• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה ב-VTI מול S&P 500

זה מה שעושות קרנות מורכבות אמריקאיות רבות (כולל של VG).
איזו למשל?
בכל מקרה אני מתכוון בתיק שלנו- באיזון בין VTI לVXUS הנפוץ לבחור בכוונה אלוקציה שונה מאלוקציית השוק, כדי להתחשב במתאם ביניהן ולמקסם את המיסוי כך

מתאם בין VTI לVT הוא 0.97 (ובין VTI ל VXUS הוא 0.9
השאלה האם המתאם הזה ימשיך בעתיד. זה מתאם שרואים בפועל היסטורית ולא בגלל הרכב אינהרנטי של כל אחת מהקרנות הללו. מה יקרה אם מניות של חברות שמחוץ לארה"ב יזנקו, ומניות של חברות אמריקאיות לא? אז מי שמחזיק רק VTI ולא VXUS לא ישתתף בזינוק. ולהיפך - לא ישתתף בירידות אם יהיו, ולא ירגיש שום שינוי אם שניהם יתנהגו אותו הדבר.

אם אין תשואה מוגברת, אני לא רואה סיבה טובה להשקיע בvti למעט הרצון העקרוני לחקות את השוק יותר במדויק
אכן, למטרת פיזור. האם יש אפשרות לפיזור יתר, או לפיזור מיותר שרק מכניס רעש? יכול להיות. אין לי מספיק ידע בשביל לומר משהו יותר מושכל כרגע.

זאת נקודה מעניינת, כי בסך הכל המתאם בין VTI לVT הוא 0.97 (ובין VTI ל VXUS הוא 0.9)- כך שבהחלט יכול להיות שכבר עדיף להחזיק VTI בלבד כדי להימנע מהמיסוי הכפול ולא להחזיק VT (או VTI+VXUS).
כלומר אם המתאם כל כך גבוהה, כבר עדיף להחזיק תעודה אחת וזהו- וגם על הדרך לחסוך את המיסוי הכפול.

מי שלא רוצה להיות כל כך קיצוני, יכול בכל זאת להחזיק את שתיהן- אבל זה עושה הגיון לשבור את האלקוציה של השוק 50%-50% בין ארה"ב לשאר העולם, ובכוונה להקצות יותר לVTI מעבר למשקלה, כדי לקזז במידה מסויימת את החסרון שיש לVXUS/VT מבחינת מיסוי. מה דעתכם?

אם נניח בעוד 30 שנה חלקה של ארה"ב בשוק המניות יירד מ-53% ל-25% אזי המתאם בין VTI ל-VT ככל הנראה יירד משמעותית. השקעה ב-VTI בלבד היא מקרה של "הטיית האחרוניות" משום שמה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה.

במחקר של וונגארד הם דנים בסוגיית המיסוי שהעלית וממליצים על פיזור בינלאומי של בין 20-40%, בין היתר בגלל המיסוי העודף של מניות מחוץ לארה"ב.
אם אתה שואל אותי, המחקר שלהם לא תורם יותר מדי משום שהוא מנסה להראות מה צריכה להיות ההקצאה הבינלאומית בהתבסס על נתוני עבר. כל המסקנות ישתנו אם קרנה של ארה"ב תרד בעשרות השנים הקרובות.

https://www.vanguard.com/pdf/ISGGEB.pdf

השאלה האם המתאם הזה ימשיך בעתיד
זו השאלה בבסיס כל החלטות ההשקעות בהינתן נתוני עבר, וזו גם הבעיה בהסתמכות עיוורת על סטטיסטיקה היסטורית בלבד (חכמה בדיעבד וכל זה, או בניסוח טכני יותר - overfitting). והתשובה היא שכדי לגזור משהו מנתוני עבר להתנהגות בעתיד, את צריכה גם הנחות על אילו תבניות ימשיכו כמו שהיו ואילו ישתנו, מה בעינייך סביר ולא סביר, ומה הסיכונים בתרחישים השונים.

השקעה במניות היא השקפה אופטימית ביסודה - ״אני חושב שכלכלת העולם תמשיך לצמוח בטווח ארוך, וערך המניות ימשיך לשקף זאת גם בעתיד״. האם התשואה ארוכת הטווח של מניות בעתיד תהיה כמו הממוצע ההיסטורי ארוך הטווח - אני מאמין שכן, ״בערך״. בעתיד הקרוב יותר (נגיד 10 שנים)? אולי, לדעתי קצת פחות (דיון שלם של השפעה של ריביות נמוכות, נכסים מתומחרים ״גבוה״ וכו׳).

האם ארה״ב תצמח מהר יותר משאר מדינות העולם? לא יודע, ואישית מעדיף לא לנחש - ולכן מעדיף לעקוב אחרי מניות כל העולם.
האם חברות הענק בארה״ב (SP500) יתנו תשואה גבוה יותר (או תנודתיות קטנה יותר) ביחס לכל מניות ארה״ב (VTI)? לא יודע, ואישית מעדיף לא לנחש ולעקוב אחרי כל השוק.

יכול להיות שתראי את הנתונים ההיסטוריים, ותגיעי למסקנה אחרת - אבל המסקנה צריכה להתבסס לא רק על מה קרה בעבר, אלא האם ובאיזו מידה לדעתך המגמות הללו ימשיכו בעתיד, מה שבפועל דורש ידע והבנה הרבה יותר מעמיקים לגבי הגורמים לתופעות הללו. לגבי רוב הדברים מהסוג הזה - זו בעיני שאלה מסובכת מדי ואני מעדיף לפתור אותה ע״י השקעה רחבה.

אני מעדיף קרן על כלל השוק האמריקני אבל על פי הנתונים שלי (שהם מביזפורטל) VTI משתמשים באסטרטגיית דגימה ומחזיקים "רק" 1300 חברות אז ההבדל קטן עוד יותר (אבל יכול להיות שאני טועה אז אם כן תקנו אותי)

צודק. תודה

לדעתי (כמובן שאין בדבריי המלצה) יש להעדיף את VTI בשל עיקרון הפיזור.

אבל באשר ל VTI כנגד מדד מניות עולמי לא משנה אם VT או VXUS בשילוב VTI, עלה בי טיעון מעניין אחר: כלל הקרנות האלה נקובות בדולרים ומבחינת שווי שוק כחצי משווי השוק העולמי הוא השוק האמריקאי אז הגיוני שיהיה דולרי, אבל למה ששאר השוק העולמי בתיק שלך גם יהיה נקוב בדולרים ולא במטבעות של אותם המדינות בהן החברות שמחוץ לארהב נמצאות? במילים אחרות לא ראיתי התייחסות בבלוג (חוץ מאולי על אגח, אך לא על מניות) על אי עיקרון הפיזור במט"ח.

אבל למה ששאר השוק העולמי בתיק שלך גם יהיה נקוב בדולרים ולא במטבעות של אותם המדינות בהן החברות שמחוץ לארהב נמצאות?
אמנם נקוב בדולרים אבל הערך של אותן המניות בפועל נובע מהערך של כל אותן חברות בעולם במטבעות שעיסקיהן פועלים בו - ולכן הערך בפועל תלוי בשערי אותם המטבעות.

ממש מגניב, לא ידעתי שיש קרנות כאלה. קרן שנועדה למי שרוצה לפרוש בשנת 2055 (אני רואה שיש להם קרן לכל יעד פרישה בכפולות של 5 שנים), ומאזנת בשבילך בין מניות לאג"ח בהדרגה ככל שמתקדמים.
בעצם משלמים 0.16% בשביל שהם ינהלו את זה בשבילך, אבל מצד שני מרוויחים דחיית מס.

תודה :) בדיוק כמו שאמרתי - החלטה שלך האם את מאמינה שמניות קטנות ובינוניות יתנו אכן תשואה גבוהה יותר ולכן ללכת על VTI, אם כי השיקול העיקרי שבגללו אני הייתי בוחר ב-VTI הוא מה שכתב יבגני וכפי שכתבתי גם למעלה- לא להמר על אף סקטור.

כמה סיבות:
1. בניגוד למה שחושבים חלק מהאנשים זוהי לא ממש תעודה אמריקאית, זוהי תעודה גלובלית לכל דבר ועניין.
2. אני אמריקאי וסובל מHOME BIAS, מה גם תמיד שמורה לי האופציה לעבור לארה"ב.
3. יותר יעילה מבחינת מיסוי, על רוב המדינות מוטל מס במקור על דיבידנדים ככה שבאחזקת VTI את משלמת כפל מס על הדיבידנדים.

נקודה מאוד מאוד חשובה.
כנראה לא בדיוק כמו ETF בינלאומי פרופר, ועדיין, אנחנו רק בתחילתו של תהליך הגלובליזציה, וכמו שאמר וורן באפט לאחרונה- גם ב2016, כנראה לא יהיה חכם להמר נגד ארה"ב. או משהו כזה.

כנראה לא בדיוק כמו ETF בינלאומי פרופר, ועדיין, אנחנו רק בתחילתו של תהליך הגלובליזציה
דומה מספיק, רוב רובו של השווי הסנופי נובע מחברות רב לאומיות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א השקעה ב VTI+VXUS ללא Rebalancing שוק ההון 11
E 100% VTI השקעה לטווח הארוך שוק ההון 2
E השקעה ב VTI דרך ברוקר ישראלי - האם הברוקר מגיש דוח למס הכנסה? שוק ההון 1
M השקעה ב-VTI שוק ההון 5
@ השקעה בנחושת שוק ההון 19
T החלת ותק קרן השתלמות בין גופי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ר השקעה חודשית במדד לצורך חיסכון בקופת גמל להשקעה או בברוקר שוק ההון 6
M השקעה ב IBKR במטבעות שונים עם ריבית גבוהה במיוחד- מה הקאץ'? שוק ההון 3
צ העלאת דמי ניהול בשינוי מסלול השקעה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
א השקעה mutual funds לעומת SGOV שוק ההון 13
M שינוי מסלול השקעה בפנסיה - תוך כמה זמן? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
R תמהיל השקעה לפנסיונר שוק ההון 17
A ניודים מגוף אחד לאחר, שינוי מסלול השקעה - מה ידוע ומה לא ידוע? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
D התלבטות בין רכישת דירה 3 להשקעה לבין המשך השקעה בקרן כספית + קה"ל נדל"ן 8
ג השקעה במינוף - בדיקת שפיות שוק ההון 25
S אפיק השקעה ראשוני לצעירה עם משכורת נמוכה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
G השקעה מחו״ל שוק ההון 5
אור כחול אלטרנטיבות השקעה לפיקדון בנקאי שוק ההון 7
צ השקעה במדד - הגיוני? שוק ההון 19
E 500 אש״ח אפשרויות השקעה? שוק ההון 20
ס השקעה ב-SCHG בעקבות הפוסט על השקעות לילד דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
O השקעה פאסיבית לאזרחים אמריקאים שוק ההון 5
K התלבטות לגבי מסלולי השקעה בקופת גמל בתיקון 190 שוק ההון 0
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
S השקעה בסיכון גבוה שוק ההון 55
S השקעה דרך אפליקציית בלינק שוק ההון 2
M העברת השקעה מכספית ל? שוק ההון 5
I השקעה בקרנות מנוטרלות מט"ח שוק ההון 3
Z חשבון השקעה לאחר נישואין שוק ההון 0
T להגדיל משכנתה בשביל השקעה שוק ההון 2
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
Y השקעה של 350000 למשך שנתיים וחצי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
D חוות דעת על השקעה ל 10 שנים שוק ההון 2
S השקעה באג"ח ישראלי דרך ברוקר זר שוק ההון 1
S החלפת אסטרטגיית השקעה שוק ההון 5
AbuNafha מחשבון אקסל - השקעה בנדל"ן מול השקעה בשוק ההון שוק ההון 14
A איך להקל על יורשים בהוצאת כספים מחשבונות השקעה אמריקאיים של אזרח אמריקאי שנפטר שוק ההון 188
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
A השקעה באג"ח שוק ההון 3
O השקעה בבורסה תא שוק ההון 0
א השקעה סולידית בדולרים שוק ההון 2
א השקעה בדירה להשכרה נדל"ן 8
O השקעה דרך ברוקר זר מבחינה מס ירושה ונזילות הכסף שוק ההון 35
O השקעה 4-6 שנים שוק ההון 16
א עצה לגבי השקעה במניות שבבים שוק ההון 44
חושב בגדול השקעה במכסות לגידול עופות השקעות אלטרנטיביות 20
O השקעה דולרית לשנה לפני תשלום שקלי שוק ההון 6

נושאים דומים

Back