השקעה למרות הפרה של העיקרון הבסיסי ביותר

הנושא בפורום 'פיתוח אישי' פורסם ע"י Elliott, ‏13/1/21 ב- 07:11.

data-full-width-responsive="true">
  1. Elliott

Elliott משתמש רשום

שלום רב, אני בן 23 וקצת, סטודנט שנה ב' (מדעי המחשב), מובטל - מקבל מביטוח לאומי 3.3K כל חודש, משלם שכר דירה 2.5K וישנן עוד הוצאות (לימודים עצמם, אוכל וכו').

יוצא שכל חודש אני *מוציא יותר ממה שאני מכניס* לפעמים גם 2K יותר ממה שהכנסתי. רק שיש לי חסכון (שלאט לאט הולך ודועך, מוציא ממנו כל חודש כי תכלס חסכתי בשביל הלימודים) - 95K.

אז נקצר בדברים, השאלה היא כזו: מה האפשרויות שלי?

מצד ראשון - אני מפר עקרון בסיסי ביותר (שעד לא מזמן גם עמדתי בו, אני לחלוטין בן אדם שלא רץ ומבזבז על כל שטות)
    ולכן אני "תקוע" ולא יכול להמשיך הלאה.

מצד שני - אני צעיר, אני מודע לכוח של ריבית דריבית, ויש לי סכום לא גדול ולא קטן אבל עדיין סכום כסף שרובו לא בשימוש והייתי רוצה לפתוח תיק השקעות ( אני לא ממהר,אני מספר שנים קורא את הבלוג, ספרים, ואם אלך על-פי השלבים ליצירת חוזה השקעה אני מאמין שבתוך מספר חודשים אוכל לפתוח תיק השקעות עצל לטווח ארוך)

אשמח לשמוע את דעותיכם, מה הייתם עושים (כמובן לא המלצה ספציפית ודברים לא מקובלים).

תודה מראש

2. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

מעולה, תמשיך כך ותשלים את הלימודים בהצטיינות.

משכורת הייטק שתהיה לך אחר כך תהיה הרבה יותר רווחית מכל נסיונות חיסכון/השקעה שתעשה עכשיו.

Nool, משה, גילגה ו-7 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  3. סולידי

סולידי משתמש בכיר

מה שהחתול אמר.
    בעוד חצי שנה את מסים שנה ב, מתחיל שנה ג. זה הזמן להתחיל לעבוד במשרת סטודנט, 80 שח לשעה, 20 שעות בשבוע. זה כבר ישאיר לך ספירים.

4. Elliott

Elliott משתמש רשום

אבל לא חבל על כל מה שיושב בצד? משרה אני אמצא כן, השאלה מתי.
    יכולה לעבור שנה ואולי שנה וחצי עד שאמצא (בתקופה הנוכחית יותר קשה משרות סטודנט)
    האם לפתוח תיק השקעות עם חלק מהסכום זה רעיון פזיז ולא נכון? ההיתרון שהוא יקנה לי מזערי?

5. optimum

optimum משתמש ותיק

תואר הוא בעיניי סוג של השקעה. משמע זה לא בדיוק נכון להסתכל על הוצאות על הלימודים בתור הוצאה כשם שקניית אג"ח זה לא בדיוק הוצאה.
    המשמעות היא שאתה נמצא במקום בחיים שבו זה לגיטימי לדעתי להוציא יותר משאתה מכניס.
    אתה יכול לאמוד כמה כסף מתוך ה 95k שיש לך יישאר לך כשתתחיל לעבוד ולקבל משכורת - ולהשקיע את הסכום הזה.
    האומדן הזה ידרוש איזשהו טווח ביטחון (למקרה שההוצאות שלך יגדלו מסיבה כלשהי או שיקח לך יותר זמן מהמצופה למצוא עבודה).
    כמה טווח ביטחון? זה כבר תלוי בך ובמידת הסיכון שאתה מוכן לקחת על עצמך.

שים לב שעם תזרים מזומנים שלילי של מינוס 2000 בחודש זה אומר שהחיסכון שיש לך יספיק לכמעט 4 שנים...

Elliott ו-חתול לילה אוהבים את זה.
  6. yahud

yahud משתמש ותיק

לדעתי לבן אדם שנמצא בחיים במקום שהוא מוציא יותר ממה שהוא מכניס, להחזיק בצד 100k זה לשמור על החיים כסדרם.
    תחשוב על זה בתור השקעה שאתה שם בצד ליום שחור.

לדעתי הסכום שיש לך להשקיע (שלפי החישוב של @optimum זה עד 50k שקלים) לא שווה את ההתעסקות הזו. הרי יש מצב שכן תצטרך את הכסף... אולי יקח לך קצת יותר זמן למצוא עבודה... אתה בונה על רשת ביטחון כלשהי חוץ מהכסף שלך במקרה שתפסיד אותו בשוק ההון ויגמר לך הכסף בעוש לפני שתמצא עבודה?
    תחזור להורים? (לא כולם התברכו בהורים תומכים וזה משהו שצריך לחשוב עליו).

אני אישית לא הייתי משקיע במצבך, אפילו שיותר מסביר שיספיק לך הכסף, תמצא עבודה בזמן, ולא תפסיד אחוזים דו ספרתיים חדים בבורסה במקרה ותצטרך למשוך בהפסד (אם בכלל). יש פה עניין פסיכולוגי שלדעתי פשוט לא שווה את התשואה האלטרנטיבית.

תשים 50אלף בבורסה, ובמקרה האופטימי הרווחת 10% בשנה שזה 5,000 שקל.
    זה בלחץ מכסה לך הוצאות של חודש אחד.
    (5,000 שקל זה לא קצת כסף. זה הרבה כסף. אבל זה לא משנה חיים בשבילך, והקיצון השני כן)
    שתסיים את התואר בשקט ושלווה עם ציונים טובים אתה תמצא מהר מאוד משרת ג'וניור עם נטו של 12+, ואז תכניס כמה כסף שתרצה.

בכל מקרה, ליצור את החוזה השקעות זה משהו שאתה יכול לעשות מבעוד מועד, אם זה באמת לחוץ לך להיכנס בשניה שתרגיש שזה נוח.

גילגה ו-חתול לילה אוהבים את זה.
  7. גילגה

גילגה משתמש ותיק

אני עם @חתול לילה. תואר במדמ"ח זו ההשקעה מצויינת.
    אני מבינה את ההרגשה, גם לי החסכונות המדלדלים הפריעו למרות שהיו מתוכננים מתחילת הדרך. אני התחלתי לעבוד במהלך הלימודים וזה גרם לציונים שלי לעלות כי הייתי חייבת ללמוד להיות יעילה מאוד עם הזמן שלי וממש הרגשתי את אבדן ההכנסה כשמרחתי את הזמן עם הלימודים. אז מנסיון החיים האישי שלי אולי כדאי לך לעבוד.

yossik אוהב/ת את זה.
  8. optimum

optimum משתמש ותיק

10% תשואה שנתית יהפכו את ה50 אלף ל 336 אלף כשהוא יגיע לגיל 43. זה רווח של 17 אלף בשנה בממוצע...
    50 אלף ש"ח יכולים להראות כמו דמי כיס לאדם אחד, ובשביל אדם אחר הם יהיו עולם ומלואו. להגיד לבן אדם שזה סכום זניח שלא שווה את ההתעסקות איתו זה ממש זלזול באותו אדם בעיניי.

חוץ מזה שזאת הזדמנות טובה מבחינתו ללמוד להשקיע בבורסה, ללמוד איך לנהל סיכונים, ולגלות מה סיבולת הסיכון שלו וכו'. זה לא רק הרווח הכספי.

משה אוהב/ת את זה.
  9. yahud

yahud משתמש ותיק

לא יודע אם לא קראת את מה שכתבתי, או שלא קיבלת את מה שניסיתי להעביר. מקווה שאחרים כן.

לכתוב "עוד X שנים בתשואה כזו, זה מלא כסף" זה תמיד טוב ויפה. לדעתי לחיות כמו בן אדם בלי חרב מאחורי הראש של "עוד שניה נגמר לך הכסף" זה יותר נמוך בפירמידה מאשר תשואה לא מובטחת כלשהי.
    כל אחד עם הפירמידה שלו.
    אם להגיד שזילזלתי בו... Oh well

חתול לילה אוהב/ת את זה.
  10. optimum

optimum משתמש ותיק

כן, רק שפותח השרשור לא נמצא במצב הזה...

11. Nool

Nool משתמש ותיק

יכול לעבור לגור אצל ההורים? זה אולי משהו שיכול לעזור עם התזרים (אלא אם כן זה יפגע לך בלימודים ואז לא כדאי)
    למרות שאם אתה תסיים את התואר לא תהיה לך בעיה אחר כך

או שפשוט תקח את הסכום שאתה צריך עד סוף התואר ותשמור אותו +10-20% כמזומן
    מה שישאר תשקיע, קח בחשבון שביטוח לאומי כנראה תפסיק לקבל, לא?

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
רעיון חלקיות הלוואה לצורך השקעה פיתוח אישי ‏5/2/20
השקעה פיתוח אישי ‏22/1/20
אשמח למידע כיצד מנתחים שוק עבור כדאיות השקעה פיתוח אישי ‏11/11/19
התלבטות - תואר ראשון להעשרה למרות שיש כבר קריירה פיתוח אישי ‏22/9/20
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.