1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

השקעה רק בישראל!?

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י גולן, ‏22/2/15.

data-full-width-responsive="true">
  1. גולן

גולן משתמש ותיק

אני אנסה להסביר מדוע אני שוקל להשקיע רק בישראל. אני מודע לכך שאני פועל לכאורה בניגוד לטרנד שמטיף (ובצדק מסוים) לפיזור השקעות גאוגרפי. מצד שני אני מרגיש שהטרנד באופן קהה שפך את התינוק עם המים, ורוב המשקיעים לפחות בפורום הזה לא משקיעים בישראל כמעט כלל.

המטרות שלי:

· לתת לאחרים לתקוף את תיזת ההשקעה בישראל בלבד.

· להציג את תמהיל תא100/תל-דיב כהשקעה מתונה מבחינת משקלי חברות במדד.

קצת עלי:

· משנת 2000 עד 2013 הייתי משקיע אקטיבי. בד"כ הכיתי את מדד תא100.

· משנת 2014 אני בעיקר משקיע פסיבי לטווח ארוך, על מנת לפנות יותר זמן בחיים לדברים אחרים. השקעה אקטיבית עם כל הכיף שבה גוזלת כל דקה פנויה!

· אני בוגר פיצוץ בועת ההיי טק בשנת 2000. הייתי משקיע צעיר ונטול ידע והפסדתי אז.

· אני בוגר משבר 2007/8 בהצלחה רבה.

· אני רואה כל משבר כהזדמנות לקנות בזול את השוק.

· שואף להגיע להשקעה פסיבית של 100%. כרגע 80% מהתיק הוא פסיבי.

· גרתי בארה"ב כמה שנים, כך שאני לא חי רק את ה"פרובינציה" שלנו.

· כאשר החלטתי להיות משקיע פסיבי, הייתי צריך ללמוד איך לעשות זאת למרות הרקע הגדול שלי כמשקיע אקטיבי. נעזרתי במספר מקורות אך בעיקר בשני האתרים המשובחים "התמונה הגדולה" ו- "הסולידית".

אני לא מוצא צורך לחזור ולפרט את היתרונות שיש ברכישת קרן נאמנות מחקה ישראלית בכלל ועל מדד ישראלי בפרט. אני מניח שכל קוראי הפורום יודעים את היתרונות ואם לא, אני ממליץ בחום ללכת ולקרוא בשני האתרים שהזכרתי לעיל. תקציר: דמי ניהול אפסיים, הפקדה חוזרת ברוטו של הדיבידנדים במדד, דחיית תשלום מס ארוכה מאוד ולפיכך אפקט מתעצם של ריבית דריבית, הביטחון של ההשקעה (קרן מחקה ישראלית על מדד ישראלי קונה פיסית את הנכסים ללא סיכוני צד ג' למינהו), הימנעות ממס עיזבון אמריקאי ועוד.

כל הנתונים שאציג להלן הם לא מדוקדקים! לאכזבתי, לא מצאתי נתונים כאלה ברשת. אז בניתי אותם לעצמי והם ברמת דיוק סבירה עבורי. המונחים הם שלי, כי להגיד ש"טבע" היא חברה שעוסקת ב"כמיה גומי ופלסטיק" זה לא אינפורמטיבי מספיק...

קצת על ת"א 100 ועל מדד תל-דיב:

· ת"א 100 הוא מדד שווי שוק. הוא מהווה בערך 70% מתמ"ג מדינת ישראל. התמ"ג>טריליון שקל.

· ת"א 25 מהווה 80% ממדד ת"א 100.

· 10 החברות הגדולות בתא 100 מהוות 57% מהמדד. קצת יותר מידי...

· 5 החברות הגדולות בתא 100 מהוות 39% מהמדד. קצת יותר מידי...

· תל-דיב הוא מדד משקל אחיד ויש בו 33 חברות.

· בתל-דיב יש משקל יתר לסקטור ייזום נדל"ן (24%) ועוד 9.7% לסקטור נדלן מניב.

· כל החברות בתל-דיב הן מתוך תא100 חוץ מאחת, קרן הריט סלע נדלן שהיא ממדד יתר 50.

· תמהיל "חצי-חצי" (רכישת מדד תא100 ותל-דיב ביחס של 1:1) נותן מדד משוקלל בו טבלת משקלי החברות במדד (ב %) ממותנת בהרבה.

· 10 החברות הגדולות בתא 100/תל-דיב מהוות 36% מהמדד. סביר.

· 5 החברות הגדולות בתא 100/תל-דיב מהוות 23% מהמדד. סביר.

· משקלי סקטורים עיקריים במדד תא100, תל-דיב, מדד חצי-חצי, בהתאמה (באחוזים):

o תרופות 24.5, 3.2, 13.9

o בנקים 19.1, 0, 9.6

o נפט וגז 10, 2.4, 6.2

o ייזום נדלן 8.5, 24.1, 16.3

o תוכנה ואינטרנט 7.2, 8.7, 8

o תקשורת ישראלית 6.1, 6.3, 6.2

o נדלן מניב 1, 9.7, 5.4

o מזון בישראל 2.3, 11.8, 7.1

· חברות בינלאומיות במדדים באחוזים מהמדד:

o בתא100, 49% מהחברות הן בינלאומיות (טבע, פריגו, אופקו, פרוטרום, נייס, איתוראן, מטריקס, מג'יק, אלביט מערכות, כיל, דלק קבוצה ועוד)

o בתל-דיב 20%

o במדד חצי-חצי 35%

· נתוני רקע על קרנות מחקות בישראל, ארה"ב ואירלנד:

o תא100 או תל-דיב- קרן מחקה ישראלית, דמי ניהול 0 וצוברת דיבידנדים ברוטו נטולי מס.

o VT – קרן ואנגרד אמריקאית. דמי ניהול 0.19% ומשלמת דיבידנדים בניכוי מס של 25%.

o IWDA – קרן בלקרוק באירלנד. דמי ניהול 0.4% וצוברת דיבידנדים לאחר ניכוי מס של 15%.

o IEMA – קרן בלקרוק באירלנד, דמי ניהול 0.68% וצוברת דיבידנדים לאחר ניכוי מס של 15%.

התיק שלי:

· 90% בקרנות נאמנות מחקות על תא100 ותל-דיב. חצי חצי.

· 10% בקרן נאמנות מחקה על אגח ממשלתי כללי (כל האגח הממשלתי שיש בבורסה, מתקבל מחמ של 5.5 שנים בערך).

איזון חצי שנתי:

· שמירה על מינון 1:9 מניות אגח (נעילת רווחים)

· שמירה על מינון 1:1 תא100:תל-דיב (מיתון משקל חברות גדולות במדד, התמודדות עם ירידת מחירי הנדלן בישראל אם וכאשר).

סיכונים (נא לזכור, אני ומשפחתי בחרנו לחזור לחיות בישראל על כל המשתמע מכך):

· 10 פיצוצים גרעיניים בישראל? לא צריך תיק השקעות...

· 56,000 טילים נוחתים עלינו מלבנון? הבורסה מתרסקת? הזדמנות קנייה.

· מיתון כלכלי בישראל תוך פריחה כלכלית בארה"ב? הזדמנות קנייה.

השורה התחתונה:

מה היתרון בגישה הנ"ל? או במילים אחרות מה ה"פיצוי" על הגישה הלא "אורתודוקסית"?

· עבור תיק של מיליון שקל עם רווח הון שנתי של 3% ותשואת דיבידנד ברוטו של 3%, מתקבל "רווח עודף" ברוטו (כלומר רווח אפיק א פחות רווח אפיק ב) כדלהלן:

o תיק חצי-חצי יהיה בעל רווח עודף של 153,000 שקל ביחס לתיק המשקיע ב VT תוך 10 שנים. 523,000 שקל תוך 20 שנה!!

o תשלום ל VT, 100,000 הם מס דיבידנד, 25,000 הם דמי ניהול ל 10 שנים.

· עבור תיק של מיליון שקל עם רווח הון שנתי של 2% ותשואת דיבידנד ברוטו של 2%, מתקבל "רווח עודף" ברוטו כדלהלן:

o תיק חצי-חצי יהיה בעל רווח עודף של 97,000 שקל ביחס לתיק המשקיע ב IWDA תוך 10 שנים. 277,000 שקל תוך 20 שנה.

o תשלום ל IWDA, 118,000 הם דמי ניהול, 89,000 הם מס דיבידנד ל 20 שנה.

· עבור תיק של מיליון שקל עם רווח הון שנתי זר של 4%, ורווח הון ישראלי של 3% בלבד ותשואת דיבידנד ברוטו של 3% בשניהם, מתקבל "רווח עודף" ברוטו כדלהלן:

o תיק חצי-חצי יהיה בעל רווח עודף של 22,000 שקל ביחס לתיק המשקיע ב IEMA תוך 10 שנים. 78,000 שקל תוך 20 שנה.

o תשלום ל IEMA, 285,000 שקל דמי ניהול, 189,000 שקל מס דיבידנד ל 20 שנה.

2. Oren

Oren משתמש ותיק

איפה קונים את כדור הבדולח שאמר שהבורסה הישראלית תציג רווח עודף לעומת שאר הבורסות בעולם לאורך 20 השנים הבאות?

משה ו-Oates אוהבים את זה.
  3. קפבלנקה

קפבלנקה משתמש בכיר

אז למה הפסקת?
    אחרי 13 שנים רצופות שאתה מכה את המדדים שוק על ירך אני מניח שצברת מספיק הון ומידע בשביל להמשיך הלאה באותה גישה.

4. Oates

Oates משתמש רשום

"· 56,000 טילים נוחתים עלינו מלבנון? הבורסה מתרסקת? הזדמנות קנייה."

תלוי באופק הזמן שלך. מלחמה יכולה להיגמר בקריסה של 50% והתאוששות אחרי שנתיים, והיא יכולה להיגמר בהיפר-אינפלציה ו20 שנים של קפאון.

5. גולן

גולן משתמש ותיק

למעשה כתבתי את התשובה לזה בפוסט עצמו:
    משנת 2014 אני בעיקר משקיע פסיבי לטווח ארוך, על מנת לפנות יותר זמן בחיים לדברים אחרים. השקעה אקטיבית עם כל הכיף שבה גוזלת כל דקה פנויה!

6. גולן

גולן משתמש ותיק

אורן, אין תשואה עודפת! הרווח העודף נובע ממיסי דיבידנדים ודמי ניהול שגורעים מהרווח של ה ETF ים הזרים, בעוד שבהשקעה הישראלית הם אינם (המס ודמי הניהול). דחיית מס היא הלוואה מהממשלה בתנאים מצוינים.

Sinister אוהב/ת את זה.
  7. קפבלנקה

קפבלנקה משתמש בכיר

כן. היה לך ממש כיף והרווחת הרבה יותר מהשוק, אבל החלטת להתפנות לתחביבים נוספים ולהשקיע פאסיבית. אמין.

8. גולן

גולן משתמש ותיק

לא מצליח להבין מה מוביל אותך למסלול הציניות וחוסר האמון!? בפוסט אני מעלה תיזת השקעה די מנומקת. למה לא תייעץ לי לגופו של ענין?

9. קפבלנקה

קפבלנקה משתמש בכיר

סליחה אם התנסחתי באופן ציני. אני לא חושב שאוכל לייעץ לאדם שמכה את שוק המניות 13 שנה, קטונתי.

גולן אוהב/ת את זה.
  10. adamshalev

adamshalev מודרטור

תודה @גולן על השיתוף. אכן פרספקטיבה לא סטנדרתית כאן.
    תהיתי למה אנשים משקיעים 100% בישראל ואתה דוגמא טובה לכך.
    החשש העיקרי שלי להשקיע סכום משמעותי כלשהו בישראל הוא רגישות יתר לזעזועים מאקרו כלכליים. ישראל הרבה יותר רגישה לדעתי לדברים כמו מיתון ואינפלציה גבוהה בגלל הסיכונים הפוליטיים והביטחוניים ובגלל שהיום זאת מדינה של קומבינות, כסף שחור וממשל בינוני מינוס. הדבר האחרון שאתה רוצה אם משהו רע יקרה כאן זה שהכסף שלך יתקע או יהפוך לחסר ערך. אפילו אם אתה מאמין שהתשואות כאן יותר טובות מאשר ב-VT, זה ניהול סיכונים רע לטעמי.

* לא ייעוץ\המלצה. גילוי נאות: מחזיק ת"א 100.

איליה אוהב/ת את זה.
  11. גיא ל

גיא ל משתמש ותיק

היי גולן , אני יושב בחלק גדול מהתיק בשוק הישראלי. בעיקר מסיבות היסטוריות של יותר מזל משכל וקצת עצלות.
    אני קצת מפחד להזכיר זאת מסיבות שיירדו עלי כאן בפורום אבל
    בנוסף ליתרון במס שציינת יש יתרון דמוגרפי בגידול האוכלוסיה בישראל דבר שיכול ואמור להביא לתשואה עודפת אם לא יפלו עשרת הפצצות שציינת .
    יש גם עניין של ציונות.
    נוסף על כך יש את הסיפור על זה שהקבצן מתחת לגשר לא מקנא ברוקפלר אלא רק בקבצן השני מתחת לגשר.
    מה איכפת לי מה עושה המשקיע הממוצע בעולם? אני צריך שיהיה לי יתרון יחסי על השכן!

שאלה בלי ציניות : היו פה משקיעי ערך שאמרו שכל מה שצריך להשקיע זה בין 20-40 שעות בחודש.
    לי גם ככה זה נראה הרבה שעות ערסל לוותר עליהן. אתה טוען שהשקעת יותר?

Koby Paris ו-גולן אוהבים את זה.
  12. גולן

גולן משתמש ותיק

אמר לי פעם אמריקאי יהודי שהשחיתות בארה"ב היא כבר בתוך המימסד/תשתיות, בעוד שבארץ (לטענתו) היא לא כך ויש בה טיפול משפטי אמיץ. סוף זיכרון.
    מדינה בעלת אומץ לשפוט ולעיתים לכלוא, נשיאים, רוה"מים, ח"כים, ניצבים וכו' היא מדינה שאני גא לחיות בה ושלדעתי היא משדרת מסר נכון ונחוש לדורות החדשים המיועדים למנהיגות ציבורית. בהקשר אחר, בהרצאה ששמעתי את קארל אייקן לפני כחודשיים הוא ביכה קשות את הרמה הירודה של רוב מנהלי החברות בארה"ב...

כימאי ו-איש(3718) אוהבים את זה.
  13. wa11a

wa11a משתמש ותיק

מעניין,
    להשקעה בחו"ל מצטרף גם הסיכון מט"ח שזה חיסרון.
    הייתי שוקל משקל יתר לישראל בתיק שלי אך לדעתי לא כדאי שיהיה רק בישראל.
    בנוסף ציינת יתרון על השכן - כל הנתונים מראים שגם הישראלים היום משקיעים בעיקר בחו"ל ולא בישראל.
    אשמח אם תרשום את התעודות הספציפיות שאתה משתמש בהן וצוברות דיבידנדים ולמה בחרת דווקא בהן ?
    הרי יכול להיות שהיום יש 0% דמי ניהול אבל מדובר בחברה שידוע שמעלה דמי ניהול בקצב.

14. Oren

Oren משתמש ותיק

לפי ההנחות האלו בתיק הישראלי אתה מקבל תשואה של 6% בשנה.
    בתיק הזר אתה מקבל 6% פחות 0.75% מס דיבינד ו 0.15% דמי ניהול, מה שמשאיר אותך ב 5.1% בשנה.

אחרי 20 שנה יש לך 3.2 מליון בתיק הישראלי ו 2.7 מליון בתיק הזר.
    אבל! בשלב שבו אתה מוכר את התיק הישראלי אתה צריך לשלם 25% מס על כל הרווח (25% מ 2.2 מליון זה 0.55 מליון) ולכן נשאר עם נטו של 2.65 מליון.
    לעומת זאת, בתיק הזר לא כל הרווח חייב במס, כי יש לך שם 0.75 מליון של דיבינדים צבורים שכבר שולם עליהם מס, כלומר "מחיר הקנייה" המצטבר שלך אחרי כל ההשקעות מחדש של הדיבינדים הוא 1.75 מליון, ואתה משלם מס 25% מס רק על 0.95 מליון שזה יוצא מס של 0.2375, מה שמשאיר לך נטו של 2.4625.

אז הפער בנטו הצטמצם ל 7.6% במצטבר על פני 20 שנה, שזה בסך הכל 0.36% לשנה נטו.
    אתה יכול במקום VT לקנות את VTI+VXUS מה שמצמצם את דמי הניהול ל 0.095% בשנה וכל הפרש התשואה בנטו מצמצם ל 0.31%.

אז כן, תאורטית הגדלת את תוחלת התשואה שלך ב 0.3%, אבל! הגדלת את הסיכון שלך משמעותית, כי כל ההון שלך מרוכז במדינה אחת. במקום זאת, יכולת לקחת את התיק הזה ולהגדיל קצת את היחס מניות/אג"ח וכך להגדיל את התשואה באותה מידה תוך הגדלת הסיכון במידה פחותה. כלומר, תיק ישראלי של 60/40 הוא תאורטית בתשואה גבוהה יותר מתיק זר של 60/40 תחת ההנחות שתשואת הבורסה הישראלית זהה לתשואת הבורסה בעולם, אבל תיק ישראלי של 60/40 הוא בתשואה נמוכה יותר מנניח תיק זר של 70/30 וגם הרבה יותר מסוכן ממנו. Lose-Lose.

ramiv, פזרן, Waler ו-7 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  15. גיא ל

גיא ל משתמש ותיק

Oren , למה אבל למכור את התיק או לפחות למה למכור את כולו במכה?
    אפשר לקבל דיוודנדים על הכל(אולי אפשר/יתאפשר בעתיד לעבור לקרן שלא צוברת באותה חברה ללא מכירה) . אפשר גם למכור רק את החלק הנדרש כל שנה ואז מגן המס גדל כל שנה עם האינפלציה.
    אדם שלא עובד יכול גם לקבל זיכוי מס על חלק מהכנסות הוניות ( דיברו על זה פעם באיזה תגובות של איזה פוסט).
    זה מגדיל קצת את תוחלת התשואה.
    מה עם סיכוני מיסי הירושה בארה"ב?

16. Oren

Oren משתמש ותיק

אי אפשר לעבור לקרן מחלקת ולא סביר בעליל שיהיה אפשר לעבור בלי אירוע מס.
    גם אם מוכרים בחלקים בכל מכירה יהיה אירוע מס ופער התשואות יהיה עדיין קטן בהרבה מבחישוב בפוסט הפותח.
    לא מכיר זיכוי לאדם שלא עובד, מכיר זיכוי בגיל הפנסיה אבל רק על הכנסות מפקדונות.
    יש דרכים להשקיע בפיזור רחב מחוץ לישראל בלי סיכוני מס ירושה, למשל קרנות מחקות ישראליות על מדדים זרים או קרנות אירופאיות.

17. איליה

איליה משתמש בכיר

@גולן לדעתי עדיף להשוות את ישראל לשווקים מתפתחים ואז התמונה נראת שונה לגמרי (הראת סטטיסטיקה אחורה ורוב הזמן ישראל הייתה בקטגוריה של שווקים מתפתחים).

Oren אוהב/ת את זה.
  18. גולן

גולן משתמש ותיק

קודם כל תודה. למדתי משהו שהיה חסר לי על חישובי הנטו. אבל... לא הזכרתי וגם לא מופיע בחישוביך, עמלות קניה בכלל ועמלות קנייה בדיבידנדים המתקבלים בפרט וגם לא הזכרתי עמלות המרת מט"ח. כל זה לא קיים בקרן נאמנות מחקה על מדד ישראלי.
    לנושא הסיכון: אכן ההשקעה במדינה אחת, אבל חצי מהחברות בתא 100 הן בינלאומיות ממש. כאלה שמחזיקות מפעלים רבים בחו"ל. חוץ מזה לא התיחסת לכך שקרן נאמנות ישראלית שמחקה מדד זר לא קונה את הנכסים אלא חושפת את הרוכש לסיכון (צד ג'/אשראי והשד יודע מה עוד...) גם אם לא גדול. זה סיכון שלא קיים בקרן מחקה על מדד ישראלי.

19. גולן

גולן משתמש ותיק

מה נראה אחרת לגמרי, אתה יכול להסביר?
    לא התבססתי על ביצועי העבר. אני הנחתי 6% לשנה כשבמציאות CAGR של תא100 15 שנה הוא 6.7% ושל 10 שנים 7.3% עד 12.2%. ראה טבלה מלאה כאן:
    http://he.wikipedia.org/wiki/מדד_תל_אביב_100

20. Oren

Oren משתמש ותיק

בכיף.
    המרת מט"ח היא פעם אחת בקנייה ופעם אחת במכירה. אני לא משלם עמלת המרה ומשלם שכר של 0.4% מעל היציג, זה הפסד של סך הכל 0.8% ב 20 שנה או 0.04% בשנה, אז הפער גדל ל 0.35%. עמלות קנייה אפשר לקבל כ 10$ לפעולנ וצריך לעשות אחת לרבעון בשביל להשקיע מחדש את הדיבידנדים, זה יוצא 0.016% בתחילת התקופה אבל דועך ל 0.006% בסוף התקופה (כי התיק גדל אבל עמלת הקנייה קבועה דולרית ולא באחוזים מהתיק), אז בממוצע נגיד שזה 0.01, עלינו לפער של 0.36. עמלת המכירה היא חד פעמית וזניחה.

מנגד, בתיק הישראלי לא לקחנו בחשבון את דמי הנאמנות, ואת העובדה שלא מובטח לך בכלל שדמי הניהול יישארו על 0% (למעשה זה לא סביר בכלל) והם יכולים לעלות משמעותית אחרי שכבר יש לך רווח צבור ולא משתלם לך לעבור למתחרים בגלל שאז תשלם מס רווחי הון, וכך אתה הופך ללקוח שבוי בדמי ניהול גבוהים בזמן שאותו גוף יפתח קרן חדשה אבל טיפה שונה ב 0% דמי ניהול בשביל למשוך פראיירים חדשים. לא אתפלא אם מראש זה המודל העיסקי שלהם.

גם אם אלו חברות בינלאומיות הן עדיין מושפעות מסיכונים יחודיים לישראל (כמו רגולציה) ועדיין מדובר על מספר קטן מאוד של חברות קטנות (במונחים עולמיים). יותר הגיוני כמו שצויין פה להשוות את ישראל למדד השווקים המתעוררים, ואני אוסיף - למדד של מניות קטנות בשווקים מתעוררים. ועדיין גם מדד כזה של מניות קטנות בשווקים מתעוררים יהיה יותר מגוון ופחות מסוכן מהמדד הישראלי.

איליה, קפבלנקה ו-גיא ל אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
התלבטות בקשר להשקעה בקרן מחקה בישראל פינת המשקיעים ‏6/10/17
השקעה דרך קרנות שלא בישראל (עמלות, שוב עמלות) פינת המשקיעים ‏2/2/17
השקעה בישראל: יתרונות וחסרונות פינת המשקיעים ‏17/4/16
השקעה באג״ח ממשלתי בחו״ל דרך קרן עוקבת בישראל? פינת המשקיעים ‏11/3/15
השקעה בגיוס המונים - חובות/הטבות מס פינת המשקיעים ‏אתמול ב- 18:52
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.