• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה הפוכה (הון + קצבה לקשיש תמורת הדירה שלו)

liranviper

משתמש בכיר
דירוג
1,803
חברת "נדל"ן בג'ינס" מציעה מודל מעניין שבמסגרתו רוכשים דירה בספרד מקשישים בהנחה משמעותית (אני יודע זה נשמע רע.. Bear with me).

הרעיון הוא שהקשיש נשאר לחיות בדירה שלו עד יומו האחרון. בנוסף, יש וריאציות שונות בהן הוא מקבל גם קצבה מהמשקיע.

יתרונות:
בעצם מדובר ב win win. המשקיע מקבל הנחה משמעותית של עשרות אחוזים, ואילו הקשיש משפר את איכות חייו בדמות הון רציני וקצבה, בלי שהוא צריך לעבור דירה.

כמו כן, בגלל שעלות הרכישה נמוכה, אז גם מס רכישה נמוך. ובגלל שאין דמי שכירות, אז אין מיסוי על השכירות. בספרד מדובר בחסכון של מיסים משמעותיים.

בנוסף, אין את הסיכון הרגיל שדירה תעמוד ריקה, תחלופת דיירים, וכו'

סיכונים עיקריים שאני רואה:
הסיכון למשקיע כמובן הוא שהוא יבדל לחיים ארוכים במיוחד. קצת twisted שמישהו מבסוט מכך שאדם נפטר אבל זה הדיל. אני מניח שאפשר לראות בזה סיכון כמו אינספור סיכונים אחרים נמוכים בהסתברותם בהשקעות.

יש את העניין המשפטי מול יורשים. בעקרון כל היורשים שותפים למהלך וחותמים על ההסכם.. אבל תמיד יכולות להיות הפתעות וטענות.

ודבר אחרון שלא ברור לי, הוא עניין תחזוקת ושמירת הדירה. אם האחריות על הדייר, אז אין לו תמריץ לתחזק אותה כראוי.

דוגמא לעסקה
:
קשיש בן 85 מוכר דירה בשווי 200 אלף יורו. משלמים לקשיש 65 אלף יורו + 520 יורו בחודש.

אשמח לשמוע מה דעתכם על המודל, מה הייתם בודקים ואילו שאלות נוספות הייתם מציפים .
כמובן אשמח לשמוע על "נדל"ן בג'ינס" אם יש היכרות איתם או עם המייסד חיים לוי (אפשר בפרטי)

הבעיה היא שגם עלולים לעזור לו בתהליך.

אחרי דברים שראיתי בתחום יזמות הנדל"ן, שום דבר לא יפתיע אותי.
בהחלט אם למשקיע יש ביטקוין אז ניתן לגדר את הסיכון באמצעות הדארק נט

אשמח לשמוע מה דעתכם על המודל
זה מודל מעניין, לא ממש חדש, סוג של "משכנתא הפוכה" פרטית.
החישוב פה הוא אקטוארי ופיננסי וזה גם סוג השקעה שאני קורא לה "לקבור את הכסף באדמה" אתה לא באמת יודע מתי יצא לך מזה משהו וגם לא כמה.

הוא עניין תחזוקת ושמירת הדירה. אם האחריות על הדייר, אז אין לו תמריץ לתחזק אותה כראוי.
יש לו: הוא מתגורר בה.

אציין שעשיתי עסקה כזו אבל בארץ.

זה קיים גם בארץ.

אולי @Roi יכול לעזור לך

נערך לאחרונה ב:
חברת "נדל"ן בג'ינס" מציעה מודל מעניין שבמסגרתו רוכשים דירה בספרד מקשישים בהנחה משמעותית (אני יודע זה נשמע רע.. Bear with me).

הרעיון הוא שהקשיש נשאר לחיות בדירה שלו עד יומו האחרון. בנוסף, יש וריאציות שונות בהן הוא מקבל גם קצבה מהמשקיע.

יתרונות:
בעצם מדובר ב win win. המשקיע מקבל הנחה משמעותית של עשרות אחוזים, ואילו הקשיש משפר את איכות חייו בדמות הון רציני וקצבה, בלי שהוא צריך לעבור דירה.

כמו כן, בגלל שעלות הרכישה נמוכה, אז גם מס רכישה נמוך. ובגלל שאין דמי שכירות, אז אין מיסוי על השכירות. בספרד מדובר בחסכון של מיסים משמעותיים.

בנוסף, אין את הסיכון הרגיל שדירה תעמוד ריקה, תחלופת דיירים, וכו'

סיכונים עיקריים שאני רואה:
הסיכון למשקיע כמובן הוא שהוא יבדל לחיים ארוכים במיוחד. קצת twisted שמישהו מבסוט מכך שאדם נפטר אבל זה הדיל. אני מניח שאפשר לראות בזה סיכון כמו אינספור סיכונים אחרים נמוכים בהסתברותם בהשקעות.

יש את העניין המשפטי מול יורשים. בעקרון כל היורשים שותפים למהלך וחותמים על ההסכם.. אבל תמיד יכולות להיות הפתעות וטענות.

ודבר אחרון שלא ברור לי, הוא עניין תחזוקת ושמירת הדירה. אם האחריות על הדייר, אז אין לו תמריץ לתחזק אותה כראוי.

דוגמא לעסקה:
קשיש בן 85 מוכר דירה בשווי 200 אלף יורו. משלמים לקשיש 65 אלף יורו + 520 יורו בחודש.

אשמח לשמוע מה דעתכם על המודל, מה הייתם בודקים ואילו שאלות נוספות הייתם מציפים .
כמובן אשמח לשמוע על "נדל"ן בג'ינס" אם יש היכרות איתם או עם המייסד חיים לוי (אפשר בפרטי)
יש המון שאלות, אבל על רובן רק עורך דין ספרדי יוכל לענות.
מה תפקידה של החברה - מתווכת, בעלים של הדירה, משהו אחר?
בהנחה שהיא יוצאת מהתמונה אחרי הרכישה, מי מתפעל את העסק? בהנחה שלא (סביר יותר), מה המנגנון שמבטיח לך את התפעול במשך תקופת חיי העסקה (פוטנציאל לעשרות שנים)?
מה הזכות המשפטית שיש לדייר? מה הזכות שיש לך? מה המשמעות המשפטית של כל זכות, מה הסיכונים, מה הזכויות של צדדי ג' (למשל, ילד של הקשיש שהוא חסוי וגר בדירה - אפשר לפנות אותו?)
מה המנגנון החוזי שמבטיח התאמות לחוקי הגנת הדייר שיכולים להשתנות לפני שתקבל את הדירה? מי אחראי על הבדיקה השוטפת?
האם יש מנגנון פדיון / חרטה מצד הדייר? אם כן, מהו?
האם סוג העסקה הזה קיים בספרד? אם כן, כדאי מאד לקבל את כל המידע על הניסיון המשפטי שנצבר. אם לא, זה תמרור אזהרה רציני.
האם מותר לדייר להשכיר את הדירה בשכירות משנה ומה המשמעות של זה מבחינתך?
טוב, אני מגזים כי יש עוד המון שאלות רלוונטיות שאפשר לשאול ואני מניח שעורך דין ספרדי יפתח עוד הרבה נושאים שאנחנו לא חושבים עליהן כי לא קיימות בחוק שלנו.

נערך לאחרונה ב:
זו השקעה לטווח ארוך, צריך לקחת בחשבון, כמה נקודות:
1. תוחלת החיים בספרד הינה אחת הגבוהות בעולם... יקח זמן עד שהמוכר ימות, אין לדעת מה יהיה מצב שוק הנדל"ן בסוף התקופה.
2. המוכר יכול להשכיר את הנכס למישהו אחר, במידה וירצה, ולקבל את השכירות, בלי שהקונה יכול להגיד דבר.
3. על הקונה חלים כל המסים הכבדים של הנכס למעט ועד בית וכו.

השוק כרגע ברמת מחירים גבוהה, לדעתי, בעוד כמה חודשים תיהיה יריד, שוב, אין לי כדור בדולח, רק הערכה שלי.

זו השקעה לטווח ארוך, צריך לקחת בחשבון, כמה נקודות:
1. תוחלת החיים בספרד הינה אחת הגבוהות בעולם... יקח זמן עד שהמוכר ימות, אין לדעת מה יהיה מצב שוק הנדל"ן בסוף התקופה.
2. המוכר יכול להשכיר את הנכס למישהו אחר, במידה וירצה, ולקבל את השכירות, בלי שהקונה יכול להגיד דבר.
3. על הקונה חלים כל המסים הכבדים של הנכס למעט ועד בית וכו.

השוק כרגע ברמת מחירים גבוהה, לדעתי, בעוד כמה חודשים תיהיה יריד, שוב, אין לי כדור בדולח, רק הערכה שלי.
זו עסקה נפוצה בספרד?
לא מזמן היה כאן שרשור על העסקאות האלו בצרפת, מעניין מאד בעיני.
בארץ גם הניסיון המוסדי של משכנתא הפוכה שדומה אבל לא זהה לעסקה כאן, לא המריא.
מעניין אם ההבדל בנושא הזה בין ישראל לאירופה נובע מהבדלי חוק, תרבות או שניהם.

נכון אבל זה לא שחור ולבן.. כשיש תיקון נדרש, לפעמים אפשר לבחור באופציה הזולה יותר שמתאימה לטווח קצר בעוד שבעל הנכס היה חושב קדימה
לא, זה מטופש לחלוטין, הוא ממשיך להתגורר בדירה, למה שיבחר באפשרות לא טובה? כדי שעוד כמה חודשים יצטרך להתעסק בזה עוד הפעם ולהוציא עוד כספים?
אנשים בגיל מסוים מבינים שהם לא מספיק עשירים כדי לקנות בזול.

בכל מקרה אני ממליץ לתמחר תקציב לשיפוץ בקבלת הנכס.
איך הגעת אליה?
אני זה שיזמתי אותה.

זו עסקה נפוצה
לא מכיר את המספרים, אבל בארבע שנים האחרונות היא יותר ויותר נפוצה, במיוחד כשהמחירים של הנדל"ן עולים.

אני לא בקיא בעסקאות מהסוג הזה, יש פה לדעתי סיכון מול היורשים במיוחד כשמדובר בממשלה סוציאליסטית שיכולה לשנות חוקים ושיש לה נטייה בגדול, נגד משקיעי נדל"ן.

במיוחד כשמדובר בממשלה סוציאליסטית
לזה בדיוק כיוונתי בקשר לסיכון לטווח ארוך.
מאד קשה להעריך סיכונים כאלו, בפרט למי שחי ביבשת אחרת ולא מכיר את המנטליות המקומית ואיזה חוקים יהיה מוכן הציבור לקבל.

• אהבתי
Reactions: Roi
לזה בדיוק כיוונתי בקשר לסיכון לטווח ארוך.
מאד קשה להעריך סיכונים כאלו, בפרט למי שחי ביבשת אחרת ולא מכיר את המנטליות המקומית ואיזה חוקים יהיה מוכן הציבור לקבל.
בדיוק, תראה, תמיד אתה יכול למכור את הנכס למישהו אחר, כמובן הוא חייב לכבד את ההסכם עם הדייר.

אבל לדעתי השקעה כזו מתאימה לאנשים עם כיסים עמוקים ונשימה עמוקה מאוד...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א מאמר מעניין שראיתי - השקעה במדד המניות הכללי עלול להביא לתוצאה הפוכה מזו שרציתם שוק ההון 27
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 8
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
חושב בגדול השקעה במכסות לגידול עופות השקעות אלטרנטיביות 20
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6
G השקעה בבורסה הישראלית בימים אלה שוק ההון 6
H לגבי השקעה בSocial House בצפון אנגליה נדל"ן 0