• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

השקעה לכמה שנים

analogclock

משתמש רשום
דירוג
0
שלום לכולם,
אני ובת זוגתי ישבנו ותכננו את השנים הקרובות, והחלטנו שאנחנו רוצים לקנות בעוד חמש שנים דירה.
אנחנו בני 27 (לפני חתונה).
כרגע יש לנו סכום התחלתי שאנחנו רוצים להשקיע של 55K. בנוסף, בחמש שנים הקרובות נוכל כל רבעון להוסיף 20K לתיק.
יש לנו התלבטות באיזה אפיק כדי לנו לשים את הכסף.

אופציה ראשונה:
לשים את הכסף במסלול של 70% אגח לטווח קצר ו30% בקרנות סל איריות (שקליות).
אנחנו עוד גמישים לגבי החלוקה, אבל זו הייתה מעין נקודת מוצא שכזו. מצב אחד אנחנו רוצים לשמר את הכוח של הכסף - אנחנו לא מצפים שהתיק השקעות הזה יביא לנו תשואות גדולות, אך מצד שני כן היינו רוצים למצוא אפיק שישתלם לנו יותר.
* האם טווח זמן של חמש שנים הוא טווח זמן סביר לכניסה למניות (כאשר מדובר בקרנות סל) או שמא הרכיב המנייתי הוא מיותר.
* מבחינת בחירת אג"ח, גם ישנן כמה שאלות:
** האם קרנות המחקות אג"ח זו אופציה חכמה, במקום קניה של האג"חים בעצמנו.
** האם לאחר הזרמת הכסף הגדולה שהמדינה עשתה, בעקבות הקורונה, יש צפי לאינפלציה שקלית בשנים הקרובות .

אופציה שניה
בחירה מפיקדון בנקאי כל שהוא (נניח קרמבולה של מזרחי טפחות).
ההתלבטות לגבי האופציה הזו היא התשואה שנעשה מפיקדון שכזה, אל מול התשואה מאופציה של תיק ני"ע.

תודה רבה :)

תל אביבי

משתמש בכיר
דירוג
1,940
האם טווח זמן של חמש שנים הוא טווח זמן סביר לכניסה למניות (כאשר מדובר בקרנות סל) או שמא הרכיב המנייתי הוא מיותר.

האם אתם יכולים להסתדר עם מקרה קצה שבו בעוד חמש שנים הפסדתם 20 אחוז מההשקעה (כלומר רוב מה ששמתם באפיק המניות)? אם כן אז לכו על זה, אם לא אז לא.
* מבחינת בחירת אג"ח, גם ישנן כמה שאלות:
** האם קרנות המחקות אג"ח זו אופציה חכמה, במקום קניה של האג"חים בעצמנו.

בדרך כלל כן
** האם לאחר הזרמת הכסף הגדולה שהמדינה עשתה, בעקבות הקורונה, יש צפי לאינפלציה שקלית בשנים הקרובות .

כל הצפי של השוק לאינפלציה כבר מגולם במחיר האג״ח. אולי יש לכם הערכות אישיות שונות שאתם רוצים לפעול לפיהן ולנסות להכות את השוק, אבל בטח שמשאל מקרי באינטרנט הוא לא הדרך להגיע להערכות כאלה.

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
5,876
החלטנו שאנחנו רוצים לקנות בעוד חמש שנים דירה.
כרגע יש לנו סכום התחלתי שאנחנו רוצים להשקיע של 55K. בנוסף, בחמש שנים הקרובות נוכל כל רבעון להוסיף 20K לתיק.

בסכומים שכתבת תוכל בעוד 5 שנים לקנות רבע דירה.
מכאן שההשקעה היא לתקופה ארוכה יותר.

ולכן ניתן להעלות את החלק המנייתי. כמעט בטוח שבתקופה ארוכה תרוויח יותר מהפקדון הבנקאי.

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
10,468
איך הגעת לזה? אם הם הולכים לשים כל שנה 80K ש"ח אז רק מחסכון נטו יצטבר להם 450K ש"ח, ועם זה אפשר לקנות דירה עד 1.2M (שזה משהו לגמרי נורמטיבי באזורים נרחבים בארץ).

חתול לילה

משתמש בכיר
דירוג
5,876
איך הגעת לזה? אם הם הולכים לשים כל שנה 80K ש"ח אז רק מחסכון נטו יצטבר להם 450K ש"ח, ועם זה אפשר לקנות דירה עד 1.2M (שזה משהו לגמרי נורמטיבי באזורים נרחבים בארץ).
עם זה אי אפשר לקנות דירה.
עם זה אפשר להיות עבדים של הבנק למשך 20 שנה.

כימאי

משתמש בכיר
דירוג
1,657
ההתלבטות לגבי האופציה הזו היא התשואה שנעשה מפיקדון שכזה, אל מול התשואה מאופציה של תיק ני"ע.
ההתלבטות צריכה להיות בין הבטחון בתשואה שבפקדון שכזה למול הסיכון בהפסד של תיק ני"ע.

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
10,468
עם זה אי אפשר לקנות דירה.
עם זה אפשר להיות עבדים של הבנק למשך 20 שנה.
התפיסה הזאת היא שלך, לא של רוב האנשים ובטח לא של הפות"ש (שלדעתי צריך להתמקד בלענות תשובות שרלוונטיות אליו, לא לך). מה הבעיה לשלם במשך 20 שנה משכנתא? מה הופך אותך לעבד? ותמיד אפשר למכור בדרך ולשנות כיוון.

גרהם

משתמש בכיר
דירוג
11,493
התפיסה הזאת היא שלך, לא של רוב האנשים ובטח לא של הפות"ש (שלדעתי צריך להתמקד בלענות תשובות שרלוונטיות אליו, לא לך). מה הבעיה לשלם במשך 20 שנה משכנתא? מה הופך אותך לעבד? ותמיד אפשר למכור בדרך ולשנות כיוון.
ואם כבר בענייני תפישות, רוב האנשים רואים דווקא בשכירות עבדות שאין לה תאריך תפוגה.
לא מחזיק מהדעה הזו ולא ממליץ, אבל זו המציאות שאני רואה סביבי.

המהנדל

משתמש ותיק
דירוג
369
שלום לכולם,
אני ובת זוגתי ישבנו ותכננו את השנים הקרובות, והחלטנו שאנחנו רוצים לקנות בעוד חמש שנים דירה.
האם ההכנסות שלכם עתידות לעלות בשנים הקרובות? או לחילופין צפויה לכם עליה משמעותית בהוצאה החודשית?

כימאי

משתמש בכיר
דירוג
1,657
ותמיד אפשר למכור בדרך ולשנות כיוון
זו הנחה רווחת ומסוכנת, שכן מחיר הדירה עשוי לרדת, ואז לוקח המשכנתא עלול להשאר בחוב גם לאחר המכירה.

A42

משתמש ותיק
דירוג
671

אופציה ראשונה:
לשים את הכסף במסלול של 70% אגח לטווח קצר ו30% בקרנות סל איריות (שקליות).
זה משחקי תשואה- סיכון

אם ה5 שנים זה תאריך סגור (כלומר תאריך שלא תוכלו לשחק איתו הרבה) זה לא ההייתי נכנס להרפתקאה של מניות
אומנם הסיכוי שהם יתנו תשואה עודפת הוא יותר גבוה, אבל אם דווקא בחודש שתרצו לממש יהיו ירידות אז אתם עם הגב לקיר
בנוסף שנה/שנתיים/שלוש לפני התאריך בהנחה שאתם ברווח משמעותי אתם תתלבטו בשאלה אם לצאת ולנעול רווחים או להישאר עוד - שזה לבד יכול לבלבל

אם מנגד התאריך גמיש, כלומר רעיונית עוד 5 שנים אבל זה יכול גם להיות 7
אז הפקדה חלקית למניות היא לא רעה כי תוכלו לתזמן את היציאה אחרי 5 שנים

בכל מקרה לשים לב רק לגבי פרופורציות
עבור הסכומים שדיברת על תיק 30-70 עם נטיה לאגח אתה אמור לעשות בממוצע סביב ה3 אחוז תשואה
כלומר בערך 30K רווח על פני 5 שנים לפני מס ודמי ניהול - כלומר סדר גודל של 22K רווח
לא מספר משמעותי משנה מצב מבחינתם אבל כן עלול לעלות לכם בכמה לילות ללא שינה

מעבר לזה שאם תמצאו חלופה בבפקדון בנקאי סביב ה1 אחוז זה מוריד את ההפרש בסכום לכמעט חצי

תשקלו למצוא באחד הבנקים הקטנים פיקדון שהוא צמוד למדד+ תשואה כל שהיא
אני חושב שהסיכון המשמעותי שלכם הוא בעיקר אינפלציה + עלית מחירי הדירות לטווח הקרוב (ואם היתה לזה קרן טובה בארץ להצמיד אליה היה אפשר לחשוב על זה אבל אני לא מצאתי)

לא ממליץ כמובן ולא יועץ

guesto

משתמש ותיק
דירוג
289
מכאן שההשקעה היא לתקופה ארוכה יותר.
יכול להיות שהכסף שישמש אותם לקניית דירה לא יהיה רק מה שהם חסכו אלא גם עזרה מההורים וכו'.

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
10,468
זו הנחה רווחת ומסוכנת, שכן מחיר הדירה עשוי לרדת
מה הקשר? הוא יכול לבחור מתי ואם למכור את הדירה ואז לבחור כלי אחר להשקעה. אל תנתק את הציטוט מהקשרו.

analogclock

משתמש רשום
דירוג
0
האם ההכנסות שלכם עתידות לעלות בשנים הקרובות? או לחילופין צפויה לכם עליה משמעותית בהוצאה החודשית?
אנחנו בדיוק במעבר מלימודים למשרה מלאה , אז לא ברור בשלב זה אם יהיה שינוי במשכורות. אנחנו מניחים שבשנה הרביעית אנחנו כבר נהיה עם ילד, אבל אנחנו שמים מספיק בעו"ש בשביל לא לגעת בני"ע.

זה משחקי תשואה- סיכון

אם ה5 שנים זה תאריך סגור (כלומר תאריך שלא תוכלו לשחק איתו הרבה) זה לא ההייתי נכנס להרפתקאה של מניות
אומנם הסיכוי שהם יתנו תשואה עודפת הוא יותר גבוה, אבל אם דווקא בחודש שתרצו לממש יהיו ירידות אז אתם עם הגב לקיר
בנוסף שנה/שנתיים/שלוש לפני התאריך בהנחה שאתם ברווח משמעותי אתם תתלבטו בשאלה אם לצאת ולנעול רווחים או להישאר עוד - שזה לבד יכול לבלבל
תקופת הזמן נבעה ממקום שבו, על פי חישוב שעשינו, יהיה לנו מספיק כסף לקנות דירה בסדר גודל שחשבנו. אני מניח שאנחנו כן נהיה גמישים, או לפחות נקבע איזשהו גבול שבו נחליט למשוך את הכסף בתקופת הזמן הזו. אני מניח, שאם תגיע השנה החמישית ויחל משבר (ואנו מושקעים במסלול מנייתי) נוכל לחכות עוד שנה עד שדברים יתאזנו, מה גם בגלל זה הזיקה לאג"ח. עם זאת אני בהחלט מבין את כוונתך.

מעבר לזה שאם תמצאו חלופה בבפקדון בנקאי סביב ה1 אחוז זה מוריד את ההפרש בסכום לכמעט חצי

תשקלו למצוא באחד הבנקים הקטנים פיקדון שהוא צמוד למדד+ תשואה כל שהיא
אני חושב שהסיכון המשמעותי שלכם הוא בעיקר אינפלציה + עלית מחירי הדירות לטווח הקרוב (ואם היתה לזה קרן טובה בארץ להצמיד אליה היה אפשר לחשוב על זה אבל אני לא מצאתי)
* אשמח אם תוכל בבקשה לפרט בנוגע לפיקדון, אני לא חושב שירדתי לסוף דעתך סביב ההפרש.
* האם פיקדון צמוד מדד אמור לשמור עלינו מפני אינפלציה?

A42

משתמש ותיק
דירוג
671
וכל לחכות עוד שנה עד שדברים יתאזנו, מה גם בגלל זה הזיקה לאג"ח. עם זאת אני בהחלט מבין את כוונתך.
שנה זה תקופה יחסית קצרה
מההסטוריה של שוק המניות ההתאוששות עשויה להיות בין חודש- חודשיים (כמו בקורונה) לבין אפילו עשור שלם
אף אחד לא יכול לדעת מה יהיה אבל אני יכול להציע עוד רעיון (לא המלצה)

בגלל שהסכום יחסית קטן ואתם רוצים 30 אחוז מניות
נניח שתגיעו בעוד 5 שנים לסכום של 480K והיתה מפולת וערך המניות נחתך בחצי
רק ה30 אחוז מניות שלכם יפגעו משמעותית (כי השאר אג"ח)
ה30 אחוז מ480K זה 144K - כלומר במקרה קיצון תאבד 72K (שתזכור שבערך 30K מזה בסבירות יהיה רווח, כלומר כסף שאין לכם היום)
אולי אתם תוכלו כן במקרה כזה להתקדם לרכישת דירה עם כל ההון העצמי האג"ח
ואת החלק של המניות תשאיר עד יעבור זעם (גם אם זה יקח שנתיים - שלוש)
ואת הפער תוכלו לפצות ע"י הלוואת גישור/ הגדלה של המשכנתא וסגירת פיתוי וכו

> לגבי האג"ח תבדוק מה התשואה שאתה מקבל על אג"ח צמוד ותשווה לפיקדון בנקאי צמוד - לדעתי ההפרש אם בכלל קיים הוא לא משמעותי

* אשמח אם תוכל בבקשה לפרט בנוגע לפיקדון, אני לא חושב שירדתי לסוף דעתך סביב ההפרש.
אם חישבנו שהתשואה על 30 אחוז מניות 70 אחוז אגח היא סביב ה22K אחרי מס
ומנגד התשואה על פקדון בבנק ב1 אחוז צמוד, היא 10K אחרי מס (לפני הצמדה למדד) - שים לב המס על פקדונות הוא 15 אחוז (מול 25 על ני"ע)
אז בסוף ההפרש בין השקעה בתיק מניות - אג"ח לפקדון בבנק היא רק 11K על השקעה של 5 שנים
כמובן שזה רק לפי ממוצע היסטורי ויכול להיות שתרוויחו יותר אבל באותה מידה יש לכם גם סיכון להפסיד הרבה יותר
אני אישית (לא ממליץ) לא הייתי לוקח את הכאב ראש הזה בשביל 11K
כמובן שאם אתה מוצא אג"ח צמוד + תשואה של 2-3 אחוז זה בהחלט עדיף/ הפיקדון בנקאי צמוד בריבית אחרת גם משנה את התמונה

* האם פיקדון צמוד מדד אמור לשמור עלינו מפני אינפלציה?
כן זה בדיוק ההגדרה, האינפלציה נמדדת על ידי המדד
אם המדד עלה ב2 אחוז השנה, אז היתה אינפלציה של 2 אחוז
אם הפקדון שלך צמוד למדד - בסוף התקופה אתה תקבל את הקרן+המדד
כמובן שאם המדד ירד אתה תפסיד כסף
יש כמה בנקים שנותנים מסלול כפול לדוגמא 1.5 אחוז תשואה או צמוד למדד - ובסוף התקופה לוקחים את הגבוה
זה לדעתי נחמד כי אתה ככה מוריד לך את כל הסיכונים
אם המדד קפץ מאוד כמו שאמרו אז לא הפסדת כסף (וזה יהיה כנראה עדיף על כל השקעה אחרת לא צמודה)
ואם המדד היה שלילי או לא עלה עדין תקבל תשואה מסויימת

בת העמק

משתמש בכיר
דירוג
10,468
אם המדד עלה ב2 אחוז השנה, אז היתה אינפלציה של 2 אחוז
הבעיה היא שהמדד הזה לא עוזר מפני אינפלציה במדד תשומות הבניה, שם יכולה להיות קפיצה גדולה ללא קשר למדד לצרכן.

A42

משתמש ותיק
דירוג
671
הבעיה היא שהמדד הזה לא עוזר מפני אינפלציה במדד תשומות הבניה, שם יכולה להיות קפיצה גדולה ללא קשר למדד לצרכן.
בגדול יש בינהם איזה שהוא קשר עקיף (לרוב המגמות שלהם זהות, נדיר שאחד יעלה משמעותית והשני ירד משמעותית)
ונכון, רשמתי למעלה אם היה כלי אפשר להצמיד אליו את הכסף שיהיה צמוד לממד תשואת הבניה לדעתי זה היה פתרון מאוד טוב להרבה מאוד אנשים
> תכלס רעיון לא ראה לקרן כל שהיא...

בכל מקרה לגבי פות"ש אין לו דירה שהוא רכש, אז בכל מקרה מדד תשומות בניה לא רלוונטי לו
והוא יקנה בעוד 5 שנים דירה לפי המחירים שיהיו אז

לדעתי אופציה להגן על הכסף בפני אינפלציית מחירי הצרכן היא עדיפה מאשר כל פקדון או אגח ללא ההצמדה הזאת במיוחד בתקופה הקרובה שיש חשש מאינפלציה

A42

משתמש ותיק
דירוג
671
מסכימה, וגם למה שכתבת מתחת.
רק לגבי החיזוי מה הולך לקרות, הנה סקירה לגבי שוק המתכות (רלוונטי גם לתעשיות אחרות וחסר אלמנטים אחרים, זאת רק דוגמא).
אני לא יודע אם אני מסכים עם המסקנות שלהם:
"בשבוע המסחר האחרון מחיר הנחושת הוסיף לעלות. מחיר הנחושת באופן מסורתי מהווה אינדיקטור לצמיחה גלובלית, ב - 62522021 נסק המחיר לרמת 200,10 דולר לטון שיא של כל הזמנים, דבר המעיד על עוצמת האופטימיות השוררת בשווקים והמחסור החמור בחומרי גלם."
לדעתי חלק מהעלית מחירים של המתכות היא דווקא בשוק ההון שקונה אותם כי הם עולים לאחרונה באחוזים גבוהים אז זה סוג של באזז
+ איזה ניסיון למתן חוסר וודאות לאור פחד מאינפצליה גדולה שעלולה להתרחש

כמובן שהדבר היחידי שאני בטוח הוא ששום דבר לא וודאי
אז לא רוצה לחזות כלום
רק אומר שאם לפות"ש השרשור יש אפשרות להצמיד את הכסף למדד במסלול דואלי של מדד הוא תשואה זה יתרון מאשר מסלול שהוא רק תשואה או אגחים בריביות נמוכות

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
aminadav מאיזה סכום השקעה הייתם מחלקים את הרכישה לכמה חלקים כדי לא להשפיע על המחיר? שוק ההון 30
Y השקעה במדדים שוק ההון 18
O דירה למגורים/ השקעה בארץ או חול נדל"ן 4
ה השקעה באינטו (iintoo) - מישהו מכיר/ממליץ? נדל"ן 1
Y שאלות תם לגבי קרן גמל להשקעה + השקעה ב-S&P 500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
א השקעה במטבע דיגיטלי בישראל השקעות אלטרנטיביות 1
צ מידע על השקעה בקרית מלאכי נדל"ן 29
חושב בגדול השקעה (לא) בטוחה - בניה בעייתית נדל"ן 2
AbuNafha מתודולוגיות השקעה בשוק ההון שוק ההון 60
י לקיחת הלוואה לצורך השקעה במטבעות דיגיטליים השקעות אלטרנטיביות 24
ב השקעה בקריות נדל"ן 3
Or David תיק השקעה גדול ברוקרים ופלטפורמות מסחר 10
Myrath השקעה במדדים בעידן הנוכחי שוק ההון 8
J השקעה זמנית של כסף לבנייה פוסטים מאיכות נמוכה 8
J השקעה לבני 85+ שוק ההון 17
I התלבטות לגבי כוון השקעה עם נתונים כפי שמפורטים .... נדל"ן 6
M השקעה פאסיבית מנכס דיגיטלי - יש דבר כזה? פוסטים מאיכות נמוכה 2
liranviper השקעה הפוכה (הון + קצבה לקשיש תמורת הדירה שלו) נדל"ן 13
ת השקעה פיזית בזהב וכסף שוק ההון 3
י תיק השקעות משולב חיסכון\השקעה עבור הילדים - ניהול שוק ההון 14
מ השקעה בקרית-אתא. בעד/נגד/למה? נדל"ן 15
מ קרנות ישראליות מחקות מדדים אמריקאים או השקעה ישירות בארהב? שוק ההון 7
עייף ומותש סעמק שאלה על השקעה בסכום נמוך שוק ההון 2
V שינוי מסלול השקעה בקופת גמל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
aeh שאלה: חריגה מתקרת 10% השקעה למוצר אחד בחשבון IRA שוק ההון 0
S שאלה לגבי השקעה בהלוואות P2P השקעות אלטרנטיביות 6
U נאותות תוכנית השקעה במרג'ין על vnq ב IB תוך כדי שוק קורס שוק ההון 10
ה השקעה פסיבית במניות בתל אביב פוסטים מאיכות נמוכה 20
R השקעה לטווח של כמה שנים שוק ההון 48
J מתודה לבחינת כדאיות השקעה בשווקי נדל״ן נדל"ן 4
א שאלות על השקעה באג"ח שוק ההון 13
O בדיקת כדאיות - מתלבט ברכישת דירה להשקעה לעומת המשך השקעה בשוק ההון - אשמח לפידבק על החישוב נדל"ן 6
Y השקעה בקרן small cap עולמית שוק ההון 1
S השקעה פאסיבית בשוק ההון שוק ההון 9
D אפיקי השקעה וחסכון בין מדינות שוק ההון 5
Odnight קניית מניות חברה בהנחה או השקעה במדד? שוק ההון 15
B עזרה בהבנת השקעה ראשונה בקרן נאמנות שוק ההון 7
ל התייעצות לפני השקעה (גידור, מטח, מינוף וכו) שוק ההון 40
I מסלולי השקעה לבחור בן 18 שוק ההון 1
ד ייעוץ בקשר למימון השקעה סולארית השקעות אלטרנטיביות 11
D השקעה ראשונה בסכום נמוך שוק ההון 3
ע השקעה בדולרים כשאין ברירה פוסטים מאיכות נמוכה 27
ליאונידס התלבטות: השקעה בנדל"ן או להמשיך בשוק ההון נדל"ן 33
S השקעה במנית דיבידנד סולידית (פייזר כמשל) שוק ההון 10