• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה לכמה שנים

analogclock

משתמש רשום
דירוג
0
שלום לכולם,
אני ובת זוגתי ישבנו ותכננו את השנים הקרובות, והחלטנו שאנחנו רוצים לקנות בעוד חמש שנים דירה.
אנחנו בני 27 (לפני חתונה).
כרגע יש לנו סכום התחלתי שאנחנו רוצים להשקיע של 55K. בנוסף, בחמש שנים הקרובות נוכל כל רבעון להוסיף 20K לתיק.
יש לנו התלבטות באיזה אפיק כדי לנו לשים את הכסף.

אופציה ראשונה:
לשים את הכסף במסלול של 70% אגח לטווח קצר ו30% בקרנות סל איריות (שקליות).
אנחנו עוד גמישים לגבי החלוקה, אבל זו הייתה מעין נקודת מוצא שכזו. מצב אחד אנחנו רוצים לשמר את הכוח של הכסף - אנחנו לא מצפים שהתיק השקעות הזה יביא לנו תשואות גדולות, אך מצד שני כן היינו רוצים למצוא אפיק שישתלם לנו יותר.
* האם טווח זמן של חמש שנים הוא טווח זמן סביר לכניסה למניות (כאשר מדובר בקרנות סל) או שמא הרכיב המנייתי הוא מיותר.
* מבחינת בחירת אג"ח, גם ישנן כמה שאלות:
** האם קרנות המחקות אג"ח זו אופציה חכמה, במקום קניה של האג"חים בעצמנו.
** האם לאחר הזרמת הכסף הגדולה שהמדינה עשתה, בעקבות הקורונה, יש צפי לאינפלציה שקלית בשנים הקרובות .

אופציה שניה
בחירה מפיקדון בנקאי כל שהוא (נניח קרמבולה של מזרחי טפחות).
ההתלבטות לגבי האופציה הזו היא התשואה שנעשה מפיקדון שכזה, אל מול התשואה מאופציה של תיק ני"ע.

תודה רבה :)

האם טווח זמן של חמש שנים הוא טווח זמן סביר לכניסה למניות (כאשר מדובר בקרנות סל) או שמא הרכיב המנייתי הוא מיותר.

האם אתם יכולים להסתדר עם מקרה קצה שבו בעוד חמש שנים הפסדתם 20 אחוז מההשקעה (כלומר רוב מה ששמתם באפיק המניות)? אם כן אז לכו על זה, אם לא אז לא.
* מבחינת בחירת אג"ח, גם ישנן כמה שאלות:
** האם קרנות המחקות אג"ח זו אופציה חכמה, במקום קניה של האג"חים בעצמנו.

בדרך כלל כן
** האם לאחר הזרמת הכסף הגדולה שהמדינה עשתה, בעקבות הקורונה, יש צפי לאינפלציה שקלית בשנים הקרובות .

כל הצפי של השוק לאינפלציה כבר מגולם במחיר האג״ח. אולי יש לכם הערכות אישיות שונות שאתם רוצים לפעול לפיהן ולנסות להכות את השוק, אבל בטח שמשאל מקרי באינטרנט הוא לא הדרך להגיע להערכות כאלה.

החלטנו שאנחנו רוצים לקנות בעוד חמש שנים דירה.
כרגע יש לנו סכום התחלתי שאנחנו רוצים להשקיע של 55K. בנוסף, בחמש שנים הקרובות נוכל כל רבעון להוסיף 20K לתיק.

בסכומים שכתבת תוכל בעוד 5 שנים לקנות רבע דירה.
מכאן שההשקעה היא לתקופה ארוכה יותר.

ולכן ניתן להעלות את החלק המנייתי. כמעט בטוח שבתקופה ארוכה תרוויח יותר מהפקדון הבנקאי.

איך הגעת לזה? אם הם הולכים לשים כל שנה 80K ש"ח אז רק מחסכון נטו יצטבר להם 450K ש"ח, ועם זה אפשר לקנות דירה עד 1.2M (שזה משהו לגמרי נורמטיבי באזורים נרחבים בארץ).

איך הגעת לזה? אם הם הולכים לשים כל שנה 80K ש"ח אז רק מחסכון נטו יצטבר להם 450K ש"ח, ועם זה אפשר לקנות דירה עד 1.2M (שזה משהו לגמרי נורמטיבי באזורים נרחבים בארץ).
עם זה אי אפשר לקנות דירה.
עם זה אפשר להיות עבדים של הבנק למשך 20 שנה.

ההתלבטות לגבי האופציה הזו היא התשואה שנעשה מפיקדון שכזה, אל מול התשואה מאופציה של תיק ני"ע.
ההתלבטות צריכה להיות בין הבטחון בתשואה שבפקדון שכזה למול הסיכון בהפסד של תיק ני"ע.

עם זה אי אפשר לקנות דירה.
עם זה אפשר להיות עבדים של הבנק למשך 20 שנה.
התפיסה הזאת היא שלך, לא של רוב האנשים ובטח לא של הפות"ש (שלדעתי צריך להתמקד בלענות תשובות שרלוונטיות אליו, לא לך). מה הבעיה לשלם במשך 20 שנה משכנתא? מה הופך אותך לעבד? ותמיד אפשר למכור בדרך ולשנות כיוון.

התפיסה הזאת היא שלך, לא של רוב האנשים ובטח לא של הפות"ש (שלדעתי צריך להתמקד בלענות תשובות שרלוונטיות אליו, לא לך). מה הבעיה לשלם במשך 20 שנה משכנתא? מה הופך אותך לעבד? ותמיד אפשר למכור בדרך ולשנות כיוון.
ואם כבר בענייני תפישות, רוב האנשים רואים דווקא בשכירות עבדות שאין לה תאריך תפוגה.
לא מחזיק מהדעה הזו ולא ממליץ, אבל זו המציאות שאני רואה סביבי.

שלום לכולם,
אני ובת זוגתי ישבנו ותכננו את השנים הקרובות, והחלטנו שאנחנו רוצים לקנות בעוד חמש שנים דירה.
האם ההכנסות שלכם עתידות לעלות בשנים הקרובות? או לחילופין צפויה לכם עליה משמעותית בהוצאה החודשית?

ותמיד אפשר למכור בדרך ולשנות כיוון
זו הנחה רווחת ומסוכנת, שכן מחיר הדירה עשוי לרדת, ואז לוקח המשכנתא עלול להשאר בחוב גם לאחר המכירה.

אופציה ראשונה:
לשים את הכסף במסלול של 70% אגח לטווח קצר ו30% בקרנות סל איריות (שקליות).
זה משחקי תשואה- סיכון

אם ה5 שנים זה תאריך סגור (כלומר תאריך שלא תוכלו לשחק איתו הרבה) זה לא ההייתי נכנס להרפתקאה של מניות
אומנם הסיכוי שהם יתנו תשואה עודפת הוא יותר גבוה, אבל אם דווקא בחודש שתרצו לממש יהיו ירידות אז אתם עם הגב לקיר
בנוסף שנה/שנתיים/שלוש לפני התאריך בהנחה שאתם ברווח משמעותי אתם תתלבטו בשאלה אם לצאת ולנעול רווחים או להישאר עוד - שזה לבד יכול לבלבל

אם מנגד התאריך גמיש, כלומר רעיונית עוד 5 שנים אבל זה יכול גם להיות 7
אז הפקדה חלקית למניות היא לא רעה כי תוכלו לתזמן את היציאה אחרי 5 שנים

בכל מקרה לשים לב רק לגבי פרופורציות
עבור הסכומים שדיברת על תיק 30-70 עם נטיה לאגח אתה אמור לעשות בממוצע סביב ה3 אחוז תשואה
כלומר בערך 30K רווח על פני 5 שנים לפני מס ודמי ניהול - כלומר סדר גודל של 22K רווח
לא מספר משמעותי משנה מצב מבחינתם אבל כן עלול לעלות לכם בכמה לילות ללא שינה

מעבר לזה שאם תמצאו חלופה בבפקדון בנקאי סביב ה1 אחוז זה מוריד את ההפרש בסכום לכמעט חצי

תשקלו למצוא באחד הבנקים הקטנים פיקדון שהוא צמוד למדד+ תשואה כל שהיא
אני חושב שהסיכון המשמעותי שלכם הוא בעיקר אינפלציה + עלית מחירי הדירות לטווח הקרוב (ואם היתה לזה קרן טובה בארץ להצמיד אליה היה אפשר לחשוב על זה אבל אני לא מצאתי)

לא ממליץ כמובן ולא יועץ

מכאן שההשקעה היא לתקופה ארוכה יותר.
יכול להיות שהכסף שישמש אותם לקניית דירה לא יהיה רק מה שהם חסכו אלא גם עזרה מההורים וכו'.

זו הנחה רווחת ומסוכנת, שכן מחיר הדירה עשוי לרדת
מה הקשר? הוא יכול לבחור מתי ואם למכור את הדירה ואז לבחור כלי אחר להשקעה. אל תנתק את הציטוט מהקשרו.

האם ההכנסות שלכם עתידות לעלות בשנים הקרובות? או לחילופין צפויה לכם עליה משמעותית בהוצאה החודשית?
אנחנו בדיוק במעבר מלימודים למשרה מלאה , אז לא ברור בשלב זה אם יהיה שינוי במשכורות. אנחנו מניחים שבשנה הרביעית אנחנו כבר נהיה עם ילד, אבל אנחנו שמים מספיק בעו"ש בשביל לא לגעת בני"ע.

זה משחקי תשואה- סיכון

אם ה5 שנים זה תאריך סגור (כלומר תאריך שלא תוכלו לשחק איתו הרבה) זה לא ההייתי נכנס להרפתקאה של מניות
אומנם הסיכוי שהם יתנו תשואה עודפת הוא יותר גבוה, אבל אם דווקא בחודש שתרצו לממש יהיו ירידות אז אתם עם הגב לקיר
בנוסף שנה/שנתיים/שלוש לפני התאריך בהנחה שאתם ברווח משמעותי אתם תתלבטו בשאלה אם לצאת ולנעול רווחים או להישאר עוד - שזה לבד יכול לבלבל
תקופת הזמן נבעה ממקום שבו, על פי חישוב שעשינו, יהיה לנו מספיק כסף לקנות דירה בסדר גודל שחשבנו. אני מניח שאנחנו כן נהיה גמישים, או לפחות נקבע איזשהו גבול שבו נחליט למשוך את הכסף בתקופת הזמן הזו. אני מניח, שאם תגיע השנה החמישית ויחל משבר (ואנו מושקעים במסלול מנייתי) נוכל לחכות עוד שנה עד שדברים יתאזנו, מה גם בגלל זה הזיקה לאג"ח. עם זאת אני בהחלט מבין את כוונתך.

מעבר לזה שאם תמצאו חלופה בבפקדון בנקאי סביב ה1 אחוז זה מוריד את ההפרש בסכום לכמעט חצי

תשקלו למצוא באחד הבנקים הקטנים פיקדון שהוא צמוד למדד+ תשואה כל שהיא
אני חושב שהסיכון המשמעותי שלכם הוא בעיקר אינפלציה + עלית מחירי הדירות לטווח הקרוב (ואם היתה לזה קרן טובה בארץ להצמיד אליה היה אפשר לחשוב על זה אבל אני לא מצאתי)
* אשמח אם תוכל בבקשה לפרט בנוגע לפיקדון, אני לא חושב שירדתי לסוף דעתך סביב ההפרש.
* האם פיקדון צמוד מדד אמור לשמור עלינו מפני אינפלציה?

וכל לחכות עוד שנה עד שדברים יתאזנו, מה גם בגלל זה הזיקה לאג"ח. עם זאת אני בהחלט מבין את כוונתך.
שנה זה תקופה יחסית קצרה
מההסטוריה של שוק המניות ההתאוששות עשויה להיות בין חודש- חודשיים (כמו בקורונה) לבין אפילו עשור שלם
אף אחד לא יכול לדעת מה יהיה אבל אני יכול להציע עוד רעיון (לא המלצה)

בגלל שהסכום יחסית קטן ואתם רוצים 30 אחוז מניות
נניח שתגיעו בעוד 5 שנים לסכום של 480K והיתה מפולת וערך המניות נחתך בחצי
רק ה30 אחוז מניות שלכם יפגעו משמעותית (כי השאר אג"ח)
ה30 אחוז מ480K זה 144K - כלומר במקרה קיצון תאבד 72K (שתזכור שבערך 30K מזה בסבירות יהיה רווח, כלומר כסף שאין לכם היום)
אולי אתם תוכלו כן במקרה כזה להתקדם לרכישת דירה עם כל ההון העצמי האג"ח
ואת החלק של המניות תשאיר עד יעבור זעם (גם אם זה יקח שנתיים - שלוש)
ואת הפער תוכלו לפצות ע"י הלוואת גישור/ הגדלה של המשכנתא וסגירת פיתוי וכו

> לגבי האג"ח תבדוק מה התשואה שאתה מקבל על אג"ח צמוד ותשווה לפיקדון בנקאי צמוד - לדעתי ההפרש אם בכלל קיים הוא לא משמעותי

* אשמח אם תוכל בבקשה לפרט בנוגע לפיקדון, אני לא חושב שירדתי לסוף דעתך סביב ההפרש.
אם חישבנו שהתשואה על 30 אחוז מניות 70 אחוז אגח היא סביב ה22K אחרי מס
ומנגד התשואה על פקדון בבנק ב1 אחוז צמוד, היא 10K אחרי מס (לפני הצמדה למדד) - שים לב המס על פקדונות הוא 15 אחוז (מול 25 על ני"ע)
אז בסוף ההפרש בין השקעה בתיק מניות - אג"ח לפקדון בבנק היא רק 11K על השקעה של 5 שנים
כמובן שזה רק לפי ממוצע היסטורי ויכול להיות שתרוויחו יותר אבל באותה מידה יש לכם גם סיכון להפסיד הרבה יותר
אני אישית (לא ממליץ) לא הייתי לוקח את הכאב ראש הזה בשביל 11K
כמובן שאם אתה מוצא אג"ח צמוד + תשואה של 2-3 אחוז זה בהחלט עדיף/ הפיקדון בנקאי צמוד בריבית אחרת גם משנה את התמונה

* האם פיקדון צמוד מדד אמור לשמור עלינו מפני אינפלציה?
כן זה בדיוק ההגדרה, האינפלציה נמדדת על ידי המדד
אם המדד עלה ב2 אחוז השנה, אז היתה אינפלציה של 2 אחוז
אם הפקדון שלך צמוד למדד - בסוף התקופה אתה תקבל את הקרן+המדד
כמובן שאם המדד ירד אתה תפסיד כסף
יש כמה בנקים שנותנים מסלול כפול לדוגמא 1.5 אחוז תשואה או צמוד למדד - ובסוף התקופה לוקחים את הגבוה
זה לדעתי נחמד כי אתה ככה מוריד לך את כל הסיכונים
אם המדד קפץ מאוד כמו שאמרו אז לא הפסדת כסף (וזה יהיה כנראה עדיף על כל השקעה אחרת לא צמודה)
ואם המדד היה שלילי או לא עלה עדין תקבל תשואה מסויימת

אם המדד עלה ב2 אחוז השנה, אז היתה אינפלציה של 2 אחוז
הבעיה היא שהמדד הזה לא עוזר מפני אינפלציה במדד תשומות הבניה, שם יכולה להיות קפיצה גדולה ללא קשר למדד לצרכן.

הבעיה היא שהמדד הזה לא עוזר מפני אינפלציה במדד תשומות הבניה, שם יכולה להיות קפיצה גדולה ללא קשר למדד לצרכן.
בגדול יש בינהם איזה שהוא קשר עקיף (לרוב המגמות שלהם זהות, נדיר שאחד יעלה משמעותית והשני ירד משמעותית)
ונכון, רשמתי למעלה אם היה כלי אפשר להצמיד אליו את הכסף שיהיה צמוד לממד תשואת הבניה לדעתי זה היה פתרון מאוד טוב להרבה מאוד אנשים
> תכלס רעיון לא ראה לקרן כל שהיא...

בכל מקרה לגבי פות"ש אין לו דירה שהוא רכש, אז בכל מקרה מדד תשומות בניה לא רלוונטי לו
והוא יקנה בעוד 5 שנים דירה לפי המחירים שיהיו אז

לדעתי אופציה להגן על הכסף בפני אינפלציית מחירי הצרכן היא עדיפה מאשר כל פקדון או אגח ללא ההצמדה הזאת במיוחד בתקופה הקרובה שיש חשש מאינפלציה

מסכימה, וגם למה שכתבת מתחת.
רק לגבי החיזוי מה הולך לקרות, הנה סקירה לגבי שוק המתכות (רלוונטי גם לתעשיות אחרות וחסר אלמנטים אחרים, זאת רק דוגמא).
אני לא יודע אם אני מסכים עם המסקנות שלהם:
"בשבוע המסחר האחרון מחיר הנחושת הוסיף לעלות. מחיר הנחושת באופן מסורתי מהווה אינדיקטור לצמיחה גלובלית, ב - 62522021 נסק המחיר לרמת 200,10 דולר לטון שיא של כל הזמנים, דבר המעיד על עוצמת האופטימיות השוררת בשווקים והמחסור החמור בחומרי גלם."
לדעתי חלק מהעלית מחירים של המתכות היא דווקא בשוק ההון שקונה אותם כי הם עולים לאחרונה באחוזים גבוהים אז זה סוג של באזז
+ איזה ניסיון למתן חוסר וודאות לאור פחד מאינפצליה גדולה שעלולה להתרחש

כמובן שהדבר היחידי שאני בטוח הוא ששום דבר לא וודאי
אז לא רוצה לחזות כלום
רק אומר שאם לפות"ש השרשור יש אפשרות להצמיד את הכסף למדד במסלול דואלי של מדד הוא תשואה זה יתרון מאשר מסלול שהוא רק תשואה או אגחים בריביות נמוכות

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
aminadav מאיזה סכום השקעה הייתם מחלקים את הרכישה לכמה חלקים כדי לא להשפיע על המחיר? שוק ההון 30
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 9
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
חושב בגדול השקעה במכסות לגידול עופות השקעות אלטרנטיביות 20
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6
H לגבי השקעה בSocial House בצפון אנגליה נדל"ן 0