעות ישראלי שלא מושקע בכלום, אני חוטף על זה עמלה? שוק ההון 0
R אילו עלויות אני צריך לקחת בחשבון בניהול תיק השקעות? שוק ההון 0
ITS השקעות ספקולטיביות - עדיף בIRA או בחשבון ממוסה? - אשמח לדעות שוק ההון 12
Mamaof תיק השקעות של אמי - יפוי כח או שותף בחשבון? שוק ההון 17
amidar עלות המינוס בחשבון השקעות של IB ישראל שוק ההון 3
קורא הדוק האם יש מס כלשהו על יתרת מט"ח ששוכבת בחשבון השקעות של ברוקר ישראלי ? שוק ההון 5
מ ייפוי כוח בחשבון בבית השקעות צרכנות פיננסית 2
S קרן כספית - דרך הבנק או דרך בית השקעות שוק ההון 3
A לשים ירושה בתיק השקעות ולפרוש שוק ההון 23
K בניית תיק השקעות לפנסיונרית בגיל 65 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
ע תוכנה לניהול תיק השקעות StockDiv שוק ההון 4
ג חווד תיק השקעות ראשון שוק ההון 13
ה השקעות בETF של אגרות חוב שוק ההון 7
ש מס יסף ואיזון תיק השקעות מיסים 3
T קופת גמל או תיק השקעות דיגיטלי? שוק ההון 4
J איזון בין השקעות פרטיות לצמצום משכנתא קיימת ועתידית שוק ההון 33
T ניהול השקעות לאדם פרטי צרכנות פיננסית 14
א השקעות בוויסקי השקעות אלטרנטיביות 17
N קרן פנסיה, קופת גמל או תיק השקעות לאשה בת 60 שמקבלת פנסיית נכות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
S מעבר מבית השקעות בארץ לשוויץ שוק ההון 7
N תיק השקעות - חוות דעת שוק ההון 23
deussex עד כמה אתם סומכים להפקיד את כל הכסף בבית השקעות ישראלי ? שוק ההון 81
Y סעיפים שנראים לי בעייתיים בחוזה של בית השקעות ברוקרים ופלטפורמות מסחר 8
F המלצה לבית השקעות בחול לאמריקאי/ישראלי עם הכנסה נמוכה ברוקרים ופלטפורמות מסחר 2
M קופת גמל ישנה + תיק השקעות לאדם מבוגר. איך לנהל את ההשקעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
L מנהל תיק השקעות שוק ההון 14
C התלבטות בין בנק לבית השקעות באמצע תהליך ניוד צרכנות פיננסית 12
A תיק השקעות מאוזן לקרן השתלמות IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
N תיק השקעות סולידי ועליית הריבית שוק ההון 8
E בניית תיק השקעות לטווח של 10-15 שנים שוק ההון 5
ש יועץ השקעות ממליץ על קרנות אקטיביות שוק ההון 29
B נאסדק 100 בתיק השקעות שוק ההון 0
פסיוני קריסה של 'חברת השקעות באמזון'- השקעות אלטרנטיביות 23
יוזר עמלות על ניוד תיק השקעות שוק ההון 12
S תיק השקעות ראשון- עוד הייטקיסטית יומני מסע אישיים 15
DiverGirl השקעות באירופה שוק ההון 9
ס האם שטף השקעות הפסיביות העולמי הוא לא מתכון בטוח לבועה במדדי המניות?? שוק ההון 17
ש תיק השקעות - מדדים מובילים שוק ההון 19
M שיקולי מיסוי בשילוב תיק השקעות ונדל"ן בארה"ב עבור זוג ישראלי-אמריקאי מיסים 10
M הזדהות פתוחה מול סגורה בבית השקעות ברוקרים ופלטפורמות מסחר 0
ר השקעות נדל"ן 2
T גמל להשקעה - הוצאות ניהול השקעות תלויות בכמות המסלולים? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
השכמה מאוחרת פתיחת תיק השקעות לצורך הלוואה ברוקרים ופלטפורמות מסחר 0
M המרה של דולרים בבנק והעברה לבית השקעות או המרה בבית השקעות? ברוקרים ופלטפורמות מסחר 3

נושאים דומים

למעלה