• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הרכבת תיק ראשון מבוסס שוקולד מריר

סוס מירוץ

משתמש סולידי
דירוג
7
הגעתי לשלב שבו אני רוצה לעשות שינוי משמעותי בתיק ההשקעות שלי, בעצם למכור את כל מה שאני מחזיק בו (אולי לא בבת אחת אלא בהדרגה) ולהשקיע בדברים שאני מאמין בהם.
את התיק הקודם הרכיב יועץ השקעות בבנק, למרות ששאלתי קצת שאלות לא היה לי הרבה מושג מה קורה שם והחלטתי לאחר קריאה בבלוג שאני רוצה לבנות את התיק שלי בעצמי, בהתבסס על תיק שוקולד מריר(75% מניות, 25% אג"ח)
הייתי גם רוצה לפשט את התיק, כרגע מרגיש לי שיש לי מס' אחזקות מיותרות
כרגע, התיק הקיים (זה שארצה להחליף) נראה כך:
סוג הנייראחוז מהתיקדמי ניהול
אגח ישראלי 90/108.8%0.75% + דמי נאמנות 0.04%
אגח ישראלי 70/3018.7%0.69% + דמי נאמנות 0.04%
מניות בחול - טכנולוגיה8.2%1.85% + דמי נאמנות 0.03%
אג"ח 80/2018.9%0.79% + 0.04%
נייר מנוהל גמיש7.7%2% + 0.03%
s&p מנוטרלת מטח13.5%0.00%
מניות אנרגיה5.4%
אג"ח ישראלי 70/3018.6%0.79%

האמת היא שלא ברור לי למה יש כאן כל כך הרבה ניירות אג"ח ישראלי שונות (על פניו בפירוט לא נראה שיש ביניהן הבדל גדול) ולא אחת יחידה שמאגדת את סך ההשקעה. (קראתי כאן בפורום ספקולציה שזה בד"כ קשור לכך שהיועץ בבנק מעודד לעשות הרבה פעולות כדי להרוויח עמלות אבל זו סטייה מהדיון)

המבנה שהייתי רוצה:

75% מניות:
50% (37% מהתיק) מניות ארה"ב -20% s&p500,15% nasdaq, 15% russel - גם כאן הייתי רוצה לשמור על פשטות ככל האפשר, נייר אחד מכל סוג
30% (22% מהתיק) -מדד עולמי -ולשמור על פשטות
20% ETF של דברים שאני רוצה להשקיע בהם (בעיקר טכנולוגיה ואנרגיה מתחדשת)

יכול להיות שארצה להחליף חלק מהETF במניות ספציפיות

25% יחלקו חצי חצי בין אג"ח צמודות ולא צמודות

עכשיו נותר לבחור ניירות ספציפיים להשקיע בהם, למכור (ולהנות מאירוע מס) ולקנות בחזרה

דברים שאני לא סגור עליהם:
1. לפי מה בוחרים נייר ספציפי? נתבונן לדוגמה על קרנות מחקות אמריקאיות - יש כאן הרבה סימולים שראיתי שחוזרים על עצמם בפורום: SPY, IVV, VTI,VOO,QQQ וכו'
מה אני בוחר מהם? לפי מה? לפי מה מחליטים אם כדאי לקנות את הנייר הישראלי המקביל, האירי, האמריקאי? מה ההבדל בכלל בין לקנות למשל תכלית s&p 500 לבין vti ?
2. איפה אפשר למצוא מידע מפורט יותר על אגחים (מח"מ, דירוג אשראי וכו) ?
3. בנוסף לתיק יש לי כרגע סכום של כמה עשרות אלפי שקלים נזיל בעו"ש. הבנתי שכדי לגדר סיכון, עדיף להשקיע אותם לא בבת אחת. כמה כסף מזומן אתם שומרים מחוץ לתיק ההשקעות שלכם באחוזים?
4. האם יש דרך להימנע מאירוע המס? למשל, יש אפשרות לנייד לקרן השתלמות או קופת גמל להשקעה חלק מהאחזקות שלי מבלי למכור אותן?

אשמח להמשיך את הדיון ולשמוע את התובנות שלכם

. לפי מה בוחרים נייר ספציפי? נתבונן לדוגמה על קרנות מחקות אמריקאיות - יש כאן הרבה סימולים שראיתי שחוזרים על עצמם בפורום: SPY, IVV, VTI,VOO,QQQ וכו'
מה אני בוחר מהם? לפי מה? לפי מה מחליטים אם כדאי לקנות את הנייר הישראלי המקביל, האירי, האמריקאי? מה ההבדל בכלל בין לקנות למשל תכלית s&p 500 לבין vti ?
ההבדל החשוב ביותר הוא אילו מניות נכללות בקרן. SP500 זה החברות האמריקאיות הגדולות, וזה סוג של ברירת מחדל למי שרוצה להשקיע בשוק האמריקאי. QQQ זה מניות נאסדאק, יותר מוטה טכנולוגיה (למרות שחברות הטכנולוגיה דומיננטיות גם ב-SP500).
שאלות אחרות זה איפה נסחרת הקרן (יכולה להסחר בישראל ולהשקיע במניות ארה"ב, שזה נוח), מחלקת דיבידנדים או צוברת, דמי ניהול ועוד הבדלים.
3. בנוסף לתיק יש לי כרגע סכום של כמה עשרות אלפי שקלים נזיל בעו"ש. הבנתי שכדי לגדר סיכון, עדיף להשקיע אותם לא בבת אחת. כמה כסף מזומן אתם שומרים מחוץ לתיק ההשקעות שלכם באחוזים?
אין באמת יתרון בלהשקיע בהדרגה. בעיקר פסיכולוגיה. אם מתאים לך שהכל יהיה בשוק עוד שנה, למה עכשיו לא מתאים?
מקובל להחזיק במזומן 3-6 חודשי מחיה, אבל זה תלוי בך.
4. האם יש דרך להימנע מאירוע המס? למשל, יש אפשרות לנייד לקרן השתלמות או קופת גמל להשקעה חלק מהאחזקות שלי מבלי למכור אותן?
בגדול לא.
תזמון המכירה לשנה בה יש לך הפסדים, או לאחרי פרישה, יכול להקטין את המס, אבל לרוב זה לא מעשי.

50% (37% מהתיק) מניות ארה"ב -20% s&p500,15% nasdaq, 15% russel - גם כאן הייתי רוצה לשמור על פשטות ככל האפשר, נייר אחד מכל סוג
למה לא נייר אחד וזהו?
יש הרבה חפיפה בין המדדים, אפשר ללכת על אחד שהכי מתאים לך.
30% (22% מהתיק) -מדד עולמי -ולשמור על פשטות
זה גם כולל את ארה"ב.
בעצם אתה בונה תיק בו ארה"ב מיוצגת הרבה יותר מחלקה האמיתי. זה בסדר, אם אתה מאמין שארה"ב תצליח יותר מהממוצע העולמי.
אבל אם הכוונה היא לפזר, אז לקנות קרן עולמית בלבד נותן פיזור יותר טוב.

לפי מה מחליטים אם כדאי לקנות את הנייר הישראלי המקביל, האירי, האמריקאי?
ההבדלים קטנים מאוד, אל תשבור על זה את הראש.
האירית בסדר.

האם יש דרך להימנע מאירוע המס?
לא, אבל זה שיקול לגמרי משני ביחס לקרנות האיומות שיש לך כיום.

שזה בד"כ קשור לכך שהיועץ בבנק מעודד לעשות הרבה פעולות כדי להרוויח עמלות אבל זו סטייה מהדיון
זה דווקא בדיוק הדיון.
התחלת כבר להבין את זה, תמשיך.

תודה לכולם, להמשך הדיון רציתי לעדכן:
הייתי היום בפגישת ייעוץ עם היועץ בבנק החדש, הסברתי על מבנה התיק שאני חושב עליו, וביצענו מכירה של חלק מהאגחים וקנייה של קרנות עוקבות מדדים מנוטרלות מט"ח. לפי ההסבר שלו זה כדאי כדי לגדר סיכון של התחזקות השקל עוד יותר וירידה של שער הדולר בעקבות עליות ריבית בארה"ב שיגיעו מהפדרל בנק על מנת למתן אינפלציה בארה"ב. האמת היא, שלדעתי האישית דווקא בגלל שהדולר נמוך ומתוך מחשבה שיתחזק בעתיד הייתי כן משקיע בקרנות אמריקאיות (SPY או VOO למשל) על מנת להרוויח מהתחזקות הדולר שאני מאמין שתקרה בעתיד (יכול להיות בעוד 5 שנים או גם עוד 10). הייתי שמח לשמוע דעות לכאן או לכאן.
אולי חשוב לציין שבערך 20-25% מהתיק חשוף לדולר.

מבנה התיק כרגע:
~50% בקרנות מחקות s&p ונאסדאק ישראליות מנוטרלות מט"ח
~20% קרנות 70/30
~10% קרן מנוהלת ישראלית של מניות טכנולוגיות
~4% ETF סקטוראליים מתחום האנרגיה הירוקה (חשבתי להחליף אולי תחום שונה באנרגיה, למשל סוללות, או טכנולוגי נוסף, ai או שירותי ענן)
~ 6% מניות בודדות, די ספקולטיביות
~10% קרן מנוהלת גמישה (שתכלס אני רוצה להיפטר ממנה, אולי לטובת etfים שונים, חשבתי על נדל"ן ישראלי)

ההבדל החשוב ביותר הוא אילו מניות נכללות בקרן. SP500 זה החברות האמריקאיות הגדולות, וזה סוג של ברירת מחדל למי שרוצה להשקיע בשוק האמריקאי. QQQ זה מניות נאסדאק, יותר מוטה טכנולוגיה (למרות שחברות הטכנולוגיה דומיננטיות גם ב-SP500).
שאלות אחרות זה איפה נסחרת הקרן (יכולה להסחר בישראל ולהשקיע במניות ארה"ב, שזה נוח), מחלקת דיבידנדים או צוברת, דמי ניהול ועוד הבדלים.
לגבי איפה נסחרת הקרן - נקודה שהצביע עליה היועץ היא גידור המט"ח. רוב השיחה שוחחנו על התחזקות השקל אל מול הדולר. דווקא אני חשבתי שזו הזדמנות מצוינת לקנות קרן דולרית, כדי שבמידה והדולר יעלה אוכל ליהנות מההתחזקות, והבנתי גם שהפרשי השערים זה (עדיין) לא משהו שמחושב במס (כלומר אם לדוגמא קניתי נייר ב5$ ואחרי שנה אמכור אותו שוב ב5$ לא אשלם מס כי הרווח שלי הוא 0, אבל ארוויח מהתחזקות הדולר בהמרה חזרה לשקלים).

מה דעתכם?
למה לא נייר אחד וזהו?
יש הרבה חפיפה בין המדדים, אפשר ללכת על אחד שהכי מתאים לך.
זו שאלה טובה, בגדול בגלל שאני מאמין בחברות טכנולוגיה (כי זה התחום שאני מכיר גם מהחיים האישיים והעבודה) רציתי להחזיק בתעודה עוקבת נאסדאק, אבל לא רציתי לשים את כל הביצים בסל הטכנולוגי ולכן רציתי להשקיע גם בs&p שמפוזר על סקטורים רחבים יותר.

זה דווקא בדיוק הדיון.
התחלת כבר להבין את זה, תמשיך.
לפעמים אני תוהה אם אני סתם פרנואיד או שזו באמת נקודה חשובה. נכון, היועץ הוא עובד של הבנק, אבל דווקא בשיחה איתו הרגשתי שהוא מסביר לי דברים היטב ושהטענות שלו טובות. אני מרגיש שאני עדיין קצת לא מוכן לנסוע לבד לגמרי בעיקר בגלל הדברים הקטנים האלה שאני עדיין לא מכיר, כמו למשל נושא נטרול המטח (כמה הוא באמת דומיננטי בהשקעה לטווח ארוך?)

מצוין, היועץ הצליח להסיט את הדיון לנושא השולי של גידור במקום לנושא העקרוני של פיזור, אין ספק שהוא מקצוען, עירבב אותך היטב.

הנה ריכוז הפוסטים בנושא גידור: כאן

אמ;לק - בגידור אתה מהמר על ערכו העתידי של הסל שקל/דולר במקום להתמקד בהשקעה בנכס ריאלי בשם מניות. לא רעיון טוב.

לא יודע אם קראת את מייק כפי הצעתי למעלה, אבל אין ספק שנייר אחד היה מקל ומפשט לך את התיק וחוסך עמלות, בנקאים ושאר ירקות.

הייתי היום בפגישת ייעוץ עם היועץ בבנק החדש
לא ברור מדוע אתה ממשיך לפעול בדרך השגויה הזאת.
לפעמים אני תוהה אם אני סתם פרנואיד או שזו באמת נקודה חשובה. נכון, היועץ הוא עובד של הבנק, אבל דווקא בשיחה איתו הרגשתי שהוא מסביר לי דברים היטב ושהטענות שלו טובות. אני מרגיש שאני עדיין קצת לא מוכן לנסוע לבד לגמרי בעיקר בגלל הדברים הקטנים האלה שאני עדיין לא מכיר, כמו למשל נושא נטרול המטח (כמה הוא באמת דומיננטי בהשקעה לטווח ארוך?)
אה, בגלל זה... ובכן, מנצלים אותך ואת חוסר ההבנה שלך לטובת רווחים לבנק.
הוא מסביר לך מה שטוב לבנק, לא מה שטוב לך. הטענות שלו שגויות ומטעות ונובעות מהרצון שלו להרוויח מחוסר ההבנה שלך.
תקרא כאן:
ריכוז כל הפוסטים בנושא גידור מט"ח וסיכון מט"ח

כדאי כדי לגדר סיכון של התחזקות השקל עוד יותר וירידה של שער הדולר

חשבתי שזו הזדמנות מצוינת לקנות קרן דולרית, כדי שבמידה והדולר יעלה אוכל ליהנות מההתחזקות,
אז מי יודע מה יהיה עם שער הדולר/שקל, היועץ או אתה?
התשובה ברורה - אף אחד מכם.

הסיבה לא לגדר היא לא שהדולר הולך לעלות, אלא שגידור מגדיל את הסיכון. הסיבה היא מורכבת ונכתב עליה פה הרבה, אבל לדעתי המפתח הוא ההבנה ששווי התיק בשקלים או בדולרים לא משנה, אלא כח הקניה - כמה חודשי מחיה הוא קונה.

קרן לא מגודרת חשופה לכאורה לעליית השקל. ששווי הקרן בשקלים ירד, אבל התחזקות השקל תעלה את כח הקניה של כל שקל, וכח הקניה של ההשקעה ישמר. באותו מצב קרן מגודרת תתן רווח כפול - גם מהבורסה וגם הימור מט"ח מוצלח.

קרן מגודרת חשופה באמת לירידת השקל. שווי הקרן בשקלים לא יפגע, אבל כח הקניה של כל שקל ירד. באותו זמן קרן לא מגודרת תעלה בשווי השקלי, מה שיביא לשמירת כח הקניה.

~20% קרנות 70/30
זה אני לא מבין. רוצה לחלק בין מניות לאג"ח, תקנה קרן מניות וקרן אג"ח, ביחס שמתאים לך.
אבל למה לקנות קרן שמערבבת את השניים (תמורת דמי ניהול יפים, אני בטוח)? מילא אם זה היה הנייר היחיד בתיק.
וכשאתה כותב "קרנות" אתה מתכוון כמה שונות?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ע הרכבת תיק השקעות שוק ההון 8
M הרכבת קופת גמל 60+ באופן מלאכותי שוק ההון 1
C דעתכם על הרכבת התיק הזה שוק ההון 20
Odysseus ביטוחי בריאות - הרכבת המעטפת הנכונה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 58
c881 הימורים עלות הרכבת החדשה בגוש דן אוף טופיק 42
wa11a הרכבת הקלה בפרט וחבורה ציבורית בכלל אוף טופיק 17
מ תיק ראשון - צעדים אחרונים שוק ההון 5
NightStyle העברת תיק מ-IB לבית השקעות ישראלי שוק ההון 0
D דעתכן.ם על הרכב תיק ראשוני שוק ההון 6
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
L התייעצות על תיק קיים שוק ההון 11
O תיק השקעות משפחתי שוק ההון 11
מ שוקל העברת תיק השקעות לIB, העברה של קרנות שקליות ותהיות לגבי התיק שוק ההון 7
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 12
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
עידו ג ניהול תיק קהילתי - עצות והמלצות שוק ההון 8
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
Finfree IRA ובניית גליון לאיזון תיק פנסיוני... פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1