1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

השקעה בחלק הסולידי בתיק

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י yik, ‏17/9/20.

data-full-width-responsive="true">
  1. yik

yik משתמש ותיק

הי חברים,
    יצא לי קצת פוסט ארוך, אבל אני חושב שזה יעניין כאן הרבה אנשים.
    בגדול אני מציג כאן אפשריות השקעה סולידיות ורציתי לשמוע את דעתכם.
    אשמח לשמוע רעיונות נוספים להשקעות סולידיות.
    =============================================================================
    רציתי לדבר על החלק הסולידי בתיק, עכשיו שהריבית אפסית וכנראה תשאר כזו בשנים הקרובות, מה אתם עושים בחלק הסולידי בתיק? מציין שאני משקיע ותיק למעלה מ10שנים, והתיק הוא 40% מדדי מניות, 60% סולידי. ההשקעה היא לטווח ארוך (למעלה מ 10 שנים, אין מטרה ספציפית לכסף, מדובר על תיק גדול),אפשר להגדיר אותי כמשקיע אוהב סיכון.
    עד עכשיו שמתי את רוב החלק הסולידי בפקדונות, הצלחתי לתפוס ריביות טובות , סגרתי ל 5 שנים קדימה עם תחנות יציאה.
    הפקדונות האלה ימשיכו בשנים הקרובות, להערכתי הפקדונות נותנים בממוצע 2% לשנה, בזה אני מתכוון לא לגעת.
    השאלה מה עושים עם כסף חדש שנכנס + פקדונות שמשתחררים? עכשיו הבנקים נותנים ריביות של 1% שנתי לתקופה של 3 שנים(ניתן למשוך לפני 3 שנים ותקבל הצמדה למדד)

קודם קראתי שהפד מעריך שריבית לא תעלה עד 2023 והם גם שינו את הקרטריון של העלאת ריבית(אינפלציה של 2% בממוצע בשנה ולא שנה ספציפית) - אני מניח שגם הריבית אצלנו תשאר אפסית בשנים הקרובות.

אז מה האלטרנטיביות לחלק הסולידי:
    - פקדונות בריבית הנ"ל

- אגח ממשלתי - מציין כי לא מחזיק כיום באגח ממשלתי, לאור הצפי הנ"ל רואה שאין איום של העלאת ריבית,
    מה אתם חושבים על רכישת אג"ח ארוך טווח ישראלי כממתן את ההשפעה של המניות.
    - ממשלתי שקלי 0330 תשואה של 0.7% מחמ 9
    - ממשלתי שקלי 0337 תשואה 1.29% מחמ 14.28
    אגח ממשלתי ישראלי ימגן את החלק המנייתי הישראלי? יש לי מדדי מניות בארץ בחלק לא מבוטל בתיק(אמור לפזר אותו בהמשך). אג"ח ממשלתי אמרקיאי ימתן מדדי מניות בישראל? מדדי מניות בארה"ב?
    יש את הקרן של Ishares - iShares $ Treasury Bond 7-10yr UCITS ETF
    החלק הזה לדעתי אפשר לעשות רווחי הון , למתן את התנודתיות של התיק, יכול לממש בגבוה בזמן ירידות במניות ולהשתמש לקנות בזול מדדי מניות.

- אג"ח קונצרני בארץ - אני יודע שזה נכנס מוקצה כאן ואם רוצים להגדיל תשואה עדיף מדדי מניות.
    אבל לדעתי יש עכשיו הזדמנות בשוק הקונצרני בדירוג השקעה A ומעלה. היום המרווחים מול אג"ח הממשלתי הם
    מרווחים שמגיעים בסביבות 4% מעל אגח ממשלתי. כשהיסטורית המרווחים היו יותר נמוכים. הציבור פדה בחודשים האחרונים מילארדי שקלים (40 מילארד שעדיין לא חזרו לשוק) וגם יש את תוכנית הרכישות של בנק ישראל שנותן הגנה.
    כאן אפשר להשקיע בקרנות מנוהלות או מחקות ,אני חושב שהכסף בזה יחזור לשוק שאי הוודאות תרד, אבל להקפיד על פיזור גבוה, לפחות יותר מ100 אגחים שונים בקרן.

- אג"ח קונצרני בחו"ל - יש את הקרן של ishares בשקלים מפוזרת על 2000 חברות. עוד רעיונות? עכשיו גם הדולר נמוך...

- השקעה באשראי צרכני בארה"ב - יש את הקרן של הלמן אלדובי,שמאז הקמתה הצליחה להביא תשואות סולדיות ללא קורלציה לשווקים, מישהו משקיע בה? מה שמפריע לי כאן זה הדמי ניהול וזה שאני לא יכול לעקוב אחרי הכסף(להבנתי הקרן של אלדובי לא ניתן לראות שווי ברמה יומית, אין לי בעיה עם החוסר נזילות, אבל הקטע שהכסף כאן רחוק ממך.
    אפשר לסמוך על הלמן אלדובי? הם פרסמו תשקיף , זה אומר שזה מפוקח ע"י רשות לניירות ערך? התסריט הלא טוב מבחינתי כאן הוא שהכסף יכול להעלם.

- השקעות לא סחירות - אין לי ידע בנושא, אשמח לשמוע רעיונות.

2. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

אני רואה כאן סדרה של תזמונים / ניחושים.
    מה יקרה לדולר, מה יקרה לריבית, מה יקרה לאג"ח ממשלתי בזמן נפילות, מה יקרה לאג"ח קונצרני...

זה משחק כיפי, אבל תחזור ותקרא כותרות כלכליות מלפני כמה שנים ותבדוק אם אתה חוזה בהצלחה את העתיד.

לעצם נושא השרשור: בחלק הסולידי אני משקיע באג"חים צמודים בדירוג גבוה ומבין שלא תהיה לי תשואה, אלא רק שמירת ערך.

nicepo1 אוהב/ת את זה.
  3. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

לא משקיע בה אבל משקיע במשהו דומה (יותר טוב לדעתי), סולידי זה לא.
    באיזה קטע לסמוך? שהם לא יגנבו ממך כסף? כן.
    כן.
    הוא לא יכול להעלם, לכל היותר להפסיד
    נראה שכיסית פחות או יותר את כל האפשרויות.

.

4. yik

yik משתמש ותיק

אשמח לפרטים

5. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

אתה משקיע כשיר?

6. yik

yik משתמש ותיק

הרבה אנחנו מתעסקים כאן באיך לנהל את החלק המנייתי אבל פחות איך לנהל איך החלק האגחי.
    כמה מהאסטרגיות שהצגתי מדברים עליהם בפורום. אל תשכח שמדובר בכסף גדול...לא נראה לי מספיק טוב רק לשמור על הערך.

7. yik

yik משתמש ותיק

נראה שע"פ הקריטריונים שבדקתי אני יכול להחשב כמשקיע כשיר.
    אם כבר הזכרת את הנושא -זה שאתה משקיע כשיר לא שם אותך על הכוונת של מס הכנסה?

8. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

מקובל... אבל תשואה של 1% לא עושה עבורי שום הבדל, גם בחישובי ריבית דריבית.
    על 2% ומעלה כבר צריך לקחת סיכון בימינו.
    אני למשל לא מוכן לקחת סיכון אינפלציה ולהשקיע באג"ח שקלי, גם אם הריבית מפתה.

9. yik

yik משתמש ותיק

אני אומר לקחת סיכונים מחושבים, ניהול תיק האגח לדעתי יותר מורכב מהתיק המנייתי.
    למשל
    - עד לא מזמן השקעתי בפקדונות, כי אגח לא נתן תשואה מספיק טובה לדעתי בשביל הסיכון הכרוך בו.
    - עכשיו הפקדונות גם על הפנים אבל יש הזדמנות באג"ח קונצרני - לא כהשקעה אסטרטגית אלא משהו טקטי. ברגע שאראה שמרווחים מצטצמים כנראה אצא ממנו.
    אצלי 1% זה עשרות אלפי שקלים....

10. yik

yik משתמש ותיק

גם זאת הנחה שאתה לוקח על שוק האג"ח....(כמו שאני עשיתי את הניתוח הנ"ל), מה שאני מנסה להגיד כאן שהחלק האגחי הוא יותר דינמי.

11. אורי ג.

אורי ג. משתמש בכיר

מה זה יכול? או שכן או שלא, צריך גם אישורים על כך, הצהרה שלך לא מספיקה.
    בכל מקרה נחשפתי לקרן מאד מעניינת כזו, המינימום שלהם הוא 250K$ (אחרי מיקוח).
    מה זה אומר על הכוונת? לקוחות כשירים מגישים דו"חות מס בכל מקרה ברוב המקרים ועם רו"ח.

12. yik

yik משתמש ותיק

אז כרגע לא. תודה בכל מקרה.

13. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

זה תזמון שוק קלאסי. אם אתה נהנה מזה אז סבבה.

אצלי מטרת האג"ח היא "חלק התיק שאני לא מוכן להפסיד" (בעיקרון כבר מספיק לי לפרישה) וכל השאר במניות. לא בדיוק הבנתי מה מטרת האג"ח אצלך - חלק בסיכון נמוך אבל שעדיין נותן קצת תשואה? חלק שאפשר לעשות עליו סיבוב? אם זה המצב אז לדעתי אג"חים קונצרנים בישראל לא עונים על הקריטריון של סיכון נמוך. בטח בימים אלה של קורונה שאף אחד לא יודע מה יהיה.

אורי ג. אוהב/ת את זה.
  14. nicepo1

nicepo1 משתמש בכיר

לדעתי זה עניין של גישה, אני אישית רואה בתיק כמו שהצגת סיכון הרבה יותר גבוה לטווח ארוך מלמשל תיק 80% מניות גלובלי או אמריקאי.

אג"ח קונצרני של חברות במדינה קטנטנה במזרח התיכון כחלק הסולידי?
    ועוד כחלק מתיק כללי שכמעט כולו חשוף לאותה מדינה גם בחלק המנייתי וגם במטבע.

חוץ מזה בכלליות לדעתי לא תמצא הזדמנויות באמת "סולידיות" שמשלמות ריבית גבוה בלי סיכון,כשאג"ח קונצרני מספק לך ריבית של 3% יותר ממשלתי זה אולי "רק 3% אחוז" אבל עלול לייצג 300% יותר רווח,והרווח לא מגיע בלי סיכון.

חתול לילה אוהב/ת את זה.
  15. yik

yik משתמש ותיק

החלק של תיק האג"ח אצלי - זה חלק שאני לא מוכן להסתכן בו(לא מניות) אבל עדיין רוצה לקבל תשואה.
    בקשר לאג"ח קונצרני - מדובר על פיזור על מאות חברות, אני לא רואה את כל השוק לפחות שמדורג A ומעלה מתמוטט, אז יהיו פשיטות רגל פה ושם אבל זה יהיה זניח - אתה רואה את בנק ישראל נותן לכל השוק לקרוס? הוא חייב לתת לחברות את היכולת למחזר את החוב והוא גם אומר את זה.

16. yik

yik משתמש ותיק

אשמח אם מישהו יתיחס לנ"ל.

17. כימאי

כימאי משתמש בכיר

חתול לילה אוהב/ת את זה.
  18. Ehud

Ehud משתמש סולידי

תוכל לחלוק? מעניין

19. Santi

Santi משתמש סולידי

אני קורא פה על לא מעט אנשים שהאג"ח הוא חלק נכבד מהתיק שלהם. האמת שבמקרה יצא לי להריץ היום כמה תסריטי פרישה בראש (יש לי עוד המון זמן), והיה נראה לי הכי הגיוני להתחיל להעביר את החלק שאני לא רוצה לסכן מתיק המניות לשוק הנדל"ן ככל שזמן הפרישה יתקרב.
    זה נשמע עדיף בהרבה על פני רכישת אג"ח לא?
    אשמח לשמוע למה אנשים בכל זאת מעדיפים לפעול אחרת ממה שכתבתי.

20. חתול לילה

חתול לילה משתמש בכיר

לא נשמע לי רעיון מלהיב.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
השקעה ראשונית, גיל 23. פינת המשקיעים ‏היום ב- 01:09
השקעה ב small caps etf לטווח ארוך פינת המשקיעים ‏ביום שישי ב- 13:45
הלוואה זולה להשקעה בקרנות מחקות מדד כלל עולמי לטווח ארוך, זה אפשרי? פינת המשקיעים ‏19/9/20
חריגה זמנית מאסטרטגיית השקעה בזמן קורונה לצורך ניצול הזדמנויות פינת המשקיעים ‏19/9/20
השקעה פסיבית פינת המשקיעים ‏16/9/20
  1. אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן. אין באמור בפורום כדי להוות ייעוץ השקעות ו/או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם.