• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.

השוואת תנאים - בנק ובית השקעות

Forca

משתמש סולידי
דירוג
6
בהנחה ש:

א. בבנק אין עמלת המרת מט"ח ואין דמי ניהול
ב. בבית ההשקעות מינ' עמלה ניירות ערך חו"ל - 5$ ובנק - 8$, סנט למנייה בשניהם
ג. אסטרטגיית ההשקעה היא הפקדה אחת לרבעון, קרנות מחקות

שאלות:
1. הייתם בוחרים בבנק או בבית ההשקעות? נמקו.
2. בבנק ראיתי שאפשר באתר לעשות המרת מט"ח, ואני משער שאפשר לעשות את זה בכל שעה ויום שרוצים (אני משער שני - שישי) ובבית ההשקעות זה רק ב'-ה' והשער נסגר בשעה 3 ורק אז מתבצעת ההמרה. האם לבנק כאן יש יתרון של המרה מהירה יותר + יום נוסף שאפשר להמיר בו מט"ח או שאני מתבלבל?
3. כרגע יש כבר סכום מסוים שמושקע בבית השקעות (כ- 50K), ומתכנן להשקיע עוד 50K, האם יהיה בכלל שווה כל הפרוצדורה של העברת הכספים והניירות ערך לבנק בחזרה (2 ניירות ערך ישראל 1 ארה"ב)
4. אילו פרמטרים נוספים צריך לקחת בחשבון?

תודה!

Zegman

משתמש ותיק
דירוג
121
\
א. בבנק אין עמלת המרת מט"ח ואין דמי ניהול
תודה!

בבנק ישראלי יש שתי עמלות הקשורות להמרת מט״ח:
(1) עמלה המכונה ״עמלת מט״ח״. זוהי עמלה הנקובה כאחוזים מהעסקה עם ערכי מינימום ומקסימום.
(2) מרווח (באחוזים או באגורות) מעל או מתחת לשער בו מתבצעת העסקה בפועל.

הבנקים ובתי ההשקעות לעתים מוותרים על (1) אבל למיטב ידיעתי אף פעם אינם מוותרים על (2).
יתרה מזו, אלא אם כן תשאל שאלה מאוד ספיציפית קשה לקבל את המידע על (2). לדוגמא, כאשר אתה מבצע רכישת מט״ח ההפרש מהשער בו ביצע הבנק את ההמרה אינו מופיע בפירוט העסקה. כמו כן למיטב ידיעתי ההפרש הזה אינו מופיע בפירוט העמלות שהבנק שולח ללקוח באופן תקופתי.
יש לכך שתי משמעויות:
- חוסר החובה הרגולטורית על הבנקים ועל בתי ההשקעות לתת גילוי נאות ביחס ל-(2) פוגע בתחרות בין הגופים.
- העמלה ב-(2) אינה נלקחת בחשבון כהוצאה מוכרת לצרכי מס כאשר הבנק (או בית ההשקעות) מנכים מס במקור (וככל הנראה גם אם תגיש דו״ח באופן עצמאי לא תוכל לנכות אותה כהוצאה).

בעניין מעט שונה - לאחרונה נערכה רפורמה שמחייבת (להבנתי) את חברות כרטיסי האשראי ליישר קו אחת עם השניה ביחס לעמלות מט״ח.
בעבר כל חברה חייבה לפי שער שונה, כיום זהו השער היציג + אחוז מהסכום.

Ben Dover

משתמש ותיק
דירוג
877
בבנק אין עמלת המרת מט"ח ואין דמי ניהול
1) מניח שאתה מדבר על חשבון הוט בבינלאומי...
בכל אופן כמו שציינו מעלי, אומנם אין "עמלת המרה" אבל יש מרווח ששווה בערך ל 0.6-0.7% (נמוך משמעותית מחשבון רגיל בבנק, אבל עדיין קיים).

עריכה: גם בבנק יש עמלת מינימום על קנית ני"ע זר. אצלי זה 7$.
בישראלי אין עמלת מינימום.

לי אישית זה יצא זול יותר מבית השקעות ישראלי.
כמו כן, נוח לי שניתן להנל את חשבון הבנק + חשבון ההשקעות באתר/אפליקציה בודדת.
כמו כן, בבנק יש לי יועצת שעונה לטלפון מייד.

2) זה לא כזה פשוט. אומנם אתה יכול לעשות את ההמרה תמיד, אבל היא לא מתבצעת מיד. האתר יראה לך שיש לך דולרים מיד לאחר ההמרה, אבל אני ממליץ לחכות כיום-יומיים, כי קרה לי כבר שהמרתי וקניתי מניות מיד, ואז גיליתי ביום הבא שאני במינוס 5 דולר בחשבון (כי המרת המטבע בוצעה ביום הבא והדולרים שהיו לי בחשבון היו "סכום משוער"). בתחום הזה בית ההשקעות והבנק זהים, רק שבית ההשקעות מראה לך רק את הדולרים שבאמת קיימים.
עדיין לדעתי נוח יותר להמיר באינטרנט מבלי להתקשר לשום שירות טלפוני ולבקש.

3) תבקש מהבנק החזר על עמלות ההעברה שבית ההשקעות יגבה ממך (מדובר בסכום נמוך עבור 3 ניירות, אבל עדיין). מניסיון הם מחזירים ללא ויכוח רב.

4) החיסרון העיקרי שאני מרגיש בבנק הוא שצוות יועצי ההון (אלה שתדבר איתם אם תהיה בעיה או שאלה) הרבה פחות מקצועיים מאשר בבית ההשקעות. כמו כן, ביצוע פעולות לא שגרתיות קשה יותר בבנק כי הם לא באמת יודעים לתת מענה. למשל רציתי לקנות נייר אירי שהונפק רק השנה. הוא לא מופיע במערכת כי מסד הנתונים שלהם מתעדכן פעם בשנה. לאחר 2 שיחות טלפוניות שבהן הפנו אותי לגורמים שונים, פשוט ויתרתי וקניתי את המקבילה האמריקאית.
כמו כן, שאלות כלליות לגבי איך עובדת המערכת לרוב לא יקבלו מענה (למשל, מתי בדיוק מתבצעת המרה/קניה, אם יש טעות בדמי הניהול באתר של הבנק כי הם מעדכנים את הניירות פעם בשנה: האם מה שקובע זה מה שרשום או דמי הניהול האמיתיים [התשובה-אמיתיים]).

בקיצור, בבנק יצא לי זול יותר ונוח יותר. מצד שני אם אתה מתעסק ב"מקרי קצה" כמו קנית ני"ע חדשים/בבורסאות שאינן ארה"ב/ישראל, אתה תקבל יותר מידע מהפורום מאשר מהשירות בסניף.

עריכה: כל התשובה מתייחסת לחשבון הוט בבינלאומי. ייתכן וחלק מהדברים שונים בבנקים אחרים. קחו לתשומת ליבכם!

נערך לאחרונה ב:

Forca

משתמש סולידי
דירוג
6
1) מניח שאתה מדבר על חשבון הוט בבינלאומי...
בכל אופן כמו שציינו מעלי, . אומנם אין "עמלת המרה" אבל יש מרווח ששווה בערך ל 0.6-0.7% (נמוך משמעותית מחשבון רגיל בבנק, אבל עדיין קיים).

לי אישית זה יצא זול יותר מבית השקעות ישראלי.
כמו כן, נוח לי שניתן להנל את חשבון הבנק + חשבון ההשקעות באתר/אפליקציה בודדת.
כמו כן, בבנק יש לי יועצת שעונה לטלפון מייד.

2) זה לא כזה פשוט. אומנם אתה יכול לעשות את ההמרה תמיד, אבל היא לא תמיד מתבצעת מיד. האתר יראה לך שיש לך דולרים מיד לאחר ההמרה, אבל אני ממליץ לחכות כיום-יומיים, כי קרה לי כבר שהמרתי וקניתי מניות מיד, ואז גיליתי ביום הבא שאני במינוס 5 דולר בחשבון (כי יחס המרת המטבע וההמרה בוצעות ביום הבא). בתחום הזה בית ההשקעות והבנק זהים.
עדיין לדעתי נוח יותר להמיר באינטרנט מבלי להתקשר לשום שירות טלפוני ולבקש.

3) תבקש מהבנק החזר על עמלות ההעברה (מדובר בסכום נמוך עבור 3 ניירות, אבל עדיין). מניסיון הם מחזירים ללא ויכוח רב.

תודה!!
זה לא חשבון הוט בבינלאומי.
לגבי המרווח - איך אתה בודק כמה הוא? לפני ביצוע הפעולה כתוב לי כמה דולר אני אקבל בתמורה לשקל, ואם אני משווה את זה למה שיוצא כשאני כותב "30000 shekel dollar to shekel" בגוגל ההבדל הוא כ- 40$.
כמו כן בדף של ההמרה כתוב שיש לי הטבת שער 0.4, מה זה אומר?
מצחיק כמה אנשים לא מודעים לעניין עם המרווח בשערים, אני משער שאלו שלא מודעים גם מפסידים הרבה כסף מזה.

לגבי החזר על עמלת ההעברה - רעיון טוב, אנסה לראות אם יתנו את זה בבנק

Ben Dover

משתמש ותיק
דירוג
877
לגבי המרווח - איך אתה בודק כמה הוא? לפני ביצוע הפעולה כתוב לי כמה דולר אני אקבל בתמורה לשקל, ואם אני משווה את זה למה שיוצא כשאני כותב "30000 shekel dollar to shekel" בגוגל ההבדל הוא כ- 40$.
בבנק לא כתוב המרווח, רק כתוב לפי איזה שער תתבצע ההמרה.
את המרווח תוכל לחשב בעצמך (ההבדל בין היציג למה שקיבלת בבנק).

מצחיק כמה אנשים לא מודעים לעניין עם המרווח בשערים, אני משער שאלו שלא מודעים גם מפסידים הרבה כסף מזה.
זה יותר עצוב ממצחיק. הבנק מציג את זה כ"אין עמלת המרה בכלל" ו-95% מהאנשים לא מודעים לכך שזה לא אומר כלום.
זה דומה לצ'ינג'ים בחו"ל שכותבים no commission, אבל ממירים במרווח ענק.

לגבי החזר על עמלת ההעברה - רעיון טוב, אנסה לראות אם יתנו את זה בבנק
בהצלחה.
תרמוז להם בעדינות שאתה עדיין מתלבט אם לעבור או לא וזה יכול לעזור מאד להתלבטות שלך.

FIYaacov

מודרטור
דירוג
14,948
העמלה ב-(2) אינה נלקחת בחשבון כהוצאה מוכרת לצרכי מס כאשר הבנק (או בית ההשקעות) מנכים מס במקור (וככל הנראה גם אם תגיש דו״ח באופן עצמאי לא תוכל לנכות אותה כהוצאה).
היות ואין מס על רווח בעסקאות מט"ח כך בכל מקרה לא תוכל לקזז הוצאות בגין העסקה.

sogi

משתמש בכיר
דירוג
2,350
אני לא מבין למה הבנקים לא נותנים למשתמש גישה למסחר האמיתי במט"ח, כמו באינטראקטיב ברוקרס.
הבנק נותן פה שירות של עושה שוק וזה בסדר, אבל צריך לתת גם אפשרות לסחור ישירות.

יכול להיות שזה נועד לחסום סוחרי FOREX ?

Ben Dover

משתמש ותיק
דירוג
877
אני לא מבין למה הבנקים לא נותנים למשתמש גישה למסחר האמיתי במט"ח, כמו באינטראקטיב ברוקרס.

אני חושב שזה נועד להכניס להם עוד כסף...

Zegman

משתמש ותיק
דירוג
121

כשל שוק שהבנקים מנצלים.

Leo1

משתמש בכיר
דירוג
2,083
מניסיוני, בבנק פשוט גנבים. תתרחק מהם, לא משנה בכלל מה יציעו לך. יש שם כל מני עמלות שונות ומשונות וגם אם ייותרו לך על העמלות, אז עוד שנה יחזירו אותן ויוסיפו חדשות. לי הם גם היו פשוט גונבים כסף מהחשבון, ולא הייתי באיזה בנק קיקיוני, אלא באחד הגדולים.

sogi

משתמש בכיר
דירוג
2,350
כשל שוק שהבנקים מנצלים.
אני מבין שמותר להם לספק שירות של עושה שוק אבל האם מותר בכלל לבנק מבחינה חוקית להסתיר את המסחר האמיתי בנכס מהלקוחות?
ובמקרה הזה מדובר בנכס בסיסי כמו דולר...

Forca

משתמש סולידי
דירוג
6
מניסיוני, בבנק פשוט גנבים. תתרחק מהם, לא משנה בכלל מה יציעו לך. יש שם כל מני עמלות שונות ומשונות וגם אם ייותרו לך על העמלות, אז עוד שנה יחזירו אותן ויוסיפו חדשות. לי הם גם היו פשוט גונבים כסף מהחשבון, ולא הייתי באיזה בנק קיקיוני, אלא באחד הגדולים.

האמת שזה גם אחד הדברים שמפחידים אותי. היועץ השקעות אמר שאישרו לי את התנאים האלה אבל אמר לי גם "מקווה שהם לא יתחרטו". לא ידעתי איך להגיב אבל זה די הזוי. זה לא מסודר וקשה להבין איזה עמלות למה וכמה

Ben Dover

משתמש ותיק
דירוג
877
האמת שזה גם אחד הדברים שמפחידים אותי. היועץ השקעות אמר שאישרו לי את התנאים האלה אבל אמר לי גם "מקווה שהם לא יתחרטו". לא ידעתי איך להגיב אבל זה די הזוי. זה לא מסודר וקשה להבין איזה עמלות למה וכמה
אם אתה חושש, אולי כדאי להעביר את הניירות בהדרגה. תעביר רק חצי למשך מספר חודשים ותראה איך הם.
אם לא תאהב, תוכל לחזור בקלות.

Forca

משתמש סולידי
דירוג
6
אם אתה חושש, אולי כדאי להעביר את הניירות בהדרגה. תעביר רק חצי למשך מספר חודשים ותראה איך הם.
אם לא תאהב, תוכל לחזור בקלות.

האם השיטה של להציע לבנק לשלם על העברת ניירות הערך יכולה לעבוד גם בבית השקעות ואני בעצם יוכל להעביר בלי לשלם יותר מדי עמלות? בגלל זה כתבת בקלות?

Ben Dover

משתמש ותיק
דירוג
877
האם השיטה של להציע לבנק לשלם על העברת ניירות הערך יכולה לעבוד גם בבית השקעות ואני בעצם יוכל להעביר בלי לשלם יותר מדי עמלות? בגלל זה כתבת בקלות?
מניח שזה תלוי בנק ובית השקעות. הבנק שעברתי אליו לא התנגד בכלל כשהצעתי את זה.
בסופו של דבר זה עסק שרוצה אותך.. מניח שזה דומה בבית השקעות.

Forca

משתמש סולידי
דירוג
6
אוקיי אז דיברתי עכשיו עם הבנק.
יש משהו חדש שלא ידעתי. בבנק יש עוד עמלה - עמלת סוכן, בסך 7.5$ כל פעם שרוכשים מנייה.
ז"א שאני אשלם בבנק עמלת מינימום שהיא 8$ + עמלת סוכן 7.5$ בכל רכישה של מנייה.

מכיוון שאני מפקיד אחת לרבעון - זה יצא לי עמלה של 15.5$ כל רבעון, כ- 57 שקל.

דבר נוסף שהבנתי, זה שבבנק המנייה רשומה על שמי, ולפי היועץ השקעות זה יכול לפתור בעיות בדרך במידה וקורות. (בבית השקעות המניות על שם אקסלנס)

עשיתי טבלת השוואה. אשמח לעזרתכם האם להעביר את הכסף לבנק או להשאר בבית ההשקעות.

עמלת קנייה מנייה בחו"ל:
בבנק - מינימום 8$
בבית ההשקעות - מינימום 5$

עמלת קנייה מנייה בארץ:

בבנק - מינימום 22 ש"ח
בבית ההשקעות - 3 ש"ח

המרת מט"ח:

בבנק - שער 0.2711, יוצא כ- 3.69
בבית ההשקעות - 200 פיפס מעל הרציף, 3.69~

דמי ניהול

בנק - 0 ש"ח
בית השקעות - 19 ש"ח מתקזז מול עמלות

מניות על שמי - בבנק כן, בבית ההשקעות לא

כל הכסף בחשבון אחד - בבנק כן, בבית ההשקעות לא

הוצאות בכל רבעון על השקעות (המרה + קנייה) (20 אש"ח ברבעון)
בבנק - 400 ש"ח המרה + 57 שקל קנייה = 457 ש"ח
בבית השקעות - 400 ש"ח המרה + 25 ש"ח קנייה + 40 ש"ח דמי ניהול בחודשים שלא קניתי - 465 ש"ח

מה אתם חושבים? איזה שיקולים אני צריך לעשות?

סטרבו

משתמש ותיק
דירוג
555
עמלת קנייה מנייה בחו"ל:
בבנק - מינימום 8$
בבית ההשקעות - מינימום 5$

עבור קניית מניה בחו"ל הבנק וגם בית ההשקעות משתמשים בברוקר זר.
אתה משלם עמלות גם בשבילו (אצלי במזרחי זה 25$ עבור נייר מחו"ל)
והמניות בשני המקרים לא על שמך, אלא על שם הבנק\בית ההשקעות.

Forca

משתמש סולידי
דירוג
6
עבור קניית מניה בחו"ל הבנק וגם בית ההשקעות משתמשים בברוקר זר.
אתה משלם עמלות גם בשבילו (אצלי במזרחי זה 25$ עבור נייר מחו"ל)
והמניות בשני המקרים לא על שמך, אלא על שם הבנק\בית ההשקעות.
אתה בטוח? היועץ אמר לי במפורש שהניירות יהיו על שמי :roll:
ולמה בחרת בבנק ולא בבית השקעות?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
C פתיחת חשבון בנק בארה"ב - השוואת תנאים צרכנות פיננסית 11
I השוואת תנאים בבנק מזרחי להצעות הייטקזון/מועדון הוט צרכנות פיננסית 42
C השוואת תנאים בפנסיה והשתלמות עבור מחקי מדד/IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
S השוואת תנאים שנתנו לי לפתיחת תיק בפסגות שוק ההון 9
חצי פנסיון השוואת תנאים לקרן השתלמות IRA צרכנות פיננסית 628
M השוואת תשואות בS&P 500 בקרונות השתלמות / קופות גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M השוואת קרנות השתלמות וקופות גלמל להשקעה מחקה מדד SP 500. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א השוואת תשואות קופות גמל לסנופי שוק ההון 8
כ השוואת ביצועי קרנות נאמנות למדד שוק ההון 4
T השוואת תשואות קרנות מחקות ישראליות מול איריות - ממצאים אמפיריים? פוסטים מאיכות נמוכה 0
A מכירים אתר השוואת תיקים שלוקח בחשבון מס על איזון? שוק ההון 19
I השוואת תמהילים של משכנתא נדל"ן 9
T השוואת עמלות בין הבנק למיטב דש שוק ההון 11
Mose השוואת הצעות של בתי השקעות ישראליים שוק ההון 23
א השוואת הצעת עבודה אמריקאית לישראלית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
Y השוואת משכורות בהייטק התפתחות אישית 12
K השוואת תיק מנוהל לתיק עצמאי שוק ההון 2
S ביטוח רכב - השוואת מחירים 2021 צרכנות פיננסית 9
Y אלטשולר שחם VS מיטב דש - השוואת תשואות שוק ההון 28
מ אוזניות כפתור בלוטות' מומלצות וסולידיות. השוואת דגמים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
M השוואת ברוקרים לקה"ש וקפ"ג IRA ברוקרים ופלטפורמות מסחר 1
G השוואת תנאי עמלות בין אקסלנס לאחרים שוק ההון 13
1337justme השוואת פקדונות צמודי מדד שוק ההון 9
מ מסמך השוואת ביטוחי בריאות של לשכת סוכני הביטוח צרכנות פיננסית 2
Y השוואת פנסיה+השתלמות צרכנות פיננסית 3
ע השוואת קרן השתלמות לעצמאים שוק ההון 2
U השוואת ביטוח מבנה לבעלי משכנתא אוף טופיק 7
I השוואת הצעות תיקי השקעות - למה לתת משקל שוק ההון 13
Octopus השוואת אסטרטגיות השקעה - עם/בלי רכישת דירה (+ גיליון סימולציות) שוק ההון 12
מ השוואת מסלולי השקעה בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A השוואת קרנות שוק ההון 31
U למה אלטשולר שחם לא מופיע בטבלת השוואת בתי השקעות שוק ההון 2
T השוואת עמלות בין בית השקעות ישראלי ל-IB שוק ההון 0
T השוואת ETF זר של S&P 500 שוק ההון 5
ramiv השוואת קרנות פנסיה - הפניקס מחקה מדד חו"ל - הראל מניות צרכנות פיננסית 2
O השוואת קומבינציות ETF איריות צוברות שוק ההון 42
ש השוואת דמי המרה בין מיטב לפסגות צרכנות פיננסית 5
ת לקראת התחלה - השוואת בתי מסחר להשקעה שוק ההון 1
Liron2035 קה"ש IRA הלמן-אלדובי, רכישת IWDA: השוואת עלויות ברוקר שוק ההון 9
ע השוואת ETF שוק ההון 3
Y השוואת גמל נט למדד שוק ההון 4