השקעה במערכת סולארית על הגג - דיון מרכז

adamshalev

מודרטור
הצטרף ב
24/1/15
הודעות
10,741
דירוג
19,857
מצאתי חמישה דיונים זהים בנושא של התקנת מערכת סולארית על גג של בית פרטי.
חשבתי אולי למזג את כולם לאחד, אבל זה יעשה כאוס בלנסות להבין את רצף השיח.

אני שוקל להתקין מערכת סולארית על הגג, ואבוד לגמרי מבחינת איפה להתחיל. מה השיקולים, השאלות, החברות וכן הלאה.

הדיונים לפי סדר הפתיחה שלהם:

האנשים שהתקינו מערכת בעבר:
@דוביגל קישור
@ניסו קישור
@אלעד ר קישור
@דוד מרדכי קישור
@גילגה

האנשים ששקלו להתקין מערכת:
@נמרוד ירושלים
@op7777
@סטודנט משקיען
@לעניות דעתי
@Shiva
@י.ג
@רוכבשטח

אנשים מהתחום:
@Winston.C

אם יש עוד אנשים שהתקינו, או התעניינו או מהתחום - אנא הרימו ראש.
יכולים לעדכן לגבי נסיון שהצתבר, מידע עדכני רלוונטי למי שרוצה להתקין היום?

יש איזה מקום עם מידע מרוכז, אינפורמטיבי ולא biased?
 
נערך לאחרונה ב:

אלעד ר

משתמש סולידי
הצטרף ב
1/10/16
הודעות
37
דירוג
9
הי,

אני יכול להעיד את הדברים הבאים מניסיון של קצת יותר מ 3 שנים:

א. ייצור החשמל בפועל נמוך בכ 10 אחוז ממה שהוסבר לי ע"י איש המכירות.
ב. לא היו לי תקלות במהלך השנים. (טפו טפו)
ג. לא חווה ירידה משמעותית בייצור החשמל (טפו טפו)

יש לי מערכת של כ 50 מ"ר. ואני מייצר כ 9.5Mwh
חשמל בשנה. כלומר מחזיר את ההשקעה לאחר 10-11 שנים.

אלעד
 

גילגה

משתמש ותיק
הצטרף ב
20/10/20
הודעות
721
דירוג
1,392
כמה נקודות:
1. תחום הסולארי הוא תחום מאוד ריכוזי ורגולטורי הכדאיות או חוסר הכדאיות נובעות מהרגולציה שיש למדינה באותה נקודת זמן. אין כאן שום מימד של שוק חופשי. כמו כן העלויות גם כן משתנות לדוגמא בשנים האחרונות פאנלים סולארים נהיו סדר גודל יותר זולים מבעבר. (ולאחרונה עם כל הבעיות בשילוח ימי המחירים עולים שוב). כיוון שככה לדעתי לא נכון לכרוך יחד את כל הדיונים כיוון שדברים שנאמרו בעבר לא בהכרח עדיין רלוונטים להיום.

2. יש לי מערכת כבר כ9 חודשים, נכון לעכשיו הייצור הוא 8% מעל התחזית של Solar Edge. ביררתי לגבי זה עם חברים ותיקים יותר והם אומרים שחלק מהתשובה היא שיש השנה יותר שמש מהממוצע וזה מסביר בערך 5%. והחלק השני זו כנראה מערכת השטיפה שלי ששומרת על הפאנלים נקיים ולכן המודל שיחסית מזניח לכלוך על הפאנלים יוצא מדוייק על המערכת שלי. בכל מקרה, הרושם שלי הוא שהסימולציות של סולאר אדג' מאוד מדוייקות ואלה של האחרים הרבה פחות.

3. התשואה אכן יוצאת גבוהה בהשווה להשקעות סולידיות אחרות. אפשר גם 12% לאחר פחת אם יש לך גג מתאים. אם היה לי עוד גג הייתי בונה עליו עוד מערכת סולארית בלי למצמץ. המערכת שלי צפוייה לשלם על עצמה תוך 5.5-6 שנים. תחת הנחה של יציבות בתעריף החשמל.

4. מערכת שטיפה אוטומטית כנראה משתלמת מבחינת תשואה אלה אם אתה מנקה את הפאנלים בעצמך.

5. לדעתי כדאי לך ללכת על הרגולציה של מונה ייצור כי ייתכן ומחיר החשמל ירד אל מתחת ל48 אגורות שזה המחיר בו אתה מוכר חשמל לחח"י. יש דיבורים על פתיחת שוק החשמל לתחרות עם מונים חכמים, אבל מצד שני גם דיבורים על מס פחמן. אז השאלה לאיזה מהספקולציות אתה מאמין יותר. לצערי לא הלכתי באופן אישי על מונה ייצור - זו תובנה שהגיע לאורך זמן לאחר שהעמקתי קצת בתחום האנרגיה.
 

אלעד ר

משתמש סולידי
הצטרף ב
1/10/16
הודעות
37
דירוג
9
איזה מערכת שטיפה אוטומטית יש לך?
 

adamshalev

מודרטור
הצטרף ב
24/1/15
הודעות
10,741
דירוג
19,857
לדעתי כדאי לך ללכת על הרגולציה של מונה ייצור כי ייתכן ומחיר החשמל ירד אל מתחת ל48 אגורות שזה המחיר בו אתה מוכר חשמל לחח"י. יש דיבורים על פתיחת שוק החשמל לתחרות עם מונים חכמים, אבל מצד שני גם דיבורים על מס פחמן. אז השאלה לאיזה מהספקולציות אתה מאמין יותר. לצערי לא הלכתי באופן אישי על מונה ייצור - זו תובנה שהגיע לאורך זמן לאחר שהעמקתי קצת בתחום האנרגיה.
מה שכתבת זה סינית בשבילי. אפשר הסבר להדיוטות?

אני גם לא יודע לאיזה חברות לפנות בשביל לקבל הצעת מחיר ופרטים. כדאי לסולאראדג?
 

גילגה

משתמש ותיק
הצטרף ב
20/10/20
הודעות
721
דירוג
1,392
מה שכתבת זה סינית בשבילי. אפשר הסבר להדיוטות?

אני גם לא יודע לאיזה חברות לפנות בשביל לקבל הצעת מחיר ופרטים. כדאי לסולאראדג?

1. אני עשיתי עם וולטה סולאר, יש גם אנרפויינט, קדמה סולאר, גולן סולאר ועוד לא מעט חברות בתחום. בחרתי בוולטה בגלל שהנציג מכירות שלהם היה נראה הכי מקצועי. הוא לא אמר דברים רעים על המתחרים שלהם, והיה מנומס והגיוני ונהניתי לנהל איתו משא ומתן. הנציגים האחרים (למעט סולאראדג') הותירו עליי רושם סובייקטיבי פחות רציני.

לגבי סולאר אדג' יש להם מוצר אחר מכל שאר השוק, הם יכולים להקים לך מערכת רק ממוצרים שהם מפתחים בעצמם ולתת לך אחריות מאוד מורחבת על המערכת הזאת (אבל המחיר 20% יותר יקר נכון לתקופה שהקמתי מערכת). בהשוואה, כל החברות האחרות בגדול קונות פאנלים סינים מייצרנים גדולים והאחריות שאתה מקבל פחותה. לא בחרתי בסולאר אדג' כי החזר ההשקעה ארוך יותר בגלל מחיר הרכישה הגבוהה יותר. ומסקר שעשיתי עם מכרים שהקימו מערכות בעבר מדובר במערכות מאוד אמינות עם מיעוט של תקלות.

אם אתה רוצה אוכל לתת לך מספר של איש מכירות של וולטה שהוא לגמרי בסדר וכיף לעבוד איתו או לנהל משא ומתן. (בפרטי) או שאתה יכול בחיפוש גוגל למצוא לא מעט חברות. בגדול לפי החישובים שלי זו יכולה להיות השקעה מאוד משתלמת, הכי מוצלחת שיש היום. אבל בקטן זה תלוי בשטח הגג שלך במיקום שלך בארץ, בכיוון של הרעפים, במחירים הנוכחיים של מערכות כאלה. וכו'. אז שווה לברר מה יש לך ביד - כל חברה שמקימה מערכות כאלה תיתן לך הערכה בחינם של מה הם חושבים שאפשר להקים על הגג שלך.

2. @Benjamin W יש וודאות רגולטורית עבור מערכת סולארית קיימת נניח התעריף שלי ישאר 48 אגורות ל25 שנה ומי שהגיע כעשור לפניי כנראה קיבל 2 שקלים לקילווט שעה. אבל באותו זמן, התנאים להקמת מערכות חדשות משתנים כל הזמן. ולכן כשאתה קורא דיון על הנושא הדבר החשוב לוודא הוא שהוא עוד רלוונטי בגלל שקשה לעשות undo לדברים שאתה חושב שאתה יודע על התחום.

3. זה באמת משתלם, התחזיות שהחברות יתנו לך יחסית מדוייקות (לפחות סולאר אדג') אתה יכול לקחת את התחזית שלהם ולהשתמש בה גם אם קנית מערכת ממישהו אחר. ההבדלים מאוד קטנים.

4. יש לך שני סוגי רגולציה שאתה יכול לקבל היום. בשיטת מונה ייצור אתה מקבל 48 אגורות על כל קילווט שעה שהמערכת שלך מייצרת. בשיטה של מונה דו כיווני אתה צורך את החשמל של המערכת שלך בעצמך וחברת החשמל כלל לא יודעת על החשמל הזה ואתה מקבל 48 אגורות על עודפי החשמל שלך שאתה מזרים לרשת של חברת חשמל. אתה קונה חשמל (בעיקר בלילה) במחיר רגיל.

כשעשיתי את המערכת מחירי החשמל היו 52.5 אגורות לקילווט שעה ולכן הסידור השני היה נראה לי רווחי יותר כי חלק משמעותי מהחשמל הוא לשימוש עצמי. אבל בינתיים מחיר החשמל ירד כבר ל50.5 אגורות וייתכן וירד עוד בעתיד ובמקרה שירד מתחת ל48 אזי האסדרה של מונה דו כיווני תהפוך להיות נחותה לזו של מונה ייצור. מכיוון שכך אם הייתי מקימה מערכת כיום הייתי בוחרת באסדרה של מונה ייצור. (אבל ההבדלים לא ענקיים). יש לאחרונה גם דיבורים על מס "פחמן" שזה אומר למסות פעולות שפולטות פחמן כמו ייצור חשמל בגז או בפחם. אם זה יקרה כנראה שהתעריף של החשמל יעלה משמעותית -ואז דווקא מונה דו כיווני ייצא יותר טוב. בגדול הנטייה שלי לעבר מונה ייצור היא כי במקרה כזה הכדאיות של ההשקעה לא מושפעת לטוב או לרע משינויים בתעריף החשמל.

5. אחרי שתקים מערכת קח בחשבון פאנלים צריך לנקות - ולנקות עולה כסף אלה אם אתה מנקה בעצמך. (תלוי גג גיל ומוטיבציה). אם אתה לא מנקה בעצמך כדאי גם להתקין את המערכת שטיפה של RST לדעתי יש רק מוצר אחד כיום למערכות בתיות שנמכר בארץ. דיברתי עם מספר חברות שיש להן לכאורה מוצר אבל אף אחת לא הסכימה להתקין אצלי על הגג -הכי קרוב הסכימו לתת לי קיט להרכבה עצמאית אבל באמת שלא היינו מסתדרים עם זה. למרות שיכול להיות שדברים השתנו מאז שהקמתי את המערכת - זה נושא יחסית חדש בארץ. בכל מקרה להביא משהו לשטוף לך את הפאנלים זה כמה מאות שקלים איך שלא תסובב את זה, ופעמיים שלוש בשנה זה נוגס משמעותית מהתשואה של מערכת ביתית.

בכל מקרה בהצלחה ותרגיש חופשי לשאול שאלות.
 

Spanz

משתמש ותיק
הצטרף ב
19/10/20
הודעות
386
דירוג
452
המערכת שטיפה של RST
המערכת שלהם פועלת על מים בלבד, ללא ניקוי מכני. לא?

איך היא מתמודדת עם דברים יותר קשים מאבק כמו למשל לשלשת ציפורים?
 

adamshalev

מודרטור
הצטרף ב
24/1/15
הודעות
10,741
דירוג
19,857
@גילגה מאד מועיל, תודה!

אין לי בעיה לנקות לבד, אני גם ככה עולה כמה פעמים בשנה לנקות את הקולטנים של הדוד שמש, זה ממש קל אצלנו (זה היה אזור בניה כבדה מאז שנכנסו עם המון אבק. לאחרונה כבר אין בניה ליידנו אבל עדיין אחרי כמה חודשים מצתברת שכבה של אבק).
 

Winston.C

משתמש ותיק
הצטרף ב
20/7/17
הודעות
79
דירוג
40
נראה לי 2 דברים שצריך לדעת בערכת שמתקינים ובנוגע ליעילות וליכולת ההחזר שלה:

1)הכיוון של הפאנלים על הגג - אם אני זוכר נכון, להספק מקסימלי עבור מדינה בקו אורך כמו ישראל הפאנלים צריכים להיות בזווית של 30 מעלות לכיוון דרום. במידה והפאנלים שיישבו על הגג לא ייפנו לכיוון הזה, הנצילות תפחת.
2)מספר הפאנלים - ככל שיהיו יותר פאנלים, המערכת תוכל לספק יותר הספק. ייתכן והגג הקיים יהיה over kill בנוגע לצריכת הספק ביתית, אך ייתכן גם שזה יהיה גורם מגביל. אם כבר העלו את SolarEdge, אחד היתרונות במערכת שלה היא שלא צריך שרשור של מחרוזות פאנלים באורכים שווים, אלא לפצל את המחרוזות למקטעים לווא דווקא שווים ובכך למקסם את ההספק במידה והגג מציב מגבלות. באופן כללי המערכת שלהם מצויינת.
גילוי נאות - עבדתי שם. כמתכנת. לא יודע אם ניתן להגיד שאני מהתחום :)
 

גילגה

משתמש ותיק
הצטרף ב
20/10/20
הודעות
721
דירוג
1,392
לא הבנתי מה עם הקרן? הרי באיזשהו שלב המערכת שובקת חיים? מתי? ואז הלכה קרן ההשקעה?
אתה צריך לחשב את התשואה תחת הנחת פחת של 4% בשנה זה דיי סדנדרטי.
 

גילגה

משתמש ותיק
הצטרף ב
20/10/20
הודעות
721
דירוג
1,392
המערכת שלהם פועלת על מים בלבד, ללא ניקוי מכני. לא?

איך היא מתמודדת עם דברים יותר קשים מאבק כמו למשל לשלשת ציפורים?
זה תלוי בשיפוע של הפאנלים, על 30 מעלות זה נשטף עם המים. אלה שיושבים בזוית יותר שטוחה השטיפה קצת פחות מוצלחת. עדיין הרוב יורד.
 

albert yaron

משתמש ותיק
הצטרף ב
30/12/15
הודעות
191
דירוג
217
אני רק מוסיף את הפרמטרים על מנת שתוכל לעשות חישוב כלכלי למיטב ידיעתי:

1. על 8 מ"ר בערך אפשר להתקין 1 KW מערכת סולארית. הפאנלים מתייעלים כל הזמן. ככל שניתן להתקין יותר KW באותו שטח כך ההכנסות יהיו גדולות יותר.
2. 1 KW מערכת סולארית מייצר בשנה הראשונה (בהנחה שפונה לכיוון דרום, אין צל, וזווית בריאה) 1600 - 1700 קווט"ש.
3. כפי שכתבו על כל קווט"ש שמוכרים לחברת החשמל מקבלים 48 אג' לפי הרגולציה (עד מערכת של 15 KW, מ-15 KW ועד 100 KW מקבלים 41 אג' לקווט"ש מיוצר).
4. מדי שנה יש דגרגציה באיכות יצור החשמל של כ-0.5% (קרי אם שנה ראשונה 1 KW מייצר 1600 קווט"ש, שנה שניה הוא ייצר 0.995 * 1600)
5. 1 KW עולה ??? לא מכיר את הנתון בבתים קטנים. בהתאם להצעת המחיר שתקבל. צריך לוודא שכל הספקים מציעים עבור אותו הדבר (עדיף מערכת שלמה שעובדת כולל ממירים, מנוף במידת הצורך, חיבורי חשמל וכו') כדי שיהיה לך קל להשוות.
6. אפשר לעשות ביטוח.
7. יש הבדלים באיכות הממירים. חלק נותנים אחריות ל-25 שנה, וחלק לפחות.

לצורך הדוגמא - גג של 160 מ"ר. אתה יכול להתקין 20 KW (בהתאם לחישוב 160 חלקי 8).
וכל 1 KW מייצר 1600 קווט"ש.
תזרים:
לגבי עלות ראשונית - בהתאם להצעת המחיר.
עלות אחזקה - אם מנקה לבד אז 0, אחרת צריך הצעת מחיר. לא יודע כמה עולה לבתים קטנים.

מבחינת הכנסות (בש"ח) -
שנה ראשונה - 1600 *15 *0.48 + 1600 * 5 *0.41 = 14,800 ש"ח.
שנה שניה - 1600 * 0.995 * 15 *0.48 + 1600 *0.995 * 5 * 0.41 = .....
וכן הלאה.

התעריף מובטח ל-25 שנה. לא צמוד למדד.
 

גילגה

משתמש ותיק
הצטרף ב
20/10/20
הודעות
721
דירוג
1,392
אני רק מוסיף את הפרמטרים על מנת שתוכל לעשות חישוב כלכלי למיטב ידיעתי:

1. על 8 מ"ר בערך אפשר להתקין 1 KW מערכת סולארית. הפאנלים מתייעלים כל הזמן. ככל שניתן להתקין יותר KW באותו שטח כך ההכנסות יהיו גדולות יותר.
2. 1 KW מערכת סולארית מייצר בשנה הראשונה (בהנחה שפונה לכיוון דרום, אין צל, וזווית בריאה) 1600 - 1700 קווט"ש.
3. כפי שכתבו על כל קווט"ש שמוכרים לחברת החשמל מקבלים 48 אג' לפי הרגולציה (עד מערכת של 15 KW, מ-15 KW ועד 100 KW מקבלים 41 אג' לקווט"ש מיוצר).
4. מדי שנה יש דגרגציה באיכות יצור החשמל של כ-0.5% (קרי אם שנה ראשונה 1 KW מייצר 1600 קווט"ש, שנה שניה הוא ייצר 0.995 * 1600)
5. 1 KW עולה ??? לא מכיר את הנתון בבתים קטנים. בהתאם להצעת המחיר שתקבל. צריך לוודא שכל הספקים מציעים עבור אותו הדבר (עדיף מערכת שלמה שעובדת כולל ממירים, מנוף במידת הצורך, חיבורי חשמל וכו') כדי שיהיה לך קל להשוות.
6. אפשר לעשות ביטוח.
7. יש הבדלים באיכות הממירים. חלק נותנים אחריות ל-25 שנה, וחלק לפחות.

לצורך הדוגמא - גג של 160 מ"ר. אתה יכול להתקין 20 KW (בהתאם לחישוב 160 חלקי 8).
וכל 1 KW מייצר 1600 קווט"ש.
תזרים:
לגבי עלות ראשונית - בהתאם להצעת המחיר.
עלות אחזקה - אם מנקה לבד אז 0, אחרת צריך הצעת מחיר. לא יודע כמה עולה לבתים קטנים.

מבחינת הכנסות (בש"ח) -
שנה ראשונה - 1600 *15 *0.48 + 1600 * 5 *0.41 = 14,800 ש"ח.
שנה שניה - 1600 * 0.995 * 15 *0.48 + 1600 *0.995 * 5 * 0.41 = .....
וכן הלאה.

התעריף מובטח ל-25 שנה. לא צמוד למדד.

החישוב שלך לא נכון עבור מערכת סולארית ביתית. ממירים כיום כל החברות (נכון ללפני שנה) עובדות עם סולאראדג'. זה אותו ממיר ובמערכת ביתית הוא יהיה לכל היותר 15 קילווט שעה.
הרגולציה נקבעת לפי גודל הממיר ולא לפי כושר הייצור של הפאנלים המותקנים על הגג. בפועל במערכות ביתיות נהוג להתקין פאנלים בכושר ייצור גבוהה יותר מהממיר שכן הכיוונים לא תמיד אידיאלים, והפאנלים צפויים להניב 100% תפוקה חלק מיזערי מהזמן. היחס בין כושר הייצור של הפאנלים לבין גודל הממיר נקרא יחס העמסה - וכיום מותר להגיע ל150% יחס העמסה כלומר מערכת מקסימלית של 22.5 קלווט שעה. בשכונה שלי לדוגמא יש מערכת של 15.6 (יחס העמסה של קרוב ל100%) את שלי של 18.6, ולאחד השכנים יש אפילו 20.25 עם יחס העמסה גבוהה יותר. לכולם יש את אותו ממיר של 15 ומקבלים את אותם 48 אגורות לקילווט שעה.

אז:
1. כל הייצור ימכר ב48 אגורות במערכת ביתית. (אם יש לך גג שנכנס עליו 100 קילווט של פאנלים זה משהו אחר אבל זה כבר מבנה גדול מאוד).
2. החישוב back of the envelope שאתה מציע הוא עובד ליחס העמסה נמוך אבל ככל שמתקרבים ליחס העמסה מקסימלי יש תועלת שולית פוחתת כי קצב ההמרה המקסימלי ממתח ישיר למתח חליפי בכל רגע נתון הוא 15 קילווט שעה. אבל אל חשש לגבי הסוגייה הזאת כי לכל החברות יש מודלים סבירים לחיזוי ההכנסות ממערכת סולארית ומקבלים הערכה יחסית מדוייקת.
 
נערך לאחרונה ב:

מתכנת

מודרטור
הצטרף ב
10/2/16
הודעות
8,904
דירוג
7,933
בשיטה של מונה דו כיווני אתה צורך את החשמל של המערכת שלך בעצמך וחברת החשמל כלל לא יודעת על החשמל הזה ואתה מקבל 48 אגורות על עודפי החשמל שלך שאתה מזרים לרשת של חברת חשמל. אתה קונה חשמל (בעיקר בלילה) במחיר רגיל.
לא עדיף לבחור בסידור הזה עם שילוב של מונה תעו״ז ?
בלילה נקנה חשמל ממש בזול, ביום נצרוך את הייצור העצמי ונמכור את העודף.
 

adamshalev

מודרטור
הצטרף ב
24/1/15
הודעות
10,741
דירוג
19,857
@גילגה ושאר בעלי מערכות - אם יש לכם מונה דו-כיווני, איזה אחוז מצריכת החשמל הביתית שלכם אתם צורכים מהפאנלים לעומת מחברת החשמל?
 

albert yaron

משתמש ותיק
הצטרף ב
30/12/15
הודעות
191
דירוג
217
החישוב שלך לא נכון עבור מערכת סולארית ביתית. ממירים כיום כל החברות (נכון ללפני שנה) עובדות עם סולאראדג'. זה אותו ממיר ובמערכת ביתית הוא יהיה לכל היותר 15 קילווט שעה.
הרגולציה נקבעת לפי גודל הממיר ולא לפי כושר הייצור של הפאנלים המותקנים על הגג. בפועל במערכות ביתיות נהוג להתקין פאנלים בכושר ייצור גבוהה יותר מהממיר שכן הכיוונים לא תמיד אידיאלים, והפאנלים צפויים להניב 100% תפוקה חלק מיזערי מהזמן. היחס בין כושר הייצור של הפאנלים לבין גודל הממיר נקרא יחס העמסה - וכיום מותר להגיע ל150% יחס העמסה כלומר מערכת מקסימלית של 22.5 קלווט שעה. בשכונה שלי לדוגמא יש מערכת של 15.6 (יחס העמסה של קרוב ל100%) את שלי של 18.6, ולאחד השכנים יש אפילו 20.25 עם יחס העמסה גבוהה יותר. לכולם יש את אותו ממיר של 15 ומקבלים את אותם 48 אגורות לקילווט שעה.
למה מתקינים רק ממיר של 15 קווט?
*עריכה - לכחר חשיבה, אני מניח שהיה רלוונטי כשהיית נכנס לקטגוריית תעריף קשיחה. היום התעריף הוא דיפרנציאלי שולי, אז אם אין מגבלה טכנית, אני מניח שמבחינה כלכלית לא משתלם להכניס תקרה של 15 קווט.
 
נערך לאחרונה ב:

annona

משתמש ותיק
הצטרף ב
31/8/20
הודעות
254
דירוג
211
מה סדר גודל עלות של של מערכת 1kw?
לפני שנה בדקתי והגעתי למסקנה שמערכת של פחות מ2-3 kw זה פשוט לא משתלם.
 
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ר השקעה במערכת סולארית שוק ההון 8
א מינוף לצורך השקעה שוק ההון 18
S השקעה במדד SMEA- האם יש משמעות דרך איזו בורסה? שוק ההון 1
מ השקעה ברומניה נדל"ן 3
נ השקעה בקרנות נדל"ן בישראל פוסטים מאיכות נמוכה 12
J השקעה לטווח של 7 שנים שוק ההון 12
O השקעה במדדים - פרקטיקה שוק ההון 13
S אפשרויות השקעה שיש לאזרח אירופאי (פורטוגלי) ואין לאזרח ישראלי השקעות אלטרנטיביות 6
ב קיזוז הפסד הון של השקעה אלטרנטיבית בIRA מיסים 4
F אפיקי השקעה נוספים עבור חיסכון לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
S השקעה בפראנקים שוויצרים שוק ההון 23
M השקעה במוכר או בקונה? שוק ההון 11
A השקעה ראשונה בשוק ההון באופן עצמאי שוק ההון 32
ב השקעה באילת נדל"ן 19
מ השקעה ביורו שוק ההון 4
L קניית דירה חדשה למגורים, שתהיה גם השקעה טובה נדל"ן 74
א השקעה בmultifamily נדל"ן 2
O איחוד אפיקי השקעה לתיק אחד ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
ג השקעה במניה בודדת דרך מיטב דש שוק ההון 20
S השקעה (פרימיטיבית?) במט"ח שוק ההון 13
T התלבטות השקעה בין דירת קבלן לדירת יד 2 (סכום ההשקעה שונה) נדל"ן 3
YizhakF ביזור רחב או מדיניות השקעה מובטחת - משקיעי מניות פאסיבי (בתי השקעות) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 8
A העלאת ההון העצמי ע"י השקעה בשוק ההון שוק ההון 34
א השקעה בQQQ לעומת SPY ? שוק ההון 3
T השקעה בקרנות מחקות דרך eToro שוק ההון 2
Anrala כדאיות פדיון כספים מפוליסת חיסכון לצורך השקעה דרך קרנות סל שוק ההון 1
מ אסטרטגית השקעה לבן 65 שוק ההון 6
N קרן חוב נדל״ן השקעה אלטרנטיבית נדל"ן 15
ב השקעה ראשונית שוק ההון 0
נמר הכסף השקעה בטוחה לטווח קצר-בינוני לאישה במצב סיעודי שוק ההון 6
B מתלבט באפיקי השקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
E 100% VTI השקעה לטווח הארוך שוק ההון 2
A השוואה בין שתי אלטרנטיבות השקעה נדל"ן 4
Z הלוואה לצורך השקעה שוק ההון 2
J אלטשולר שחם - iShare - האם נחשב השקעה פסיבית זרה (PFIC) לעניין בעלי אזרחות כפולה שוק ההון 2
א השקעה למעשה - אנא מידע ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
ל השקעה בפוליסת חיסכון ומינופה - האם אני מפספס משהו שוק ההון 31
S השקעה בהלוואות P2P באירופה גם לישראלים - חברת PeerBerry השקעות אלטרנטיביות 7
Y השקעה במדדים שוק ההון 31
O דירה למגורים/ השקעה בארץ או חול נדל"ן 5
aminadav מאיזה סכום השקעה הייתם מחלקים את הרכישה לכמה חלקים כדי לא להשפיע על המחיר? שוק ההון 30
ה השקעה באינטו (iintoo) - מישהו מכיר/ממליץ? נדל"ן 1
Y שאלות תם לגבי קרן גמל להשקעה + השקעה ב-S&P 500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
א השקעה במטבע דיגיטלי בישראל השקעות אלטרנטיביות 1
צ מידע על השקעה בקרית מלאכי נדל"ן 29
חושב בגדול השקעה (לא) בטוחה - בניה בעייתית נדל"ן 2
AbuNafha מתודולוגיות השקעה בשוק ההון שוק ההון 60
י לקיחת הלוואה לצורך השקעה במטבעות דיגיטליים השקעות אלטרנטיביות 24
ב השקעה בקריות נדל"ן 3
Or David תיק השקעה גדול ברוקרים ופלטפורמות מסחר 10

נושאים דומים

למעלה