• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הרהורי כפירה בחוזה..אבל לטובה? שינוי לאיזון אגרסיבי יותר

Liron2035

משתמש רגיל
דירוג
152
לפני כשלוש שנים, בתחילת המסע לעצמאות כלכלית החלטתי שהקצאת הנכסים תהיה 70/30 (אג"ח בינלאומי/אינדקס מניות עולמי) אופק השקעה כ15 שנים. ניסיתי לדמיין את הכאב באובדן הכסף כדי להחליט על ההקצאה אבל בפועל לא יכולתי לדעת איך אתנהג ברגע האמת.
תיק שחצה לפני כרבעון את המיליון ופתאום, בכמה ימים איבד קרוב לרבע מיליון ש"ח.
אבל לא ראיתי את אובדן הכסף כמשהו שלילי, אלא כהזדמנות שטוב שמתרחשת בתחילת הדרך ולא בסופה.
ואז התעורר בי צד חמדן, שגורם לי לתהות - אם בהקצאת 70% למניות, במבחן האמיתי הראשון שלי, לא איבדת שינה..אולי כדאי להיות יותר אגרסיבי? לנצל את המשבר הנוכחי ולעבור עכשיו, למשל ל80/20?
כמה גורמים שמנסה לשקלל:
- ברקע ההתלבטות גם החשש שנפילות גדולות עוד לפנינו ואולי לא ראיתי עד הסוף כמה 70% עוד יכאב כשהוברסה תמשיך ליפול
- מצד שני כשאני מסכלת על סימולציות של חלוקה כזו ביחס 70/30 לעומת 20/80 (אם הפקדה חודשית ואיזון שנתי) ובודק חלונות זמן שונים [1986-2002], [2005-2020], ההפרש ביניהם, הכי קיצוני הוא סביב ה100 אש"ח (ורוב הזמן ממש זניח).
- גורם שלישי, אני לא מדייק, כי לא אשאר ב70/30 כל התקופה, בגלל שבפועל ככל שאתקרב לפרישה היחס יזוז לטובת אג"ח. אז אולי כדאי דווקא להתחיל יותר אגרסיבי לכיוון ה80?

אשמח לשמוע תובנות :)

ההפרש ביניהם, הכי קיצוני הוא סביב ה100 אש"ח (ורוב הזמן ממש זניח).
אמרת בעצמך, זה פשוט לא משנה.

עם זאת, עוד כמה תרחישים שאולי שכחת להביא בחשבון:
- אפשרות לאובדן מקום עבודה בעקבות המצב
- העלאת מיסים קיצונית כדי לממן את השטויות של הממשלה
- מלווה מרצון או שלא מרצון
- היפראינפלציה

אצלי לפחות במצב הקיים הזהירות גוברת על החמדנות. עניין אישי כמובן.

יש לי תחושות דומות למרות שכרגע לא מתכנן לעשות שינוי. האם לקחת בחשבון אפשרות של קולציה חיובית בין אג"ח ומניות? זה לא היה נפוץ בשתי התקופות שבדקת אבל כן היה יותר נפוץ פעם ועשוי לשוב.

אני בדילמה דומה קצת שונה, אני מתלבט האם יש בכלל היגיון להחזיק אגח במחיר שכרגע הוא נמצא.
ה sec של edv הינו 1.4% ושל BND הינו 1.86% זה לא 2008 ולא 2001 אז הריביות היו מעל 4%.
ההיגיון שלי אומר שעדיף למכור את הרוב ולחזור לרכוש שמחיר המניות יתחילו לעלות אז לדעתי מחיר האגח ירד.
** כמובן דעתי וממש לא המלצה אשמח לדעתכם...

מה במדיניות ההשקעות שלך מהווה גידור מפני התרחיש הספציפי הזה?
התיק שלי מורכב רק ממניות (כמובן לא מגודרות) ומאג"ח צמוד.
בראייתי ה- +1% שנותן אג"ח שקלי ביחס לצמוד לא מצדיק את הסיכון הזה.

ואז התעורר בי צד חמדן, שגורם לי לתהות - אם בהקצאת 70% למניות, במבחן האמיתי הראשון שלי, לא איבדת שינה..אולי כדאי להיות יותר אגרסיבי? לנצל את המשבר הנוכחי ולעבור עכשיו, למשל ל80/20?
השאלה היא איך תרגיש עם ההחלטה הזאת אם בעוד שנה תגלה שהמהלך הזה גרם לך לנזק של עשרות אלפי שקלים ונראה שהמצב לא משתפר, פסיכולוגית הפסדים מכאבים לנו יותר משרווחים משמחים אותנו.
יכול להיות שהמחיר של היום שנראה זול בהשוואה למחיר של לפני חודשיים, ייראה יקר עוד שנתיים אם השוק לא יתאושש כמו שכולנו מקווים.

לדעתי היפראינפלציה הינו תרחיש מאוד לא סביר בעולם הגלובלי של ימינו
לא הבנתי את הטיעון
אולי בעתיד אם יהיה מחסור עולמי במים מתוקים או מזון.
וגם לא את זה

אשמח לשמוע תובנות :)
ההבדלים לא גדולים. אבל הגיוני לעשות את השינוי הזה אם סיבולת הסיכון שלך גבוהה משחשבת, וכנראה שזה עיתוי מצוין הסטורית. אבל ימים יגידו.
לא מבין איך אתה ישן בשקט, איבדתי סכום דומה (תיק דומה בגודל, היה 100% מניות) והבטן מתהפכת לי ממש

למשל ל80/20?
כמוך ראיתי נפילות דומות בתיק, ולדעתי המקרה היחידי שמצדיק שינוי בהרכב התיק הוא
אם משהו בהנחות יסוד ובסדרת ההחלטות שהובילו למבנה התיק השתנה אצלך מלפני 3 שנים.
ממה שכתבת, לא נשמע לי שאתה טיפוס שמחיקה של עוד 100 אלף יגרמו לו ״למכור את התיק״, כך שהשיקולים הרלוונטים יותר הם אופק ההשקעה ומטרת הכסף. ֿבין 75% ל 80% מניות תיארת את ההבדל במדוייק.
אני אישית מגביל כל רכישה בתיק לתאריך קבוע בחודש - זה מנע בדיוק שינויים מהסוג הזה בתיק שלי במידה והיו מיותרים.
חוץ מזה תמיד טוב פעם בכמה זמן לדמיין את ההרגשה של החלק המנייתי נחתך בחצי או יותר :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ptom הרהורי כפירה (הלוואה לצרכים אישיים) צרכנות פיננסית 37
T IRA - הרהורי כפירה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 29
ל הרהורי כפירה בהשקעה עשה-זאת-בעצמך שוק ההון 131
ע הרהורי כפירה שוק ההון 8
Finfree חסכון לכל ילד - איניפיניטי הלכה - הרהור כפירה(ע"ב מידע) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ריש-לקיש כפירה בתיק הדגל של מייק, שכנעו אותי אחרת שוק ההון 17
F מחשבות כפירה על קרנות צוברות שוק ההון 10
S סעיף מוזר בחוזה עבודה אוף טופיק 7
Fitch מה בעצם האחריות שמוטלת על מי שרשום בחוזה שכירות? נדל"ן 16
I מו"מ בעייתי בחוזה מכר של דירה נדל"ן 16
1337justme קרן השתלמות בחוזה עבודה בהייטק - הפרשה מעל תקרת הפטור פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
N דגשים בחוזה שכירות לדירה שמיועדת למכירה בעתיד נדל"ן 3
E על מה חשוב לשים לב בחוזה עבודה בדגש על האופציות? אוף טופיק 6
S הלוואה לצורך רכישת עסק+פרמטרים בחוזה רכישה התפתחות אישית 0
ר סעיף לא מובן בחוזה מול בית השקעות צרכנות פיננסית 3
לא חשוב שמות נקודות חשובות בחוזה של בית ההשקעות שוק ההון 20
נ משכיר/שוכר - נקודות חשובות בחוזה שכירות משנה נדל"ן 5
ל ערבות בחוזה שכירות אוף טופיק 27
aziz החיים בקיבוץ: קבלת תושב או אותיות קטנות בחוזה יומני מסע אישיים 3

נושאים דומים

Back
למעלה