• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הרהורי כפירה בהשקעה עשה-זאת-בעצמך

לומדת מההתחלה

משתמש רגיל
דירוג
729
אני קוראת בפורום ובבלוג הסולידית כבר כמה שבועות. קראתי גם ב-MMM, והתחלתי לקרוא את The Intelligent Investor. ככל שאני קוראת יותר אני מרגישה שיש יותר דברים שאני לא יודעת. כל מה שחשבתי שהבנתי, לא הבנתי בכלל. שום דבר לא פשוט, על כל דבר יש 10 דיעות מנוגדות (לדוגמה, תיק הארי בראון טוב או רע), לכל דבר יש דיקדוקים ופרטים ואם אתה לא מבין מה אתה עושה עד הסוף אז כל הכסף שלך יפול לטמיון ברגע הכי קשה. אתה יכול לנהל תיק שיהיה מעולה בטווח הארוך ויידמה כגרוע בטווח הקצר, ולהיפך. בקיצור אני מרגישה שרמת ההתמקצעות הנדרשת היא גבוהה. למה אנחנו עושים את זה בעצמנו? למה לא לבקש ייעוץ השקעות ושהם ינהלו לנו את הכסף שלנו וידאגו לו לפי הצרכים שלנו? למה אנחנו מסתכנים בחסכונות שלנו?

זה לא כמו להגיד "בוא ננקה את הבית במקום לקחת מנקה". או אפילו "בוא נתקן את הברז לבד". זה משהו רציני וסבוך שגם המתקדמים כאן, נראה לי, לא יודעים בודאות גבוהה שהם בכיוון הנכון (חוץ אולי מאנשים שזה היה המקצוע שלהם בצורה כזו או אחרת).

אני טועה?

זה לא אומר שאפסיק לקרוא וללמוד, אבל אני רק פחות ופחות מאמינה שיגיע הרגע שבו אסמוך על עצמי ואאמין שאני יודעת מה אני עושה. ושבכל מקרה יש לי חודשים או שנים של למידה לפניי. אני מדברת על השקעה סולידית, לא על ספקולציות ומסחר יומי למתקדמים.

ככל שאני קוראת יותר אני מרגישה שיש יותר דברים שאני לא יודעת.
אני עושה את זה כבר יותר משמונה שנים, ואני עדיין לומד דברים חדשים כל יום. אני מקווה להמשיך ללמוד ולהחכים גם בעתיד.

עם זאת, כמו שציינתי כבר כמה פעמים פה - ה״מצוין״ הוא האויב של ה״טוב״ (וגם דורין כתבה בבלוג שאין ״תיק השקעות מושלם״). צריך לבחור תיק השקעות שמתאים למטרות שלך ולאופי שלך, ועם הזמן, ככל שתלמדי ותכירי יותר יכול להיות שתרצי לשנות טיפה דברים. זה לגמרי כלל ה-80/20 פה - רוב התועלת מגיעה מהמאמץ הראשוני, ואח״כ לוקח עוד הרבה עבודה ולימודים בשביל אופטימיזציות קטנות.
אפשר לעשות תיק השקעות נפלא עם שתי קרנות מחקות ישראליות פשוטות (אחת על מניות ואחת על אגח) ולשכוח מכל הנושא הזה, אפשר ללמוד עוד קצת ולעשות אותו דבר אולי עם קרנות אמריקאיות (ולחסוך כמה שברי אחוזים בשנה), ואפשר לקרוא כמה מאות תגובות פה בפורום על סימולציות של קרנות איריות ואופטימיזציות על מיסוי דיבידנדים בינלאומי ולחסוך, בנסיבות מסוימות, עוד כמה שברי אחוזים בשנה.

אבל אין סיבה לחכות לפתרון המושלם - תתחילי ממשהו טוב מספיק ותמשיכי משם.

נערך לאחרונה ב:
על כל דבר יש 10 דיעות מנוגדות
כן - אבל זה רק בגלל שאת שואלת שני ישראלים :)
אם אתה לא מבין מה אתה עושה עד הסוף אז כל הכסף שלך יפול לטמיון ברגע הכי קשה
לא מדוייק.
הכסף שלך לא נופל לטמיון כל כך מהר - זה לא משנה אם את מבינה מה את עושה - מה שמשנה זה מה את עושה בפועל כששווי התיק שלך יורד (גם בלי הבנה מלאה).

למה אנחנו עושים את זה בעצמנו?
כי אין אף אחד אחר עלי האדמות שהכסף שלי חשוב לו יותר מאשר לי.
כי אין אף אחד אחר עלי האדמות שמוכן להשקיע את הכסף שלי לפי האופי האישי שלי, הצרכים שלי והרצונות שלי.

למה לא לבקש ייעוץ השקעות ושהם ינהלו לנו את הכסף שלנו וידאגו לו לפי הצרכים שלנו?
כי אין דבר כזה במציאות.
למה את חושבת שמישהו שלא מכיר אותך (לכל היותר "בילה" איתך שעה וראה אותך עונה על סקר רנדומלי שהוא בחר) יודע יותר ממך איך כדאי לך להשקיע?
למה את חושבת שאותו אחד יודע יותר ממך ולא מסתיר את חוסר הידע שלו יותר טוב ממך?

האם לדעתך היועץ הממוצע בבנק (או בכל בית השקעות שתבחרי) יודע כמה מס דיבידנדים משלמות הקרנות האיריות?
האם לדעתך היועץ הממוצע יודע לנחש יותר טוב ממך מה יקרה בעוד שנה מהיום?
האם לדעתך היועץ הממוצע יודע להגיד לך מה קורה לכסף שלך אם הוא ישקיע אותו בקרן נאמנות מנוהלת כלשהי?

למה אנחנו מסתכנים בחסכונות שלנו?
ידע זה כוח - כשצוברים אותו הסיכון יורד.
אם אנחנו עומדים באמצע צומת, עוצמים עיניים ואוטמים אוזניים אז לא העלמנו את הסיכון להידרס... - בסך הכל ווידאנו שאם נידרס לא נדע על כך שניה קודם ולא נוכל לנסות ולברוח מהמכונית המתקרבת.

זה לא כמו להגיד "בוא ננקה את הבית במקום לקחת מנקה".
נכון - אין סיכוי שאני מנקה את הבית לבד (זה כסף קטן ואני מאוד עצלן) וגם אין סיכוי שאני נותן למישהו אחר לנהל לי את הכסף (הגדול!)...

גם המתקדמים כאן, נראה לי, לא יודעים בודאות גבוהה שהם בכיוון הנכון (חוץ אולי מאנשים שזה היה המקצוע שלהם בצורה כזו או אחרת).
זה בהחלט לא היה המקצוע שלי אבל אני בטוח שאני בדרך שתמאימה לי.
זה לא הופך אותה לדרך הנכונה לכולם - היא פשוט הדרך הנכונה לי.

בכל מקרה יש לי חודשים או שנים של למידה לפניי.
חודשים - כן, שנים - לא!

למה את חושבת שמישהו שלא מכיר אותך (לכל היותר "בילה" איתך שעה וראה אותך עונה על סקר רנדומלי שהוא בחר) יודע יותר ממך איך כדאי לך להשקיע?
כי הוא אמור להיות בעל מקצוע. כי הסקר לא אמור להיות רנדומלי, אלא אמור להיות טוב לנו. בגלל זה נתנו לו רשיון ייעוץ.

אין סיכוי שאני מנקה את הבית לבד (זה כסף קטן ואני מאוד עצלן)
אני מודה שאני לא שונאת לנקות, אבל זה לא כסף קטן. המנקים האלה לוקחים הרבה כסף וגם מבזבזים את כל חומרי הניקוי וגם לא מנקים כמו שצריך. אבל אם טוב לך עם המנקה שלך סבבה.

אפשר לעשות תיק השקעות נפלא עם שתי קרנות מחקות ישראליות פשוטות (אחת על מניות ואחת על אגח) ולשכוח מכל הנושא הזה, אפשר ללמוד עוד קצת ולעשות אותו דבר אולי עם קרנות אמריקאיות (ולחסוך כמה שברי אחוזים בשנה)
אז אולי זה היה עוזר אם היינו מפרידים את ה-80 מה-20. מה זה ה-80 ומה ה-20? כשאני קוראת את ההודעות בבלוג ובפורום לפעמים זה ברור אבל לא תמיד.

תודה לכם על העידוד... :)

זה לא כמו להגיד "בוא ננקה את הבית במקום לקחת מנקה". או אפילו "בוא נתקן את הברז לבד". זה משהו רציני וסבוך שגם המתקדמים כאן, נראה לי, לא יודעים בודאות גבוהה שהם בכיוון הנכון (חוץ אולי מאנשים שזה היה המקצוע שלהם בצורה כזו או אחרת).
אני לא חושב שמי שעוסק בהשקעות יודע בודאות גבוהה שהוא בכיוון הנכון, אבל נניח שכן.
את צריכה לקחת בחשבון שכשאת מכניסה אדם נוסף שיקח את ההחלטות בשבילך, קורים שני דברים:
1. יש עוד מתווך בין הרצונות שלך לבין קבלת ההחלטות. קיים סיכוי לא קטן שהוא מבין מה את באמת רוצה וצריכה פחות טוב ממה שאת מבינה לגבי עצמך.
2. העיקר - למתווך הזה יש שיקולים נוספים מלבד טובתך. במקרה הרע, הוא עוזר לחברים בחילוץ מהשקעות גרועות. במקרה הפחות רע, הוא רק עושה שיקולים של עמלות לבית ההשקעות ולהצמד לתשואה של חבריו למקצוע ובמקרה הכי טוב, יש לו דברים טובים יותר לעשות בזמן שלו מאשר להתמקצע בטיוב התיק שלך (למשל, לעזור ללקוח חשוב יותר).

וכל האמור בהנחה שיש בעלי מקצוע שבאמת יש להם ערך מוסף ושאם הם קיימים שיש לך את הכלים למצוא אותם מבין כל אלו שטוענים שהם בעלי מקצוע.

אני חושב שכמו שאת יכולה לטעות, היועץ יכול לטעות בדיוק באותה המידה ואולי אף יותר, מפאת רגולציות ונהלים שהוא מחויב אליהם.
שלא לדבר על האינטרס המנוגד של היועץ.

לפני שעברתי לניהול עצמי, הייתי משקיע שנים דרך הבנק בלי הבנה מעמיקה, עד שקראתי את הבלוג והבנתי כמה זו היתה טעות.
דוגמא:
1. היועץ היה מתקשר מדי תקופה מסויימת כדי לשנות את התיק - מאינטרס ברור של ביצוע פעולות ועמלות שמעבירות כסף ממני לבנק.
בתואנה שאותה קרן "כבר לא מומלצת" (ולא מתוך ממצאים אובייקטיבים בהכרח, לעיתים מתוך שיווק נטו)
2. מייעץ לרכוש יחידות בקרנות החדשות המשווקות לבנק בדמי ניהול אסטרונומים.

בנוסף, בדיעבד, שאני מבין קצת יותר, האפיקים והמינונים שהוצעו לי בבנק היו הרבה יותר מסוכנים מרמת הסיכון שאני הגדרתי.
אין שום סיבה להפקיד את הכסף בידי גורם זר, שהאינטרס שלו מנוגד לשלך, ולשלם על זה דמי ניהול אסטרונומים.
בפרט, שאין שום ערובה שביצועיו יהיו טובים יותר, אם לא רעים...

אני לא חושב שמי שעוסק בהשקעות יודע בודאות גבוהה שהוא בכיוון הנכון, אבל נניח שכן.
את צריכה לקחת בחשבון שכשאת מכניסה אדם נוסף שיקח את ההחלטות בשבילך, קורים שני דברים:
1. יש עוד מתווך בין הרצונות שלך לבין קבלת ההחלטות. קיים סיכוי לא קטן שהוא מבין מה את באמת רוצה וצריכה פחות טוב ממה שאת מבינה לגבי עצמך.
2. העיקר - למתווך הזה יש שיקולים נוספים מלבד טובתך. במקרה הרע, הוא עוזר לחברים בחילוץ מהשקעות גרועות. במקרה הפחות רע, הוא רק עושה שיקולים של עמלות לבית ההשקעות ולהצמד לתשואה של חבריו למקצוע ובמקרה הכי טוב, יש לו דברים טובים יותר לעשות בזמן שלו מאשר להתמקצע בטיוב התיק שלך (למשל, לעזור ללקוח חשוב יותר).

וכל האמור בהנחה שיש בעלי מקצוע שבאמת יש להם ערך מוסף ושאם הם קיימים שיש לך את הכלים למצוא אותם מבין כל אלו שטוענים שהם בעלי מקצוע.

מה לגבי רואה חשבון / יועץ מס? למה אין חשדנות לגבי טיב השירות שהם נותנים, כמו שיש מול יועץ השקעות?
יש מלא שיפוצניקים ואינסטלטורים לא טובים ולא מקצועיים, אבל עדיין אתה לא תשפץ את הבית שלך פיזית בעצמך נכון?
השאלה מה יותר מסוכן.
אני נוטה להאמין לכם שיש סיבה טובה לעשות את זה לבד אבל לא בטוחה שיועצי ההשקעות יעשו עבודה פחות טובה ממני.

איך אפשר שליועץ השקעות יהיה אינטרס מנוגד? הרי זה בגדר פשע.
אין יועץ בלתי תלוי?
אין בדבריי לומר שיועץ ההשקעות הוא מושחת, אלא שמטבע הדברים, בבנק, הוא סוג של איש מכירות.
וודאי שהוא רוצה שתהיי מאושרת, ואין לו אינטרס לפגוע בך, אבל בדיוק כמו איש מכירות, הוא נמצא במסגרת והוא מחויב קודם כל אליה.
מניח שיש בלתי תלוי, ושאינו עובד בבנק, השאלה אם תוכלי לאתר אחד כזה ולדעת בוודאות שאין לו אינטרסים זרים?

מה לגבי רואה חשבון / יועץ מס? למה אין חשדנות לגבי טיב השירות שהם נותנים, כמו שיש מול יועץ השקעות?
יש מלא שיפוצניקים ואינסטלטורים לא טובים ולא מקצועיים, אבל עדיין אתה לא תשפץ את הבית שלך פיזית בעצמך נכון?
השאלה מה יותר מסוכן.
אני נוטה להאמין לכם שיש סיבה טובה לעשות את זה לבד אבל לא בטוחה שיועצי ההשקעות יעשו עבודה פחות טובה ממני.
רואה חשבון - יש מקרים בהם אתה מחוייב על פי חוק להשתמש בשירותיו.
ייעוץ מס - אני לא אוביקטיבי כי זה התחום שלי. עם כל הכבוד, התחום סבוך בהרבה מאשר השקעה פסיבית בניסיון להצמד לתשואת השוק. אם לאדם לא מקצועי יש את הזמן הפנוי ללמוד את פקודת מס הכנסה, התקנות והפסיקה הנלווים, הוא אכן יחסוך ניגוד עניינים אפשרי שלו עם יועץ המס.
שיפוצניקים ואינסטלטורים - הבאת דוגמה שמאד תומכת בטענה שלי. אני בספק אם מישהו נתקל באיש מקצוע כזה שאין לו אינטרס שאינו חופף את אינטרס הלקוח. ואם קיים צדיק אחד בסדום, איזה כלים יש לי למצוא אותו מבין כל השאר? בכל מקרה, גם כאן - מי שיודע לעשות לב, בוודאי לא משתמש בבעלי המקצוע האלו. (במגבלה של זמן עבודה שלא קיימת בנושא של השקעות).

הנקודה העיקרית לרעת השקעות, היא שבתחום של השקעות יש אינספור מחקרים שמראים שהמקצוענים לא מכים את השוק ושאין ללקוח הבודד כלים לאתר את אלו שכן. אני לא חושב שיש מחקרים כאלו בתחומים אחרים.

השאלה מה יותר מסוכן.

יש בעיה מובנית ביועצי השקעות שגורמת לכך שתמיד לא תצליחי למצוא אחד באמת טוב, ותישארי רק עם הבינונים שעושים כמו השוק פחות או יותר.

בואי נניח שיש יועץ השקעות זוטר טוב מאד (ויש כאלו), ונניח שהוא עושה בעקביות 6-7% בשנה נטו, כאשר סביבת הריבית אפסית. כעת יתכנו שתי אפשרויות:
1. האיש יפסיק לנהל כספם של אחרים, ויתחיל לנהל רק את כספו (או כסף של כמה משקיעים כבדים בודדים שסומכים עליו וחתמו על התחייבות לא לפדות הכסף למשך 5-10 שנים) , או ילווה כסף מהבנק ב 4% ויעשה 7% כל שנה ויחיה כמו מלך בלי לקוחות הדיוטות עצבנים וטלפונים באמצע הלילה בגלל התנודות הבלתי נמנעות של השוק.
2. נניח שהאיש אלטרואיסט (אין דבר כזה), או רוצה להתעשר מהר (בעייתי) ומחליט לנהל כספו של הציבור הרחב. מאחר והוא מוצלח, מהר מאד הוא יצבור הרבה כספים מנוהלים ותהיה לו כמות גדולה של כסף לנהל. זה אומר שני דברים:
א) הוא לא יוכל לתפוס ההזדמנויות שקודם תפס בזריזות, כי כאשר כמויות הכסף שאתה מנהל גדולות חייבים להכנס לחברות סחירות בלבד עם מחזורים מכובדים, ושם מטבע הדברים יש פחות הזדמנויות, כי כולם משקיעים שם.
ב) כמו כן, מאחר והוא פונה לציבור הרחב, באופן טבעי הוא ימצא עצמו משקיע יותר זמן בהקמת מנגנון, וניהול קשרים עם הלקוחות, ולא במחקר ניירות ערך, וביצועיו סביר שירדו כתוצאה מכך.

ולכן, לעולם בעצם לא תגיעי ליועץ השקעות טוב (אלא אם כן את משקיעה כבדה עם קשרים).

אז אולי זה היה עוזר אם היינו מפרידים את ה-80 מה-20. מה זה ה-80 ומה ה-20?
ה-80 האחוז של הרבה תועלת ומינימום מאמץ זה דברים שכוסו לרוב בהרחבה בפוסטים בבלוג - פוסטים שמדברים על איך בכלל נכנסים לתכנון השקעות בכלל למתחילים (הגדרת יעדים, רמת סיכון, אופק השקעה וכו׳), או נגיד על איך לבנות תיק השקעות פשוט (נראה לי כותרת הפוסט היא שוקולד מריר בשבעה טעמים). אם תעברי ותאמצי את ההמלצות ששם, כבר עשית את עיקר הדרך ומעבר לזה זה כבר ״בונוס״.
רוב אם לא כל מה שנדון פה בבלוג כבר נכנס לקטגוריה של ה-20% הנותרים שלא בהכרח נענו או כוסו בהרחבה בבלוג. העדות הכי פשוטה לזה בעיני היא הדיונים האינסופיים על הקרנות האיריות - שזה מועיל והכל, אבל זה באמת הקצה של הקצה של אופטימיזציות אחרי שכבר כיסית את כל הדברים הבסיסיים.

לגבי שירותים של אנשי מקצוע - ייעוץ השקעות, ייעוץ פנסיוני, ייעוץ מס וכו׳:
* קודם כל, כלל היסוד בהרבה תחומים, וזה אחד מהם, הוא שאם את לא הלקוח - את המוצר (או בניסוח אחר - אין ארוחות חינם). אם את משתמשת בסוכן פנסיה מטעם העבודה ולא את משלמת לו את המשכורת - אז מישהו אחר עושה זאת ולסוכן אין הרבה אפשרות אלא לייצג, לכל הפחות, את האינטרסים שמי שמשלם לו. כנ״ל גם לגבי יועץ השקעות מטעם הבנק.
* אז אין לי שום דבר נגד לשלם לאנשי מקצוע שמומחים בתחום שאת לא - אבל דבר ראשון הוא שזה צריך להיות איש מקצוע עצמאי/בלתי תלוי, וכזה שאת ורק את משלמת לו על השירותים (כלומר אינו מקבל עמלות מצד נוסף) - כמו שנגיד היית משלמת לרו״ח או עו״ד. זה מבטיח את זהות האינטרסים - אך זה לבדו כמובן לא מבטיח את רמת המקצועיות של אותו איש מקצוע.
* כאן אני חושב שהעצה היא כללית גם כן. אני מכיר שתי גישות למציאת איש מקצוע טוב בתחומו - או להסתמך על המלצות של אנשים שאת סומכת עליהם, או להבין מספיק בתחום כדי לפחות להיות מסוגלים לשפוט את איכותו. ברור לי למשל שבתחומי המס וגם בתחומי הפנסיה יש עוד עומק מעבר למה שגם אני מכיר, אבל אני יודע בתחום זה מספיק כדי שאם וכאשר אני סומך על שירותיו של מישהו, יהיה לי קמצוץ מושג לגבי הרמה שלו גם אם איני מבין את כל הנושא לעומקו.
* לגבי ייעוץ השקעות בכלל - לדעתי יועץ השקעות טוב לא אמור ״להביס את השוק״ (זה אולי ״מנהל השקעות״ ואליהם לא הייתי מתקרב), אלא לעזור לך להתאים את תיק ההשקעות לצרכים ולמטרות העתידיות שלך, ולפעמים גם לעזור לך להתמיד בזה. יעוץ השקעות כזה יכול להיות שווה את משקלו בזהב אם הוא מונע ממישהו לברוח בתחתית המפולת מתוך רגע של חולשה, בניגוד לתוכניות המקוריות ארוכות הטווח. ייעוץ השקעות טוב ומקיף כולל בפועל תחום רחב יותר של תכנון פיננסי - ויכול לכלול תכנוני מס, פנסיה, יירושה, ועוד סוגיות שבסוף כולן קשורות אחת לשניה ולמטרות ארוכות הטווח.

נערך לאחרונה ב:
לדעתי את עברת את נקודת האל-חזור. לאור ההבנה שלך, כפי שמשתקפת בהודעותיך, יהיה לך קשה לסמוך על היועצים בבנק, שמבינים פחות ממך. :)

בואי נניח שיש יועץ השקעות זוטר טוב מאד (ויש כאלו), ונניח שהוא עושה בעקביות 6-7% בשנה נטו,
בנוסף לדברים הנכונים שכתבת יש לזכור שלציבור הרחב קל מאד להבין בתשואות וקשה הרבה יותר להבין בסיכון. היועצים שמצליחים לעשות 6% בשנה, כל שנה, בסביבה נטולת אינפלציה וריבית אפסית, שונים זה מזה ברמת הסיכון של ההשקעות עליהן הם ממליצים. לציבור הרחב אין כלים טובים למדוד זאת.

הספר שמסביר את מה שאת שואלת בצורה הטובה ביותר הוא freakonomics .
בספר מוסבר על מתווך נדלן שמקבל אחוז מסויים
מסכום העיסקה(נניח 2%) בשלב כזה או אחר נתקל המתווך בהיזדמנות למכור את הדירה בנניח 100 אלף שקל כשהוא יודע שעם קצת מאמץ וסבלנות (עוד חודש עבודה) הוא יוכל למכור ב 120 אלף אולם בעצם בכך שיחכה חודש הוא מרוויח שכר טירחה על החודש הזה של 2%*20000 שקל שזה רק 400 שקל.ולכן בחלק מהמקרים משיקולים אישיים גרידה המתווך ימכור את הנכס יותר בזול ויפסיד לך 20 אלף שקל.

נערך לאחרונה ב:
זה מה שאני צריכה... לא יותר מזה! ביצועי שוק. השקעה סולידית
אז עלית על הסוד. באנלוגיה לתחומים אחרים - יש לך כלים פשוטים, זולים, קלים להבנה כדי לקבל התקנה סבירה של ברז, לשלם מס כמו כולם (בלי תכנון מס מיוחד אבל תוך שימוש בכלים שכולם מכירים כדי להפחית מעט מס) וכיוצ"ב. למה לשלם לאיש מקצוע יקר שכנראה לא מספק יותר מזה?
ואם אחרי כל אלה לא השתכנעת, הייתי ממליץ על מישהו שמבין את השיטה של השקעה פסיבית והצמדות למדדים ומבקש לשלם לו שכר לפי שעה. יש לי אפילו רעיון למישהו כזה (לא אני כמובן), אבל אני לא בטוח אם הוא נותן שירות כזה ואם מותר לפי חוקי הפורום לכתוב זאת או אפילו לשלוח לך בפרטי. אם את מעוניינת והמארחת מאשרת, אכתוב.

לגבי ייעוץ השקעות בכלל - לדעתי יועץ השקעות טוב לא אמור ״להביס את השוק״ (זה אולי ״מנהל השקעות״ ואליהם לא הייתי מתקרב), אלא לעזור לך להתאים את תיק ההשקעות לצרכים ולמטרות העתידיות שלך, ולפעמים גם לעזור לך להתמיד בזה. יעוץ השקעות כזה יכול להיות שווה את משקלו בזהב אם הוא מונע ממישהו לברוח בתחתית המפולת מתוך רגע של חולשה, בניגוד לתוכניות המקוריות ארוכות הטווח. ייעוץ השקעות טוב ומקיף כולל בפועל תחום רחב יותר של תכנון פיננסי - ויכול לכלול תכנוני מס, פנסיה, יירושה, ועוד סוגיות שבסוף כולן קשורות אחת לשניה ולמטרות ארוכות הטווח.
כן. לזה התכוונתי. לכזה יועץ! אני זוכרת שלפני כמה וכמה שנים השקעתי בבנק ולא הבנתי למה יועץ ההשקעות שואל אותי למה נועד הכסף, מתי אני אוציא אותו וכו'. חשבתי לעצמי: תעשה שהכסף ירוויח תשואה טובה ואני אוציא אותו מתי שאני צריכה. ואני חושבת שפעם אחת אמרו לי שאני צריכה לדבר איתם גם לפני שאני מוציאה כסף מההשקעות, ולא הבנתי למה (עכשיו אני מבינה). אני גם זוכרת שאמרו לי שהאג"ח הסתיים ושאלתי אם אי אפשר פשוט להמשיך להשאיר שם את הכסף שימשיך לצבור תשואה - אני פשוט לא הבנתי שום דבר. וברור שהבנק לקח סכומים ענקיים לעצמו בצורת עמלות. לא יודעת אם אפשר להגיד לבנק להנמיך את העמלות לרמה של בית השקעות כמו אקסלנס. אולי שווה לנסות. לאומי טרייד ממשק די נוח ונעים בהשוואה להפצצת פרטים שיש שם ב-אורדרנט פרו.

ה-80 האחוז של הרבה תועלת ומינימום מאמץ זה דברים שכוסו לרוב בהרחבה בפוסטים בבלוג - פוסטים שמדברים על איך בכלל נכנסים לתכנון השקעות בכלל למתחילים (הגדרת יעדים, רמת סיכון, אופק השקעה וכו׳), או נגיד על איך לבנות תיק השקעות פשוט (נראה לי כותרת הפוסט היא שוקולד מריר בשבעה טעמים). אם תעברי ותאמצי את ההמלצות ששם, כבר עשית את עיקר הדרך ומעבר לזה זה כבר ״בונוס״.
קראתי את הפוסט הזה כמה פעמים ועוד אקרא כמה פעמים... גם קראתי את כל המדריך למשקיע המתחיל של התמונה הגדולה. נראה לי שמה שגורם לי לאבד בטחון זה שיש שאומרים משהו גס כמו 40-60 מניות-אג"ח, ויש שאומרים שצריך תיק הארי בראון הנצחי שמכיל גם זהב ומזומן, ויש שאומרים שזה משנה אם תשים אג"ח ישראל או אג"ח אמריקאי, שתיק הארי בראון מבוסס רק על השוק האמריקאי ולמה לחשוב שאפשר להשליך מזה על תיק שמשקיע באג"ח מדינת ישראל או על מניות כלל העולם.

וגם - לא שאני רוצה לתזמן את השוק אבל לא הבנתי מה הסיפור עם האג"ח. אם הוא כרגע לא נותן תשואה ואף תשואה שלילית, אני באמת אמורה להשקיע בו? עזבו קרנות אג"ח, נניח נסתכל על נייר אג"ח ספציפי. זה לא כאילו נתתי הלוואה למדינה של X שקל והיא תחזיר לי בעוד 10 שנים X פחות 10 שקל? זה לא מובטח, כל העניין הזה של האג"ח, כמו שאתה חותם על הלוואה מול הבנק בריבית קבועה, אז היא מובטחת לך? מניות זה משהו אחר, ושם אני מבינה את עניין ה"אי אפשר לדעת מה יהיה" אבל עם אג"ח אני לא לגמרי הבנתי איך זה עובד. אם הריביות על אג"ח היו נאות וצנועות, אני מבינה. אבל אם זה כבר בגדר של הפסד, אני לא מבינה.

נערך לאחרונה ב:
הספר שמסביר את מה שאת שואלת בצורה הטובה ביותר הוא freakonomics .
בספר מוסבר על מתווך נדלן שמקבל אחוז מסויים
מסכום העיסקה(נניח 2%) בשלב כזה או אחר נתקל המתווך בהיזדמנות למכור את הדירה בנניח 100 אלף שקל כשהוא יודע שעם קצת מאמץ וסבלנות (עוד חודש עבודה) הוא יוכל למכור ב 120 אלף אולם בעצם בכך שיחכה חודש הוא מרוויח שכר טירחה על החודש הזה של 2%*20000 שקל שזה רק 400 שקל.ולכן בחלק מהמקרים משיקולים אישיים גרידה המתווך ימכור את הנכס יותר בזול ויפסיד לך 20 אלף שקל.
קראתי את הספר ואני זוכרת את הדוגמה הזו. זו דוגמה טובה. אבל איך אפשר להשליך מזה על יועץ השקעות?

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ptom הרהורי כפירה (הלוואה לצרכים אישיים) צרכנות פיננסית 37
T IRA - הרהורי כפירה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 29
Liron2035 הרהורי כפירה בחוזה..אבל לטובה? שינוי לאיזון אגרסיבי יותר שוק ההון 10
ע הרהורי כפירה שוק ההון 8
Finfree חסכון לכל ילד - איניפיניטי הלכה - הרהור כפירה(ע"ב מידע) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
ריש-לקיש כפירה בתיק הדגל של מייק, שכנעו אותי אחרת שוק ההון 17
F מחשבות כפירה על קרנות צוברות שוק ההון 10
G שאלה בנוגע לכדאיות בהשקעה בנדלן נדל"ן 5
N סיכון מט"ח בהשקעה בקרנות סל דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 2
S עזרה בהשקעה לטווח ארוך? שוק ההון 4
shesek אחוזי הסיכון בהשקעה בשוק ההון שוק ההון 9
D מכירה בשוק שורי מאוד בהשקעה פאסיבית שוק ההון 21
mk1 מיסוי בהשקעה חוזרת בתעודות סל מחלקות שוק ההון 6
9 שאלה של מתחילים לגבי עמלות בהשקעה בקרן מחקה מדד S&P 500 שוק ההון 9
א לבטים בהשקעה במדד S&P שוק ההון 8
Y מיסים בהשקעה בwall street דרך מיטב דש מיסים 1
ת שיקולים בהשקעה במדד ממונף במסגרת תיק ההשקעות שוק ההון 6