• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השוואת פקדונות צמודי מדד

1337justme

משתמש בכיר
דירוג
982
אהלן,

אני מתלבט בין שני פקדונות צמודי מדד:

1)בבנק מזרחי: פיקדון קרמבולה ל3 שנים: מדד או 1% שנתי, הגבוה מביניהם אחרי 3 שנים. נזיל ברמה יומית אחרי חודש. אבל, אם מושכים לפני תום התקופה, מקבלים מדד.

2) בבנק ירושלים: פיקדון שבתאי, מדד +0.75% לשנתיים וחצי, לא נזיל.

כמובן שאם מניחים אינפלציה אז עדיף את השני. אבל במצב של דיפלציה, אפשר להגיע לריבית נמוכה או גרוע מכך, שלילית והפסד נומינלי מהקרן.

לעומת זאת, בראשון, במצב של דיפלציה, נקבל תמיד 1% שנתי, ובמצב של אינפלציה בה המדד עולה בפחות מ0.25% שנתי. הוא גם עדיף. אך לא נפסיד נומינלית בשום מצב.

כמובן ששום דבר לא ידוע, ואי אפשר לדעת אם תהיה אינפלציה או דיפלציה או שלא ישתנה המדד ככ.

כמו כן, לפי מה שלמדתי כאן, הערך הריאלי הוא מה שחשוב, אך אם יש אפשרות להמנע מהפסד נומינלי במקרה של דיפלציה, למה לא להתייחס לזה? כי בסופו של דבר במקרה כזה, נרוויח יותר.

הערה: הנזילות פחות חשובה לנו.
מה אתם אומרים?.

נערך לאחרונה ב:
אף אחד לא יודע מה תהיה האנפלציה - אני הייתי מחלק חצי-חצי בין 2 הפקדונות

נומינלי לא מעניין בעיני. בסוף אתה רוצה להשתמש בכסף בשביל לקנות משהו.
אני מבין שפסיכולוגית להשקיע כסף 3 שנים ולצאת עם פחות (במקרה הקיצוני) זה תרחיש מטריד אבל אם בסופו תוכלו לקנות מכונית/מניות/בית 10% פחות אז זה לא משנה כ"כ. זו המשמעות של דפלציה (אני מניח שאתם יודעים אבל שווה לחשוב על זה כי ציינתם את זה כמשהו שמפריע)

במובן הכלכלי נטו:
אם אתה מצמיד למדד אתה מפחית תשואה פוטנציאלית וסיכון.
אם אתה לא מצמיד אתה לוקח סיכון אינפלציה עליך ובמידה והסיכון לא יתממש/ תהיה דפלציה אתה תהנה מריבית יותר גבוהה.

סה"כ לפי התרחיש הסביר בעיני של אינפלציה נמוכה שני המסלולים די שקולים והייתי לוקח את הנזיל יותר בשביל שיהיה לי נעים לדעת שהכסף זמין.
האם אני יודע משהו על האינפלציה שאתם לא? כנראה שלא.

אם אתה לא מצמיד אתה לוקח סיכון אינפלציה עליך ובמידה והסיכון לא יתממש/ תהיה דפלציה אתה תהנה מריבית יותר גבוהה
שניהם צמודים תמיד למדד. במזרחי, אתה תקבל מדד אם אתה מושך לפניי תום הפקדון, אבל אם אתה נשאר עד הסוף, אתה מקבל מדד או 1% שנתי, לפי מה שהיה גבוהה יותר, כך שאין חשיפה לאינפלציה בכלל בכל מצב.

@אורי ג. , אני זוכר שלא התלהבת מהפקדון של מזרחי, בגלל שהוא לא מבטיח תשואה מעבר למדד, תוכל להסביר למה עדיף פיקדון כמו של בנק ירושלים על פני זה של מזרחי?. לפי מה שתארתי, זה לא חד משמעי ששל בנק ירושלים עדיף.

אם בסופו תוכלו לקנות מכונית/מניות/בית 10% פחות אז זה לא משנה כ"כ.
אבל, אם תקבל יותר בתרחיש של דיפלציה, תוכל לקנות את הבית ולהשאר עם עודף מה10% אחוז האלה. אז למה שזה לא יעניין?. זה לא מצב הפוך בו הרווחת נומינלית, אבל האינפלציה הייתה גבוהה יותר ואין רווח ריאלי. זה נניח, לא רק לא מעניין, אלא רע. למה ההיגיון הזה שגוי?

נערך לאחרונה ב:
אני מסכים לחלוטין עם ההגיון שלך @1337justme
תמיד עדיף שיש יותר כסף :) ואם ערכו עלה אז בכלל, פשוט התייחסתי לזה:
פשר להגיע לריבית נמוכה או גרוע מכך, שלילית והפסד נומינלי מהקרן.
הרווח הריאלי (תחת ההנחה שבעיני סבירה אבל לא טריוויאלית שמדד המחירים משקף את האינפלציה) במסלול השני ידוע. גם אם הגעת להפסד נומינלי מהקרן אין לזה משמעות בעיני חוץ מזה שבדיעבד הפסדת יותר פוטנציאלית מכך שלא בחרת במסלול הראשון.
אני לי משהו לחדש לך כמדומני - זה מה יש בפקדונות. הסכנות ברורות ותחומות והתשואה נמוכה. אם נוסיף סיכון של הבנקים או של המדינה אז דיברנו על הכל :)

@אורי ג. , אני זוכר שלא התלהבת מהפקדון של מזרחי, בגלל שהוא לא מבטיח תשואה מעבר למדד, תוכל להסביר למה עדיף פיקדון כמו של בנק ירושלים על פני זה של מזרחי?. לפי מה שתארתי, זה לא חד משמעי ששל בנק ירושלים עדיף.
פק"מ זה נורא פשוט להחליט מה עדיף: זה שנותן את הריבית הגבוהה יותר לתקופה נתונה ואל תסתמך על האינטרנט.

פק"מ זה נורא פשוט להחליט מה עדיף: זה שנותן את הריבית הגבוהה יותר לתקופה נתונה ואל תסתמך על האינטרנט.
אבל אתה לא יודע מהי הריבית הגבוהה יותר, כי היא תלויה במדד, דבר שאינו ניתן לחיזוי. במזרחי מובטח לי לפחות 1% שנתי. בירושלים, אי אפשר לדעת, בגלל שזה תלוי במדד. משתמע שעדיף במזרחי, כי שם לפחות אני יודע שלא משנה מה, ארוויח לפחות 1% שנתי

הכוונה ללכת להתמקח?
תמיד.
אבל אתה לא יודע מהי הריבית הגבוהה יותר, כי היא תלויה במדד, דבר שאינו ניתן לחיזוי. במזרחי מובטח לי לפחות 1% שנתי. בירושלים, אי אפשר לדעת, בגלל שזה תלוי במדד.
תשווה תפוזים לתפוזים או במקרה הזה פק"מ צמוד לפק"מ צמוד או שלא צמוד ללא צמוד.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
צ השוואת מספרי ניירות ערך (טיקרים) שוק ההון 6
J השוואת עמלות בקניית ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 21
ס השוואת קופת גמל להשקעה מול מסחר עצמאי שוק ההון 15
M קניית דירה ראשונה בפרויקט דירה בהנחה - השוואת תמהילים נדל"ן 52
V השוואת ביטוחי בריאות פרטיים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
ס השוואת פתיחת חשבון בנק בקפריסין מול אנגליה צרכנות פיננסית 2
D השוואת דמי ניהול או מעבר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
M על השוואת מחירים נכונה למוצר בסופר מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 39
A השוואת אפשרויות פדיון פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M השוואת תשואות בS&P 500 בקרונות השתלמות / קופות גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
M השוואת קרנות השתלמות וקופות גלמל להשקעה מחקה מדד SP 500. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
א השוואת תשואות קופות גמל לסנופי שוק ההון 8
כ השוואת ביצועי קרנות נאמנות למדד שוק ההון 4
T השוואת תשואות קרנות מחקות ישראליות מול איריות - ממצאים אמפיריים? פוסטים מאיכות נמוכה 0
A מכירים אתר השוואת תיקים שלוקח בחשבון מס על איזון? שוק ההון 19
I השוואת תנאים בבנק מזרחי להצעות הייטקזון/מועדון הוט צרכנות פיננסית 42
I השוואת תמהילים של משכנתא נדל"ן 9
T השוואת עמלות בין הבנק למיטב דש שוק ההון 11
Mose השוואת הצעות של בתי השקעות ישראליים שוק ההון 26
א השוואת הצעת עבודה אמריקאית לישראלית פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
C השוואת תנאים בפנסיה והשתלמות עבור מחקי מדד/IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
Y השוואת משכורות בהייטק התפתחות אישית 12
K השוואת תיק מנוהל לתיק עצמאי שוק ההון 2
S ביטוח רכב - השוואת מחירים 2021 צרכנות פיננסית 9
Y אלטשולר שחם VS מיטב דש - השוואת תשואות שוק ההון 28
משה גל אוזניות כפתור בלוטות' מומלצות וסולידיות. השוואת דגמים מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 5
G השוואת תנאי עמלות בין אקסלנס לאחרים שוק ההון 14
מ מסמך השוואת ביטוחי בריאות של לשכת סוכני הביטוח צרכנות פיננסית 2
Y השוואת פנסיה+השתלמות צרכנות פיננסית 3
ע השוואת קרן השתלמות לעצמאים שוק ההון 2
U השוואת ביטוח מבנה לבעלי משכנתא אוף טופיק 7
I השוואת הצעות תיקי השקעות - למה לתת משקל שוק ההון 13
Octopus השוואת אסטרטגיות השקעה - עם/בלי רכישת דירה (+ גיליון סימולציות) שוק ההון 12
מ השוואת מסלולי השקעה בפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A השוואת קרנות שוק ההון 31
U למה אלטשולר שחם לא מופיע בטבלת השוואת בתי השקעות שוק ההון 2
T השוואת עמלות בין בית השקעות ישראלי ל-IB שוק ההון 0
T השוואת ETF זר של S&P 500 שוק ההון 5
ramiv השוואת קרנות פנסיה - הפניקס מחקה מדד חו"ל - הראל מניות צרכנות פיננסית 2
O השוואת קומבינציות ETF איריות צוברות שוק ההון 42
ש השוואת דמי המרה בין מיטב לפסגות צרכנות פיננסית 5
ת לקראת התחלה - השוואת בתי מסחר להשקעה שוק ההון 1
Liron2035 קה"ש IRA הלמן-אלדובי, רכישת IWDA: השוואת עלויות ברוקר שוק ההון 9
ע השוואת ETF שוק ההון 3
Y השוואת גמל נט למדד שוק ההון 4